
ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01051, м. Київ, вул. Болбочана Петра 8, корпус 1 Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
09 жовтня 2020 року м. Київ № 640/7115/20
Окружний адміністративний суд міста Києва у складі головуючого Бояринцевої М.А., розглянувши в порядку письмового провадження справу
за позовом ОСОБА_1
до Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві
про визнання протиправними дій, зобов`язання вчинити дії,
В С Т А Н О В И В:
ОСОБА_1 звернулася до суду з позовом про визнання протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві щодо відмови у переведенні її пенсії по втраті годувальника на пенсію за віком з 03.02.2020 та виплати їй пенсії на загальних умовах у зв"язку зі втратою статусу внутрішньо переміщеної особи та про зобов"язання Головне управління Пенсійного фонду України в м. Києві перевести ОСОБА_1 з пенсії по втраті годувальника на пенсію за віком з 03.02.2020 та виплачувати їй пенсію на загальних умовах у зв"язку зі втратою статусу внутрішньо переміщеної особи.
Ухвалою суду від 07.10.2020 закрито провадження у справі в частині позовних вимог про визнання протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві щодо відмови у переведенні пенсії ОСОБА_1 по втраті годувальника на пенсію за віком з 03.02.2020 та про зобов"язання Головне управління Пенсійного фонду України в м. Києві перевести ОСОБА_1 з пенсії по втраті годувальника на пенсію за віком з 03.02.2020.
В обґрунтування вимог про протиправність дій Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві щодо виплати пенсії на загальних умовах у зв"язку зі втратою статусу внутрішньо переміщеної особи позивачка посилається на Конституцію України, закони України «Про пенсійне забезпечення», «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» та зазначає, що вона втратила статус внутрішньо-переміщеної особи, а тому вона має право на отримання пенсії на загальних підставах.
Від відповідача надійшов відзив на позов, в якому відповідач посилається на закони України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування», «Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб», Порядок призначення (відновлення) соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам та Порядок здійснення контролю за проведенням соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам за місцем їх фактичного проживання/перебування, затверджені постановою Кабінету Міністрів України від 08.06.2016 № 365, та зазначає, що ОСОБА_1 є внутрішньо переміщеною особою, оскільки факт набуття статусу внутрішньо переміщеної особи не пов`язаний із подальшою зміною реєстрації адреси місце проживання.
Розглянувши подані документи і матеріали, всебічно і повно з`ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд приходить до наступних висновків.
ОСОБА_1 перебуває на обліку в Оболонському районному відділі обслуговування громадян № 8 Головному управлінні Пенсійного фонду України в м. Києві з 01.11.2019.
На підставі заяви ОСОБА_1 від 03.02.2020, її пенсію по втраті годувальника переведено на пенсію за віком.
Проте, як зазначає позивачка, їй виплачується пенсія як внутрішньо переміщеній особі, незважаючи на втрату такого статусу.
Відповідач не заперечує наведених обставин, проте зазначає, що ОСОБА_1 є внутрішньо переміщеною особою, оскільки факт набуття статусу внутрішньо переміщеної особи не пов`язаний із подальшою зміною реєстрації адреси місце проживання.
Надаючи правову оцінку обставинам справи, суд виходить з наступного.
Згідно з частиною другою статті 19 Конституції України, органи державної влади, їх посадові особи (а тому і органи та посадові особи пенсійного фонду України, як органи виконавчої влади, до яких відноситься і Відповідач) зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Статтею 46 Конституції України визначено, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Статтею 8 Закону України Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» передбачено право громадян України на отримання пенсійних виплат та соціальних послуг.
Гарантії дотримання прав, свобод та законних інтересів внутрішньо переміщених осіб визначає Закон України «Про забезпечення прав та свобод внутрішньо переміщених осіб».
Згідно із статтею 1 Закону України від 20.10.2014 № 1706-VII «Про забезпечення прав та свобод внутрішньо переміщених осіб» (в редакції, яка діяла на час виникнення спірних правовідносин, далі - Закон № 1706-VII) внутрішньо переміщеною особою є громадянин України, іноземець або особа без громадянства, яка перебуває на території України на законних підставах та має право на постійне проживання в Україні, яку змусили залишити або покинути своє місце проживання у результаті або з метою уникнення негативних наслідків збройного конфлікту, тимчасової окупації, повсюдних проявів насильства, порушень прав людини та надзвичайних ситуацій природного чи техногенного характеру.
Зазначені обставини вважаються загальновідомими і такими, що не потребують доведення, якщо інформація про них міститься в офіційних звітах (повідомленнях) Верховного Комісара Організації Об`єднаних Націй з прав людини, Організації з безпеки та співробітництва в Європі, Міжнародного Комітету Червоного Хреста і Червоного Півмісяця, Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини, розміщених на веб-сайтах зазначених організацій, або якщо щодо таких обставин уповноваженими державними органами прийнято відповідні рішення.
Адресою покинутого місця проживання внутрішньо переміщеної особи в розумінні цього Закону визнається адреса місця проживання особи на момент виникнення обставин, зазначених у частині першій цієї статті.
Відповідно до частини першої статті 4 Закону № 1706-VII факт внутрішнього переміщення підтверджується довідкою про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи, що діє безстроково, крім випадків, передбачених статтею 12 цього Закону.
Згідно із частиною першою статті 12 Закону № 1706-VII підставою для скасування дії довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи та внесення відомостей про це в Єдину інформаційну базу даних про внутрішньо переміщених осіб є обставини, за яких внутрішньо переміщена особа:
1) подала заяву про відмову від довідки;
2) скоїла злочин: дії, спрямовані на насильницьку зміну чи повалення конституційного ладу або на захоплення державної влади; посягання на територіальну цілісність і недоторканність України; терористичний акт; втягнення у вчинення терористичного акту; публічні заклики до вчинення терористичного акту; створення терористичної групи чи терористичної організації; сприяння вчиненню терористичного акту; фінансування тероризму; здійснення геноциду, злочину проти людяності або військового злочину;
3) повернулася до покинутого місця постійного проживання;
4) виїхала на постійне місце проживання за кордон;
5) подала завідомо недостовірні відомості.
Рішення про скасування дії довідки приймається керівником структурного підрозділу з питань соціального захисту населення районних, районних у місті Києві державних адміністрацій, виконавчих органів міських, районних у містах (у разі утворення) рад за місцем проживання особи та надається внутрішньо переміщеній особі протягом трьох днів з дня прийняття такого рішення.
Як вбачається з матеріалів справи, 14.12.2017 начальником управління соціального захисту населення Селидівської міської ради складено повідомлення № 691 про скасування довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи від 20.11.2014 № 1428003677 виданої ОСОБА_1 .
Листом від 13.08.2019 Управління соціального захисту населення Селидівської міської ради повідомило ОСОБА_1 про підготовку подання про припинення соціальних виплат на розгляд комісії з питань призначення (відновлення) соціальних виплат внутрішньо перемішеним особам. Рішенням комісії від 15.12.2017 № 10181 припинено виплати пенсії.
Згідно з листом Міністерства соціальної політики України від 15.08.2019 №222/0/107-19/22, станом на 15.08.2019 відомості про перебування ОСОБА_1 на обліку внутрішньо переміщених осіб в Єдиній інформаційній базі даних про внутрішньо переміщених осіб відсутні.
Наведене свідчить про втрату позивачкою статусу внутрішньо переміщеної особи.
Обставини щодо втрати ОСОБА_1 даного статусу також підтверджується судовими рішеннями у справі Донецького окружного адміністративного суду № 200/500/19-а.
З урахуванням наведеного суд приходить до висновку про наявність права у позивачки на отримання пенсії на загальних підставах.
При цьому, суд звертає увагу відповідача, що отримання та втрата статусу внутрішньо переміщеної особи є добровільним правом кожного громадянина, сам лише факт проживання на відповідних територіях, без волевиявлення отримання відповідного статусу, не надає громадянину автоматично статусу внутрішньо переміщеної особи.
За таких обставин, суд приходить до висновку про обґрунтованість позовних вимог, тому позов визнається таким, що підлягає задоволенню.
Відповідно до статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Враховуючи, що ухвалою суду від 03.04.2020 відстрочено сплату судового збору до ухвалення рішення у справі, судовий збір у розмірі 840,80 грн підлягає стягненню з відповідача на рахунок суду.
Керуючись статтями 139, 241-243, 246 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
В И Р І Ш И В:
1. Позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ідентифікаційний номер НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві (вул. Бульварно-Кудрявська, 16, м. Київ, 04053, код ЄДРПОУ 42098368) про визнання протиправними дій, зобов`язання вчинити дії задовольнити.
2. Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві щодо відмови здійснювати виплату ОСОБА_1 пенсії на загальних умовах у зв"язку зі втратою статусу внутрішньо переміщеної особи.
3. Зобов"язати Головне управління Пенсійного фонду України в м. Києві здійснити виплату пенсії ОСОБА_1 на загальних умовах у зв"язку зі втратою статусу внутрішньо переміщеної особи.
4. Стягнути з Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві (вул. Бульварно-Кудрявська, 16, м. Київ, 04053, код ЄДРПОУ 42098368) судовий збір в розмірі 840 (вісімсот сорок) грн 40 коп. на рахунок Окружного адміністративного суду міста Києва (отримувач коштів - УК у Печерському р-ні м.Києва, код отримувача (код ЄДРПОУ) - 38004897, рахунок отримувача - UA908999980313181206084026007, банк отримувача - Казначейство України (ЕАП), код банку отримувача - 899998, код класифікації доходів бюджету - 22030101).
Рішення суду набирає законної сили в строк і порядку, передбачені статтею 255 Кодексу адміністративного судочинства України. Рішення суду може бути оскаржено за правилами, встановленими ст. ст. 293, 295 - 297 КАС України.
Суддя М.А. Бояринцева