Рішення № 92163009, 12.10.2020, Черкаський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
12.10.2020
Номер справи
580/3439/20
Номер документу
92163009
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

12 жовтня 2020 року справа № 580/3439/20

м. Черкаси

Черкаський окружний адміністративний суд у складі: головуючого судді Білоноженко М.А., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Департаменту соціального захисту населення Черкаської обласної державної адміністрації про визнання протиправним та скасування рішення,

ВСТАНОВИВ:

27.08.2020р. до Черкаського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 (далі – позивач) до Департаменту соціального захисту населення Черкаської обласної державної адміністрації (далі – відповідач) в якій позивач просить:

- визнати протиправним та скасувати рішення Черкаської обласної державної адміністрації департаменту соціального захисту населення від 28.02.2020 року (протокол №2) про визнання недійсним посвідчення потерпілого від Чорнобильської катастрофи категорії 4 серії НОМЕР_1 видане 11.02.1993 року Катеринопільською районною державною адміністрацією ОСОБА_1 .

В обґрунтування позовних вимог позивачем зазначено, що ним набуто статусу потерпілого від Чорнобильської катастрофи категорії 4 — 11.02.1993р., при цьому цей статус є безстроковим. 28.02.2020р. департаментом соціального захисту населення Черкаської обласної державної адміністрації, на засіданні комісії з визначення статусу осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, протоколом №2 було прийнято рішення - вважати недійсним посвідчення ОСОБА_1 , як потерпілого від Чорнобильської катастрофи категорії 4 серії НОМЕР_1 видане 11.02.1993р. Катеринопільською районною державною адміністрацією у зв`язку з постійним проживанням за межами зони посиленого радіоекологічного контролю (4 зона) в с. Залізнячка Катеринопільського району та недостатнім (станом на 01.01.1993р. менше чотирьох років) періодом роботи на території 4 зони. Позивачем зазначено, що він був зареєстрований та проживав постійно у смт. Єрки Катеринопільського району, Черкаської області з 1986 року до 25.07.2019 року, коли вибув до іншого місця проживання у с. Залізнячка. Звернуто увагу, що позивач правомірно отримав 11.02.1993р. посвідчення особи, що постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи встановленого зразка - серії НОМЕР_1 , безтермінової дії і таке посвідчення не може бути визнаним недійсним.

Ухвалою Черкаського окружного адміністративного суду від 01.09.2020р. прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі, справу вирішено розглядати за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи.

У строк встановлений судом, як і станом на дату прийняття рішення в даній справі, відповідачем відзив на адміністративний позов до суду не подано.

Розглянувши подані сторонами документи і матеріали, всебічно і повно з`ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об`єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив наступне.

ОСОБА_1 - ІНФОРМАЦІЯ_1 , згідно посвідчення потерпілого від Чорнобильської катастрофи категорії 4 серії НОМЕР_1 видане 11.02.1993р. Катеринопільською районною державною адміністрацією

Згідно відомостей паспорта громадянина України серії НОМЕР_2 , та довідки Виконавчого комітету Єрківської селищної ради Катеринопільського району Черкаської області від 20.08.2020р. №1598, позивач був зареєстрований і проживав в АДРЕСА_1 з 13 вересня 1964 року по 25 липня 2019 року. 25 липня 2019 року знявся з реєстраційного обліку на АДРЕСА_2 та з 27 травня 2020 року по даний час зареєстрований і проживає по АДРЕСА_3 .

Відповідно до відомостей трудової книжки НОМЕР_3 , позивач з 14.01.1987р. до 08.12.2000р. працював водієм на підприємстві (з 20.01.1998р. Реорганізованого у ВАТ “Ватутінське АТП-2362”).

Згідно довідки Виконавчого комітету Єрківської селищної ради Катеринопільського району Черкаської області від 14.01.2020р. №63, ОСОБА_1 працював на ВАТ «АТП-2362», яке розташоване в адмінмежах Єрківської селищної ради по вул.Транспортна, 2.

Відповідно відомостей довідки Виконавчого комітету Єрківської селищної ради Катеринопільського району Черкаської області від 20.08.2020р. №1598, с. Залізнячка входить в адмінмежі Єрківської селищної ради. Селище Єрки відносилося до ІV зони посиленого радіоекологічного контролю внаслідок Чорнобильської катастрофи.

28.02.2020р. Департаментом соціального захисту населення Черкаської обласної державної адміністрації, на засіданні комісії з визначення статусу осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, протоколом №2 було прийнято рішення - вважати недійсним посвідчення ОСОБА_1 , як потерпілого від Чорнобильської катастрофи категорії 4 серії НОМЕР_1 видане 11.02.1993р. Катеринопільською районною державною адміністрацією у зв`язку з постійним проживанням за межами зони посиленого радіоекологічного контролю (4 зона) в с. Залізнячка Катеринопільського району та недостатнім (станом на 01.01.1993р. менше чотирьох років) періодом роботи на території 4 зони.

Вважаючи зазначене рішення відповідача щодо визнання недійсним посвідчення позивача, як потерпілого від Чорнобильської катастрофи категорії 4, протиправним, позивач звернувся до суду із даним позовом для захисту власних прав.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам суд зазначає наступне.

Статтею 19 Конституції України закріплено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Постановою КМУ №106 від 23.07.1991 року «Про організацію виконання постанов Верховної Ради Української PCP про порядок введення в дію законів Української PCP «Про правовий режим території, що зазнала радіоактивного забруднення внаслідок Чорнобильської катастрофи» та «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» визначено перелік населених пунктів, віднесених до зон радіоактивного забруднення внаслідок Чорнобильської катастрофи, зокрема, п. 4 Порядку до зони посиленого радіоекологічного контролю в Черкаській області включено смт. Єрки Катеринопільського району (порядковий номер населеного пункту 7).

Указом Президії Верховної Ради Української PCP від 12.03.1981 року №1654-Х затверджено Положення “Про порядок вирішення питань адміністративно-територіального устрою Української PCP” який з відповідними змінами є чинним. В розділі IV Положення зазначено, що населені пункти, які мають закріплену за ними територію і населення, що постійно проживає в них, підлягають обліку і реєстрації. Облік існуючих і реєстрація новоутворених адміністративно - територіальних одиниць і населених пунктів у межах кожної області проводяться виконавчим комітетом відповідної обласної ради народних депутатів. Невеликі поселення, що мають тимчасове значення і несталий склад населення або є об`єктами службового призначення в системі якої-небуть галузі господарства та одиночні двори не є самостійними пунктами і лічаться за тими населеними пунктами, з якими вони зв`язані в адміністративному або територіальному відношенні. З облікових даних виключаються також населені пункти, які включені в межі міст, селищ міського типу або об`єднані з іншими населеними пунктами.

Відповідно до п.4 ст. 14 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” від 28.02.1991р. №796-XII, для встановлення пільг і компенсацій визначено категорії осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, зокрема, особи, які постійно проживають або постійно працюють чи постійно навчаються на території зони посиленого радіоекологічного контролю, за умови, що вони за станом на 1 січня 1993 року прожили або відпрацювали чи постійно навчалися у цій зоні не менше чотирьох років, - категорія 4.

Постановою Кабінету Міністрів УРСР від 18.06.1991р. №44 (чинної станом на дату видачі посвідчення потерпілого від Чорнобильської катастрофи категорії 4 серії НОМЕР_1 , від 11.02.1993р.) затверджено Порядок видачі посвідчень особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи (далі — Порядок №44).

Відповідно до п.п.2,6 Порядку №44, посвідчення є документом, що підтверджує статус громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, та надає право користування пільгами й компенсаціями, встановленими чинним законодавством.

Громадянам, віднесеним до категорії 4, видаються посвідчення коричневого кольору, серія В - громадянина, який постійно працює і проживає на території зони посиленого радіоекологічного контролю.

Відповідно до п.7 Порядку №44, видача посвідчень встановленого зразка громадянам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, провадиться, зокрема, громадянам, які постійно проживають та працюють у районах з підвищеним рівнем радіоактивного забруднення і віднесені до категорій 3 і 4, - відповідними облвиконкомами за місцем їх проживання на підставі довідок (додатки N 3, 5).

З аналізу вказаних положень нормативно-правових актів, вбачається, що право отримання особою посвідчення категорії 4 виникає у разі, якщо така особа постійно проживає або постійно працює чи постійно навчається на території зони посиленого радіоекологічного контролю, за умови, що вони за станом на 1 січня 1993 року прожили або відпрацювали чи постійно навчалися у цій зоні не менше чотирьох років.

При вирішенні даного спору по суті, суд зазначає, що відповідачем прийнято спірне рішення у зв`язку з постійним проживанням позивача за межами зони посиленого радіоекологічного контролю (4 зона) в с. Залізнячка Катеринопільського району та недостатнім (станом на 01.01.1993р. менше чотирьох років) періодом роботи на території 4 зони.

Разом з тим, як уже встановлено судом, в ході розгляду даної справи, згідно відомостей паспорта громадянина України серії НОМЕР_2 , та довідки Виконавчого комітету Єрківської селищної ради Катеринопільського району Черкаської області від 20.08.2020р. №1598, позивач зареєстрований в с. Залізнячка Катеринопільського району Черкаської області з 13 вересня 1964 року по даний час, наразі зареєстрований і проживає по АДРЕСА_3 .

Згідно довідки Виконавчого комітету Єрківської селищної ради Катеринопільського району Черкаської області від 20.08.2020р. №1598, с. Залізнячка входить в адмінмежі Єрківської селищної ради. Селище Єрки відносилося до ІV зони посиленого радіоекологічного контролю внаслідок Чорнобильської катастрофи.

Надавши оцінку підставам, що зумовили прийняття відповідачем спірного рішення, суд зазначає, що п.4 ст. 14 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” від 28.02.1991р. №796-XII встановлено чіткі умови для встановлення пільг і компенсацій визначеним категоріям осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, зокрема станом на 1 січня 1993 року така особа має прожити або відпрацювати чи постійно навчатися у цій зоні (території зони посиленого радіоекологічного контролю) не менше чотирьох років.

При цьому, матеріалами справи підтверджено обставину реєстрації місця проживання позивача на території зони посиленого радіоекологічного контролю станом на 1 січня 1993 року не менше чотирьох років, оскільки с.Залізнячка відноситься до адміністративних меж Єрківської селищної ради, та у відповідності до положень Постанови КМУ №106 від 23.07.1991р. та Положення “Про порядок вирішення питань адміністративно-територіального устрою Української PCP” вважається зоною посиленого радіоекологічного контролю.

З урахування зазначеного, висновок відповідача щодо недостатності (станом на 01.01.1993р. менше чотирьох років) періоду роботи позивача на території 4 зони судом не може бути взято до уваги в якості обгрунтованої підстави для визнання недійсним посвідчення потерпілого категорії 4 позивача, оскільки матеріалами справи підтверджено обставину проживання позивача у зоні посиленого радіоекологічного контролю станом на 01.01.1993р. більше чотирьох років.

Суд також зазначає, що визначення категорій зон радіоактивно забруднених територій до ухвалення Закону України «Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність, деяких законодавчих актів України» від 28.12.2014 № 76-VIII містилося у статті 2 Закону № 796-XII. Відповідно до цієї статті до зон радіоактивного забруднення було віднесено такі зони: (1) зона відчуження, (2) зона безумовного (обов`язкового) відселення, (3) зона гарантованого добровільного відселення та (4) зона посиленого радіоекологічного контролю.

Аналогічне визначення категорій зон радіоактивно забруднених територій містилося у статті 2 Закону України «Про правовий режим території, що зазнала радіоактивного забруднення внаслідок Чорнобильської катастрофи».

01.01.2015р. набув чинності Закон України «Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність, деяких законодавчих актів України» від 28.12.2014р. № 76-VIII, яким статтю 2 Закону № 796-XII було виключено (підпункт 1 пункту 4). Виключено також абз. 5 частини 2 статті 2 Закону України «Про правовий режим території, що зазнала радіоактивного забруднення внаслідок Чорнобильської катастрофи», який визначав зону посиленого радіоекологічного контролю як одну із зон радіоактивно забруднених територій.

Цим законом не передбачено, що раніше видані посвідчення особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи 4 категорії, є недійсними.

Посвідчення потерпілого від Чорнобильської катастрофи категорії 4 серії НОМЕР_1 видане Катеринопільською районною державною адміністрацією ОСОБА_1 11.02.1993р. При цьому, вказане посвідчення є безстроковим, тобто позивач набув статусу потерпілого від Чорнобильської катастрофи категорії 4, до 01.01.2015р. і цей статус є безстроковий.

Крім того, суд зазначає, що чинним, станом на дату прийняття спірного рішення, Порядком видачі посвідчень особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, та іншим категоріям громадян, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 11.07.2018р. № 551 не передбачено підстав та порядку визнання посвідчень потерпілих від Чорнобильської катастрофи категорії 4 недійсними.

Також суд враховує, що Рішенням від 17.07.2018р. №6-р/2018 Конституційний Суд України визнав такими, що не відповідають Конституції України (є неконституційними), зокрема, підпункт 2, абзаци перший, другий підпункту 3, підпункт 4, абзаци перший, другий підпункту 5, абзаци перший - четвертий підпункту 6, підпункт 7 пункту 4 розділу 1 Закону України «Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність, деяких законодавчих актів України» від 28.12.2014 року №76-VIII, зокрема щодо виключення Законом №76-VIII ст.23 №796-XII, якою передбачалось надання відповідних пільг і компенсацій особам, віднесеним до 4 категорії потерпілих від Чорнобильської катастрофи

Конституційний суд України звернув увагу на засадничий характер обов`язку держави щодо подолання наслідків Чорнобильської катастрофи та на необхідність виокремлення категорії громадян України, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи і потребують додаткових гарантів соціального захисту у зв`язку з надзвичайним масштабом вказаної катастрофи та її наслідків.

Встановлення у законах України пільг, компенсацій та гарантій громадянам України, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, обумовлено виконанням державою свого конституційного обов`язку, передбаченого статтею 16 Основного Закону України, щодо подолання наслідків Чорнобильської катастрофи та збереження генофонду Українського народу. Такі пільги, компенсації та гарантії є особливою формою відшкодування завданої шкоди вказаній категорії громадян, а тому скасування чи обмеження цих пільг, компенсацій і гарантій без рівноцінної їх заміни свідчитиме про відступ держави від її конституційного обов`язку.

Виключення з 01.01.2015р. зони посиленого радіоекологічного контролю не позбавляє позивача статусу потерпілого від Чорнобильської катастрофи категорії 4, оскільки такий статус було набуто правомірно, а законні підстави для його припинення відсутні.

Крім того, Закон № 796-XII у редакції, чинній після 01.01.2015р., передбачає надання особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи категорії 4, певних пільг та компенсацій. Зокрема, статті 51, 56 вказаного Закону передбачають надання особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи категорії 4, додаткової пенсії та пільг щодо обчислення стажу роботи (служби).

Отже, виключення з 01.01.2015р. зони посиленого радіоекологічного контролю із переліку радіоактивно забруднених територій не позбавляє статусу потерпілого осіб, яким раніше було встановлено статус і видано посвідчення постраждалого внаслідок Чорнобильської катастрофи. Особа, якій видано безтермінове посвідчення громадянина, який постійно проживав на території зони посиленого радіологічного контролю (категорія 4), для цілей застосування пункту 1 частини 1 статті 14 Закону № 796-XII, вважається потерпілим від Чорнобильської катастрофи.

Аналогічного правового висновку дійшов Верховний Суд у складі Судової палати для розгляду справ щодо захисту соціальних прав Касаційного адміністративного суду у постанові від 20.03.2019р. у справі № 697/121/17, а також постановах від 19.02.2020р. у справі №697/2382/16 та від 13.05.2020р. №826/5356/17.

З урахуванням зазначеного та з огляду на те, що у позивача не виникло підстав для втрати статусу потерпілого від Чорнобильської катастрофи категорії 4, суд доходить висновку, що рішення відповідача про визнання недійсним посвідчення позивача як потерпілого від Чорнобильської катастрофи категорії 4 є протиправним та підлягає скасуванню

Відповідно до частин 1,2 статті 77 КАС, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

З урахуванням зазначеного, суд, на підставі наданих доказів в їх сукупності, системного аналізу положень законодавства України приходить до висновку, що відповідачем не доведено правомірність власних дій при прийнятті оскаржуваного рішення, у зв`язку із чим адміністративний позов належить задовольнити.

Згідно частини 1 статті 139 КАС України, при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа. Враховуючи, що позов належить задовольнити, а позивачем понесено судові витрати із сплати судового збору у розмірі 840,80 грн, що підтверджується оригіналом квитанції від 25.08.2020р. №ПН3150842, наявної у матеріалах справи, суд дійшов висновку про стягнення судових витрат за рахунок бюджетних асигнувань відповідача на користь позивача у сумі 840,80 грн.

Керуючись ст. 2, 5, 6, 14, 77, 241-246, 255, 263, 295, КАС України суд, -

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов задовольнити повністю.

Визнати протиправним та скасувати рішення Департаменту соціального захисту населення Черкаської обласної державної адміністрації від 28.02.2020р. (протокол №2) про визнання недійсним посвідчення потерпілого від Чорнобильської катастрофи категорії 4 серії НОМЕР_1 видане 11.02.1993р. Катеринопільською районною державною адміністрацією ОСОБА_1 .

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Департамента соціального захисту населення Черкаської обласної державної адміністрації (вул. М. Залізняка, 10, м. Черкаси, 18036, код ЄДРПОУ - 03195719) на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_4 , РНОКПП - НОМЕР_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 ) судові витрати із сплати судового збору у сумі 840 (вісімсот сорок) грн. 80 коп.

Копію рішення направити учасникам справи.

Рішення набирає законної сили відповідно до статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене до суду апеляційної інстанції за правилами, встановленими статтями 293, 295-297 Кодексу адміністративного судочинства України через суд першої інстанції до початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи з урахуванням підпункту 15.5 пункту 15 частини 1 Розділу VII Перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України.

Суддя М.А. Білоноженко