
Справа № 420/5639/20
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
01 жовтня 2020 року м. Одеса
Одеський окружний адміністративний суд в складі:
Головуючого судді Бойко О.Я.,
за участі:
секретаря судового засідання Белінського Г.В.,
представника позивача Шевченко Т.Ю. за ордером,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в порядку загального позовного провадження справу за адміністративним позовом Товариства з обмеженою відповідальністю “Лампочка” до Головного управління ДПС в Одеській області, Державної податкової служби України, про визнання протиправними та скасування рішення №1609440/35749786 від 03.06.2020 р. та зобов`язати зареєструвати податкову накладну №108 від 18.05.2020 р., дійшов висновку про задоволення позовних вимог.
І. Суть спору
До Одеського окружного адміністративного суду надійшов позов Товариства з обмеженою відповідальністю “Лампочка” до Головного управління ДПС в Одеській області, Державної податкової служби України, в якому позивач просив суд:
(1). Визнати протиправним та скасувати рішення Комісії Головного управління ДПС в Одеській області № 1609440/35749786 від 03.06.2020 р. про відмову в реєстрації податкової накладної № 108 від 18.05.2020 р.
(2). Зобов`язати Державну податкову службу України зареєструвати податкову накладну №108 від 18.05.2020 року в Єдиному реєстрі податкових накладних, датою отримання вказаної накладної.
ІІ. Аргументи сторін.
(а) Позиція позивача
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив наступне.
18.06.2018 року Товариством з обмеженою відповідальністю «ЛАМПОЧКА» (далі - Товариство, за договором - Продавець, постачальник), укладено з Товариством з обмеженою відповідальні сто «ЮГВИНПРОМ» (за договором - Покупець) договір поставки № 1806, відповідно до якого Продавець приймає на себе обов`язки продати Покупцю, а Покупець зобов`язується прийняти та оплатити товар - виноград у кількості та за ціпами згідно виписаних накладних.
Згідно з п. 3.1. договору покупець здійснює оплату товару на комбінованих умовах як 100% передплати, так із відстрочкою платежу.
Відповідно до п. 7.2. договору податкові витрати, в т.ч., суми фактично сплаченого ПДВ, які покупець не зміг віднести на податковий кредит, які настали внаслідок порушення Продавцем договору, норм податкового кодексу України або інших норм законодавства є збитками Покупця і підлягають компенсації з боку продавця на підставі відповідного рахунку покупця протягом трьох банківських днів з дати його надання.
Так, обов`язок позивача з складання та реєстрації податкової накладної передбачений вимогами податкового законодавства.
За господарськими операціями Товариства з ТОВ «ЮГВИНПРОМ» подією, яка сталася раніше, була поставка товару.
18.05.2020 р. на замовлення покупця позивач здійснив поставку товару на загальну суму 208 512 грн., з них – 34752 грн. ПДВ - сік виноградний концентрований, що підтверджується видатковою накладною № 372 від 18.05.2020 р.
У зв`язку з цим Позивачем складено податкову накладну № 108 від 18.05.2020 та направлено її для реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних.
За результатом обробки контролюючим органом надісланої для реєстрації податкових накладних позивач отримав квитанцію, відповідно до якої податкову накладну прийнято її реєстрація зупинена . В квитанції зазначено, що реєстрацію ПН зупинено у зв`язку з тим, що платник податку, яким подано для реєстрації ПН/РК в Єдиному реєстрі податкових накладних, відповідає п.8 Критеріїв ризиковості платника податку.
Запропоновано надати пояснення та копії документів що підтвердження інформації зазначеної в ПН/РК для розгляду питання прийняття рішення про реєстрацію/відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних.
01.06.2020 р. на виконання п.п.201.16.2. п.201.16. ст.201 ПК України позивач направив контролюючому органу повідомлення про надання пояснень та копій документів щодо податкової накладної № 108 від 18.05.2020, реєстрацію якої зупинено, у якому надано поясненна щодо походження товару, що реалізується, та підтверджуючі первинні документи бухгалтерського обліку.
03.06.2020 р. контролюючий орган прийняв рішення про відмову в реєстрації податкової накладної в ЄРПН.
Не погоджуючись із прийнятим рішенням регіональної комісії №1609440/35749786 від 03.06.2020 р. щодо податкової накладної №108 від 18.05.2020 р. на суму 208512,00 грн. з ПДВ, позивач подав скаргу до комісії ДПС України разом із підтверджуючими документами первинного бухгалтерського обліку.
Позивач зазначив, що не зважаючи на те, що ним було подано усі можливі підтверджуючі документи щодо реальності господарської операції з ТОВ «Югвинпром», комісія ДПС України своїм рішенням №25594/35749786/2 від 13.06.2020 р. залишила скаргу без задоволення, а рішення без змін.
Позивач вважає, прийняте рішення протиправним та таким, що належить до скасування.
(б) Позиція Відповідачів
27.07.2020 р. від представників відповідачів надійшов відзив на позовну заяву, в якому вони просили у задоволенні позовних вимог відмовити, з підстав викладених у відзиві.
В обґрунтування відзиву представники відповідачів зазначили, що на дату виникнення податкових зобов`язань, згідно з вимогами п.201.10 ст.201 ПК України, ТОВ «Лампочка» склало податкову накладну №108 від 18.05.2020 р. в електронній формі та направило її на реєстрацію в Єдиний реєстр податкових накладних. Згідно отриманої квитанції - податкова накладна прийнята, але реєстрація її зупинена, запропоновано надати пояснення достатні для прийняття рішення про реєстрацію податкових накладних в ЄРПН.
За результатом розгляду наданих позивачем документів прийнято рішення №1609440/35749786 від 03.06.2020 р..
В оскаржуваному рішенні Комісії було зазначено, які документи не було надано підприємством ТОВ «Лампочка» разом із повідомленням, а саме:
-первинні документи щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складські документи (інвентаризаційні описи), у тому числі рахунки-фактури/інвойси, акти приймання-передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм та галузевої специфіки, накладні.
Таким чином, на думку представників відповідачів рішення Комісії про відмову в реєстрації податкової накладної – є повністю обґрунтованим.
(в) Відповідь на відзив
06.08.2020 р. від представника позивача надійшла відповідь на відзив, в якій зазначено, що контролюючому органу було надано весь пакет документів, що підтверджують як придбання ТОВ «Лампочка» соку виноградного концентрованого в асортименті наливом так і подальша реалізація цього товару ТОВ «Югвинпром».
Отже, податкова накладна №108 від 18.05.2020 р. сформована позивачем на суму ПДВ поставленого товару у відповідності до умов договору поставки №1806 від 18.06.2018 р. з ТОВ «Югвинпром» та підтверджується первинними документами, які у повному обсязі були надані до контролюючого органу.
ІІІ. Процедура та рух справи
06.07.2020 р. суд ухвалою прийняв позовну заяву до розгляду та відкрив провадження за правилами загального позовного провадження.
17.09.2020 р. ухвалою занесеною до протоколу судового засідання, закрив підготовче провадження та призначив судове засідання для розгляду справи по суті на 01.10.2020 р.
ІІІ. Обставини, встановлені судом
18.06.2018 року позивач (далі за договором - Продавець, постачальник), уклав з Товариством з обмеженою відповідальні сто «Югвинпром» (за договором - Покупець) договір поставки № 1806, відповідно до якого Продавець приймає на себе обов`язки продати Покупцю, а Покупець зобов`язується прийняти та оплатити товар - виноград у кількості та за ціпами згідно виписаних накладних.
Згідно з п. 3.1. договору покупець здійснює оплату товару на комбінованих умовах як 100% передплати, так із відстрочкою платежу.
Відповідно до п. 7.2. договору податкові витрати, в т.ч., суми фактично сплаченого ПДВ, які покупець не зміг віднести на податковий кредит, які настали внаслідок порушення Продавцем договору, норм податкового кодексу України або інших норм законодавства є збитками Покупця і підлягають компенсації з боку продавця на підставі відповідного рахунку покупця протягом трьох банківських днів з дати його надання.
Так, обов`язок позивача з складання та реєстрації податкової накладної передбачений вимогами податкового законодавства.
За господарськими операціями позивач з ТОВ «ЮГВИНПРОМ» подією, яка сталася раніше, була поставка товару.
18.05.2020 р. на замовлення покупця позивач здійснив поставку товару на загальну суму 208 512 грн., з них – 34752 грн. ПДВ - сік виноградний концентрований, що підтверджується видатковою накладною № 372 від 18.05.2020 р. , склав податкову накладну № 108 від 18.05.2020 та направив її для реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних (а.с.14).
29.05.2020 р. за результатом обробки контролюючим органом надісланої для реєстрації податкових накладних позивач отримав квитанцію, відповідно до якої податкову накладну прийнято її реєстрація зупинена . В квитанції зазначено, що реєстрацію ПН зупинено у зв`язку з тим, що платник податку, яким подано для реєстрації ПН/РК в Єдиному реєстрі податкових накладних, відповідає п.8 Критеріїв ризиковості платника податку (а.с.15).
В зазначеній квитанції запропоновано позивачу надати пояснення та копії документів що підтверджують інформацію зазначену в ПН/РК для розгляду питання прийняття рішення про реєстрацію/відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних.
01.06.2020 р. на виконання п.п.201.16.2. п.201.16. ст.201 ПК України позивач направив контролюючому органу повідомлення про надання пояснень та копій документів щодо податкової накладної № 108 від 18.05.2020, реєстрацію якої зупинено, у якому надано пояснення щодо походження товару, що реалізується, та підтверджуючі первинні документи бухгалтерського обліку (а.с.16-22), а саме:
- письмові пояснення щодо діяльності позивача, основним видом якої є оптова торгівля продуктами харчування, зокрема фруктами та овочами, зведена інформація щодо обсягів реалізації продукції щодо орендованих складській приміщень;
-копія видаткової накладної №372 від 18.05.2020;
-копія договору поставки № 1806 від 18.06.2018 року;
-копія платіжного доручення № 1063 від 28.05.2020 року;
-сертифікати аналізу від 12.03.2020 року та 22.04.2020 року;
-товарно-транспортна накладна від 18.05.2020 року;
-акт звірки взаємних розрахунків між ТОВ «Лампочка» та ТОВ «Югвиниром» за травень 2020 року;
-договір поставки № 15/01/20 від 15.01.2020 року;
-платіжне доручення № 1069 від 28.05 2020 року;
-видаткова накладна № РН-00004 від 18.05.2020 року;
-акт звірки взаємних розрахунків за період квітень-травень 2020 року;
-договір № 3 оренди нежитлових приміщень від 02.01.2018 року;
-договір № МАФ-бБ/1/20 від 30.11.2019;
-договір № ОФ-6Б/11/20 від 30.11 2019 про надання послуг оптового ринку, сільськогосподарської продукцїї;
-договір оренди нежитлового приміщення від 15.07.2019 року.
За господарською операцією з реалізації товару - виноградної продукції, за якою було складено та відправлено на реєстрацію податкову накладну № 108 від 18.05.2020 позивач здійснив поставку на користь ТОВ «Югвинпром» - сік виноградний концентрований у кількості 11 520 кг.
В свою чергу, позивач зазначений товар придбав у ФОП ОСОБА_1 , з яким Товариство укладено договір поставки № 15/01-20 від 15.01.2020 р. відповідно до якого Продавець продає а Покупець купує товар сік виноградний концентрований в асортименті наливом по ціні що встановлюється та зазначається в накладних.
Факт придбання позивачем у ФОП ОСОБА_1 , соку виноградного концентрованого в кількості 11 520 кг підтверджується видатковою накладною він 18.05.2020 року № РН-00004 Факт здійснення позивачем оплати за вказаний товар підтверджується платіжним дорученням № 1069 від 28.05.2020 року.
На підтвердження походження та кількості придбаного товару який у подальшому було реалізовано на користь ТОВ «Югвинпром» позивач надав контролюючому органу відповідні документи.
У подальшому позивач перепродав вказаний товар на користь ТОВ «Югвинпром» що підтверджує видаткова накладна № 372 від 18.05.2020 р. товаро транспортна накладна від 18.05.2020 року та копія платіжного доручення № 1063 від 28.05.2020 року, що підтверджує факт здійснення розрахунку ТОВ «Югвинпром» з позивачем.
03.06.2020 р. відповідач прийняв рішення про відмову в реєстрації податкових накладних /розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних № 1609440/35749786 (а.с.25).
В рішенні № 1609440/35749786 від 03.06.2020 р. зазначено ненадання платником податку копій документів, а саме:
-первинні документи щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складські документи (інвентаризаційні описи), у тому числі рахунки-фактури/інвойси, акти приймання-передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм та галузевої специфіки, накладні.
ІV Джерела права та висновки суду
Згідно з ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до п.п.14.1.60 п. 14.1 ст. 14 ПК України, єдиний реєстр податкових накладних - реєстр відомостей щодо податкових накладних та розрахунків коригування, який ведеться центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну податкову та митну політику, в електронному вигляді згідно з наданими платниками податку на додану вартість електронними документами.
Згідно з пп. «а», «б» п. 185.1 ст. 185 ПК України, об`єктом оподаткування є операції платників податку з: постачання товарів, місце постачання яких розташоване на митній території України, відповідно до статті 186 цього Кодексу, у тому числі операції з безоплатної передачі та з передачі права власності на об`єкти застави позичальнику (кредитору), на товари, що передаються на умовах товарного кредиту, а також з передачі об`єкта фінансового лізингу в користування лізингоотримувачу/орендарю; постачання послуг, місце постачання яких розташоване на митній території України, відповідно до статті 186 цього Кодексу.
Пунктом 187.1 статті 187 ПК України встановлено, що датою виникнення податкових зобов`язань з постачання товарів/послуг вважається дата, яка припадає на податковий період, протягом якого відбувається будь-яка з подій, що сталася раніше: а) дата зарахування коштів від покупця/замовника на банківський рахунок платника податку як оплата товарів/послуг, що підлягають постачанню, а в разі постачання товарів/послуг за готівку - дата оприбуткування коштів у касі платника податку, а в разі відсутності такої - дата інкасації готівки у банківській установі, що обслуговує платника податку; б) дата відвантаження товарів, а в разі експорту товарів - дата оформлення митної декларації, що засвідчує факт перетинання митного кордону України, оформлена відповідно до вимог митного законодавства, а для послуг - дата оформлення документа, що засвідчує факт постачання послуг платником податку.
База оподаткування операцій з постачання товарів/послуг визначається виходячи з їх договірної вартості з урахуванням загальнодержавних податків та зборів (п. 188.1 ст. 188 ПК України).
Пунктом 201.10 ст. 201 ПК України передбачено, що при здійсненні операцій з постачання товарів/послуг платник податку - продавець товарів/послуг зобов`язаний в установлені терміни скласти податкову накладну, зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних та надати покупцю за його вимогою. Податкова накладна, складена та зареєстрована в Єдиному реєстрі податкових накладних платником податку, який здійснює операції з постачання товарів/послуг, є для покупця таких товарів/послуг підставою для нарахування сум податку, що відносяться до податкового кредиту.
Відповідно до п.п. 74.1, 74.3 ст. 74 ПК України, податкова інформація, зібрана відповідно до цього Кодексу, зберігається в базах даних Інформаційних, телекомунікаційних та інформаційно-телекомунікаційних систем (далі - Інформаційні системи) центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову та митну політику. Зібрана податкова інформація та результати її опрацювання використовуються для виконання покладених на контролюючі органи функцій та завдань, а також центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику, для формування та реалізації єдиної державної податкової та митної політики.
Згідно з п. 2 постанови Кабінету Міністрів України від 29.12.2010 року № 1246 «Про затвердження Порядку ведення Єдиного реєстру податкових накладних» (далі - Порядок № 1246) (у редакції постанови Кабінету Міністрів України від 26 квітня 2017 р. № 341) податкова накладна - електронний документ, який складається платником податку на додану вартість (далі - платник податку) відповідно до вимог Податкового кодексу України (далі - Кодекс) в електронній формі у затвердженому в установленому порядку форматі (стандарті) та надсилається для реєстрації.
Відповідно до п. 12 Порядку № 1246, після надходження податкової накладної та/або розрахунку коригування до ДФС в автоматизованому режимі здійснюється їх розшифрування та проводяться перевірки: відповідності податкової накладної та/або розрахунку коригування затвердженому формату (стандарту); чинності електронного цифрового підпису, порядку його накладення та наявності права підписання посадовою особою платника податку таких податкової накладної та/або розрахунку коригування; реєстрації особи, що надіслала на реєстрацію податкову накладну та/або розрахунок коригування, платником податку на момент складення та реєстрації таких податкової накладної та/або розрахунку коригування; дотримання вимог, установлених пунктом 192.1 статті 192 та пунктом 201.10 статті 201 Кодексу; наявності помилок під час заповнення обов`язкових реквізитів відповідно до пункту 201.1 статті 201 Кодексу; наявності суми податку на додану вартість відповідно до пунктів 200-1.3 і 200-1.9 статті 200-1 Кодексу (для податкових накладних та/або розрахунків коригування, що реєструються після 1 липня 2015 р.); наявності в Реєстрі відомостей, що містяться у податковій накладній, яка коригується; факту реєстрації/зупинення реєстрації/відмови в реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування з такими ж реквізитами; наявності підстав для зупинення реєстрації податкових накладних та/або розрахунків коригування; дотримання вимог Законів України Про електронний цифровий підпис, Про електронні документи та електронний документообіг та Порядку обміну електронними документами з контролюючими органами, затвердженого в установленому порядку.
За результатами перевірок, визначених п. 12 цього Порядку, формується квитанція про прийняття або неприйняття, або зупинення реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування (п.13 Порядку № 1246).
Аналогічні норми містяться і у п. 201.16 ст. 201 ПК України, згідно з якого реєстрація податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних може бути зупинена в порядку та на підставах, визначених Кабінетом Міністрів України.
Постановою Кабінету Міністрів України №1165 від 11.12.2019 року затверджено Порядок зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, який визначає механізм зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі - Реєстр), організаційні та процедурні засади діяльності комісій з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі (далі - комісії контролюючих органів), права та обов`язки їх членів.
Відповідно до п. 6 Порядку № 1165, у разі коли за результатами автоматизованого моніторингу платник податку, яким складено податкову накладну/розрахунок коригування, відповідає хоча б одному критерію ризиковості платника податку, реєстрація таких податкової накладної/розрахунку коригування зупиняється.
Питання відповідності/невідповідності платника податку критеріям ризиковості платника податку розглядається комісією регіонального рівня.
У разі встановлення відповідності платника податку хоча б одному з критеріїв ризиковості платника податку комісією регіонального рівня приймається рішення про відповідність платника податку критеріям ризиковості платника податку.
Включення платника податку до переліку платників, які відповідають критеріям ризиковості платника податку, здійснюється в день проведення засідання комісії регіонального рівня та прийняття відповідного рішення.
Платник податку отримує рішення про відповідність критеріям ризиковості платника податку через електронний кабінет у день прийняття такого рішення (додаток 4).
У рішенні зазначається підстава, відповідно до якої встановлено відповідність платника податку критеріям ризиковості платника податку.
Комісією регіонального рівня розглядається питання виключення платника податку з переліку платників, які відповідають критеріям ризиковості платника податку, у разі виявлення обставин та/або отримання інформації, що свідчать про невідповідність платника податку критеріям ризиковості платника податку та/або отримання інформації та копій відповідних документів від платника податку, що свідчать про невідповідність платника податку критеріям ризиковості платника податку.
У разі виявлення обставин та/або отримання інформації, визначених абзацом сьомим цього пункту, та прийняття комісією регіонального рівня рішення про невідповідність платника податку критеріям ризиковості платника податку платник податку отримує таке рішення в електронному кабінеті в день його прийняття (додаток 4).
Інформація та копії документів подаються платником податку до ДПС в електронній формі засобами електронного зв`язку з урахуванням вимог Законів України Про електронні документи та електронний документообіг, Про електронні довірчі послуги та Порядку обміну електронними документами з контролюючими органами, затвердженого Мінфіном.
Документами необхідними для розгляду питання виключення платника податку з переліку платників, які відповідають критеріям ризиковості платника податку, можуть бути:
договори, зокрема зовнішньоекономічні контракти, з додатками до них;
договори, довіреності, акти керівного органу платника податку, якими оформлено повноваження осіб, які одержують продукцію в інтересах платника податку для здійснення операції;
первинні документи щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складські документи (інвентаризаційні описи), у тому числі рахунки-фактури/інвойси, акти приймання-передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявних типових форм та галузевої специфіки, накладні;
розрахункові документи та/або банківські виписки з особових рахунків;
документи щодо підтвердження відповідності продукції (декларації про відповідність, паспорти якості, сертифікати відповідності), наявність яких передбачено договором та/або законодавством;
інші документи, що підтверджують невідповідність платника податку критеріям ризиковості платника податку.
Інформацію та копії документів, подані платником податку, комісія регіонального рівня розглядає протягом семи робочих днів, що настають за датою їх надходження та приймає відповідне рішення.
За результатами розгляду інформації та копій документів комісією регіонального рівня приймається рішення про відповідність/невідповідність платника податку критеріям ризиковості платника податку, яке платник податку отримує в електронному кабінеті у день його прийняття (додаток 4).
Виключення платника податку з переліку платників, які відповідають критеріям ризиковості платника податку, здійснюється в день проведення засідання комісії регіонального рівня та прийняття відповідного рішення.
Якщо комісією регіонального рівня протягом семи робочих днів, що настають за датою надходження зазначеної інформації та документів, не прийнято відповідного рішення, платник податку виключається з переліку платників податку, які відповідають критеріям ризиковості платника податку.
У разі надходження до контролюючого органу відповідного рішення суду, яке набрало законної сили, комісія регіонального рівня виключає платника податку з переліку платників податку, які відповідають критеріям ризиковості платника податку.
Комісія регіонального рівня постійно проводить моніторинг щодо відповідності/невідповідності платників податку критеріям ризиковості платника податку.
Додатком 1 до Порядку № 1165 є «Критерії ризиковості платника податку на додану вартість». У контролюючих органах наявна податкова інформація, яка стала відома у процесі провадження поточної діяльності під час виконання покладених на контролюючі органи завдань і функцій, що визначає ризиковість здійснення господарської операції, зазначеної в поданих для реєстрації податковій накладній/розрахунку коригування (п. 8 Критеріїв).
Віднесення Комісією контролюючого органу Товариства до переліку платників податків які відповідають критеріям ризиковості є передумовою зупинення податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних.
В подальшому відповідність критеріям ризиковості має бути спростовано платником податків шляхом подання на вимогу податкового органу переліку документів, необхідних для прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі, і лише ненадання платником податку письмових пояснень стосовно підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній/розрахунку коригування або ненадання платником податку копій документів відповідно до підпункту 4 пункту 13 цього Порядку або надання платником податку копій документів, які складені з порушенням законодавства є підставами для прийняття комісіями контролюючих органів рішення про відмову в реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування.
Отже, законодавством передбачено певний порядок виконання податковими органами своїх функцій щодо податкового контролю, що в правовідносинах, які розглядаються, визначений у формі перевірки наданих платником податків пояснень та документів щодо проведених ним операцій.
А тому, саме рішення контролюючого органу про відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в ЄРПН призведе до певних негативних правових наслідків для платника податків, та, вважаючи рішення контролюючого органу неправомірним, особа може звернутись до суду за захистом прав, (свобод) та інтересів від порушень з боку суб`єкта владних повноважень, і в межах цього спору підставами позову, серед іншого, можуть бути доводи щодо неправомірності дій контролюючого органу по віднесенню платника податків до переліку таких платників податків які відповідають критеріям ризиковості.
Аналогічна позиція висловлена Верховним Судом в постанові від 27.08.2019 р. у справі №540/2077/18, від 03.03.2020 року по справі №240/3665/19, від 05.08.2020 року по справі № 280/3439/19
Механізм прийняття рішень про реєстрацію / відмову в реєстрації податкових накладних / розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі - Реєстр), реєстрацію яких відповідно до пункту 201.16 статті 201 Податкового кодексу України (далі - Кодекс) зупинено в порядку та на підставах, визначених Кабінетом Міністрів України, визначає Порядок прийняття рішень про реєстрацію/ відмову в реєстрації податкових накладних/ розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, затверджений Наказом Міністерства фінансів України 12 грудня 2019 року № 520 (далі - Порядок № 520).
Пунктом 2 вказаного порядку встановлено, що прийняття рішень про реєстрацію / відмову в реєстрації податкових накладних / розрахунків коригування в Реєстрі, реєстрацію яких зупинено, здійснюють комісії з питань зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі головних управлінь Державної податкової служби України в областях, м. Києві та Офісу великих платників податків ДПС (далі - комісія регіонального рівня).
Комісія регіонального рівня протягом п`яти робочих днів, що настають за днем отримання пояснень та копій документів, поданих відповідно до пункту 4 цього Порядку, приймає рішення про реєстрацію або відмову в реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі та надсилає його платнику податку в порядку, встановленому статтею 42 Кодексу (пункт 3).
У разі зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі платник податку має право подати копії документів та письмові пояснення стосовно підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній / розрахунку коригування, для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію / відмову в реєстрації податкової накладної/ розрахунку коригування в Реєстрі (п. 4).
Відповідно до п. 5 Порядку № 520 перелік документів, необхідних для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію / відмову в реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі, реєстрацію яких зупинено в Реєстрі, може включати:
договори, зокрема зовнішньоекономічні контракти, з додатками до них;
договори, довіреності, акти керівного органу платника податку, якими оформлено повноваження осіб, які одержують продукцію в інтересах платника податку для здійснення операції;
первинні документи щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складські документи (інвентаризаційні описи), у тому числі рахунки-фактури/інвойси, акти приймання-передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм і галузевої специфіки, накладні;
розрахункові документи та/або банківські виписки з особових рахунків;
документи щодо підтвердження відповідності продукції (декларації про відповідність, паспорти якості, сертифікати відповідності), наявність яких передбачено договором та/або законодавством.
Письмові пояснення та копії документів, зазначених у пункті 5 цього Порядку, платник податку подає до ДПС в електронній формі за допомогою засобів електронного зв`язку з урахуванням вимог Законів України «Про електронні документи та електронний документообіг», «;Про електронні довірчі послуги» та Порядку обміну електронними документами з контролюючими органами, затвердженого в установленому порядку (п. 7).
Письмові пояснення та копії документів, подані платником податку до контролюючого органу відповідно до пункту 4 цього Порядку, розглядає комісія регіонального рівня (п. 9).
Згідно з п. 11 Порядку № 520 комісія регіонального рівня приймає рішення про відмову в реєстрації податкової накладної/ розрахунку коригування в Реєстрі в разі:
ненадання платником податку письмових пояснень стосовно підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній / розрахунку коригування, реєстрацію яких зупинено в Реєстрі;
та/або ненадання платником податку копій документів відповідно до пункту 5 цього Порядку;
та/або надання платником податку копій документів, складених/оформлених із порушенням законодавства.
Відповідно до п. 12 вказаного Порядку № 520 рішення про реєстрацію або відмову в реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі набирає чинності в день прийняття відповідного рішення.
Форма такого рішення передбачає, що у разі відмови в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в ЄРПН через ненадання платником податку копій документів, документи, які не надано, повинні бути підкресленими, тобто конкретно вказані.
З наявних в матеріалах справи доказів судом встановлено, що первинні документи, оформлені позивачем в рамках господарських відносин із контрагентами, копії яких надані разом із поясненнями для прийняття рішення та наявні в матеріалах справи щодо реєстрації податкових накладних складені у відповідності до вимог законодавства та є достатніми для здійснення реєстрації.
Відтак, невиконання податковим органом законодавчо встановлених вимог щодо змісту, форми, обґрунтованості та вмотивованості акта індивідуальної дії призводить до його протиправності.
Аналогічна правова позиція висловлена Верховним Судом в постановах від 23.10.2018 у справі №822/1817/18 (адміністративне провадження №К/9901/62472/18), від 21.05.2019 у справі №0940/1240/18 (адміністративне провадження №К/9901/7590/19), від 02.07.2019 у справі №140/2160/18 (адміністративне провадження №К/9901/13662/19).
З огляду на квитанцію, якою зупинена реєстрація податкової накладної, контролюючим органом було сформовано висновок про відповідність податкової накладної Критеріїв ризиковості платника податку та запропоновано платнику податків надати пояснення та/або копії документів, достатніх для прийняття рішення про реєстрацію ПН/РК в ЄРПН відповідно до пункту п. 201.16 ст. 201 ПК України (а.с.15).
У відповідь на зазначену квитанцію, позивач направив документи на підтвердження реальності здійснення господарських операцій за податковою накладною. Це підтверджується відповідним повідомленням щодо подачі документів (а.с.16), які суд вважає достатніми для прийняття рішення про здійснення реєстрації.
Тому суд не бере до уваги посилання відповідача щодо ненадання позивачем первинних документів в повному обсязі.
На думку суду, відповідач не надав належної оцінки поданим позивачем документам.
Враховуючи вищевикладене, суд робить висновок, що відповідач не довів правомірності прийняття свого рішення, а тому позовні вимоги про визнання протиправними та скасування рішення № 1609440/35749786 від 03.06.2020 року про відмову у реєстрації податкової накладної в Єдиному реєстрі податкових накладних належать задоволенню.
Щодо позовної вимоги про зобов`язання Державну податкову службу України зареєструвати податкову накладну № 108 від 18.05.2020 року, датою отримання вказаної накладної в Єдиному реєстрі податкових накладних, суд зазначає наступне.
Приписами пункту 20 Порядку № 1246 передбачено, що у разі надходження до ДФС рішення суду про реєстрацію або скасування реєстрації податкових накладних та/або розрахунків коригування, яке набрало законної сили, такі податкові накладні та/або розрахунки коригування реєструються після проведення перевірок, визначених пунктом 12 цього Порядку (крім абзацу десятого), або їх реєстрація скасовується. При цьому датою реєстрації або скасування реєстрації вважається день, зазначений в такому рішенні, або день набрання законної сили рішенням суду.
В даному випадку, зобов`язання відповідача зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних подану позивачем податкову накладну є дотриманням судом гарантій на те, що спір між сторонами буде остаточно вирішений, та належним способом захисту порушеного права.
Враховуючи вищевикладене, суд робить висновок про наявність підстав для зобов`язання Державної податкову службу України зареєструвати податкову накладну №108 від 18.05.2020 р., в Єдиному реєстрі податкових накладних, датою отримання вказаної накладної.
Відповідно до ч.1,3 ст.90 КАС України, суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні, суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв`язок доказів у їх сукупності.
Згідно з ч. ч. 1, 2 ст. 77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Відповідач впродовж судового розгляду справи не довів правомірність винесеного рішення.
Таким чином, суд робить висновок, що позовні вимоги обґрунтовані, належним чином підтвердженні та належать до задоволення.
VI. Розподіл судових витрат
Згідно з ч.1 ст. 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Позивач при зверненні до суду з даним позовом сплатив судовий збір у розмірі 4204,00 грн.
Таким чином, суд вважає за необхідне стягнути пропорційно з відповідачів Головного управління ДПС в Одеській області та Державної податкової служби України за рахунок бюджетних асигнувань на користь позивача сплачений судовий збір.
У процесі розгляду справи не встановлено інших фактичних обставин, що мають суттєве значення для правильного вирішення спору, і доказів на підтвердження цих обставин.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 2,77, 244-246 КАС України, суд -
В И Р І Ш И В:
1.Адміністративний позов задовольнити.
2. Визнати протиправним та скасувати рішення Комісії Головного управління ДПС в Одеській області № 1609440/35749786 від 03.06.2020 р. про відмову в реєстрації податкової накладної № 108 від 18.05.2020 р.
3. Зобов`язати Державну податкову службу України зареєструвати податкову накладну №108 від 18.05.2020 року в Єдиному реєстрі податкових накладних, датою отримання вказаної накладної.
4.Стягнути за рахунок бюджетний асигнувань Головного управління ДПС в Одеській області (код ЄДРПОУ 43142370) на користь Товариства з обмеженою відповідальністю «Лампочка» (код ЄДРПОУ 35749786) понесені судові витрати у розмірі 1051,00 (одна тисяча п`ятдесят один),00 гривень.
5. Стягнути за рахунок бюджетний асигнувань Державної податкової служби України (ЄДРПОУ 43005393) на користь Товариства з обмеженою відповідальністю «Лампочка» (код ЄДРПОУ 35749786) понесені судові витрати у розмірі 1051,00 (одна тисяча п`ятдесят один) гривень.
Відповідно до статті 255 КАС України рішення суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Згідно з частиною першою статті 295 Кодексу адміністративного судочинства України, апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів. Якщо в судовому засіданні було проголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, зазначений строк обчислюється з дня складання повного тексту рішення.
Апеляційна скарга подається учасниками справи відповідно до п.15.5 ч.1 розділу VІІ «Перехідні положення» КАС України через Одеський окружний адміністративний суд до П`ятого апеляційного адміністративного суду.
Позивач- Товариство з обмеженою відповідальністю «Лампочка» адреса: 68000, Одеська обл., м. Чорноморськ, вул. Транспортна, буд. 14-А, офіс 222, код. ЄДРПОУ 35749786.
Відповідач – Головне управління ДПС в Одеській області, адреса: 65044, м. Одеса, вул. Семінарська,5; код ЄДРПОУ 43142370.
Відповідач – Державна податкова служба України, адреса: 04053, м. Київ, пл. Львівська,8; код ЄДРПОУ 43005393.
Повний текст рішення виготовлений та підписаний суддею 12 жовтня 2020 року.
Суддя О.Я. Бойко
.