
ЧЕРНІГІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
13 жовтня 2020 року 12:54 год. Чернігів Справа № 620/4491/20
Чернігівський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Заяць О.В.,
за участі секретаря Новик Н.С.,
представників відповідача Сірого І.О., Рябушкіна В.А.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду справу за позовом кандидата у депутати Варвинської селищної ради Прилуцького району Чернігівської області ОСОБА_1 до Варвинської селищної територіальної виборчої комісії Прилуцького району Чернігівської області про визнання протиправною та скасування постанови, визнання протиправними дій,
У С Т А Н О В И В:
Позивач звернувся до Чернігівського окружного адміністративного суду з позовом, в якому просить:
визнати постанову Варвинської селищної територіальної виборчої комісії Прилуцького району Чернігівської області № 31 від 06 жовтня 2020 року протиправною та скасувати в частині розгляду звернення кандидата в депутати ОСОБА_1 ;
визнати протиправними дії комісії з розгляду звернення кандидата в депутати селищної ради ОСОБА_1 від 05 жовтня 2020 року щодо перегляду постанов Варвинської селищної ТВК №№ 14-22 від 26 вересня 2020 року.
Позовні вимоги обґрунтовано тим, що при розгляді заяви позивача, Варвинська селищна ТВК при розгляді документів про реєстрацію кандидатів в депутати проігнорувала та не взяла до уваги те, що ряд кандидатів від ряду політичних сил мали в своїх документах недостовірні відомості щодо приналежності до тих чи інших політичних партій чи наявності статусу безпартійного.
Ухвалою Чернігівського окружного адміністративного суду від 12.10.2020 відкрито провадження у справі та призначено її розгляд за правилами загального позовного провадження, з урахуванням особливостей розгляду категорії термінових адміністративних справ, визначених статтею 273 Кодексу адміністративного судочинства України.
Позивач у судове засідання не з`явився, про час та місце розгляду справи, повідомлений належним чином.
Представники відповідача у судовому засіданні зазначили, що позовні вимоги не визнають та просили відмовити у їх задоволенні, оскільки вважають оскаржувану постанову правомірною.
Розглянувши подані сторонами документи і матеріали, заслухавши пояснення представників відповідача, з`ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, судом встановлено.
Центральна виборча комісія (надалі - ЦВК) постановою від 08.08.2020 № 160 призначила перші вибори депутатів сільських, селищних, міських рад територіальних громад і відповідних сільських, селищних, міських голів 25.10.2020.
26 вересня 2020 року відповідачем зареєстровано кандидатів у депутати до Варвинської селищної ради Прилуцького району Чернігівської області.
05 жовтня 2020 року позивачем подано письмову заяву до Варвинської селищної територіальної виборчої комісії Прилуцького району Чернігівської області, у якій він просив терміново 06 жовтня 2020 зібрати засідання Комісії та у відповідності до вимог статті 231 Виборчого кодексу України переглянути рішення щодо реєстрації кандидатів в депутати Варвинської селищної ради Прилуцького району Чернігівської області оформлені постановами Комісії №№ 14-22 від 26 вересня 2020 року з урахуванням відомостей з територіального управління юстиції, щодо зареєстрованих партій та їх організацій із зазначенням керівників та скасувати реєстрацію кандидатів відомості щодо яких недостовірні та суперечать вимогам частини 2 статті 219 Виборчого кодексу України (а.с.6-7).
06 жовтня 2020 року Варвинською селищною територіальною виборчою комісією Прилуцького району Чернігівської області прийнято постанову № 31 «Про розгляд заяв від кандидата в депутати Варвинської селищної ради ОСОБА_1 та члена Варвинської селищної територіальної виборчої комісії ОСОБА_2 », згідно якої комісія постановила, що підстави для скасування реєстрації кандидатів в депутати Варвинської селищної ради відсутні.
Надаючи правову оцінку вказаним обставинам, суд зважає на таке.
Відповідно до ч.2 ст.19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Приписами ст. 36 Конституції України, закріплено право громадян України на свободу об`єднання у політичні партії та громадські організації для здійснення і захисту своїх прав і свобод та задоволення політичних, економічних, соціальних, культурних та інших інтересів, за винятком обмежень, встановлених законом в інтересах національної безпеки та громадського порядку, охорони здоров`я населення або захисту прав і свобод інших людей.
Згідно ст. 71 Конституції України вибори до органів державної влади та органів місцевого самоврядування є вільними і відбуваються на основі загального, рівного і прямого виборчого права шляхом таємного голосування.
Порядок підготовки та проведення виборів депутатів усіх рівнів визначено Виборчим кодексом України від 19.12.2019 №396-IX (з наступними змінами і доповненнями, надалі ВК України).
Згідно з частиною 4 статті 65 ВК України до територіальної виборчої комісії, яка встановлює результати відповідних місцевих виборів, може бути подана скарга на:
1) рішення, дії чи бездіяльність територіальної виборчої комісії, яка встановлює підсумки голосування з відповідних місцевих виборів;
2) рішення, дії чи бездіяльність дільничної виборчої комісії, яка забезпечує організацію і проведення відповідних місцевих виборів (у разі якщо підсумки голосування з відповідних місцевих виборів не встановлюються).
До територіальної виборчої комісії, яка встановлює підсумки голосування з відповідних місцевих виборів, може бути подана скарга на рішення, дії чи бездіяльність дільничної виборчої комісії, яка забезпечує організацію і проведення відповідних місцевих виборів.
До територіальної виборчої комісії, яка утворила відповідну дільничну виборчу комісію, може бути подана скарга на дії чи бездіяльність члена такої дільничної виборчої комісії.
Частиною 1 статті 66 ВК України визначено, що скарга до виборчої комісії може бути подана суб`єктом звернення зі скаргою протягом двох днів після прийняття рішення, вчинення дії чи бездіяльності суб`єктом оскарження, за винятком випадків, зазначених у частинах другій і третій цієї статті.
Відповідно до частин 1-3 статті 67 ВК України скарга до виборчої комісії подається у письмовій формі і повинна містити: 1) назву виборчої комісії, до якої вона подається; 2) прізвище, ім`я, по батькові (найменування) суб`єкта звернення зі скаргою, його місце проживання чи офіційну контактну адресу (юридичну або поштову адресу), а також номер засобу зв`язку, адресу електронної пошти, якщо такі є; 3) прізвище, ім`я, по батькові (найменування) суб`єкта оскарження, його місце проживання чи офіційну контактну адресу (юридичну або поштову адресу), а також номер засобу зв`язку, адресу електронної пошти, якщо такі відомі суб`єкту звернення; 4) суть порушеного питання; 5) виклад обставин і зазначення доказів, якими суб`єкт звернення зі скаргою обґрунтовує свої вимоги; 6) чітко сформульовані вимоги із зазначенням суті рішення, ухвалення якого вимагається від суб`єкта розгляду скарги; 7) перелік документів і матеріалів, що додаються; 8) підпис суб`єкта звернення зі скаргою чи особи, яка уповноважена представляти відповідного суб`єкта, із зазначенням дати підписання.
У скарзі можуть бути зазначені заінтересовані особи, яких суб`єкт звернення зі скаргою вважає за потрібне залучити до розгляду скарги.
У скарзі зазначається статус суб`єкта звернення зі скаргою у виборчому процесі.
Згідно з частиною 8 статті 67 ВК України суб`єкт звернення може у скарзі заявляти вимоги про: 1) визнання рішення суб`єкта оскарження таким, що не відповідає вимогам законодавства (є протиправними), порушує виборчі права громадян, права та законні інтереси суб`єкта виборчого процесу та його скасування; 2) визнання дій суб`єкта оскарження такими, що не відповідають вимогам законодавства (є протиправними), порушують виборчі права громадян, права та законні інтереси суб`єкта виборчого процесу та зобов`язання утриматися від вчинення певних дій; 3) визнання бездіяльності суб`єкта оскарження такою, що не відповідає вимогам законодавства (є протиправною), порушує виборчі права громадян, права та законні інтереси суб`єкта виборчого процесу та зобов`язання вчинити певні дії; 4) поновлення в інший спосіб, що не суперечить Кодексу, порушених виборчих прав громадян, прав та законних інтересів суб`єкта виборчого процесу.
Частинами 1 та 3 статті 68 ВК України визначено, що скарга, оформлена без дотримання вимог статті 67 цього Кодексу, повертається суб`єкту звернення зі скаргою без розгляду не пізніш як на наступний день після дня надходження скарги, а скарга, подана напередодні дня голосування, в день голосування чи наступного дня, - невідкладно.
Повернення скарги здійснюється листом за підписом особи, зазначеної у частині другій цієї статті, в якому зазначається вичерпний перелік недоліків, які перешкоджають розгляду скарги, і вказується на можливість повторного звернення зі скаргою, оформленою відповідно до вимог статті 67 цього Кодексу, у передбачені цим Кодексом строки.
Згідно з частиною 1 статті 69 ВК України скарга, оформлена з дотриманням вимог статті 67 цього Кодексу, розглядається відповідною виборчою комісією на її засіданні не пізніш як на третій день з дня отримання скарги, за винятком випадків, передбачених частинами другою - четвертою цієї статті.
Відповідно до статті 70 ВК України скарга, оформлена з додержанням вимог цього Кодексу, розглядається відповідною виборчою комісією на її засіданні.
На засідання виборчої комісії з розгляду скарги обов`язково запрошується суб`єкт звернення зі скаргою, суб`єкт оскарження, заінтересовані особи, зазначені у скарзі.
Про місце, день і час проведення засідання комісії, на якому передбачається розгляд скарги, виборча комісія повідомляє осіб, вказаних у частині другій цієї статті, рекомендованою телеграмою, факсимільним повідомленням, засобами електронної пошти, по телефону (телефонограмою, SMS-повідомленням). Докази повідомлення зазначених осіб додаються до протоколу засідання виборчої комісії, на якому відбувався розгляд скарги.
Неприбуття на засідання виборчої комісії осіб, які були належним чином повідомлені про нього, не перешкоджає розгляду скарги.
Слід зазначити, що Виборчий кодекс України не містить спеціальних норм по розгляду територіальними виборчими комісіями заяв громадян України, в тому числі суб`єктів виборчого процесу.
Як встановлено судом, викладені в письмовій заяві від 05 жовтня 2020 року факти були предметом розгляду на засіданні Варвинської селищної територіальної виборчої комісії Прилуцького району Чернігівської області, що відбулося 6 жовтня 2020 року, за результатами якої прийнята оскаржувана постанова від 6 жовтня 2020 року.
Під час розгляду включеного до порядку денного Варвинської селищної територіальної виборчої комісії питання на підставі поданої позивачем від 05 жовтня 2020 року заяви, відповідач отримав пояснення від кандидатів у депутати, скасування реєстрації яких, бажав позивач. При цьому, кожний з перелічених зареєстрованих кандидатів у депутати надав відповідачу копію заяви про вихід з партій.
Відповідно до статті 3 Закону України «Про звернення громадян» під зверненнями громадян слід розуміти викладені в письмовій або усній формі пропозиції (зауваження), заяви (клопотання) і скарги.
Пропозиція (зауваження) - звернення громадян, де висловлюються порада, рекомендація щодо діяльності органів державної влади і місцевого самоврядування, депутатів усіх рівнів, посадових осіб, а також висловлюються думки щодо врегулювання суспільних відносин та умов життя громадян, вдосконалення правової основи державного і громадського життя, соціально-культурної та інших сфер діяльності держави і суспільства.
Заява (клопотання) - звернення громадян із проханням про сприяння реалізації закріплених Конституцією та чинним законодавством їх прав та інтересів або повідомлення про порушення чинного законодавства чи недоліки в діяльності підприємств, установ, організацій незалежно від форм власності, народних депутатів України, депутатів місцевих рад, посадових осіб, а також висловлення думки щодо поліпшення їх діяльності. Клопотання - письмове звернення з проханням про визнання за особою відповідного статусу, прав чи свобод тощо.
Скарга - звернення з вимогою про поновлення прав і захист законних інтересів громадян, порушених діями (бездіяльністю), рішеннями державних органів, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ, організацій, об`єднань громадян, посадових осіб.
Згідно із частиною 1 статті 15 Закону України «Про звернення громадян» органи державної влади, місцевого самоврядування та їх посадові особи, керівники та посадові особи підприємств, установ, організацій незалежно від форм власності, об`єднань громадян, до повноважень яких належить розгляд заяв (клопотань), зобов`язані об`єктивно і вчасно розглядати їх, перевіряти викладені в них факти, приймати рішення відповідно до чинного законодавства і забезпечувати їх виконання, повідомляти громадян про наслідки розгляду заяв (клопотань).
Враховуючи вищевикладене, суд вважає, що відповідачем правомірно розглянуто заяву позивача, відповідно до вимог Закону України «Про звернення громадян».
Крім цього, посилання позивача, як на підставу скасування реєстрації кандидатів у депутати, відносно яких були наявна відомості щодо приналежності до тих чи інших полятичних партій чи наявності статусу безпартійного не приймаються оскільки, у разі реєстрації особи кандидатом в депутати з підстави висунення його від однієї партії, при тому, що, на момент реєстрації, чи після неї, він був, чи став членом іншої партії, не є обставинами, що позбавляють особу права бути обраною.
Таким чином, постанова Варвинської селищної територіальної виборчої комісії Прилуцького району Чернігівської області № 31 від 06 жовтня 2020 року є правомірна та прийнята в межах повноважень відповідача, а отже відсутні підстави для задоволення позовних вимог.
Згідно із частиною першою статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Відповідно до частини дев`ятої статті 273 Кодексу адміністративного судочинства України, суд приймає позовну заяву щодо рішення, дії чи бездіяльності виборчої комісії, комісії з референдуму або члена відповідної комісії до розгляду незалежно від сплати судового збору. У разі несплати судового збору на момент вирішення справи суд одночасно вирішує питання про стягнення судового збору відповідно до правил розподілу судових витрат, встановлених цим Кодексом.
На час вирішення даної справи позивачем судовий збір не сплачувався, відповідно, питання про стягнення судового збору підлягає вирішенню згідно правил розподілу судових витрат, встановлених Кодексом адміністративного судочинства України.
Оскільки на час вирішення даної справи позивачем судовий збір не сплачено і суд дійшов висновку про відмову у задоволенні позову, з позивача слід стягнути судовий збір у розмірі 840,80 грн.
Керуючись статтями 241-246, 257, 273 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
В И Р І Ш И В:
У задоволенні позовних вимог кандидата у депутати Варвинської селищної ради Прилуцького району Чернігівської області ОСОБА_1 відмовити повністю.
Стягнути з кандидата у депутати Варвинської селищної ради Прилуцького району Чернігівської області ОСОБА_1 (вул. Київська, 5, смт. Варва, 17600) судовий збір у розмірі 840 (вісімсот сорок) грн 80 коп на рахунок UA028999980313161206084025002, отримувач коштів УК у м. Чернігові/м. Чернігів/22030101, код отримувача 38054398, банк отримувача Казначейство України (ЕАП), код 22030101.
Рішення суду в порядку ст. ст. 273, 278 Кодексу адміністративного судочинства України набирає законної сили після закінчення строку апеляційного оскарження, а у разі апеляційного оскарження - з моменту проголошення судового рішення суду апеляційної інстанції. Рішення суду може бути оскаржене в апеляційному порядку у дводенний строк з дня його проголошення.
Відповідно до підпункту 15.5 пункту 1 Розділу VII «Перехідні положення» Кодексу адміністративного судочинства України до початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні скарги подаються учасниками справи до суду апеляційної інстанції або до Чернігівського окружного адміністративного суду.
Повний текст рішення виготовлено 13 жовтня 2020 року.
Суддя О.В. Заяць