Рішення № 92134374, 12.10.2020, Харківський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
12.10.2020
Номер справи
520/12176/2020
Номер документу
92134374
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Харківський окружний адміністративний суд 61022, м. Харків, майдан Свободи, 6, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

12 жовтня 2020 р. № 520/12176/2020

Харківський окружний адміністративний суд у складі: головуючого - судді Заічко О.В., розглянувши у порядку спрощеного провадження в приміщенні суду в м. Харкові адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , рнокпп НОМЕР_1 ), до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області (майдан Свободи, буд. 5, Держпром, під. 3, пов. 2,м. Харків,61022, код ЄДРПОУ14099344) про визнання протиправним та скасування рішення, зобов`язання вчинити певні дії,-

В С Т А Н О В И В:

Позивач, звернувся до Харківського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом, в якому просить суд визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області від 16.07.2020 року про відмову ОСОБА_1 у призначенні пенсії державного службовця, рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області від 17.07.2020 року про відмову ОСОБА_1 у перерахунку пенсії як державного службовця, зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Харківській області зарахувати ОСОБА_1 до стажу державної служби періоди роботи на посаді інспектора податкової служби 2-го рангу у Державній податковій інспекції Комінтернівського району м. Харкова з 11.03.1994 року по 25.11.1996 року та призначити ОСОБА_1 з 01.07.2020 року пенсію державного службовця за вислугу років на підставі ст. 37 Закону України «Про державну службу».

В обґрунтування позову позивач зазначив, що не погоджується з оскаржуваними рішеннями відповідача про відмову їй у призначенні, в подальшому в перерахунку, пенсії державного службовця. Позивач вважає, що не враховані відповідачем до стажу державної служби періоди її роботи на посаді інспектора податкової служби 2-го рангу у Державній податковій інспекції Комінтернівського району м. Харкова з 11.03.1994 року по 25.11.1996 року повинні бути зараховані до стажу державної служби, який дає право на пенсію державного службовця відповідно до ст. 37 Закону України «Про державну службу».

По справі було відкрито спрощене провадження по справі в порядку, передбаченому ст. 263 КАС України та запропоновано відповідачеві надати відзив на позов.

Копія ухвали про відкриття спрощеного провадження була надіслана відповідачу, та отримана ним.

Відповідач надав відзив на позов, в якому, просив у задоволенні позовних вимог відмовити, посилаючись на той факт, що у правовідносинах, з приводу яких подано позов, Управляння діяло в межах законодавства, у зв`язку з відсутністю у позивача 20 років стажу роботи державним службовцем. При цьому, відповідач вважає, що до стажу роботи на посадах віднесених до відповідних категорій посад державних службовців не зараховуються періоди роботи посадових осіб в органах державної податкової служби на посадах, в період перебування на яких були присвоєні персональні чи спеціальні звання.

Відповідно до ст. 263 КАС України, суд розглядає за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) справи, зокрема, щодо: оскарження фізичними особами рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень щодо обчислення, призначення, перерахунку, здійснення, надання, одержання пенсійних виплат, соціальних виплат непрацездатним громадянам, виплат за загальнообов`язковим державним соціальним страхуванням, виплат та пільг дітям війни, інших соціальних виплат, доплат, соціальних послуг, допомоги, захисту, пільг.

Фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється згідно до вимог ст.229 КАС України.

Дослідивши матеріали справи, суд виходить з наступного.

ОСОБА_1 перебуває на обліку Головному управлінні Пенсійного фонду України в Харківській області як отримувач пенсії за віком згідно Закону України «Про державну службу» з 16.06.2020 року.

Пенсію обчислено із заробітної плати на посаді головного спеціаліста управління обслуговування розпорядників коштів та інших клієнтів, відділу обслуговування розпорядників коштів та інших клієнтів державного бюджету головного управління Державної казначейської служби у Харківській області – 14615,13 грн. (станом на 15.06.2020 року).

Заробітну плату обчислено на підставі довідок, виданих головним управління Державної казначейської служби у Харківській області від 15.06.2020 року №11-66/2800 та від 25.06.2020 року №11-66/2974.

Пенсію розраховано при загальному стажі роботи 41 рік 6 місяців 20 днів, у тому числі стаж роботи на посадах державної служби 22 роки 11 місяців 20 днів. Стаж зараховано по 31.05.2020 року. Виплата пенсії проводиться як непрацюючій особі.

Під час розрахунків періоди роботи у Державній податковій інспекції Комінтернівського району м. Харкова з 11.03.1994 року по 25.11.1996 року зараховано до загального страхового стажу та не зараховано до стажу на державній службі.

15.07.2020 року позивач звернулась до відповідача із заявою про перерахунок пенсії призначеної згідно Закону України «Про державну службу» з урахуванням до стажу державної служби періоду роботи у Державній податковій інспекції Комінтернівського району м. Харкова з 11.03.1994 року по 25.11.1996 року.

Рішенням відповідача від 16.07.2020 року позивачу відмовлено в зарахуванні до стажу державної служби при обчисленні пенсії періоду роботи у Державній податковій інспекції Комінтернівського району м. Харкова з 11.03.1994 року по 25.11.1996 року відповідно до Закону України «Про державну службу», оскільки в цей період присвоєно звання – інспектора податкової служби, що не зараховується до стажу роботи на посадах віднесених до відповідних категорій посад державних службовців.

Крім того, 17.07.2020 року позивач звернулася до відповідача із заявою про перерахунок пенсії призначеної згідно Закону України «Про державну службу» на підставі довідки про складові заробітної плати для призначення пенсії особі, яка має не менш, як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорії посад державної служби і яка на момент виходу на пенсії не займає посад державної служби №11-66/3272 від 16.07.2020 року.

Рішенням відповідача від 17.07.2020 року позивачу відмовлено в перерахунку пенсії на підставі довідки про складові заробітної плати для призначення пенсії особі, яка має не менш, як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорії посад державної служби і яка на момент виходу на пенсії не займає посад державної служби №11-66/3272 від 16.07.2020 року, у зв`язку з відсутністю 20 років стажу роботи державним службовцем станом на 01.05.2016 року. При цьому, зазначено, що стаж державної служби ОСОБА_1 станом на 01.05.2016 року складає 18 років 10 місяців 20 днів.

Позивач, не погодившись с вказаними рішеннями відповідача звернувся до суду за їх оскарженням задля захисту своїх прав та інтересів.

По суті позовних вимог суд зазначає наступне.

Суд зазначає, відповідно до положень ст.46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбаченим законом.

Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

З 1 травня 2016 року набрав чинності Закон України "Про державну службу" від 10 грудня 2015 року № 889-VІІІ (далі - Закон № 889-VІІІ), яким визначено право на пенсійне забезпечення державних службовців відповідно до статті 37 Закону України "Про державну службу" № 3723-ХІІ від 16.12.1993 (далі - Закон № 3723-ХІІ).

Відповідно до пункту 2 Розділу XI Прикінцеві та перехідні положення визнано такими, що втратили чинність, зокрема, Закон України "Про державну службу" (№ 3723-ХІІ), крім статті 37, що застосовується до осіб, зазначених у пунктах 10 і 12 цього розділу.

Пунктами 10 та 12 Прикінцевих та перехідних положень вказаного Закону визначено право державних службовців у випадках, визначених цими пунктами, на призначення пенсії відповідно до статті 37 Закону України "Про державну службу", зокрема:

- державні службовці, які на день набрання чинності цим Законом займають посади державної служби та мають не менш як 10 років стажу на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державних службовців, визначених статтею 25 Закону України "Про державну службу" (Відомості Верховної Ради України, 1993 р., № 52, ст. 490 із наступними змінами) та актами Кабінету Міністрів України мають право на призначення пенсії відповідно до статті 37 Закону України "Про державну службу" (Відомості Верховної Ради України, 1993 р., № 52, ст. 490 із наступними змінами) у порядку, визначеному для осіб, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців;

- для осіб, які на день набрання чинності цим Законом мають не менш як 20 років стажу на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державної служби, визначених статтею 25 Закону України "Про державну службу" (Відомості Верховної Ради України 1993 р., № 52, ст. 490 із наступними змінами) та актами Кабінету Міністрів України, зберігається право на призначення пенсії відповідно до статті 37 Закону України "Про державну службу" (Відомості Верховної Ради України, 1993 р., № 52, ст. 490 із наступними змінами) у порядку, визначеному для осіб, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців.

У пункті 1 Прикінцевих та перехідних положень Закону України "Про державну службу" від 10 грудня 2015 року № 889-VIII, вказано, що цей Закон набирає чинності з 1 травня 2016 року.

З аналізу вищенаведених норм вбачається, що пункт 10 Прикінцевих та перехідних положень Закону України "Про державну службу" № 889-VIII стосується осіб державних службовців, які станом на 01 травня 2016 року займали посади державної служби.

Положеннями ч.1 ст. 37 Закону України № 3723-XII передбачено, що на одержання пенсії державних службовців мають право чоловіки, які досягли віку 62 роки, та жінки, які досягли пенсійного віку, встановленого ст. 26 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування", за наявності страхового стажу, необхідного для призначення пенсії за віком у мінімальному розмірі, передбаченого абзацом 1 частини 1 статті 28 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування", у тому числі стажу державної служби не менш як 10 років, та які на час досягнення зазначеного віку працювали на посадах державних службовців, а також особи, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, незалежно від місця роботи на час досягнення зазначеного віку.

Відповідно до ч. 18 ст. 37 Закону України № 3723-ХІІ період роботи посадових осіб в органах державної податкової та митної служб на посадах, на яких відповідно до закону присвоювалися спеціальні та /або персональні звання, зараховується до стажу державної служби, незалежно від місця роботи на час досягнення зазначеного віку.

Суд зазначає, що перелік посад державної служби, які обіймали особи - державні службовці, що належать до певної категорії посад, передбачених Законом № 3723-ХІІ, визначається Кабінетом Міністрів України та ст. 25 Закону № 3723-ХІІ.

Абзацами другим та четвертим пункту другого Порядку обчислення стажу державної служби, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 03.05.1994 р. № 283, що був чинним в спірному періоді, передбачено, що до стажу державної служби зараховується робота (служба) на посадах керівних працівників і спеціалістів в апараті державної податкової та контрольно-ревізійної служби, а також на посадах суддів, слідчих, прокурорів, інших службових осіб, яким присвоєно персональні звання.

Згідно з абзацами 1,2 пункту 344.1 статті 344 Податкового кодексу України пенсійне забезпечення посадових осіб контролюючих органів, крім діючих у них підрозділів податкової міліції, здійснюється в порядку та на умовах, передбачених Законом України Про державну службу. Період роботи зазначених осіб (у тому числі тих, яким присвоєні спеціальні звання) у контролюючих органах зараховується до стажу державної служби та стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, що дає право на призначення пенсії відповідно до Закону України Про державну службу незалежно від місця роботи на час досягнення віку, передбаченого зазначеним Законом.

Зазначена позиція суду узгоджується із висновками Верховного Суду України, викладеними у постанові від 22.10.2013 року у справі 21-340а13, де суд дійшов висновку, що посадові особи державної податкової служби, яким присвоєно спеціальні звання, є державними службовцями зі спеціальним статусом, а тому період проходження такої служби в податкових органах має зараховуватися до стажу державної служби, який дає право на пенсію державного службовця відповідно до ст. 37 Закону № 3723-ХІІ.

Відповідно до ч. 5 ст. 242 КАС України при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені у постановах Верховного Суду.

Під час розгляду справи встановлено та підтверджено записом в трудовій книжці позивача, що ОСОБА_1 в період з 11.03.1994 року по 25.11.1996 року перебувала на службі в органах державної податкової служби - в Державній податковій інспекції Комінтернівського району м. Харкова (з 11.03.1994 року по 07.08.1996 року на посаді старшого державного податкового інспектора відділу зборів та стягнень ресурсних та інших платежів; з 08.08.1996 року по 25.11.1996 року на посаді начальника відділу зборів та стягнень ресурсних та інших платежів); 24.06.1994 року прийнято присягу державного службовця, 15.05.1995 року присвоєно 2-ий ранг інспектора податкової служби.

Отже, у спірний період позивач мала спеціальне звання інспектора податкової служби, що також не заперечується відповідачем.

Враховуючи викладене, суд приходить до висновку про помилковість доводів відповідача викладених у рішеннях від 16.07.2020 року та від 17.07.2020 року про відмову в зарахуванні до стажу державної служби при обчисленні пенсії періоду роботи у Державній податковій інспекції Комінтернівського району м. Харкова з 11.03.1994 року по 25.11.1996 року відповідно до Закону України «Про державну службу», та відмову в перерахунку пенсії у зв`язку з відсутністю 20 років стажу роботи державним службовцем станом на 01.05.2016 року.

Таким чином, наявні підстави для визнання таких рішень протиправними, у зв`язку з чим вказані підлягають скасуванню.

Водночас, з огляду на встановлені судом обставини, суд приходить до висновку про наявність підстав для зобов`язання Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області зарахувати ОСОБА_1 до стажу державної служби періоди роботи з 11.03.1994 року по 25.11.1996 року у Державній податковій інспекції Комінтернівського району м. Харкова.

В той же час, враховуючи обставини того, що у даному випадку позивачу було відмовлено в зарахуванні до стажу державної служби при обчисленні пенсії періоду роботи у Державній податковій інспекції Комінтернівського району м. Харкова з 11.03.1994 року по 25.11.1996 року відповідно до Закону України «Про державну службу», та відмовлено в перерахунку пенсії призначеної згідно Закону України «Про державну службу», з огляду на відсутність достатнього стажу, то враховуючи приписи ст. 9 КАС України, суд приходить до висновку про наявність підстав для зобов`язання відповідача повторно розглянути заяви позивача про перерахунок пенсії, призначеної згідно Закону України «Про державну службу», з урахуванням до стажу державної служби періоду роботи у Державній податковій інспекції Комінтернівського району м. Харкова з 11.03.1994 року по 25.11.1996 року, та про перерахунок пенсії, призначеної згідно Закону України «Про державну службу», на підставі довідки про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця №11-66/3272 від 16.07.2020 року, з урахуванням висновків суду у даній справі.

В частині позовних вимог про зобов`язання відповідача призначити ОСОБА_1 з 01.07.2020 року пенсію державного службовця за вислугу років на підставі ст. 37 Закону України «Про державну службу», суд вказує, що призначення пенсії є дискреційними повноваженнями відповідача, а отже, вказані позовні вимоги не підлягають задоволенню.

Відповідно до ч. 1, 2 ст. 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Таким чином, суд приходить до висновку про часткове задоволення позову.

Розподіл судових витрат здійснити в порядку ст.139 Кодексу адміністративного судочинства України.

Керуючись ст.ст. 255, 257, 295, 297 КАС України, суд

В И Р І Ш И В:

Адміністративний позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов`язання вчинити певні дії – задовольнити частково.

Скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області від 16.07.2020 року про відмову ОСОБА_1 у призначенні пенсії державного службовця.

Скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області від 17.07.2020 року про відмову ОСОБА_1 у перерахунку пенсії як державного службовця.

Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Харківській області (майдан Свободи, буд. 5, Держпром, під. 3, пов. 2, м. Харків, 61022, код ЄДРПОУ 14099344) зарахувати ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , рнокпп НОМЕР_1 ) до стажу державної служби періоди роботи з 11.03.1994 року по 25.11.1996 року у Державній податковій інспекції Комінтернівського району м. Харкова.

Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Харківській області (майдан Свободи, буд. 5, Держпром, під. 3, пов. 2, м. Харків, 61022, код ЄДРПОУ 14099344) повторно розглянути заяви ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , рнокпп НОМЕР_1 ) про перерахунок пенсії, призначеної згідно Закону України «Про державну службу», з урахуванням до стажу державної служби періоду роботи у Державній податковій інспекції Комінтернівського району м. Харкова з 11.03.1994 року по 25.11.1996 року, та про перерахунок пенсії, призначеної згідно Закону України «Про державну службу», на підставі довідки про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця №11-66/3272 від 16.07.2020 року, з урахуванням висновків суду у даній справі.

У задоволенні решти позову - відмовити.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області (майдан Свободи, буд. 5, Держпром, під. 3, пов. 2, м. Харків, 61022, код ЄДРПОУ 14099344) на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , рнокпп НОМЕР_1 ) витрати зі сплати судового збору у розмірі 840,80 грн. (вісімсот сорок гривень 80 копійок).

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржено протягом тридцяти днів з дня його складання у повному обсязі шляхом подачі апеляційної скарги безпосередньо до Другого апеляційного адміністративного суду або в порядку, передбаченому п. 15.5 Розділу VII КАС України, а саме: до Другого апеляційного адміністративного суду через Харківський окружний адміністративний суд.

Повний текст рішення складено 12 жовтня 2020 року.

Суддя Заічко О.В.