Рішення № 92163561, 12.10.2020, Окружний адміністративний суд міста Києва

Дата ухвалення
12.10.2020
Номер справи
640/12748/19
Номер документу
92163561
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01051, м. Київ, вул. Болбочана Петра 8, корпус 1 Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

12 жовтня 2020 року м. Київ № 640/12748/19

Окружний адміністративний суд міста Києва у складі: судді Бояринцевої М.А., розглянувши у порядку спрощеного провадження адміністративну справу

за позовомКиївського міського військового комісаріату до третя особа, Печерської у місті Києві державної адміністрації в особі відділу з питань реєстрації юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні позивача Печерський районний у місті Києві військовий комісаріат провизнання протиправними дій, зобов`язання вчинити діїВСТАНОВИВ:

До Окружного адміністративного суду міста Києва звернувся Київський міський військовий комісаріат (далі - позивач) з позовом до Печерської у місті Києві державної адміністрації в особі відділу з питань державної реєстрації юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців (далі - відповідач) за участю третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмету спору, на стороні позивача Печерського районного у місті Києві військового комісаріату (далі - третя особа) та просить суд:

- визнати відмову Голови Печерської у місті Києві державної адміністрації у виключенні Печерського районного у місті Києві військового комісаріату з Єдиного реєстру юридичних та фізичних осіб-підприємців протиправною;

- скасувати запис в Єдиному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців дата державної реєстрації: 22.01.1996 року (дата запису: 02.08.2005 року), номер запису: 10701200000011286 про включення Печерського районного у місті Києві військового комісаріату, ідентифікаційний код юридичної особи 09925969, адреса знаходження: 01133, вул. Командарма Каменєва, 1, м. Київ.

Мотивуючи позовні вимоги позивач зазначає, що державним реєстратором при перевірці документів щодо реєстрації в Єдиному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців Печерського районного у місті Києві військового комісаріату, ідентифікаційний код юридичної особи 09925969, адреса знаходження: 01133, вул. Командарма Каменєва, 1, м. Київ використано та внесено дані, що містять державну таємницю. Окрім цього, Київський міський військовий комісаріат посилається на те, що документи для реєстрації Печерського районного у місті Києві військового комісаріату подавалися не уповноваженою особою.

Представником відповідача подано відзив на позовну заяву, де зазначено, що при внесенні запису в Єдиному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців дата державної реєстрації: 22.01.1996 року (дата запису: 02.08.2005 року), номер запису: 10701200000011286 про включення Печерського районного у місті Києві військового комісаріату, ідентифікаційний код юридичної особи 09925969, адреса знаходження: 01133, вул. Командарма Каменєва, 1, м. Київ державний реєстратор діяв в межах повноважень, в порядку та спосіб визначений законом. При цьому, представник Печерської у місті Києві державної адміністрації в особі відділу з питань державної реєстрації юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців вказав, що Законом України «Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань» не передбачено виключення відомостей про юридичну особу з Єдиного державного реєстру на підставі звернень юридичних та фізичних осіб.

В свою чергу, представником позивача подано відповідь на відзив на позовну заяву, де наведено спростування тверджень відповідача.

Представником третьої особи відношення до позову не висловлено, заяв та клопотань до суду не надходило, ухвалу суду від 11.09.2019 року отримано 18.09.2019 року.

Справа вирішується на підставі наявних в ній матеріалів.

Розглянувши подані документи і матеріали, всебічно і повно з`ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об`єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив наступне.

В Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань міститься запис дата державної реєстрації: 22.01.1996 року (дата запису: 02.08.2005 року), номер запису: 10701200000011286 про включення Печерського районного у місті Києві військового комісаріату, ідентифікаційний код юридичної особи 09925969, адреса знаходження: 01133, вул. Командарма Каменєва, 1, м. Київ.

Листом від 08.05.2019 року №2653 Київський міський військовий комісаріат звернувся до Печерської у місті Києві державної адміністрації в особі відділу з питань державної реєстрації юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців із листом, у якому просив виключити з державних Реєстрів України Печерський районний у місті Києві державний комісаріат, який входить до складу Збройних Сил України.

У відповідь на вказане звернення, листом від 21.05.2019 року №105/01/2109/1 за підписом голови Печерської у місті Києві державної адміністрації відповідач відмовив у його задоволенні, мотивуючи тим, що скасування реєстраційних дій, записів в Єдиному державному реєстрі проводиться на підставі судових рішень, що набрали законної сили, а виключення відомостей з Єдиного державного реєстру взагалі не передбачено Законом.

Київський міський військовий комісаріат вважає таку відмову протиправною, а запис в Єдиному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців дата державної реєстрації: 22.01.1996 року (дата запису: 02.08.2005 року), номер запису: 10701200000011286 про включення Печерського районного у місті Києві військового комісаріату, ідентифікаційний код юридичної особи 09925969, адреса знаходження: 01133, вул. Командарма Каменєва, 1, м. Київ таким, що підлягає скасуванню, з огляду на що звернувся до суду з метою захисту своїх порушених прав та охоронюваних законом інтересів.

Вирішуючи спір по суті суд керується положеннями чинного законодавства, яке діяло станом на час виникнення спірних правовідносин та звертає увагу на наступне.

Відносини, які виникають у сфері державної реєстрації юридичних осіб, а також фізичних осіб - підприємців регулює Закон України «Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців» від 15.05.2003 року № 755-IV (далі - Закон № 755-IV станом на час внесення запису - 02.05.2008 року).

Згідно із частиною 1 статті 2 вказаного закону відносини, які виникають у сфері державної реєстрації юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців, регулюються Конституцією України, цим Законом та нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до цього Закону.

Дія цього Закону поширюється на державну реєстрацію всіх юридичних осіб незалежно від організаційно-правової форми, форми власності та підпорядкування, а також фізичних осіб - підприємців (ч. 1 ст. 3 Закону № 755-IV).

У відповідності до частини 1 статті 4 Закону № 755-IV державна реєстрація юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців - засвідчення факту створення або припинення юридичної особи, засвідчення факту набуття або позбавлення статусу підприємця фізичною особою, а також вчинення інших реєстраційних дій, які передбачені цим Законом, шляхом внесення відповідних записів до Єдиного державного реєстру.

Відповідно до положень частини 1 статті 16 Закону № 755-IV Єдиний державний реєстр створюється з метою забезпечення органів державної влади, а також учасників цивільного обороту достовірною інформацією про юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців з Єдиного державного реєстру.

При цьому положеннями частин 4-5 статті 16 Закону № 755-IV передбачено, що до Єдиного державного реєстру не заносяться відомості, що становлять державну таємницю.

Єдиний державний реєстр створюється і ведеться спеціально уповноваженим органом з питань державної реєстрації, який є його розпорядником та адміністратором.

Згідно із частиною 1 статті 17 Закону № 755-IV відомості про юридичну особу або фізичну особу - підприємця включаються до Єдиного державного реєстру шляхом внесення записів на підставі відомостей з відповідних реєстраційних карток та відомостей, що надаються юридичними особами державному реєстратору за місцезнаходженням реєстраційної справи згідно із законодавством України.

Судом встановлено та підтверджується матеріалами справи, що для проведення реєстраційних дій, реєстраційний запис від 02.08.2005 року №10701200000011286 про включення Печерського районного у місті Києві військового комісаріату, ідентифікаційний код юридичної особи 09925969, адреса знаходження: 01133, вул. Командарма Каменєва, 1, м. Київ Новак Н.П. подано до Печерської районної в місті Києві державної адміністрації реєстраційну картку про підтвердження відомостей про юридичну особу від 01.08.2005 року, довіреність від 01.08.2005 року №478 на проведення реєстраційних дій.

Беручи до уваги положення частини 4 статті 16 Закону № 755-IV, відповідно до якої до Єдиного державного реєстру не заносяться відомості, що становлять державну таємницю, суд зазначає, що у поданих Новак Н.П. відповідачу документах, зокрема, реєстраційній картці, не зазначено про те, що інформація відносно даної юридичної особи містить державну таємницю, а вказаним Законом не передбачено обов`язку державного реєстратора перевіряти віднесення тієї чи іншої інформації про юридичну особу до державної таємниці.

Зважаючи на це, суд дійшов висновку про відсутність в діях державного реєстратора ознаки протиправності при внесені відповідного запису.

Суд відхиляє посилання позивача щодо подвійної реєстрації Печерського військового комісаріату, оскільки державну реєстрацію відповідно до інформації Єдиного державну реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань Печерський районний військовий комісаріат зареєстрований 22.01.1996 року, а відповідачем 02.08.2005 року на підставі наданих документів включено відомості про юридичну особу до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців.

Також суд не бере до уваги посилання позивача на неналежно оформлену довіреність, яка була подана державному реєстратору для внесення відповідного запису, оскільки остання містить печатку та підписана військовим комісаром Печерського районного у місті Києві військового комісаріату полковником В.М. Антошиним, який згідно відомостей Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців та громадських формувань є керівником та представником Печерського районного у місті Києві військового комісаріату.

Між тим, у відповідності до частини 4 статті 7 Закону № 755-IV, у редакції чинній станом на час надання відповіді відповідачем до Єдиного державного реєстру не вносяться відомості, що становлять державну таємницю.

Згідно із статтею 1 Закону України «Про державну таємницю» від 21.01.1994 №3855-XII (далі - Закон №3855-XII) державна таємниця (далі також - секретна інформація) - вид таємної інформації, що охоплює відомості у сфері оборони, економіки, науки і техніки, зовнішніх відносин, державної безпеки та охорони правопорядку, розголошення яких може завдати шкоди національній безпеці України та які визнані у порядку, встановленому цим Законом, державною таємницею і підлягають охороні державою.

У відповідності до пункту 1 статті 8 Закону №3855-XII до державної таємниці у порядку, встановленому цим Законом, відноситься інформація у сфері оборони, а саме: про зміст стратегічних і оперативних планів та інших документів бойового управління, підготовку та проведення військових операцій, стратегічне та мобілізаційне розгортання військ, а також про інші найважливіші показники, які характеризують організацію, чисельність, дислокацію, бойову і мобілізаційну готовність, бойову та іншу військову підготовку, озброєння та матеріально-технічне забезпечення Збройних Сил України та інших військових формувань; про напрями розвитку окремих видів озброєння, військової і спеціальної техніки, їх кількість, тактико-технічні характеристики, організацію і технологію виробництва, наукові, науково-дослідні та дослідно-конструкторські роботи, пов`язані з розробленням нових зразків озброєння, військової і спеціальної техніки або їх модернізацією, а також про інші роботи, що плануються або здійснюються в інтересах оборони країни; про дислокацію, характеристики пунктів управління, зміст заходів загальнодержавного та регіонального, у разі необхідності міського і районного рівня, щодо приведення у готовність єдиної державної системи цивільного захисту населення і територій до виконання завдань в особливий період та про організацію системи зв`язку (оповіщення) в особливий період, можливості населених пунктів, регіонів і окремих об`єктів щодо евакуації, розосередження населення і забезпечення його життєдіяльності; забезпечення виробничої діяльності об`єктів національної економіки у воєнний час; про геодезичні, гравіметричні, картографічні та гідрометеорологічні дані і характеристики, які мають значення для оборони країни.

Положення частин 1, 3 статті 10 Закону №3855-XII визначають, що віднесення інформації до державної таємниці здійснюється мотивованим рішенням державного експерта з питань таємниць за його власною ініціативою, за зверненням керівників відповідних державних органів, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ, організацій чи громадян.

Інформація вважається державною таємницею з часу опублікування Зводу відомостей, що становлять державну таємницю, до якого включена ця інформація, чи зміни до нього у порядку, встановленому цим Законом.

Відповідно до частини 1 статті 12 Закону №3855-XII звід відомостей, що становлять державну таємницю, формує Служба безпеки України на підставі рішень державних експертів з питань таємниць. Зазначений Звід та зміни до нього набирають чинності з моменту опублікування в офіційних виданнях України.

Згідно з пунктами 1.4.3 та 1.4.4 Зводу відомостей, що становлять державну таємницю, затвердженого наказом Служби безпеки України від 12.08.2005 №440, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 17.08.2005 за № 902/11182, державну таємницю становлять: відомості про дислокацію, систему охорони, оборони, організаційно-штатну структуру, чисельність особового складу військових частин (установ) в особливий період (на воєнний час); відомості про діючі або перспективні: бойовий склад, організаційно-штатну структуру, дислокацію, систему охорони, оборони, чисельність особового складу військових частин (установ) на мирний час (за винятком відомостей про дійсне найменування з`єднань, військових частин, установ (організацій) ЗС, військових навчальних закладів, а також їх місце розташування із зазначенням населених пунктів та географічних координат і їх підпорядкованості, відомостей про загальну штатну чисельність військовослужбовців за штатом мирного часу, озброєння та військову техніку, які надаються державам-учасницям відповідно до прийнятих Україною міжнародних зобов`язань за Договором про звичайні збройні сили в Європі, Віденським документом 2011 року про заходи зміцнення довіри та безпеки та Глобальним обміном воєнною інформацією, а також відомостей щодо військових навчальних закладів, квартирно-експлуатаційних органів, військових представництв, закладів культури та спортивних закладів).

Визначення «особливого періоду» міститься в абзаці 11 статті 1 Закону України «Про оборону України» від 06.12.1991 № 1932-XII, у якому передбачено, що особливий період - це період, що настає з моменту оголошення рішення про мобілізацію (крім цільової) або доведення його до виконавців стосовно прихованої мобілізації чи з моменту введення воєнного стану в Україні або в окремих її місцевостях та охоплює час мобілізації, воєнний час і частково відбудовний період після закінчення воєнних дій.

У відповідності до статті 1 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» від 21.10.1993 року № 3543-XII, особливий період - це період функціонування національної економіки, органів державної влади, інших державних органів, органів місцевого самоврядування, Збройних Сил України, інших військових формувань, сил цивільного захисту, підприємств, установ і організацій, а також виконання громадянами України свого конституційного обов`язку щодо захисту Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України, який настає з моменту оголошення рішення про мобілізацію (крім цільової) або доведення його до виконавців стосовно прихованої мобілізації чи з моменту введення воєнного стану в Україні або в окремих її місцевостях та охоплює час мобілізації, воєнний час і частково відбудовний період після закінчення воєнних дій.

У свою чергу, мобілізація - це комплекс заходів, здійснюваних з метою планомірного переведення національної економіки, діяльності органів державної влади, інших державних органів, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ і організацій на функціонування в умовах особливого періоду, а Збройних Сил України, інших військових формувань, Оперативно-рятувальної служби цивільного захисту - на організацію і штати воєнного часу. Мобілізація може бути загальною або частковою та проводиться відкрито чи приховано (абз. 4 статті 1 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію»).

Отже, за змістом наведених норм особливий період настає з моменту оголошення рішення про мобілізацію та охоплює час мобілізації, а в разі оголошення стану війни - воєнний час і частково відбудовний період після закінчення воєнних дій.

17 березня 2014 року Виконуючим обов`язки Президента України видано Указ «Про часткову мобілізацію» № 303/2014, який затверджено Законом України «Про затвердження Указу Президента України «Про часткову мобілізацію» від 17 березня 2014 року № 1126-VІІ.

Згідно пункту 8 цього Указу він набирає чинності після його затвердження Верховною Радою України.

Закон України від 17 березня 2014 року №1126-VІІ «Про затвердження Указу Президента України «Про часткову мобілізацію» набрав чинності з дня його опублікування, а саме - 18 березня 2014 року.

Таким чином, з 18 березня 2014 року в Україні відповідно до абзацу 11 статті 1 Закону України «Про оборону України» та абзацу 4 статті 1 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» настав особливий період, який триває і на день розгляду справи судом.

Враховуючи вищевикладене, відомості про державну реєстрацію Печерського районного у місті Києві військового комісаріату становлять державну таємницю, а тому, з огляду на імперативні приписи частини 4 статті 7 Закону №755-IV, не повинні бути наявними в Єдиному державному реєстрі.

Згідно з пунктом 2 частини 1 статті 25 Закону №755-IV державна реєстрація та інші реєстраційні дії проводяться на підставі судових рішень, що набрали законної сили та тягнуть за собою зміну відомостей в Єдиному державному реєстрі, а також що надійшли в електронній формі від суду або державної виконавчої служби відповідно до Закону України "Про виконавче провадження" щодо, серед іншого: зобов`язання вчинення реєстраційних дій; скасування реєстраційної дії/запису в Єдиному державному реєстрі.

Обираючи спосіб захисту порушеного права позивача в даній справі, суд виходить з того, що відповідно до приписів Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань" підставою для скасування записів в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань про юридичну особу є ухвалення відповідного судового рішення.

При цьому, таке рішення реалізується шляхом внесення відповідного запису (записів) до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань.

За таких обставин, приймаючи до уваги вищевикладене суд приходить до висновку про наявність підстав для задоволення позовних вимог та скасування запису в Єдиному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців дата державної реєстрації: 22.01.1996 року (дата запису: 02.08.2005 року), номер запису: 10701200000011286 про включення Печерського районного у місті Києві військового комісаріату, ідентифікаційний код юридичної особи 09925969, адреса знаходження: 01133, вул. Командарма Каменєва, 1, м. Київ.

Між тим, суд відмовляє в задоволенні позовних вимог щодо визнання протиправною відмову Печерської у місті Києві державної адміністрації у виключенні Печерського районного у місті Києві військового комісаріату з Єдиного реєстру юридичних та фізичних осіб-підприємців, оскільки Законом №755-IV не передбачено таких повноважень.

Зважаючи на те, що відповідачем не було допущено протиправних дій при внесенні спірного запису до ЄДР, судові витрати по справі відповідно до статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України стягненню з відповідача не підлягають.

Враховуючи викладене, керуючись статтями 2, 72-73, 77-78, 243-246 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

В И Р І Ш И В:

1. Позов Київського міського військового комісаріату (04112, м. Київ, вул. Парково-Сирецька, б. 19, код ЄДРПОУ 07774420) до Печерської у місті Києві державної адміністрації в особі відділу з питань державної реєстрації юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців (01010, м. Київ, вул. М. Омеляновича-Павленка, б. 15, код ЄДРПОУ 37401206), за участю третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмету спору, на стороні позивача Печерського районного у місті Києві військового комісаріату (01133, м. Київ, вул. Командарма Каменєва, б. 1) задовольнити частково.

2. Скасувати запис в Єдиному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців дата державної реєстрації: 22.01.1996 року (дата запису: 02.08.2005 року), номер запису: 10701200000011286 про включення Печерського районного у місті Києві військового комісаріату, ідентифікаційний код юридичної особи 09925969, адреса знаходження: 01133, вул. Командарма Каменєва, 1, м. Київ.

3. У задоволенні іншої частини позовних вимог відмовити.

Рішення набирає законної сили в порядку передбаченому ст. 255 Кодексу адміністративного судочинства та може бути оскаржено в апеляційному порядку повністю або частково за правилами, встановленими ст. ст. 293, 295-297 КАС України.

Суддя М.А. Бояринцева