Рішення № 92159250, 02.10.2020, Сумський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
02.10.2020
Номер справи
480/4053/20
Номер документу
92159250
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

СУМСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

02 жовтня 2020 р. Справа № 480/4053/20

Сумський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді - Кунець О.М.,

розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження в приміщенні суду в м.Суми адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Сумського прикордонного загону Східного регіонального управління Державної прикордонної служби України (Військова частина 9953) про визнання бездіяльності протиправною та зобов`язання вчинити дії,-

В С Т А Н О В И В:

ОСОБА_1 через представника звернувся до Сумського окружного адміністративного суду з позовною заявою до Сумського прикордонного загону Східного регіонального управління Державної прикордонної служби України (Військова частина 9953), у якій просить суд:

- визнати протиправною бездіяльність відповідача щодо ненарахування та невиплати позивачу індексації грошового забезпечення з 01.07.2015 по 28.02.2018 включно;

- зобов`язати відповідача нарахувати та виплати позивачу індексацію грошового забезпечення за період проходження служби з 01.07.2015 по 28.02.2018 в сумі 31480,86 грн.

В обгрунтування позовних вимог зазначив, що позивач з 28.02.1994 по 28.11.2019 проходив військову службу у Сумському прикордонному загоні Східного регіонального управління Державної прикордонної служби України/військова частина 9953.

Наказом від 28.11.2019 №390-ОС позивача з 28.11.2019 звільнено з військової служби у запас, виключено зі списків особового складу.

Позивач звернувся до відповідача через адвокатський запит з вимогою надати інформацію про нарахування та виплату індексації грошового забезпечення військовослужбовця з 01.01.2015 року по день звільнення з військової служби.

Листом від 30.06.2020 № 14/6244 відповідач надав розрахунково-платіжну відомість від 26.06.2020 №203 про невиплачену індексацію грошового забезпечення з липня 2015 року по лютий 2018 року включно в загальній сумі 31 480,86 грн. Позивач вважає такі дії відповідача протиправними, оскільки ненарахування та невиплата позивачу індексації грошового забезпечення з 01.07.2015 по 28.02.2018 включно є протиправною та суперечить вимогам законодавства

Ухвалою суду від 13.07.2020 р. відкрито провадження по справі, розгляд справи призначено в порядку спрощеного позовного провадження без виклику сторін на 09.09.2020, встановлені строки для подання відзиву, відповіді на відзив та заперечень.

Відповідачем надано відзив, в якому з позовними вимогами не погодився та зазначив, що механізм розрахунку суми індексації встановлений Порядком проведення індексації грошових доходів населення, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України №1078 від 17 липня 2003 року передбачає, аналогічно як і механізм розрахунку «щомісячної додаткової грошової винагороди», взяття коефіцієнтів (відсотків) з сум грошового забезпечення. Закон України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей», відповідно до Конституції України визначає основні засади державної політики у сфері соціального захисту військовослужбовців та членів їх сімей, встановлює єдину систему їх соціального та правового захисту, гарантує військовослужбовцям та членам їх сімей в економічній, соціальній, політичній сферах сприятливі умови для реалізації їх „ конституційного обов`язку щодо захисту Вітчизни та регулює відносини у цій галузі.

Відповідно до пунктів 1, 2 статті 9 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» держава гарантує військовослужбовцям достатнє матеріальне, грошове та інші види забезпечення в обсязі, що відповідає умовам військової служби, стимулює закріплення кваліфікованих військових кадрів.

При цьому, відповідач відмічає, що індексація не входить до складу грошового забезпечення, являється соціальною гарантією держави щодо підтримання купівельної спроможності населення України. До того ж виплата індексації заробітної плати (грошового забезпечення) здійснюється виключно у межах фінансових ресурсів на відповідний рік. Згідно з межами фінансових ресурсів, виділених військовій частині 9953 згідно з бюджетними призначеннями за спірний період, кошти на нарахування та виплату індексації грошового забезпечення не передбачено, тому позивачу правомірно не було виплачено індексацію грошового забезпечення.

Разом з тим, відповідач наголошує, що індексація не є складовою грошового забезпечення (заробітної плати) військовослужбовців, вона має особливий і не постійний вираз виплати, і нараховується лише за сукупності певних умов.

Так, пункт 2 ст.9 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» встановлює вичерпний перелік складових грошового забезпечення військовослужбовців, а саме:

- посадовий оклад, оклад за військовим званням;

- щомісячні додаткові види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премія);

- одноразові додаткові види грошового забезпечення.

Тут відповідач звертає увагу, що виходячи зі змісту зазначеного пункту - індексація не включена до переліку складових грошового забезпечення.

Однак при цьому, з метою дотримання та виконання вимог Закону України «Про індексацію грошових доходів населення», в абз. 2 п. З ст. 9 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» зазначено, що грошове забезпечення підлягає індексації відповідно до закону.

Відповідно, порядок, умови та підстави нарахування і виплати індексації, а також умови при яких вона не виплачується, тощо, встановлені спеціальним законодавством, а саме згадуваним вище Законом України «Про індексацію грошових доходів населення».

Виходячи з вищевикладеного, сукупний аналіз норм ЗУ «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» та ЗУ «Про індексацію грошових доходів населення» прямо вказує на те, що законодавцем визначено - вичерпний перелік складу грошового забезпечення, в який не входить індексація, так як вона зазначеним законом виведене в окрему норму.

Під час проходження військової служби громадянину виплачувалось належне грошове забезпечення, яке обчислювалось та нараховувалось у межах виділених Південному регіональному управлінню коштів, у відповідності до ст. 17 Конституції України, ст. 9 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей», Постанови Кабінету Міністрів України від 07.11.2007 року № 1294 «Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб' рядового і начальницького складу та деяких інших осіб», Постанови Кабінету Міністрів України від 22.09.2010 року № 889 «Питання грошового забезпечення окремих категорій військовослужбовців Збройних Сил, Державної прикордонної служби, Національної гвардії, Служби зовнішньої розвідки та осіб начальницького складу органів і підрозділів цивільного захисту Державної служби з надзвичайних ситуацій», та Інструкції про порядок виплати грошового забезпечення військовослужбовцям Державної прикордонної служби України, затвердженої наказом Адміністрації Державної прикордонної служби України від 20.05.2008 року № 425.

Індексація грошового забезпечення здійснюється відповідно до Закону України «Про індексацію грошових доходів населення».

Згідно статті 1 Закону України «Про індексацію грошових доходів населення» індексація грошових доходів населення - встановлений законами та іншими нормативно- правовими актами України механізм підвищення грошових доходів населення, що дає можливість частково або повністю відшкодовувати подорожчання споживчих товарів і послуг.

Відповідно до статті 2 Закону України «Про індексацію грошових доходів

населення» індексації підлягають грошові доходи громадян, одержані ними в гривнях на території України і які не мають разового характеру:

пенсії;

стипендії;

оплата праці (грошове забезпечення);

суми виплат, що здійснюються відповідно до законодавства про загальнообов`язкове державне соціальне страхування, крім щомісячних страхових виплат потерпілим на виробництві (з урахуванням виплат на необхідний догляд за потерпілим) та членам їхніх сімей і пенсій, які індексуються відповідно до закону за цими видами страхування;

суми відшкодування шкоди, заподіяної фізичній особі каліцтвом або іншим' ушкодженням здоров`я, а також суми, що виплачуються особам, які мають право на відшкодування шкоди у разі втрати годувальника, крім суми виплат, що здійснюються відповідно до законодавства про загальнообов`язкове державне соціальне страхування;

розмір аліментів, визначений судом у твердій грошовій сумі.

Виходячи з аналізу вищезазначених норм слід прийти до висновку, що індексація не може входити до складу грошового забезпечення, так як є самостійним (незалежним) видом виплати, має особливий і не постійний вираз, нараховується лише за сукупності певних умов і являється соціальною гарантією держави щодо підтримання купівельної спроможності населення України в умовах зростання цін.

Таким чином, виходячи з сукупного аналізу норм Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей», Закону України «Про індексацію грошових доходів населення» та Інструкції про порядок виплати грошового забезпечення військовослужбовцям Державної прикордонної служби України, затвердженої наказом Державної прикордонної служби України від 20.05.2008 року № 425 слідує, що індексація - не входить до складу грошового забезпечення. являється соціальною гарантією держави щодо підтримання купівельної спроможності населення України.

Нормами Закону України «Про індексацію грошових доходів населення» та Порядку, затвердженого Постановою КМУ від 7 липня 2003 року №1078 «Про затвердження Порядку проведення індексації грошових доходів населення» визначено джерело коштів на проведення індексації.

Відповідно до положень Закону проведення індексації грошових доходів населення здійснюється у межах фінансових ресурсів бюджетів усіх рівнів, бюджету Пенсійного фонду України та бюджетів інших фондів загальнообов`язкового державного соціального страхування на відповідний рік.

Тому, Законом чітко визначено, що виплата індексації заробітної плати (грошового забезпечення) здійснюється виключно у межах фінансових ресурсів на відповідний рік.

Згідно з межами фінансових ресурсів, виділених військовій частині 9953 - Сумському прикордонному загону згідно з бюджетними призначеннями за спірний період, кошти на нарахування та виплату індексації грошового забезпечення не передбачено, тому позивачу правомірно не було нараховано та виплачено індексацію грошового забезпечення.

Враховуючи наведені обставини, вважає позовні вимоги необґрунтованими та такими, що не підлягають задоволенню.

У відповіді на відзив представник позивача не погодився з позицією відповідача та зазначив, що аргументи відповідача щодо відсутності бюджетного фінансування не можуть бути підставою для не нарахування індексації грошового забезпечення та відмови у його виплаті позивачу, а також жодним чином не впливають на наявність чи відсутність у позивача права на його нарахування та виплату, що є предметом спору у даній справі. Крім цього, індексація заробітної плати є однією з основних державних гарантій щодо оплати праці. Ненарахування та невиплата індексації заробітної плати є обмеженням права позивача на майно, що є безпідставною, позивач має право на індексацію грошового забезпечення та виплату належних йому сум, оскільки питання індексації заробітної плати врегульовано Кодексом законів про працю України, Законом України "Про оплату праці", Законом України "Про індексацію грошових доходів населення" та Порядком проведення індексації грошових доходів населення та не було призупинено (чи скасовано) дію вищезазначених законів навіть при прийнятті Законів України "Про державний бюджет України на 2015-2018 роки".

Дослідивши подані сторонами документи і матеріали, всебічно і повно з`ясувавши всі фактичні обставини справи та об`єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив наступне.

Наказом начальника 5 прикордонного загону Східного регіонального управління Державної прикордонної служби України № 390-ОС від 28.11.2019 року старшого прапорщика ОСОБА_1 , звільненого з військової служби у запас наказом № 331-ОС від 25.10.2019 р., виключено зі списків особового складу загону та знято з усіх видів грошового забезпечення з 28.11.2019 (а.с.4).

Позивач звернувся до відповідача через адвокатський запит з вимогою надати інформацію про нарахування та виплату індексації грошового забезпечення військовослужбовця з 01.01.2015 року по день звільнення з військової служби (а.с. 6).

Листом від 30.06.2020 № 14/6244 відповідач надав витяг з розрахунково-платіжної відомості про нарахування ОСОБА_1 індексації грошового забезпечення від 26.06.2020 №203 (7, 8).

Надаючи правову оцінку спірну правовідносинам, суд виходить з наступного.

Відповідно до абзацу другого частини третьої статті 9 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» грошове забезпечення підлягає індексації відповідно до закону.

Так, Законом України «Про індексацію грошових доходів населення» (далі - Закону №1282-ХІІ) визначені правові, економічні та організаційні основи підтримання купівельної спроможності населення України в умовах зростання цін з метою дотримання встановлених Конституцією України гарантій щодо забезпечення достатнього життєвого рівня населення України.

Статтями 2 та 4 Закону №1282-ХІІ, зокрема, передбачено, що індексації підлягають грошові доходи громадян, одержані ними в гривнях на території України і які не мають разового характеру: оплата праці (грошове забезпечення). Індексації підлягають грошові доходи населення у межах прожиткового мінімуму, встановленого для відповідних соціальних і демографічних груп населення. Індексація грошових доходів населення проводиться в разі, коли величина індексу споживчих цін перевищила поріг індексації, який установлюється в розмірі 101 відсотка.

Тобто, на підприємства, установи, організації незалежно від форм власності покладається обов`язок проводити індексацію заробітної плати (грошового забезпечення) у разі перевищення величини індексу споживчих цін встановленого порогу індексації.

Приписами частини другої статті 5 Закону №1282-ХІІ передбачено, що підприємства, установи та організації, що фінансуються чи дотуються з Державного бюджету України, підвищують розміри оплати праці (грошового забезпечення) у зв`язку з індексацією за рахунок власних коштів і коштів Державного бюджету України.

Порядок проведення індексації грошових доходів населення визначається Кабінетом Міністрів України (частина друга статті 6 Закону № 1282-ХІІ).

Згідно пункту 1-1 Порядку проведення індексації грошових доходів населення, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17.07.2003 № 1078 підвищення грошових доходів громадян у зв`язку з індексацією здійснюється з першого числа місяця, що настає за місяцем, в якому офіційно опубліковано індекс споживчих цін. Індексація грошових доходів населення проводиться у разі, коли величина індексу споживчих цін перевищила поріг індексації, який встановлюється в розмірі 103 відсотків. Індекс споживчих цін обчислюється Держстатом і не пізніше 10 числа місяця, що настає за звітним, публікується в офіційних періодичних виданнях. Обчислення індексу споживчих цін для проведення індексації грошових доходів населення провадиться наростаючим підсумком починаючи з березня 2013 року - місяця опублікування Закону України від 06.02.2003 № 491-IV «Про внесення змін до Закону України «Про індексацію грошових доходів населення». Для проведення подальшої індексації грошових доходів населення обчислення індексу споживчих цін починається за місяцем, у якому індекс споживчих цін перевищував поріг індексації, зазначений в абзаці другому цього пункту.

Отже, посилання відповідача на не закладення до бюджету коштів для виплати індексації, судом не приймається до уваги, оскільки індексація заробітної плати (грошового забезпечення) є одним із способів забезпечення державних соціальних стандартів і нормативів, тому держава не може односторонньо відмовитись від взятих на себе зобов`язань, шляхом не виділення на дані цілі бюджетних асигнувань, без внесення відповідних змін до чинного законодавства щодо зміни соціальних стандартів і нормативів.

Відповідачем не надано суду доказів того, що у бюджеті відповідного рівня, з якого фінансується відповідач, відсутні кошти на індексацію грошового забезпечення. Крім того, відповідачем не надано доказів того, що ним протягом 2015-2018 років надсилались до відповідного органу потреби на виділення додаткових коштів для виплати військовослужбовцям індексації грошового забезпечення.

Крім цього, відповідачем не надано суду доказів, які б підтверджували, що нарахована сума індексації була виплачена позивачу.

Враховуючи вищевикладене, суд вважає позовні вимоги обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню в частині визнання протиправною бездіяльність відповідача щодо невиплати позивачу індексації грошового забезпечення з 01.07.2015 по 28.02.2018 включно та зобов`язання відповідача виплатити позивачу індексацію грошового забезпечення з 01.07.2015 по 28.02.2018 включно.

Щодо вимоги позивача про визнання протиправною бездіяльність відповідача щодо ненарахування позивачу індексації грошового забезпечення з 01.07.2015 по 28.02.2018 включно та зобов`язання відповідача нарахувати позивачу індексацію грошового забезпечення з 01.07.2015 по 28.02.2018 включно, суд зазначає наступне.

В матеріалах справи знаходиться розрахунково-платіжна відомість №203 від 26.06.2020 р., з якої вбачається, що ОСОБА_1 за період з липня 2015 по лютий 2018 нарахована індексація на загальну суму 31480,86 грн. (а.с. 8).

Оскільки факт нарахування індексації грошового забезпечення підтверджується вищезазначеною розрахунково-платіжною відомістю, тому суд не вбачає у діях відповідача протиправної бездіяльності, а тому позовні вимоги в частині визнання протиправною бездіяльність відповідача щодо ненарахування позивачу індексації грошового забезпечення з 01.07.2015 по 28.02.2018 включно та зобов`язання відповідача нарахувати позивачу індексацію грошового забезпечення з 01.07.2015 по 28.02.2018 включно задоволенню не підлягають.

Керуючись ст.ст. 90, 139, 143, 241- 246, 250, 255, 295 КАС України, суд, -

В И Р І Ш И В:

Адміністративний позов ОСОБА_1 до Сумського прикордонного загону Східного регіонального управління Державної прикордонної служби України (Військова частина 9953) про визнання бездіяльності протиправною та зобов`язання вчинити дії – задовольнити частково.

Визнати протиправною бездіяльність Сумського прикордонного загону Східного регіонального управління Державної прикордонної служби України (Військова частина 9953) щодо невиплати ОСОБА_1 індексації грошового забезпечення з 01.07.2015 р. по 28.02.2018 р. включно.

Зобов`язати Сумський прикордонний загін Східного регіонального управління Державної прикордонної служби України (Військова частина 9953) (40030, м. Суми, пров. Громадянський, 1, код ЄДРПОУ 14321759) виплатити ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) індексацію грошового забезпечення за період проходження військової служби з 01.07.2015 р. по 28.02.2018 р. включно в сумі 31480 (тридцять одна тисяча чотириста вісімдесят) грн 86 коп.

В іншій частині позовних вимог - відмовити.

Рішення може бути оскаржено до Другого апеляційного адміністративного суду через Сумський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги на рішення суду протягом тридцяти днів з дня складення судового рішення.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Суддя О.М. Кунець