
СУМСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
12 жовтня 2020 року Справа № 480/3359/20
Сумський окружний адміністративний суд у складі: головуючого судді - Воловика С.В., розглянувши в письмовому провадженні в приміщенні суду в м. Суми адміністративну справу №480/3359/20 за позовом Виконувача обов`язків керівника Конотопської місцевої прокуратури до Путивльської міської ради про визнання бездіяльності протиправною та зобов`язання вчинити дії,
У С Т А Н О В И В:
Виконувач обов`язків керівника Конотопської місцевої прокуратури (далі - позивач) в інтересах держави звернувся до Сумського окружного адміністративного суду з позовною заявою до Путивльської міської ради (далі - відповідач, Путивльська міськрада), в якій просить суд:
- визнати протиправною бездіяльність Путивльської міської ради щодо утворення у складі виконавчих органів ради служби у справах дітей;
- зобов`язати Путивльську міську раду вчинити дії, спрямовані на утворення у складі виконавчих органів ради служби у справах дітей.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що прокуратурою у межах наданих повноважень, відповідно до ч. 4 ст. 23 Закону України «Про прокуратуру», вивчено інформацію Путивльської міської ради щодо додержання вимог законодавства у сфері охорони дитинства щодо захисту прав дітей. Встановлено, що відповідно до рішення Путивльської міської ради від 07.02.2018 створено Путивльську міську об`єднану територіальну громаду, на території якої проживає 2971 дитина, у т.ч. функціонують 5 прийомних сімей, в яких виховуються 18 дітей, проживають 28 сімей опікунів, в яких виховуються 36 дітей, 27 дітей, які опинилися у складних життєвих обставинах (з «неблагополучних» сімей). Проте, відповідно до листа Путивльської міської ради від 30.03.2020 №803 у порушення вимог законодавства у сфері охорони дитинства щодо захисту прав дітей у складі відповідних виконавчих органів Путивльської міської ради не утворено службу у справах дітей.
Ухвалою суду від 01.06.2020 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі №480/3359/20, призначено підготовче засідання на 25.06.2020 о 10 год. 00 хв.
Ухвалою суду від 25.06.2020, задоволено клопотання представника відповідача та відкладено підготовче засідання на 05.08.2020 о 10 год. 00 хв.
Путивльська міська рада з позовними вимогами не погодилась, у відзиві на позовну заяву (а.с.49а-53) зазначила, що заходи щодо захисту законних прав та інтересів дітей, зокрема, дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, дітей, які опинились в складних життєвих обставинах на території Путивльської міської ради здійснює служба у справах дітей Путивльської районної державної адміністрації. Крім того, після завершення процесу реорганізації сільських рад, що об`єдналися та після визначення прямих міжбюджетних відносин між державним бюджетом та громадою Путивльська міська рада планує створення самостійних структурних підрозділів, в тому числі і службу у справах дітей.
Ухвалою суду від 05.08.2020, занесеною до протоколу, закрито підготовче провадження та призначено справу до судового розгляду у відкритому засіданні на 03.09.2020 о 10 год. 00 хв.
Ухвалою суду від 03.09.2020, у зв`язку з відсутністю відомостей про вручення відповідачу повідомлення про дату, час та місце судового засідання, відкладено розгляд справи на 09 год. 40 хв. 06.10.2020
Представники позивача та відповідача, належним чином повідомлені про час та місце розгляду справи в судове засідання не прибули, надали до суду заяви про розгляд справи без їхньої участі.
Згідно з ч. 1 ст. 205 Кодексу адміністративного судочинства України, неприбуття у судове засідання будь-якого учасника справи, за умови що його належним чином повідомлено про дату, час і місце цього засідання, не перешкоджає розгляду справи по суті. Частиною 9 цієї статті встановлено, що якщо немає перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, визначених цією статтею, але всі учасники справи не з`явилися у судове засідання, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, суд має право розглянути справу у письмовому провадженні у разі відсутності потреби заслухати свідка чи експерта.
На виконання вимог ч. 13 ст. 10 та ч. 1 ст. 229 Кодексу адміністративного судочинства України суд під час судового розгляду адміністративної справи здійснює повне фіксування судового засідання за допомогою відео- та (або) звукозаписувального технічного засобу в порядку, визначеному Положенням про Єдину судову інформаційно-телекомунікаційну систему.
У разі неявки в судове засідання всіх учасників справи або якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється за відсутності учасників справи (у тому числі при розгляді справи в порядку письмового провадження), фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється (ч. 4 ст. 229 КАС України).
Таким чином, враховуючи наведені обставини, фіксування судового засідання по справі не здійснювалось, справа розглянута в письмовому провадженні.
Дослідивши подані сторонами документи і матеріали, всебічно і повно з`ясувавши всі фактичні обставини справи та об`єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив наступне.
За результатами вивчення інформації Путивльської міської ради щодо додержання вимог законодавства у сфері охорони дитинства щодо захисту прав дітей виявлено, що відповідно до рішення Путивльської міської ради від 07.02.2018 у лютому 2018 року створено Путивльську міську об`єднану територіальну громаду, на території якої проживає 2971 дитина, у т.ч. діти-сироти та позбавлені батьківського піклування, діти, які опинилися у складних життєвих обставинах загальною кількістю 81 дитина.
З листа Путивльської міської ради від 30.03.2020 р. №803 (а.с.34) вбачається, що у складі відповідних виконавчих органів Путивльської міської ради не утворено службу у справах дітей.
Відповідно до Концепції реформування місцевого самоврядування та територіальної організації влади в Україні, схваленої розпорядженням Кабінету Міністрів України від 01.04.2014 р. № 333, формування ефективного місцевого самоврядування повинно стати запорукою створення і підтримки повноцінного життєвого середовища для громадян, у тому числі дітей, надання високоякісних та доступних послуг на відповідній території.
У зв`язку з розширенням повноважень сільських, селищних, міських рад об`єднаних територіальних громад щодо провадження діяльності, пов`язаної із захистом прав дитини, постановами Кабінету Міністрів України від 15.11.2017 р. № 877 та від 11.04.2018 р. № 301 внесені зміни до Порядку провадження органами опіки та піклування діяльності, пов`язаної із захистом прав дитини (постанова Кабінету Міністрів України від 24.09.2008 р. № 866), згідно із якими сільські, селищні, міські ради об`єднаних територіальних громад мають самостійно здійснювати діяльність, пов`язану із захистом прав дитини, зокрема передано об`єднаним територіальним громадам повноваження стосовно влаштування під опіку дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування.
Постановою Кабінету Міністрів України від 03.10.2018 р. № 800 затверджено Порядок взаємодії органів державної влади, органів місцевого самоврядування, закладів та установ під час забезпечення соціального захисту дітей, які перебувають у складних життєвих обставинах, у т.ч. таких, що можуть загрожувати їх життю та здоров`ю, та внесено зміни до Порядку провадження органами опіки та піклування діяльності, пов`язаної із захистом прав дитини (постанова Кабінету Міністрів України від 24.09.2008 р. № 866), якими визначено органами опіки та піклування, зокрема, виконавчі органи міських, сільських, селищних рад, у т.ч. об`єднаних територіальних громад, які провадять діяльність із соціального захисту дітей.
Так, відповідно до п. 3 Порядку провадження органами опіки та піклування діяльності, пов`язаної із захистом прав дитини (в редакції постанов КМУ № 301 від 11.04.2018 р., № 800 від 03.10.2018 р.), визначено органами опіки та піклування, зокрема, виконавчі органи міських, сільських, селищних рад, у т.ч. об`єднаних територіальних громад, які провадять діяльність із соціального захисту дітей, які перебувають у складних життєвих обставинах, у тому числі забезпечення їх права на виховання у сім`ї, надання статусу дитини-сироти та дитини, позбавленої батьківського піклування, дитини, яка постраждала внаслідок воєнних дій і збройних конфліктів, влаштування дітей-сиріт і дітей, позбавлених батьківського піклування, встановлення опіки та піклування над дітьми-сиротами та дітьми, позбавленими батьківського піклування, із захисту особистих, майнових і житлових прав дітей.
Згідно з п.п. 13, 14 вказаного Порядку облік дітей, які залишились без батьківського піклування, здійснює служба у справах дітей за місцем проживання батьків дитини або одного з них, з яким проживала дитина до настання обставин, за яких вона залишилася без піклування батьків, незалежно від місця виявлення дитини, а дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, - служба у справах дітей за місцем походження дитини. Відомості про дитину, яка залишилась без батьківського піклування, збираються службою у справах дітей протягом 10 днів після надходження повідомлення про таку дитину. Служба у справах дітей на підставі зібраних відомостей про дитину приймає рішення, яке оформлюється наказом, про взяття її на первинний облік дітей, які залишились без батьківського піклування, дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування (далі - первинний облік), і вносить дані про таку дитину до книги первинного обліку. Дитина вважається такою, що взята на первинний облік, з дати прийняття такого рішення. Після взяття дитини на первинний облік служба у справах дітей складає та затверджує індивідуальний план соціального захисту дитини, залишеної без батьківського піклування, дитини-сироти, дитини, позбавленої батьківського піклування.
Відповідно до п.п. 6, 7 Порядку взаємодії органів державної влади, органів місцевого самоврядування, закладів та установ під час забезпечення соціального захисту дітей, які перебувають у складних життєвих обставинах, у тому числі таких, що можуть загрожувати їх життю та здоров`ю, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 03.10.2018 № 800, голови міських, сільських, селищних рад, у тому числі об`єднаних територіальних громад, а також старости сіл і селищ, визначених за рішенням місцевої ради об`єднаної територіальної громади, несуть персональну відповідальність за забезпечення виявлення дітей, які перебувають у складних життєвих обставинах, випадків жорстокого поводження з ними, виникнення безпосередньої загрози їх життю або здоров`ю, надання таким дітям допомоги межах повноважень і своєчасне інформування про них відповідних суб`єктів виявлення та/або організації соціального захисту дітей.
Відповідно до вимог статті 8 Закону України «Про добровільне об`єднання громад» об`єднана територіальна громада є правонаступником усього майна, прав та обов`язків територіальних громад, що об`єдналися. Тобто голова об`єднаної територіальної громади представляє інтереси дітей, як членів своєї громади і виконує обов`язки щодо створення соціально-економічних умов реалізації особистості на території громади.
За таких обставин, об`єднані територіальні громади набули повноважень щодо забезпечення та дотримання прав дитини та відповідно обов`язків з питань захисту прав дітей, як орган опіки та піклування.
При цьому передбачено, що безпосереднє ведення справ і координація діяльності стосовно захисту прав дітей, зокрема дітей-сиріт і дітей, позбавлених батьківського піклування, дітей, які перебувають у складних життєвих обставинах, дітей, які постраждали внаслідок воєнних дій і збройних конфліктів, покладається на служби у справах дітей, зокрема виконавчих органів міських, сільських, селищних рад об`єднаних територіальних громад.
Статтею 34 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» передбачено питання, вирішення яких віднесено до компетенції виконавчих органів місцевого самоврядування, зокрема, належать повноваження щодо вирішення відповідно до законодавства питань про надання пільг і допомоги, пов`язаних з охороною материнства і дитинства; вирішення у встановленому законодавством порядку питань опіки і піклування, забезпечення утримання та виховання дітей, які перебувають у складних життєвих обставинах.
Отже питання створення виконавчих органів, до складу яких входять служби у справах дітей, належить до повноважень органу місцевого самоврядування.
Крім того, стаття 4 Закону України «Про органи і служби у справах дітей та спеціальні установи для дітей» визначає штатне забезпечення служб у справах дітей, які мають функціонувати в об`єднаних територіальних громадах. Змінами, внесеними до цього Закону 19.01.2017 р., визначено штатну чисельність працівників служб у справах дітей виконавчих органів сільських, селищних рад відповідних територіальних громад (один працівник служби не більше ніж на одну тисячу дітей, але не менше одного працівника на об`єднану територіальну громаду).
Відповідно до п.7 розпорядженням голови Сумської обласної державної адміністрації від 02.01 2018 № 4-ОД «про реалізацію І етапу Національної стратегії реформування інституційного догляду та виховання дітей» рекомендовано органам місцевого самоврядування протягом 2018 року забезпечити утворення служб у справах дітей у структурі виконавчих органів об`єднаних територіальних громад, зі штатною чисельністю з розрахунку один працівник служби не більше ніж на одну тисячу дітей, але не менше одного працівника на об`єднану територіальну громаду.
Враховуючи наведене, органи місцевого самоврядування сільських, селищних, міських рад, зобов`язані відповідно до вимог зазначених нормативно-правових актів здійснювати повноваження з питань захисту прав дітей, які є мешканцями громади та утворити для цього у складі відповідних виконавчих органів рад службу у справах дітей.
Згідно з ч.ч. 1, 4 ст. 10, ч. 1 ст. 11 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» порядок формування та організація діяльності рад визначаються Конституцією України, цим та іншими законами, а також статутами територіальних громад. Виконавчими органами сільських, селищних, міських, районних у містах (у разі їх створення) рад є їх виконавчі комітети, відділи, управління та інші створювані радами виконавчі органи.
Відповідно відповідно до ст. 1 Регламенту роботи Путивльської міської ради, затвердженого рішенням 2-ої сесії міської ради 7 скликання від 09.12.2015 №7-МР (а.с.20-28), Путивльська міська рада (далі-Рада) є виборним представницьким органом місцевого самоврядування, що представляє територіальну громаду та здійснює від її імені та в її інтересах функції і повноваження місцевого самоврядування визначені Конституцією України, Законом України «Про місцеве самоврядування в Україні» та іншими законами. Рада є юридичною особою, діє самостійно в межах повноважень, наданих їй Законом України «Про місцеве самоврядування в Україні» та іншими законами.
Порядок діяльності міської ради визначається Конституцією України, законами України «Про місцеве самоврядування в Україні», «Про статус депутатів місцевих рад», «Про доступ до публічної інформації», іншими нормативно-правовими актами та цим Регламентом (ст. 12 Регламенту).
Рада правомочна розглядати і вирішувати питання, віднесені Конституцією України, Законом України «Про місцеве самоврядування в Україні» та іншими законами до їх відання. Виключно на пленарних засіданнях ради вирішуються питання: утворення виконавчого комітету ради, визначення його чисельності та затвердження персонального складу; утворення за поданням міського голови інших виконавчих органів (ст. 101 Регламенту).
Міський голова очолює виконавчий комітет Ради, головує на засіданнях міської ради та підписує її рішення (ст. 84 Регламенту). Міський голова відповідно до наданих йому повноважень також вносить на розгляд ради пропозиції про кількісний та персональний склад виконавчого комітету ради; вносить на розгляд ради пропозиції щодо структури та штатів виконавчих органів ради, апарату ради та її виконавчого комітету, їх штатів, встановлених відповідно до типових штатів, затверджених Кабінетом міністрів України; здійснює керівництво апаратом міської ради та її виконавчого комітету; здійснює інші повноваження місцевого самоврядування, визначені Законом України «Про місцеве самоврядування» та іншими законами, якщо вони не віднесені до виключних повноважень міської ради або не віднесені радою до відання її виконавчих органів. Міський голова несе персональну відповідальність за здійснення наданих йому законом повноважень (ст. 86 Регламенту).
Виконавчими органами міської ради є виконавчий комітет ради, відділи, управління та інші створювані радою виконавчі органи. Виконавчі органи є підзвітними і підконтрольними раді. Виконавчі органи ради здійснюють власні і делеговані повноваження, визначені в Законі України «Про місцеве самоврядування в Україні» (ст. 100 Регламенту).
Незважаючи на вищевикладене, Путивльська міська об`єднана територіальна громада не виконала належним чином повноваження з забезпечення, дотримання та захисту прав дитини, оскільки не утворила для цього у складі відповідних виконавчих органів Путивльської міської ради службу у справах дітей.
Крім того, указом Президента України від 30.09.2019 № 721/2019 «Про деякі питання забезпечення прав та законних інтересів дітей-сиріт, дітей, позбавлених батьківського піклування, розвитку та підтримки сімейних форм виховання дітей» зобов`язано вжити в установленому порядку вичерпних заходів щодо приведення штатної чисельності служб у справах дітей відповідно до нормативів, установлених законодавством, у тому числі в об`єднаних територіальних громадах.
Однак, незважаючи на вимоги законодавства, у Путивльській міській об`єднаній територіальній громаді служба у справах дітей відсутня.
Таким чином, суд вважає позовні вимоги обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.
Керуючись ст.ст. 90, 139, 143, 241- 246, 250, 255, 295 КАС України, суд, -
В И Р І Ш И В:
Позовну заяву Виконувача обов`язків керівника Конотопської місцевої прокуратури до Путивльської міської ради про визнання бездіяльності протиправною та зобов`язання вчинити дії – задовольнити.
Визнати протиправною бездіяльність Путивльської міської ради щодо утворення у складі виконавчих органів ради служби у справах дітей.
Зобов`язати Путивльську міську раду (41500, Сумська область, м. Путивль, вул. Князя Володимира, 50, код ЄДРПОУ 04058083) вчинити дії, спрямовані на утворення у складі виконавчих органів ради служби у справах дітей.
Рішення може бути оскаржено до Другого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня складення повного рішення. Апеляційні скарги до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи подаються через Сумський окружний адміністративний суд.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя С.В. Воловик