
ЗАПОРІЗЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
12 жовтня 2020 року Справа № 280/5092/20 м.ЗапоріжжяЗапорізький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Новікової І.В., розглянувши в порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області про визнання протиправною бездіяльності та зобов`язання вчинити дії,
ВСТАНОВИВ:
29 липня 2020 року до Запорізького окружного адміністративного суду надійшов позов ОСОБА_1 (далі-позивач) до Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області (далі – відповідач), в якому позивач просить суд:
визнати протиправним та скасувати рішення відповідача оформлене протоколом за номером 923010156119 від 11.06.2020 щодо перерахунку позивачу пенсії за вислугу років з обмеженням її граничного розміру;
зобов`язати відповідача здійснити позивачу перерахунок та виплату пенсії за вислугу років з розрахунку 90% від суми місячного заробітку, зазначеного в довідці прокуратури Запорізької області від 03.06.2020 №18-314вих-20 без обмеження її граничного розміру, з урахуванням раніше проведених виплат.
Ухвалою суду від 03.08.2020 вищевказану позовну заяву залишено без руху. У встановлений судом строк позивачем надано документи на виконання вимог ухвали суду.
Ухвалою суду від 02.09.2020 відкрито спрощене (письмове) позовне провадження у справі.
В обґрунтування позовних вимог позивач посилається на те, що відповідачем під час проведення перерахунку пенсії за вислугу років з 04.06.2020 протиправно встановлено обмеження її граничного розміру сумою у 16380,00 грн. Позивач зазначає, що оскільки їй пенсія первинно була призначена з 10.03.2011 без обмеження її граничного розміру, то положення законів, які були прийняті пізніше та якими було встановлено обмеження граничного розміру пенсії колишніх працівників прокуратури, не поширюються на позивача. Також, позивач вважає, що відповідачем протиправно проведено їй перерахунок пенсії з 04.06.2020, а не з березня 2020 року, оскільки право на перерахунок пенсії у позивача виникло саме у березні 2020. Позивач вважає те, що прокуратурою Запорізької області спочатку видавались довідки з помилками не може бути підставою для відмови у перерахунку пенсії саме з березня 2020 року. Просить задовольнити позовні вимоги.
Відповідач проти задоволення позовних вимог заперечив. В обґрунтування заперечень зазначено, що позивач 06.04.2020 та 07.05.2020 зверталась до відповідача з заявами про проведення перерахунку пенсії до яких додавала довідки видані прокуратурою Запорізької області, проте, за результатами перевірки наданих довідок відповідачем було встановлено наявність помилок, у зв`язку з чим позивачу запропоновано надати коректну довідку про заробітну плату для проведення перерахунку пенсії. Відповідач зазначає, що 04.06.2020 позивачем було надано до органу Пенсійного фонду коректну довідку про заробітну плату, у зв`язку з чим саме з 04.06.2020 позивачу проведено перерахунок пенсії, відповідно до поданої довідки. Також, відповідач зазначає, що пунктом 18 статті 86 Закону №1697 передбачено, що розмір пенсії не може перевищувати десяти прожиткових мінімумів, встановлених для осіб, які втратили працездатність, у зв`язку з чим пенсія позивачу з 04.06.2020 встановлена в розмірі 16380,00 грн., а з 01.07.2020 в розмірі 17120,00 грн. у зв`язку із викладеним у відзиві відповідач просив відмовити у задоволенні позовних вимог.
На підставі приписів ч.4 ст.229 КАС України фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалося.
Суд, дослідивши матеріали справи, оцінивши надані докази, їх достатність і взаємний зв`язок у сукупності, встановив наступне.
Судом встановлено, що ОСОБА_1 перебуває на обліку в ГУ ПФУ в Запорізькій області з 2011 року, у зв`язку із призначенням пенсії за вислугу років.
Разом з тим, після призначення пенсії за вислугу років позивач продовжила працювати в органах прокуратури.
Наказом прокурора області від 20.02.2020 №283к наказано звільнити ОСОБА_1 з займаної посади та органів прокуратури Запорізької області за власним бажанням, у зв`язку з виходом на пенсію з 21.02.2020 (на підставі статті 38 КЗпП України).
06.04.2020 позивач звернулася до відповідача засобами поштового зв`язку із заявою від 31.03.2020 про здійснення перерахунку пенсії за вислугу років відповідно до довідки прокуратури Запорізької області від 25.03.2020 №18-192вих-20, у зв`язку із звільненням з органів прокуратури.
При розгляді заяви та доданої до неї довідки прокуратури Запорізької області від 25.03.2020 №18-192вих-20 відповідачем виявлено помилку, а саме в періоді заробітної плати за 2015 рік були відсутні складові заробітної плати за вересень місяць, у зв`язку з чим листом №2860-2860/М-02/8-0800/20 від 17.04.2020 запропоновано позивачу надати нову коректну довідку про складові заробітної плати.
07.05.2020 позивачем надано довідку №18-252вих-20 від 05.05.2020 про складові заробітної плати/грошове забезпечення пенсії (за будь-які 60 календарних місяців роботи підряд перед призначенням/перерахунком пенсії), виданою прокуратурою Запорізької області. За результатами перевірки документів відповідачем встановлено, що в у вищезазначеній оновленій довідці були допущені арифметичні помилки, а саме виявлені розбіжності у сумах, зазначених у графах 2-9 з сумами попередньої довідки аналогічних граф. А тому, враховуючи даний факт, позивача листом повідомлено про необхідність надання ним коректної довідки.
04.06.2020 позивачем надано заяву про призначення/перерахунок пенсії та нову коректну довідку про складові заробітної плати №18-314вих-20 від 03.06.2020, виданої прокуратурою Запорізької області.
На підставі заяви позивача про перерахунок пенсії, з урахуванням коректної довідки від 03.06.2020 №18-314вих-20, відповідачем з 04.06.2020 здійснено перерахунок пенсії за вислугу років з розрахунку 90% від суми місячного заробітку, про що свідчить протокол перерахунку пенсії (рішення 923010156119) від 11.06.2020.
При цьому, судом встановлено, що з 04.06.2020 перерахована позивачу пенсія була обмежена 10-ма прожитковими мінімумами для осіб, які втратили працездатність, а саме сумою 16380,00 грн.
Позивач вважаючи протиправними дії щодо обмеження граничного розміру її пенсії 10-ма прожитковими мінімумами для осіб, які втратили працездатність, звернулась з даним позовом до суду.
Надаючи правову оцінку вказаним обставинам, суд зазначає наступне.
Відповідно до ст.46 Конституції України, громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
За приписами п.6 ч.1 ст.92 Конституції України, основи соціального захисту, форми і види пенсійного забезпечення визначаються виключно законами України.
Щодо правомірності обмеження граничного розміру пенсії позивача, суд зазначає таке.
Судом встановлено, що позивачу пенсія за вислугу років призначена з 10.03.2011, відповідно до положень статті 50-1 Закону України «Про прокуратуру» від 05 листопада 1991 року №1789-XII.
Відповідно до ч.1 ст.50-1 Закону України «Про прокуратуру» від 05 листопада 1991 року №1789-XII (в редакції на дату призначення позивачу пенсії), прокурори і слідчі зі стажем роботи не менше 20 років, у тому числі зі стажем роботи на посадах прокурорів і слідчих прокуратури не менше 10 років, мають право на пенсійне забезпечення за вислугу років незалежно від віку. Пенсія призначається в розмірі 80 відсотків від суми їхньої місячної (чинної) заробітної плати, до котрої включаються всі види оплати праці, на які нараховуються страхові внески, одержуваної перед місяцем звернення за призначенням пенсії. За кожен повний рік роботи понад 10 років на цих посадах пенсія збільшується на 2 відсотки, але не більше 90 відсотків від суми місячного (чинного) заробітку.
При цьому, судом встановлено, що після призначення пенсії за вислугу років у 2011 році, позивач продовжила працювати в органах прокуратури до лютого 2020 року.
В свою чергу, 14.10.2014 Верховною Радою України прийнято Закон України «Про прокуратуру» №1697-VII.
Відповідно до абзацу 6 частини 15 статті 86 Закону №1697-VII (в редакції на дату перерахунку пенсії позивача), максимальний розмір пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) не може перевищувати десяти прожиткових мінімумів, встановлених для осіб, які втратили працездатність.
Відповідно до ч.1 ст.2 Закону України «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи» максимальний розмір пенсії (крім пенсійних виплат, що здійснюються з Накопичувального пенсійного фонду) або щомісячного довічного грошового утримання (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною), призначених (перерахованих), серед іншого відповідно до Закону України «Про прокуратуру», не може перевищувати десяти прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які втратили працездатність.
Також, пунктом 2 Розділу ІІ Прикінцеві та перехідні положення Закону України «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи» обмеження пенсії максимальним розміром, встановленим цим Законом, не поширюється на пенсіонерів, яким пенсія призначена до набрання чинності цим Законом.
Пенсіонерам, яким пенсія (щомісячне довічне грошове утримання) призначена до набрання чинності цим Законом і в яких розмір пенсії (щомісячного довічного грошового утримання) (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) перевищує максимальний розмір пенсії (щомісячного довічного грошового утримання), встановлений цим Законом, виплата пенсії (щомісячного довічного грошового утримання) (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) здійснюється без індексації, без застосування положень частин другої та третьої статті 42 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» та проведення інших перерахунків, передбачених законодавством, до того часу, коли розмір пенсії (щомісячного довічного грошового утримання) (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) відповідатиме максимальному розміру пенсії (щомісячного довічного грошового утримання), встановленому цим Законом.
Порядок виплати пенсії (щомісячного довічного грошового утримання) працюючим пенсіонерам встановлюється законодавством незалежно від дати призначення пенсії (щомісячного довічного грошового утримання).
Якщо внаслідок прийняття цього Закону розмір пенсії зменшується, пенсія виплачується в раніше встановленому розмірі.
Аналізуючи норми пункту 2 розділу ІІ «Прикінцевих та перехідних положення» Закону №3668-VI, суд зазначає, що вказані норми Закону №3668-VI стосуються виплат пенсії, призначеної до 1 жовтня 2011 року, та розмір якої на час призначення перевищував встановлений цим Законом її максимальний розмір. Виплата таких пенсій здійснюється без підвищень, доплат та інших перерахунків до того моменту, коли встановлений максимальний розмір пенсії відповідатиме розміру відповідної пенсії.
Таким чином, вказану норму не можна тлумачити як підставу для скасування обмеження максимального розміру пенсій, призначених до набрання чинності Законом №3668-VI. В даному випадку ця норма не скасовує обмеження розміру пенсії позивача, а лише визначає, що до моменту, коли розмір пенсії не відповідатиме встановленому максимальному розміру, виплата такої пенсії здійснюється без підвищень, доплат та інших перерахунків.
Як було зазначено вище, згідно з абзацом першим пункту 2 розділу II «Прикінцевих та перехідних положення» Закону №3668-VI обмеження пенсії (щомісячного довічного грошового утримання) максимальним розміром, встановленим цим Законом, не поширюється на пенсіонерів, яким пенсія (щомісячне довічне грошове утримання) призначена до набрання чинності цим Законом.
При цьому абзацом другим пункту 2 розділу ІІ «Прикінцевих та перехідних положення» Закону № 3668-VI визначено, що пенсіонерам, яким пенсія (щомісячне довічне грошове утримання) призначена до набрання чинності цим Законом і в яких розмір пенсії (щомісячного довічного грошового утримання) перевищує максимальний розмір пенсії (щомісячного довічного грошового утримання), встановлений цим Законом, виплата пенсії здійснюється без індексації, без застосування положень частин другої та третьої статті 42 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" та проведення інших перерахунків, передбачених законодавством, до того часу, коли розмір пенсії (щомісячного довічного грошового утримання) відповідатиме максимальному розміру пенсії (щомісячного довічного грошового утримання), встановленому цим Законом.
Наведені в пункті 2 Прикінцевих та перехідних положень Закону №3668-VI норми є спеціальними, оскільки дія їх розповсюджується на окрему групу суб`єктів, яка обумовлена певними особливостями (зокрема, осіб, пенсія яким призначена до набрання чинності цим Законом, в яких розмір пенсії перевищує максимальний розмір пенсії (щомісячного довічного грошового утримання), встановлений цим Законом тощо).
Положення зазначеного пункту спрямовані на врегулювання питань, які виникають у зв`язку із застосуванням Закону №3668-VI щодо осіб, права яких внаслідок такого застосування могли підлягати звуженню. У зв`язку з цим положення пункту 2 розділу ІІ «Прикінцеві та перехідні положення» Закону №3668-VI, а саме – усі його чотири абзаци, застосовуються у системному зв`язку між собою.
Таким чином, пункт 2 розділу ІІ Закону № 3668-VI в контексті перехідних положень не регулює питання обмеження максимальним розміром пенсії осіб, у яких на 1 жовтня 2011 року вона не досягала максимального розміру (десяти прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які втратили працездатність).
Тобто, законодавством передбачено для осіб, яким призначено пенсію за законодавством, яке не передбачало обмеження максимального розміру, лише збереження раніше призначеного розміру пенсії, але не передбачає право на здійснення перерахунку пенсії, у розмірі, що перевищує максимально встановлений розмір, а тому твердження позивача про протилежне є помилковими.
Зазначені вище положення не визнавались у встановленому порядку Конституційним Судом України такими, що не відповідають Конституції України (є неконституційними), отже, є чинними і підлягають виконанню.
Аналогічна правова позиція висловлена Верховним Судом у постановах від 02.05.2018 (справа №704/87/17), від 03.04.2018 (справа №361/4922/17) та від 15.05.2019 (справа №554/4191/17), від 21.11.2019 (справа №161/14321/16-а), від 21.06.2020 року (справа №554/10510/16-а), від 17.09.2020 (справа №826/11471/18), від 24.09.2020 (справа №640/5854/20).
При цьому, суд відхиляє посилання позивача на висновки Верховного Суду викладені у постанові від 12.11.2019 у справі №360/1428/17, оскільки Верховний Суд у складі палати з розгляду справ щодо захисту соціальних прав Касаційного адміністративного суду у постанові від 24.06.2020 по справі №580/234/19 сформував іншу правову позицію ніж викладена у справі №360/1428/17.
За таких обставин, суд дійшов висновку, що приймаючи рішення про обмеження граничного розміру пенсії позивача, відповідач діяв обґрунтовано та на підставі чинного законодавства України.
Посилання позивача на те, що приймаючи рішення про обмеження граничного розміру пенсії позивача було звужено обсяг її прав, суд відхиляє, оскільки матеріали справи не містять доказів на підтвердження того, що до проведення останнього (спірного) перерахунку позивач отримувала пенсію в більшому розмірі ніж після перерахунку.
Щодо спірного питання строку перерахунку пенсії позивача, суд зазначає наступне.
Так, відповідно до ч.20 ст.86 Закону України «Про прокуратуру», в редакції яка підлягає застосуванню відповідно до рішення Конституційного суду України від 13.12.2019 у справі №3-209/2018(2413/18, 2807/19), призначені працівникам прокуратури пенсії перераховуються у зв`язку з підвищенням заробітної плати прокурорським працівникам на рівні умов та складових заробітної плати відповідних категорій працівників, які проходять службу в органах і установах прокуратури на момент виникнення права на перерахунок. Перерахунок призначених пенсій проводиться з першого числа місяця, наступного за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув право на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців. Пенсія працюючим пенсіонерам перераховується також у зв`язку з призначенням на вищу посаду, збільшенням вислуги років, присвоєнням почесного звання або наукового ступеня та збільшенням розміру складових його заробітної плати в порядку, передбаченому частинами другою, третьою та четвертою цієї статті, при звільненні з роботи або за кожні два відпрацьовані роки.
Отже, зазначеним положенням закону передбачено, що пенсії прокурорським працівникам перераховуються з першого числа місяця, наступного за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії.
При цьому, для позивача такою обставиною є звільнення з роботи у лютому 2020 року, а тому позивач має право на проведення перерахунку пенсії з 1 березня 2020 року.
Щодо доводів відповідача на лист Офісу Генерального прокурора та Міністерства соціальної політики України, то суд такі відхиляє, оскільки застосовує положення нормативно-правового акту вищої юридичної сили - з першого числа місяця, наступного за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії.
При цьому, суд зауважує, що дійсно підставою для перерахунку пенсії є довідка про розмір заробітної плати і перерахунок проводиться після отримання такої довідки, проте, період перерахунку пенсії повинен встановлюватись з першого числа місяця, наступного за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії, за умови, що не пройшло більш ніж 12 місяців від дня виникнення підстав для перерахунку пенсії.
Також, слід звернути увагу і на ту обставину, що позивач об`єктивно не мала можливості вплинути на правильність складання довідок роботодавцем, а відповідно не може нести відповідальність у вигляді несвоєчасного перерахунку пенсії за помилки допущені іншою особою.
За таких обставин, суд дійшов висновку про наявність підстав для зобов`язання відповідача провести позивачу перерахунок пенсії за вислугу років з 01.03.2020.
Частиною 1 статті 9 КАС України встановлено, що розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Враховуючи вищевикладене, суд дійшов висновку про наявність підстав для часткового задоволення позовних вимог ОСОБА_1 .
Відповідно до ч.3 ст.139 КАС України, при частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог.
Керуючись ст.ст. 2, 5, 72, 77, 139, 241, 243-246, 255 КАС України, суд
ВИРІШИВ:
Позовні вимоги ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ІПН НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області (69057, м.Запоріжжя, пр.Соборний, 158-Б, код ЄДРПОУ 20490012) про визнання протиправною бездіяльності та зобов`язання вчинити дії – задовольнити частково.
Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області щодо проведення ОСОБА_1 перерахунку пенсії за вислугу років з 04.06.2020.
Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області здійснити ОСОБА_1 перерахунок та виплату пенсії за вислугу років з розрахунку 90% від суми місячного заробітку, зазначеного в довідці прокуратури Запорізької області від 03.06.2020 №18-314вих-20, з урахуванням раніше проведених виплат, з 01.03.2020.
В задоволенні решти вимог – відмовити.
Стягнути на користь ОСОБА_1 сплачену суму судового збору в розмірі 420,40 грн. (чотириста двадцять гривень 40 копійок) за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку до Третього апеляційного адміністративного суду шляхом подачі в 30-денний строк з дня його проголошення, а якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення (ухвали) суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Суддя І.В. Новікова