Рішення № 92126784, 12.10.2020, Житомирський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
12.10.2020
Номер справи
240/9269/20
Номер документу
92126784
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ЖИТОМИРСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Р І Ш Е Н Н Я

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

12 жовтня 2020 року м. Житомир справа № 240/9269/20

категорія 112030600

Житомирський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Гуріна Д.М., розглянувши у письмовому провадженні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області про визнання неправомірними дій, зобов`язання вчинити певні дії,

встановив:

22 червня 2020 року до Житомирського окружного адміністративного суду звернувся ОСОБА_1 із позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області, у якому просить:

- визнати дії Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області стосовно невиплати доплати в сумі 16777,24 грн за період з 1 травня 2018 року до 30 червня 2018 року та за період з 1 грудня 2019 року до 31 січня 2020 року в сумі 19629,39 грн - неправомірними;

- зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Житомирській області виплатити доплату в сумі 16777,24 грн за період з 1 травня 2018 року до 30 червня 2018 року.

В обґрунтування позовних вимог позивач вказав, що перебуває на обліку, як внутрішньо переміщена особа та отримує пенсію. На звернення позивача з питання виплати йому пенсії, як внутрішньо переміщеній особі, листом Головне управління Пенсійного фонду України в Житомирській області від 27 лютого 2020 року №762-579/Л-02/8-0600/20 позивача повідомлено, виплата йому пенсії, як внутрішньо переміщеній особі розпочата з 1 лютого 2020 року на підставі відповідної заяви. Крім того, позивача повідомлено, що йому нарахована доплата в сумі 16777,24 грн за період з 1 травня 2018 року до 30 червня 2018 року та за період з 1 грудня 2019 року до 31 січня 2020 року в сумі 19629,38 грн, які на даний час залишаються невиплаченими.

Після усунення позивачем недоліків позовної заяви, ухвалою судді Житомирського окружного адміністративного суду від 17 серпня 2020 року відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження без проведення судового засідання та повідомлення (виклику) учасників справи, надано відповідачу строк на подачі відзиву.

18 вересня 2020 року на адресу суду від відповідача надійшов відзив на адміністративний позов вх. №36086/20, відповідно до змісту якого відповідач позовні вимоги не визнає та просить відмовити у їх задоволенні за безпідставністю. В обґрунтування заперечень зазначив, що доплата до пенсії в сумі 19629,38 грн за період грудень 2019 року — січень 2020 року повністю виплачена позивачу у червні 2020 року. Стосовно суми доплати до пенсії позивача у розмірі 16777,24 грн, то вказана сума залишається невиплаченою, оскільки в матеріалах пенсійної справи позивача наявне розпорядження Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області (м.Бориспіль) від 10 липня 2018 року про призупинення виплати пенсії позивачу відповідно до списків Держприкордонслужби.

Відповідно до довідки у справі від 25 вересня 2020 року згідно з наказом Житомирського окружного адміністративного суду від 17 вересня 2020 року №02-83-в суддя Гурін Д.М. у період з 21 вересня 2020 року до 9 жовтня 2020 року перебував у щорічній відпустці.

Згідно з частиною 4 статті 243 Кодексу адміністративного судочинства України, судове рішення, постановлене у письмовому провадженні, повинно бути складено у повному обсязі не пізніше закінчення встановлених цим Кодексом строків розгляду відповідної справи, заяви або клопотання.

Частиною 5 статті 250 Кодексу адміністративного судочинства України, встановлено, що датою ухвалення судового рішення в порядку письмового провадження є дата складення повного судового рішення.

Відповідно до положень частини 5 статті 262, частини 1 статті 263 Кодексу адміністративного судочинства України, суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін (у письмовому провадженні) за наявними у справі матеріалами.

Дослідивши матеріали справи, всебічно і повно з`ясувавши всі фактичні обставини справи, об`єктивно оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд дійшов наступних висновків.

Судом встановлено, що ОСОБА_1 відповідно до довідки від 11 листопада 2019 року №1809-5000225857 взятий на облік, як внутрішньо переміщена особа (а.с.5).

17 грудня 2019 року позивач звернувся до відповідача із заявою запросити пенсійну справу з Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області (м.Бориспіль). У заяві позивач вказав, що забезпечений пенсією до 30 листопада 2019 року.

На вказане звернення позивача надійшов лист Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області від 27 лютого 2020 року №762-579/Л-02/8-0600/20, яким позивачу повідомлено про те, що виплата його пенсії, як внутрішньо переміщеній особі по Головному управлінню Пенсійного фонду України в Житомирській області розпочата з 1 лютого 2020 року на підставі заяви від 17 грудня 2019 року та інформації з Єдиної інформаційної бази даних про внутрішньо переміщених осіб, наданої Коростишівським управлінням праці та соціального захисту населення, яка надійшла 15 січня 2020 року. Пенсійна справа взята на облік від Головного управління Пенсійного України у Київській області (м.Бориспіль). Відповідно до атестата від 14 січня 2020 року пенсія виплачена позивачу Головним управлінням Пенсійного фонду України у Київській області (м.Бориспіль) до 30 листопада 2019 року. Згідно даних електронної справи пенсія за період з 1 травня 2018 року до 30 червня 2018 року не виплачена. По пенсійній справі позивача нарахована доплата в сумі 16777,24 грн за період з 1 травня 2018 року до 30 червня 2018 року та за період з 1 грудня 2019 року до 31 січня 2020 року в сумі 19629,38 грн, які на даний час залишаються невиплаченими (а.с.6).

Невиплата вказаних сум, слугувала підставою для звернення позивача з даним позовом.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд виходить з наступного.

Питання щодо подання та оформлення документів для призначення пенсій урегульовано Порядком подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування», затвердженим постановою правління Пенсійного Фонду України 25 листопада 2005 року №22-1 (далі - Порядок №22-1).

Відповідно до пункту 1.5 Порядку №22-1 заява про переведення з одного виду пенсії на інший, про перерахунок пенсії, про виплату пенсії у зв`язку з виїздом на постійне місце проживання за кордон, поновлення виплати пенсії, про припинення перерахування пенсії на банківський рахунок та отримання пенсії за місцем фактичного проживання, про виплату частини пенсії на непрацездатних членів сім`ї особи, яка перебуває на повному державному утриманні, про виплату пенсії за довіреністю, термін дії якої більше одного року, через кожний рік дії такої довіреності, подається пенсіонером особисто або його законним представником до органу, що призначає пенсію, за місцем перебування на обліку як одержувача пенсії, а пенсіонерами, які зареєстровані на території Автономної Республіки Крим та м.Севастополя і не отримують пенсії від уповноважених органів Російської Федерації, - до органу, що призначає пенсію, визначеного Пенсійним фондом України. При цьому, у заяві про виплату частини пенсії непрацездатним членам сім`ї особи, яка знаходиться на повному державному утриманні, вказується адреса одержувача цієї частини пенсії.

Відповідно до пункту 4.12 Порядку №22-1 при переїзді пенсіонера на постійне або тимчасове місце проживання до іншої адміністративно-територіальної одиниці орган, що призначає пенсію, не пізніше трьох робочих днів з дня одержання заяви надсилає запит про витребування пенсійної справи до органу, що призначає пенсію, за попереднім місцем проживання (реєстрації) пенсіонера.

Пенсійна справа не пізніше п`яти робочих днів з дня одержання запиту пересилається органу, що призначає пенсію, за новим місцем проживання (реєстрації).

17 грудня 2019 року ГУ ПФУ в Житомирській області було направлено запит до Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області (м.Бориспіль) про направлення пенсійної справи та довідки (атестату) із повідомленням, по який час пенсіонер забезпечений пенсією (а.с.24).

Після надходження пенсійної справи позивача відповідачем рішенням від 15 січня 2020 року було взято позивача на облік, з 1 січня 2020 року позивач отримує пенсію за віком згідно з Законом України від 9 липня 2003 року №1058-IV «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування», як внутрішньо переміщена особа (а.с.25).

У матеріалах пенсійної справи позивача наявний атестат Головного управління Пенсійного України у Київській області (м.Бориспіль) від 14 січня 2020 року, згідно якого позивачу виплачено пенсію до 30 листопада 2019 року (а.с.26).

Згідно даних електронної пенсійної справи позивача пенсія за період з травня 2018 до червень 2018 року в сумі 16777,24 грн не виплачена.

Забезпечення реалізації прав зареєстрованих внутрішньо переміщених осіб, зокрема, на пенсійне забезпечення визначається Законом України від 20 жовтня 2014 року №1706-VII «Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб» та відповідними нормативно-правовими актами Кабінету Міністрів України.

Абзацом першим пункту 1 постанови Кабінету Міністрів України від 5 листопада 2014 року №637 (далі - Постанова №637) передбачено, що призначення та продовження виплати довічних державних стипендій, усіх видів соціальної допомоги та компенсацій, матеріального забезпечення, надання соціальних послуг, субсидій та пільг за рахунок коштів державного бюджету та фондів загальнообов`язкового державного соціального страхування внутрішньо переміщеним особам здійснюються за місцем перебування таких осіб на обліку, що підтверджується довідкою, виданою згідно з Порядком оформлення і видачі довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 1 жовтня 2014 року №509. Призначення, відновлення та продовження виплати пенсій (щомісячного довічного грошового утримання) (далі - пенсії) внутрішньо переміщеним особам, у тому числі особам, які відмовились відповідно до пункту 1 частини першої статті 12 Закону України "Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб" від довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи і зареєстрували місце проживання та постійно проживають на території, де органи державної влади здійснюють свої повноваження (далі - внутрішньо переміщені особи), здійснюються територіальними органами Пенсійного фонду України на підставі відомостей, що містяться в Єдиній інформаційній базі даних про переміщених осіб.

Припинення або відновлення соціальних виплат проводиться структурними підрозділами з питань соціального захисту населення районних, районних у м.Києві державних адміністрацій, виконавчих органів міських, районних у містах (у разі їх утворення) рад або територіальними органами Пенсійного фонду України згідно з Порядком здійснення контролю за проведенням соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам за місцем їх фактичного проживання/перебування, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 8 червня 2016 року №365 "Деякі питання здійснення соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам" (абзац шістнадцятий пункту 1 Постанови №637).

У разі надходження до Пенсійного фонду України або до його територіальних органів інформації від Адміністрації Державної прикордонної служби, Міністерства внутрішніх справ, Служби безпеки, Національної поліції, Державної міграційної служби, Міністерства фінансів, інших органів виконавчої влади та органів місцевого самоврядування, яка дає обґрунтовані підстави вважати, що особа повернулась до покинутого місця постійного проживання, або особою подано документи, що містять недостовірні відомості для призначення (відновлення, продовження виплати) пенсії, виплата пенсії продовжується після особистого звернення особи, проходження ідентифікації у порядку, визначеному в абзаці четвертому цього пункту, з урахуванням даних Єдиної інформаційної бази даних про внутрішньо переміщених осіб та за відсутності підстав, передбачених пунктами 2-5 частини першої статті 12 Закону України "Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб" (абзац сімнадцятий пункту 1 Постанови №637).

Суми пенсій, які не виплачено за період до місяця їх відновлення, обліковуються в органі, що здійснює пенсійні виплати, та виплачуються на умовах окремого порядку, визначеного Кабінетом Міністрів України (абзац дев`ятнадцятий пункту 1 Постанови №637).

Згідно з пунктом 15 Порядку призначення (відновлення) соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 8 червня 2016 року №365, орган, що здійснює соціальні виплати, на підставі рішення комісії призначає (відновлює) таку соціальну виплату з місяця, в якому надійшла заява внутрішньо переміщеної особи. Суми соціальних виплат, які не виплачені за минулий період, обліковуються в органі, що здійснює соціальні виплати, та виплачуються на умовах окремого порядку, визначеного Кабінетом Міністрів України.

Позивач з 1 січня 2020 року перебуває на обліку у Головному управління Пенсійного фонду України в Житомирській області.

За період з грудня 2019 року до січня 2020 року доплата в сумі 19629,38 грн відповідачем виплачена позивачу 10 червня 2020 року, що не заперечується позивачем у позові.

Отже позовні вимоги в цій частині є безпідставними та такими, що задоволенню не підлягають.

Стосовно позовної вимоги про здійснення доплати до пенсії, як внутрішньо переміщеній особі в сумі 16777,24 грн за період травень-червень 2018 року, суд зазначає наступне.

Як вже було зазначено, у матеріалах пенсійної справи позивача наявний атестат Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області (м.Бориспіль) від 14 січня 2020 року, згідно якого позивачу виплачено пенсію до 30 листопада 2019 року (а.с.26).

Крім того, у матеріалах пенсійної справи позивача наявне розпорядження Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області (м.Бориспіль) від 10 липня 2018 року про призупинення виплати пенсії позивачу відповідно до списків Держприкордонслужби (а.с.27).

Згідно з даними електронної пенсійної справи позивача пенсія за період з травня 2018 року до червня 2018 року в сумі 16777,24 грн не виплачена.

Суми соціальних виплат, які не виплачені за минулий період, обліковуються в органі, що здійснює соціальні виплати, та виплачуються на умовах окремого порядку, визначеного Кабінетом Міністрів України (пункт 15 Порядку призначення (відновлення) соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 8 червня 2016 року №365).

Виплата пенсії позивачу за період з травня 2018 року до червня 2018 року буде проводитись за окремим порядком, визначеним Кабінетом Міністрів України.

Відповідно до частини 1 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача (частини 2 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України).

Відповідачем в порушення частини 2 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України не доведено правомірність своїх дій щодо ненарахування та невиплати позивачу доплати до пенсії в сумі 16777,24 грн за період травень-червень 2018 року, а тому позовні вимоги ОСОБА_1 підлягають частковому задоволенню.

Відповідно до положень частини 1 статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України, при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі.

Згідно з положеннями частини 2 статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України витрати розподіляються між сторонами відповідно до судового рішення у справі, якщо сплату судових витрат розстрочено або відстрочено до ухвалення судового рішення у справі.

При зверненні до суду з адміністративним позовом, суд в ухвалі про відкриття провадження у справі від 17 серпня 2020 року відстрочив позивачу сплату судового збору у сумі 840,80 грн до ухвалення судового рішення у даній справі.

Отже позивач повинен сплатити судовий збір у розмірі 840,80 грн, однак враховуючи те, що судове рішення ухвалюється на користь позивача, суд стягує судовий збір з відповідача на користь Державного бюджету відповідно до задоволеної частини позовних вимог, а саме у сумі 420,40 грн.

Керуючись статтями 77, 90, 139, 243, 262, 263, 295 Кодексу адміністративного судочинства України,

вирішив:

Задовольнити частково адміністративний позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області (вул.О.Ольжича, 7, м.Житомир, 10003, код ЄДРПОУ 13559341) про визнання неправомірними дій, зобов`язання вчинити певні дії.

Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області стосовно невиплати ОСОБА_1 доплати в сумі 16777,24 грн за період з 1 травня 2018 року до 30 червня 2018 року.

Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Житомирській області виплатити ОСОБА_1 доплату в сумі 16777,24 грн за період з 1 травня 2018 року до 30 червня 2018 року.

У задоволенні решти позовних вимог - відмовити.

Стягнути на користь Державного бюджету з Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області судовий збір у розмірі 420,40 грн.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Учасники справи, особи, які не брали участі у справі, якщо суд вирішив питання про їхні права, свободи, інтереси та (або) обов`язки, мають право подати до Сьомого апеляційного адміністративного суду через Житомирський окружний адміністративний суд апеляційну скаргу на рішення суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Суддя Д.М. Гурін