
ЧЕРНІГІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
09 жовтня 2020 року Чернігів Справа № 620/2768/20
Чернігівський окружний адміністративний суд під головуванням судді Житняк Л.О., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження справу за позовом 1 Державного пожежно-рятувального загону Управління Державної служби з надзвичайних ситуацій України у Чернігівській області до ОСОБА_1 про стягнення коштів,
В С Т А Н О В И В:
Позивач звернувся до суду з позовом до ОСОБА_1 , в якому просить стягнути з відповідача на його користь 45 368,31 грн.
Позов мотивовано тим, що відповідачу було зайво нараховано та виплачено грошове забезпечення в сумі 45 368 грн 31 коп., чим завдано матеріальну шкоду 1 Державному пожежно-рятувальному загону Управління ДСНС України у Чернігівській області.
Ухвалою судді від 21.08.2020 відкрито провадження у справі та призначено її до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження без виклику сторін. Також встановлено відповідачу 15-дений строк з дня вручення вказаної ухвали для надання відзиву на позов.
У встановлений ухвалою про відкриття провадження строк, відповідач відзив на позов не подав. Про розгляд справи повідомлявся належним чином. До суду поштовим відділенням передано конверт з ухвалою про відкриття провадження. Враховуючи наведене, розгляд справи проводиться за наявними матеріалами справи.
Розглянувши подані сторонами документи і матеріали, з`ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд зазначає про таке.
З матеріалів позовної заяви вбачається, що ОСОБА_1 , колишній начальник караулу 5 державної пожежно-рятувальної частини (смт Козелець) 1 Державного пожежно-рятувального загону Управління Державної служби з надзвичайних ситуацій України у Чернігівській області з 15.08.2013 був прийнятий на службу цивільного захисту та проходив службу в ДСНС по 18.11.2019.
Наказом Управління ДСНС України у Чернігівській області від 15.11.2019 №489 (по особовому складу) на лейтенанта служби цивільного захисту ОСОБА_1 , начальника караулу 5 державної пожежно-рятувальної частини, (смт Козелець) було накладено дисциплінарне стягнення у виді звільнення зі служби у зв`язку із систематичним невиконанням умов контракту.
Наказом Управління ДСНС України у Чернігівській області від 18.11.2019 №492 (по особовому складу), лейтенанта служби цивільного захисту ОСОБА_1 , начальника караулу 5 державної пожежно-рятувальної частини (смт Козелець) було звільнено із служби цивільного захисту у запас (з постановкою на військовий облік) у зв`язку із систематичним не виконанням умов контракту з 18.11.2019.
При цьому наказом Управління ДСНС України у Чернігівській області від 13.11.2019 №298 було призначено службове розслідування, за результатами якого було встановлено порушення ОСОБА_1 вимог абзаців 16, 17 пункту 31 Положення про порядок проходження служби цивільного захисту особами рядового і начальницького складу, внаслідок чого йому було зайво нараховано та виплачено грошове забезпечення в сумі 45 368 грн. 31 коп., чим, на думку позивача, завдано матеріальну шкоду 1 Державному пожежно-рятувальному загону Управління ДСНС України у Чернігівській області.
Оскільки відповідач добровільно відшкодовувати збитки наміру не має, позивач звернувся до суду з даним позовом.
З метою досудового врегулювання спору позивачем була направлена претензія за № 01-17/232 від 06.03.2020 на зареєстровану адресу проживання відповідача. Оскільки відповідач добровільно сплачувати заборгованість наміру не має, позивач звернувся до суду з даним позовом.
Даючи правову оцінку вказаним обставинам справи, суд зважає на наступне.
Так, Дисциплінарний статут служби цивільного захисту (далі - Статут) визначає сутність службової дисципліни, права та обов`язки осіб рядового і начальницького складу органів та підрозділів цивільного захисту, в тому числі слухачів і курсантів навчальних закладів спеціально уповноваженого центрального органу виконавчої влади з питань цивільного захисту (далі - особи рядового і начальницького складу), щодо її додержання, види заохочення та дисциплінарних стягнень і порядок їх застосування.
За визначенням ст.1 Дисциплінарного статуту служби цивільного захисту, службова дисципліна - бездоганне та неухильне виконання особами рядового і начальницького складу службових обов`язків, установлених Кодексом цивільного захисту України, цим Статутом, іншими нормативно-правовими актами та контрактом про проходження служби в органах і підрозділах цивільного захисту (далі - контракт).
Порушення службової дисципліни є дисциплінарним правопорушенням ( ст.6).
Відповідно до ст.57 та ст.58 Дисциплінарного статуту дисциплінарні стягнення накладаються на осіб рядового і начальницького складу за порушення ними службової дисципліни.
Грубим дисциплінарним проступком вважається факт грубого порушення службової дисципліни, що не містить ознак кримінального правопорушення, а саме:
невихід на службу без поважних причин;
порушення встановленого керівником органу чи підрозділу цивільного захисту розпорядку дня;
вживання алкогольних напоїв чи наркотичних засобів у службовий час, прибуття на службу в нетверезому стані чи стані наркотичного сп`яніння;
порушення статутних правил несення служби;
втрата службового посвідчення, службових документів;
невиконання наказів та розпоряджень начальників, що призвело до неготовності до дій за призначенням та зриву виконання покладених на орган чи підрозділ цивільного захисту завдань;
порушення вимог законів та інших нормативно-правових актів, що призвело до псування або втрати закріпленого майна, обладнання та техніки, інших матеріальних збитків, а також завдало шкоди здоров`ю особовому складу органу чи підрозділу цивільного захисту або іншим особам;
самовільне відлучення курсантів (слухачів) з розташування навчального закладу;
невиконання індивідуальних планів роботи науковим, науково-педагогічним, педагогічним складом, ад`юнктами, докторантами.
Статтею 68 Статуту визначено, що на осіб рядового і начальницького складу за порушення службової дисципліни можуть накладатися такі види дисциплінарних стягнень:
1) зауваження;
2) догана;
3) сувора догана;
4) попередження про неповну службову відповідність;
5) звільнення зі служби у зв`язку з систематичним невиконанням умов контракту чи через службову невідповідність.
На осіб рядового і начальницького складу, які порушили службову дисципліну, можуть бути накладені лише визначені цим Статутом дисциплінарні стягнення, що відповідають ступеню вини особи ( ст.75 Статуту).
Статтею 80 визначено, що звільнення осіб рядового і начальницького складу зі служби у зв`язку з систематичним невиконанням умов контракту або через службову невідповідність є крайнім заходом дисциплінарного впливу і може застосовуватися у разі, якщо раніше вжиті заходи дисциплінарного впливу не дали позитивних результатів або якщо вчинене дисциплінарне правопорушення не сумісне з перебуванням на службі цивільного захисту.
Накладенню дисциплінарного стягнення передує отримання від порушника дисципліни письмового пояснення. У разі відмови порушника дати письмове пояснення безпосередній начальник такої особи складає про це акт (ст.81).
Згідно ст.83 Статуту прийняттю начальником рішення про накладення на підлеглого дисциплінарного стягнення за суттєвий грубий дисциплінарний проступок може передувати службове розслідування, яке призначається виданим наказом начальника з метою з`ясування всіх обставин, а також уточнення причин і умов, що призвели до вчинення дисциплінарного правопорушення, встановлення ступеня тяжкості правопорушення та розміру заподіяної шкоди.
Службове розслідування має бути завершено протягом одного місяця з дня його призначення начальником. У разі необхідності цей строк може бути продовжено начальником, який призначив службове розслідування, або старшим прямим начальником, але не більш як на один місяць (ст.84 Статуту).
Порядок проведення службового розслідування визначається спеціально уповноваженим центральним органом виконавчої влади з питань цивільного захисту (ст.85 Статуту).
Так, відповідно до ст.85 Дисциплінарного статуту служби цивільного захисту, затвердженого Законом України від 05.03.2009 №1068-VI, з метою зміцнення службової дисципліни в органах і підрозділах цивільного захисту, упорядкування питань призначення, проведення службових розслідувань наказом Міністерства внутрішніх справ України від 05.05.2015 №515 затверджено Інструкцію про порядок проведення службових розслідувань в органах і підрозділах цивільного захисту.
Ця Інструкція визначає порядок проведення службових розслідувань щодо порушень службової дисципліни, у тому числі вчинення дій, за які передбачено адміністративну чи кримінальну відповідальність (далі - порушення службової дисципліни), скоєних особою (особами) рядового і начальницького складу служби цивільного захисту, у тому числі слухачами і курсантами навчальних закладів сфери управління ДСНС України (далі - особи рядового і начальницького складу), права й обов`язки посадових осіб при проведенні службового розслідування, оформлення його результатів та прийняття за ним рішення.
Рішення про проведення службового розслідування приймається начальником, який має право видавати письмові накази та накладати на підлеглого дисциплінарні стягнення.
У наказі про призначення службового розслідування зазначаються підстави для призначення службового розслідування, особа (якщо вона встановлена), стосовно якої воно має бути проведено, та особа (особи), якій(им) доручено його проведення.
Зокрема, службові розслідування призначаються в разі невиходу на службу без поважних причин.
Підставами для призначення службового розслідування є інформація, викладена в рапортах, заявах, скаргах осіб рядового і начальницького складу, державних службовців та працівників ДСНС України, матеріалах перевірок (інформація, одержана за результатами заходів контролю), письмових зверненнях громадян, повідомленнях правоохоронних органів, органів державної влади і місцевого самоврядування, підприємств, установ, організацій та їхніх посадових осіб, об`єднань громадян, а також опубліковані засобами масової інформації інформативні дані про події, що потребують з`ясування обставин, за яких вони сталися.
Особа рядового або начальницького складу, щодо якої проводиться службове розслідування, може бути усунена від виконання службових обов`язків за займаною посадою.
Рішення про усунення особи рядового або начальницького складу від посади можуть приймати начальники, яким надано право прийняття на службу або призначення цієї особи на посаду, шляхом видання письмового наказу.
Тривалість усунення від виконання службових обов`язків за посадою не повинна перевищувати час, передбачений для проведення службового розслідування.
Особа рядового або начальницького складу, якій повідомлено про підозру в учиненні нею злочину у сфері службової та професійної діяльності, пов`язаної з наданням публічних послуг, та/або злочину, пов`язаного із зловживанням своїм службовим становищем, підлягає відстороненню від виконання повноважень на посаді в порядку, визначеному Кримінальним процесуальним кодексом України.
Питання про виплату грошового забезпечення особі рядового або начальницького складу, відстороненій від виконання повноважень на посаді (усуненій від виконання службових обов`язків за посадою), вирішується відповідно до чинного законодавства України.
Підсумковим документом службового розслідування є висновок службового розслідування, який складається зі вступної, описової та резолютивної частин.
Як вбачається з висновку службового розслідування, 14.11.2019 комісією було доведено до відповідача наказ Управління від 13.11.2019 №298 про проведення відносно нього службового розслідування та запропоновано надати пояснення по суті його проведення.
При цьому, відповідач від надання будь-яких пояснень відмовився, зазначивши, що не має наміру продовжувати службу та віддав службове посвідчення. Проведеним службовим розслідуванням було встановлено факти невиходу на службу без поважних причин (прогули) в період з 06.07.2019 по 17.07.2019 та з 28.07.2019 по 15.11.2019.
Так, відповідно до п.16, 17 Положення про порядок проходження служби особами рядового і начальницького складу органів і підрозділів цивільного захисту, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21.07.2005 №629 внутрішній розпорядок, який визначає вимоги до організації служби та розпорядок дня в органах і підрозділах цивільного захисту, у тому числі у вищих навчальних закладах МНС, що здійснюють підготовку, перепідготовку і підвищення кваліфікації осіб рядового і начальницького складу, затверджується керівниками відповідних органів і підрозділів цивільного захисту з урахуванням особливостей діяльності цих органів і підрозділів у порядку, що визначається МНС.
При змінному режимі служби встановлюється однакова тривалість денної, вечірньої та нічної зміни.
Особливості проходження служби особами рядового і начальницького складу в районах, що зазнали радіаційного забруднення внаслідок Чорнобильської катастрофи, визначаються Міністром з питань надзвичайних ситуацій та у справах захисту населення від наслідків Чорнобильської катастрофи.
Особи рядового і начальницького складу забезпечуються форменим та спеціальним одягом, знаками розрізнення, спорядженням і засобами індивідуального захисту.
Так, згідно ч.1, ч.2 ст.3 Закону України від 03.10.2019 №160-ІХ «Про матеріальну відповідальність військовослужбовців та прирівняних до них осіб за шкоду, завдану державі» підставою для притягнення до матеріальної відповідальності є шкода, завдана невиконанням чи неналежним виконанням особою службових обов`язків. Умовами притягнення до матеріальної відповідальності є: наявність шкоди; протиправна поведінка особи у зв`язку з невиконанням чи неналежним виконанням нею обов`язків військової служби або службових обов`язків; причинний зв`язок між протиправною поведінкою особи і завданою шкодою; вина особи в завданні шкоди
Згідно ст.12 Закону у разі звільнення особи, притягнутої до матеріальної відповідальності, зі служби або у разі, якщо рішення про притягнення до матеріальної відповідальності особи не прийнято до її звільнення зі служби, відшкодування завданої шкоди здійснюється в судовому порядку в разі відмови особи від її добровільного відшкодування або в іншому встановленому законом порядку.
Відповідно до п.5 ч.1 ст.1 Закону надлишкові виплати під час виконання обов`язків належать до прямої дійсної шкоди.
Частина 1 ст.7 Закону визначає, що розмір завданої шкоди встановлюється за фактичними втратами на підставі даних бухгалтерського обліку.
Відповідно до розрахунку проведеного фінансово-економічним відділенням 1 Державного пожежно-рятувального загону Управління ДСНС України у Чернігівській області розмір завданої шкоди становить 45 368,31 грн (сорок п`ять тисяч триста шістдесят вісім грн 31 коп.).
Таким чином, оскільки відповідач добровільно завдану шкоду не відшкодував, остання підлягає стягненню в судовому порядку у розмірі 45 368,31 грн.
Згідно з ч.1 та ч.2 ст.77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених ст.78 цього Кодексу.
Підстави для розподілу судових витрат відсутні, оскільки згідно ч.2 ст.139 КАС України при задоволенні позову суб`єкта владних повноважень з відповідача стягуються виключно судові витрати суб`єкта владних повноважень, пов`язані із залученням свідків та проведенням експертиз.
Керуючись статтями 72-74, 77, 139, 241-246, 262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
В И Р І Ш И В:
Позов 1 Державного пожежно-рятувального загону Управління Державної служби з надзвичайних ситуацій України у Чернігівській області до ОСОБА_1 про стягнення коштів - задовольнити повністю.
Стягнути з ОСОБА_1 45 368,31 грн (сорок п`ять тисяч триста шістдесят вісім грн 31 коп.) завданої шкоди на користь 1 Державного пожежно-рятувального загону Управління Державної служби з надзвичайних ситуацій України у Чернігівській області.
Рішення суду набирає законної сили в порядку статей 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом тридцять днів з дня отримання його копії. Апеляційна скарга подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення.
Позивач - 1 Державний пожежно-рятувального загону Управління Державної служби з надзвичайних ситуацій України у Чернігівській області (вул.Захисників України, 4, м.Чернігів, 14030, код ЄДРПОУ 38340807).
Відповідач - ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ).
Повне рішення суду складено 09.10.2020.
Суддя Л.О. Житняк