
Справа № 129/1641/20
Провадження по справі № 3/129/961/2020
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
12.10.2020 року м. Гайсин
Суддя Гайсинського районного суду Вінницької області Дєдов С.М., розглянувши матеріали, які надійшли від Гайсинського ВП ГУНП у Вінницькій області, про притягнення до адміністративної відповідальності:
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , жителя АДРЕСА_1 , громадянина України, паспорт громадянина України серії НОМЕР_1 , виданий 13.01.1999 р. Крижопільським РВ УМВС України в Вінницькій області, ідентифікаційний номер НОМЕР_2 , до адміністративної відповідальності раніше не притягувався,
за ч. 1 ст. 130 КУпАП,
Установив:
Відповідно до протоколу про адміністративне правопорушення серії ДПР18 № 462209 від 30.06.2020 р., ОСОБА_1 притягується до адміністративної відповідальності за ч.1 ст. 130 КУпАП за те, що він 30.06.2020 р. о 00 год. 25 хв. по вул. Заводській в м. Гайсині Вінницької області, керував автомобілем «Ford Kuga», реєстраційний номер НОМЕР_3 , з явними ознаками алкогольного сп`яніння (нечітка вимова, різкий запах алкоголю з ротової порожнини, почервоніння обличчя), на вимогу працівника поліції відмовився пройти у встановленому законом порядку огляд на стан алкогольного сп`яніння в присутності двох свідків, чим порушив п. 2.5 Правил дорожнього руху, скоїв правопорушення, передбачене ч. 1 ст. 130 КУпАП.
28.07.2020 р. ОСОБА_1 подав до суду клопотання про залучення до участі в розгляді справи захисника, яке було задоволено на виконання вимог ст.ст. 268, 271 КУпАП про забезпечення реалізації ОСОБА_1 гарантованого йому права на захист, - користуватися юридичною допомогою адвоката при розгляді справи, виконання вимог ст.6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, розгляд справи відкладено на іншу дату (а.с.12).
17.08.2020 р. захисник Човганюк А.М. подала до суду клопотання,в якому зазначила, що вину в скоєнні адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 130 КУпАП ОСОБА_1 не визнає, пояснюючи те, що об`єктивна сторона складу адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст.130 КУпАП, передбачає необхідність обов`язкової наявності кваліфікуючих ознак цього правопорушення, зокрема, щодо керування транспортним засобом у стані алкогольного сп`яніння. Керування транспортним засобом слід розуміти як виконання функцій водія під час руху такого засобу, незалежно від того, керує особа транспортним засобом, який рухається своїм ходом чи за допомогою буксирування. Правопорушення вважають закінченим з того моменту, коли особа почала рухатись на транспортному засобі. Визначення терміну «керування транспортним засобом» було наведено в п. 27 Пленуму ВСУ від 23.12.2005 № 14 «Про практику застосування судами України законодавства у справах про деякі злочини проти безпеки дорожнього руху та експлуатації транспорту, а також про адміністративні правопорушення на транспорті», за яким керування транспортним засобом - виконання функцій водія під час руху такого засобу або інструктора-водія під час навчання учнів-водіїв, незалежно від того, керує особа транспортним засобом, який рухається своїм ходом чи за допомогою буксирування. За п.1 ст. 8 Конвенції про дорожній рух, яку ратифіковано із застереженням і заявами Указом Президії ВР УРСР № 2614-УІІІ від 25.04.74. (далі за текстом - Конвенція про дорожній рух) «Каждое транспортное средство или состав транспортних средств, которые находятся в движении, должны иметь водителя». Крім того, в рішенні №404/4467/16-а від 20.02.19 ВС/КАС зазначив, що «само по собі керування транспортним засобом розуміється, як технічна дія водія з метою приведення транспортного засобу в рух, зворушення з місця і, як наслідок, переміщення транспортного засобу в просторі. Експлуатація транспортного засобу передбачає використання цього транспортного засобу за призначенням, тобто з метою керування, однак, ОСОБА_1 30.06.2020 р. о 00 год. 25хв. в м. Гайсин Вінницької області по вул. Заводській, не керував транспортним засобом, а перебуваючи в салоні транспортного засобу та чекав ОСОБА_2 , до якого телефонував та просив відвезти до дому на його автомобілі, оскільки вживав алкогольні напої, тобто попросив виконати функції тверезого водія. Коли до автомобіля, в якому сидів ОСОБА_1 підійшли працівники поліції, саме це він їм і пояснив, для підтвердження даної інформації до суду надається із телефона ОСОБА_2 «скриншот - зображення, отримане комп`ютером, що зображує дійсно те, що бачить користувач на екрані монітора. Це зображення створене із запису видимих елементів екрана комп`ютера або іншого візуального пристрою виведення інформації». Крім того захисник Човганюк А.М. просила суд, з метою встановлення об`єктивних обставин даної адміністративної справи викликати та допитати в якості свідка ОСОБА_2 , проживаючого в АДРЕСА_2 ; оглянути в судовому засіданні мобільний телефон « НОМЕР_4 » перебуваючий в користуванні ОСОБА_2 на підтвердження факту здійснення дзвінків з телефону ОСОБА_1 на телефон ОСОБА_2 та проведення скриншоту саме з телефона ОСОБА_2 ; витребувати інформацію у оператора телекомунікаційних послуг ПрАТ "Київстар" (код ЄДРПОУ - 21673832. розташованого за адресою: 03113, м. Київ, вул. Дегтярівська, буд. № 53), а саме: інформацію про з`єднання та зміст розмови, перебуваючого у користуванні ОСОБА_1 мобільного телефону « НОМЕР_5 » та перебуваючого у користуванні ОСОБА_2 мобільного телефону « НОМЕР_4 » у період часу з 20:10 год. 29.06.2020 р. до 01:05 год. 30.06.2020 р. у формі роздруківки змісту розмови, що відбулась між ОСОБА_1 по мобільному телефону « НОМЕР_5 » та ОСОБА_2 по його мобільному телефону від оператора мобільного зв`язку, на предмет підтвердження того, що між ОСОБА_1 та ОСОБА_3 відбулась розмова, під час якої ОСОБА_1 просив ОСОБА_2 його відвезти додому, оскільки він вживав алкогольні напої; викликати та допитати працівників поліції, які складали Протокол про адміністративне правопорушення серія ДПР18 №462209 від 30.06.2020р.; викликати та допитати свідків, які були присутні при складанні Протоколу та в присутності яких ОСОБА_1 також пояснював, що він не керував транспортним засобом, а перебував в автомобілі та чекав на «тверезого водія». Дослідження зазначених вище доказів підтвердить, у діях ОСОБА_1 відсутній склад адміністративного правопорушення, передбаченого ст.130 КУпАП.
Із 03.08.2020 р. по 29.09.2020 р. суддя Дєдов С.М. перебував у черговій відпустці.
15.09.2020 р. адвокат Човганюк А.М. подала до суду заяву, в якій просила справу відкласти на іншу дату, у зв`язку із тим, що ОСОБА_1 із своєю дочкою перебуває в м. Київ на медичному обстеженні, доказом чого надав довідки КНП «Центр первинної медико-санітарної допомоги №4» Дніпровського району м. Києва (а.с.а.с.18, 28,29), яке було задоволено на виконання вимог ст. 268 КУпАП про забезпечення реалізації ОСОБА_1 гарантованого йому права на захист, виконання вимог ст.6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод про реалізацію права на справедливий суд, для перевірки доводів особи про невинуватість, розгляд справи відкладено на іншу дату.
16.09.2020 р. адвокат Човганюк А.М. подала до суду заяву, в якій просила справу відкласти на іншу дату, у зв`язку із зайнятістю в іншій справі (а.с.25), яке було задоволено на виконання вимог ст. 268 КУпАП ст.ст. 268, 271 КУпАП про забезпечення реалізації ОСОБА_1 гарантованого йому права на захист, виконання вимог ст.6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод про реалізацію права на справедливий суд, для перевірки доводів особи про невинуватість, розгляд справи відкладено на іншу дату.
17.09.2020 р. ОСОБА_1 подав до суду заяву, в якій просить справу відкласти на іншу дату, у зв`язку з неявкою його адвоката Човганюк А.М., через зайнятість в іншій справі (а.с.27), яке було задоволено на виконання вимог ст. 268 КУпАП ст.ст. 268, 271 КУпАП про забезпечення реалізації ОСОБА_1 гарантованого йому права на захист, виконання вимог ст.6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод про реалізацію права на справедливий суд, для перевірки доводів особи про невинуватість, розгляд справи відкладено на іншу дату.
30.09.2020 р. адвокат Човганюк А.М. подала до суду заяву, в якій просить справу відкласти на іншу дату, у зв`язку із хворобою ОСОБА_1 та перебуванням на стаціонарному лікуванні в хірургічному відділенні КНП «Гайсинська центральна районна лікарня Гайсинської районної ради», про що надав довідку №47 КНП «Гайсинська центральна районна лікарня Гайсинської районної ради» та листок непрацездатності серії АДФ «496627 (а.с.а.с.31,32,34), яке було задоволено на виконання вимог ст. 268 КУпАП ст. 268 КУпАП про забезпечення реалізації ОСОБА_1 гарантованого йому права на захист, виконання вимог ст.6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод про реалізацію права на справедливий суд, для перевірки доводів особи про невинуватість, розгляд справи відкладено на іншу дату.
12.10.2020 р. ОСОБА_1 подав до суду заяву,в якій просив справу про притягнення його до адміністративної відповідальності закрити, у зв`язку із закінченням строків притягнення до адміністративної відповідальності (а.с.33).
Під час судового розгляду справи ОСОБА_1 своєї вини у вчиненні адміністративного правопорушення за ч. 1 ст. 130 КУпАП не визнав. Доданий до матеріалів протоколу відеозапис, де зафіксовано подію відмови ОСОБА_1 пройти медичний огляд на стан алкогольного сп`яніння містить час такої події, - 23 год. 28 хв. 29.06.2020 р., натомість у протоколі про адміністративне правопорушення серії ДПР18 № 462209 від 30.06.2020 р. міститься інший час вчинення цього правопорушення ніж час і дата, зафіксовані відеозапис, а саме - 00 год. 25 хв. 30.06.2020 року, що вказує на неналежність та допустимість цього доказу, при цьому обов`язок щодо збирання доказів покладається виключно на осіб, уповноважених на складання протоколів про адміністративні правопорушення, визначених статтею 255 цього Кодексу, а обвинувачення не може ґрунтуватися на припущеннях та усі сумніви щодо доведеності вини особи тлумачаться на її користь.
При цьому, в даній ситуації протокол про адміністративне правопорушення не може бути визнаний визначальним та єдино достатнім доказом по даній справі в розумінні статті 251 КУпАП, оскільки за своєю правовою природою він не є самостійним беззаперечним доказом, а обставини викладені в ньому повинні бути перевірені за допомогою інших доказів, які б підтверджували вину особи, яка притягується до адміністративної відповідальності і не викликали сумніви у Суду.
Відповідно до вимог КУпАП, одним із завдань провадження у адміністративних справах є забезпечення судами своєчасного, всебічного, повного та об`єктивного дослідження всіх обставин, передбачених ст.ст. 247 і 280 КпАП.
Згідно із ст. 280 КУпАП суди при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов`язані з`ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом`якшують і обтяжують відповідальність, чи заподіяно майнову шкоду, чи є підстави для передачі матеріалів про адміністративне правопорушення на розгляд громадської організації, трудового колективу, а також з`ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи, мають також з`ясовувати мотив і характер вчиненого діяння, повноваження особи, яка його вчинила, наявність причинного зв`язку між діянням і виконанням особою повноважень, а також інші обставини, які мають значення для справи. Наявним у матеріалах справи доказам суд повинен дати належну оцінку.
Суди мають також з`ясовувати мотив і характер вчиненого діяння, повноваження особи, яка його вчинила, наявність причинного зв`язку між діянням і виконанням особою повноважень, а також інші обставини, які мають значення для справи. Наявним у матеріалах справи доказам суд повинен дати належну оцінку.
Відповідно до положень ст. 9 КупАП, адміністративним правопорушенням (проступком) визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.
Відповідно до вимог ч.3 ст.62 Конституції України, обвинувачення не може ґрунтуватися на припущеннях. Усі сумніви щодо доведеності вини особи тлумачаться на її користь.
Згідно із ч.1 ст.7 КУпАП, ніхто не може бути підданий заходу впливу в зв`язку з адміністративним правопорушенням інакше як на підставах і в порядку, встановлених Законом.
Згідно із ч.2 ст.251 КУпАП обов`язок щодо збирання доказів покладається на осіб, уповноважених на складання протоколів про адміністративні правопорушення, визначених статтею 255 цього Кодексу.
Оцінюючи зазначені вище докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об`єктивному досліджені всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом і правосвідомістю Суд враховує.
Для того, щоб особа була притягнута до адміністративної відповідальності, необхідно довести наявність в її діях (бездіяльності) складу та події адміністративного правопорушення.
Стандарт доведення вини «поза розумним сумнівом» означає, що при доведенні винуватості особи не повинно залишатися жодного «розумного сумніву» в цьому, тоді як наявність такого «розумного сумніву» у винуватості особи є підставою для його виправдання.
Отже в силу принципу презумпції невинуватості, діючого при розгляді справ про адміністративні правопорушення, всі сумніви у винності особи, що притягується до адміністративної відповідальності, тлумачаться на її користь, а недоведена вина прирівнюється до доведеної невинуватості.
Статтею 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод (далі Конвенція), яка є джерелом права в Україні кожному гарантовано право на справедливий суд.
За своєю структурою стаття 6 Конвенції в частині першій встановлює загальні гарантії щодо справедливого судового розгляду при вирішені спору, пов`язаного з правами та обов`язками цивільного характеру, а також при визначенні обґрунтованості будь-якого висунутого особі кримінального обвинувачення, частина друга та третя статті 6 закріплюють гарантії особам при обвинувачені при вчиненні кримінального правопорушення.
Розглядаючи дану конкретну ситуацію і досліджуючи питання про розповсюдження гарантій статті 6 Конвенції на даний випадок, Суд звертає увагу, що виходячи з прецедентної практики Європейського Суду з прав людини хоч і за національним законом ОСОБА_1 притягується до адміністративної відповідальності, йому пред`явлено «кримінальне обвинувачення» в його автономному розумінні Європейським Судом, яке повинно тлумачитися в світлі трьох критеріїв, а саме з урахуванням кваліфікації розгляду з точки зору внутрішньодержавного законодавства, його сутності і характеру, суворості потенційного покарання (пункт 51 рішення Європейського Суду з прав людини у справі «Михайлова проти Російської Федерації»).
Зокрема, в даному випадку Судом враховується, що адміністративне стягнення у виді штрафу, разом з позбавленням права керування транспортним засобом, мають каральний і стримуючий характер.
Відповідно до ч.2 ст.38 КУпАП якщо справи про адміністративні правопорушення відповідно до цього Кодексу чи інших законів підвідомчі суду (судді), стягнення може бути накладено не пізніш як через три місяці з дня вчинення правопорушення.
Відповідно до п. 7 ч. 1 ст. 247 КУпАП провадження в справі про адміністративне правопорушення не може бути розпочато, а розпочате підлягає закриттю, у зв`язку із закінчення на момент розгляду справи про адміністративне правопорушення строків, передбачених статтею 38 цього Кодексу.
Оскільки згідно із протоколом про адміністративне правопорушення це правопорушення мало місце 30.06.2020 р. і на момент розгляду справи закінчився тримісячний строк накладення адміністративного стягнення, то з урахуванням вимог ч.2 ст.38, п.7 ч. 1 ст. 247 КУпАП, провадження в справі про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за ч. 1 ст.130 КУпАП підлягає закриттю.
При цьому, вказаний висновок суду ґрунтується на приписах ст.247 КУпАП, які є імперативними і чітко вказують, що суд повинен лише закрити справу, і не вирішувати жодних інших питань.
Згідно з п. 7 ч. 1 ст. 247 КУпАП не може бути розпочато провадження в справі, а розпочате підлягає закриттю, тобто зазначений строк ніким не може бути продовжено, будь-які дії щодо притягнення особи до відповідальності після його закінчення має бути припинено.
Керуючись ч. 2 ст. 38, п. 7 ч. 1 ст. 247, ст. 280, 283, 284 КУпАП, -
Постановив:
Закрити справу про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за ч.1 ст. 130 КУпАП, у зв`язку із закінченням строку накладення адміністративного стягнення.
Постанова може бути оскаржена до Вінницького апеляційного суду протягом десяти днів з дня її винесення.
Суддя: