
ВОЛИНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
09 жовтня 2020 року ЛуцькСправа № 140/12990/20
Волинський окружний адміністративний суд у складі судді Валюха В.М., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) адміністративну справу за позовом Головного управління Держпродспоживслужби у Волинській області до Товариства з обмеженою відповідальністю «Брендборд» про стягнення штрафу,
ВСТАНОВИВ:
Головне управління Держпродспоживслужби у Волинській області звернулося з позовом до Товариства з обмеженою відповідальністю «Брендборд» (далі - ТзОВ «Брендборд») про стягнення штрафу за порушення законодавства про рекламу в розмірі 5083,00 грн.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що 11.06.2020 Головне управління Держпродспоживслужби у Волинській області прийняло рішення № 010 про накладення штрафу за порушення законодавства про рекламу, відповідно до якого на ТзОВ «Брендборд» накладено штраф в сумі 5083,00 грн.
Примірник вказаного рішення відповідач отримав 17.06.2020, проте у добровільному порядку штраф не сплатив.
Відповідно до пункту 20 Порядку накладення штрафів за порушення законодавства про рекламу, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 26.05.2004 № 693 (далі - Порядок № 693), сума штрафів за порушення законодавства про рекламу сплачується добровільно або стягується в судовому порядку відповідно до законодавства.
Позивач просить стягнути з відповідача на користь Державного бюджету штраф за порушення законодавства про рекламу у розмірі 5083,00 грн.
Ухвалою Волинського окружного адміністративного суду від 09.09.2020 прийнято позовну заяву до розгляду, відкрито провадження у справі за вказаним позовом та ухвалено розгляд справи проводити за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) суддею одноособово (а. с. 45).
Копію зазначеної ухвали від 09.09.2020 про відкриття провадження в адміністративній справі відповідач отримав 16.09.2020, що підтверджується повідомленням про вручення поштового відправлення (а. с. 48), проте, у встановлений судом строк відповідач відзиву на позовну заяву до суду не подав.
Відповідно до частини шостої статті 162 КАС України у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин суд вирішує справу за наявними матеріалами.
Дослідивши письмові докази, суд дійшов висновку, що позов підлягає до задоволення з таких мотивів та підстав.
Судом встановлено, що 10.03.2020 посадовою особою Головного управління Держпродспоживслужби у Волинській області складено протокол № 009 про порушення законодавства про рекламу (а. с. 12), а 13.03.2020 заступником начальника Головного управління Держпродспоживслужби у Волинській області прийнято рішення № 010 про початок розгляду справи про порушення законодавства про рекламу відносно ТзОВ «Брендборд» (а. с. 31).
11.06.2020 заступник начальника Головного управління Держпродспоживслужби у Волинській області прийняв рішення № 010 про накладення штрафу за порушення законодавства про рекламу, з якого вбачається, що за порушення встановленого законодавством порядку розповсюдження та розміщення реклами алкогольних напоїв, реклами знаків для товарів і послуг, інших об`єктів права інтелектуальної власності, під якими випускаються алкогольні напої, що забороняється засобами зовнішньої реклами, відповідно до вимог частин другої, сьомої статті 27 Закону України «Про рекламу» від 03.07.1996 № 270/96-ВР (далі - Закон № 270/96-ВР) на розповсюджувача реклами ТзОВ «Брендборд» накладено штраф у розмірі до 300 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, в сумі 5083,00 грн. (а. с. 36).
Примірник вказаного рішення про накладення штрафу за порушення законодавства про рекламу від 11.06.2020 № 010 відповідач отримав 17.06.2020, що стверджується повідомленням про вручення поштового відправлення (а. с. 40), проте доказів сплати у добровільному порядку вказаного штрафу суду не надано.
Відповідно до частини першої статті 27 Закону № 270/96-ВР особи, винні у порушенні законодавства про рекламу, несуть дисциплінарну, цивільно-правову, адміністративну та кримінальну відповідальність відповідно до закону.
Пунктом 3 частини другої статті 27 Закону № 270/96-ВР передбачено, що відповідальність за порушення законодавства про рекламу несуть: розповсюджувачі реклами, винні в порушенні встановленого законодавством порядку розповсюдження та розміщення реклами.
За приписами частини четвертої статті 27 Закону № 270/96-ВР центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері державного контролю за додержанням законодавства про захист прав споживачів, за поданням державних органів, зазначених у статті 26 цього Закону, або самостійно у випадках, передбачених цією статтею, крім тих, які віднесено виключно до компетенції Антимонопольного комітету України та які регулюються законодавством з питань авторського права та суміжних прав, накладають штрафи у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, на: розповсюджувачів реклами за вчинення дій, передбачених пунктом 3 частини другої цієї статті, - у розмірі п`ятикратної вартості розповсюдження реклами.
Згідно із частиною сьомою статті 27 Закону № 270/96-ВР у разі неможливості встановлення вартості реклами, розповсюдженої з порушенням вимог цього Закону, на рекламодавців та розповсюджувачів реклами рішенням центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері державного контролю за додержанням законодавства про захист прав споживачів, накладається штраф у розмірі до 300 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Відповідно до пунктів 8, 9 Порядку № 693 накладати штрафи на рекламодавців, виробників та розповсюджувачів реклами мають право Голова Держспоживінспекції, його заступники, начальники територіальних органів Держспоживінспекції та їх заступники. Рішення про накладення штрафу за порушення законодавства про рекламу в розмірі 300 і більше неоподатковуваних мінімумів доходів громадян приймається виключно уповноваженою посадовою особою Держспоживінспекції. Підставою для розгляду справи про порушення законодавства про рекламу (далі - справа) є відповідний протокол, складений уповноваженою посадовою особою Антимонопольного комітету, Національної ради з питань телебачення і радіомовлення, Мінфіну, НКЦПФР або Держспоживінспекції та її територіальних органів.
Пунктами 18 - 20 Порядку № 693 передбачено, що за результатами розгляду справи приймається рішення, що оформляється у двох примірниках, один з яких залишається у Держспоживінспекції або її територіальному органі, другий - у 10-денний строк надсилається особі, стосовно якої було прийнято рішення, або видається її представникові під розписку. Рішення у справі може бути оскаржено в установленому порядку. Сума штрафів за порушення законодавства про рекламу сплачується добровільно або стягується в судовому порядку відповідно до законодавства.
З урахуванням наведених норм чинного законодавства та встановлених обставин справи, суд дійшов висновку про те, що оскільки рішення про накладення штрафу за порушення законодавства про рекламу від 11.06.2020 № 010 у встановленому порядку не скасоване та є чинним, доказів сплати у добровільному порядку штрафу в сумі 5083,00 грн. за вказаним рішенням відповідач до суду не подав, тому позовні вимоги про стягнення з відповідача зазначеного штрафу у вказаному розмірі підлягають до задоволення.
Згідно із частиною другою статті 139 КАС України при задоволенні позову суб`єкта владних повноважень з відповідача стягуються виключно судові витрати суб`єкта владних повноважень, пов`язані із залученням свідків та проведенням експертиз.
Відтак, судові витрати у вигляді сплаченого позивачем судового збору в сумі 2102,00 грн. згідно із платіжним дорученням від 28.08.2020 № 1401 з відповідача стягненню не підлягають.
Керуючись статтями 243-246, 263 КАС України, суд
ВИРІШИВ:
Позов задовольнити повністю.
Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю «Брендборд» (43005, Волинська область, м. Луцьк, пр-т Перемоги, 1, ідентифікаційний код 37572766) до Державного бюджету штраф за порушення законодавства про рекламу у розмірі 5083 гривні 00 копійок (п`ять тисяч вісімдесят три гривні нуль копійок).
Рішення набирає законної сили в порядку та строки, визначені статтею 255 КАС України, та може бути оскаржене в апеляційному порядку шляхом подання апеляційної скарги до Восьмого апеляційного адміністративного суду через Волинський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Суддя В.М.Валюх