Рішення № 92134844, 12.10.2020, Чернівецький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
12.10.2020
Номер справи
600/737/20-а
Номер документу
92134844
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ЧЕРНІВЕЦЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

12 жовтня 2020 р. м. Чернівці справа № 600/737/20-а

Чернівецький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Маренича І.В., розглянувши в порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Департаменту праці та соціального захисту населення Чернівецької міської ради в особі Управління соціального захисту населення Садгірського району, Виконавчого комітету Чернівецької міської ради в особі Комісії з розгляду питань надання житлових субсидій населенню та призначення державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям про визнання бездіяльності протиправною,

В С Т А Н О В И В:

ОСОБА_1 (далі - позивач) звернулась до суду з адміністративним позовом, у якому просить :

- визнати бездіяльність Департаменту праці та соціального захисту населення Чернівецької міської ради в особі Управління соціального захисту населення Садгірського району щодо не призначення ОСОБА_1 субсидії за заявою та декларацією ОСОБА_1 від 01.10.2019 р. та виплатити субсидію ОСОБА_1 відповідно до зазначеної заяви та декларації за період з 01.10.2019 по 30.04.2020.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що позивачем 01.10.2019 р. подана заява та декларація про призначення їй субсидії з розрахунку на одну особу. У зв`язку з неотриманням відповіді позивач повторно звернулась 27.11.2019 р. із заявою про перерахунок субсидії. Однак 29.11.2019 р. отримала відповідь, відповідно до змісту якої вказано, що відповідно до протоколу №28 від 06.11.2019 р. відмовлено в припиненні діючої субсидії на двох осіб, у зв`язку з тим, що перерахунок (призначення) житлової субсидії можливий з наступного опалювального сезону. Вважаючи бездіяльність протиправною, позивач звернулась до суду.

18.06.2020 р. ухвалою Чернівецького окружного адміністративного суду прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику сторін) та проведення судового засідання за наявними у справі матеріалами. Вказаною ухвалою відповідачу надано час для надання відзиву протягом п`ятнадцяти днів з дня вручення ухвали про відкриття провадження у справі.

03.07.2020 р. Департаменту праці та соціального захисту населення Чернівецької міської ради в особі Управління соціального захисту населення Садгірського району (далі - відповідач-1, Департамент) подано відзив на позовну заяву, відповідно до змісту якого просив відмовити в задоволенні позову. В обґрунтування зазначив, що позивачу призначено в загальному порядку житлову субсидію з травня 2019 р. до дати закінчення опалювального сезону по 30 квітня 2020 р. і розраховано її на неопалювальний сезон з 01.05.2019 р. по 30.09.2019 р. та на опалювальний сезон з 01.10.2019 р. по 30.04.2020 р. Позивач звернувся 01.10.2019 р. із заявою про призначення житлової субсидії та декларацією про доходи і витрати осіб та просила розглянути питання комісією з розгляду питань надання житлових субсидій населенню та призначення державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям Виконавчого комітету Чернівецької міської ради. щодо перепризначення житлової субсидії на фактичну кількість проживаючих. Департамент вказує, що призначення житлової субсидії з жовтня 2019 р. на фактичну кількість проживаючих осіб позивачем необхідно було подати протягом неопалювального сезону (до 30 вересня) заяву про припинення діючої житлової субсидії та в опалювальному періоді нову заяву і декларацію на призначення житлової субсидії. Однак, позивачем звернень щодо припинення діючої субсидії не було, а 01.10.2019 р. подано заяву та декларацію про призначення субсидії на фактично проживаючих членів домогосподарства. Враховуючи вищеописане, рішенням Комісії відмовлено позивачу в припиненні діючої субсидії з розрахунку двох осіб з 01.10.2019 р., у зв`язку з тим, що перерахунок (призначення) житлової субсидії можливе з наступного опалювального (неопалювального) сезону відповідно до "Положення про порядок призначення та надання населенню субсидій для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг, придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива". У зв`язку з наведеним, просить відмовити в задоволенні позову в повному обсязі.

Позивач скористався правом передбаченим ст. 163 КАС України та подав відповідь на відзив.

Виконавчий комітет Чернівецької міської ради в особі Комісії з розгляду питань надання житлових субсидій населенню та призначення державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям (далі - відповідач-2, Комісія) правом на подання відзиву не скористався.

17.07.2020 р. ухвалою Чернівецького окружного адміністративного суду призначено розгляд справи в судовому засіданні з повідомленням сторін на 07.09.2020 р.

07.09.2002 р. судом оголошено перерву до 21.09.2020 р.

07.09.2020 р. ухвалою Чернівецького окружного адміністративного суду до участі у справі як співвідповідача залучено Виконавчий комітет Чернівецької міської ради в особі Комісії з розгляду питань надання житлових субсидій населенню та призначення державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям.

21.09.2020 р. представником позивача подано клопотання про розгляд справи в порядку письмового провадження.

21.09.2020 р. представником Департаменту подано клопотання про розгляд справи в порядку письмового провадження.

У судове засідання призначене на 21.09.2020 р. відповідач-2 не з`явився, явку представника не забезпечив, про підстави неприбуття не повідомив, хоча належним чином повідомлений про дату час та місце судового розгляду, що підтверджується повідомленням про вручення повістки про виклик від 10.09.2020 р.

Відповідно до ч. 3 ст. 194 КАС України учасник справи має право заявити клопотання про розгляд справи за його відсутності.

Частиною 1 ст. 205 КАС України визначено, що неявка у судове засідання будь-якого учасника справи, за умови що його належним чином повідомлено про дату, час і місце цього засідання, не перешкоджає розгляду справи по суті, крім випадків, визначених цією статтею.

Якщо немає перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, визначених цією статтею, але всі учасники справи не з`явилися у судове засідання, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, суд має право розглянути справу у письмовому провадженні у разі відсутності потреби заслухати свідка чи експерта (ч. 9 ст. 205 КАС України).

Враховуючи приписи ст.ст.194, 205 КАС України, суд вважає, що подане представником позивача та представником відповідача-1 клопотання про розгляд справи в порядку письмового провадження, а також неприбуття відповідача-2, належним чином повідомленого про дату, час і місце судового розгляду, не є перешкодою для розгляду і вирішення справи за наявними у справі матеріалами в порядку письмового провадження.

Суд, розглянувши матеріали справи, оцінивши наявні докази за своїм внутрішнім переконанням, зазначає наступне.

01.10.2019 р. позивач звернулась з заявою №498 про призначення та надання житлової субсидії у грошовій формі через АТ "Ощадбанк" (а.с. 9-10).

01.10.2019 позивачем подано декларацію про доходи і витрати осіб, які звернулися за призначенням житлової субсидії (а.с. 11-14).

06.11.2019 р. згідно витягу з протоколу №28 засідання комісії з розгляду питань надання житлових субсидій населенню та призначення державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям відмовлено позивачу в припиненні діючої субсидії з розрахунку на двох осіб з жовтня 2019 р., у зв`язку з тим, що перерахунок (призначення) житлової субсидії можливий з наступного опалювального (неопалювального) сезону (а.с. 16).

27.11.2019 р. позивач звернулась з заявою про перерахування розміру призначеної житлової субсидії, у зв`язку з тим що син фактично проживає за іншою адресою. На підтвердження даного надано довідку про фактичне місце проживання (а.с. 15, 22).

27.11.2019 р. позивач звернулась з запитом про надання інформації щодо розміру призначеної житлової субсидії, належних чином завірених копій документів та інформації, що була врахована у ході винесена рішення щодо визначення розміру призначеної житлової субсидії (а.с.21).

29.11.2019 р. листом №09/08/01-2928 відповідачем-1 надано відповідь, відповідно до змісту якого вказано, що у зв`язку з неподанням заяви про припинення діючої житлової субсидії в неопалювальний період, на підставі поданої заяви від 01.10.2019 р. позивачу відмовлено в припиненні діючої субсидії на двох осіб у зв`язку з тим, що перерахунок (призначення) житлової субсидії можливий з наступного опалювального (неопалювального) сезону (а.с. 17-20).

Вважаючи дії відповідачів протиправними, позивач звернувся до суду з вказаним позовом.

Надаючи оцінку вказаним правовідносинам, суд зазначає наступне.

Відповідно до ст. 3 Конституції України, людина її життя і здоров`я, честь і гідність, недоторканість і безпека визнаються в Україні найвищою соціальною цінністю. Права свободи людини та їх гарантії визначають зміст і спрямованість діяльності держави. Держава відповідає перед людиною за свою діяльність.

Утвердження і забезпечення прав свобод людини є головним обов`язком держави.

Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Механізм використання коштів, передбачених у державному бюджеті Мінсоцполітики для виплати пільг і житлових субсидій громадянам на оплату житлово-комунальних послуг, придбання твердого та рідкого пічного побутового палива і скрапленого газу у грошовій формі, умови призначення та порядок надання громадянам житлових субсидій визначає Положення про порядок призначення житлових субсидій, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21.10.1995 № 848 (в редакції постанови Кабінету Міністрів України від 14.08.2019 № 807 (тут і далі - Положення № 848 у редакції, яке діяло на момент виникнення спірних правовідносин).

Відповідно до пункту 2 Положення № 848 (в редакції постанови Кабінету Міністрів України від 22.09.1997 № 1050) право на отримання адресної безготівкової субсидії для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг, а також субсидії готівкою на придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива (далі - субсидія) поширюється на громадян, які проживають у житлових приміщеннях (будинках), в частині оплати ними користування житлом; утримання житла; управління багатоквартирним будинком, комунальних послуг, придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива.

Пунктом 3 Положення № 848 (в редакції постанови Кабінету Міністрів України від 22.09.1997 № 1050) визначено, що призначення субсидій та контроль за їх цільовим використанням здійснюється структурними підрозділами з питань соціального захисту населення районних, районних у містах Києві і Севастополі держадміністрацій, виконавчих органів міських, районних у містах (у разі їх створення) рад (далі - структурні підрозділи з питань соціального захисту населення).

Як підтверджується матеріалами справи та не заперечується сторонами, позивач, згідно поданої заяви від 11.01.2016, є одержувач субсидії, зокрема з січня 2016 р.

За приписами пункту 16 Положення № 848 (в редакції постанови Кабінету Міністрів України від 27.04.2018 № 329) після закінчення строку отримання житлової субсидії структурні підрозділи з питань соціального захисту населення самостійно здійснюють розрахунок житлової субсидії на наступний сезон для домогосподарств, які отримували житлову субсидію у попередньому сезоні (крім орендарів, внутрішньо переміщених осіб та осіб, які звертаються за призначенням житлової субсидії на придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива, а також домогосподарств, у яких кількість фактично проживаючих зареєстрованих осіб менша, ніж кількість зареєстрованих осіб). Для цього структурні підрозділи з питань соціального захисту населення без звернення громадян збирають необхідну інформацію у порядку, передбаченому пунктом 14 цього Положення, і протягом 10 днів після отримання зазначеної інформації приймають рішення про призначення (відмову в призначенні) житлової субсидії та інформують про прийняте рішення громадян у порядку, визначеному пунктом 14 цього Положення.

Згідно п. 22. Положення, житлова субсидія призначається одному із членів домогосподарства, які зареєстровані в житловому приміщенні (будинку).

За рішенням комісії житлова субсидія може призначатися одному із членів домогосподарства, які не зареєстровані в житловому приміщенні (будинку), але фактично проживають у ньому на підставі договору наймання (оренди) житла (далі - орендарі), або індивідуальним забудовникам, будинки яких не прийняті в експлуатацію, у разі, коли їм нараховується плата за житлово-комунальні послуги.

За рішенням комісії житлова субсидія може призначатися одному із членів домогосподарства, які не зареєстровані в житловому приміщенні (будинку), але фактично проживають у ньому без укладеного договору наймання (оренди) житла, у разі, коли вони є внутрішньо переміщеними особами. У такому разі склад домогосподарства декларується заявником під час звернення за призначенням житлової субсидії.

Рішення про призначення (відмову в призначенні) житлової субсидії у випадках, передбачених абзацами другим і третім цього пункту, приймається комісією на підставі акта обстеження матеріально-побутових умов домогосподарства.

Житлова субсидія не може призначатися одночасно за зареєстрованим місцем проживання особи та за місцем її фактичного проживання.

У разі смерті особи, якій призначено житлову субсидію на придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива, така житлова субсидія виплачується одній з осіб, з урахуванням яких призначено житлову субсидію, за заявою такої особи, поданої до закінчення бюджетного періоду.

Відповідно до п.91 Положення, у разі зміни складу зареєстрованих (фактично проживаючих) у житловому приміщенні (будинку) осіб, складу сім`ї члена домогосподарства, переліку отримуваних житлово-комунальних послуг, умов їх надання подаються нові заява та декларація.

Відповідно до п. 93 Положення, перерахунок житлової субсидії може бути здійснений за зверненням одержувача з місяця звернення:

непрацюючим пенсіонерам, якщо розрахунок житлової субсидії проводився з урахуванням отриманої заробітної плати;

особам, які подають додаткові документи щодо уточнення розміру доходу, з урахуванням якого призначено субсидію;

непрацездатним непрацюючим особам, які проживають самі, щодо призначення житлової субсидії на понаднормову площу житла.

Порядок проведення перерахунку призначених житлових субсидій визначається районними, районними у мм. Києві та Севастополі держадміністраціями та виконавчими органами міських, районних у містах (у разі їх утворення) рад.

Згідно п.120 Положення, надання субсидії припиняється також за рішенням структурного підрозділу з питань соціального захисту населення у разі, коли:

виникли обставини, що унеможливлюють надання житлової субсидії, зокрема у разі переїзду домогосподарства в інше житлове приміщення (будинок), іншу місцевість, у разі смерті одинокої особи;

громадянин, якому призначено житлову субсидію, звернувся із заявою про припинення її надання.

У п. 121 Положення зазначено, що надання житлової субсидії у випадках, зазначених у пунктах 119 і 120 цього Положення, припиняється з місяця, що настає за місяцем, в якому їх виявлено (якщо інше не передбачено заявою).

Відповідно до п.123 Положення у випадку, зазначеному в абзаці третьому пункту 120 цього Положення, житлову субсидію після подання нових заяви та декларації може бути призначено лише на наступний опалювальний (неопалювальний) сезон.

Як підтверджується матеріалами справи та не заперечується сторонами, позивачу відповідно до пункту 16 Положення № 848 було здійснено розрахунок субсидії без звернень на опалювальні періоди, а саме: з січня 2017 р . по квітень 2017р., з травня 2017 р. по вересень 2017 р., з жовтня 2017 р. по квітень 2018 р., з травня 2018 р по вересень 2018 р, з жовтня 2018 по квітень 2019 р., з травня 2019 р. по квітень 2020 р.

Тобто субсидію на оплату житлово - комунальних послуг позивач отримав на опалювальний період 2016 - 2020 рр. включно, на підставі поданої відповідної заяви у 2016 р. При цьому додаткових заяв на отримання субсидій на опалювальний період 2019-2020 рр. позивач не подавав до органів соціального захисту населення, оскільки така субсидія була призначена позивачу без звернень (в автоматичному режимі) відповідно до пункту 78 Положення № 848, що не заперечується відповідачем-1.

Заяву про призначення нової субсидії позивачем подано 01.10.2019 р., тобто з початку опалювального сезону.

Враховуючи п. 120, 121, 123 Положення суд зазначає, житлова субсидія після подання заяви про припинення її надання, може бути призначено після подання нової заяви та декларації на наступний опалювальний (неопалювальний сезон). Тобто, для призначення нової субсидії позивачу потрібно було звернутись з завою про припинення діючої житлової субсидії до 30 вересня та в опалювальному періоді подати нову заяву і декларацію про призначення житлової субсидії. Як вбачається з матеріалів справи, позивач з заявою про припинення надання житлової субсидії не надавав.

Враховуючи вищенаведене, Комісією правомірно винесено рішення, яким позивачу відмовлено в припиненні діючої субсидії, у зв`язку з тим, що перерахунок (призначення) житлової субсидії можливий лише з наступного опалювального (неопалювального) сезону.

Враховуючи встановлені обставини справи суд дійшов висновку, що при прийнятті спірного рішення, відповідачі діяли в межах наданих законом повноважень, на підставі та у спосіб, що передбачені чинним законодавством.

Відповідно до ч.1 ст. 2 КАС України завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб`єктів владних повноважень.

Згідно ч.1 ст. 5 КАС України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб`єкта владних повноважень порушені її права, свободи або законні інтереси, і просити про їх захист шляхом визнання протиправним та скасування індивідуального акту чи окремих його положень.

Згідно з частиною 1 статті 9 Кодексу адміністративного судочинства України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

Відповідно до вимог статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Тобто, ці норми одночасно покладають обов`язок на сторін доводити суду обґрунтованість своїх тверджень або заперечень.

Належних і достатніх доказів, які б спростовували доводи відповідача, позивач під час розгляду справи не надав.

Системно проаналізувавши приписи законодавства України, що були чинними на момент виникнення спірних правовідносин між сторонами, зважаючи на взаємний та достатній зв`язок доказів у їх сукупності, суд дійшов висновку, що в задоволенні адміністративного позову слід відмовити.

Стосовно розподілу судових витрат.

Частиною 5 ст. 139 КАС України встановлено, що у разі відмови у задоволенні вимог позивача, звільненого від сплати судових витрат, або залишення позовної заяви без розгляду чи закриття провадження у справі, судові витрати, понесені відповідачем, компенсуються за рахунок коштів, передбачених Державним бюджетом України, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України. Якщо сторону, на користь якої ухвалено рішення, звільнено від сплати судових витрат, з іншої сторони стягуються судові витрати на користь осіб, що їх понесли, пропорційно до задоволеної чи відхиленої частини вимог, а інша частина компенсується за рахунок коштів, передбачених Державним бюджетом України, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України. Якщо обидві сторони звільнені від сплати судових витрат, вони компенсуються за рахунок держави у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Оскільки, у задоволенні позову позивачу відмовлено повністю та за відсутності понесення відповідачем судових витрат, судом розподіл судових витрат не проводиться.

Керуючись статтями 241 - 246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд-

В И Р І Ш И В:

У задоволенні адміністративного позову відмовити в повному обсязі.

Згідно статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У відповідності до статей 293, 295 Кодексу адміністративного судочинства України рішення суду першої інстанції можуть бути оскаржені в апеляційному порядку повністю або частково. Апеляційна скарга на рішення до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи подається до Сьомого апеляційного адміністративного суду через Чернівецький окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня його проголошення (складання).

Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Повне найменування учасників процесу:

Позивач - ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 )

Відповідачі - Департамент праці та соціального захисту населення Чернівецької міської ради в особі Управління соціального захисту населення Садгірського району (вул. Героїв Майдану, 176, м. Чернівці, 58029, Код ЄДРПОУ 2607395)

Виконавчий комітет Чернівецької міської ради в особі Комісії з розгляду питань надання житлових субсидій населенню та призначення державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям (площа Центральна, 1, м. Чернівці, 58000, Код ЄДРПОУ 04062216)

Суддя І.В. Маренич