Рішення № 92114296, 09.10.2020, Черкаський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
09.10.2020
Номер справи
120/1556/20-а
Номер документу
92114296
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

09 жовтня 2020 року справа № 120/1556/20-а

м. Черкаси

Черкаський окружний адміністративний суд одноособово в складі головуючої судді Бабич А.М., розглянувши в залі суду в порядку спрощеного письмового провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Департаменту патрульної поліції Національної поліції України про стягнення заборгованості з заробітної плати,

УСТАНОВИВ:

На підставі ухвали від 10.04.2020 Вінницького окружного адміністративного суду (у складі головуючого судді Віятик Н.В.) для дотримання правила територіальної підвідомчості на розгляд Черкаського окружного адміністративного суду надійшла справа №120/1556/20-а за позовом ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ; РНОКПП НОМЕР_1 ) (далі - позивач) до Департаменту патрульної поліції Національної поліції України (03048, м. Київ, вул. Федора Ернста, буд.3; код ЄДРПОУ 40108646) (далі - відповідач) про стягнення на його користь заборгованості:

з доплати за службу в нічний час за період з 19.02.2016 до 31.01.2018 в сумі 5798,40грн.;

з індексації грошового забезпечення за період з 19.02.2016 до 30.10.2017 включно в сумі 3005,00грн.

В обґрунтування позову зазначено, що відповідач всупереч вимогам чинного законодавства не нарахував та не виплатив позивачу вказані суми коштів.

За результатом автоматичного розподілу вказана справа передана для розгляду судді Бабич А.М.

Ухвалою суду від 18.08.2020 прийнято позовну заяву до розгляду, відкрито провадження у справі та вирішено здійснювати її розгляд правилами спрощеного провадження відповідно до ст.12 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України). Також встановлено відповідачу строк, тривалістю п`ятнадцять днів з дня отримання копії ухвали про відкриття провадження у справі, для надання відзиву на позовну заяву та доказів. Згідно з даними рекомендованих повідомлень вказану ухвалу позивач отримав 29.08.2020, а відповідач - 26.08.2020.

11.09.2020 відповідач подав до суду відзив, в якому просив відмовити у задоволенні позовних вимог повністю. Стверджує, що посадовий оклад поліцейського відповідно до схеми посадових окладів установлений постановою КМУ від 11.11.2015 №988 та дорівнює 2470,00грн. Крім того поліцейським, які несуть службу в нічний час, надається перерва для відпочинку та харчування тривалістю не більше двох годин, яка не включається в службовий час. Не погоджується з розрахунком позивача, зауваживши на обчислення сум коштів із неправильної суми його посадового окладу.

Суд долучив всі надані документи до матеріалів адміністративної справи.

Оскільки обґрунтованих клопотань від учасників спору про розгляд справи у судовому засіданні з їх викликом суду не надходили, зважаючи на відсутність необхідності призначити у справі експертизу або викликати та допитати свідків, суд дійшов висновку розглянути справу без виклику сторін у судове засідання за наявними письмовими доказами (у письмовому провадженні).

Оцінивши доводи сторін, дослідивши письмові докази, суд дійшов висновку, що позов підлягає частковому задоволенню, з огляду на таке.

Згідно з довідкою начальника ВКЗ УПП у Вінницькій області ДПП майора поліції Маніної А. позивач проходить службу в Управлінні патрульної поліції у Вінницькій області Департаменту патрульної поліції з 19.02.2016 (наказ відповідача від 18.03.2016 №51 о/с). З 01.08.2019 призначений на посаду інспектора взводу №2 роти №1 батальйону вказаного Управління (наказ відповідача від 01.08.2019 №582 о/с) та проходить службу на час звернення зі вказаним позовом з посадовим окладом в розмірі 2400,00грн.

Листом від 06.04.2020 №12зі/41/21/02-2020 відповідач на запит позивача на інформацію повідомив. Позивач працював інспектором роти Батальйону управління патрульної поліції у Вінницькій області (стройовий підрозділ) з окладом 2400,00грн. відповідно до додатку 8 постанови №988. За час служби з 19.02.2016 до 31.01.2018 відпрацював 140 нічних змін:

2016 рік: лютий - 2 зміни, березень - 8 змін, квітень - 6 змін, травень - 7 змін, червень - 0 змін, липень - 6 змін, серпень - 8 змін, вересень - 4 зміни, жовтень - 4 зміни, листопад - 6 змін, грудень - 6 змін;

2017 рік: січень - 0 змін, лютий - 4 зміни, березень - 4 зміни, квітень - 8 змін, травень - 6 змін, червень - 7 змін, липень - 8 змін, серпень - 8 змін, вересень -8 змін, жовтень - 8 змін, листопад - 8 змін, грудень - 6 змін;

2018 рік: січень - 8 змін.

Додатково зазначив, що службою в нічний час вважається виконання поліцейським службових обов`язків у період з 22 год 00 хв. до 06год. 00хв. Графіки нарядів та чергувань, довідки обліку несення служби в нічний час - відсутні, служба в нічний час обраховувалась відповідно до розстановки сил та засобів відповідної роти, яка заступала на нічне чергування (згідно з якими розраховано кількість нічних чергувань).

З архівних відомостей №1, копії яких долучені до матеріалів справи, суд встановив, що в період з квітня 2016 року до січня 2018 року посадовий оклад позивача складав 2400,00грн.

Вважаючи не оплаченими відпрацьовані нічні зміни служби, не нарахованою індексацію, позивач звернувся з позовом до суду.

Надаючи оцінку спірним обставинам, суд врахував ч.2 ст.19 Конституції України, якою встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Спірні правовідносини врегульовані Законом України від 2 липня 2015 року №580-VIII «Про Національну поліцію» (далі - Закон України №580-VIII) та іншими нормативно-правовими актами.

Частиною першою статті 3 Закону №580-VIII встановлено, що у своїй діяльності поліція керується Конституцією України, міжнародними договорами України, згода на обов`язковість яких надана Верховною Радою України, цим та іншими законами України, актами Президента України та постановами Верховної Ради України, прийнятими відповідно до Конституції та законів України, актами Кабінету Міністрів України, а також виданими відповідно до них актами Міністерства внутрішніх справ України, іншими нормативно-правовими актами.

Відповідно до ч.ч. 1, 2 ст.94 Закону України №580-VIII поліцейські отримують грошове забезпечення, розмір якого визначається залежно від посади, спеціального звання, строку служби в поліції, інтенсивності та умов служби, кваліфікації, наявності наукового ступеня або вченого звання.

Порядок виплати грошового забезпечення визначає Міністр внутрішніх справ України.

Відповідно до п.1 постанови Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 № 988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» (далі - Постанова №988) грошове забезпечення поліцейських складається з посадового окладу, окладу за спеціальним званням, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, які мають постійний характер), премії та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.

Підпунктом 3 пункту 5 Постанови № 988 визначено обов`язок виплачувати доплату за службу в нічний час - у розмірі 35 відсотків посадового окладу з розрахунку за кожну годину служби в нічний час.

Отже, розрахунок вказаного виду доплати повинен обчислюватися з дійсного посадового окладу. Архівними відомостями підтверджується, що встановлений та нараховуваний посадовий оклад позивача становить 2400,00грн.

Додатком №8 до Постанови №988 передбачена схема посадових окладів поліцейських стройових підрозділів поліції, згідно з якою розмір посадового окладу інспектора стройового підрозділу поліції складає 2400 грн. (крім м. Києва), а додатком №10 передбачена схема посадових окладів поліцейських з числа молодшого складу поліції, згідно з якою розмір посадового окладу поліцейського (інспектора) патрульної поліції складає 2470 грн. (крім м.Києва).

Згідно з п.2 Постанови №988 виплата грошового забезпечення поліцейським Національної поліції та курсантам вищих навчальних закладів Міністерства внутрішніх справ із специфічними умовами навчання здійснюється в порядку, що затверджується Міністерством внутрішніх справ.

Пунктом 2 наказу Міністерства внутрішніх справ України від 06.04.2016 №260 передбачено, що посадові оклади поліцейським встановлюються згідно зі штатним розписом у таких розмірах: для поліцейських середнього та вищого складу - згідно з додатками 3 - 9 до Постанови №988; для поліцейських молодшого складу - згідно з додатком 10 до Постанови №988.

Стаття 80 Закону України №580-VIII передбачає, що звання рядовий відноситься до молодшого складу поліції, а звання лейтенант поліції відноситься до середнього складу поліції.

Суд врахував, що на час призначення на посаду інспектора середнього складу поліції позивач мав звання рядовий поліції і відносився за званням до молодшого складу поліції. У подальшому йому присвоєно звання лейтенант поліції, що відноситься до середнього складу поліції.

Відповідно до ст.94 Закону України "Про Національну поліцію", постанови Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 року №988 "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції", з метою впорядкування структури та умов грошового забезпечення поліцейських та курсантів вищих навчальних закладів МВС із специфічними умовами навчання, які здійснюють підготовку поліцейських, наказом Міністерства внутрішніх справ України від 06.04.2016 №260 затверджено Порядок та умови виплати грошового забезпечення поліцейським Національної поліції та курсантам вищих навчальних закладів МВС із специфічними умовами навчання (далі - Порядок №260).

Відповідно до п.11 Розділу ІІ Порядку №260 поліцейським, які виконують службові обов`язки в нічний час, виплачується доплата за службу в нічний час у розмірі 35 відсотків посадового окладу з розрахунку за кожну годину служби в нічний час. Годинна ставка обчислюється шляхом ділення місячного посадового окладу на кількість годин фактичного часу служби з урахуванням норми тривалості службового часу за відповідний місяць при 40-годинному робочому тижні.

Підставами для виконання службових обов`язків у нічний час є графіки нарядів та чергувань, затверджені наказами керівників підрозділів органів поліції.

Облік фактичного часу служби в нічний час для нарахування доплати здійснюється шляхом оформлення довідки обліку несення поліцейськими служби в нічний час за формою, визначеною у додатку 1 до цих Порядку та умов.

Поліцейським, що залучалися до служби в нічний час, виплата доплати за службу в нічний час за минулий місяць здійснюється одночасно з виплатою грошового забезпечення за поточний місяць.

Пунктом 11 Розділу І Порядку № 260 визначено, що грошове забезпечення, виплачене поліцейському несвоєчасно або в меншому розмірі, ніж належало, виплачується за весь період, протягом якого поліцейський мав на нього право, але не більше ніж за три роки, що передували зверненню за одержанням грошового забезпечення.

Відповідно до вимог вказаної постанови №988 та положень Порядку №260 доплата за службу в нічний час є щомісячним додатковим видом грошового забезпечення поліцейського, який входить до складу грошового забезпечення поліцейського, а обов`язок виплачувати доплату за службу в нічний час встановлений пп.3 п.5 вищевказаної Постанови №988.

Отже, для розрахунку доплати за службу в нічний час мають значення розмір посадового окладу та кількість фактично відпрацьованих годин нічної служби.

Суд врахував, що відповідач не заперечує несення позивачем служби в нічний час у спірному періоді та підтверджує їх кількість - 140 нічних змін. Однак відповідних нарахувань він не здійснив, що є порушенням вказаних нормативно-правових актів.

Зважаючи, що доплата за службу позивача в нічний час відповідачем не нарахована, така бездіяльність є протиправною. Тому для повного захисту порушеного права позивача суд дійшов висновку на підставі вимог ст.9 КАС України вийти за межі заявлених позовних вимог у цій частині.

Суд врахував, що посадовий оклад позивача згідно з архівними відомостями №1 за спірний період становив 2400,00грн. та протягом вказаного періоду не змінювався. Застосований позивачем у розрахунку посадовий оклад в розмірі 2470,00грн. не підтверджений жодним належним доказом. Крім того, у розрахунку позивач вказує про 136 нічних змін, кількість яких не доведена. Натомість відповідач визнає 140. Також позивач у розрахунку вказав не обгрунтовану кількість годин робочого тижня, оскільки не враховує, що максимальна кількість годин у тижні 168год (7*24год./1добу). Отже, його розрахунок не є обгрунтованим і заявлена сума стягнення не підтверджена.

Відповідач не надав доказів щодо кількості фактично відпрацьованих годин нічних змін позивача за спірний період.

Зважаючи, що спір виник до часу розрахунку конкретної суми коштів відповідної доплати, суд дійшов висновку щодо наявності підстав для зобов`язання відповідача здійснити нарахування та виплату вказаного виду доплати за зазначений позивачем період.

Щодо позовної вимоги про стягнення індексації грошового забезпечення суд врахував.

Згідно з ч.5 ст.94 Закону України №580-VІІІ грошове забезпечення поліцейських індексується відповідно до закону.

Відповідно до ч.1 ст.4 Закону України №1282-ХІІ від 03.07.1991 «Про індексацію грошових доходів населення» (далі - Закон України №1282-ХІІ) індексація грошових доходів населення проводиться в разі, коли величина індексу споживчих цін перевищила поріг індексації, який установлюється в розмірі 103 відсотка.

Згідно з ч.3 ст.4 Закону України №1282-ХІІ для проведення подальшої індексації грошових доходів населення обчислення індексу споживчих цін починається за місяцем, у якому індекс споживчих цін перевищив поріг індексації, зазначений у частині першій цієї статті.

Постановою Кабінету Міністрів України від 17.07.2003 №1078 затверджено Порядок проведення індексації грошових доходів населення. До неї внесені зміни постановою Кабінету Міністрів України від 18.10.2017 №782 та включено поліцейських до переліку категорій осіб, яким здійснюється індексація грошового забезпечення.

Відповідно до інформації, яка розміщена на офіційному веб-сайті Держстату України (http://www.ukrstat.gov.ua/operativ/operativ2016/ct/is_c/isc_u/isc2016m_u.html) у квітні місяці 2016 року величина індексу споживчих цін перевищила поріг індексації у 103 відсотка та складала 103,5 відсотка.

Отже, у спірному періоді позивач набув права на отримання індексації його доходу. Оскільки право на індексацію встановлене законами України №580-VІІІ та №1282-ХІІ, бездіяльність відповідача щодо ненарахування та невиплату позивачу сум індексації за вказаний період є протиправною.

Оскількі індекс інфляції за квітень опубліковано у травні, то нарахування індексації мало відбутися у червні.

Розрахунок позивачем сум коштів для виплати індексації не є достатньо обгрунтованим, оскільки обчислений з посадового окладу 2470,00 грн., хоча вірним його окладом є 2400грн.

Зважаючи на відсутність доказів звернення позивача до відповідача щодо виплати спірних сум коштів та відмови у його задоволенні, у спірних правовідносинах відповідач не здійснював їх нарахування, такі суми коштів не є заборгованістю роботодавця.

Оскільки спір виник між сторонами до часу визначення розміру індексації, а обов`язок її нарахування та виплати належить відповідачу, суд дійшов висновку, що належним способом відновлення порушеного права позивача є зобов`язання відповідача з урахуванням вказаних вище вимог законодавства нарахувати та виплати позивачу індексацію грошового забезпечення за спірний період.

Тому позовні вимоги підлягають задоволенню у вказаних частинах.

Оскільки відсутні докази понесення позивачем судових витрат, відповідно до вимог ст.139 КАС України відсутні підстави для їх розподілу.

Керуючись ст.ст.2-20, 72-78, 132-139, 242-245, 255, 295 КАС України, суд

ВИРІШИВ:

1. Позов ОСОБА_1 до Департаменту патрульної поліції Національної поліції України про стягнення заборгованості з заробітної плати задовольнити частково.

Визнати протиправною бездіяльність Департаменту патрульної поліції Національної поліції України щодо ненарахування та невиплати ОСОБА_1 доплату за його службу в нічний час за період з 19.02.2016 до 31.01.2018 та індексацію за період отриманого ним грошового забезпечення з 19.02.2016 до 30.10.2017.

Зобов`язати Департамент патрульної поліції Національної поліції України (03048, м.Київ, вул. Федора Ернста, буд.3; код ЄДРПОУ 40108646) нарахувати та виплатити ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ; РНОКПП НОМЕР_1 ) доплату за службу в нічний час за період з 19.02.2016 до 31.01.2018, а також індексацію його грошового забезпечення за період з 19.02.2016 до 30.10.2017.

В іншій частині позовних вимог відмовити.

2. Судові витрати розподілу не підлягають.

3. Копію рішення направити учасникам справи.

4. Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано. Апеляційна скарга може бути подана до Шостого апеляційного адміністративного суду через Черкаський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня складення повного його тексту.

Суддя А.М. Бабич

Рішення ухвалене, складене у повному обсязі та підписане 09.10.2020.