
Справа № 585/1928/20
Номер провадження 2/585/731/20
Р І Ш Е Н Н Я
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
06 жовтня 2020 року м.Ромни
Роменський міськрайонний суд Сумської області у складі:
головуючого судді - Євтюшенкової В.І.,
з участю секретаря судового засідання – Ковган О.В.,
Справа № 585/1928/20, провадження № 2/585/731/20
Позивачі: ОСОБА_1 , ОСОБА_2 , ОСОБА_3
відповідач: виконавчий комітет Роменської міської ради Сумської області,
третя особа: управління державної архітектурно-будівельної інспекції у Сумській області
розглянув у залі судових засідань у порядку загального позовного провадження у відкритому судовому засіданні справу про визнання права власності на самочинне будівництво.
Представники відповідача: ОСОБА_4 , яка діє на підставі довіреності від 27.05.2020, ОСОБА_5 , яка діє на підставі довіреності від 15.09.2020,
Представник третьої особи ОСОБА_6 , яка діє на підставі довіреності від 19.05.2020 за № 40-704-10/3557-20 ,
Стислий виклад позиції позивача та заперечень відповідача.
До суду звернулися ОСОБА_1 , ОСОБА_2 , ОСОБА_3 з позовом, в якому просять визнати за ними право часткової власності (по 1/3 частки кожної) на самочинне збудоване нежиле приміщення, магазин загальною площею 39,9 кв.м., що знаходиться за адресою: АДРЕСА_1 .
Позов мотивують тим, що рішенням 3 сесії Роменської міської ради Сумської області 5 скликання «Про розгляд земельних питань» від 15.08.2006 року їм надано дозвіл на складання проекту землеустрою щодо відведення земельних ділянок із земель запасу міської ради за адресою: АДРЕСА_1 для зміни цільового використання з «дня будівництва та обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд» на «Комерційного використання» (роздрібної торгівлі та комерційних послуг) із земель переданих у приватне користування, а рішенням 25 сесії Роменської міської ради Сумської області 5 скликання «Про затвердження проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок та технічної документації із землеустрою» від 26.09.2008 року - затверджено проект землеустрою щодо зміни цільового використання частини земельної ділянки площею 0,0046 га гр. їм для комерційного використання (роздрібної торгівлі та комерційних послуг) за адресою АДРЕСА_2 . На підставі Державного акту на право власності на земельну ділянку серія ЯЛ №441823 від 16.12.2010 року, їм на праві спільної часткової власності належить по 1/ 3 частині кожній земельна ділянка площею 0,0046 га для комерційного використання, розташована за адресою: АДРЕСА_1 . Рішенням Виконавчого комітету Роменської міської ради Сумської області №133 «Про прийняття в експлуатацію закінчених будівництвом об`єктів» від 17.05.2006 року затверджено акти державної приймальної комісії про прийняття в експлуатацію реконструйованих частин житлових будинків під магазин ПП ОСОБА_1 , за указаною вище адресою, загальною площею 23,2 кв.м. та доручено Роменському МБТІ оформити і видати свідоцтво про право власності на даний магазин. 20.07.2006 року Виконкомом Роменської міської ради Свідоцтво про право власності видано ОСОБА_1 на нерухоме майно - нежиле приміщення, магазин загальною площею 23,2 кв.м., розташований за адресою АДРЕСА_1 .
Рішенням Роменського міськрайонного суду Сумської області від 23.05.2011 року у справі №2-658/11р. указане Свідоцтво про право власності на нерухоме майно визнано частково недійсним, а також визнано за ОСОБА_7 та за ОСОБА_8 право власності по 1/3 частині за кожною на нежиле приміщення - магазин, загальною площею 23,2 кв.м., розташований за адресою АДРЕСА_1 .
В 2007 році вони без дозволу на виконання будівельних робіт провели реконструкцію зазначеного магазину, в наслідок чого його площа збільшилася на 16,7 кв.м.
Постановою Сумського окружного адміністративного суду від 20 травня 2014 року у справі №818/856/14 адміністративний позов, з яким вони звертались до суду, до Інспекції державного архітектурно- будівельного контролю у Сумській області про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити певні дії - задоволено в повному обсязі, визнано дії відповідача щодо відмови у прийнятті в експлуатацію магазину (реконструкція) за адресою: АДРЕСА_1 , протиправними та зобов`язано інспекцію зареєструвати Декларацію про готовність об`єкта до експлуатації - магазину (реконструкція) за адресою: АДРЕСА_1 .
Згідно повідомлення Управління ДАБІ у Сумській області №40-1018/196-15 від 29.01.2015 року станом на 02.02.2015 рік відсутній Порядок прийняття в експлуатацію таких об`єктів і проведення технічного обстеження. Управління виконає рішення суду в повному обсязі щодо реєстрації декларації про готовність об`єкта до експлуатації - магазину (реконструкція) за адресою: АДРЕСА_1 після розроблення та набрання чинності Порядку прийняття в експлуатацію таких об`єктів і проведення технічного обстеження будівельних конструкцій та інженерних мереж визначених центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику у сфері будівництва, містобудування та архітектури.
Згідно повідомлення Управління ДАБІ у Сумській області №40-1018/119-20 від 15.01.2020 року системне врегулювання питань, порушених у заяві, можливе в рамках судового розгляду.
Порядок прийняття в експлуатацію закінчених будівництвом об`єктів затверджено постановою Кабінету Міністрів України від 13 квітня 2011 року №461 (у редакції постанови Кабінету Міністрів України від 8 вересня 2015 року №750).
Згідно пункту 1 Порядку прийняття в експлуатацію закінчених будівництвом об`єктів цей Порядок визначає механізм прийняття в експлуатацію закінчених будівництвом об`єктів (далі - об`єкти).
Пунктом 10 Порядку прийняття в експлуатацію закінчених будівництвом об`єктів передбачено, що у випадку визнання права власності на самочинно збудований об`єкт за рішенням суду він приймається в експлуатацію згідно з цим Порядком за умови можливості його надійної та безпечної експлуатації за результатами проведення технічного обстеження такого об`єкта.
Згідно звіту про проведення технічного обстеження будівельних конструкцій та інженерних мереж об`єкта від 05.07.2013 за результатами проведення технічного обстеження магазин має задовільний технічний стан, Можлива його безпечна експлуатація надалі.
Від третьої особи – управління ДАБІ у Сумській області надійшли письмові пояснення на позовну заяву, в який представник просить розглянути справу у його відсутності, на підставі наданих позивачем документів прийняти законне та обґрунтоване рішення. Щодо позову пояснює те, що Верховною Радою України прийнято Закон України «Про внесення зміни до пункту 9 розділу V "Прикінцеві положення" Закону України "Про регулювання містобудівної діяльності" щодо продовження терміну прийняття в експлуатацію об`єктів будівництва, збудованих без дозволу на виконання будівельних робіт», а саме внесено зміни до пункту 9 розділу V "Прикінцеві положення" Закону України "Про регулювання містобудівної діяльності", яким орган державного архітектурно - будівельного контролю безоплатно протягом 10 робочих днів з дня подання заяви власниками (користувачами) земельних ділянок, на яких розміщені об`єкти будівництва, що за класом наслідків (відповідальності) належать до об`єктів з незначними наслідками (CCI), збудовані на земельній ділянці відповідного цільового призначення без дозвільного документа на виконання будівельних робіт, за результатами технічного обстеження приймає в експлуатацію: збудовані у період з 5 серпня 1992 року до 9 квітня 2015 року індивідуальні (садибні) житлові будинки, садові, дачні будинки загальною площею до 300 квадратних метрів, а також господарські (присадибні) будівлі і споруди загальною площею до 300 квадратних метрів; збудовані до 12 березня 2011 року будівлі і споруди сільськогосподарського призначення". Порядок прийняття в експлуатацію таких об`єктів і проведення технічного обстеження визначається центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері містобудування. Відповідно до статті 376 Цивільного кодексу України житловий будинок, споруда, будівля, інше нерухоме майно вважається самочинним будівництво, якщо вони збудовані або будуються на земельній ділянці, що не була відведена для цієї мети, або без відповідного документа, який дає право на виконання будівельної роботи чи належно затвердженого проекту, або з істотним порушенням будівельних норм і правил. Право власності на самочинно збудоване нерухоме майно може бути за рішенням суду визнане за особою, яка здійснила самочинне будівництво на земельній ділянці, що не була їй відведена для цієї мети, за умови надання земельної ділянки у встановленому порядку особі під уже збудоване нерухоме майно. На вимогу власника (користувача) земельної ділянки суд може визнати за ним право власності на нерухоме майно, яке самочинно збудоване на ній, якщо це не порушує права інших осіб.
Таким чином, на сьогодні, в Управлінні Державної архітектурно-будівельної інспекції у Сумській області відсутні правові підстави для прийняття в експлуатацію самочинно збудованого нежилого приміщення, магазину загальною площею 39,9 кв.м., що знаходиться за адресою: АДРЕСА_1 . Відповідно до п.10 Порядку прийняття в експлуатацію закінчених будівництвом об`єктів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13.04.2011 № 461 «Питання прийняття в експлуатацію закінчених будівництвом об`єктів», у випадку визнання права власності на самочинно збудований об`єкт за рішенням суду він приймається в експлуатацію згідно з цим Порядком за умови можливості його надійної та безпечної експлуатації за результатами проведені технічного обстеження такого об`єкта.
Заяви, клопотання та інші процесуальні дії у справі.
10 серпня 2020 року справу прийнято до розгляду судом та відкрито провадження у справі в порядку загального позовного провадження. Підготовче засідання у справі призначено на 08.09.2020 року на 10 год. 00 хв (а.с.47).
08 вересня 2020 року постановлено ухвалу про закриття підготовчого провадження та призначення справи до судового розгляду по суті у відкритому судовому засіданні.
Представник позивачів надав заяву з проханням проводити розгляд справи у їх відсутності, позов підтримав повністю.
Представник відповідача направила до суду клопотання про розгляд справи у відсутності представника відповідача, при розгляді справи послалась на розсуд суду (а.с.75).
Представник третьої особи у своїх письмових поясненнях просив розглянути справу у його відсутності.
Інші процесуальні дії передбачені п.3 ч.3 ст. 265 ЦПК України судом не застосовувались.
Фактичні обставини, встановлені судом, та зміст спірних правовідносин.
Рішенням Роменської міської ради Сумської області 3 сесії 5 скликання «Про розгляд земельних питань» від 15.08.2006 року ОСОБА_1 , ОСОБА_7 та ОСОБА_8 надано дозвіл на складання проекту землеустрою щодо відведення земельних ділянок із земель запасу міської ради за адресою: АДРЕСА_1 для зміни цільового використання з «дня будівництва та обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд» на «комерційного використання» (роздрібної торгівлі та комерційних послуг) із земель переданих у приватне користування (а.с.12).
Рішенням Роменської міської ради Сумської області 25 сесії 5 скликання «Про затвердження проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок та технічної документації із землеустрою» від 26.09.2008 року затверджено проект землеустрою щодо зміни цільового використання частини земельної ділянки площею 0,0046 га гр. ОСОБА_1 , ОСОБА_7 та ОСОБА_8 для комерційного використання (роздрібної торгівлі та комерційних послуг) за адресою АДРЕСА_2 (а.с.13).
16.12.2010 ОСОБА_1 видано Державний акт на право власності на земельну ділянку серія ЯЛ №441823 від 16.12.2010 року, Додаток до Акту – список співвласників земельної ділянки, з якого вбачається, що ОСОБА_1 , ОСОБА_8 та ОСОБА_7 на праві спільної часткової власності належить по 1/ 3 частині кожній земельна ділянка площею 0,0046 га для комерційного використання, розташована за адресою: АДРЕСА_1 (а.с.14, 15).
Рішенням виконавчого комітету Роменської міської ради Сумської області №133 «Про прийняття в експлуатацію закінчених будівництвом об`єктів» від 17.05.2006 року затверджено акти державної приймальної комісії про прийняття в експлуатацію реконструйованих частин житлових будинків під магазин ПП ОСОБА_1 , за указаною вище адресою, загальною площею 23,2 кв.м. та доручено Роменському МБТІ оформити і видати свідоцтво про право власності на даний магазин (а.с.16).
20.07.2006 року виконкомом Роменської міської ради Деркач Т.М. видане Свідоцтво про право власності на нерухоме майно - нежиле приміщення, магазин загальною площею 23,2 кв.м., розташований за адресою АДРЕСА_1 . Право власності зареєстроване 24.07.2006 (а.с.17, 18).
Рішенням Роменського міськрайонного суду Сумської області від 23.05.2011 року у справі №2-658/11р. указане Свідоцтво про право власності на нерухоме майно визнано частково недійсним, а також визнано за ОСОБА_7 та за ОСОБА_8 право власності по 1/3 частині за кожною на нежиле приміщення - магазин, загальною площею 23,2 кв.м., розташований за адресою АДРЕСА_1 (а.с.19).
29.06.2011 на підставі указаного рішення Роменського міськрайонного суду КП «Роменське міськрайонне бюро технічної інвентаризації» зареєстроване право власності по 1/3 частині за кожною на нежиле приміщення за вищевказаною адресою за ОСОБА_8 та ОСОБА_7 (а.с.20).
28 травня 2013 року за замовленням ОСОБА_1 на магазин АДРЕСА_1 виготовлено технічний паспорт, з якого вбачається, що приміщення складається з магазину літ А площею 37, 8 кв.м. та кладової , площею 2.1 кв.м.(а.с.21-23).
У 2013 році експертом ОСОБА_9 (кваліф. сертифікат серії АБ №000274) виготовлено звіт про проведення технічного обстеження будівельних конструкцій та інженерних мереж об`єкта, розташованого по АДРЕСА_1 та надано висновок про те, що під час технічного обстеження були оглянуті основні несучі та огороджувальні конструкції об`єкта і встановлено їх технічний стан як задовільний, відповідає вимогам надійності та безпечності експлуатації. Можлива його експлуатація надалі (а.с.24-27).
Постановою Сумського окружного адміністративного суду від 20 травня 2014 року у справі №818/856/14, залишеною в силі ухвалою Харківського апеляційного адміністративного суду від 08.09.2014 адміністративний позов, з яким вони звертались до суду, до Інспекції державного архітектурно - будівельного контролю у Сумській області про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити певні дії - задоволено в повному обсязі, визнано дії відповідача щодо відмови у прийнятті в експлуатацію магазину (реконструкція) за адресою: АДРЕСА_1 , протиправними та зобов`язано інспекцію зареєструвати Декларацію про готовність об`єкта до експлуатації - магазину (реконструкція) за адресою: АДРЕСА_1 .
Указаним судовим рішенням було встановлено, що позивачі здійснили реконструкцію магазину за адресою АДРЕСА_1 без відповідного дозволу. Внаслідок реконструкції площа магазину збільшилась на 16,7 кв.м. і це вважається самовільним будівництвом. Позивачами було подано всі документи, передбачені порядком прийняття в експлуатацію індивідуальних (садибних) житлових будинків, садових, дачних будинків, господарських (присадибних будівель і споруд, прибудов до громадських будинків та будівель і споруд сільськогосподарського призначенні І та ІІ категорій складності, які збудовані без дозволу на виконання будівельних робіт і проведення технічного обстеження будівельних конструкцій та інженерних мереж для прийняття в експлуатацію магазину (реконструкція). Відмова відповідача в прийнятті в експлуатацію самовільної реконструкції по АДРЕСА_1 є неправомірною (а.с.28-33).
16.01.2015 позивачі звернулись до начальника інспекції ДАБІ із заявою про реєстрацію Декларації про готовність об`єкту до експлуатації (а.с.34).
Згідно повідомлення Управління ДАБІ у Сумській області №40-1018/196-15 від 29.01.2015 року станом на 02.02.2015 рік відсутній Порядок прийняття в експлуатацію таких об`єктів і проведення технічного обстеження. Управління виконає рішення суду в повному обсязі щодо реєстрації декларації про готовність об`єкта до експлуатації - магазину (реконструкція) за адресою: АДРЕСА_1 після розроблення та набрання чинності Порядку прийняття в експлуатацію таких об`єктів і проведення технічного обстеження будівельних конструкцій та інженерних мереж визначених центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику у сфері будівництва, містобудування та архітектури (а.с.35).
Згідно повідомлення Управління ДАБІ у Сумській області №40-1018/119-20 від 15.01.2020 року системне врегулювання питань, порушених у заяві, можливе в рамках судового розгляду. Верховною Радою України прийнято Закон України «Про внесення зміни до пункту 9 розділу V "Прикінцеві положення" Закону України "Про регулювання містобудівної діяльності" щодо продовження терміну прийняття в експлуатацію об`єктів будівництва, збудованих без дозволу на виконання будівельних робіт», а саме внесено зміни до пункту 9 розділу V "Прикінцеві положення" Закону України "Про регулювання містобудівної діяльності", яким орган державного архітектурно - будівельного контролю безоплатно протягом 10 робочих днів з дня подання заяви власниками (користувачами) земельних ділянок, на яких розміщені об`єкти будівництва, що за класом наслідків (відповідальності) належать до об`єктів з незначними наслідками (CCI), збудовані на земельній ділянці відповідного цільового призначення без дозвільного документа на виконання будівельних робіт, за результатами технічного обстеження приймає в експлуатацію: збудовані у період з 5 серпня 1992 року до 9 квітня 2015 року індивідуальні (садибні) житлові будинки, садові, дачні будинки загальною площею до 300 квадратних метрів, а також господарські (присадибні) будівлі і споруди загальною площею до 300 квадратних метрів. Порядок прийняття в експлуатацію таких об`єктів і проведення технічного обстеження визначається центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері містобудування. Відповідно до статті 376 Цивільного кодексу України житловий будинок, споруда, будівля, інше нерухоме майно вважається самочинним будівництво, якщо вони збудовані або будуються на земельній ділянці, що не була відведена для цієї мети, або без відповідного документа, який дає право на виконання будівельної роботи чи належно затвердженого проекту, або з істотним порушенням будівельних норм і правил. Право власності на самочинно збудоване нерухоме майно може бути за рішенням суду визнане за особою, яка здійснила самочинне будівництво на земельній ділянці, що не була їй відведена для цієї мети, за умови надання земельної ділянки у встановленому порядку особі під уже збудоване нерухоме майно. На сьогодні, в Управлінні Державної архітектурно-будівельної інспекції у Сумській області відсутні правові підстави для прийняття в експлуатацію самочинно збудованого нежилого приміщення, магазину загальною площею 39,9 кв.м., що знаходиться за адресою: АДРЕСА_1 (а.с.36-37).
Станом на 31.07.2020 ринкова вартість нежилого приміщення: магазину літ А-1, загальною площею 39,9 кв.м., що знаходиться за адресою АДРЕСА_1 може складати 178200 грн.(а.с.40).
Факт зміни позивачем ОСОБА_7 прізвища з « ОСОБА_10 » на « ОСОБА_11 » підтверджується свідоцтвом про зміну імені серії НОМЕР_1 (а.с.38).
Те, що ОСОБА_8 змінила прізвище з « ОСОБА_10 » на « ОСОБА_12 » підтверджується Витягом з Державного реєстру актів цивільного стану громадян про шлюб щодо підтвердження дошлюбного прізвища, індексний номер витягу 00025786643 від 28.02.2020 (а.с.39).
З досліджених матеріалів справи вбачається, що між сторонами склалися правовідносини з приводу визнання права власності на об`єкт самочинного будівництва.
Норми права, застосовані судом:
Згідно ст. ст. 12, 13, 81 ЦПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, суд сприяє всебічному і повному з`ясуванню обставин справи дотримуючись принципів диспозитивності та змагальності сторін.
Суд розглядає справи в межах заявлених позовних вимог та на підставі наданих сторонами доказів. Доказування не може ґрунтуватися на припущеннях.
За загальним правилом статей 15,16 ЦК України кожна особа має право на захист свого цивільного права у разі його порушення, невизнання або оспорювання. Кожна особа за захистом свого особистого немайнового або майнового права та інтересу має право звернутися до суду, який може захистити цивільне право або інтерес у один із способів, визначених частиною першою статті 16 ЦК України, або й іншим способом, що встановлений договором або законом.
Згідно з нормами ч.4 ст. 82 ЦПК України обставини, встановлені рішенням суду у господарській, цивільній або адміністративній справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді іншої справи, у якій беруть участь ті самі особи або особа, щодо якої встановлено ці обставини, якщо інше не встановлено законом.
Згідно ст. 328 ЦК України право власності набувається на підставах, що незаборонені законом, зокрема і з правочинів. Право власності вважається набутим правомірно, якщо інше прямо не випливає із закону або незаконність набуття права власності чи необґрунтованість активів, які перебувають у власності, не встановлені судом.
Відповідно до ч. 2 ст. 331 ЦК України право власності на новостворене нерухоме майно (житлові будинки, будівлі, споруди тощо) виникає з моменту завершення будівництва (створення майна). Якщо договором або законом передбачено прийняття нерухомого майна до експлуатації, право власності виникає з моменту його прийняття до експлуатації. Якщо право власності на нерухоме майно відповідно до закону підлягає державній реєстрації, право власності виникає з моменту державної реєстрації.
Згідно ст. 392 ЦК України власник майна може пред`явити позов про визнання його права власності, якщо це право оспорюється або не визнається іншою особою, а також у разі втрати ним документа, який засвідчує його право власності.
Відповідно до ст. 9 Закону України «Про архітектурну діяльність» від 20 травня 1999 року будівництво (нове будівництво, реставрація, капітальний ремонт) об`єкта архітектури здійснюється відповідно до затвердженої проектної документації, державних стандартів, норм і правил у порядку визначеному Законом України «Про регулювання містобудівної діяльності».
Згідно з ч. 7 ст. 34 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» виконання будівельних робіт без відповідного документа, передбаченого цією статтею, вважається самочинним будівництвом і тягне за собою відповідальність згідно із законом.
Відповідно до ч.ч.1, 2, 3, 5 ст. 376 ЦК України житловий будинок, будівля, споруда, інше нерухоме майно вважаються самочинним будівництвом, якщо вони збудовані або будуються на земельній ділянці, що не була відведена для цієї мети, або без відповідного документа, який дає право виконувати будівельні роботи чи належно затвердженого проекту, або з істотними порушеннями будівельних норм і правил. Особа, яка здійснила або здійснює самочинне будівництво нерухомого майна, не набуває права власності на нього. Право власності на самочинно збудоване нерухоме майно може бути за рішенням суду визнане за особою, яка здійснила самочинне будівництво на земельній ділянці, що не була їй відведена для цієї мети, за умови надання земельної ділянки у встановленому порядку особі під уже збудоване нерухоме майно. На вимогу власника (користувача) земельної ділянки суд може визнати за ним право власності на нерухоме майно, яке самочинно збудоване на ній, якщо це не порушує права інших осіб.
Процедура прийняття в експлуатацію закінчених будівництвом об`єктів визначена Порядком прийняття в експлуатацію закінчених будівництвом об`єктів, який затверджено Постановою КМУ № 461 від 13 квітня 2011 року (далі Порядок).
Відповідно до п.10 Порядку, у випадку визнання права власності на самочинно збудований об`єкт за рішенням суду він приймається в експлуатацію згідно з цим Порядком за умови можливості його надійної та безпечної експлуатації за результатами проведення технічного обстеження такого об`єкта. Технічне обстеження проводиться суб`єктом господарювання, який має у своєму складі відповідних виконавців, що згідно із Законом України «Про архітектурну діяльність» одержали кваліфікаційний сертифікат, або фізичною особою - підприємцем, яка згідно із зазначеним Законом має кваліфікаційний сертифікат (далі - виконавці). Технічне обстеження включає такі етапи: попереднє (візуальне) обстеження об`єкта, у тому числі огляд і фотографування об`єкта та його конструктивних елементів, виконання обмірів, визначення класу наслідків (відповідальності) об`єкта, аналіз проектної та іншої технічної документації (за наявності); детальне (інструментальне) обстеження об`єкта, у тому числі визначення параметрів і характеристик матеріалів, виробів та конструкцій, із залученням фахівців відповідної спеціалізації та атестованих лабораторій (за необхідності).
Мотиви суду.
Суд оцінив за власним переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному та безпосередньому їх дослідженні, давши їм оцінку в цілому так і кожному окремо, враховує всі надані докази і вважає, що існують підстави для задоволення позову виходячи з наступного.
Позивачі є власниками (по 1/3 частині кожна) земельної ділянки, що знаходиться за адресою: АДРЕСА_1 , з цільовим призначенням : для комерційного використання (а.с.14-15) та власниками (по 1/3 частині кожна) нерухомого майна – нежилого приміщення, магазину, що розташований на цій земельній ділянці (а.с.17-18).
У 2007 році позивачі здійснили будівельні роботи з реконструкції магазину за адресою: АДРЕСА_1 , внаслідок чого площа магазину збільшилась на 16,7 кв.м., без відповідного дозволу, що вважається самовільним будівництвом.
На свої звернення до Інспекції державного архітектурно - будівельного контролю у Сумській області щодо прийняття в експлуатацію реконструйованого об`єкту, позивачі отримували відмову.
Постановою Сумського окружного адміністративного суду від 20 травня 2014 року у справі №818/856/14, залишеною в силі ухвалою Харківського апеляційного адміністративного суду від 08.09.2014 визнано дії Інспекції державного архітектурно - будівельного контролю у Сумській області щодо відмови у прийнятті в експлуатацію магазину (реконструкція) за адресою: АДРЕСА_1 , протиправними та зобов`язано інспекцію зареєструвати Декларацію про готовність об`єкта до експлуатації - магазину (реконструкція) за адресою: АДРЕСА_1 . Указаним судовим рішенням було встановлено, що позивачі здійснили реконструкцію магазину за адресою АДРЕСА_1 без відповідного дозволу. Внаслідок реконструкції площа магазину збільшилась на 16,7 кв.м. і це вважається самовільним будівництвом. Позивачами було подано всі документи, передбачені порядком прийняття в експлуатацію індивідуальних (садибних) житлових будинків, садових, дачних будинків, господарських (присадибних будівель і споруд, прибудов до громадських будинків та будівель і споруд сільськогосподарського призначенні І та ІІ категорій складності, які збудовані без дозволу на виконання будівельних робіт і проведення технічного обстеження будівельних конструкцій та інженерних мереж для прийняття в експлуатацію магазину (реконструкція). Відмова відповідача в прийнятті в експлуатацію самовільної реконструкції по АДРЕСА_1 є неправомірною (а.с.28-33).
Але в позасудовому порядку позивачі так і не можуть оформити свої права на указане нерухоме майно належним чином.
Враховуючи те, що за результатами проведення технічного обстеження об`єкт – магазин за адресою: АДРЕСА_1 має задовільний технічний стан, відповідає вимогам надійності та безпечної експлуатації і його експлуатація можлива і надалі, у даному випадку можливе визнання права власності на самочинно збудований об`єкт і за рішенням суду він може бути прийнятий в експлуатацію згідно з Порядком прийняття в експлуатацію закінчених будівництвом об`єктів, який затверджено Постановою КМУ № 461 від 13 квітня 2011 року.
Отже суд приходить до висновку, що права позивачів порушені і підлягають захисту в судовому порядку шляхом задоволенні їхнього позову.
Враховуючи те, що позивачі не заявляють вимоги щодо стягнення з відповідача сплаченого ними судового збору, суд вважає за необхідне залиши ці судові витрати за позивачами .
Судом також застосовані інші норми процесуального права, а саме: ст.ст. 5, 12, 13, 19, 76-81, 259, 263-265, 268 ЦПК України,
Суд вирішив:
Позовні вимоги ОСОБА_1 , ОСОБА_2 , ОСОБА_3 до виконавчого комітету Роменської міської ради Сумської області, третя особа: управління державної архітектурно-будівельної інспекції у Сумській області про визнання права власності на самочинне будівництво, задовольнити у повному обсязі.
Визнати за ОСОБА_1 , ОСОБА_2 , ОСОБА_3 право часткової власності, по 1/3 частки за кожною, на самочинно збудоване нежиле приміщення - магазин загальною площею 39,9 кв.м., що знаходиться за адресою: АДРЕСА_1 .
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів, з дня складання повного рішення суду.
До дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно телекомунікаційної системи апеляційні скарги подаються учасниками справи до або через Роменський міськрайонний суд.
З інформацією щодо тексту судового рішення учасники справи можуть ознайомитися за веб-адресою Єдиного державного реєстру судових рішень: http://www.reyestr.court.gov.ua
Позивач: ОСОБА_1 , місце проживання: АДРЕСА_3 , РНОКПП НОМЕР_2 .
Позивач: ОСОБА_2 , місце проживання: АДРЕСА_3 , РНОКПП НОМЕР_3 .
Позивач: ОСОБА_3 , місце проживання: АДРЕСА_3 , РНОКПП НОМЕР_4 .
Відповідач: виконавчий комітет Роменської міської ради Сумської області, місцезнаходження: 42000, Сумська область, м. Ромни, б-р Шевченка, 2, ідентифікаційний код 04057988.
Представник відповідача: ОСОБА_4 , АДРЕСА_4 , паспорт № НОМЕР_5 .
Представник відповідача: ОСОБА_5 , АДРЕСА_5 , паспорт серія НОМЕР_6 .
Третя особа: управління державної архітектурно-будівельної інспекції у Сумській області, місцезнаходження: 40000, м. Суми, вул. Шишкарівська, 9.
Представник третьої особи Гребіник Вікторія Василівна, місцезнаходження: 40000, м. Суми, вул. Шишкарівська, 9.
Повний текст рішення суду складено 09.10.2020.
СУДДЯ РОМЕНСЬКОГО МІСЬКРАЙОННОГО СУДУ В. І. Євтюшенкова