
ЧЕРНІГІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
13 жовтня 2020 року Чернігів Справа № 620/2288/20
Чернігівський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Скалозуба Ю.О., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) учасників адміністративну справу
за позовомФізичної особи-підприємця ОСОБА_1 доУправління праці та соціального захисту населення Новозаводської районної у м.Чернігові радипровизнання протиправними дій та зобов`язання вчинити певні дії, У С Т А Н О В И В:
Фізична особа-підприємець ОСОБА_1 (далі по тексту - позивач, ОСОБА_1 ) звернувся до суду з позовом до Управління праці та соціального захисту населення Новозаводської районної у м.Чернігові ради (далі по тексту - відповідач, Управління соцзахисту), в якому просить: визнати протиправними дії Управління праці та соціального захисту населення Новозаводської районної у місті Чернігові ради, щодо відмови у призначенні допомоги фізичній особі - підприємцю ОСОБА_1 на дитину до досягнення нею 10 річного віку (включно) з місяця звернення (травня 2020 року) та протягом дії карантину і на один місяць після його відміни, на підставі постанови Кабінету Міністрів України від 22 квітня 2020 р. за № 329; зобов`язати Управління праці та соціального захисту населення Новозаводської районної у місті Чернігові ради призначити допомогу фізичній особі - підприємцю ОСОБА_1 на дитину до досягнення нею 10 річного віку (включно) з місяця звернення (травня 2020 року) та протягом дії карантину і на один місяць після його відміни, на підставі постанови Кабінету Міністрів України від 22 квітня 2020 р. № 329.
Позовні вимоги позивач обґрунтовує тим, що пунктом 6 Порядку виплати допомоги на дітей фізичним особам - підприємцям, які обрали спрощену систему оподаткування і належать до першої та другої групи платників єдиного податку, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 22.04.2020 № 329, визначено, що допомога призначається на дитину до досягнення нею 10 річного віку включно, тобто даний Порядок передбачає призначення допомоги для дітей до досягнення ними 11 річного віку. Його син ОСОБА_2 народився 06 жовтня 2009 року і 11 років йому виповниться 06 жовтня 2020 року. З урахуванням Європейської конвенції про обчислення строків, вік 10 років (включно) у його сина закінчується 05 жовтня 2020 року. Тому вважаю відмову відповідача у виплаті допомоги незаконною та необґрунтованою, прийнятою в порушення вимог діючого законодавства, чим безпосередньо порушені його права та інтереси, передбачені статтею 46 Конституції України, відповідно до якої він має право на соціальний захист та допомогу.
У наданому до суду відзиві, відповідач просив у задоволенні позову відмовити повністю, оскільки будь-які спеціальні норми у сфері соціального захисту та соціального забезпечення населення щодо порядку визначення та обчислення 10-річного строку/віку (включно) відсутні. Таким чином, в силу статті 253, частини першої статті 254 Цивільного кодексу України перебіг строку починається з наступного дня після відповідної календарної дати або настання події, з якою пов`язано його початок, а відповідною календарною датою або подією, з якою пов`язано початок 10-річного строку (віку), є дата народження - ІНФОРМАЦІЯ_1 , перебіг 10-річного строку (віку) починається з 07 жовтня 2009 року та закінчується (спливає) відповідно 07 жовтня 2019 року включно. Тобто, на дату звернення позивача із заявою його дитина вже досягла ІНФОРМАЦІЯ_2 10-річного віку (включно). Призначення даної допомоги здійснюється тільки до досягнення цього віку (включно), а не після. Також зазначив, що перебіг строку, визначеного 3 робочими днями, для розгляду заяви з документами починається з 01 червня 2020 року та закінчується відповідно 03 червня 2020 року.
Ухвалою Чернігівського окружного адміністративного суду від 30.06.2020 відкрито провадження у справі в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін та проведення судового засідання за наявними у справі матеріалами.
Ухвалою Чернігівського окружного адміністративного суду від 22.07.2020 продовжено Управлінню соцзахисту строк для подання відзиву на позов на п`ять днів з дня закінчення дії карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України з метою запобігання поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19).
Розглянувши подані документи і матеріали, всебічно і повно з`ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об`єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, судом встановлено таке.
ОСОБА_2 16.09.2016 зареєстрований фізичною особою-підприємцем, що підтверджується копією Виписки з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань (а.с. 9).
Позивач з 01.10.2016 перебуває на спрощеній системі оподаткування та є платником єдиного податку 2 групи, що підтверджується копіями Витягу з реєстру платників єдиного податку від 21.09.2016, від 23.07.2018 (а.с. 10, 11).
Згідно копії Свідоцтва про народження від 13.10.2009 ОСОБА_2 народився ІНФОРМАЦІЯ_3 та є сином позивача (а.с. 14).
Копією Довідки Пенсійного фонду України від 28.05.2020 підтверджується сплата позивачем єдиного внеску у період з жовтня місяця 2016 року по грудень 2019 року (а.с. 15).
29.05.2020 позивач звернувся до відповідача із Заявою про призначення допомоги на дітей фізичним особам-підприємцям, які обрали спрощену систему оподаткування і належать до першої та другої групи платників єдиного податку, додавши до неї скан-копії свідоцтва про народження та довідки з пенсійного фонду України про сплату єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування (а.с. 54).
У відповідь на звернення позивача Управління соцзахисту листом від 03.06.2020 № 03/5671 повідомило його про те, що відповідно до пункту 6 Поряду виплати допомоги на дітей фізичним особам-підприємцям, які обрали спрощену систему оподаткування і належать до першої та другої групи платників єдиного податку, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 22.04.2020 № 329, допомога на дітей призначається на період карантину та на один місяць після дати його відміни одному з батьків (опікуну) на кожну дитину до досягнення нею 10 річного віку (включно). Його дитина, ОСОБА_2 , народився ІНФОРМАЦІЯ_1 і на день звернення йому вже виповнилося 10 років, тому допомогу надати позивачу неможливо (а.с. 7).
Надаючи нормативно-правову оцінку обставинам справи, суд зазначає таке.
Статтею 46 Конституції України передбачено, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом. Це право гарантується загальнообов`язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення; створенням мережі державних, комунальних, приватних закладів для догляду за непрацездатними.
Відповідно до Конституції України гарантований державою рівень матеріальної підтримки сімей з дітьми шляхом надання державної грошової допомоги з урахуванням складу сім`ї, її доходів та віку дітей, забезпечення пріоритету державної допомоги сім`ям з дітьми у загальній системі соціального захисту населення встановлює Закон України «Про державну допомогу сім`ям з дітьми» від 21.11.1992 № 2811-XII (далі по тексту - Закон № 2811-XII).
Абз. 5 статті 1 Закон № 2811-XII визначено, що роботу щодо призначення та виплати державної допомоги сім`ям з дітьми організовує центральний орган виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сферах трудових відносин, соціального захисту населення.
Статтею 5 зазначеного Закону передбачено, що на органи соціального захисту населення за місцем проживання батьків (усиновлювачів, опікуна, піклувальника) покладений обов`язок призначення та виплати всіх видів державної допомоги сім`ям з дітьми.
З метою посилення соціального захисту сімей з дітьми на період вжиття заходів, спрямованих на запобігання виникненню і поширенню гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2, 22.04.2020 Кабінет Міністрів України прийняв постанову «Деякі питання соціальної підтримки сімей з дітьми» № 329 (в редакції постанови Кабінету Міністрів України від 20.05.2020 № 392, далі по тексту - Постанова - 329). Згідно пункту 1 якої постановлено запровадити на період карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України з метою запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2, та на один місяць після дати його відміни виплату допомоги на дітей фізичним особам - підприємцям, які обрали спрощену систему оподаткування і належать до першої та другої групи платників єдиного податку.
Пунктом 2 вказаної постанови затверджено Порядок виплати допомоги на дітей фізичним особам - підприємцям, які обрали спрощену систему оподаткування і належать до першої та другої групи платників єдиного податку (далі по тексту - Порядок).
Пунктами 3, 4, абз. 1 пункту 5 Порядку передбачено, що допомога на дітей призначається і виплачується фізичним особам - підприємцям, які обрали спрощену систему оподаткування і належать до першої та другої групи платників єдиного податку і сплатили єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування за усі місяці 2019 року або протягом усіх місяців 2019 року після державної реєстрації фізичної особи - підприємця.
Допомога на дітей призначається і виплачується громадянам України, іноземцям та особам без громадянства, які постійно проживають в Україні.
Призначення і виплата допомоги на дітей здійснюється структурними підрозділами з питань соціального захисту населення районних, районних у мм. Києві та Севастополі держадміністрацій, виконавчих органів міських, районних у містах (у разі їх утворення) рад (далі - органи соціального захисту населення) за зареєстрованим місцем проживання або місцем проживання фізичної особи - підприємця (далі - заявник).
Відповідно до абз. 1 пункту 6 Порядку допомога на дітей призначається на період карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України з метою запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2, та на один місяць після дати його відміни одному з батьків (опікуну) на кожну дитину до досягнення нею 10 річного віку (включно) у розмірі прожиткового мінімуму, встановленого для дітей відповідних вікових груп станом на 1 січня 2020 р., і виплачується щомісяця за повний місяць.
Пунктом 7 Порядку визначено, що допомога на дітей призначається з місяця звернення і виплачується через установи уповноважених банків відповідно до Порядку виплати пенсій та грошової допомоги через поточні рахунки в банках, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 30 серпня 1999 р. № 1596.
Для призначення допомоги на дітей заявник подає/надсилає органу соціального захисту населення заяву за формою згідно з додатком у паперовій або електронній формі із зазначенням рахунка в установі уповноваженого банку та документи/відомості у паперовій або електронній формі, зазначені у пунктах 9 і 10 цього Порядку (пункт 8 Порядку).
Згідно пункту 14 Порядку документи, необхідні для призначення допомоги на дітей, розглядаються органом соціального захисту населення протягом трьох робочих днів з дня отримання заяви з усіма необхідними документами.
Перевірка належності фізичної особи - підприємця до першої або другої групи платників єдиного податку проводиться органом соціального захисту населення з використанням даних з Реєстру платників єдиного податку.
Про призначення допомоги на дітей чи про відмову в її призначенні із зазначенням причини відмови та порядку оскарження такого рішення орган соціального захисту населення видає чи надсилає заявникові письмове повідомлення, у тому числі в електронній формі (у разі подання заяви та документів в електронній формі).
Судом встановлено, що ОСОБА_2 з 16.09.2016 зареєстрований фізичною особою-підприємцем (а.с. 9), з 01.10.2016 перебуває в спрощеній системі оподаткування та є платником єдиного податку 2 групи (а.с. 10, 11). Копією Довідки Пенсійного фонду України від 28.05.2020 підтверджується сплата ним єдиного внеску у період з жовтня місяця 2016 року по грудень 2019 року (а.с. 15).
У відповідь на звернення позивача Управління соцзахисту відмовило йому у призначенні допомоги, пославшись на пункт 6 Поряду та зазначивши, що його дитина, ОСОБА_2 , народився ІНФОРМАЦІЯ_1 і на день звернення йому вже виповнилося 10 років (а.с. 7).
Суд звертає увагу, що норма абз. 1 пункту 6 Порядку має чітке визначення «до досягнення 10-річного віку (включно)».
Слово «включно» - це прислівник, що означає - разом з останньою названою особою, предметом, датою і т. ін. (Великий тлумачний словник сучасної української мови: 250000 / уклад. та голов. ред. В. Т. Бусел. - Київ; Ірпінь: Перун, 2005. - VIII, 1728 с.).
Із зазначеного випливає право на призначення допомоги на дітей, які мають в тому числі вік у 10 повних років, зі спливом якого право на отримання даного виду допомоги припиняється.
Син позивача ОСОБА_2 народився ІНФОРМАЦІЯ_3 (а.с. 14), 11 років йому виповнилося 06.10.2020. Тому на момент звернення йому було 10 років, що вказує на дотримання меж граничного віку, встановленого пунктом 6 Порядку, для призначення даного виду допомоги (до досягнення 10-річного віку (включно).
Доводи відповідача про те, що позивачу неможливо призначити допомогу, оскільки на день звернення його сину вже виповнилося 10 років не відповідають фактичним обставинам справи та спростовуються положеннями пункту 6 Порядку.
Інші підстави відмови відсутні.
Частиною другою статті 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Враховуючи зазначене, дії Управління соцзахисту населення щодо відмови позивачу у призначенні допомоги на дитину до досягнення нею 10 річного віку (включно) на підставі постанови Кабінету Міністрів України від 22.04.2020 № 329, посилаючись на те, що вказана допомога не надається, якщо дитині виповнилося 10 років, є протиправними.
Як було зазначено вище допомога на дітей призначається з місяця звернення. Для призначення допомоги на дітей заявник подає/надсилає органу соціального захисту населення заяву (пункти 7, 8 Порядку).
Судом встановлено, що 29.05.2020 позивач звернувся до відповідача із Заявою про призначення допомоги на дітей фізичним особам-підприємцям, які обрали спрощену систему оподаткування і належать до першої та другої групи платників єдиного податку, додавши до неї скан-копії свідоцтва про народження та довідки з пенсійного фонду України про сплату єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування (а.с. 54).
З приводу посилань відповідача на норми Цивільного кодексу України щодо порядку обчислення строку для призначення допомоги, суд зазначає, що вказаний нормативно-правовий акт містить загальні норми щодо порядку обчислення строку. В даному питанні слід керуватися спеціальними нормами, які закріплює Порядок виплати допомоги на дітей фізичним особам - підприємцям, які обрали спрощену систему оподаткування і належать до першої та другої групи платників єдиного податку, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 20.05.2020 № 392, зокрема, пунктами 7 та 8 Порядку.
Таким чином, допомога на дітей позивачу має бути призначена з травня місяця 2020 року.
Згідно з частиною першою статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Виходячи з меж заявлених позовних вимог, системного правового аналізу положень законодавства України та доказів, які містяться у матеріалах справи, суд приходить до висновку про наявність правових підстав для повного задоволення позовних вимог.
Відповідно до частини першої статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Квитанцією від 26.06.2020 № 0.0.1750262394.1 підтверджується сплата позивачем судового збору у розмірі 840,80 грн.
Таким чином, за рахунок бюджетних асигнувань Управління соцзахисту на користь позивача підлягає стягненню 840,80 грн.
Керуючись статтями 139, 227, 241-246, 250, 262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
В И Р І Ш И В:
Позов фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 до Управління праці та соціального захисту населення Новозаводської районної у м.Чернігові ради - задовольнити повністю.
Визнати протиправними дії Управління праці та соціального захисту населення Новозаводської районної у місті Чернігові ради щодо відмови у призначенні фізичній особі - підприємцю ОСОБА_1 допомоги на дитину до досягнення нею 10 річного віку (включно) з місяця звернення (травня місяця 2020 року) на підставі постанови Кабінету Міністрів України «Деякі питання соціальної підтримки сімей з дітьми» від 22 квітня 2020 року за № 329.
Зобов`язати Управління праці та соціального захисту населення Новозаводської районної у місті Чернігові ради призначити допомогу фізичній особі - підприємцю ОСОБА_1 на дитину до досягнення нею 10 річного віку (включно) з місяця звернення (травня місяця 2020 року) на підставі постанови Кабінету Міністрів України «Деякі питання соціальної підтримки сімей з дітьми» від 22 квітня 2020 року № 329.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Управління праці та соціального захисту населення Новозаводської районної у м.Чернігові ради на користь фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 судовий збір в розмірі 840,80 грн.
Рішення набирає законної сили відповідно до статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене до суду апеляційної інстанції за правилами, встановленими статтями 293, 295-297 Кодексу адміністративного судочинства України.
Відповідно до підпункту 15.5 пункту 15 розділу VII "Перехідні положення" Кодексу адміністративного судочинства України до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні та касаційні скарги подаються учасниками справи до або через відповідні суди за правилами, що діяли до набрання чинності цією редакцією Кодексу.
Позивач: Фізична особа-підприємець ОСОБА_1 , АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 .
Відповідач: Управління праці та соціального захисту населення Новозаводської районної у м.Чернігові ради, вул. Івана Мазепи, 19, м. Чернігів, 14017 код ЄДРПОУ 03196208.
Дата складення повного рішення суду - 13.10.2020.
Суддя Ю. О. Скалозуб