
Справа № 591/4029/20
Провадження № 2-а/591/183/20
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
12 жовтня 2020 року Зарічний районний суд м. Суми в особі судді Сидоренко А.П., розглянувши у спрощеному позовному провадженні без повідомлення учасників справи справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до інспектора Управління патрульної поліції у м. Київ лейтенанта поліції Яковлева Дмитра Григоровича про визнання протиправною та скасування постанови про адміністративні правопорушення, -
в с т а н о в и в :
Позивач ОСОБА_1 звернувся до суду з вказаним позовом та свої вимоги мотивує тим, що 24 червня 2020 року він керував автомобілем MersedesBenz 313 Sprinter, номерний знак НОМЕР_1 , в напрямку з Суми до Києва. В м. Києві при заїзді на «Автостанцію Київ» його зупинив інспектор Яковлев Д.І., і вказав на адміністративне правопорушення, а саме на порушення ДСТУ 3649:2010 п.6.8/5 тріщина на лобовому склі. Він пояснив, що вказана подія трапилась у рейсі, що в Сумській області проводять обширний ремонт дороги, а саме в Недригайлівському районі, що там кожного дня вискакують камені на лобове скло, також пояснив, що Правилами дорожнього руху не забороняється рух транспортного засобу з тріщиною на склі, він може продовжити рух до місця стоянки та усунути недолік. На підтвердження ситуації надав інспектору протокол перевірки технічного стану транспортного засобу ВМ №280166, який був складений 22 червня 2020 року. На момент проходження перевірки тріщини на вітровому склі не було.
Не звертаючи уваги на його пояснення, відповідач склав постанову про накладення адміністративного стягнення по справі про адміністративне правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, зафіксоване не в автоматичному режимі, серія ДП18 №274442, а саме про застосування адміністративного стягнення, передбаченого ч. 2 ст. 121 КУпАП у вигляді штрафу в розмірі 680,00 грн.
Вважає, що постанова є протиправною та підлягає скасуванню.
Посилаючись на вказані обставини, просить суд визнати протиправною та скасувати постанову серії ДП 18 №274442 від 24 червня 2020 року про накладення адміністративного стягнення по справі про адміністративне правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, зафіксоване не в автоматичному режимі, якою до нього було застосовано адміністративне стягнення у вигляді штрафу в розмірі 680,00 грн.
Ухвалою Зарічного районного суду м. Суми від 08 липня 2020 року позовну заяву залишено без руху, запропоновано в строк не більше 10 днів з дня вручення копії ухвали усунути вказані недоліки.
21 липня 2020 року позивачем усунуто вказані в ухвалі суду недоліки.
Ухвалою Зарічного районного суду м. Суми від 03 серпня 2020 року у справі за вказаним адміністративним позовом відкрите провадження, вирішено розглядати справу за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи. Копія позовної заяви та доданих до неї документів, а також ухвала про відкриття провадження у справі направлена відповідачу та була ним отримана 10 серпня 2020 року, про що свідчить повідомлення про вручення поштового відправлення.
Відзив на позовну заяву від інспектора УПП м. Київ лейтенанта поліції Яковлева Дмитра Григоровича до суду не надходив.
Відповідно до вимог ч. 6 ст. 162 КАС України у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин суд вирішує справу за наявними матеріалами.
Суд, дослідивши матеріали справи, вважає, що позов підлягає задоволенню, виходячи з наступного.
Судом встановлено, що постановою по справі про адміністративне правопорушення від 24 червня 2020 року, винесеної інспектором УПП м. Київ лейтенантом поліції Яковлевим Д.Г., на позивача накладено адміністративне стягнення у виді штрафу в розмірі 680 грн. за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 121 КУпАП. В постанові зазначено, що 24 червня 2020 року о 11 годині 05 хвилин в м. Києві по вул. С. Петлюри, буд. 30, ОСОБА_1 керував автобусом Мерседес Бенц «Спрінтер», номерний знак НОМЕР_1 , який здійснював нерегулярне перевезення пасажирів за маршрутом Київ-Суми, в автобусі наявне на вітровому склі тріщина в зоні роботи склоочисників, чим порушив вимоги ДСТУ 3649:2010 п. 6. 8/5 (а.с.9).
Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно ст. 245 КУпАП завданнями провадження в справах про адміністративні правопорушення є: своєчасне, всебічне, повне і об`єктивне з`ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом, забезпечення виконання винесеної постанови, а також виявлення причин та умов, що сприяють вчиненню адміністративних правопорушень, запобігання правопорушенням, виховання громадян у дусі додержання законів, зміцнення законності.
Ст. 246 КУпАП передбачено, що порядок провадження в справах про адміністративні правопорушення в органах (посадовими особами), уповноважених розглядати справи про адміністративні правопорушення, визначається цим Кодексом та іншими законами України.
З ч. 2 ст. 121 КУпАП вбачається, щокерування водієм транспортним засобом, який використовується для надання послуг з перевезення пасажирів, що має несправності, передбачені частиною першою цієї статті, або технічний стан і обладнання якого не відповідають вимогам стандартів, правил дорожнього руху і технічної експлуатації, -тягне за собою накладення штрафу в розмірі сорока неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Вчинення правопорушення, за яке особу може бути притягнуто до адміністративної відповідальності має бути підтверджено доказами.
Як встановлено під час вивчення матеріалів справи, відповідачем було прийнято до уваги факт порушення позивачем ДСТУ 3649:2010 п. 6. 8/5, та прийнято рішення про накладення на останнього адміністративного стягнення за ч. 2 ст. 121 КУпАП в сумі 680 грн.
Відповідно до ДСТУ 3649:2010 п. 6.8.5, на вітровому склі КТЗ не дозволено сколи чи тріщини в зоні роботи склоочисників.
Згідно з п.1 ст. 247 КУпАП, обов`язковою умовою притягнення особи до адміністративної відповідальності є наявність події адміністративного правопорушення.
Відповідно до ст.251 КУпАП, доказами в справі про адміністративне правопорушення є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, висновком експерта, речовими доказами, показаннями технічних приладів та технічних засобів, що мають функції фото- і кінозйомки, відеозапису, у тому числі тими, що використовуються особою, яка притягається до адміністративної відповідальності, або свідками, а також працюючими в автоматичному режимі, чи засобів фото- і кінозйомки, відеозапису, у тому числі тими, що використовуються особою, яка притягається до адміністративної відповідальності, або свідками, а також працюючими в автоматичному режимі, які використовуються при нагляді за виконанням правил, норм і стандартів, що стосуються забезпечення безпеки дорожнього руху, протоколом про вилучення речей і документів, а також іншими документами.
Отже наявність події правопорушення доводиться шляхом надання доказів.
Зазначена норма встановлює обов`язок суб`єкта владних повноважень щодо доказування правомірності своїх рішень, дій чи бездіяльності.
Згідно ч. 2 ст. 77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Відповідачем в порушення ст.77 КАС України не доведено правомірність свого рішення. Сам факт правопорушення належними та допустимими доказами не підтверджено.
За вказаних обставин, суд вважає доводи позивача обґрунтованими, оскільки доводи позовної заяви відповідачем не спростовано.
Таким чином, суд приходить до висновку, що відповідачем під час прийняття рішення про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності не вжито заходів для забезпечення всебічного, повного і об`єктивного з`ясування всіх обставин, які мають значення для правильного вирішення справи, а тому позовні вимоги підлягають задоволенню.
Відповідно до п.3 ч.3 ст. 286 КАС України за наслідками розгляду справи з приводу рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень у справах про притягнення до адміністративної відповідальності місцевий загальний суд як адміністративний має право скасувати рішення суб`єкта владних повноважень і закрити справу про адміністративне правопорушення.
За змістом ч.1, 2 ст. 132 КАС України судові витрати складаються із судового збору та витрат, пов`язаних з розглядом справи. Розмір судового збору, порядок його сплати, повернення і звільнення від сплати встановлюються законом.
Відповідно до п.1 ч.1 ст.139 КАС України установлено, що при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
За таких обставин необхідно стягнути з Департаменту патрульної поліції Національної поліції України на користь позивача понесені судові витрати у виді судового збору в розмірі 420 грн. 40 коп.
Керуючись ст. ст. 2, 9, 77, 132, 139, 241-246, 257-262, 286, 295 КАС України,-
В И Р І Ш И В:
Адміністративний позов ОСОБА_1 до інспектора Управління патрульної поліції м. Київ лейтенанта поліції Яковлева Дмитра Григоровича про визнання протиправною та скасування постанови про адміністративні правопорушення – задовольнити.
Скасувати постанову про накладення адміністративного стягнення по справі про адміністративне правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, зафіксоване не в автоматичному режимі,серії ДП18 №274442 від 24 червня 2020 року щодо притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за ч. 2 ст. 121 КУпАП у вигляді штрафу в розмірі 680 грн. 00 коп. та закрити справу про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_1 .
Стягнути з Департаменту патрульної поліції Національної поліції України (код ЄДРПОУ 40108646, місцезнаходження: 03048, місто Київ, Вулиця Федора Ернста, будинок 3) за рахунок бюджетних асигнувань на користь ОСОБА_1 понесені витрати по сплаті судового збору в розмірі 420 грн. 40 грн.
Рішення може бути оскаржене безпосередньо до Другого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом десяти днів з дня проголошення.
До початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційна скарга подається учасниками справи через Зарічний районний суд м. Суми.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Позивач: ОСОБА_1 , адреса: АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_2 .
Відповідач: інспектор Управління патрульної поліції м. Київ лейтенант поліції Яковлев Дмитро Григорович, адреса: м. Київ, вул. Народного Ополчення, буд. 9.
Суддя А.П.Сидоренко