
Харківський окружний адміністративний суд 61022, м. Харків, майдан Свободи, 6, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
12 жовтня 2020 р. № 520/9637/2020
Харківський окружний адміністративний суд у складі: головуючого - судді Заічко О.В., розглянувши у порядку спрощеного провадження в приміщенні суду в м. Харкові адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Міністерства внутрішніх справ України (вул. Академіка Богомольця, буд. 10, м. Київ, 01601, код ЄДРПОУ 00032684), третя особа- Головне управління Пенсійного фонду України в Харківській області (майдан Свободи, 5, Держпром, 3 під., 2 поверх, код ЄДРПОУ 14099344) про визнання бездіяльності протиправною та зобов`язання вчинити певні дії,-
В С Т А Н О В И В:
Позивач звернувся до Харківського окружного адміністративного суду з позовом, в якому просить суд визнати протиправною бездіяльність Міністерства внутрішніх справ України щодо не виготовлення ОСОБА_1 довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії з 01.09.2019 року у зв`язку з підвищенням розміру грошового забезпечення за посадою поліцейського – старшого оперуповноваженого в апараті ГУ НП, до посади на день звільнення із служби – старшого оперуповноваженого карного розшуку Дергачівського РВ ГУМВСУ в Харківській області відповідно до рішення Ради національної безпеки і оборони України від 6 вересня 2018 року «Про пропозиції до проекту Закону України «Про Державного бюджет України на 2019 рік» по статтях, пов`язаних із забезпеченням національної безпеки і оборони України», затвердженого Указом Президента України №283/2018 від 14 вересня 2018 року; зобов`язати Міністерство внутрішніх справ України виготовити та направити до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області для перерахунку пенсії з 01.09.2019 року довідку про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 , станом на 01.09.2019 року, згідно постанови Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 року №988 та наказу Міністерства внутрішніх справ України №260 від 06.04.2016 року, у зв`язку з підвищенням розміру грошового забезпечення за посадою поліцейського – старшого оперуповноваженого в апараті ГУ НП, до посади на день звільнення із служби – старшого оперуповноваженого карного розшуку Дергачівського РВ ГУМВСУ в Харківській області відповідно до рішення Ради національної безпеки і оборони України від 6 вересня 2018 року «Про пропозиції до проекту Закону України «Про Державного бюджет України на 2019 рік» по статтях, пов`язаних із забезпеченням національної безпеки і оборони України», введеного в дію Указом Президента України №283/2018 від 14 вересня 2018 року, постанови Кабінету Міністрів України №1078 від 17.07.2003 року «Про затвердження Порядку проведення індексації грошових доходів населення» із зазначенням основних і додаткових видів грошового забезпечення в наступних розмірах: посадовий оклад – 2500,00; оклад за спеціальним званням майор поліції – 2000,00; надбавка за вислугу років (30%) – 1290,00; надбавка за специфічні умови проходження служби в поліції (45%) – 2936,25; премія (22,361%) – 2115,66; індексація – 887,09; всього – 12464,00.
В обґрунтування позову позивач зазначив, що відповідачем допущено бездіяльність щодо не виготовлення довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії з 01.09.2019 року у зв`язку з підвищенням розміру грошового забезпечення за порівняльною посадою поліцейського з урахуванням основних і додаткових видів грошового забезпечення та премії, всупереч виникнення у позивача законного права на перерахунок його пенсії.
По справі було відкрито спрощене провадження по справі в порядку, передбаченому ст. 257 КАС України та запропоновано відповідачу надати відзив на позов.
Копія ухвали про відкриття спрощеного провадження була надіслана відповідачу та третій особі, та отримана ними.
Відповідач надав до суду відзив на позовну заяву, в якому просив відмовити позивачу в задоволенні позовних вимог, оскільки у спірних правовідносинах він діяв з дотриманням норм чинного законодавства України та у нього відсутні підстави для виготовлення та направлення спірної довідки до органів Пенсійного фонду.
У своїй відповіді на відзив позивач підтримав правову позицію, викладену в позові, з посиланням на висновки Верховного Суду з цього приводу.
Третьою особою надано до суду письмові пояснення щодо позову, в яких зазначено про відсутність законодавчих підстав для перерахунку пенсії позивачу, у зв`язку з чим, Управління вважає позовні вимоги безпідставними та такими, що не підлягають задоволенню.
Відповідно до ст. 257 КАС України, за правилами спрощеного позовного провадження розглядаються справи незначної складності. За правилами спрощеного позовного провадження може бути розглянута будь-яка справа, віднесена до юрисдикції адміністративного суду, за винятком справ, зазначених у частині четвертій цієї статті.
Відповідно до ч. 5 ст. 262 КАС України, суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше. За клопотанням однієї із сторін або з власної ініціативи суду розгляд справи проводиться в судовому засіданні з повідомленням (викликом) сторін.
Фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється згідно до вимог ст.229 КАС України.
Дослідивши матеріали справи, суд виходить з наступного.
ОСОБА_1 є пенсіонером органів внутрішніх справ України, звільнений із посади старший оперуповноважений карного розшуку Дергачівського РВ ГУМВС України в Харківській області у званні майор міліції, стаж служби 22 роки, перебуває на обліку в Головному управлінню ПФУ в Харківській області та отримує пенсію за вислугою років з 18.07.2007 року відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (далі - Закон №2262-ХІІ) в розмірі 56% грошового забезпечення.
Матеріалами справи встановлено, що позивачу відповідно до ч. 4 ст. 63 Закону №2262-ХІІ та постанови Кабінету Міністрів України «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» від 21.02.2018 №103 проведено з 01.01.2016 року перерахунок пенсії за прирівняною посадою з розміру грошового забезпечення поліцейського на підставі довідки ліквідаційної комісії ГУ МВС України в Харківській області від 30.05.2017 року №100/29931, яка містила наступні показники: посадовий оклад - 2500; оклад за спеціальним званням (майор поліції) - 2000; надбавка за вислугу років (30 %) - 1350; надбавка за роботу з таємними документами (15 %) - 375; премія (0,94 %) – 58,52.
28.01.2020 року позивач звернувся з запитом до Головного управління Національної поліції в Харківській області, в якому просив надати інформацію про грошове забезпечення поліцейського, а також види та розміри, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення «надбавки, доплати, підвищення» та розмір премії, що виплачувались поліцейському за порівняльною посадою, з якої позивача було звільнено на пенсію із органів внутрішніх справ станом на 01.09.2019 року.
Листом від 03.02.2020 року за №30зі/2/119/05/29-2020 Головне управління Національної поліції в Харківській області повідомило позивачу про те, що розмір грошового забезпечення станом на 01.09.2019 року за посадою поліцейського – старшого оперуповноваженого сектору кримінальної поліції відділу поліції ГУНП (майор поліції та стаж служби в поліції 22 роки) становить: посадовий оклад – 2500,00, оклад за спеціальним званням (майор міліції) – 2000,00, надбавка за вислугу років (30%) – 2025,00, надбавка за специфічні умови проходження служби в поліції (45 %) – 2936,25, премія (22,361%) – 2115,66, індексація – 887,09, всього – 12464,00.
06.03.2020 року позивач звернувся до Міністерства внутрішніх справ України з заявою про виготовлення Департаментом персоналу, організації освітньої та наукової діяльності МВС України та направлення до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області довідки про розмір грошового забезпечення позивача із зазначенням основних і додаткових видів грошового забезпечення станом на 01.09.2019 року для перерахунку пенсії в наступних розмірах: посадовий оклад – 2500,00, оклад за спеціальним званням (майор міліції) – 2000,00, надбавка за вислугу років (30%) – 2025,00, надбавка за специфічні умови проходження служби в поліції (45 %) – 2936,25, премія (22,361%) – 2115,66, індексація – 887,09, всього – 12464,00.
Листом від 25.03.2020 року №Є-3796/22 відповідачем фактично відмовлено у виготовлені вказаної довідки у зв`язку з відсутністю рішення Кабінету Міністрів України на перерахунок пенсії відповідній категорії пенсіонерів.
Не погодившись з такою відмовою відповідача, позивач звернувся до суду з даним позовом задля захисту свого права на перерахунок пенсії у зв`язку з підвищенням грошового забезпечення поліцейським з 01.09.2019 року.
Щодо вирішення справи по суті, суд зазначає наступне.
Спеціальним законом, який регулює правовідносини у сфері пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, є, зокрема Закон "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" № 2262-ХІІ.
Статтею 9 Закону "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" № 2011-XII визначено, що держава гарантує військовослужбовцям достатнє матеріальне, грошове та інші види забезпечення в обсязі, що відповідає умовам військової служби, стимулює закріплення кваліфікованих військових кадрів. Згідно із частиною другою статті 9 Закону "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" №2011-ХІІ від 20 грудня 1991 року до складу грошового забезпечення входять: посадовий оклад, оклад за військовим званням; щомісячні додаткові види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премія); одноразові додаткові види грошового забезпечення. Грошове забезпечення визначається залежно від посади, військового звання, тривалості, інтенсивності та умов військової служби, кваліфікації, наукового ступеня і вченого звання військовослужбовця. Грошове забезпечення підлягає індексації відповідно до закону (частина третя статті 9 Закону № 2011-ХІІ).
Так, статтею 43 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" № 2262-ХІІ передбачено, що пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов`язкове державне пенсійне страхування, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Процитована норма статті 43 зазначеного Закону міститься в розділі V Обчислення пенсії, тобто в загальному розділі, та безпосередньо визначає складові грошового забезпечення для обчислення пенсій. При цьому під обчисленням слід розуміти процес отримання результату за допомогою дій над числами, кожне з яких є конкретним цифровим вираженням розміру складових грошового забезпечення.
Такий висновок міститься у постанові Верховного Суду від 12.11.2019 у справі № 826/3858/18.
Питання перерахунку раніше призначених пенсій регламентовано статтею 63 Закону "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", згідно із якою перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей у зв`язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку.
Якщо пенсіонер згодом подасть додаткові документи, які дають право на подальше підвищення пенсії, то пенсія перераховується за нормами цього Закону. При цьому перерахунок провадиться за минулий час, але не більш як за 12 місяців з дня подання додаткових документів і не раніше, ніж з дня введення в дію цього Закону.
Усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв`язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.
Отже, Кабінету Міністрів України надано право на встановлення умов та порядку перерахунку пенсій, а також розміри складових грошового забезпечення для такого перерахунку.
Кабінет Міністрів України постановою від 13.02.2008 № 45 "Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", та внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 року № 393 затвердив Порядок № 45.
Пунктом 1 Порядку №45 передбачено, що пенсії, призначені відповідно до Закону "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", у зв`язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію згідно із Законом, перераховуються на умовах та в розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.
Абзацом 1 пункту 5 Порядку № 45 в редакції постанови № 103 передбачено, що під час перерахунку пенсій використовуються такі види грошового забезпечення, як посадовий оклад, оклад за військовим (спеціальним) званням та відсоткова надбавка за вислугу років на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною або аналогічною посадою та військовим (спеціальним) званням. При цьому у Додатку 2 до Порядку № 45 міститься форма довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, яку постановою № 103 було викладено в новій редакції, в якій відсутні такі складові грошового забезпечення, як щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення).
Рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 12.12.2018, залишеним без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 05.03.2019, в адміністративній справі № 826/3858/18, визнано протиправними та нечинними пункти 1, 2 постанови №103 та зміни до пункту 5 і додатку 2 Порядку №45.
Суд зазначає, що в компетенцію Уряду входить прийняття, зміна чи припинення дії Порядку № 45. Проте, зміни внесені постановою №103, зокрема до додатку 2 до Порядку №45, в якому визначено форму довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії, були визнані судом протиправними та нечинними, відтак з 05.03.2019 - дня набрання законної сили рішенням у справі № 826/3858/18 діє редакція додатку 2 до Порядку № 45, яка діяла до зазначених змін.
Такі висновки містяться в рішенні Верховного Суду від 17.12.2019 по справі № 160/8324/19.
Водночас, алгоритм дій, який повинні вчинити, зокрема Головне управління Пенсійного фонду України та відповідач у зв`язку із втратою чинності положеннями пунктів 1, 2 постанови № 103 та змін до пункту 5 і додатку 2 Порядку № 45 не змінився.
Зокрема, на час звернення позивача до відповідача із заявою про видачу довідки про розміри його грошового забезпечення пункт 3 Порядку № 45 передбачав, що на підставі списків уповноважені органи готують довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, для кожної особи, зазначеної в списку, за формою згідно з додатками 2 і 3 (далі - довідки) та у місячний строк подають їх головним управлінням Пенсійного фонду України. Довідки видаються державним органом, з якого особи були звільнені із служби, якщо інше не передбачено цим Порядком.
При цьому суд зазначає, що питання щодо подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону № 2262-ХІІ, крім пенсій військовослужбовцям строкової служби та членам їх сімей регулює Порядок подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону № 2262-ХІІ, затверджений Постановою Правління ПФУ від 30 січня 2007 року №3-1 (далі - Порядок №3-1).
Відповідно до пункту 23 Порядку №3-1 перерахунок раніше призначених пенсій проводиться органами, що призначають пенсії, в порядку, установленому статтею 63 Закону № 2262-ХІІ. Пенсіонери подають органам, що призначають пенсії, додаткові документи, які дають право на підвищення пенсії.
Згідно з пунктом 24 Порядку №3-1 про виникнення підстав для проведення перерахунку пенсій згідно зі статтею 63 Закону № 2262-ХІІ уповноважені структурні підрозділи зобов`язані у п`ятиденний строк після прийняття відповідного нормативно-правового акта, на підставі якого змінюється хоча б один з видів грошового забезпечення для відповідних категорій осіб, або у зв`язку з уведенням для зазначених категорій військовослужбовців нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, повідомити про це орган, що призначає пенсії. Органи, що призначають пенсії, протягом п`яти робочих днів після надходження такого повідомлення подають до відповідних уповноважених структурних підрозділів списки осіб, яким необхідно провести перерахунок пенсії (додаток 5). Після одержання списків осіб уповноважені структурні підрозділи зазначають у них зміни розмірів грошового забезпечення для перерахунку раніше призначених пенсій і в п`ятиденний строк після надходження передають їх до відповідних органів, що призначають пенсії.
Водночас, абзацом 1 пункту 4 Порядку №3-1 встановлено, що заява про переведення з одного виду пенсії на інший, про перерахунок пенсії подається до органу, що призначає пенсію, заявником за місцем проживання, а при необхідності - його законним представником за місцем його проживання.
Таким чином, підставою для вчинення дій, спрямованих на перерахунок раніше призначених пенсій, може бути як відповідна заява пенсіонера та додані до неї документи, так і рішення, прийняте Кабінетом Міністрів України, про що державні органи, визначені Порядком № 45, повідомляють орган ПФУ.
Аналогічний правовий висновок міститься, зокрема у постанові Верховного Суду України від 22.04.2014 у справі № 21-484а13 та у постанові Верховного Суду від 10.10.2019 у справі № 553/3619/16-а.
Так, 11.11.2015 року Кабінетом Міністрів України було прийнято постанову №988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» (далі - Постанова № 988), якою затверджено схему посадових окладів поліцейських за спеціальним званням поліцейських.
Відповідно до пункту першого Постанови № 988 грошове забезпечення поліцейських складається з посадового окладу, окладу за спеціальним званням, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, які мають постійний характер), премії та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.
Відповідно до положень пункту четвертого цієї постанови надано право керівникам органів, закладів та установ Національної поліції в межах затверджених для них асигнувань на грошове забезпечення: встановлювати, зокрема, надбавку за специфічні умови проходження служби в поліції в розмірі до 100 відсотків посадового окладу з урахуванням окладу за спеціальним званням та надбавки за стаж служби та здійснювати преміювання поліцейських відповідно до їх особистого внеску в загальний результат служби.
На виконання п. 7 Постанови №988 наказом Міністерства внутрішніх справ України від 06 квітня 2016 року № 260 затверджено Порядок та умови виплати грошового забезпечення поліцейським Національної поліції та курсантам вищих навчальних закладів МВС із специфічними умовами навчання.
Пунктом 3 Порядку №260 передбачено, що грошове забезпечення поліцейських визначається залежно від посади, спеціального звання, стажу служби в поліції, інтенсивності та умов служби, кваліфікації, наукового ступеня або вченого звання. До складу грошового забезпечення входять: 1) посадовий оклад; 2) оклад за спеціальним званням; 3) щомісячні додаткові види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, які мають постійний характер); 4) премії; 5) одноразові додаткові види грошового забезпечення.
Зокрема, Порядком №260 встановлено такі додаткові види грошового забезпечення: надбавка за специфічні умови проходження служби в поліції (пункт 4 Порядку №260); надбавка за безперервний стаж на шифрувальній роботі (пункт 5 Порядку №260); надбавка за виконання функцій державного експерта з питань таємниць (пункт 6 Порядку №260); надбавка за службу в умовах режимних обмежень (пункт 7 Порядку №260); надбавка за почесне звання «заслужений» (пункт 8 Порядку №260); доплата за науковий ступінь з відповідної спеціальності (пункт 9 Порядку №260); доплата за вчене звання (пункт 10 Порядку №260); доплата за службу в нічний час (пункт 11 Порядку №260).
Указом Президента України №283/2018 від 14.09.2018 року введено в дію рішення Ради національної безпеки і оборони України від 06.09.2018 року «Про пропозиції до проекту Закону України «Про бюджет України на 2019 рік» по статтях, пов`язаних із забезпеченням національної безпеки і оборони України», яким вирішено Кабінету Міністрів України передбачити у проекті Закону України «Про Державний бюджет України на 2019 рік» видатки на забезпечення національної безпеки і оборони України в обсязі не менше обсягу видатків, передбачених на 2018 рік, у відсотках від валового внутрішнього продукту, передбачивши збільшення розміру грошового забезпечення поліцейських не менше ніж на 30 відсотків з урахуванням мінімального розміру грошового забезпечення у сумі не менше 9 000 гривень.
Законом України від 23.11.2018 року «Про бюджет України на 2019 рік» виділено додаткові кошти на підвищення грошового забезпечення поліцейських з 01.01.2019 року.
Крім того, листом МВС України №15/2-32зі від 15.02.2019 року повідомлено, що відповідно до вказаного рішення Ради національної безпеки і оборони України від 06.09.2018 року розмір грошового забезпечення поліцейських з 01.01.2019 року збільшено на 30 відсотків.
Окрім цього, підвищення розміру грошового забезпечення поліцейських з 01.01.2019 року підтверджено листом Національної поліції від 27.04.2020 року №119зі/29/2/03-2020, яким зазначено, що підвищення грошового забезпечення з 01.01.2019 року здійснено за рахунок збільшення розміру преміювання поліцейських.
Листом голови Національної поліції від 26.07.2019 року №8714/09/29-2019 з додатками передбачено граничний розмір надбавки за специфічні умови проходження служби у процентному відношенні.
Крім того, листом від 03.02.2020 року за №30зі/2/119/05/29-2020 Головним управлінням Національної поліції в Харківській області підтверджено, що розмір грошового забезпечення станом на 01.09.2019 року за посадою поліцейського – старшого оперуповноваженого сектору кримінальної поліції відділу поліції ГУНП (майор поліції та стаж служби в поліції 22 роки) становить: посадовий оклад – 2500,00, оклад за спеціальним званням (майор міліції) – 2000,00, надбавка за вислугу років (30%) – 2025,00, надбавка за специфічні умови проходження служби в поліції (45 %) – 2936,25, премія (22,361%) – 2115,66, індексація – 887,09, всього – 12464,00; що є більшим ніж проведений з 01.01.2016 року перерахунок пенсії позивача на підставі довідки ліквідаційної комісії ГУ МВС України в Харківській області від 30.05.2017 року №100/29931, яка містила наступні показники: посадовий оклад - 2500; оклад за спеціальним званням (майор поліції) - 2000; надбавка за вислугу років (30 %) - 1350; надбавка за роботу з таємними документами (15 %) - 375; премія (0,94 %) – 58,52.
Враховуючи вищевикладене, суд вважає протиправними дії Міністерства внутрішніх справ України щодо відмови позивачу у виготовленні довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії з 01.09.2019 року у зв`язку з підвищенням розміру грошового забезпечення за посадою поліцейського – старшого оперуповноваженого в апараті ГУ НП, до посади на день звільнення із служби – старшого оперуповноваженого карного розшуку Дергачівського РВ ГУМВСУ в Харківській області відповідно до рішення Ради національної безпеки і оборони України від 6 вересня 2018 року «Про пропозиції до проекту Закону України «Про Державного бюджет України на 2019 рік» по статтях, пов`язаних із забезпеченням національної безпеки і оборони України», затвердженого Указом Президента України №283/2018 від 14 вересня 2018 року.
Щодо врахування індексації грошового забезпечення поліцейських в складі грошового забезпечення для розрахунку пенсії за вислугою років, суд зазначає наступне.
18.10.2017 року постановою Кабінету Міністрів України №782 внесено зміни до Порядку проведення індексації грошових доходів населення», затвердженого постановою КМУ №1078 від 17.07.2003р., а саме, до п. 2: індексації підлягають грошові доходи громадян, одержані в гривнях на території України, які не мають разового характеру, зокрема, грошове забезпечення поліцейських.
Враховуючи, що індексація грошового забезпечення має систематичний (щомісячний) характер, її правова природа полягає у підтриманні купівельної спроможності рівня заробітної плати (грошового забезпечення) внаслідок її знецінення через подорожчання споживчих товарів і послуг, тому вона має бути врахована у складі грошового забезпечення поліцейського для розрахунку пенсії за вислугу років, що забезпечує дотримання пенсійних прав осіб, звільнених з військової служби, як складової конституційного права на соціальний захист. В іншому випадку, не врахування індексації при обрахунку пенсії за вислугу років призвело б до застосування для визначення розміру пенсії знеціненого грошового забезпечення.
Аналогічна правова позиція застосована у постановах Верховного Суду від 03.04.2019р. (справа №638/9697/17), від 16.09.2020р. (справа №612/402/17).
Підсумовуючи наведене, суд приходить до висновку про задоволення позову та відновлення прав позивача у спосіб зобов`язання відповідача виготовити та направити до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області для перерахунку пенсії з 01.09.2019 року довідку про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 , станом на 01.09.2019 року, згідно постанови Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 року №988 та наказу Міністерства внутрішніх справ України №260 від 06.04.2016 року, у зв`язку з підвищенням розміру грошового забезпечення за посадою поліцейського – старшого оперуповноваженого в апараті ГУ НП, до посади на день звільнення із служби – старшого оперуповноваженого карного розшуку Дергачівського РВ ГУМВСУ в Харківській області відповідно до рішення Ради національної безпеки і оборони України від 6 вересня 2018 року «Про пропозиції до проекту Закону України «Про Державного бюджет України на 2019 рік» по статтях, пов`язаних із забезпеченням національної безпеки і оборони України», введеного в дію Указом Президента України №283/2018 від 14 вересня 2018 року, постанови Кабінету Міністрів України №1078 від 17.07.2003 року «Про затвердження Порядку проведення індексації грошових доходів населення» із зазначенням основних і додаткових видів грошового забезпечення.
В частині зазначення позивачем чітких сум пенсії, які, на його думку, він повинен отримувати, суд вказує, що обчислення пенсії при її перерахунку є дискреційними повноваженнями відповідача.
В частині позовних вимог про визнання протиправною бездіяльність Міністерства внутрішніх справ України суд відмовляє в її задоволенні, оскільки під час розгляду справи вказані не знайшли свого підтвердження.
Щодо встановлення судового контролю, суд зазначає, що в силу положень ч. 1 ст. 382 КАС України, суд, який ухвалив судове рішення в адміністративній справі, може зобов`язати суб`єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення.
Водночас, позивачем не наведено обставин, які б викликали у суду сумнів у тому, що відповідач може ухилятись від виконання судового рішення, у зв`язку з чим у суду відсутні підстави для застосування приписів ст. 382 КАС України щодо встановлення судового контролю шляхом зобов`язання відповідача подати звіт про виконання рішення суду.
Відповідно до ч. 1, 2 ст. 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Таким чином, суд приходить до висновку про часткове задоволення позову.
Розподіл судових витрат, в порядку ст. 139 КАС України не здійснюється, оскільки позивач від сплати судового збору звільнений відповідно до п. 13 ч. 1 ст. 5 Закону України «Про судовий збір».
Керуючись ст.ст. 255, 257, 295, 297 КАС України, суд
В И Р І Ш И В:
Адміністративний позов ОСОБА_1 до Міністерства внутрішніх справ України, третя особа - Головне управління Пенсійного фонду України в Харківській області про визнання бездіяльності протиправною та зобов`язання вчинити певні дії - задовольнити.
Визнати протиправними дії Міністерства внутрішніх справ України (вул. Академіка Богомольця, буд. 10, м. Київ, 01601, код ЄДРПОУ 00032684) щодо відмови ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) у виготовленні довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії з 01.09.2019 року у зв`язку з підвищенням розміру грошового забезпечення за посадою поліцейського – старшого оперуповноваженого в апараті ГУ НП, до посади на день звільнення із служби – старшого оперуповноваженого карного розшуку Дергачівського РВ ГУМВСУ в Харківській області відповідно до рішення Ради національної безпеки і оборони України від 6 вересня 2018 року «Про пропозиції до проекту Закону України «Про Державного бюджет України на 2019 рік» по статтях, пов`язаних із забезпеченням національної безпеки і оборони України», затвердженого Указом Президента України №283/2018 від 14 вересня 2018 року.
Зобов`язанти Міністерство внутрішніх справ України (вул. Академіка Богомольця, буд. 10, м. Київ, 01601, код ЄДРПОУ 00032684) виготовити та направити до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області (майдан Свободи, 5, Держпром, 3 під., 2 поверх, код ЄДРПОУ 14099344) для перерахунку пенсії з 01.09.2019 року довідку про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ), станом на 01.09.2019 року, згідно постанови Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 року №988 та наказу Міністерства внутрішніх справ України №260 від 06.04.2016 року, у зв`язку з підвищенням розміру грошового забезпечення за посадою поліцейського – старшого оперуповноваженого в апараті ГУ НП, до посади на день звільнення із служби – старшого оперуповноваженого карного розшуку Дергачівського РВ ГУМВСУ в Харківській області відповідно до рішення Ради національної безпеки і оборони України від 6 вересня 2018 року «Про пропозиції до проекту Закону України «Про Державного бюджет України на 2019 рік» по статтях, пов`язаних із забезпеченням національної безпеки і оборони України», введеного в дію Указом Президента України №283/2018 від 14 вересня 2018 року, постанови Кабінету Міністрів України №1078 від 17.07.2003 року «Про затвердження Порядку проведення індексації грошових доходів населення» із зазначенням основних і додаткових видів грошового забезпечення.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржено протягом тридцяти днів з дня його складання у повному обсязі шляхом подачі апеляційної скарги безпосередньо до Другого апеляційного адміністративного суду або в порядку, передбаченому п. 15.5 Розділу VII КАС України, а саме: до Другого апеляційного адміністративного суду через Харківський окружний адміністративний суд.
Повний текст рішення складено 12 жовтня 2020 року.
Суддя Заічко О.В.