
Справа № 420/10126/20
УХВАЛА
12 жовтня 2020 року м. Одеса
Суддя Одеського окружного адміністративного суду Катаєва Е.В., вивчивши адміністративний позов ОСОБА_1 до Головного управління Державної податкової служби в Івано-Франківській області про зобов`язання вчинити певні дії,-
В С Т А Н О В И В:
До суду надійшов адміністративний позов ОСОБА_1 до Головного управління Державної податкової служби в Івано-Франківській області, в якому позивач просить зобов`язати відповідача зняти його з обліку платників податків і зборів як фізичну особу-підприємця.
Згідно з ч. 1 ст. 171 КАС України суддя після одержання позовної заяви з`ясовує, крім іншого, відповідає заява вимогам, встановленим ст.ст.160, 161,172 цього Кодексу.
Відповідно до вимог ч. 5 ст. 160 КАС України в позовній заяві зазначаються, крім іншого: - повне найменування (для юридичних осіб) або ім`я (прізвище, ім`я та по батькові - для фізичних осіб) сторін та інших учасників справи, їх місцезнаходження (для юридичних осіб) або місце проживання чи перебування (для фізичних осіб); поштовий індекс; ідентифікаційний код юридичної особи в Єдиному державному реєстрі підприємств і організацій України (для юридичних осіб, зареєстрованих за законодавством України); реєстраційний номер облікової картки платника податків (для фізичних осіб) за його наявності або номер і серія паспорта для фізичних осіб - громадян України (якщо такі відомості відомі позивачу), відомі номери засобів зв`язку, офіційна електронна адреса або адреса електронної пошти; - зміст позовних вимог і виклад обставин, якими позивач обґрунтовує свої вимоги, а в разі подання позову до декількох відповідачів - зміст позовних вимог щодо кожного з відповідачів; - виклад обставин, якими позивач обґрунтовує свої вимоги; зазначення доказів, що підтверджують вказані обставини; - перелік документів та інших доказів, що додаються до заяви; зазначення доказів, які не можуть бути подані разом із позовною заявою (за наявності), зазначення щодо наявності у позивача або іншої особи оригіналів письмових або електронних доказів, копії яких додано до заяви.
Позовна заява ОСОБА_1 не відповідає встановленим вимогам ч. 5 ст. 160 КАС України.
Назва учасників справи повинна відповідача назві в ЄДРЮО, ФОП та ГФ.
Згідно з ч.1 ст.2 КАС України завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб`єктів владних повноважень.
Під змістом позовних вимог розуміється визначення способу захисту свого права, свободи чи інтересу згідно ч. 1 ст.5 КАС України, який має формулюватися максимально чітко і зрозуміло.
Частиною 1 ст.5 КАС України встановлено, що кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб`єкта владних повноважень порушені її права, свободи або законні інтереси, і просити про їх захист шляхом, зокрема: визнання протиправним та скасування індивідуального акта чи окремих його положень; визнання дій суб`єкта владних повноважень протиправними та зобов`язання утриматися від вчинення певних дій; визнання бездіяльності суб`єкта владних повноважень протиправною та зобов`язання вчинити певні дії. Захист порушених прав, свобод чи інтересів особи, яка звернулася до суду, може здійснюватися судом також в інший спосіб, який не суперечить закону і забезпечує ефективний захист прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб`єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб`єктів владних повноважень.
Позивач не виклав зміст позовних вимог з урахуванням ст.ст.2,5 КАС України.
Позивач посилається на те, що Вимоги відповідача про сплату боргу (недоїмки) скасовані рішеннями судів, зокрема по справі №420/256/19.
Згідно даних автоматизованої системи діловодства суду по даній справі рішенням суду від 11.12.2019 року, залишеним без змін 17.03.2020 року судом апеляційної інстанції, визнано протиправною та скасовано Вимогу про сплату боргу (недоїмки) №Ф-58568-52 від 06.11.2018 року, у той же час відмовлено у задоволенні позовної вимоги позивача про зобов`язання ГУ ДФС в Івано-Франківській області зняти ОСОБА_1 РНОКПП НОМЕР_1 з обліку платників податків і зборів, митних та інших платежів до бюджетів, єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування.
Відмовляючи у задоволенні позову суд з посиланням на Порядок обліку платників податків, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 09.12.2011 року №1588, зазначив, що відповідно до пункту 10.4. Процедури переведення платника податків шляхом взяття на облік/зняття з обліку (зміни основного місця обліку) розпочинаються та проводяться контролюючими органами у разі надходження хоча б одного з таких документів: відомостей державного реєстратора про внесення змін до відомостей про місцезнаходження (місце проживання) платника податків; заяви за формою №1-ОПП, або за формою №1-РПП із позначкою «Зміна місцезнаходження, пов`язана із зміною адміністративного району, або включення/невключення до Реєстру ВПП», або за формою № 5-ОПП із позначкою «Зміна місця проживання, пов`язана із зміною адміністративного району», поданої платником податків до контролюючого органу за новим місцезнаходженням.
Пунктом 10.3. Порядку №1588 встановлено, що платник податків, для якого законом установлені особливості його державної реєстрації та відомості щодо якого не містяться в Єдиному державному реєстрі, зобов`язаний у десятиденний строк від дня реєстрації зміни місцезнаходження (місця проживання), пов`язаної із зміною адміністративного району, подати контролюючому органу за новим місцезнаходженням заяву за формою №1-ОПП, або за формою №1-РПП, або за або за формою №1-РПП, або за формою №5-ОПП.
Єдиний державний реєстр юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань (далі - Єдиний державний реєстр) - єдина державна інформаційна система, що забезпечує збирання, накопичення, обробку, захист, облік та надання інформації про юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадські формування, що не мають статусу юридичної особи.
Відповідно до ч.2 ст. 18 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань», для державної реєстрації включення відомостей про фізичну особу - підприємця, зареєстровану до 1 липня 2004 року, відомості про яку не містяться в Єдиному державному реєстрі, подається заява про державну реєстрацію включення відомостей про фізичну особу - підприємця до Єдиного державного реєстру.
З облікової картки платника податків, вбачається, що першочергово державну реєстрацію ОСОБА_1 здійснено 29.10.1997 року (номер державної реєстрації 911). З того часу позивач перебував на обліку у Коломийській ДПІ Коломийського управління Головного управління Державної фіскальної служби України в Івано-Франківській області (м. Коломия).
Тобто, із вищезазначеного вбачається, що державну реєстрацію позивача здійснено до 1 липня 2004 року, а відтак відомості щодо нього не містяться в Єдиному державному реєстрі. А згідно пункту 10.3. Порядку №1588 позивач повинен звернутися контролюючого органу із заявою встановленої форми.
Залишаючи без змін рішення суду першої інстанції, апеляційної інстанції виходив також з того, що ОСОБА_1 , реєстрація якого відсутня в ЄДРЮО,ФОП та ГФ, між тим, залишається ФОП, якій не займається підприємницькою діяльністю.
Сам позивач у позові наводить змісти рішень Верховного суду та Великої палати Верховного Суду. Проте їх зміст свідчить лише про відсутність підстав для нарахування ЄСВ фізичним особам-підприємцям, які залишаються зареєстрованими такими до 2004 року та які не перенесли запис в ЄДР, що є їх правом. Проте зняття з податкового обліку можливо лише після припинення діяльності у встановленому законодавством порядку.
Позивач до позову не надав належних та допустимих доказів дотримання ним встановленої законодавством процедури зняття з обліку, надавши лише звернення до відповідача з клопотання про зняття з податкового обліку.
При наявності таких доказів позивачу їх необхідно зазначити та надати.
Крім того, незрозумілим є посилання позивача на те, що він був знятий у 1997 році з обліку відповідно до п.11.30 наказу №1588 в редакції до 10.05.2016 року. Вказаним наказом затверджений Порядок обліку платників податків та виданий він 09.12.2011 року, тобто його у 1997 році не існувало.
Згідно зі ст.169 КАС України суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, встановлених ст. ст. 160, 161 цього Кодексу, постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху, в якій зазначаються недоліки позовної заяви, спосіб їх усунення і встановлюється строк, якій не може перевищувати 10 днів з дня вручення ухвали.
Суд вважає необхідним залишити позов без руху та надати позивачу строк для усунення недоліків позовної заяви та роз`ясняє, що недоліки повинні бути усунути шляхом надання до суду належним чином оформленого позову відповідно до вимог статей 160, 161 КАС України, його копій та копій документів відповідно до кількості відповідачів і третіх осіб, надання відповідних належних доказів по справі.
Інститут залишення позовної заяви без руху - це тимчасовий захід, який застосовується судом з метою усунення позивачем недоліків позовної заяви та дотримання порядку її подання до відкриття провадження по справі. Вимоги до адміністративного позову викладені у 160, 161 КАС, згідно яких, крім іншого, саме у позовній заяві повинні бути зазначені ім`я позивача та відповідача, третіх осіб, зміст позовних і виклад обставин, якими позивач обґрунтовує свої вимоги.
Саме належним чином оформлений позов, якій вважається поданим у день первинного, направляється сторонам, тому не може бути уточненим, доповненим, тощо, оскільки саме за поданим належним чином оформленим позовом суд вирішує питання про відкриття провадження по справі за вимогами викладеними у позові.
Відповідно до ч.9 ст. 120 КАС України строк не вважається пропущеним, якщо до його закінчення позовна заява, скарга, інші документи чи матеріали здано на пошту чи передано іншими відповідними засобами зв`язку.
У разі своєчасного виконання ухвали суду та усунення недоліків позовної заяви не шляхом здачі належним чином оформленого позову, документів до канцелярії суду, а шляхом відправки його до суду у встановлений строк засобами поштового зв`язку, для попередження повернення судом позовної заяви з підстав невиконання вимог ухвали суду щодо усунення недоліків у встановлений строк позивачу необхідно про надіслання матеріалів засобами поштового зв`язку повідомити суд на його електрону адресу, телефон.
Керуючись ст. 160,161,169 КАС України, суддя –
У Х В А Л И В:
Адміністративний позов фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 до Головного управління Державної податкової служби в Івано-Франківській області про зобов`язання вчинити певні дії - залишити без руху.
Повідомити позивача про необхідність в десятиденний строк з дня закінчення карантину усунути недоліки та роз`яснити, що в іншому випадку позов буде повернутий позивачу.
Ухвала суду оскарженню не підлягає.
Суддя Е.В.Катаєва