Ухвала суду № 92129887, 12.10.2020, Одеський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
12.10.2020
Номер справи
420/10432/20
Номер документу
92129887
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Справа № 420/10432/20

УХВАЛА

12 жовтня 2020 року м. Одеса

Суддя Одеського окружного адміністративного суду Балан Я.В., вивчивши матеріали позовної заяви члена виборчої комісії ОСОБА_1 , члена виборчої комісії Діхтяренко Олексія Вікторовича, члена виборчої комісії Бачурської Ольги Вікторівни, члена виборчої комісії Павлюк Алли Дмитрівни, члена виборчої комісії Непомнющего Олександра Миколайовича, члена виборчої комісії Рубіної Наталії Олександрівни, члена виборчої комісії Турманідзе Зураба Зурабовича, Одеської обласної регіональної парторганізації політичної партії «ВЛАДА НАРОДУ», Одеської обласної регіональної парторганізації «ВСЕУКРАЇНСЬКЕ ОБ`ЄДНАННЯ «ГРОМАДСЬКИЙ КОНТРОЛЬ», Регіональної організації політичної партії «НАРОД» в Одеській області, Одеської обласної регіональної організації політичної партії «НАШ ДІМ - ОДЕСА», Одеської обласної організації політичної партії «УСПІШНА КРАЇНА» до Кароліно-Бугазької сільської територіальної виборчої комісії Білгород-Дністровського району Одеської області про визнання протиправними та скасування постанов,-

В С Т А Н О В И В:

До Одеського окружного адміністративного суду, о 22 годині 41 хвилині, 11 жовтня 2020 року, з позовною заявою звернулись член виборчої комісії Кучер Оксана Вікторівна, член виборчої комісії Діхтяренко Олексій Вікторович, член виборчої комісії Бачурська Ольга Вікторівна, член виборчої комісії Павлюк Алла Дмитрівна, член виборчої комісії Непомнющий Олександр Миколайович, член виборчої комісії Рубіна Наталія Олександрівна, член виборчої комісії Турманідзе Зураб Зурабович, Одеська обласна регіональна парторганізація політичної партії «ВЛАДА НАРОДУ», Одеська обласна регіональна парторганізація «ВСЕУКРАЇНСЬКЕ ОБ`ЄДНАННЯ «ГРОМАДСЬКИЙ КОНТРОЛЬ», Регіональна організація політичної партії «НАРОД» в Одеській області, Одеська обласна регіональна організація політичної партії «НАШ ДІМ - ОДЕСА», Одеська обласна організація політичної партії «УСПІШНА КРАЇНА» до Кароліно-Бугазької сільської територіальної виборчої комісії Білгород-Дністровського району Одеської області про:

визнання протиправною та скасування постанови Кароліно-Бугазької сільської територіальної виборчої комісії Білгород-Дністровського району Одеської області №146 від 06.10.2020 року про реєстрацію довірених осіб кандидатів в депутати Кароліно-Бугазької сільської об`єднаної територіальної громади та довірених осіб політичних партій;

визнання протиправною та скасування постанови Кароліно-Бугазької сільської територіальної виборчої комісії Білгород-Дністровського району Одеської області №147 від 06.10.2020 року про реєстрацію довірених осіб кандидата на посаду Кароліно-Бугазького сільського голови;

визнання протиправною та скасування постанови Кароліно-Бугазької сільської територіальної виборчої комісії Білгород-Дністровського району Одеської області №148 від 06.10.2020 року про затвердження тексту виборчих бюлетенів з виборів депутатів Кароліно-Бугазької сільської об`єднаної територіальної громади сільського голови для голосування у відповідних багатомандатних виборчих округах та встановлення ступеней захисту згідно вимог Виборчого кодексу України;

визнання протиправною та скасування постанови Кароліно-Бугазької сільської територіальної виборчої комісії Білгород-Дністровського району Одеської області №149 від 06.10.2020 року про затвердження тексту виборчих бюлетенів з виборів Кароліно-Бугазького сільського голови для голосування у відповідному єдиному одномандатному виборчому окрузі та встановлення його ступеню захисту;

визнання протиправною та скасування постанови Кароліно-Бугазької сільської територіальної виборчої комісії Білгород-Дністровського району Одеської області №150 від 06.10.2020 року про утворення контрольної комісії, що здійснює контроль за виготовлення виборчих бюлетенів на підприємствах-виготовлювачах, дотриманням вимог щодо знищення друкарських форм, технічних відходів, поліграфічного браку, помилково виготовлених виборчих бюлетенів;

визнання протиправною та скасування постанови Кароліно-Бугазької сільської територіальної виборчої комісії Білгород-Дністровського району Одеської області №151 від 06.10.2020 року про визначення пристрою для здійснення процедури жеребкування щодо визначення кандидатур, які підлягають включенню до складу дільничних виборчих комісій, що здійснюють підготовку та проведення виборів депутатів Кароліно-Бугазької сільської територіальної громади та Кароліно-Бугазького сільського голови згідно вимог Виборчого кодексу України;

визнання протиправною та скасування постанови Кароліно-Бугазької сільської територіальної виборчої комісії Білгород-Дністровського району Одеської області №152 від 06.10.2020 року про утворення дільничних виборчих комісій, що здійснюють підготовку та проведення виборів депутатів Кароліно-Бугазької сільської територіальної громади та Кароліно-Бугазького сільського голови.

Відповідно до ч.1 ст.171 КАС України суддя після одержання позовної заяви з`ясовує, чи: 1) подана позовна заява особою, яка має адміністративну процесуальну дієздатність; 2) має представник належні повноваження (якщо позовну заяву подано представником); 3) відповідає позовна заява вимогам, встановленим статтями 160, 161, 172 цього Кодексу; 4) належить позовну заяву розглядати за правилами адміністративного судочинства і чи подано позовну заяву з дотриманням правил підсудності; 5) позов подано у строк, установлений законом (якщо позов подано з пропущенням встановленого законом строку звернення до суду, то чи достатньо підстав для визнання причин пропуску строку звернення до суду поважними); 6) немає інших підстав для залишення позовної заяви без руху, повернення позовної заяви або відмови у відкритті провадження в адміністративній справі, встановлених цим Кодексом.

Розглянувши позовну заяву, суд дійшов висновку, що вона підлягає залишенню без руху з наступних підстав.

Відповідно до ч.1 ст.5 КАС України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб`єкта владних повноважень порушені її права, свободи або законні інтереси, і просити про їх захист шляхом: 1) визнання протиправним та нечинним нормативно-правового акта чи окремих його положень; 2) визнання протиправним та скасування індивідуального акта чи окремих його положень; 3) визнання дій суб`єкта владних повноважень протиправними та зобов`язання утриматися від вчинення певних дій; 4) визнання бездіяльності суб`єкта владних повноважень протиправною та зобов`язання вчинити певні дії; 5) встановлення наявності чи відсутності компетенції (повноважень) суб`єкта владних повноважень; 6) прийняття судом одного з рішень, зазначених у пунктах 1-4 цієї частини та стягнення з відповідача - суб`єкта владних повноважень коштів на відшкодування шкоди, заподіяної його протиправними рішеннями, дією або бездіяльністю.

Згідно з ч.2 ст.55 Конституції України кожному гарантується право на оскарження у суді рішень, дій чи бездіяльності органів державної влади, органів місцевого самоврядування, посадових і службових осіб.

Згідно з ч.1 ст.273 КАС України право оскаржувати рішення, дії чи бездіяльність виборчих комісій, комісій з референдуму, членів цих комісій мають суб`єкти відповідного виборчого процесу (крім виборчої комісії), а також ініціативна група референдуму, інші суб`єкти ініціювання референдуму.

Суд зазначає, що позивачами у даній адміністративній справі є, зокрема, члени виборчої комісії ОСОБА_1 , ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , ОСОБА_4 , ОСОБА_5 , ОСОБА_6 , ОСОБА_7 та звертають вони позовні вимоги до Кароліно-Бугазької сільської територіальної виборчої комісії Білгород-Дністровського району Одеської області.

Відповідно до статті 22 Виборчого кодексу України, суб`єктом виборчого процесу відповідних виборів є, зокрема:

1) виборець, який має право голосу на відповідних виборах;

2) виборча комісія, уповноважена здійснювати підготовку і проведення відповідних виборів;

3) партія (організація партії), яка висунула кандидатів на відповідних виборах;

4) кандидат, зареєстрований для участі у відповідних виборах у порядку, встановленому цим Кодексом;

5) офіційний спостерігач від кандидата чи партії (організації партії) - суб`єкта відповідного виборчого процесу або від громадської організації, зареєстрований у порядку, встановленому цим Кодексом.

Також, статтею 65 Виборчого кодексу визначено, що суб`єктом звернення до виборчої комісії зі скаргою, що стосується виборчого процесу, може бути:

1) кандидат, зареєстрований для участі у відповідних виборах. Від імені кандидата суб`єктом звернення зі скаргою може бути також довірена особа кандидата, представник кандидата у Центральній виборчій комісії, територіальній виборчій комісії;

2) партія (організація партії) - суб`єкт відповідного виборчого процесу в особі її керівника, уповноваженого представника, уповноваженої особи партії (організації партії) чи іншої особи, уповноваженої рішенням центрального керівного органу партії (керівного органу організації партії);

3) офіційний спостерігач від кандидата, партії (організації партії) - суб`єкта відповідного виборчого процесу, громадської організації;

4) виборець, виборчі права або охоронювані законом інтереси якого щодо участі у виборчому процесі порушено рішенням, дією чи бездіяльністю суб`єкта оскарження.

Статтею 38 Виборчого кодексу України визначено статус членів виборчої комісії.

Частиною 5 статті 38 Виборчого кодексу України визначено, що член виборчої комісії має інші права та обов`язки відповідно до цього Кодексу та законів України.

Отже, як висновок, з матеріалів справи вбачається, що у порушення ч.1 ст.273 КАС України, посадові особи виборчої комісії, які не є суб`єктом виборчого процесу у розумінні КАС України та Виборчого кодексу України, звертаються за оскарженням постанов самої виборчої комісії.

Відповідно до ч.1 ст.2 КАС України завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб`єктів владних повноважень.

Рішенням Конституційного Суду України у справі № 3-рп/2003р від 30.01.2003 року визначено, що правосуддя за своєю суттю визнається таким лише за умови, що воно відповідає вимогам справедливості і забезпечує ефективне поновлення в правах.

Об`єктом судового захисту є права, свободи та інтереси фізичних осіб, права та інтереси юридичних осіб. Адміністративне судочинство спрямоване на захист саме порушених прав у сфері публічно-правових відносин. Вирішуючи спір, суд повинен пересвідчитись у належності особи, яка звернулась за судовим захистом, відповідного права або охоронюваного законом інтересу, встановити чи є відповідне право або інтерес порушеним, а також визначити чи відповідає обраний позивачем спосіб захисту порушеного права тим, що передбачені законодавством, та чи забезпечить такий спосіб захисту відновлення порушеного права позивача.

Позивачі, члени виборчої комісії ОСОБА_1 , ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , ОСОБА_4 , ОСОБА_5 , ОСОБА_6 , ОСОБА_7 , у позовній заяві належним чином не обґрунтували з посиланнями на норми законодавства у чому полягають їх порушені права з боку відповідача щодо заявлених позовних вимог, яким чином, позовна заява про визнання протиправними та скасування відповідних постанов відноситься до окремих категорій термінових справ визначених КАС України та до якої категорії суб`єктів виборчого процесу вони відносяться.

Суд наголошує, що у розумінні КАС України позивач - це особа, на захист прав, свобод та інтересів якої подано позов до адміністративного суду. Тому, будучи ініціатором судового розгляду справи, позивач, насамперед, має визначитися з предметом спору, а суд створює умови для реалізації ним процесуальних прав.

Крім того, суд звертає увагу, що позивачами у даній адміністративній справі також є Одеська обласна регіональна парторганізація політичної партії «ВЛАДА НАРОДУ» та Одеська обласна регіональна парторганізація «ВСЕУКРАЇНСЬКЕ ОБ`ЄДНАННЯ «ГРОМАДСЬКИЙ КОНТРОЛЬ», юридичний статус яких взагалі не визначений.

Також, згідно з ч.5 ст.160 КАС України в позовній заяві зазначаються: 1) найменування суду першої інстанції, до якого подається заява; 2) повне найменування (для юридичних осіб) або ім`я (прізвище, ім`я та по батькові - для фізичних осіб) сторін та інших учасників справи, їх місцезнаходження (для юридичних осіб) або місце проживання чи перебування (для фізичних осіб); поштовий індекс; ідентифікаційний код юридичної особи в Єдиному державному реєстрі підприємств і організацій України (для юридичних осіб, зареєстрованих за законодавством України); реєстраційний номер облікової картки платника податків (для фізичних осіб) за його наявності або номер і серія паспорта для фізичних осіб - громадян України (якщо такі відомості відомі позивачу), відомі номери засобів зв`язку, офіційна електронна адреса або адреса електронної пошти; 3) зазначення ціни позову, обґрунтований розрахунок суми, що стягується, - якщо у позовній заяві містяться вимоги про відшкодування шкоди, заподіяної оскаржуваним рішенням, діями, бездіяльністю суб`єкта владних повноважень; 4) зміст позовних вимог і виклад обставин, якими позивач обґрунтовує свої вимоги, а в разі подання позову до декількох відповідачів - зміст позовних вимог щодо кожного з відповідачів; 5) виклад обставин, якими позивач обґрунтовує свої вимоги; зазначення доказів, що підтверджують вказані обставини; 6) відомості про вжиття заходів досудового врегулювання спору - у випадку, якщо законом встановлений обов`язковий досудовий порядок урегулювання спору; 7) відомості про вжиття заходів забезпечення доказів або позову до подання позовної заяви, якщо такі здійснювалися; 8) перелік документів та інших доказів, що додаються до заяви; зазначення доказів, які не можуть бути подані разом із позовною заявою (за наявності), зазначення щодо наявності у позивача або іншої особи оригіналів письмових або електронних доказів, копії яких додано до заяви; 9) у справах щодо оскарження рішень, дій та бездіяльності суб`єкта владних повноважень - обґрунтування порушення оскаржуваними рішеннями, діями чи бездіяльністю прав, свобод, інтересів позивача; 10) у справах щодо оскарження нормативно-правових актів - відомості про застосування оскаржуваного нормативно-правового акта до позивача або належність позивача до суб`єктів правовідносин, у яких застосовується або буде застосовано цей акт; 11) власне письмове підтвердження позивача про те, що ним не подано іншого позову (позовів) до цього самого відповідача (відповідачів) з тим самим предметом та з тих самих підстав.

Позивачами вищезгадані вимоги виконані не були.

Зокрема, у порушення п.2 ч.5 статті 160 КАС України, позивачами не зазначено: ідентифікаційний код юридичної особи в Єдиному державному реєстрі підприємств і організацій України позивачів.

У порушення п.5 ч.5 статті 160 КАС України, позивач виклав обставини, якими обґрунтовує позовні вимоги та не зазначив доказів, що підтверджують викладені обставини.

Згідно з ч.4 ст.161 КАС України позивач зобов`язаний додати до позовної заяви всі наявні в нього докази, що підтверджують обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги (якщо подаються письмові чи електронні докази - позивач може додати до позовної заяви копії відповідних доказів).

Відповідно до ч.4 ст.79 КАС України якщо доказ не може бути поданий у встановлений законом строк з об`єктивних причин, учасник справи повинен про це письмово повідомити суд та зазначити: доказ, який не може бути подано; причини, з яких доказ не може бути подано у зазначений строк. Учасник справи також повинен надати докази, які підтверджують, що він здійснив усі залежні від нього дії, спрямовані на отримання відповідного доказу.

Позивачем не було надано достатньо доказів, що підтверджують обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, зокрема постанови Білгород-Дністровської районної територіальної виборчої комісії №27 від 30.09.2020 року.

Всупереч п.8 ч.5 ст.160 КАС України, у позовній заяві не зазначено місцезнаходження оригіналів доказів доданих до позовної заяви.

У порушення п.9 ч.5 ст.160 КАС України позивачі у позовній заяві належним чином не обґрунтували, з посиланнями на норми чинного законодавства, яким чином оскаржувані рішення порушують їх права, свободи та інтереси.

Відповідно до ч.11 ст.273 КАС України суд вирішує адміністративні справи, визначені цією статтею, у дводенний строк після надходження позовної заяви. Адміністративні справи за позовними заявами, що надійшли до дня голосування, вирішуються судом у дводенний строк, але не пізніше ніж за дві години до початку голосування. Адміністративні справи за позовними заявами, що надійшли у день голосування, вирішуються судом до закінчення голосування. Адміністративні справи за позовними заявами, що надійшли у день голосування, але після закінчення голосування, вирішуються судом у дводенний строк після надходження позовної заяви.

Відповідно до ч.1 ст.169 КАС України суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, встановлених статтями 160, 161 цього Кодексу, протягом п`яти днів з дня подання позовної заяви постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху.

Згідно з ч.2 ст.169 КАС України в ухвалі про залишення позовної заяви без руху зазначаються недоліки позовної заяви, спосіб і строк їх усунення, який не може перевищувати десяти днів з дня вручення ухвали про залишення позовної заяви без руху. Якщо ухвала про залишення позовної заяви без руху постановляється з підстави несплати судового збору у встановленому законом розмірі, суд в такій ухвалі повинен зазначити точну суму судового збору, яку необхідно сплатити (доплатити).

Суд зазначає, що відповідно до статті 273 КАС України, суд приймає позовну заяву щодо рішення, дії чи бездіяльності виборчої комісії, комісії з референдуму або члена відповідної комісії до розгляду незалежно від сплати судового збору. У разі несплати судового збору на момент вирішення справи суд одночасно вирішує питання про стягнення судового збору відповідно до правил розподілу судових витрат, встановлених цим Кодексом.

Враховуючи вищевикладене, суд дійшов висновку, що вищезазначені недоліки позовної заяви необхідно усунути шляхом надання до суду належним чином оформленого позову, відповідно до вимог статей 160, 161 КАС України, його копій та копій документів відповідно до кількості учасників справи, наданням відповідних, засвідчених належним чином доказів по справі зазначених судом.

Керуючись 2, 5, 79, 94, 160, 161, 169, 171, 243, 248, 273 КАС України, суд, -

У Х В А Л И В:

Позовну заяву члена виборчої комісії ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ), члена виборчої комісії Діхтяренко Олексія Вікторовича ( АДРЕСА_2 , РНОКПП НОМЕР_2 ), члена виборчої комісії Бачурської Ольги Вікторівни ( АДРЕСА_3 , РНОКПП НОМЕР_3 ), члена виборчої комісії Павлюк Алли Дмитрівни ( АДРЕСА_4 , РНОКПП НОМЕР_4 ), члена виборчої комісії Непомнющего Олександра Миколайовича ( АДРЕСА_5 , РНОКПП НОМЕР_5 ), члена виборчої комісії Рубіної Наталії Олександрівни ( АДРЕСА_6 , РНОКПП НОМЕР_6 ), члена виборчої комісії Турманідзе Зураба Зурабовича ( АДРЕСА_7 , РНОКПП НОМЕР_7 ), Одеської обласної регіональної парторганізації політичної партії «ВЛАДА НАРОДУ» (68600, м. Ізмаїл, вул. Івана Франка 8), Одеської обласної регіональної парторганізації «ВСЕУКРАЇНСЬКЕ ОБ`ЄДНАННЯ «ГРОМАДСЬКИЙ КОНТРОЛЬ» (33001, м. Рівне, вул. Петра Могили 8), Регіональної організації політичної партії «НАРОД» в Одеській області (65123, м. Одеса, вул. Семена Палія 113, корп.А, кв.29), Одеської обласної регіональної організації політичної партії «НАШ ДІМ - ОДЕСА» (65023, м. Одеса, пров. Топольського 4-А, прим.101), Одеської обласної організації політичної партії «УСПІШНА КРАЇНА» (65007, м. Одеса, вул. Водопровідна, буд. 1-А, кв.109) до Кароліно-Бугазької сільської територіальної виборчої комісії Білгород-Дністровського району Одеської області (67844, с. Кароліно-Бугаз, вул. Приморська 1, код ЄДРПОУ 43782503) про визнання протиправною та скасування постанови Кароліно-Бугазької сільської територіальної виборчої комісії Білгород-Дністровського району Одеської області №146 від 06.10.2020 року про реєстрацію довірених осіб кандидатів в депутати Кароліно-Бугазької сільської об`єднаної територіальної громади та довірених осіб політичних партій; визнання протиправною та скасування постанови Кароліно-Бугазької сільської територіальної виборчої комісії Білгород-Дністровського району Одеської області №147 від 06.10.2020 року про реєстрацію довірених осіб кандидата на посаду Кароліно-Бугазького сільського голови; визнання протиправною та скасування постанови Кароліно-Бугазької сільської територіальної виборчої комісії Білгород-Дністровського району Одеської області №148 від 06.10.2020 року про затвердження тексту виборчих бюлетенів з виборів депутатів Кароліно-Бугазької сільської об`єднаної територіальної громади сільського голови для голосування у відповідних багатомандатних виборчих округах та встановлення ступеней захисту згідно вимог Виборчого кодексу України; визнання протиправною та скасування постанови Кароліно-Бугазької сільської територіальної виборчої комісії Білгород-Дністровського району Одеської області №149 від 06.10.2020 року про затвердження тексту виборчих бюлетенів з виборів Кароліно-Бугазького сільського голови для голосування у відповідному єдиному одномандатному виборчому окрузі та встановлення його ступеню захисту; визнання протиправною та скасування постанови Кароліно-Бугазької сільської територіальної виборчої комісії Білгород-Дністровського району Одеської області №150 від 06.10.2020 року про утворення контрольної комісії, що здійснює контроль за виготовлення виборчих бюлетенів на підприємствах-виготовлювачах, дотриманням вимог щодо знищення друкарських форм, технічних відходів, поліграфічного браку, помилково виготовлених виборчих бюлетенів; визнання протиправною та скасування постанови Кароліно-Бугазької сільської територіальної виборчої комісії Білгород-Дністровського району Одеської області №151 від 06.10.2020 року про визначення пристрою для здійснення процедури жеребкування щодо визначення кандидатур, які підлягають включенню до складу дільничних виборчих комісій, що здійснюють підготовку та проведення виборів депутатів Кароліно-Бугазької сільської територіальної громади та Кароліно-Бугазького сільського голови згідно вимог Виборчого кодексу України; визнання протиправною та скасування постанови Кароліно-Бугазької сільської територіальної виборчої комісії Білгород-Дністровського району Одеської області №152 від 06.10.2020 року про утворення дільничних виборчих комісій, що здійснюють підготовку та проведення виборів депутатів Кароліно-Бугазької сільської територіальної громади та Кароліно-Бугазького сільського голови - залишити без руху.

Встановити строк для усунення недоліків позовної заяви до 15 години 00 хвилин, 12 жовтня 2020 року. В іншому випадку позов буде повернутий позивачеві.

Ухвала набирає законної сили з моменту її проголошення (підписання) суддею в порядку ст. 256 КАС України та відповідно до ст.294 КАС України оскарженню не підлягає.

Суддя Балан Я.В.