Рішення № 92157653, 12.10.2020, Запорізький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
12.10.2020
Номер справи
280/4034/20
Номер документу
92157653
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ЗАПОРІЗЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

12 жовтня 2020 року Справа № 280/4034/20 м.ЗапоріжжяЗапорізький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Семененко М.О., за участю секретаря судового засідання: Стовбур А.Ю., розглянувши в порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу

за позовом Головного управління ДПС у Запорізькій області (69107, м.Запоріжжя, пр.Соборний, 166; код ЄДРПОУ 43143945)

до ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ; РНОКПП НОМЕР_1 )

про стягнення коштів за податковим боргом,

ВСТАНОВИВ:

До Запорізького окружного адміністративного суду надійшла позовна заява Головного управління ДПС у Запорізькій області (далі - позивач) до ОСОБА_1 (далі – відповідач), у якій позивач просить суд постановити рішення про стягнення відповідача суми податкового боргу перед державою у загальному розмірі 24 101,21 грн., яка складається:

- з податку на доходи фізичних осіб, що сплачується фізичними особами за результатами річного декларування у розмірі 18 578,62 грн. за кодом класифікації доходів бюджету - 11010500; на номер рахунку UА 698999980333199341000008004, відкритий на - УК у Зав.р-ні м.ЗапЗаводс./11010500 в Казначейство України (ЕАП): код ЄДРПОУ- 38025372: код банку (МФО ГУДКСУ) – 899998;

- з військового збору, що сплачується фізичними особами за результатами річного декларуванняу розмірі 5522,59 грн. за кодом класифікації доходів бюджету - 11011001; на номер рахунку - UА058999980313080137000008004, відкритий на - УК у Зав.р-ні м.Зап/Заводс/1101001 в Казначейство України (ЕАП); код ЄДРПОУ- 38025372; код банку (МФО ГУДКСУ) 899998.

Позовні вимоги обгрунтовані тим, що станом на день складення позову відповідач має податковий борг з податку на доходи фізичних осіб та військового збору в розмірі 24 101,21 грн. у зв`язку з несплатою грошового зобов`язання, визначеного контролюючим органом, суми штрафних санкцій та пені. Платнику податків направлено податкову вимогу про сплату боргу, однак податковий борг самостійно не сплачений, у зв`язку з чим просить позов задовольнити.

Ухвалою суду від 22.07.2020 відкрито провадження у справі, справу призначено до судового розгляду за правилами спрощеного позовного провадження у судовому засіданні на 17.08.2020.

17.08.2020 розгляд справи відкладено на 05.10.2020.

У судове засідання 05.10.2020 учасники справи не прибули, про дату, час і місце судового розгляду повідомлені належним чином, заяв або клопотань процессуального зарактеру не подали. Відповідач був повідомлений шляхом направлення судової повістки на зареєстровану адресу місця проживання, а також шляхом розміщення оголошень на офіційному веб-порталі судової влади України (за посиланням https://adm.zp.court.gov.ua/sud0870/pres-centr/news2/983810/).

Відповідно до ч.9 ст.205 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) якщо немає перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, визначених цією статтею, але всі учасники справи не з`явилися у судове засідання, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, суд має право розглянути справу у письмовому провадженні у разі відсутності потреби заслухати свідка чи експерта.

Враховуючи, що всі учасники справи не з`явилися у судове засідання, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, відсутність перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, визначених статтею 205 КАС України, а також відсутність потреби заслухати свідка чи експерта, суд дійшов висновку про можливість розгляту справи у письмовому провадженні.

На підставі наявних у суду матеріалів встановлено такі обставини.

Станом на 31.12.2019 ОСОБА_1 має податковий борг в розмірі 24 101,21грн., у тоу числі:

- з податку на доходи фізичних осіб, що сплачуються фізичними особами за результатами річного декларування (код платежу 11010500) в сумі 18 578,62 грн., у тому числі 12 388,95 грн. за основним платежем, 3 267,24 грн. за штрафними (фінансовими) санкціями, 2922,43 грн нарахована пеня;

- з військового збору, що сплачується фізичними особами за результатами річного декларування (код платежу 11011001) в сумі 5 522,59 грн, у тому числі 3 716,69 грн. за основним платежем, 929,17 грн. за штрафними (фінансовими) санкціями, 876,73 грн нарахована пеня.

Податковий борг виник на підставі наступного.

На підставі наказу Головного управління ДФС у Запорізькій області від 14.02.2019 №518 «Про проведення документальної позапланової виїзної перевірки платника податків – фізичної особи, яка не є суб`єктом господарювання ОСОБА_1 », фахівцями Головного управління ДФС у Запорізькій області проведено документальну позапланову виїзну перевірку відповідача з питань своєчасності, достовірності, повноти нарахування та сплати податків і зборів з отриманих доходів за ознакою доходу «114» за період з 01.01.2017 по 31.12.2017, за результатами якої складений акт від 29.03.2019 №164/0801-13-05/ НОМЕР_1 .

Згідно з висновками акта перевірки встановлено такі порушення:

- пп.174.2.2 п.174.2, п.174.3 ст.174, п.179.7 ст.179 Податкового кодексу України (далі – ПК України), в результаті донараховано податок на доходи фізичних осіб за 2017 рік у сумі 12388,95 грн.;

- пп.164.2.10 п.164.1 ст.164, підпункт 1.3 пункту 16-1 підрозділу 10 ПК України в результаті донараховано військового збору за 2017 рік у сумі 3716,69 грн.;

- пп. 49.18.4 п. 49.18 ст. 49, пп.179.1, пп.179.7 ст.179 ПК України, не надано податкову декларації про майновий стан і доходи за 2017 рік, не задекларовано «дохід отриманий у спадщину (подарований) від фізичної особи, що не є членом сім`ї першої та другої ступенів спорідненення» за ознакою «114», а також самостійно не розраховано та не сплачено до бюджету податку з отриманого доходу за 2017 рік по строку до 01.05.2018.

Акт перевірки направлений відповідачу засобами поштового зв`язку 01.04.2019, однак повернувся без вручення з відміткою пошти «за закінченням терміну зберігання».

На підставі висновків акту перевірки 04.06.2019 Головним управлінням ДФС у Запорізькій області винесено податкові повідомлення-рішення:

- №0013711305, яким позивачу визначено грошове зобов`язання за платежем податок на доходи фізичних осіб, що сплачуються фізичними особами за результами річного декларування в сумі 12 388,95 грн. та штрафні (фінансові) санкції в сумі 3 097,24 грн.;

- №0013731305, яким позивачу визначено грошове зобов`язання з військового збору в сумі 3 716,69 грн. та штрафні (фінансові) санкції в сумі 929,17 грн.;

- №0013721305, яким до позивача застосовано штрафні санкції за платежем «податок на доходи фізичних осіб» в сумі 170,00 грн.

Податкові повідомлення-рішення направлені на адресу відповідача 04.06.2019 та були повернуті поштою з відміткою «адресат помер».

10.07.2019 позивачем сформовано та направлено на адресу відповідача податкову вимогу №23715-50/825, відповідно до якої станом на 09.07.2020 податковий борг позивача становить 24 101,21 грн. Лист з податковою вимогою повернувся до контролюючого органу без вручення з відміткою пошти «за закінченням терміну зберігання».

За даними інтегрованої картки платника податків сума податкового боргу становить 18 578,62 грн з податку на доходи фізичних осіб та 5522,59 грн з військового збору.

У зв`язку з несплатою відповідачем податкового боргу в розмірі 24 101,21 грн., позивач звернувся до суду з даним позовом на виконання наданих ПК України повноважень.

Надаючи оцінку спірним правовідносинам, суд виходить з того, що відповідно до статті 67 Конституції України кожен зобов`язаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом.

Підпунктом 16.1.4 п.16.1 ст.16 ПК України передбачено обов`язок платників податків сплачувати податки та збори в строки та у розмірах, встановлених цим Кодексом та законами з питань митної справи.

Згідно з пп.14.1.39 п.14.1 ст. 14 ПК України грошове зобов`язання платника податків - сума коштів, яку платник податків повинен сплатити до відповідного бюджету як податкове зобов`язання та/або штрафну (фінансову) санкцію, що справляється з платника податків у зв`язку з порушенням ним вимог податкового законодавства та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, а також санкції за порушення законодавства у сфері зовнішньоекономічної діяльності.

Відповідно до приписів п.п.14.1.175 п.14.1 ст.14 ПК України податковий борг - це сума узгодженого грошового зобов`язання, не сплаченого платником податків у встановлений цим Кодексом строк, та непогашеної пені, нарахованої в порядку, визначеному цим Кодексом.

Згідно з п.54.3 ст.54 ПК України контролюючий орган зобов`язаний самостійно визначити суму грошових зобов`язань, зменшення (збільшення) суми бюджетного відшкодування та/або зменшення (збільшення) від`ємного значення об`єкта оподаткування податком на прибуток або від`ємного значення суми податку на додану вартість платника податків, передбачених цим Кодексом або іншим законодавством, якщо: платник податків не подає в установлені строки податкову (митну) декларацію, а при здійсненні заходів податкового контролю встановлено факти здійснення платником податків діяльності, що призвела до виникнення об`єктів оподаткування, наявності показників, які підлягають декларуванню, відповідно до вимог цього Кодексу та наявності діючих (у тому числі призупинених) ліцензій на право здійснення діяльності з підакцизною продукцією, яка підлягає ліцензуванню згідно із законодавством; дані перевірок результатів діяльності платника податків, крім електронної перевірки, свідчать про заниження або завищення суми його податкових зобов`язань, суми бюджетного відшкодування та/або від`ємного значення об`єкта оподаткування податком на прибуток або від`ємного значення суми податку на додану вартість платника податків, заявлених у податкових (митних) деклараціях, уточнюючих розрахунках; згідно з податковим та іншим законодавством особою, відповідальною за нарахування сум податкових зобов`язань з окремого податку або збору, застосування штрафних (фінансових) санкцій та пені, у тому числі за порушення у сфері зовнішньоекономічної діяльності, є контролюючий орган; дані перевірок щодо утримання податків у джерела виплати, в тому числі податкового агента, свідчать про порушення правил нарахування, утримання та сплати до відповідних бюджетів податків і зборів, передбачених цим Кодексом, у тому числі податку на доходи фізичних осіб таким податковим агентом; результати митного контролю, отримані після закінчення процедури митного оформлення та випуску товарів, свідчать про заниження або завищення податкових зобов`язань, визначених платником податків у митних деклараціях.

Відповідно до п.54.5 ст.54 ПК України якщо згідно з нормами цієї статті сума грошового зобов`язання розраховується контролюючим органом, платник податків не несе відповідальності за своєчасність, достовірність і повноту нарахування такої суми, проте несе відповідальність за своєчасне та повне погашення нарахованого узгодженого грошового зобов`язання і має право оскаржити зазначену суму в порядку, встановленому цим Кодексом.

Згідно з п.57.3 ст.57 ПК України у разі визначення грошового зобов`язання контролюючим органом за підставами, зазначеними у підпунктах 54.3.1 - 54.3.6 пункту 54.3 статті 54 цього Кодексу, платник податків зобов`язаний сплатити нараховану суму грошового зобов`язання протягом 10 календарних днів, що настають за днем отримання податкового повідомлення-рішення, крім випадків, коли протягом такого строку такий платник податків розпочинає процедуру оскарження рішення контролюючого органу.

Відповідно до п.58.2 ст.58 ПК України податкове повідомлення-рішення надсилається (вручається) за кожним окремим податком, збором та/або разом із штрафними санкціями, передбаченими цим Кодексом, а також за кожною штрафною (фінансовою) санкцією за порушення норм іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на такий контролюючий орган, та/або пенею за порушення строків розрахунків у сфері зовнішньоекономічної діяльності.

Згідно з п.58.3 ст.58 ПК України податкове повідомлення-рішення вважається належним чином врученим платнику податків (крім фізичних осіб), якщо його надіслано у порядку, визначеному статтею 42 цього Кодексу.

Податкове повідомлення-рішення вважається надісланим (врученим) фізичній особі, якщо його вручено їй особисто чи її представникові, надіслано на адресу за місцем проживання або останнього відомого місцезнаходження фізичної особи з повідомленням про вручення або у порядку, визначеному пунктом 42.4 статті 42 цього Кодексу. У такому самому порядку надсилаються податкові вимоги та рішення про результати розгляду скарг.

У разі коли пошта не може вручити платнику податків податкове повідомлення-рішення або податкові вимоги, або рішення про результати розгляду скарги через відсутність за місцезнаходженням посадових осіб, їх відмову прийняти податкове повідомлення-рішення або податкову вимогу, або рішення про результати розгляду скарги, незнаходження фактичного місця розташування (місцезнаходження) платника податків або з інших причин, податкове повідомлення-рішення або податкова вимога, або рішення про результати розгляду скарги вважаються врученими платнику податків у день, зазначений поштовою службою в повідомленні про вручення із зазначенням причин невручення.

Оскільки направлені відповідачу податкові повідомлення-рішення були повернуті поштою з відміткою «адресат помер», судом здійснено запит до Дніпровського районного у місті Запоріжжі відділу державної реєстрації актів цивільного стану Південно-Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м.Дніпро) про надання інформації щодо наявності актового запису про смерть ОСОБА_1 .

Судом отримано відповідь Дніпровського районного у місті Запоріжжі відділу державної реєстрації актів цивільного стану Південно-Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м.Дніпро) від 03.09.2020 №1781/21.14-25, згідно якої за результатами проведної перевірки актових записів про смерть з 2013 року по теперішній час по паперовим носіям, а також здіймо даних Державного реєстру актів цивільного стану громадян, актового запису про смерть відносно ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , місце проживання: АДРЕСА_2 , не виявлено.

Враховуючи, що податкові повідомлення-рішення, якими відповідачу визначено податкові зобов`язання з податку на доходи фізичних осіб та військового збору, направлені на податкову адресу платника податків, однак повернулись не врученими з підстав, які не залежали від контролюючого органу, отже вважаються врученими належним чином, а визначені ними грошові зобов`язання є узгодженими та набули статусу податкового боргу, оскільки відсутні докази їх оскарження.

Крім того, пп.129.1.1. п.129.1 ст.129 ПК України встановлено, що після закінчення встановлених цим Кодексом строків погашення узгодженого грошового зобов`язання на суму податкового боргу нараховується пеня.

Пунктом 129.4 ст.129 ПК України передбачено, що на суми грошового зобов`язання, визначеного підпунктами 129.1.1 та 129.1.2 пункту 129.1 цієї статті (включаючи суму штрафних санкцій за їх наявності та без урахування суми пені), та в інших випадках визначення пені відповідно до вимог цього Кодексу, коли її розмір не встановлений, нараховується пеня за кожний календарний день прострочення сплати грошового зобов`язання, включаючи день погашення, з розрахунку 120 відсотків річних облікової ставки Національного банку України, діючої на кожний такий день.

Відповідно до п.131.1. ст.131 ПК України нараховані контролюючим органом суми пені самостійно сплачуються платником податків.

З матеріалів справи встановлено, що відповідачу нарахована пеня за несвоєчасну сплату узгоджених податкових зобов`язань на суму 2 922,43 грн з податку на доходи фізичних осіб та 876,73 грн з військового збору.

У відповідності до п.59.1 ст.59 ПК України у разі коли у платника податків виник податковий борг, контролюючий орган надсилає (вручає) йому податкову вимогу в порядку, визначеному для надсилання (вручення) податкового повідомлення-рішення.

Згідно з п.59.5 ст.59 ПК України у разі якщо у платника податків, якому надіслано (вручено) податкову вимогу, сума податкового боргу збільшується (зменшується), погашенню підлягає вся сума податкового боргу такого платника податку, що існує на день погашення.

У разі якщо після направлення (вручення) податкової вимоги сума податкового боргу змінилася, але податковий борг не був погашений в повному обсязі, податкова вимога додатково не надсилається (не вручається).

Судом встановлено, що Головне управління ДФС у Запорізькій області у встановленому порядку 23.07.2020 направило відповідачу податкову вимогу №23715-50/825 від 10.07.2019, яка повернулася відправнику з відміткою пошти «за закінченням терміну зберігання».

Враховуючи вищевикладене, суд дійшов висновку, що сума грошового зобов`язання 24 101,21 грн є податковим боргом відповідача, який ним не сплачено. Доказів, які б свідчили про погашення такого податкового боргу або спростовували наявність податкового боргу, до суду не надано.

Відповідно до п.87.1 ст.87 ПК України джерелами самостійної сплати грошових зобов`язань або погашення податкового боргу платника податків є будь-які власні кошти, у тому числі ті, що отримані від продажу товарів (робіт, послуг), майна, випуску цінних паперів, зокрема корпоративних прав, отримані як позика (кредит), та з інших джерел, з урахуванням особливостей, визначених цією статтею, а також суми надміру сплачених платежів до відповідних бюджетів.

Згідно з п.87.11 ст.87 ПК України орган стягнення звертається до суду з позовом про стягнення суми податкового боргу платника податку - фізичної особи. Стягнення податкового боргу за рішенням суду здійснюється державною виконавчою службою відповідно до закону про виконавче провадження.

Згідно з ч.1 ст.9 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

Враховуючи вищевикладене, суд зазначає, що позивачем доведено наявність у відповідача податкового боргу в розмірі 24 101,21 грн., у зв`язку з чим позовні вимоги підлягають задоволенню.

Відповідно до ч.2 ст.139 КАС України при задоволенні позову суб`єкта владних повноважень з відповідача стягуються виключно судові витрати суб`єкта владних повноважень, пов`язані із залученням свідків та проведенням експертиз.

Позивачем не надано доказів понесення витрат, пов`язаних із залученням свідків та проведенням експертиз, у зв`язку з чим розподіл судових витрат не здійснюється.

На підставі викладеного, керуючись ст.ст.2, 5, 9, 77, 132, 139, 143, 205, 243-246, 255, 295 КАС України, суд, -

ВИРІШИВ:

Позов Головного управління ДПС у Запорізькій області до ОСОБА_1 про стягнення коштів за податковим боргом – задовольнити.

Стягнути з ОСОБА_1 податковий борг:

- з військового збору, що сплачується фізичними особами за результатами річного декларуванняу розмірі 5 522,59 грн. (п`ять тисяч п`ятсот двадцять дві грн. 00 коп.) за кодом класифікації доходів бюджету - 11011001; на номер рахунку - UА058999980313080137000008004, відкритий на - УК у Зав.р-ні м.Зап/Заводс/1101001 в Казначейство України (ЕАП); код ЄДРПОУ- 38025372; код банку (МФО ГУДКСУ) 899998.

- з податку на доходи фізичних осіб, що сплачується фізичними особами за результатами річного декларування у розмірі 18 578,62 грн. (вісімнадцять тисяч п`ятсот сімдесят вісім грн. 62 коп) за кодом класифікації доходів бюджету - 11010500; на номер рахунку UА 698999980333199341000008004, відкритий на - УК у Зав.р-ні м.ЗапЗаводс./11010500 в Казначейство України (ЕАП): код ЄДРПОУ- 38025372: код банку (МФО ГУДКСУ) – 899998.

Розподіл судових витрат не здійснюється.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

До дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційна скарга може бути подана до Третього апеляційного адміністративного суду через Запорізький окружний адміністративний суд.

Повне найменування сторін та інших учасників справи:

Позивач – Головне управління ДПС у Запорізькій області, місцезнаходження: 69107, м.Запоріжжя, пр.Соборний, 166; код ЄДРПОУ 43143945.

Відповідач – ОСОБА_1 , місце проживання: АДРЕСА_1 ; РНОКПП НОМЕР_1 .

Повне судове рішення складено 12 жовтня 2020 року.

Суддя М.О. Семененко