Рішення № 92163641, 12.10.2020, Окружний адміністративний суд міста Києва

Дата ухвалення
12.10.2020
Номер справи
754/11073/18
Номер документу
92163641
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01051, м. Київ, вул. Болбочана Петра 8, корпус 1

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

12 жовтня 2020 року м. Київ № 754/11073/18

Окружний адміністративний суд міста Києва у складі судді - Добрівської Н.А.

розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу

за позовомОСОБА_1 доДепартаменту соціальної політики виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації)третя особа:Управління праці та соціального захисту населення Деснянської районної в місті Києві державної адміністраціїпровизнання протиправною відмови, зобов`язання вчинити дії, -

В С Т А Н О В И В:

ОСОБА_1 звернулась до Окружного адміністративного суду міста Києва з позовом до Департаменту соціальної політики виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації), третя особа: Управління праці та соціального захисту населення Деснянської районної в місті Києві державної адміністрації про:

- визнання протиправною відмови у встановленні позивачу статусу постраждалого внаслідок Чорнобильської катастрофи та видачі відповідного посвідчення;

- зобов`язання визначити позивачу статус особи, постраждалої внаслідок Чорнобильської катастрофи та видати відповідне посвідчення категорії 1.

Позовні вимоги мотивовані тим, що відповідачем безпідставно відмовлено позивачу у встановлені відповідного статусу.

Ухвалою Деснянського районного суду м. Києва від 20.08.2018 адміністративна справа №754/11073/18 на підставі п.2 ч.1 ст.29 Кодексу адміністративного судочинства України передана до Окружного адміністративного суду міста Києва.

Відповідно до протоколу автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 10.10.2018 визначено суддю Добрівську Н.А. для розгляду адміністративної справи №754/11073/18 та вказану справу 11.10.2018 передано на розгляд судді Добрівській Н.А.

Ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва 16.10.2018 справу прийнято до провадження, відкрито провадження в адміністративній справі та призначено розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження.

Представник відповідача надіслав до суду відзив, в якому заперечував проти позову, зазначивши, що інвалідність позивача пов`язана з впливом аварії на Чорнобильській АЕС встановлена після досягнення нею повноліття, а саме, що на день видачі ОСОБА_1 експертного висновку Центральної міжвідомчої експертної комісії МОЗ та МНС України від 17.01.2018 №7437, ОСОБА_1 досягла повноліття.

Також матеріали справи містять неодноразові звернення позивача про пришвидшення розгляду справу у зв`язку з її великим значенням для неї.

Ознайомившись із письмово викладеними доводами учасників справи, дослідивши подані документи і матеріали справи, суд встановив такі обставини справи.

16.04.1998 Київською міською державною адміністрацією ОСОБА_1 (дівоче прізвище ОСОБА_1 згідно свідоцтва про народження НОМЕР_1 видане 16.06.1982) встановлено статус дитини, яка постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи та видане посвідчення серії НОМЕР_2 , дитини, яка потерпіла від Чорнобильської катастрофи.

В 2016 році позивачу встановлено основний діагноз папілярний рак щитовидної залози, T1N0M0, ст.І, кл.гр.ІІ.

Відповідно до експертного висновку Центральної міжвідомчої експертної комісії МОЗ та МНС України по встановленню причинного зв`язку хвороб, що привели до інвалідності та смерті з дією іонізуючого випромінювання та інших шкідливих чинників внаслідок аварії на Чорнобильській АЕС №7437 від 17.01.2018 встановлено, що дане захворювання пов`язане з впливом аварії на ЧАЕС.

Згідно довідки Київської міської медико-соціальної експертизи серія АВ №0971632 а 05.04.2018 року позивачу встановлено третю групу інвалідності з 02.04.2018 у зв`язку із захворюванням пов`язаним із впливом аварії на ЧАЕС довічно.

13.04.2018 ОСОБА_1 звернулась до Управління праці та соціального захисту населення Деснянської районної в місті Києві державної адміністрації із заявою про внесення подання до Департаменту соціальної політики виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) для встановлення їй статусу особи, яка постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи та видачу посвідчення категорії 1 серії А.

У відповідь на вказану заяву листом Управлінням праці та соціального захисту населення Деснянської районної в місті Києві державної адміністрації №36-261 від 20.06.2018 повідомлено, що заява позивача разом з документами 22.05.2018 була надана до Департаменту соціальної політики виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) на розгляд Комісії для розгляду питань, пов`язаних із встановленням статусу осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи. Рішенням вказаної комісії (протокол №4 від 22.05.2018) вирішено, що підстав для визначення позивачу статусу особи, яка постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи категорії 1 з числа потерпілих від Чорнобильської катастрофи немає, оскільки надані документи не відповідають вимогам постанови Кабінету Міністрів України від 20.01.1997 №51 «Про затвердження Порядку видачі посвідчень особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».

Вважаючи такі дії щодо відмови у встановленні позивачу відповідного статусу протиправними, остання звернулась до адміністративного суду з відповідною позовною заявою.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам суд зазначає таке.

Пунктом 3.7 Інструкції по застосуванню Переліку хвороб, при яких може бути встановлено причинний зв`язок з дією іонізуючого випромінювання та інших шкідливих чинників у дорослого населення, яке постраждало внаслідок аварії на Чорнобильській АЕС, та Переліку хвороб і патологічних станів, ризик виникнення яких підвищується в результаті впливу на організм дитини іонізуючого випромінювання та інших шкідливих чинників внаслідок аварії на Чорнобильській АЕС, затвердженої наказом Міністерства охорони здоров`я від 14.06.2012 № 441, встановлено, що особам, які мали статус дітей, які належать до потерпілих від Чорнобильської катастрофи, до 18 років, та особам, що народилися від батьків, які потерпіли від Чорнобильської катастрофи (категорії 1 - 3), і не отримали статусу дитини-інваліда внаслідок Чорнобильської катастрофи до досягнення 18 років, при виявленні захворювань онкологічної та онкогематологічної патології після досягнення 18 років причинний зв`язок встановлюється за наявності посвідчення серії «Д» відповідно до ст.27 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».

Відповідно до статті 27 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» від 28.02.1991 № 796-XII (надалі - Закон №796-XII) до дітей, потерпілих від Чорнобильської катастрофи, належать неповнолітні діти, які:

1) евакуйовані із зони відчуження, у тому числі діти, які на момент евакуації знаходились у стані внутрішньоутробного розвитку;

2) проживали на момент аварії чи прожили або постійно навчалися після аварії не менше одного року у зоні безумовного (обов`язкового) відселення;

3) проживали на момент аварії чи прожили або постійно навчалися після аварії не менше двох років у зоні гарантованого добровільного відселення;

4) проживали на момент аварії чи прожили або постійно навчалися після аварії не менше трьох років у зоні посиленого радіоекологічного контролю;

5) народились після 26 квітня 1986 року від батька, який на час настання вагітності матері мав підстави належати до категорії 1, 2 або 3 постраждалих внаслідок Чорнобильської катастрофи, або народжені матір`ю, яка на час настання вагітності або під час вагітності мала підстави належати до категорії 1, 2 або 3 постраждалих внаслідок Чорнобильської катастрофи;

6) хворі на рак щитовидної залози незалежно від дозиметричних показників, а також хворі на променеву хворобу;

7) одержали дозу опромінення щитовидної залози внаслідок Чорнобильської катастрофи, яка перевищує рівні, встановлені центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері охорони здоров`я.

Згідно статті 12 Закону №796-XII причинний зв`язок між захворюванням, пов`язаним з Чорнобильською катастрофою, частковою або повною втратою працездатності громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, і Чорнобильською катастрофою визнається встановленим (незалежно від наявності дозиметричних показників чи їх відсутності), якщо його підтверджено під час стаціонарного обстеження постраждалих внаслідок Чорнобильської катастрофи уповноваженою медичною комісією не нижче обласного рівня або спеціалізованими медичними установами Міністерства оборони України, Міністерства внутрішніх справ України, Служби безпеки України, які мають ліцензію центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері охорони здоров`я.

Неповнолітнім дітям, зазначеним у статті 27 цього Закону, в разі захворювання причинний зв`язок інвалідності з наслідками Чорнобильської катастрофи встановлюється відповідно до частини першої цієї статті.

На встановлення причинного зв`язку між погіршенням стану здоров`я і встановленням інвалідності та наслідками Чорнобильської катастрофи мають право особи, яким після досягнення повноліття не буде надано відповідно до частини першої статті 11 цього Закону статусу потерпілих від Чорнобильської катастрофи, з числа: зазначених у пункті 2 статті 27 цього Закону; народжених після 26 квітня 1986 року від батька, який на час настання вагітності матері мав підстави належати до 1 або 2 категорії постраждалих, або матір`ю, яка на час настання вагітності або під час вагітності мала підстави належати до 1 або 2 категорії постраждалих; хворих на рак щитовидної залози.

Відповідно до абзацу 2 пункту 8 Порядку видачі посвідчень особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 20.01.1997 №51 (на час звернення позивач з відповідною заявою), після досягнення повноліття (в разі одруження або влаштування на роботу у передбачених чинним законодавством випадках до досягнення повноліття - за їх бажанням, відповідно з часу одруження або влаштування на роботу) особам, зазначеним у статті 27 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», категорії встановлюються відповідно до статті 14 зазначеного Закону, а посвідчення видаються згідно з цим Порядком.

За змістом пункту 1 частини першої статті 14 Закону №796-XII для встановлення пільг і компенсацій визначаються такі категорії осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи особи з інвалідністю з числа учасників ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС та потерпілих від Чорнобильської катастрофи (статті 10, 11 і частина третя статті 12), щодо яких встановлено причинний зв`язок інвалідності з Чорнобильською катастрофою, хворі внаслідок Чорнобильської катастрофи на променеву хворобу, - категорія 1.

У свою чергу відповідно до пункту 6 частини першої статті 11 Закону №796-XII до потерпілих від Чорнобильської катастрофи належать особи, які досягли повноліття, з числа зазначених у статті 27 цього Закону, та яким у дитячому віці встановлено причинний зв`язок інвалідності з наслідками Чорнобильської катастрофи, за умови проходження переогляду у спеціалізованій медико-соціальній експертній комісії відповідно до частини п`ятої статті 17 цього Закону.

Відповідно до частини другою статті 11 Закону №796-XII крім осіб, зазначених у частині першій цієї статті, до потерпілих від Чорнобильської катастрофи належать неповнолітні діти, зазначені у статті 27 цього Закону. Після досягнення повноліття (в разі одруження або влаштування на роботу у передбачених чинним законодавством випадках до досягнення повноліття - за їх бажанням відповідно з часу одруження або влаштування на роботу), визначення статусу потерпілих від Чорнобильської катастрофи провадиться на умовах, визначених частиною першою цієї статті, а щодо потерпілих, зазначених у пункті 6 частини першої цієї статті, визначення категорії провадиться відповідно до пункту частини першої статті 14 цього Закону.

Аналіз зазначених правових норм свідчить, що до потерпілих від Чорнобильської АЕС відносяться особи, які досягли повноліття, з числа зазначених в статті 27 Закону №796-XII, яким спеціалізованою медико-соціальною комісією встановлено причинний зв`язок інвалідності з наслідками Чорнобильської катастрофи.

Як вже зазначено вище, експертним висновком від 17.01.2018 №7437, виданим Центральною міжвідомчою експертною комісією МОЗ та МНС України встановлено, що захворювання позивача (папілярний рак щитовидної залози, T1N0M0, ст.І, кл.гр.ІІ) пов`язане з впливом аварії на ЧАЕС. При цьому, позивачу встановлено ІІІ (третю) групу інвалідності.

Таким чином, оскільки причиною захворювання, яке призвело до інвалідності позивача, є вплив аварії на Чорнобильській АЕС, що встановлено медичною комісією, суд приходить до висновку, що позивач набула право на встановлення їй статусу особи, яка постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи першої категорії.

Дані висновки суду узгоджуються з правовою позицією Верховного Суду, яка наведена у його постанові від 21.02.2018 у справі №826/3650/17.

При цьому, суд критично оцінює посилання відповідача на те, що інвалідність пов`язана з впливом аварії на Чорнобильській АЕС встановлена позивачу після досягнення нею повноліття, як на доказ правомірності прийнятого ним рішення, оскільки ця обставина, на думку суду, не спростовує наявності причинного зв`язку між її захворюванням та впливом Чорнобильської катастрофи, з огляду на документальне підтвердження цього факту Центральною міжвідомчою експертною комісією МОЗ та МНС України.

Також суд зазначає, що перелік категорій осіб, які належать до потерпілих від Чорнобильської катастрофи, встановлений статті 11 Закону №796-XII, не є вичерпним, оскільки законодавцем надано можливість встановити причинний зв`язок між інвалідністю та наслідками Чорнобильської катастрофи й особам, які досягли повноліття та не отримали статусу потерпілих від Чорнобильської катастрофи на підставі приписів частини першої статті 11 Закону (ч.3 ст.12 Закону №796-XII).

Відповідно до положень частини другої статті 9 Кодексу адміністративного судочинства України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

Станом на час постановлення даного рішення порядок видачі посвідчень особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, та іншим категоріям громадян, затверджено постановою Кабінету Міністрів України від 11.07.2018 №551 «Деякі питання видачі посвідчень особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, та іншим категоріям громадян» (надалі - Порядок №551).

Цей Порядок визначає процедуру видачі посвідчень особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, та передбачає видачу посвідчень громадянам, які брали участь у ліквідації інших ядерних аварій, у ядерних випробуваннях, у військових навчаннях із застосуванням ядерної зброї, у складанні ядерних зарядів та проведенні на них регламентних робіт, громадянам, які постраждали від радіоактивного опромінення внаслідок будь-якої аварії, порушення правил експлуатації обладнання з радіоактивною речовиною, порушення правил зберігання і захоронення радіоактивних речовин, що сталося не з вини потерпілих (пункт 1 Порядку №551).

Відповідач у своєму відзиві, крім іншого зазначає про прийняття Кабінетом Міністрів України постанови від 11.07.2018 №551, а також про те, що постанова Кабінету Міністрів України від 20.01.1997 №51 втратила чинність. З огляду на наведене, керуючись пунктом 7 постанови Кабінету Міністрів України від 11.07.2018 №551, виконавчому органу Київської міської ради (Київській міській державній адміністрації) доручено утворити у місячний строк після набрання чинності цією Постановою Комісію з визначення статусу осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, та затвердити відповідне положення. Зважаючи на наведене, станом на час подання відзиву Комісія, яка була утворена розпорядженням виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) від 26.09.2017 №1189 «Про деякі питання статусу осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» не діє. Комісія утворення якої визначено пункту 7 постанови Кабінету Міністрів України від 11.07.2018 №551, ще не утворена тому не може розпочати свою роботу.

Однак, суд звертає увагу на те, що на час постановлення цього рішення утворено Комісію з визначення статусу осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи та затверджено її склад, розпорядженням Київської міської державної адміністрація від 04.12.2018 №2194 «Про деякі питання видачі посвідчень особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, та іншим категоріям громадян».

В силу частин 1 та 2 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

У таких справах суб`єкт владних повноважень не може посилатися на докази, які не були покладені в основу оскаржуваного рішення, за винятком випадків, коли він доведе, що ним було вжито всіх можливих заходів для їх отримання до прийняття оскаржуваного рішення, але вони не були отримані з незалежних від нього причин.

З огляду на вищенаведене в сукупності, проаналізувавши матеріали справи та надані сторонами докази, суд дійшов висновку, що позовні вимоги є обґрунтованими, та такими, що підлягають задоволенню.

Однак, беручи до уваги фактичні обставини даної справи, з метою найбільш ефективного захисту порушених прав позивача у спірному випадку, суд вважає за необхідне визначити належний спосіб захисту порушених прав позивача у спірних правовідносинах, а саме, шляхом:

- визнання протиправним та скасування рішення Комісії для розгляду питань, пов`язаних із встановленням статусу осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, яке викладене у протоколі №4 від 22.05.2018, про відмову у встановлені позивачу статусу особи, яка постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи категорії 1;

- зобов`язання Департаменту соціальної політики виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) прийняти рішення про встановлення позивачу статусу особи, яка постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи категорії 1 та видати їй відповідне посвідчення.

Згідно частини першої статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Як вбачається з наявної у матеріалах справи квитанції, позивачем при зверненні з даним позовом до суду сплачено судовий збір у розмірі 704,80 грн. Відтак, враховуючи розмір задоволених позовних вимог, суд присуджує на користь позивача судові витрати у розмірі 704,80 грн.

Керуючись статтями 2, 5-11, 72-77, 90, 139, 241-246, 255, 257-262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

В И Р І Ш И В:

1. Позов ОСОБА_1 задовольнити.

2. Визнати протиправним та скасувати рішення Комісії для розгляду питань, пов`язаних із встановленням статусу осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, яке викладене у протоколі №4 від 22.05.2018, про відмову у встановлені ОСОБА_1 статусу особи, яка постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи категорії 1.

3. Зобов`язати Департамент соціальної політики виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) прийняти рішення про встановлення ОСОБА_1 статусу особи, яка постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи категорії 1 та видати їй відповідне посвідчення.

4. Стягнути на користь ОСОБА_1 понесені нею судові витрати по сплаті судового збору в розмірі 704,80 грн (сімсот чотири гривні 80 копійок) за рахунок бюджетних асигнувань Департаменту соціальної політики виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації).

Рішення набирає законної сили у порядку, встановленому в статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржено протягом 30 днів з моменту складення повного тексту до суду апеляційної інстанції в порядку, визначеному статтями 293, 296, 297 Кодексу адміністративного судочинства України, з урахуванням підпункту 15.5 пункту 15 частини першої Перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України в редакції згідно з Законом України від 3 жовтня 2017 року № 2147-VIII.

Позивач - ОСОБА_1 (ідентифікаційний код НОМЕР_3 , адреса: АДРЕСА_1 ).

Відповідач - Департамент соціальної політики виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) (код ЄДРПОУ 37441694, адреса: 01044, м. Київ, вул. Хрещатик, 36).

Третя особа - Управління праці та соціального захисту населення Деснянської районної в місті Києві державної адміністрації (код ЄДРПОУ 37501611, адреса: 02232. Київ, вул. Закревського, 87-д,).

Суддя Н.А. Добрівська