Рішення № 92134911, 12.10.2020, Чернігівський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
12.10.2020
Номер справи
620/3287/20
Номер документу
92134911
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ЧЕРНІГІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

12 жовтня 2020 року м. Чернігів Справа № 620/3287/20

Чернігівський окружний адміністративний суд в складі головуючої судді Тихоненко О.М., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін адміністративну справу за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю “Агростандарт-1” до Головного управління Державної податкової служби у Чернігівській області, Державної податкової служби України про визнання протиправним та скасування рішення, зобов`язання вчинити певні дії,

У С Т А Н О В И В:

Товариство з обмеженою відповідальністю “Агростандарт-1” (далі – ТОВ «Агростандарт-1», позивач) звернулося до суду з позовом до Головного управління Державної податкової служби у Чернігівській області (далі – ГУ ДПС у Чернігівській області, відповідач-1), Державної податкової служби України (далі – ДПС України, відповідач-2) про визнання протиправним та скасування рішення комісії ГУ ДПС у Чернігівській області від 07.08.2020 № 1813192/40807729; зобов`язання ДПС України зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних податкову накладну від 05.08.2020 № 1 складену позивачем датою направлення – 05.08.2020.

В обґрунтування позовних вимог позивач посилається на те, що оскаржуване рішення ГУ ДПС у Чернігівській області є необґрунтованим, оскільки ТОВ «Агростандарт-1» надавались документи у достатній кількості для підтвердження реальності господарських операцій. Вказує, що посилання у квитанції на пункт 8 Критеріїв без зазначення конкретної податкової інформації прямо впливає на можливість надання у подальшому платником податків відповідних документів, оскільки незрозуміло у чому полягає ризиковість здійснення господарської операції. Зазначає, що ГУ ДПС у Чернігівській області не зазначено, які з наданих документів складені із порушенням законодавства та у чому полягає таке порушення.

Ухвалою Чернігівського окружного адміністративного суду від 21.08.2020 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін та проведення судового засідання за наявними у справі матеріалами. Ухвалою суду надано термін для подачі відзиву на позовну заяву, відповіді на відзив та заперечень.

Представником ГУ ДПС у Чернігівській області подано відзив на позов, в якому останній просив відмовити позивачу у задоволенні позову та зазначив, що позивачу за наслідками моніторингу в автоматичному режимі було зупинено реєстрацію податкової накладної № 1 від 05.08.2020 та надіслано квитанцію про зупинення реєстрації вказаної податкової накладної в ЄРПН з тих підстав, що платник податку відповідає пункту 8 Критеріїв ризиковості платника. Вказує, що комісією регіонального рівня при перевірці поданих платником документів щодо їх достовірності та розгляді питання щодо реєстрації/відмови в реєстрації зупиненої податкової накладної встановлено, що ТОВ «Агростандарт-1» по податковій накладній від 05.08.2020 № 1 надані документи, що не є достатніми для прийняття Комісією рішення про реєстрацію вказаної податкової накладної (не надано документів щодо підтвердження навантаження, транспортування та розвантаження товару), а також, що підприємство задіяне у схемах ухилення від оподаткування в категорії «вигодотранспортуючий», у зв`язку з чим комісією відповідача прийнято оскаржуване рішення № 1813192/40807729 від 07.08.2020 про відмову в реєстрації податкової накладної № 1 від 05.08.2020 в Єдиному реєстрі податкових накладних.

Ухвалою Чернігівського окружного адміністративного суду від 11.09.2020 відмовлено у задоволенні клопотання представника ГУ ДПС у Чернігівській області про розгляд справи за правилами загального позовного провадження.

Позивачем надано відповідь на відзив, в якій останній просить задовольнити позовні вимоги, в зв`язку з підтвердженням господарської операції первинними документами.

ДПС України відзив на позов подано не було, про відкриття провадження у справі був повідомлений належним чином, що підтверджується рекомендованим повідомленням про вручення поштового відправлення.

Розглянувши подані документи і матеріали, всебічно і повно з`ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об`єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, судом встановлено таке.

Згідно витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, ТОВ «Агростандарт-1» 05.09.2016 зареєстроване в якості юридичної особи та з 05.09.2016 взято на податковий облік в якості платника податків. Видом діяльності позивача є 46.21 оптова торгівля зерном, необробленим тютюном, насінням і кормами для тварин (а.с.10-14). Також з 01.10.2016 позивач є платником податку на додану вартість (а.с.15).

В межах своєї господарської діяльності позивачем (Орендар) укладено договір оренди зернотоку № 1 від 01.09.2019 з Товариством з обмеженою відповідальністю «Шанс» (Орендодавець), відповідно до якого Орендодавець надає, а Орендар приймає в строкове платне використання наступне нежитлове приміщення – зерноток (далі – об`єкт оренди), що належить Орендодавцю на праві власності або іншого майнового права. Об`єкт оренди представляє собою нежитлову будівлю, критого зернотоку площею 1090,2 кв.м. Місцезнаходження об`єкта оренди: вул. Урожайна, 11, с. Мохнатин, Чернігівський район, Чернігівська область. Згідно п.2.1 договору, об`єкт оренди передається Орендарю для використання його в господарській діяльності за цільовим призначенням, а саме для зберігання зернових культур та іншої сільськогосподарської продукції (а.с.17-20).

Між ТОВ «Агростандарт-1» (покупець) та сільськогосподарським кооперативом «Колос» (постачальник) укладено договір поставки № 2907 від 29.07.2019, за умовами якого постачальник зобов`язується поставити і передати у власність покупцеві, а покупець зобов`язується прийняти та здійснити оплату сільськогосподарської продукції – соняшника (далі – товар) у порядку і на умовах цього договору. Загальний обсяг товару, який повинен поставити постачальник становить 1346,90 тонн, ціна за тонну товару з урахуванням податку на додану вартість становить 9300 грн, оплата здійснюється у безготівковій формі, щляхом перерахування коштів на рахунок КС «Колос» (а.с.38).

На підставі вказаного договору СК «Колос» здійснено поставку ТОВ «Агростандарт-1» соняшнику в кількості 1346,90 тонн, що підтверджується видатковими накладними № 89 від 30.07.2019, № 90 від 05.08.2019, № 91 від 07.08.2019, № 92 від 12.08.2019, № 93 від 13.08.2019, № 94 від 14.08.2019, № 95 від 15.08.2019, № 96 від 19.08.2019, № 97 від 20.08.2019, № 98 від 21.08.2019, № 99 від 23.08.2019, № 100 від 27.08.2019, № 101 від 28.08.2019 та № 102 від 29.08.2019, рахунком на оплату № 2907 від 29.07.2019 на суму з урахуванням податку на додану вартість 12526170,00 грн та випискою по рахунку позивача за період з 29.07.2019 по 29.08.2019 (а.с.39-54).

Також позивачем на підтвердження факту здійснення господарської операції надано до податкового органу рішення Луганського окружного адміністративного суду від 03.12.2019 у справі № 360/4044/19 за позовом Сільськогосподарського кооперативу «Колос» до Головного управління ДПС у Луганській області, Державної податкової служби України про визнання протиправними та скасування рішень, зобов`язання зареєструвати податкові накладні в реєстрі (а.с.55-62).

В подальшому, позивачем (постачальник) укладено договір поставки від 03.08.2020 № 0308-20 з Сільськогосподарським виробничим кооперативом «Фаворит» (покупець), відповідно до якого постачальник зобов`язується поставити і передати у власність покупцеві, а покупець зобов`язується прийняти та здійснити оплату сільськогосподарської продукції – соняшника (далі - товар) у порядку і на умовах цього Договору. Загальний обсяг товару, який повинен поставити постачальник становить 23 тонни +/- 1 тонна, ціна за тонну товару з урахуванням податку на додану вартість становить 11520 грн, умови поставки товару – EXW згідно правил «Інкотремс-2010», оплата здійснюється у безготівковій формі, щляхом перерахування коштів на рахунок позивача (а.с.63).

Згідно вказаного договору позивачем здійснено поставку СВК «Фаворит» соняшнику в кількості 22,80 тонн, що підтверджується видатковою накладною № 14 від 05.08.2020, рахунком на оплату № 11 від 05.08.2020 на суму з урахуванням податку на додану вартість 262656,00 грн, довіреністю на отримання від позивача товару № 15 від 05.08.2020, показниками ППІ 2018-2020 роки та випискою по рахунку позивача за 06.08.2020 (а.с.64-68).

В зв`язку з вищевикладеним позивачем складено податкову накладну № 1 від 05.08.2020 на загальну суму коштів, що підлягають сплаті з урахуванням податку на додану вартість, 262656,00 грн, яку подано до ДПС України для реєстрації в Єдиному державному реєстрі податкових накладних (а.с.21).

Однак, ТОВ «Агростандарт-1» отримано квитанцію, згідно якої документ було прийнято, відповідно до пункту 201.16 статті 201 Податкового кодексу України реєстрація ПН/РК зупинена. Платник податку, яким подано для реєстрації ПН/РК в Єдиному реєстрі податкових накладних, відповідає пункту 8 Критеріїв ризиковості платника податку. Запропоновано надати пояснення та копії документів щодо підтвердження інформації, зазначеної в ПН/РК для розгляду питання прийняття рішення про реєстрацію/відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних (а.с.21 на звороті).

06.08.2020 ТОВ «Агростандарт-1» надіслано повідомлення про надання пояснень та копій документів щодо податкових накладних/розрахунків коригування, реєстрацію яких зупинено, № 3, до якого додано документи та пояснення, що стосуються проведеної господарської операції за податковою накладною № 1 від 05.08.2020 (а.с.23-35).

Разом з тим, комісією ГУ ДПС у Чернігівській області, яка приймає рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних або відмову в такій реєстрації, 07.08.2020 прийнято рішення № 1813192/40807729 про відмову в реєстрації податкової накладної № 1 від 05.08.2020 в Єдиному реєстрі податкових накладних у зв`язку з ненаданням платником податку копій первинних документів щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, розвантаження продукції, складських документів (інвентаризаційні описи), у тому числі рахунків-фактури/інвойсів, актів приймання-передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм та галузевої специфіки, накладних (а.с.37).

Позивач, не погодившись з відмовою в реєстрації вищевказаної податкової накладної, звернувся до суду за захистом своїх прав та інтересів з відповідним позовом.

Даючи правову оцінку обставинам вказаної справи, суд зважає на таке.

Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно підпунктів “а”, “б” пункту 185.1 статті 185 Податкового кодексу України об`єктом оподаткування є операції платників податку з: постачання товарів, місце постачання яких розташоване на митній території України, відповідно до статті 186 цього Кодексу, у тому числі операції з безоплатної передачі та з передачі права власності на об`єкти застави позичальнику (кредитору), на товари, що передаються на умовах товарного кредиту, а також з передачі об`єкта фінансового лізингу в користування лізингоотримувачу/орендарю; постачання послуг, місце постачання яких розташоване на митній території України, відповідно до статті 186 цього Кодексу.

У свою чергу, датою виникнення податкових зобов`язань з постачання товарів/послуг згідно приписів норми пункту 187.1 статті 187 Податкового кодексу України вважається дата, яка припадає на податковий період, протягом якого відбувається будь-яка з подій, що сталася раніше: а) дата зарахування коштів від покупця/замовника на банківський рахунок платника податку як оплата товарів/послуг, що підлягають постачанню, а в разі постачання товарів/послуг за готівку - дата оприбуткування коштів у касі платника податку, а в разі відсутності такої - дата інкасації готівки у банківській установі, що обслуговує платника податку; б) дата відвантаження товарів, а в разі експорту товарів - дата оформлення митної декларації, що засвідчує факт перетинання митного кордону України, оформлена відповідно до вимог митного законодавства, а для послуг - дата оформлення документа, що засвідчує факт постачання послуг платником податку.

База оподаткування операцій з постачання товарів/послуг визначається виходячи з їх договірної вартості з урахуванням загальнодержавних податків та зборів (пункт 188.1 статті 188 Податкового кодексу України).

Пунктом 201.10 статті 201 Податкового кодексу України передбачено, що при здійсненні операцій з постачання товарів/послуг платник податку - продавець товарів/послуг зобов`язаний в установлені терміни скласти податкову накладну, зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних та надати покупцю за його вимогою. Податкова накладна, складена та зареєстрована в Єдиному реєстрі податкових накладних платником податку, який здійснює операції з постачання товарів/послуг, є для покупця таких товарів/послуг підставою для нарахування сум податку, що відносяться до податкового кредиту.

За приписами пункту 201.16 статті 201 Податкового кодексу України реєстрація податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних може бути зупинена в порядку та на підставах, визначених Кабінетом Міністрів України.

У відповідності до пункту 2 постанови Кабінету Міністрів України від 29.12.2010 № 1246 “Про затвердження Порядку ведення Єдиного реєстру податкових накладних” (далі - Порядок № 1246, в редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин) податкова накладна – електронний документ, який складається платником податку на додану вартість відповідно до вимоги Податкового кодексу України в електронній формі у затвердженому в установленому порядку форматі (стандарті) та надсилається для реєстрації.

Згідно пункту 12 Порядку № 1246 після надходження податкової накладної та/або розрахунку коригування до ДФС в автоматизованому режимі здійснюється їх розшифрування та проводяться перевірки, серед іншого, наявності підстав для зупинення реєстрації податкових накладних та/або розрахунків коригування.

За результатами перевірок, визначених пунктом 12 цього Порядку, формується квитанція про прийняття або неприйняття, або зупинення реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування (пункт 13 Порядку № 1246).

Так, механізм зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі - Реєстр), організаційні та процедурні засади діяльності комісій з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі (далі - комісії контролюючих органів), права та обов`язки їх членів визначає Порядок зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 11.12.2019 № 1165 (далі – Порядок № 1165).

Пунктом 4 Порядку № 1165 визначено, що у разі коли за результатами перевірки податкової накладної/розрахунку коригування визначено, що податкова накладна/розрахунок коригування відповідають одній з ознак безумовної реєстрації, визначених у пункті 3 цього Порядку, реєстрація таких податкової накладної/розрахунку коригування не зупиняється в Реєстрі.

Згідно пункту 6 Порядку № 1165 у разі коли за результатами автоматизованого моніторингу платник податку, яким складено податкову накладну/розрахунок коригування, відповідає хоча б одному критерію ризиковості платника податку, реєстрація таких податкової накладної/розрахунку коригування зупиняється.

Відповідно до змісту пунктів 10, 11 Порядку № 1165 у разі зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі контролюючий орган протягом операційного дня надсилає (в електронній формі у текстовому форматі) в автоматичному режимі платнику податку квитанцію про зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування, яка є підтвердженням зупинення такої реєстрації. У квитанції про зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування зазначаються: 1) номер та дата складення податкової накладної/розрахунку коригування; 2) критерій (критерії) ризиковості платника податку та/або ризиковості здійснення операцій, на підставі якого (яких) зупинено реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі, з розрахованим показником за кожним критерієм, якому відповідає платник податку; 3) пропозиція щодо надання платником податку пояснень та копій документів, необхідних для розгляду питання прийняття контролюючим органом рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі або відмову в такій реєстрації.

Відповідно до пунктів 2, 3 Порядку прийняття рішень про реєстрацію/відмову в реєстрації податкових накладних/розрахунків в Єдиному реєстрі податкових накладних, затвердженого наказом Міністерства фінансів України № 520 від 12.12.2019 (далі – Порядок № 520), прийняття рішень про реєстрацію / відмову в реєстрації податкових накладних / розрахунків коригування в Реєстрі, реєстрацію яких зупинено, здійснюють комісії з питань зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі головних управлінь Державної податкової служби України в областях, м. Києві та Офісу великих платників податків ДПС (далі по тексту - комісія регіонального рівня). У разі зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі платник податку має право подати копії документів та письмові пояснення стосовно підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній / розрахунку коригування, для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію / відмову в реєстрації податкової накладної/ розрахунку коригування в Реєстрі.

Згідно пункту 5 Порядку № 520 перелік документів, необхідних для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію / відмову в реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі, реєстрацію яких зупинено в Реєстрі, може включати: договори, зокрема зовнішньоекономічні контракти, з додатками до них; договори, довіреності, акти керівного органу платника податку, якими оформлено повноваження осіб, які одержують продукцію в інтересах платника податку для здійснення операції; первинні документи щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складські документи (інвентаризаційні описи), у тому числі рахунки-фактури/інвойси, акти приймання-передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм і галузевої специфіки, накладні; розрахункові документи та/або банківські виписки з особових рахунків; документи щодо підтвердження відповідності продукції (декларації про відповідність, паспорти якості, сертифікати відповідності), наявність яких передбачено договором та/або законодавством.

Пунктом 11 Порядку № 520 передбачено, що комісія регіонального рівня приймає рішення про відмову в реєстрації податкової накладної/ розрахунку коригування в Реєстрі в разі: ненадання платником податку письмових пояснень стосовно підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній / розрахунку коригування, реєстрацію яких зупинено в Реєстрі; та/або ненадання платником податку копій документів відповідно до пункту 5 цього Порядку; та/або надання платником податку копій документів, складених/оформлених із порушенням законодавства.

Як слідує зі змісту квитанції від 05.08.2020 контролюючим органом було сформовано висновки, що платник податку відповідає пункту 8 Критеріїв ризиковості платника податку.

Так, додатками № 1, № 3 до Порядку № 1165 визначені Критерії ризиковості платника податку на додану вартість та Критерії ризиковості здійснення операцій.

Пункт 8 Критеріїв ризиковості платника податку на додану вартість, що міститься в додатку 1 до Порядку № 1165, передбачає наявність у контролюючих органах податкової інформації, яка стала відома у процесі провадження поточної діяльності під час виконання покладених на контролюючі органи завдань і функцій, що визначає ризиковість здійснення господарської операції, зазначеної в поданих для реєстрації податковій накладній/розрахунку коригування.

В свою чергу, додатком 3 до Порядку № 1165 визначено Критерії ризиковості здійснення операцій, з аналізу яких слідує, що такого критерія ризиковості здійснення операцій, як “наявна податкова інформація щодо задіяння у схемах ухилення від оподаткування в категорії «вигодотранспортуючий»” не визначено Порядком № 1165, тому у контролюючого органу були відсутні підстави віднесення позивача до ризикових платників податків.

Разом з тим, у вищевказаній квитанції фіскальним органом запропоновано надати пояснення та копії документів щодо підтвердження інформації, зазначеної в ПН/РК для розгляду питання прийняття рішення про реєстрацію/відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних (а.с.21 на звороті).

Аналіз наведених правових норм дає підстави для висновку, що рішення Комісії контролюючого органу повинно містити, як чітку підставу для зупинення реєстрації ПН/РК, так і чітку підставу для відмови в реєстрації податкової накладної.

Однак, рішення про зупинення реєстрації податкової накладної не містять в собі мотивації підстав та причин віднесення позивача до ризикових платників податків відповідно до пункту 8 Критеріїв ризиковості платників податку, як і не містять доказів наявності податкової інформації, що свідчать про наявність ознак здійснення ризикових операцій платником з посиланням на відповідні документи.

Разом з тим, суд вважає за необхідне зазначити, що відповідачем надані у достатній кількості первинні документи для підтвердження реальності здійснення господарських операцій, а саме: договори, видаткові накладні, банківські виписки щодо придбання та реалізації товарів, рішення суду.

Рішенням Луганського окружного адміністративного суду від 03.12.2019, яке набрало законної сили 03.03.2020 у справі № 360/4044/119 позов Сільськогосподарського кооперативу «Колос» (місцезнаходження: 92400, Луганська область, Марківський район, селище міського типу Марківка, вулиця Щорса, будинок 68, код за ЄДРПОУ 30796873) до Головного управління ДПС у Луганській області (місцезнаходження: 93401, Луганська область, місто Сєвєродонецьк, вулиця Енергетиків, будинок 72, код за ЄДРПОУ 39591445), Державної податкової служби України (місцезнаходження: 04053, місто Київ, Шевченківський район, Львівська площа, будинок 8, код за ЄДРПОУ 43005393) про визнання протиправними та скасування рішень, зобов`язання зареєструвати податкові накладні в реєстрі задоволено повністю, визнано протиправними та скасовано рішення комісії Головного управління ДПС у Луганській області від 02 вересня 2019 року № 1264525/30796873, № 1264526/30796873, № 1264527/30796873, № 1264528/30796873, № 1264529/30796873, № 1264530/30796873, № 1264531/30796873, № 1264532/30796873, № 1264533/30796873, № 1264534/30796873; зобов`язано Державну податкову службу України зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних податкові накладні Сільськогосподарського кооперативу «Колос» від 07 серпня 2019 року № 1, від 12 серпня 2019 року № 2, від 13 серпня 2019 року № 3, від 13 серпня 2019 року № 4, від 19 серпня 2019 року № 5, від 20 серпня 2019 року № 6, від 21 серпня 2019 року № 7, від 23 серпня 2019 року № 8, від 27 серпня 2019 року № 9, від 30 липня 2019 року № 9, датою їх направлення для реєстрації 28 серпня 2019 року. Предметом розгляду даної справи були правовідносини СГК «Колос» та ТОВ «Агростандарт-1» щодо постачання на підставі договору 1346,90 тонн соняшнику.

Частиною четвертою статті 78 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що обставини, встановлені рішенням суду у господарській, цивільній або адміністративній справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді іншої справи, у якій беруть участь ті самі особи або особа, стосовно якої встановлено ці обставини, якщо інше не встановлено законом.

Посилання представника відповідача щодо ненадання позивачем документів, які підтверджують навантаження, транспортування, розвантаження, відсутності сертифікатів якості та той факт, що транспортування товару до смт. Вільшака Кіровоградської області становить 462 км, не приймаються судом до уваги, оскільки товарно-транспортна накладна призначена для обліку руху товарно-матеріальних цінностей та розрахунків за їх перевезення автомобільним транспортом, тобто товарно-транспортна накладна є документом, який підтверджує факт надання/отримання транспортної послуги і підставою для формування таких витрат за такі послуги. Відсутність товарно-транспортної накладної не свідчить про безумовний безтоварний характер господарської операції з поставки товарів у цілому, так само як і відсутність сертифікатів якості на товар.

Вказана позиція узгоджується з висновками Верховного Суду, зокрема у постанові від 26.06.2018 по справі № 826/548/17, висновки якої, в силу вимог частини 5 статті 242 Кодексу адміністративного судочинства України, суд враховує при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин.

Крім того, суд вважає за необхідне зазначити, що поставка товару здійснювалась за умовами EXW «Інкотремс-2010», а саме зі складу продавця (а.с.17-20).

Здійснення моніторингу відповідності податкових накладних/розрахунків коригування критеріям оцінки ступеня ризиків є превентивним заходом, спрямованим на убезпечення від безпідставного формування податкового кредиту за операціями, що не підтверджені первинними документами або підтверджені платником податку копіями документів, які складені з порушенням законодавства. Здійснення моніторингу не повинне підміняти за своїм змістом проведення податкових перевірок як способу реалізації владних управлінських функцій податкового органу.

Суд звертає увагу на той факт, що недотримання податковим органом вимог законодавства на етапі зупинення реєстрації податкової накладної щодо оформлення квитанції прямо вказує на те, що рішення, які прийняті на наступному етапі, тобто рішення Комісії про відмову у реєстрації податкових накладних, теж не є законними.

Аналогічна правова позиція викладена в постанові Верховного Суду від 10.04.2020 у справі № 819/330/18.

Як свідчать матеріали справи, позивачем подано до контролюючого органу пояснення та відповідні документи для підтвердження реальності вчинення господарських операцій з СВК «Фаворит», які в повній мірі повністю розкривають зміст та обсяг господарської операції, а також підтверджують придбання реалізованого позивачем насіння соняшнику у СК «Колос» (а.с.38-68).

Комісією центрального рівня (ДПС), яка приймає рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних або відмову в такій реєстрації, незважаючи на вищевказане повідомлення позивача та додані до нього документи, підтверджуючі факти, викладені у повідомленні, прийнято рішення про відмову в реєстрації податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних.

Як слідує з вказаного рішення, останнє не містить конкретної інформації щодо причин та підстав для прийняття такого рішення.

Відтак, суд дійшов висновку, що оскаржуване рішення є необґрунтованим, оскільки факт зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування у ЄРПН не спростовує ані факту здійснення платником податків господарської операції, ані факту наявності дати виникнення саме першої події (постачання товарів/послуг, або отримання коштів), що підтверджується первинними документами, на підставі яких складається податкова накладна/розрахунок коригування.

Пунктом 2 частини другої статті 245 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що у разі задоволення позову суд може прийняти рішення про визнання протиправним та скасування індивідуального акта чи окремих його положень.

За таких обставин, суд дійшов висновку про наявність правових підстав для визнання протиправним та скасування рішення комісії ГУ ДПС у Чернігівській області з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних від 07.08.2020 № 1813192/40807729.

Стосовно позовних вимог позивача про зобов`язання Державну податкову службу України зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних податкову накладну від 05.08.2020 № 1, складену ТОВ «Агростандарт-1» датою її фактичного отримання – 05.08.2020, суд зазначає таке.

Приписами пункту 20 Порядку № 1246 передбачено, що у разі надходження до ДФС рішення суду про реєстрацію або скасування реєстрації податкових накладних та/або розрахунків коригування, яке набрало законної сили, такі податкові накладні та/або розрахунки коригування реєструються після проведення перевірок, визначених пунктом 12 цього Порядку (крім абзацу десятого), або їх реєстрація скасовується. При цьому датою реєстрації або скасування реєстрації вважається день, зазначений в такому рішенні, або день набрання законної сили рішенням суду.

В даному випадку, зобов`язання Державну податкову службу України зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних подані позивачем податкові накладні датою їх подання є дотриманням судом гарантій на те, що спір між сторонами буде остаточно вирішений, та належним способом захисту порушеного права.

Суд також враховує, що чинним законодавством покладено на Державну податкову службу України обов`язок щодо прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних або відмову у реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних. Тобто, фіскальному органу надано право вільно обирати одне з двох рішень, яке на його думку є законодавчо обґрунтованим та правильним. А отже, “свобода розсуду” фіскального органу, у разі встановлення судом протиправності відмови у реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, звужується до єдиного юридично допустимого рішення, в даному випадку рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних.

Враховуючи вищевикладене, суд дійшов висновку про наявність правових підстав для зобов`язання Державну податкову службу України зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних податкову накладну від 05.08.2020 № 1, складену ТОВ «Агростандарт-1» датою її подання - 05.08.2020.

Аналогічна правова позиція викладена в постановах Верховного Суду від 11.06.2019 у справі № 480/4038/18 та від 28.11.2019 у справі № 1640/2650/18.

Згідно частин першої та другої статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

З урахуванням зазначеного, суд, на підставі наданих доказів в їх сукупності, системного аналізу положень законодавства України дійшов висновку, що позов ТОВ «Агростандарт-1» необхідно задовольнити повністю.

У відповідності до вимог частини першої статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Враховуючи наведене, за рахунок бюджетних асигнувань ГУ ДПС у Чернігівській області та ДПС України на користь ТОВ «Агростандарт-1» підлягає стягненню сплачений ним при поданні позовної заяви судовий збір в розмірі 2102,00 грн з кожного.

Керуючись статтями 72-74, 77, 139, 168, 241-246, 250, 262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

В И Р І Ш И В:

Позов Товариства з обмеженою відповідальністю “Агростандарт-1” до Головного управління Державної податкової служби у Чернігівській області, Державної податкової служби України про визнання протиправним та скасування рішення, зобов`язання вчинити певні дії задовольнити повністю.

Визнати протиправним та скасувати рішення комісії Головного управління Державної податкової служби у Чернігівській області з питань зупинення реєстрації податкової накладної/ розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних від 07.08.2020 № 1813192/40807729.

Зобов`язати Державну податкову службу України зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних податкову накладну від 05.08.2020 № 1, складену Товариством з обмеженою відповідальністю “Агростандарт-1” датою її подання - 05.08.2020.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Державної податкової служби у Чернігівській області на користь Товариства з обмеженою відповідальністю “Агростандарт-1” судовий збір в розмірі 2102,00 грн.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Державної податкової служби України на користь Товариства з обмеженою відповідальністю “Агростандарт-1” судовий збір в розмірі 2102,00 грн.

Рішення суду набирає законної сили в порядку статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту рішення суду. Апеляційна скарга, з урахуванням положень підпункту 15.5 пункту 15 Розділу VII “Перехідні положення” Кодексу адміністративного судочинства України, подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення.

Позивач: Товариство з обмеженою відповідальністю “Агростандарт-1” (вул. Шевченка, 5, кім. 216, м. Чернігів, 14000, код ЄДРПОУ 40807729).

Відповідач: Головне управління Державної податкової служби у Чернігівській області (вул. Реміснича, 11, м. Чернігів, 14000, код ЄДРПОУ 43143966).

Відповідач: Державна податкова служба України (Львівська площа, буд. 8, м. Київ, 04053, код ЄДРПОУ 43005393).

Повний текст рішення суду складено 12.10.2020.

Суддя О.М. Тихоненко