
номер провадження справи 28/84/20
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЗАПОРІЗЬКОЇ ОБЛАСТІ
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
12.10.2020 Справа № 908/1932/20
м.Запоріжжя Запорізької області
Господарський суд Запорізької області у складі судді Федорової О.В., у спрощеному позовному провадженні без повідомлення (виклику) представників сторін матеріали справи №908/1932/20
за позовом Комунального підприємства “Тепловодоканал” Енергодарської міської ради (вул.Курчатова, б.1, а/с 3, м.Енергодар, Запорізька область, 71502, ідентифікаційний код 42346158)
до відповідача: Запорізької торгово-промислової палати (бул. Центральний, 4, м.Запоріжжя, 69107, ідентифікаційний код 02944840)
про визнання відмови у засвідченні форс-мажорних обставин та бездіяльності у видачі сертифіката про форс-мажорні обставини неправомірними
СУТЬ СПОРУ:
До Господарського суду Запорізької області звернулося Комунальне підприємство «Тепловодоканал» Енергодарської міської ради з позовом до Запорізької торгово-промислової палати, в якому просить:
1) визнати неправомірною відмову Запорізької торгово-промислової палати у засвідченні форс-мажорних обставин (обставин непереборної сили) за заявою Комунального підприємства «Тепловодоканал» Енергодарської міської ради, яка викладена в листі від 23.06.2020 вих. №03.3/274;
2) визнати неправомірною бездіяльність Запорізької торгово-промислової палати у видачі сертифіката про форс-мажорні обставини (обставини непереборної сили) за заявою Комунального підприємства «Тепловодоканал» Енергодарської міської ради від 27.05.2020 вих. №1856.
В обґрунтування позовних вимог позивач вказує, що внаслідок настання форс-мажорних обставин, спричинених уведенням карантину, у позивача виникла заборгованість перед ДП НАЕК «Енергоатом» за поставлену теплову енергії згідно з договором №20Т-20 від 27.12.2019 за період лютий – квітень 2020 року. Листом ВП ЗАЕС від 20.07.2020 №26-36/15397 повідомлено позивача про необхідність термінового погашення заборгованості з постачання теплової енергії у розмірі 14558145,54 грн., інакше 03.08.2020 буде припинено надання послуг з теплопостачання. Позивач вказує, що запроваджені в Україні заходи карантину не тільки унеможливили спроможність споживачів оплатити отримані житлово-комунальні послуги, а й унеможливили вжиття заходів з примусового стягнення заборгованості за комунальні послуги позивачем, оскільки в період дії карантину судові рішення про стягнення боргу не набирали чинності, що, у свою чергу, на думку позивача, об`єктивно унеможливило виконання зобов`язань позивача перед ДП НАЕК «Енергоатом» в особі ВП «ЗАЕС» за договором №20Т-20 від 27.12.2019. У зв`язку з цим 27.05.2020 позивач звернувся до відповідача з заявою №1856 про засвідчення форс-мажорних обставин (обставин непереборної сили) для суб`єктів господарювання/фізичних осіб за договірними зобов`язаннями, надавши комплект документів на підтвердження цих обставин. 17.06.2020 між позивачем та відповідачем було укладено договір №147/20 про надання послуг, предметом якого є надання юридичних послуг, пов`язаних з розглядом документів щодо засвідчення форс-мажорних обставин. Того ж дня на вимогу відповідача між позивачем було підписано акт прийому-передачі виконаних робіт без зазначення дати та надіслано на адресу відповідача. 13.07.2020 на адресу позивача надійшов лист відповідача від 23.06.2020 вих. №03.3/274, в якому зазначено про відсутність підстав для засвідчення форс-мажорних обставин. Позивач вважає дану відмову неправомірною і такою, що порушує норми ст. ст. 3, 14-1 Закону України «Про торгово-промислові палати України», які вказують на можливість отримання від відповідача сертифікату про форс-мажорні обставини. Також позивач посилається на те, що неправомірна відмова відповідача у засвідченні даних обставин створює передумови для застосування до позивача штрафних санкцій за договором №20Т-20 від 27.12.2019. У зв`язку з цим позивач просить визнати неправомірними відмову відповідача у засвідченні форс-мажорних обставин та бездіяльність відповідача у видачі сертифіката про форс-мажорні обставини.
Позов заявлено на підставі норм ст. ст. 11, 525, 526, 629 Цивільного кодексу України, ст. ст. 174, 193 Господарського кодексу України, Закону України «Про житлово-комунальні послуги», ст. 14 Закону України «Про торгово-промислові палати в Україні».
Згідно з витягом із протоколу повторного автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 30.07.2020 позовну заяву передано на розгляд судді Федорової О.В.
Ухвалою Господарського суду Запорізької області від 03.08.2020 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі, присвоєно справі номер провадження 28/84/20, ухвалено здійснювати розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) учасників справи за наявними у справі матеріалами без проведення судового засідання. Встановлено відповідачу строк для надання суду відзиву на позовну заяву протягом 5 днів з дня отримання відповіді на відзив. Встановлено позивачу строк для надання суду відповіді на відзив на позов, а також доказів направлення відповіді на відзив відповідачу протягом 5 днів з дня отримання відзиву на позов. Повідомлено сторін, що додаткові письмові докази, клопотання, заяви, пояснення, необхідно подати у строк до 02.09.2020.
Позивач отримав копію ухвали суду 10.08.2020, а відповідача – 06.08.2020, що підтверджується рекомендованими повідомленнями про вручення поштового відправлення.
13.08.2020 відповідач надав відзив на позовну заяву, відповідно до якого просить суд відмовити в задоволенні позовних вимог. Посилається на те, що відповідно до п. 6.10 Регламенту за результатами розгляду заяви і наданих документів торгово-промисловою палатою видається сертифікат про форс-мажорні обставини за наявності для цього відповідних підстав. Відповідно до п. 3.2 Регламенту не вважаються форс-мажорними обставинами фінансова та економічна криза, відсутність у боржника необхідних коштів. Статтею 14-1 Закону України «Про торгово-промислові палати в Україні» передбачено, що форс-мажорною обставиною може бути визнаний карантин, встановлений Кабінетом Міністрів України. Уповноважена особа відповідача встановила, що договірним зобов`язанням, яке виконує заявник, є здійснення платежів за спожиту теплову енергію. Постанова Кабінету Міністрів України №211 від 11.03.2020 про встановлення карантину, на яку посилався позивач, не містить жодних заборон або технічних обмежень щодо проведення розрахунків. Тому уповноваженою особою відповідача було прийнято рішення про відсутність підстав для визнання карантину форс-мажорною обставиною, яке відповідач вважає цілком правомірним. Відповідач зазначає, що відповідно до п. 6.14 Регламенту у разі, якщо за результатами розгляду заяви і наданих документів вбачається, що форс-мажорні обставини недостатньо обґрунтовані або відсутні підстави/умови для засвідчення форс-мажорних обставин (передбачені пп. 6.5, 6.9 Регламенту) торгово-промислова палата надсилає заявникові відповідь про відкладення розгляду заяви для можливості надання додаткових пояснень документів, доказів або про відмову в засвідченні форс-мажорних обставин. Уповноважена особа відповідача здійснила роботу з вивчення заяви позивача та доданих до неї документів, дійшла висновку про відсутність підстав для засвідчення форс-мажорних обставин та надала мотивовану відмову. У зв`язку з цим відповідач вважає твердження позивача про неправомірну бездіяльність відповідача безпідставними.
31.08.2020 від відповідача надійшло клопотання про приєднання додаткових пояснень та документів до матеріалів справи, яке судом задоволено.
Від позивача 25.08.2020 надійшло клопотання про розгляд справи за правилами загального позовного провадження та залучення до участі у справі третіх осіб – Енергодарської міської ради та Управління комунальної власності Енергодарської міської ради.
Суд відмовив у задоволенні клопотання про розгляд справи за правилами загального позовного провадження, оскільки суд дійшов висновку, що розгляд справи можливий на підставі поданих сторонами заяв по суті спору та доказів без проведення судового засідання у справі.
В обґрунтування клопотання про залучення третіх осіб позивач вказує, що Комунальне підприємство «Тепловодоканал» Енергодарської міської ради є монополістом та єдиним у місті Енергодар виконавцем послуг з централізованого постачання холодної води та централізованого водовідведення. Як вказує позивач, внаслідок запровадженого Кабінетом Міністрів України карантину та заходів, направлених на його подолання, підприємство позбавлене можливості виконувати свої договірні зобов`язання щодо оплати за поставлені енергоносії. Відсутності сертифіката про форс-мажорні обставини призведе до стягнення з позивача в примусовому порядку заборгованості з урахуванням штрафних санкцій та до фактичного припинення діяльності підприємства та неможливості надання комунальних послуг населенню, підприємствам та бюджетним організаціям міста Енергодара, що, у свою чергу, зумовить виділення Енергодарською міською радою додатково коштів з бюджету міста для Комунального підприємства «Тепловодоканал» Енергодарської міської ради на вказані видатки та їх фінансування через головного розпорядника бюджетних коштів – Управління комунальної власності Енергодарської міської ради.
Розглянувши клопотання про залучення третіх осіб, суд не вбачає підстав для їх залучення до участі у справі, оскільки результат вирішення спору в даній справі безпосередньо не впливає на права та обов`язки цих осіб щодо позивача. Позивач самостійно на власний ризик здійснює господарську діяльність щодо надання послуг виконавцем яких він є, і рішення суду в даній справі не є підставою для виникнення господарських зобов`язань ні у позивача, ні в осіб, яких позивач просить залучити до участі у справі як третіх осіб. Враховуючи викладене, суд відмовив у задоволенні клопотання позивача про залучення третіх осіб.
28.08.2020 до суду надійшли письмові пояснення Запорізької обласної державної адміністрації, яка була зазначена позивачем в якості третьої особи за позовом, однак суд не прийняв дані письмові пояснення до розгляду, оскільки Запорізька обласна державна адміністрація не була залучена судом до участі у справі.
Розглянувши матеріали справи, суд
ВСТАНОВИВ:
Згідно з розпорядженнями Запорізької обласної державної адміністрації від 14.12.2018 №347-л «Про видачу комунальному підприємству «Тепловодоканал» Енергодарської міської ради ліцензії на провадження господарської діяльності з постачання теплової енергії» та №348-л «Про видачу комунальному підприємству «Тепловодоканал» Енергодарської міської ради ліцензії на провадження господарської діяльності з централізованого водопостачання та водовідведення» видано Комунальному підприємству «Тепловодоканал» Енергодарської міської ради (позивачу) ліцензію на провадження господарської діяльності з постачання теплової енергії та ліцензію на провадження господарської діяльності з централізованого водопостачання та водовідведення.
Відповідно до рішення виконавчого комітету від 11.04.2019 №96 «Про визначення виконавця житлово-комунальних послуг» позивача визначено виконавцем житлово-комунальних послуг з централізованого опалення, з централізованого постачання гарячої води, з централізованого постачання холодної води (з використанням внутрішньобудинкових систем), з централізованого водовідведення (з використанням внутрішньобудинкових систем).
27.12.2019 між Державним підприємством «Національна атомна енергогенеруюча компанія «Енергоатом» в особі Відокремленого підрозділу «Запорізька АЕС» (теплопостачальна організація) та Комунальним підприємством «Тепловодоканал» Енергодарської міської ради (споживач) укладено договір №20Т-20, за яким теплопостачальна організація зобов`язується надавати споживачеві послугу з постачання теплової енергії, а споживач зобов`язується своєчасно та в повному обсяг оплачувати надану послугу в строки і на умовах, що визначені цим договором.
Згідно з п. 1.2 цього договору строк надання послуг: січень – грудень 2020 року.
Відповідно до п. 6.1 цього договору розрахунки за спожиту теплову енергію здійснюються споживачем по факту спожитої теплової енергії на підставі оформлених двосторонніх актів про відпущену теплову енергію відповідно до діючого у звітний період тарифу на теплову енергію.
Пунктом 6.6 цього договору передбачено, що в разі несвоєчасного здійснення платежів споживач зобов`язаний сплатити пеню в розмірі, що не перевищує подвійну облікову ставку Національного банку України, що діяла в період, за який сплачується пеня. Нарахування штрафних санкцій здійснюється за весь час прострочення виконання зобов`язання.
Згідно з п. 10.1 договору строк його дії становить до 31.12.2020, але в будь-якому випадку до повного виконання сторонами зобов`язань за даним договором.
На підставі вказаного договору між позивачем та теплопостачальною організацією були підписані акти про спожиту теплову енергію за період з лютого по квітень 2020 року на загальну суму 17053825,22 грн. (від 29.02.2020 на суму 6158213,57 грн., від 29.02.2020 на суму 1593244,22 грн., від 29.02.2020 на суму 41828,90 грн., від 31.03.2020 на суму 5075264,74 грн., від 31.03.2020 на суму 1313065,25 грн., від 31.03.2020 на суму 34473,11 грн., від 30.04.2020 на суму 2242363,39 грн., від 30.04.2020 на суму 580141,06 грн., від 30.04.2020 на суму 15230,98 грн.).
Відповідно до заяви №1856 від 27.05.2020 позивач звернувся до відповідача для засвідчення форс-мажорних обставин (обставин непереборної сили). В даній заяві позивач послався на те, що внаслідок настання форс-мажорних обставин, якими позивач вважає заходи карантину, введені постановою Кабінету Міністрів України №211 від 11.03.2020, у позивача виникла заборгованість за поставлену теплову енергію на підставі договору №20Т-20 від 11.03.2020 за лютий строком оплати до 31.03.2020 на загальну суму 7793286,69 грн. (акти №1/02, 2/02, 3/02 від 29.02.2020), за березень строком оплати до 30.04.2020 на загальну суму 6422803,10 грн. (акти №1/03, 2/03, 3/03 від 31.03.2020), за квітень строком оплати до 31.05.2020 на загальну суму 2837735,43 грн. (акти №1/04, 2/04, 3/04 від 30.04.2020).
На підтвердження форс-мажорних обставин (обставин непереборної сили) позивач надав постанову Кабінету Міністрів України №211 від 11.03.2020, наказ Комунального підприємства «Тепловодоканал» Енергодарської міської ради від 02.04.2020 №125/1 про обмеження роботи центрів з приймання платежів (інформаційних центрів) Комунального підприємства «Тепловодоканал» Енергодарської міської ради в умовах карантину, повідомлення (лист) про неможливість виконання зобов`язань у встановлений строк у зв`язку з настанням форс-мажорних обставин №1326 від 16.04.2020, довідку Комунального підприємства «Тепловодоканал» Енергодарської міської ради від 27.05.2020 про рівень оплати житлово-комунальних послуг населенням.
17.06.2020 між позивачем (замовник) та Запорізькою торгово-промисловою палатою (виконавець, відповідач) укладено договір №147/20 про надання послуг , згідно з п. п. 1.1, 1.2 якого замовник доручає, а виконавець приймає на себе обов`язки надати на підставі заяви замовника №1856 від 27.05.2020 (вх. №223 від 04.06.2020) юридичні послуги, пов`язані з оформленням і засвідченням документів (послуги з розгляду документів на предмет засвідчення форс-мажорних обставин (обставин непереборної сили), якими унеможливлено виконання зобов`язань за договорами, укладеними між резидентами України, та видачі сертифіката про такі обставини або відмови у такій видачі.
За умовами п. 2.1.1 договору виконавець зобов`язаний надати послуги, зазначені в п.1.1 цього договору, протягом семи днів з моменту надання замовником всіх необхідних документів та оплати послуг.
У п. 5.1 договору про надання послуг зазначено, що цей договір діє до 31.12.2020, але в будь-якому випадку до повного виконання сторонами своїх зобов`язань за договором.
23.06.2020 між позивачем та відповідачем підписано акт прийому-передачі наданих послуг, за яким вартість наданих послуг складає 2803,20 грн. з ПДВ, замовник не має претензій по об`єму, якості та строкам наданих послуг.
Розглянувши подану позивачем заяву та документи в обґрунтування заяви, відповідач листом вих. №03.3/274 від 23.06.2020 повідомив позивача про відсутність підстав для засвідчення форс-мажорних обставин, оскільки постанова Кабінету Міністрів України №211 від 11.03.2020 не містить жодних обмежень щодо проведення розрахунків. Крім того, відповідач послався на те, що відповідно до ч. 2 ст. 218 Господарського кодексу України відсутність у боржника необхідних коштів не вважається обставиною непереборної сили.
У той же час, теплопостачальна організація звернулася до позивача з листом вих. №26-36/15397 від 20.07.2020 про наявність у позивача простроченої заборгованості за надані послуги з виробництва, транспортування та постачання теплової енергії за договором №20Т-20 від 27.12.2019 в розмірі 14558145,54 грн., яку необхідно сплатити не пізніше 29.07.2020. У разі несплати заборгованості у встановлений строк теплопостачальна організація повідомила позивача про припинення надання послуг з теплопостачання з 03.08.2020.
На підставі вказаних обставин Комунальне підприємство «Тепловодоканал» Енергодарської міської ради звернулося до Господарського суду Запорізької області з позовом до Запорізької торгово-промислової палати, в якому просить:
1) визнати неправомірною відмову Запорізької торгово-промислової палати у засвідченні форс-мажорних обставин (обставин непереборної сили) за заявою Комунального підприємства «Тепловодоканал» Енергодарської міської ради, яка викладена в листі від 23.06.2020 вих. №03.3/274;
2) визнати неправомірною бездіяльність Запорізької торгово-промислової палати у видачі сертифіката про форс-мажорні обставини (обставини непереборної сили) за заявою Комунального підприємства «Тепловодоканал» Енергодарської міської ради від 27.05.2020 вих. №1856.
Позивач вважає відмову відповідача в засвідченні форс-мажорних обставин неправомірною і такою, що порушує норми ст. ст. 3, 14-1 Закону України «Про торгово-промислові палати України», які вказують на можливість отримання від відповідача сертифікату про форс-мажорні обставини. Також позивач посилається на те, що неправомірна відмова відповідача у засвідченні даних обставин створює передумови для застосування до позивача штрафних санкцій за договором №20Т-20 від 27.12.2019. У зв`язку з цим позивач просить визнати неправомірними відмову відповідача у засвідченні форс-мажорних обставин та бездіяльність відповідача у видачі сертифіката про форс-мажорні обставини.
Спірні правовідносини сторін є господарськими та виникли у зв`язку з діяльністю Запорізької торгово-промислової палати щодо засвідчення форс-мажорних обставин.
Відповідно до абз. 3 ч. 3 ст. 14 Закону України від 02.12.1997 № 671/97-ВР «Про торгово-промислові палати України» в редакції, яка діяла на момент виникнення спірних правовідносин, Торгово-промислова палата України засвідчує форс-мажорні обставини відповідно до умов договорів за зверненнями суб`єктів господарської діяльності, що здійснюють будівництво житла (замовників, забудовників).
Статтею 14-1 даного Закону передбачено, що Торгово-промислова палата України та уповноважені нею регіональні торгово-промислові палати засвідчують форс-мажорні обставини (обставини непереборної сили) та видають сертифікат про такі обставини протягом семи днів з дня звернення суб`єкта господарської діяльності за собівартістю. Сертифікат про форс-мажорні обставини (обставини непереборної сили) для суб`єктів малого підприємництва видається безкоштовно.
Форс-мажорними обставинами (обставинами непереборної сили) є надзвичайні та невідворотні обставини, що об`єктивно унеможливлюють виконання зобов`язань, передбачених умовами договору (контракту, угоди тощо), обов`язків згідно із законодавчими та іншими нормативними актами, а саме: загроза війни, збройний конфлікт або серйозна погроза такого конфлікту, включаючи але не обмежуючись ворожими атаками, блокадами, військовим ембарго, дії іноземного ворога, загальна військова мобілізація, військові дії, оголошена та неоголошена війна, дії суспільного ворога, збурення, акти тероризму, диверсії, піратства, безлади, вторгнення, блокада, революція, заколот, повстання, масові заворушення, введення комендантської години, експропріація, примусове вилучення, захоплення підприємств, реквізиція, громадська демонстрація, блокада, страйк, аварія, протиправні дії третіх осіб, пожежа, вибух, тривалі перерви в роботі транспорту, регламентовані умовами відповідних рішень та актами державних органів влади, закриття морських проток, ембарго, заборона (обмеження) експорту/імпорту тощо, а також викликані винятковими погодними умовами і стихійним лихом, а саме: епідемія, сильний шторм, циклон, ураган, торнадо, буревій, повінь, нагромадження снігу, ожеледь, град, заморозки, замерзання моря, проток, портів, перевалів, землетрус, блискавка, пожежа, посуха, просідання і зсув ґрунту, інші стихійні лиха тощо.
Порядок засвідчення форс-мажорних обставин (обставини непереборної сили) в системі ТПП України врегульований Регламентом (нова редакція) засвідчення Торгово-промисловою палатою України та регіональними торгово-промисловими палатами форс-мажорних обставин (обставин непереборної сили), затверджений рішенням Президії ТПП України від 18.12.2014 № 44(5) (далі – Регламент).
У п. 3.1 Регламенту визначено, що форс-мажорними обставинами (обставинами непереборної сили) є надзвичайні та невідворотні обставини, що об`єктивно унеможливлюють виконання зобов`язань, передбачених умовами договору (контракту, угоди тощо), обов`язків згідно із законодавчими та іншими нормативними актами, а саме: загроза війни, збройний конфлікт або серйозна погроза такого конфлікту, включаючи, але не обмежуючись ворожими атаками, блокадами, військовим ембарго, дії іноземного ворога, загальна військова мобілізація, військові дії, оголошена та неоголошена війна, дії суспільного ворога, збурення, акти тероризму, диверсії, піратство, безлади, вторгнення, блокада, революція, заколот, повстання, масові заворушення, введення комендантської години, експропріація, примусове вилучення, захоплення підприємств, реквізиція, громадська демонстрація, блокада, страйк, аварія, протиправні дії третіх осіб, пожежа, вибух, тривалі перерви в роботі транспорту, регламентовані умовами відповідних рішень та актами державних органів влади, закриття морських проток, ембарго, заборона (обмеження) експорту/імпорту тощо, а також викликані винятковими погодними умовами і стихійним лихом, а саме: епідемія, сильний шторм, циклон, ураган, торнадо, буревій, повінь, нагромадження снігу, ожеледь, град, заморозки, замерзання моря, проток, портів, перевалів, землетрус, блискавка, пожежа, посуха, просідання і зсув ґрунту, інші стихійні лиха тощо.
Форс-мажорними можуть бути визнані ті обставини, які не зазначені у вищенаведеному переліку, проте відповідають критеріям форс-мажорних згідно з положеннями п. 6.9 цього Регламенту, не суперечать законодавству України і узгоджені сторонами у договорі, контракті, угоді як такі, що звільняють їх від цивільно-правової відповідальності.
Відповідно до п. 3.2 Регламенту не вважаються форс-мажорними обставинами (обставинами непереборної сили) фінансова та економічна криза, дефолт, зростання офіційного та комерційного курсів іноземної валюти до національної валюти, недодержання/порушення своїх обов`язків контрагентом боржника, відсутність на ринку потрібних для виконання зобов`язання товарів, відсутність у боржника необхідних коштів тощо.
Згідно з п. 3.3 регламенту сертифікат (у певних договорах, законодавчих і нормативних актах згадується також як висновок, довідка, підтвердження) про форс-мажорні обставини (обставини непереборної сили) (далі - Сертифікат) - документ, за затвердженими Президією ТПП України відповідними формами, який засвідчує настання форс-мажорних обставин (обставин непереборної сили), виданий ТПП України або регіональною торгово-промисловою палатою згідно з чинним законодавством, умовами договору (контракту, угоди тощо) та цим Регламентом.
Відповідно до п. 4.1 Регламенту Торгово-промислова палата України відповідно до ст.14 Закону України «Про торгово-промислові палати в Україні» здійснює засвідчення форс-мажорних обставин (обставин непереборної сили) з усіх питань договірних відносин, інших питань, а також зобов`язань/обов`язків, передбачених законодавчими, відомчими нормативними актами та актами органів місцевого самоврядування, крім договірних відносин, в яких сторонами уповноваженим органом із засвідчення форс-мажорних обставин (обставин непереборної сили) визначено безпосередньо регіональну ТПП.
Пунктами 6.1, 6.2 Регламенту встановлено, що підставою для засвідчення форс-мажорних обставин є наявність однієї або більше форс-мажорних обставин (обставин непереборної сили), перелічених у ст. 14-1 Закону України «Про торгово-промислові палати в Україні» в редакції від 02.09.2014 року, а також визначених сторонами за договором, контрактом, угодою, типовим договором, законодавчими, відомчими та/чи іншими нормативними актами, які вплинули на зобов`язання таким чином, що унеможливили його виконання у термін, передбачений відповідно договором, контрактом, угодою, типовим договором, законодавчими та/чи іншими нормативними актами.
Форс-мажорні обставини (обставини непереборної сили) засвідчуються за зверненням суб`єктів господарської діяльності та фізичних осіб по кожному окремому договору, окремим податковим та/чи іншим зобов`язанням/обов`язком, виконання яких настало згідно з умовами договору, контракту, угоди, законодавчих чи інших нормативних актів і виконання яких стало неможливим через наявність зазначених обставин.
До кожної окремої заяви додається окремий комплект документів.
Згідно з п. 6.5 Регламенту тягар доказування настання форс-мажорних обставин (обставин непереборної сили) покладений на Заявника.
Відповідно до п. 6.10 Регламенту за результатами розгляду заяви і наданих документів та прийняття рішення уповноваженою особою щодо можливості засвідчення форс-мажорних обставин (обставин непереборної сили) за наявністю підстав, видає Сертифікат про форс-мажорні обставини (обставини непереборної сили).
З викладеного вбачається, що прийняття рішення щодо можливості засвідчення форс-мажорних обставин є виключною компетенцією ТПП України або регіональної торгово-промислової палати, яке здійснюється за результатами розгляду заяви і наданих документів за наявності відповідних підстав.
Як вбачається з матеріалів справи, відповідачем були проаналізовані надані позивачем документи в підтвердження наявності форс-мажорних обставин та відмовлено у видачі сертифіката про форс-мажорні обставини (обставини непереборної сили), про що повідомлено позивача листом від 23.06.2020 вих. №03.3/274.
Відповідачем було встановлено, що договірним зобов`язанням, яке не виконує позивач, є здійснення платежів за спожиту теплову енергію. Постановою Кабінету Міністрів України №211 від 11.03.2020 «Про запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2», на яку посилався позивач як на підставу неможливості здійснення розрахунків, установлено з 12 березня 2020 року до 22 травня 2020 року на всій території України карантин. Проте дана постанова не містить жодних заборон та обмежень щодо проведення розрахунків, а також діяльності банківських та інших фінансових установ. Враховуючи викладене, відповідачем було прийнято рішення про відсутність підстав для визнання карантину, встановленого постановою Кабінету Міністрів України, форс-мажорними обставинами при неможливості виконання договірного зобов`язання зі здійснення платежів.
Крім того, відповідачем було враховано, що статтею 617 Цивільного кодексу України встановлено, що особа, яка порушила зобов`язання, звільняється від відповідальності за порушення зобов`язання, якщо вона доведе, що це порушення сталося внаслідок випадку або непереборної сили.
Не вважається випадком, зокрема, недодержання своїх обов`язків контрагентом боржника, відсутність на ринку товарів, потрібних для виконання зобов`язання, відсутність у боржника необхідних коштів.
Відповідно до ч. 2 ст. 218 Господарського кодексу України у разі, якщо інше не передбачено законом або договором, суб`єкт господарювання за порушення господарського зобов`язання несе господарсько-правову відповідальність, якщо не доведе, що належне виконання зобов`язання виявилося неможливим внаслідок дії непереборної сили, тобто надзвичайних і невідворотних обставин за даних умов здійснення господарської діяльності. Не вважаються такими обставинами, зокрема, порушення зобов`язань контрагентами правопорушника, відсутність на ринку потрібних для виконання зобов`язання товарів, відсутність у боржника необхідних коштів.
Проаналізувавши викладені відповідачем у листі від 23.06.2020 вих. №03.3/274 підстави для відмови у видачі сертифіката про форс-мажорні обставини (обставини непереборної сили), суд визнав їх такими, що ґрунтуються на нормах чинного законодавства. Відмова у засвідченні даних обставин, викладена у відповідачем у формі листа від 23.06.2020 вих. №03.3/274, не суперечить встановленій законодавством компетенції відповідача, оскільки видача сертифіката передбачена тільки за наявності підстав для засвідчення форс-мажорних обставин.
Враховуючи викладене, суд не встановив підстав для визнання неправомірною відмови Запорізької торгово-промислової палати у засвідченні форс-мажорних обставин (обставин непереборної сили) за заявою Комунального підприємства «Тепловодоканал» Енергодарської міської ради, яка викладена в листі від 23.06.2020 вих. №03.3/274.
Щодо другої позовної вимог про визнання неправомірною бездіяльності Запорізької торгово-промислової палати у видачі сертифіката про форс-мажорні обставини (обставини непереборної сили) за заявою Комунального підприємства «Тепловодоканал» Енергодарської міської ради від 27.05.2020 вих. №1856, суд зазначає, що на виконання договору від 17.06.2020 №147/20 відповідач здійснив дії щодо розгляду наданої позивачем заяви та документів на її підтвердження. 23.06.2020 між позивачем та відповідачем підписано акт прийому-передачі наданих послуг, за яким вартість наданих послуг складає 2803,20 грн. з ПДВ, замовник не має претензій по об`єму, якості та строкам наданих послуг.
Отже, доводи позивача про неправомірну бездіяльність відповідача є непідтвердженими.
Щодо посилань позивача на те, що бездіяльність відповідача полягає у невидачі сертифікату про форс-мажорні обставини (обставини непереборної сили) суд зазначає, що Законом України «Про торгово-промислові палати в Україні» саме до компетенції відповідача віднесено вирішення питання, чи є вказані у поданій позивачем заяві обставини форс-мажорними, тому суд не вправі замість відповідача надавати оцінку обставинам, викладеним у заяві позивача в якості форс-мажорних.
При розгляді заяви позивача відповідач діяв у межах наданих йому повноважень, у визначений законом спосіб та на підставі норм діючого законодавства. Порушень законодавства в діях відповідача судом не встановлено.
За таких обставин суд відмовляє позивачу в позові у повному обсязі.
Відповідно до ст. 129 ГПК України витрати зі сплати судового збору за розгляд позовної заяви в розмірі 4204,00 грн. покладаються на позивача.
Керуючись 129, 238, 240, 241, 252 Господарського процесуального кодексу України, суд –
ВИРІШИВ:
В позові відмовити.
Набрання рішенням законної сили, строк на апеляційне оскарження та порядок подачі апеляційної скарги визначені статтями 241, 256, 257 ГПК України з урахуванням положень пункту 4 розділу Х «Прикінцеві положення» ГПК України.
Апеляційна скарга може бути подана до Центрального апеляційного господарського суду через господарський суд Запорізької області.
Повне судове рішення складено 12.10.2020.
Суддя О.В.Федорова