Рішення № 92127031, 12.10.2020, Житомирський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
12.10.2020
Номер справи
240/13671/20
Номер документу
92127031
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ЖИТОМИРСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Р І Ш Е Н Н Я

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

12 жовтня 2020 року м. Житомир справа № 240/13671/20

категорія 112030000

Житомирський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Гуріна Д.М., розглянувши у письмовому провадженні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області про визнання протиправними дій, зобов`язання вчинити певні дії,

встановив:

До Житомирського окружного адміністративного суду звернувся ОСОБА_1 із позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області, у якому просить:

- визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області, щодо розгляду в порядку визначеному Законом України «Про звернення громадян» заяви від 10 березня 2020 року про призначення пенсії, в порушення вимог Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування», та Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування», затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 25 листопада 2005 року №22-1;

- зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Житомирській області розглянути заяву від 10 березня 2020 року про призначення пенсії та прийняти рішення відповідно до вимог Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування», та Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування», затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 25 листопада 2005 року №22-1.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що він досяг 60-річного віку та набув право на призначення пенсії за віком. У березні 2020 року позивач звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області із письмовою заявою про призначення пенсії за віком, яку надіслав засобами поштового зв`язку, оскільки проживає не у м.Житомирі, а у с.Ярунь, Новоград-Волинського району, Житомирської області. Однак, відповідач не розглянув заяву про призначення пенсії за передбаченою законодавством процедурою. Вказана бездіяльність відповідача слугувала підставою для звернення до суду з даним позовом.

Ухвалою судді Житомирського окружного адміністративного суду від 27 серпня 2020 року відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження без проведення судового засідання та виклику (повідомлення) учасників справи, надано відповідачу строк для подання відзиву на позов.

Відповідач вимоги ухвали суду від 27 серпня 2020 року у частині надання відзиву на адміністративний позов не виконав.

Відповідно до статті 6 статті 162 Кодексу адміністративного судочинства України у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин суд вирішує справу за наявними матеріалами.

Відповідно до довідки у справі від 7 жовтня 2020 року згідно з наказом Житомирського окружного адміністративного суду від 17 вересня 2020 року №02-83-в суддя Гурін Д.М. у період з 21 вересня 2020 року до 9 жовтня 2020 року перебував у щорічній відпустці.

Згідно з частиною 4 статті 243 Кодексу адміністративного судочинства України, судове рішення, постановлене у письмовому провадженні, повинно бути складено у повному обсязі не пізніше закінчення встановлених цим Кодексом строків розгляду відповідної справи, заяви або клопотання.

Частиною 5 статті 250 Кодексу адміністративного судочинства України, встановлено, що датою ухвалення судового рішення в порядку письмового провадження є дата складення повного судового рішення.

Відповідно до положень частини 5 статті 262, частини 1 статті 263 Кодексу адміністративного судочинства України, суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін (у письмовому провадженні) за наявними у справі матеріалами.

Дослідивши матеріали справи, всебічно і повно з`ясувавши всі фактичні обставини справи, об`єктивно оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд дійшов наступних висновків.

Судом встановлено, що ОСОБА_1 народився ІНФОРМАЦІЯ_1 і є громадянином України, який зареєстрований та постійно проживає в Україні (а.с.4).

15 грудня 2019 року позивачу виповнилося 60 років, та він набув право на призначення пенсії за віком відповідно до умов Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування».

10 березня 2020 року ОСОБА_1 звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області із письмовою заявою, зразок якої позивачем був узятий на офіційному сайті відповідача, про призначення пенсії за віком, та додав до неї копію паспорта та картки платника податків, копію трудової книжки, реквізити банківського рахунку (а.с.8).

Вказану заяву позивач направив до ГУ ПФУ в Житомирській області поштою, оскільки проживає не у м.Житомир, де знаходиться відповідач, а в населеному пункті Новоград-Волинського району Житомирської області (а.с.9).

Однак, на думку позивача, його заява про призначення пенсії не була розглянута відповідачем за тією процедурою, що передбачена зокрема статтями 44, 45 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування».

Так, 21 квітня 2020 року Головне управління Пенсійного фонду України в Житомирській області, надіслало на адресу позивача листа, в якому повідомило, що його заява про призначення пенсії розглянута відповідно до Закону України «Про звернення громадян». А також зазначило, що для розгляду питання про призначення пенсії позивачу необхідно звернутись із заявою та документами до Новоград-Волинського відділу обслуговування громадян (сервісного центру) управління обслуговування громадян після закінчення здійснення заходів щодо запобігання виникненню та поширенню на території України коронавірусної хвороби, передбачених законодавством (а.с.10).

Отримавши вказаний лист відповідача ОСОБА_1 звернувся зі скаргою та щодо роз`яснення дій безпосередньо до керівництва Пенсійного фонду України.

9 липня 2020 року Пенсійний фонд України надав позивачу письмову відповідь на його скаргу, суть якої зводиться до того, що для вирішення питання про призначення пенсії за віком позивачу необхідно звернутися до територіального органу Пенсійного фонду з відповідною заявою (а.с.12).

Після цього листом від 20 липня 2020 року ГУ ПФУ в Житомирській області підтвердило розгляд заяви позивача про призначення пенсії згідно з Законом України «Про звернення громадян» (а.с.14).

На думку позивача, ГУ ПФУ в Житомирській області вчинило протиправну бездіяльність, не розглянувши отриману від нього заяву від 10 березня 2020 року про призначення пенсії за віком процедурою, визначеною статтями 44, 45 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» та Порядком подання та оформлення документів призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування», затвердженого Постановою правління Пенсійного фонду України №22-1 від 25 листопада 2005 року.

Надаючи правову оцінку спірним правовим відносинам, суд виходить з наступного.

ОСОБА_1 є громадянином України, що підтверджується копією паспорту серії НОМЕР_1 , ідентифікаційний номер НОМЕР_2 (а.с.4-5).

10 березня 2020 року позивач звернувся до відповідача із заявою, відповідно до якої просив призначити йому пенсію за віком, додав до вказаної заяви копію паспорта, копію РНОКПП, копію трудової книжки та реквізити банківської картки (а.с.8).

Вказана заява була надіслана позивачем засобами поштового зв`язку, що підтверджується фіскальним чеком від 11 березня 2020 року (а.с.9).

Головне управління ПФУ в Житомирській області листом від 21 квітня 2020 року №4882-4664/К-02/8-0600/20 за результатами розгляду заяви позивача відповідно до Закону України «Про звернення громадян» повідомило позивача про те, що відповідно до Порядку №22-1 затверджено порядок приймання, оформлення і розгляду документів. Відповідно орган, що призначає пенсію, розглядає питання про призначення пенсії, перерахунок та поновлення виплати раніше призначеної пенсії, а також переведення з одного виду пенсії на інший при зверненні особи з відповідною заявою, яку позивач має подати особисто або через свого представника, з`явившись до територіального органу Пенсійного фонду України. Крім того, позивачу повідомлено про те, що він має право також подати відповідну заяву про призначення пенсії за віком за допомогою веб-порталу Пенсійного фонду України. Для подання документів для призначення пенсії дистанційно в електронному вигляді подається заява та копії документів, завірені електронним цифровим підписом (а.с.10).

Позивач не погодившись з бездіяльністю відповідача щодо нерозгляду заяви звернувся до суду з даним адміністративним позовом.

Відповідно до статті 55 Конституції України права і свободи людини і громадянина захищаються судом. Кожному гарантується право на оскарження в суді рішень, дій чи бездіяльності органів державної влади, органів місцевого самоврядування, посадових і службових осіб.

Суд враховує, що конституційне право на соціальний захист включає і право громадян на забезпечення їх у старості, пенсія за віком, за вислугу років та інші її види, що призначаються у зв`язку з трудовою діяльністю, виконанням трудових обов`язків і є однією з форм соціального захисту, цим визначається зміст і характер обов`язку держави стосовно тих громадян, які набули право на одержання пенсії.

Основні положення щодо реалізації конституційного права громадян на соціальну захищеність пенсіонерів шляхом встановлення пенсій на рівні, орієнтованому на прожитковий мінімум, а також регулярного перегляду їх розмірів у зв`язку із збільшенням розміру мінімального споживчого бюджету і підвищенням ефективності економіки республіки, визначені у Законі України "Про пенсійне забезпечення".

Закон України від 5 листопада 1991 року №1788-XII "Про пенсійне забезпечення" (далі - Закон №1788-ХІІ), відповідно до Конституції України гарантує всім непрацездатним громадянам України право на матеріальне забезпечення за рахунок суспільних фондів споживання шляхом надання трудових і соціальних пенсій.

Законом України від 9 липня 2003 року №1058-IV "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" (далі - Закон №1058-IV) визначаються періоди, з яких складається страховий стаж. Періоди трудової діяльності та інші періоди, що враховувалися до стажу роботи для призначення пенсії до набрання чинності цим Законом, зараховуються до страхового стажу в порядку і на умовах, передбачених законодавством, що діяло раніше (частина 4 статті 24 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування").

До запровадження пенсійного забезпечення через професійні та корпоративні фонди пенсії призначаються за нормами цього Закону в разі досягнення пенсійного віку та наявності трудового стажу, передбаченого Законом №1788-ХІІ.

Відповідно до частини 1 статті 44 Закону №1058-IV заява про призначення (перерахунок) пенсії та необхідні документи подаються до територіального органу Пенсійного фонду або до уповноваженого ним органу чи уповноваженій особі в порядку, визначеному правлінням Пенсійного фонду за погодженням із центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сферах трудових відносин, соціального захисту населення, особисто або через представника, який діє на підставі виданої йому довіреності, посвідченої нотаріально.

Заява про призначення пенсії за віком може бути подана застрахованою особою не раніше ніж за місяць до досягнення пенсійного віку (частина 2 статті 44 Закону №1058-IV).

Порядок подання та оформлення документів для призначення (перерахунку), поновлення пенсій відповідно до Закону №1058-IV затверджений постановою правління Пенсійного фонду України від 25 листопада 2005 року №22-1, зареєстрований в Міністерстві юстиції України 27 грудня 2005 року за №1566/11846 (далі - Порядок №22-1).

Відповідно до пункту 1.1 Порядку №22-1 заява про призначення пенсії непрацюючим особам, а також членам сім`ї у зв`язку з втратою годувальника подається заявником особисто або через представника, який діє на підставі виданої йому довіреності, посвідченої нотаріально, безпосередньо до управління Пенсійного фонду України у районі, місті, районі у місті, об`єднаного управління (далі - орган, що призначає пенсію) за місцем проживання (реєстрації).

Згідно з пунктами 1.6, 1.7 Порядку №22-1 звернення за призначенням пенсії може здійснюватися в будь-який час після виникнення права на пенсію або не раніше ніж за місяць до досягнення пенсійного віку.

Днем звернення за призначенням пенсії вважається день прийняття органом, що призначає пенсію, відповідної заяви.

Якщо заява пересилається поштою (крім випадків призначення (поновлення) пенсій), днем звернення за пенсією вважається дата, що зазначена на поштовому штемпелі місця відправлення заяви.

У разі якщо до заяви про призначення пенсії додані не всі необхідні документи, орган, що призначає пенсію, письмово повідомляє заявника про те, які документи необхідно подати додатково, про що в заяві про призначення пенсії робиться відповідний запис. Якщо вони будуть подані не пізніше трьох місяців із дня повідомлення про необхідність подання додаткових документів, то днем звернення за призначенням пенсії вважається день прийняття заяви про призначення пенсії або дата, зазначена на поштовому штемпелі місця відправлення заяви.

Якщо поданих документів достатньо для визначення права особи на призначення пенсії, пенсія призначається на підставі таких документів. При надходженні додаткових документів у визначений строк розмір пенсії переглядається з дати призначення. У разі надходження додаткових документів пізніше трьох місяців із дня повідомлення про необхідність їх подання пенсія перераховується зі строків, передбачених частиною четвертою статті 45 Закону.

Днем звернення за перерахунком пенсії, переведенням з одного виду пенсії на інший, поновленням виплати пенсії, виплатою недоотриманої пенсії у зв`язку зі смертю вважається день прийняття органом, що призначає пенсію, заяви з усіма необхідними документами.

Пунктом 2.1 Порядку №22-1 передбачено, що до заяви про призначення пенсії за віком додаються такі документи: 1) документ про присвоєння реєстраційного номера облікової картки платника податків (крім осіб, які через свої релігійні переконання відмовляються від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків та повідомили про це відповідний орган і мають відмітку у паспорті) або свідоцтво про загальнообов`язкове державне соціальне страхування; 2) документи про стаж, що визначені Порядком підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 12 серпня 1993 року №637 (далі - Порядок підтвердження наявного трудового стажу). За період роботи, починаючи з 1 січня 2004 року, структурний підрозділ, відповідальний за ведення персоніфікованого обліку (далі - відділ персоніфікованого обліку), надає структурному підрозділу, відповідальному за призначення пенсії, довідку з бази даних реєстру застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов`язкового державного соціального страхування (далі - реєстр застрахованих осіб) за формою згідно з додатком 4 до Положення про реєстр застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов`язкового державного соціального страхування, затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 18 червня 2014 року №10-1, зареєстрованою в Міністерстві юстиції України 8 липня 2014 року за №785/25562 (у редакції постанови правління Пенсійного фонду України від 27 березня 2018 року № 8-1) (далі - Положення), а у разі необхідності - за формою згідно з додатком 3 до Положення; 3) для підтвердження заробітної плати відділом персоніфікованого обліку надаються індивідуальні відомості про застраховану особу за період з 01 липня 2000 року (додатки 3, 4 до Положення); 4) документи про місце проживання (реєстрації) особи; 5) документи, які засвідчують особливий статус особи; 6) документ уповноваженого органу Російської Федерації про те, що особі не призначалась пенсія за місцем реєстрації на території Автономної Республіки Крим та м. Севастополя, та особисту декларацію про відсутність громадянства держави-окупанта (для призначення пенсій особам, зазначеним у пункті 1.3 розділу І цього Порядку).

Пунктом 4.1 Порядку №22-1 визначено, що орган, що призначає пенсію, розглядає питання про призначення пенсії, перерахунок та поновлення виплати раніше призначеної пенсії, а також про переведення з одного виду пенсії на інший при зверненні особи з відповідною заявою (додаток 3).

Заяви осіб про призначення, перерахунок, поновлення, переведення з одного виду пенсії на інший реєструються в журналі реєстрації рішень органу, що призначає пенсію. Особі або посадовій особі органом, що призначає пенсію, видається розписка із зазначенням дати прийняття заяви, а також переліку одержаних і відсутніх документів, які необхідно подати у тримісячний строк з дня прийняття заяви. Копія розписки зберігається в пенсійній справі.

При прийманні документів орган, що призначає пенсію: 1) перевіряє правильність оформлення заяви, відповідність викладених у ній відомостей про особу даним паспорта та документам про стаж; 2) перевіряє зміст і належне оформлення наданих документів; 3) перевіряє копії відповідних документів, фіксує й засвідчує виявлені розбіжності (невідповідності). Орган, що призначає пенсію, має право вимагати від підприємств, установ та організацій, фізичних осіб дооформлення у тримісячний строк з дня подання заяви прийнятих і подання додаткових документів, передбачених законодавством, а також перевіряти обґрунтованість їх видачі; 4) видає пам`ятку пенсіонеру (додаток 4), копія якої зберігається у пенсійній справі (пункт 4.2 Порядку №22-1).

Відповідно до пункту 4.3 Порядку №22-1 не пізніше 10 днів після надходження заяви та за наявності документів, необхідних для призначення, перерахунку, переведення з одного виду пенсії на інший та поновлення виплати пенсії (у тому числі документів, одержаних відповідно до абзацу другого підпункту 3 пункту 4.2 цього розділу), орган, що призначає пенсію, розглядає подані документи та приймає рішення щодо призначення, перерахунку, переведення з одного виду пенсії на інший, поновлення раніше призначеної пенсії без урахування періоду, за який відсутня інформація про сплату страхових внесків до Пенсійного фонду України.

Відповідно до пункту 10 розділу IV «Надання послуг в електронній формі» Постанови правління Пенсійного фонду України від 30 липня 2015 року №13-1 «Про організацію прийому та обслуговування осіб, які звертаються до органів Пенсійного фонду України» (далі - Постанова №13-1) за результатом відпрацювання одержаного звернення щодо призначення пенсії, заявнику надсилається в електронній системі повідомлення, в якому зазначається про необхідність особистого звернення до відповідного територіального органу Пенсійного фонду та надання документів (згідно з видом послуги, яка є предметом звернення) із зазначенням переліку таких документів, місцезнаходження органу Пенсійного фонду, до якого треба звернутись, зручних дати і часу для звернення.

Відповідно до пункту 5 розділу IV Постанови №13-1 відповідальна особа ідентифікує особу заявника (уповноваженого представника заявника) шляхом перевірки пред`явлених документів, після чого перевіряє повноту та відповідність вказаних у заяві персональних даних особи даним, що містяться у пред`явлених цією особою документів.

Зазначені особи є відповідальними за належну ідентифікацію осіб, які подали заяви.

Відповідно до пункту 6 розділу IV Постанови №13-1 відповідальна особа у разі відповідності поданої заяви пунктам 2-4 цього розділу та відсутності розбіжностей у повідомлених заявником відомостях про особу з відомостями Державного реєстру загальнообов`язкового державного соціального страхування у присутності заявника присвоює його заяві реєстраційний код та дає розписку про одержання заяви органом Пенсійного фонду.

Відповідальна особа реєструє подану заяву в журналі реєстрації, в якому зазначає прізвище, ім`я, по батькові особи заявника, дату подання та порядковий номер заяви.

Відповідно до пункту 6 розділу IV Постанови №13-1 розгляд звернення здійснюється у порядку, передбаченому чинним законодавством. У разі необхідності надання заявником додаткової інформації або документів з метою всебічного та об`єктивного розгляду звернення за допомогою веб-порталу надсилається повідомлення із зазначенням переліку необхідних документів та/або відомостей, а також інформація стосовно доцільності (за необхідності) особистого звернення заявника (його уповноваженого представника) до відповідного органу Пенсійного фонду. За результатом відпрацювання одержаного звернення щодо порядку призначення (перерахунку) пенсій, переведення з одного виду пенсії на інший, виплати пенсій та/або допомоги на поховання заявнику надсилається в електронній системі повідомлення, в якому зазначається про необхідність особистого звернення до відповідного територіального органу Пенсійного фонду та надання документів (згідно з видом послуги, яка є предметом звернення) із зазначенням переліку таких документів, місцезнаходження органу Пенсійного фонду, до якого треба звернутись, зручних дати і часу для звернення.

Отже, особисте подання заяви про призначення пенсії передбачає ряд дій які вчиняються у присутності особи, яка подає заяву або її представника: ідентифікація відповідальною особою особи заявника (уповноваженого представника заявника) шляхом перевірки пред`явлених документів (пункт 5 розділу IV Постанови №13-1), при цьому зазначена особа є відповідальною за належну ідентифікацію осіб, які подали заяви; особі органом, що призначає пенсію, видається розписка із зазначенням дати прийняття заяви, а також перелік одержаних і відсутніх документів, які необхідно подати у тримісячний строк з дня прийняття заяви (пункт 4.1. Порядку №22-1); при прийманні документів орган, що призначає пенсію видає пам`ятку пенсіонеру (додаток 4), копія якої зберігається у пенсійній справі (пункт 4.2. Порядку №22-1) тощо. А пунктом 6 розділу IV Постанови №13-1 прямо передбачено, що відповідальна особа у разі відповідності поданої заяви <...> у присутності заявника присвоює його заяві реєстраційний код та дає розписку про одержання заяви органом Пенсійного фонду.

Такі дії не можуть бути вчинені працівниками територіального органу Пенсійного фонду України у разі подання заяви поштою. Більше того, подання заяв про призначення пенсії поштою виключається пунктом 1.7. Порядку №22-1, де зазначено: "Якщо заява пересилається поштою (крім випадків призначення (поновлення) пенсій) ...".

Таким чином, аналізуючи вищенаведені норми чинного законодавства, які регулюють пенсійні правовідносини, суд дійшов висновку, що позивач з метою подання заяви про призначення пенсії за віком, мав прибути особисто до територіального органу Пенсійного фонду України, а саме: Новоград-Волинського відділу обслуговування громадян (сервісного центру) управління обслуговування громадян.

У випадку коли особа не може прибути до територіального органу Пенсійного фонду України чинне законодавство передбачає право особи звернутись до територіального органу Пенсійного фонду України через свого представника (пункт 1.1. Порядку №22-1).

Враховуючи викладене, суд приходить висновку про відсутність у діях відповідача протиправної бездіяльності щодо нерозгляду заяви позивача про призначення пенсії у відповідності до вимог Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" та Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування", затвердженого постановою Правління Пенсійного фонду України від 25 листопада 2005 року №22-1, оскільки останній особисто або через свого уповноваженого представника, з відповідною заявою до Управління не звертався, а отже позовні вимоги у цій частині не підлягають задоволенню.

Позивач посилається на практику Верховного Суду, а саме: постанову у справі №265/4170/17, яка не є зразковою або типовою для даної категорії справ та ухвалена за певних обставин справи і не може бути прийнята судом у даній справі.

Стосовно позовних вимог позивача в частині зобов`язання розглянути заяву про призначення пенсії від 10 березня 2020 року та прийняття рішення відповідно до вимог Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" №1058-ІV від 9 липня 2003 року та Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування, затвердженого постановою Правління Пенсійного фонду України від 25 листопада 2005 року №22-1, суд зазначає наступне.

Аналіз вищенаведених норм Закону №1058-ІV та Порядку №22-1 дозволяє дійти висновку, що підставою для вчинення дій, спрямованих на призначення пенсії, є оформлена відповідна заява особи за формою, наведеною у додатку 3 до Порядку №22-1, та додані до неї необхідні документи, подані до уповноваженого органу Пенсійного фонду України в установленому порядку.

Порядок №22-1 є нормативно-правовим актом, який офіційно оприлюднений, тому у межах спірних правовідносин позивач має можливість самостійно оформити заяву про призначення пенсії за вислугу років за формою, наведеною у додатку 3 до Порядку №22-1, з наданими необхідними документами до уповноваженого органу Пенсійного фонду України.

Як вже встановлено судом, позивач або його представник особисто не з`являлися до територіального органу Пенсійного фонду України, а на заяву про призначення пенсії роз`яснено порядок її подання, отже, позовні вимоги в частині зобов`язання позивача розглянути заяву позивача про призначення пенсії та прийняти рішення відповідно до вимог Закону №1058-ІV та Порядку №22-1 не підлягають задоволенню.

Приписами частини 2 статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України визначено, що у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Відповідно до статті 19 Конституції України суд, як орган державної влади, зобов`язаний діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами.

Згідно статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

З огляду на вищевикладене, суд приходить висновку про відмову у задоволенні позовних вимог ОСОБА_1 .

Відповідно до положень частини 1 статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України, при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі.

Згідно з положеннями частини 2 статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України витрати розподіляються між сторонами відповідно до судового рішення у справі, якщо сплату судових витрат розстрочено або відстрочено до ухвалення судового рішення у справі.

При зверненні до суду з адміністративним позовом, суд в ухвалі про відкриття провадження у справі від 27 серпня 2020 року відстрочив позивачу сплату судового збору у сумі 840,80 грн до ухвалення судового рішення у даній справі.

Отже позивач повинен сплатити судовий збір у розмірі 840,80 грн, оскільки судове рішення ухвалено не на користь позивача, суд стягує судовий збір з позивача на користь Державного бюджету, а саме у сумі 840,80 грн.

Керуючись статтями 77, 90, 139, 241-246, 250, 255, 263, 295 Кодексу адміністративного судочинства України,

вирішив:

Відмовити у задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_2 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області (вул.О.Ольжича, 7, м.Житомир, 10003, код ЄДРПОУ 13559341) про визнання протиправними дій, зобов`язання вчинити певні дії.

Стягнути на користь Державного бюджету з ОСОБА_1 судовий збір у розмірі 840,80 грн.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Учасники справи, особи, які не брали участі у справі, якщо суд вирішив питання про їхні права, свободи, інтереси та (або) обов`язки, мають право подати до Сьомого апеляційного адміністративного суду через Житомирський окружний адміністративний суд апеляційну скаргу на рішення суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Суддя Д.М. Гурін