
Справа № 750/7386/20
Провадження № 2/750/1722/20
З А О Ч Н Е Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
12 жовтня 2020 року м. Чернігів
Деснянський районний суд міста Чернігова в складі:
суддіСупруна О.П.,секретарДяченко К.О.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в порядку спрощеного позовного провадження цивільну справу №750/7386/20 за позовом Управління праці та соціального захисту населення Деснянської районної у місті Чернігові ради до ОСОБА_1 про стягнення надміру виплачених бюджетних коштів,
в с т а н о в и в :
27 серпня 2020 року Управління праці та соціального захисту населення Деснянської районної у м. Чернігові ради (далі за текстом – УПСЗН Деснянської районної у м. Чернігові ради) звернулося до суду з позовом про стягнення з ОСОБА_1 надміру перерахованої житлової субсидії у розмірі 5 738 грн 00 коп. Позов мотивовано тим, що на підставі заяви про призначення житлової субсидії та декларації про доходи і витрати осіб, які звернулися за призначенням житлової субсидії від 13 вересня 2016 року, ОСОБА_1 була призначена житлова субсидія, починаючи з вересня 2016 року. При подачі документів для оформлення житлової субсидії в заяві та декларації заявник зазначила дані та доходи про себе, розрахунок житлової субсидії проводився з урахуванням доходів тільки заявника. 08 квітня 2019 року до УПСЗН Деснянської районної у м. Чернігові ради надійшов лист від Департаменту соціального захисту населення №11-07/2808 від 08.04.2019 про те, що за результатами верифікації виявлено невідповідність інформації, на підставі якої призначено житлові субсидії. 14 травня 2020 року ОСОБА_1 подала до УПСЗН Деснянської районної у м. Чернігові ради копію свого паспорта, з якого вбачалося, що відповідач перебуває у зареєстрованому шлюбі з ОСОБА_2 з 21.11.1973. За доводами позивача, ОСОБА_1 з травня 2018 року повинна була повідомити УПСЗН Деснянської районної у м. Чернігові ради, що вона заміжня і звернутися з новою заявою та декларацією, задекларувати відповідно до II та III розділів декларації дані чоловіка, а також його дохід, оскільки це впливає на визначення права та розміру отриманої субсидії. У зв`язку з отриманою інформацією про перебування ОСОБА_1 у зареєстрованому шлюбі, останній було здійснено перерахунок призначеної субсидії, відповідно до якого сума надміру виплачених коштів складає 5 738 грн 00 коп. за період з 01.10.2018 по 30.04.2019, яку позивач і просить стягнути з відповідача.
Ухвалою судді від 09 вересня 2020 року позовну заяву прийнято до розгляду та відкрито провадження у справі, яку призначено до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження у судовому засіданні з повідомленням (викликом) сторін на 30.09.2020.
30.09.2020 розгляд справи відкладено на 12.10.2020, у зв`язку з відсутністю даних про сповіщення відповідача про дату та час розгляду справи.
У судове засідання 12.10.2020 представник позивача не з`явилася, подала заяву, в якій позов підтримала та просила провести розгляд справи без її участі у порядку заочного провадження.
Відповідач у судове засідання не з`явилася, про час і місце розгляду справи оповіщена у встановленому законом порядку, про причини неявки суду не повідомила, відзиву не подала.
За письмовою згодою позивача суд постановив ухвалу про заочний розгляд справи, у відповідності до статті 223 Цивільного процесуального кодексу України (далі за текстом – ЦПК України).
У відповідності до вимог частини другої статті 247 ЦПК України фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалося.
Дослідивши матеріали справи, суд дійшов наступного висновку.
Судом встановлено, що 13 вересня 2016 року ОСОБА_1 подала до УПСЗН Деснянської районної у м. Чернігові ради заяву про призначення житлової субсидії, декларацію про доходи і витрати осіб, які звернулися за призначенням житлової субсидії, а також довідку про склад сім`ї, згідно з якими заявник одноосібно зареєстрована та проживає за адресою: АДРЕСА_1 .
Рішеннями про призначення субсидії відповідачу було призначено субсидію з вересня 2016 року по квітень 2019 року.
08 квітня 2019 року до УПСЗН Деснянської районної у м. Чернігові ради надійшов лист від Департаменту соціального захисту населення №11-07/2808 від 08.04.2019, про те, що за результатами верифікації виявлено невідповідність інформації, на підставі якої призначено житлові субсидії.
14 травня 2020 року ОСОБА_1 надала до УПСЗН Деснянської районної у м. Чернігові ради копію свого паспорта, з якого вбачалося, що відповідач перебуває у зареєстрованому шлюбі з ОСОБА_2 з 21.11.1973.
У зв`язку з отриманою інформацією про перебування ОСОБА_1 у зареєстрованому шлюбі, останній було здійснено перерахунок призначеної субсидії, відповідно до якого сума надміру виплачених коштів складає 5 738 грн 00 коп. за період з 01.10.2018 по 30.04.2019.
21 травня 2019 року позивач направив відповідачу повідомлення про припинення надання житлової субсидії та зобов`язання повернути надміру перераховану (виплачену) субсидію на загальну суму 5 738 грн 00 коп. Також 22 серпня 2019 року відповідачу повідомлено, що її особова справа була передана до юридичної служби УПСЗН Деснянської районної у м. Чернігові ради у зв`язку з неповерненням у добровільному порядку суми надміру перерахованої житлової субсидії.
Станом на час подання ОСОБА_1 заяви про призначення житлової субсидії було чинним Положення про порядок призначення та надання населенню субсидій для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг, придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива, затверджене постановою Кабінету Міністрів України від 21 жовтня 1995 року №848. Відповідно до п.п. 2, 7, 14 вказаного Положення (в редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин) право на отримання адресної безготівкової субсидії для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг, а також субсидії готівкою на придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива поширюється на громадян, які проживають у житлових приміщеннях (будинках) державного та громадського житлового фонду, в тому числі у гуртожитках, - на оплату користування житлом; приватного житлового фонду та фонду житлово-будівельних (житлових) кооперативів - на оплату утримання житла; житлового фонду незалежно від форм власності - на оплату комунальних послуг, придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива. Субсидія розраховується виходячи з кількості зареєстрованих у житловому приміщенні (будинку) осіб (осіб, які фактично проживають), яким нараховується плата за житлово-комунальні послуги, у тому числі осіб, призваних на строкову військову службу. Кількість зазначених осіб та їх соціальний статус визначається на початок місяця, в якому надійшло звернення за призначенням субсидії, а у разі повторного призначення субсидії на наступний період - на початок місяця, з якого призначається субсидія. Після закінчення строку отримання субсидії структурні підрозділи з питань соціального захисту населення здійснюють розрахунок субсидії на наступний період (12 місяців, календарний рік) для домогосподарств, які отримували субсидію у попередньому відповідному періоді.
ОСОБА_1 , на час звернення до УПСЗН Деснянської районної у м. Чернігові ради, була зареєстрована у квартирі АДРЕСА_2 , одна, про що нею було зазначено в декларації і підтверджувалося довідкою про склад сім`ї. Подання відомостей про членів сім`ї, які не зареєстровані разом із заявником, чинним на час звернення відповідача до позивача із заявою про призначення житлової субсидії законодавством не вимагалося.
На підставі заяви про призначення житлової субсидії та декларації про доходи і витрати осіб, які звернулися за призначенням житлової субсидії від 13 вересня 2016 року, ОСОБА_1 була призначена житлова субсидія, починаючи з вересня 2016 року.
27 квітня 2018 року Кабінетом Міністрів України було прийнято постанову №329 «Про внесення змін до деяких постанов Кабінету Міністрів України та визнання такою, що втратила чинність, постанови Кабінету Міністрів України від 28 грудня 2016 року №1022», якою Положення про порядок призначення та надання населенню субсидій для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг, придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива, затверджене постановою Кабінету Міністрів України від 21 жовтня 1995 р. № 848, викладено в новій редакції. При цьому пунктом 2 постанови №329 установлено, що з 1 травня 2018 року призначення житлової субсидії здійснюється лише після подання нових заяв і декларації, якщо у складі домогосподарства є, зокрема особи, члени сім`ї яких не зареєстровані за адресою домогосподарства.
Тобто з 01 травня 2018 року змінилися умови надання житлової субсидії, якими визначено, що призначення житлової субсидії здійснюється з урахуванням всіх зареєстрованих осіб та членів їх сімей, навіть якщо вони зареєстровані за іншими адресами.
Наявність у відповідача члена сім`ї, який не зареєстрований за адресою домогосподарства (чоловіка), є обставиною, яка вплинула або могла вплинути на встановлення права на призначення житлової субсидії та на визначення її розміру.
Разом з тим, інформацію про це разом з новою заявою та декларацією ОСОБА_1 з 01 травня 2018 року до УПСЗН Деснянської районної у м. Чернігові ради не подавала, що і стало підставою для призначення їй субсидії на наступний період без урахування такої інформації, що призвело до надміру перерахованої (виплаченої) суми субсидії.
Отже, факт непроживання чоловіка відповідача у квартирі АДРЕСА_2 , та його реєстрація за іншою адресою не впливають на обов`язок отримувача субсидії повідомити УПСЗН Деснянської районної у м. Чернігові ради про факт одруження, оскільки це впливає на визначення права та розміру отриманої субсидії.
За приписами частин першої та другої статті 1212 Цивільного кодексу України особа, яка набула майно або зберегла його у себе за рахунок іншої особи (потерпілого) без достатньої правової підстави (безпідставно набуте майно), зобов`язана повернути потерпілому це майно. Особа зобов`язана повернути майно і тоді, коли підстава, на якій воно було набуте, згодом відпала. Положення цієї глави застосовуються незалежно від того, чи безпідставне набуття або збереження майна було результатом поведінки набувача майна, потерпілого, інших осіб чи наслідком події.
Сума надміру виплачених бюджетних коштів у розмірі 5 738 грн 00 коп. на рахунок УПСЗН Деснянської районної у м. Чернігові ради не сплачена, а тому позов про стягнення надміру виплачених бюджетних коштів підлягає задоволенню.
Згідно зі статтею 141 ЦПК України з відповідача підлягають стягненню на користь УПСЗН Деснянської районної у м. Чернігові ради витрати по оплаті судового збору в розмірі 2 102,00 грн.
Враховуючи викладене, керуючись ст. ст. 12, 13, 81, 137, 141, 258, 259, 263-265, 273, 280-282, 289, 354 ЦПК України, суд
в и р і ш и в :
Позов Управління праці та соціального захисту населення Деснянської районної у м. Чернігові ради до ОСОБА_1 про стягнення надміру виплачених бюджетних коштів – задовольнити.
Стягнути з ОСОБА_1 на користь Управління праці та соціального захисту населення Деснянського районної у м. Чернігові ради суму надміру перерахованої житлової субсидії у розмірі 5 738 грн 00 коп. (п`ять тисяч сімсот тридцять вісім гривень 00 копійок).
Стягнути з ОСОБА_1 на користь Управління праці та соціального захисту населення Деснянського районної у м. Чернігові ради 2 102 грн 00 коп. (дві тисячі сто дві гривні 00 копійок) у відшкодування витрат по сплаті судового збору.
Заочне рішення може бути переглянуте судом, що його ухвалив, за письмовою заявою відповідача. Заяву про перегляд заочного рішення може бути подано протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Позивач має право оскаржити заочне рішення до Чернігівського апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Заочне рішення набирає законної сили, якщо протягом встановлених строків, не подані заява про перегляд заочного рішення або апеляційна скарга, або якщо рішення залишено в силі за результатами апеляційного розгляду справи.
Позивач: Управління праці та соціального захисту населення Деснянського районної у м. Чернігові ради, місцезнаходження: вул. Шевченка, 44, м. Чернігів, ідентифікаційний код юридичної особи в Єдиному державному реєстрі підприємств і організацій України – 03196191.
Відповідач: ОСОБА_1 , останнє відоме місце проживання: АДРЕСА_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків – НОМЕР_1 .
Суддя