Рішення № 92159586, 13.10.2020, Харківський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
13.10.2020
Номер справи
520/10218/2020
Номер документу
92159586
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Харківський окружний адміністративний суд 61022, м. Харків, майдан Свободи, 6, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

Харків

13 жовтня 2020 року № 520/10218/2020

Харківський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді – Зінченко А.В.

розглянувши в порядку спрощеного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , код НОМЕР_1 ) до Головного управління ДПС у м. Києві (вул. Шолуденка, буд. 33/19,м. Київ 116,04116, код ЄДРПОУ 43141267), Подільського районного відділу державної виконавчої служби м. Київ Головного територіального управління юстиції у місті Києві (просп. Георгія Гонгадзе, буд. 5-б,м. Київ,04208, код ЄДРПОУ 34482497), Відділу з питань державної реєстрації юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців (Центр надання адміністративних послуг Подільської РДА в м. Києві) (вул. Костянтинівсьув/Хорива, буд. 9/6,м. Київ 71,04071, код ЄДРПОУ 43141267) про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити певні дії ,-

В С Т А Н О В И В:

До Харківського окружного адміністративного суду звернувся ОСОБА_1 з адміністративним позовом до Головного управління ДПС у м. Києві, Подільського районного відділу державної виконавчої служби м. Київ Головного територіального управління юстиції у місті Києві, Відділу з питань державної реєстрації юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців ( Центр надання адміністративних послуг Подільської РДА в м. Києві) , в якому просив суд:

- скасувати державну реєстрацію фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 ( НОМЕР_1 ) та запис в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань за №20710000000022710 від 10.04.2017 та зобов`язати скасувати таке включення.

- визнати недійсним щодо взяття на облік як платника податку ФОП ОСОБА_1 ( НОМЕР_1 ) за №265617117849 від 10.04.2017 року та зобов`язати скасувати реєстрацію як платника податків та всі нараховані штрафи та борги за сплатами.

- визнати протиправною та скасувати постанови про арешт коштів ВП № 62039153 від 19.05.2020 року про сплату боргу (недоїмки) на загальну суму стягнути з боржника на користь ГУ ДПС у м. Києві недоїмки зі сплати ЄСВ у сумі 14694,90 грн.

В обґрунтування позовних вимог позивачем зазначено, що після арешту рахунків Приватбанку 19.05.2020 року позивач випадково дізнався про постанову державного виконавця про відкриття виконавчого провадження ВП № 62039153 від 12.05.2020 та існування фізичної особи - підприємця ОСОБА_1 .

Позивач зазначає, що він ніколи не реєструвався як суб`єкт підприємницької діяльності та не був зареєстрований за адресою: АДРЕСА_2 .

Позивач вважає, що вказана податкова вимога та постанова про відкриття виконавчого провадження ВП № 62039153 від 12.05.2020 р. є протиправними та підлягають скасуванню, оскільки він зареєстрований за адресою: АДРЕСА_3 з 16.05.2006 р. по теперішній час місце реєстрації не змінював. Додав довідку про реєстрацію місця проживання особи та копію домової книги. Крім того, позивач особисто з`ясував, що за адресою, яка відображена в заяві про реєстрацію і в ЄДР як місце проживання ФО-П ОСОБА_1 : АДРЕСА_2 - за цією адресою знаходиться нежитлове приміщення (супермаркет «Сільпо») - квартир у цьому приміщенні немає та не було.

Дослідивши долучені до матеріалів справи документи, суд вважає за необхідним вказати наступне.

Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, зокрема визначає вичерпний перелік податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов`язки, компетенцію органів, повноваження і обов`язки їх посадових осіб під час адміністрування податків та зборів, а також відповідальність за порушення податкового законодавства регулюються Податковим кодексом України (далі - ПК України).

Відповідно до норм Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб, підприємців та громадських формувань» від 15.05.2003 №755-ІУ що першоджерелом даних щодо реєстрації юридичних осіб, громадських не мають статусу юридичної особи, та фізичних осіб-підприємців в Єдиний державний реєстр юридичний осіб, фізичних осіб-підприємців та громадські формування, що не мають статусу юридичної особи.

Єдиний державний реєстр юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань (далі - Єдиний державний реєстр) - єдина державна інформаційна система, що забезпечує збирання, накопичення, обробку, захист, облік та надання інформації про юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадські формування, що не мають статусу юридичної особи

Держателем Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб - громадських формувань - Міністерство юстиції України, яке вживає заходів, пов`язаних із забезпеченням функціонування Єдиного державного них осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань

Органи Державної податкової служби України отримують інформацію з Єдиного державного реєстру для обліку платників податків - юридичних осіб (резидентів та нерезидентів), їх відокремлених підрозділів та постійних представництв нерезидентів, а також само зайнятих осіб. Розпорядником зазначеної інформації є Міністерство юстиції України.

Судом встановлено, що згідно інформаційних ресурсів ГУ ДПС у м. Києві ОСОБА_1 зареєстрований Подільською районною в місті Києві державною адміністрацією 10.04.2017 року за №20710000000022710 та перебував на податковому обліку в ДПС у Подільському районі ГУ ДФС у м. Києві з 10.04.2017 року як фізична особа-підприємець та як платник єдиного соціального внеску.

Спеціальним Законом України, який визначає правові та організаційні засади забезпечення збору та обліку єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, умови та порядок його нарахування і сплати, та повноваження органу, що здійснює його збір та ведення обліку, є Закон України «Про збір та облік єдиного соціального внеску на загальне обов`язкове соціальне страхування» від 08.07.2010 р. № 2464-VI (далі - Закон № 2464-УІ) із змінами та доповненнями.

Згідно з статтею 1 Закону № 2464-УІ - єдиний внесок на загальнообов`язкове державне страхування (далі - ЄСВ) - консолідований страховий внесок, збір якого здійснюється до системи загальнообов`язкового державного соціальною страхування в обов`язковому порядку та на регулярній основі з метою забезпечення захисту у випадках, передбачених законодавством, прав застрахованих осіб на отримання страхових виплат (послуг) за діючими видами загальнообов`язкового державного соціального страхування.

Суд вказує, що зняття з обліку фізичної особи-підприємця в контролюючому органі здійснюється у порядку, встановлено п. 65.10 ст. 65, ст.. 67 Податкового кодексу України, ст.. 5 Закону України «Про загальнообов`язкове державне соціальне страхування», розділом XI Порядку обліку платників податків і зборів, затвердженого наказом Міністерства фінансів України оку №1588 із змінами і доповненнями (далі - Порядок №1588), та розділом IV Порядку обліку платників єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 24.11.2014 №1162, із змінами та доповненнями.

Відповідно до п. 11.18 розділу XI Порядку №1588 підставою для зняття фізичної особи - підприємця як платника податків з обліку у відповідному контролюючому органі є, зокрема відомості про держану реєстрацію припинення підприємницької діяльності фізичною особою - підприємцем за її рішенням.

Судом також встановлено, що 22.07.2020 року з Єдиного державного реєстру ДПІ надійшли відомості по фізичній особі-підприємцю ОСОБА_1 щодо «Державної реєстрації припинення підприємницької діяльності фізичною особою - підприємцем за його рішенням» (дата запису 22.07.2020 року №20700600002022710), ОСОБА_1 з 22.07.2020 року перебуває на обліку в ДПІ як припинений, але не знятий з обліку.

Відповідно до п.п.6 п.11.18 розділу Х порядку №1588 після державної реєстрації припинення підприємницької діяльності фізична особа продовжує обліковуватись у контролюючих органах як фізична особа-платник податків, яка отримувала доходи від провадження підприємницької діяльності.

Така фізична особа має забезпечити остаточні розрахунки з податків від провадження підприємницької діяльності, в установлені строки подати відповідному контролюючому органу декларацію за останній базовий податковий (звітний) період, в якій виключно доходи від проведення підприємницької діяльності. Разом з тим, відповідно до п. 4 ч. 1 ст. 4 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування» від 08.07.2010 року №2464 встановлено, що платниками єдиного внеску на вікове державне соціальне страхування є фізичні особи - підприємці, в тому числі ті, які обрали спрощену систему оподаткування.

Платник єдиного внеску зобов`язаний своєчасно та в повному обсязі нараховувати, обчислювати і сплачувати єдиний внесок, подавати звітність та сплачувати до податкового органу за основним місцем обліку платника єдиного внеску у строки, порядку та за формою, встановленими центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику, за погодженням з Пенсійним фондом та фондами загальнообов`язкового державного соціального страхування (п. 1, 4 ч. 2 ст. 6 Закону №2464).

Частиною 8 ст. 9 Закону №2464 встановлено, що платники єдиного внеску, крім платників, зазначених у пунктах 4, 5 та 5 1 частини першої статті 4 цього Закону, зобов`язані сплачувати єдиний внесок, нарахований за календарний місяць, не пізніше 20 числа наступного місяця, крім гірничих підприємств, які зобов`язані сплачувати єдиний внесок, нарахований за календарний місяць, не пізніше 28 числа наступного місяця.

Єдиний внесок підлягає сплаті незалежно від фінансового стану платника , визначено ч. 12 ст. 9 Закону №2464.

Відповідно до п.6 ст. 1 Закону №2464, сума єдиного внеску, своєчасно та/або не сплачена у строки, встановлені цим Законом - недоїмка.

Згідно даних інформаційних систем ГУ ДПС у м. Києві ФО-П ОСОБА_1 (РНОКПП перебував на обліку у ДПІ в Подільському районі ГУ ДФС у м. Києві як платник податків з 10.04.20217 року до 21.07.2020 року на спрощеній системі оподаткування, звіти за 2017-2020 роки до Головного управління ДПС у м. Києві не подавалися.

В ІКП 71040000 ОСОБА_1 обліковується нарахування єдиного внеску в автоматичному режимі, згідно обраної системи оподаткування, а саме: за IV квартал 2017 року на загальну суму 2 112, 00 грн.; за І-ІУ квартали 2018 року на загальну суму 9828, 72 грн.; за І-ІУ квартали 2019 року на загальну суму 11 016, 72 грн.;за І (січень-лютий) - II (червень) квартали 2020 року на загальну суму 3 117, 18 грн.

Враховуючи те, що жодним компетентним органом не підтверджена заява позивача що він ніколи не реєструвався як суб`єкт підприємницької діяльності та не був зареєстрований за адресою: АДРЕСА_2 , суд приходить до висновку про відмову в задоволенні позовних вимог..

Суд зазначає, що згідно з вимогами ст.2 КАС України завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з ме тою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтер есів юридичних осіб від порушень з боку суб`єктів владних повноважень.

У справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів влад них повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень тау спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5)добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім фор мам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, протягом розумного строку.

Таким чином, проаналізувавши наведене, суд вважає за необхідне вказати, що позовні вимоги є не обґрунтованими, не підтверджені нормативно та документально, а тому є такими, що не підлягають задоволенню.

На підставі викладеного, керуючись ст. 19 Конституції України, ст.ст. 243, 244, 245, 246 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , код НОМЕР_1 ) до Головного управління ДПС у м. Києві (вул. Шолуденка, буд. 33/19,м. Київ 116,04116, код ЄДРПОУ 43141267), Подільського районного відділу державної виконавчої служби м. Київ Головного територіального управління юстиції у місті Києві (просп. Георгія Гонгадзе, буд. 5-б,м. Київ,04208, код ЄДРПОУ 34482497), Відділу з питань державної реєстрації юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців (Центр надання адміністративних послуг Подільської РДА в м. Києві) (вул. Костянтинівсьув/Хорива, буд. 9/6, м. Київ 71,04071, код ЄДРПОУ 43141267) про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити певні дії - залишити без задоволення.

Рішення суду може бути оскаржене в апеляційному порядку шляхом подачі безпосередньо до Другого апеляційного адміністративного суду апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня вручення повного рішення суду у відповідності до ст. 295 цього Кодексу.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого цим Кодексом, якщо таку скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Суддя А.В.Зінченко