
Справа № 420/10199/20
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
08 жовтня 2020 року м. Одеса
(18 годин 50 хвилин)
Суддя Одеського окружного адміністративного суду Токмілова Л.М., розглянувши в письмовому провадженні справу за позовом ОСОБА_1 до Кароліно-Бугазької сільської територіальної виборчої комісії Білгород-Дністровського району Одеської області про визнання протиправною та скасування постанови, -
ВСТАНОВИВ:
06.10.2020 року о 22 годині 18 хвилин до Одеського окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов ОСОБА_1 до Кароліно-Бугазької сільської територіальної виборчої комісії Білгород-Дністровського району Одеської області про визнання протиправною та скасування постанови.
Ухвалою суду від 07.10.2020 року позовну заяву залишено без руху.
07.10.2020 року о 14 годині 55 хвилин позивачем усунуто недоліки позовної заяви та надано уточнену позовну заяву, відповідно до якої позивач просить визнати протиправною та скасувати постанову Кароліно-Бугазької сільської територіальної виборчої комісії Білгород-Дністровського району Одеської області № 145 від 06.10.2020 «Про скасування реєстрації кандидата на посаду голови Кароліно-Бугазької сільської об`єднаної територіальної громади висунутого шляхом самовисування».
07.10.2020 року ухвалою суду відкрито провадження у справі та витребувано у відповідача належним чином засвідчені копії матеріалів, які стали підставою для прийняття оскаржуваної постанови №145 від 06.10.2020 р., а також належним чином засвідчену копію протоколу засідання Кароліно-Бугазької сільської територіальної виборчої комісії Білгород-Дністровського району Одеської області під час якої прийнято оскаржувану постанову.
Ухвалу суду від 07.10.2020 року направлено на електронну адресу відповідача, що підтверджується звітом про прочитання.
Суд зазначає, що відповідачем, всупереч вимог ухвали суду від 07.10.2020 р., відзив на адміністративний позов не подано.
При цьому на вимогу суду відповідачем надано лише звернення Хлібодарівської сільської територіальної виборчої комісії Волноваського району Донецької області від 05.10.2020 р. б/н , відповідно до якого зазначено, що ОСОБА_1 зареєстрований кандидатом на посаду Хлібодарівського сільського голови Волноваського району Донецької області від 24.09.2020 року постановою №13.
08.10.2020 року Одеським окружним адміністративним судом направлено лист до Хлібодарівської сільської територіальної виборчої комісії Волноваського району Донецької області про надання інформації стосовно реєстрації ОСОБА_1 кандидатом на посаду Хлібодарівського сільського голови Волноваського району Донецької області.
08.10.2020 р. за вх.№ЕП/16613/20 Хлібодарівською СТВК Волноваського району Донецької області надано відповідь, відповідно до якої зазначено, що реєстрація ОСОБА_1 як кандидата на посаду Хлібодарівського сільського голови Волноваського району Донецької області відсутня.
В судовому засіданні 08.10.2020 року позивач підтримав заявлені вимоги та не заперечував щодо продовження розгляду справи в порядку письмового провадження.
Представник відповідача в судове засідання не з`явився, про дату, час та місце повідомлений належним чином.
Частиною 9 ст. 205 КАС України передбачено, що якщо немає перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, визначених цією статтею, але всі учасники справи не з`явилися у судове засідання, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, суд має право розглянути справу у письмовому провадженні у разі відсутності потреби заслухати свідка чи експерта.
Враховуючи зазначене клопотання, неявку відповідача у судове засідання, а також те, що відсутня потреба заслухати свідка чи експерта, на підставі ч.9 ст.205 КАС України, суд вважає за можливе розглянути справу в письмовому провадженні.
Дослідивши матеріали справи, всебічно та повно з`ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, оцінивши надані учасниками судового процесу докази в їх сукупності, суд зазначає наступне.
15 липня 2020 року Верховною Радою України прийнято постанову №795-ІХ "Про призначення чергових місцевих виборів у 2020 році", якою призначено чергові вибори депутатів місцевих рад та сільських, селищних, міських голів на неділю 25 жовтня 2020 року.
19 вересня 2020 року постановою Кароліно-Бугазької сільської територіальної виборчої комісії Білгород-Дністровського району Одеської області №41 ОСОБА_1 зареєстровано кандидатом на посаду голови Кароліно-Бугазької сільської об`єднаної територіальної громади, висунутого шляхом самовисування в єдиному одномандатному виборчому окрузі.
23 вересня 2020 року позивачу Кароліно-Бугазькою сільською територіальною виборчою комісією Білгород-Дністровського району Одеської області видано посвідчення кандидата на посаду голови №1.
05 жовтня 2020 року до Кароліно-Бугазької сільської територіальної виборчої комісії Білгород-Дністровського району Одеської області надійшло звернення за підписом голови Хлібодарівської сільської територіальної виборчої комісії Волноваського району Донецької області С.В. Бережної, у якому зазначено, що ОСОБА_1 зареєстрований кандидатом на посаду Хлібодарівського сільського голови Волноваського району Донецької області від 24.09.2020 року постановою №13.
06 жовтня 2020 року о 00 годин 10 хвилин Кароліно-Бугазькою сільською територіальною виборчою комісією Білгород-Дністровського району Одеської області прийнято постанову №145 «Про скасування реєстрації кандидата на посаду голови Кароліно-Бугазької сільської об`єднаної територіальної громади ОСОБА_1 висунутого шляхом само висування (а.с.29-30).
Пунктом 20 ч. 1 ст. 92 Конституції України передбачено, що виключно законами України визначаються організація і порядок проведення виборів і референдумів.
Особливості судового провадження у справах щодо оскарження рішень, дій або бездіяльності виборчих комісій, комісій з референдуму, членів цих комісій визначені ст.273 КАС України.
Відповідно до ч. 1 ст. 273 КАС України, право оскаржувати рішення, дії чи бездіяльність виборчих комісій, комісій з референдуму, членів цих комісій мають суб`єкти відповідного виборчого процесу (крім виборчої комісії), а також ініціативна група референдуму, інші суб`єкти ініціювання референдуму.
Частиною 4 ст. 273 КАС України передбачено, що рішення, дії чи бездіяльність територіальних (окружних) виборчих комісій щодо підготовки та проведення місцевих виборів, виборів Президента України, народних депутатів України; обласних комісій з референдуму і комісії Автономної Республіки Крим з всеукраїнського референдуму, а також членів зазначених комісій оскаржуються до окружного адміністративного суду за місцезнаходженням відповідної комісії.
Спеціальним нормативно-правовим актом, що відповідно до Конституції України визначає гарантії права громадян на участь у виборах, регулює підготовку та проведення виборів Президента України, народних депутатів України, депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, обласних, районних, сільських, селищних, міських, районних у містах рад, сільських, селищних, міських голів, є ВК України від 19 грудня 2019 року № 396-IX.
Підготовка та проведення виборів регулюються Конституцією України, цим Кодексом, Законами України «Про Центральну виборчу комісію», «Про Державний реєстр виборців», іншими законами України, а також прийнятими відповідно до них іншими актами законодавства та актами Центральної виборчої комісії (ст.2 Виборчого кодексу України).
За приписами ч. 1 ст. 1 ВК України вибори в Україні є основною формою народного волевиявлення, способом безпосереднього здійснення влади Українським народом.
Згідно з п. 3 ч. 1 ст. 3 ВК України відповідно до Конституції України в Україні проводяться такі типи виборів: місцеві вибори: а) вибори депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим; б) вибори депутатів сільської, селищної, міської ради; в) вибори сільського, селищного, міського голови; г) вибори депутатів районної ради; ґ) вибори депутатів обласної ради; д) вибори депутатів районної у місті ради (у містах, де утворені районні у місті ради).
Приписами ч. 1 ст. 20 ВК України передбачено, що виборчий процес - це здійснення протягом встановленого цим Кодексом періоду часу суб`єктами, визначеними статтею 22 цього Кодексу, виборчих процедур, пов`язаних із підготовкою і проведенням відповідних виборів, встановленням та офіційним оголошенням (офіційним оприлюдненням) їх результатів.
Частина 1 ст. 22 ВК України містить перелік суб`єктів виборчого процесу відповідних виборів: 1) виборець, який має право голосу на відповідних виборах; 2) виборча комісія, уповноважена здійснювати підготовку і проведення відповідних виборів; 3) партія (організація партії), яка висунула кандидатів на відповідних виборах; 4) кандидат, зареєстрований для участі у відповідних виборах у порядку, встановленому цим Кодексом; 5) офіційний спостерігач від кандидата чи партії (організації партії) - суб`єкта відповідного виборчого процесу або від громадської організації, зареєстрований у порядку, встановленому цим Кодексом.
Частиною 3 ст. 22 ВК України передбачено, що партія (організація партії), якій відмовлено у реєстрації усіх висунутих нею кандидатів або у якої скасовано реєстрацію усіх висунутих нею кандидатів на відповідних виборах з підстав і в порядку, встановлених цим Кодексом, втрачає статус суб`єкта виборчого процесу відповідних виборів з дня, наступного за днем закінчення строку оскарження рішення про відмову в реєстрації (скасування реєстрації) усього списку або останнього кандидата зі списку або, у разі оскарження, з дня, наступного за днем набрання законної сили відповідним рішенням суду.
Частиною 1 ст. 64 ВК України унормовано, що суб`єкт виборчого процесу може оскаржити рішення, дії чи бездіяльність, що стосуються виборчого процесу, до суду в порядку, встановленому Кодексом адміністративного судочинства України.
Статтею 195 цього ж Кодексу визначені строки призначення місцевих виборів та оголошення виборчого процесу, частиною першою якої передбачено, що чергові місцеві вибори призначаються не пізніше ніж за дев`яносто днів до дня виборів, позачергові місцеві вибори - не пізніше ніж за шістдесят днів до дня виборів.
Виборчий процес розпочинається за п`ятдесят днів до дня чергових, позачергових місцевих виборів.
Згідно ч. 5 ст. 19 ВК України, перші місцеві вибори призначаються не пізніше ніж за сімдесят днів до дня виборів, а виборчий процес розпочинається за п`ятдесят днів до дня перших місцевих виборів.
Згідно з ч. 1 ст. 196 ВК України виборчий процес місцевих виборів включає такі етапи: 1) утворення виборчих округів; 2) утворення дільничних виборчих комісій; 3) складання списків виборців, їх перевірка та уточнення; 4) висування та реєстрація кандидатів; 5) проведення передвиборної агітації; 6) голосування у день виборів; 7) підрахунок голосів виборців, установлення підсумків голосування і результатів місцевих виборів.
З аналізу правових норм суд робить висновок, що під виборчим процесом необхідно розуміти здійснення суб`єктами виборчого процесу виборчих процедур щодо підготовки та проведення відповідних виборів у строки, передбачені законодавством, які починаються у законодавчо визначений термін та закінчуються офіційним оприлюдненням результатів виборів.
Висування та реєстрація кандидатів є одним із етапів виборчого процесу місцевих виборів у 2020 році.
Відповідно до загального порядку висування кандидатів у депутати кандидатів на посаду сільського, селищного, міського голови, передбаченого ст. 216 ВК України, право висування кандидатів на посаду сільського, селищного, міського голови реалізується виборцями через організації партій або шляхом самовисування у порядку, передбаченому цим Кодексом.
Згідно ст. 217 Кодексу організація партії може висунути особу, яка є членом цієї політичної партії або безпартійного громадянина.
Порядком висування кандидатів на посаду сільського, селищного, міського голови, передбаченим ст. 221 ВК України встановлено право висування кандидатів на посаду сільського, селищного, міського голови, реалізується виборцями через місцеві організації партій або шляхом самовисування у порядку, визначеному цим Кодексом.
Висування кандидатів на посаду сільського, селищного, міського голови в єдиному одномандатному виборчому окрузі організацією партії відбувається на її конференції, зборах у порядку, встановленому статутом партії та цією статтею.
Організація партії може висунути кандидатом на посаду сільського, селищного, міського голови особу, яка є членом цієї партії, або безпартійну особу, яка відповідно до статті 193 цього Кодексу має право бути обраною депутатом.
Висування кандидата на посаду сільського, селищного, міського голови від організації партії здійснюється рішенням конференції, зборів організації партії. У разі висування на конференції, зборах організації партії кандидатів на посади сільських, селищних, міських голів більше ніж однієї сільської, селищної, міської територіальної громади рішення щодо кожного кандидата приймається окремо.
Рішення зборів, конференції організації партії про висування кандидата на посаду сільського, селищного, міського голови підписується керівником організації партії і скріплюється печаткою організації партії, а в разі її відсутності - печаткою організації партії вищого рівня або печаткою партії.
У рішенні зборів, конференції організації партії зазначаються відомості про особу, висунуту кандидатом на посаду сільського, селищного, міського голови: 1) прізвище, ім`я (усі власні імена), по батькові (за наявності) кандидата; 2) число, місяць і рік народження; 3) громадянство; 4) відомості про освіту; 5) посада (заняття), місце роботи; 6) партійність; 7) адреса місця проживання; 8) відомості про наявність чи відсутність судимості 9) відомості про наявність чи відсутність представницького мандата; 10) дата прийняття такого рішення.
Громадянин України, який відповідно до статті 193 Виборчого кодексу України має право бути кандидатом на місцевих виборах, може самовисунутися кандидатом на посаду сільського, селищного, міського голови шляхом подачі заяви про самовисування до відповідної територіальної виборчої комісії.
До заяви про самовисування додаються документи, передбачені ч. 2 ст. 224 цього Кодексу.
Відповідно до ч. 1 ст. 224 ВК України відповідна сільська, селищна, міська виборча комісія реєструє кандидата на посаду сільського, селищного, міського голови, висунутого організацією партії, за умови отримання нею таких документів: 1) заяви про реєстрацію кандидата на посаду сільського, селищного, міського голови, підписаної керівником організації партії та засвідченої печаткою організації партії або організації відповідної партії вищого рівня, або печаткою партії; 2) рішення зборів, конференції організації партії про висування кандидата на посаду сільського, селищного, міського голови від цієї організації партії, яке має бути підписане керівником організації партії та засвідчене печаткою організації партії, а в разі її відсутності - печаткою організації партії вищого рівня, а у разі висування місцевою організацією партії кандидата на посаду міського голови - також погоджене центральним керівним органом партії, що засвідчується печаткою цієї партії (із зазначенням найменування центрального керівного органу партії, номера та дати прийняття відповідного рішення, яке не додається); 3) заяви особи про згоду балотуватися кандидатом на посаду сільського, селищного, міського голови від цієї організації партії, яка повинна також містити згоду на оприлюднення біографічних відомостей та на обробку персональних даних кандидата на посаду сільського, селищного, міського голови, зобов`язання в разі обрання протягом місяця після офіційного оприлюднення результатів виборів передати у порядку, встановленому законом, в управління іншій особі належні йому підприємства та корпоративні права (у разі відсутності таких підприємств чи корпоративних прав - зазначити про їх відсутність), а також зобов`язання в разі обрання припинити діяльність чи скласти представницький мандат, які відповідно до Конституції та законів України несумісні з посадою сільського, селищного, міського голови (у разі відсутності такої діяльності чи такого мандата - зазначити про їх відсутність); 4) документа про внесення грошової застави відповідно до статті 225 цього Кодексу; 5) автобіографії кандидата на посаду сільського, селищного, міського голови на паперовому носії та в електронному вигляді, що обов`язково повинна містити: прізвище, власне ім`я (всі власні імена) та по батькові (за наявності) всі попередні прізвища, власні імена, по батькові та дати їх зміни (якщо особа протягом останніх п`яти років до дня висування кандидатом на посаду сільського, селищного, міського голови змінювала прізвище та/або власне ім`я (одне з власних імен чи всі власні імена), та/або по батькові), число, місяць, рік і місце народження, громадянство, відомості про освіту, посаду (заняття), місце роботи, партійність, адресу місця проживання, наявність чи відсутність представницького мандата, контактний номер телефону, відомості про наявність чи відсутність судимості, дату складання автобіографії та підпис кандидата на посаду сільського, селищного, міського голови (складається у друкованому вигляді); 6) однієї фотографії кандидата на посаду сільського, селищного, міського голови розміром 4x6 сантиметрів на паперових носіях та в електронному вигляді; 7) копії першої та другої сторінок паспорта громадянина України у вигляді паспортної книжечки або копії лицьового та зворотного боків паспорта громадянина України у вигляді картки кандидата на посаду сільського, селищного, міського голови.
Також ст. 224 ВК України, передбачено, що подання документів до сільської, селищної, міської виборчої комісії для реєстрації кандидата на посаду сільського, селищного, міського голови, висунутого організацією партії, здійснюється представником відповідної організації партії, уповноваженим на це довіреністю від організації партії.
Відповідна сільська, селищна, міська виборча комісія реєструє кандидата на посаду сільського, селищного, міського голови, висунутого шляхом самовисування, за умови особистого пред`явлення ним документа, передбаченого частиною першою статті 8 цього Кодексу, та подання ним документів, передбачених пунктами 4-7 частини першої цієї статті, а також подання особисто підписаної ним заяви про самовисування кандидатом на посаду відповідно сільського, селищного, міського голови із згодою на оприлюднення біографічних відомостей та обробку персональних даних у зв`язку з участю у місцевих виборах.
Представникові організації партії, кандидату на посаду сільського, селищного, міського голови, який подав документи в порядку самовисування, територіальна виборча комісія видає довідку із зазначенням дати і часу прийняття документів, переліку прийнятих документів.
Документи, передбачені частинами першою та другою цієї статті, подані до відповідної виборчої комісії з порушенням строку, встановленого частиною другою статті 229 цього Кодексу, не розглядаються, рішення виборчої комісії у такому разі не приймається, про що повідомляється суб`єкту звернення листом за підписом голови комісії або за його дорученням - члена територіальної виборчої комісії.
Відповідальність за достовірність та точність відомостей у документах, зазначених у пункті 5 частини першої цієї статті (для осіб, висунутих шляхом самовисування - передбачених частиною другою цієї статті), поданих до територіальної виборчої комісії для реєстрації кандидатів на посаду сільського, селищного, міського голови, несуть особи, висунуті кандидатами на посаду сільського, селищного, міського голови.
Відповідно до п. 1-1 ч. 2 ст. 230 ВК України, територіальна виборча комісія відмовляє в реєстрації окремого кандидата у депутати, кандидата на посаду сільського, селищного, міського голови у разі порушення порядку його висування, встановленого статтями 216-221 цього Кодексу, в тому числі, і щодо заборони одночасного висування.
Положеннями ст. 231 визначено, що територіальна виборча комісія приймає рішення про скасування реєстрації кандидата на посаду сільського, селищного, міського голови, окремого кандидата у депутати, включеного до єдиного та/або єдиного та територіального виборчих списків організації партії (під час виборів депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, обласної, районної, районної у місті, а також міської, сільської, селищної ради (територіальної громади з кількістю виборців 10 тисяч і більше) із виключенням його з відповідних виборчих списків, про скасування реєстрації окремого кандидата у депутати у багатомандатному виборчому окрузі (під час виборів депутатів сільських, селищних, міських рад (територіальних громад з кількістю виборців до 10 тисяч) у разі:
1) звернення кандидата у депутати, кандидата на посаду сільського, селищного, міського голови не пізніш як за дев`ятнадцять днів до дня голосування із заявою про відмову від балотування. Така заява може бути засвідчена в порядку, встановленому Законом України "Про нотаріат", або подана до відповідної виборчої комісії особисто;
2) звернення організації партії не пізніш як за дев`ятнадцять днів до дня голосування щодо скасування реєстрації кандидата у депутати, кандидата на посаду сільського, селищного, міського голови відповідно до рішення, прийнятого у порядку, передбаченому статутом партії, яке додається до такого звернення. Зазначені документи підписуються керівником та засвідчуються печаткою організації партії, а в разі її відсутності - печаткою організації партії вищого рівня або печаткою партії;
3) отримання від уповноваженого органу інформації, що підтверджує факт припинення громадянства України кандидата у депутати, кандидата на посаду сільського, селищного, міського голови;
4) отримання від уповноваженого органу інформації, що підтверджує факт виїзду кандидата у депутати, кандидата на посаду сільського, селищного, міського голови за межі України для постійного проживання;
5) отримання від суду належним чином засвідченої копії судового рішення, яким кандидата у депутати, кандидата на посаду сільського, селищного, міського голови визнано недієздатним;
6) набрання щодо кандидата у депутати, кандидата на посаду сільського, селищного, міського голови законної сили обвинувальним вироком суду за вчинення тяжкого або особливо тяжкого злочину, кримінального правопорушення проти виборчих прав громадян чи корупційного кримінального правопорушення або виявлення територіальною виборчою комісією факту наявності у кандидата судимості за такий злочин, не погашеної або не знятої в установленому законом порядку;
7) порушення порядку висування кандидата у депутати, кандидата на посаду сільського, селищного, міського голови, встановленого частиною четвертою статті 216 цього Кодексу, в тому числі неподання кандидатом у депутати, кандидатом на посаду сільського, селищного, міського голови у порядку, встановленому цим Кодексом, заяви про підтвердження згоди балотуватися кандидатом у депутати, кандидатом на посаду сільського, селищного, міського голови від організації партії у разі виявлення включення цієї особи до виборчих списків, списків кандидатів до відповідної ради кількох організацій партій;
8) виявлення інших обставин, які позбавляють особу, висунуту кандидатом у депутати, кандидатом на посаду сільського, селищного, міського голови, права бути обраною депутатом, сільським, селищним, міським головою.
У разі надходження звернень, зазначених у пунктах 1 і 2 цієї частини, територіальна виборча комісія приймає рішення про скасування реєстрації кандидата на посаду сільського, селищного, міського голови, кандидата у депутати у триденний строк з дня надходження звернення, але не пізніш як за вісімнадцять днів до дня голосування.
Суд зазначає, що в оскаржуваній постанові підставою скасування реєстрації кандидата на посаду голови Кароліно-Бугазької сільської об`єднаної територіальної громади ОСОБА_1 висунутого шляхом само висування вказано п. 8 ч. 1 ст. 231 ВК України.
В свою чергу, п. 8 ч. 1 ст. 231 ВК України містить наступні положення: територіальна виборча комісія приймає рішення про скасування реєстрації кандидата на посаду сільського, селищного, міського голови, окремого кандидата у депутати, включеного до єдиного та/або єдиного та територіального виборчих списків організації партії (під час виборів депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, обласної, районної, районної у місті, а також міської, сільської, селищної ради (територіальної громади з кількістю виборців 10 тисяч і більше) із виключенням його з відповідних виборчих списків, про скасування реєстрації окремого кандидата у депутати у багатомандатному виборчому окрузі (під час виборів депутатів сільських, селищних, міських рад (територіальних громад з кількістю виборців до 10 тисяч) у разі виявлення інших обставин, які позбавляють особу, висунуту кандидатом у депутати, кандидатом на посаду сільського, селищного, міського голови, права бути обраною депутатом, сільським, селищним, міським головою.
У разі надходження звернень, зазначених у пунктах 1 і 2 цієї частини, територіальна виборча комісія приймає рішення про скасування реєстрації кандидата на посаду сільського, селищного, міського голови, кандидата у депутати у триденний строк з дня надходження звернення, але не пізніш як за вісімнадцять днів до дня голосування.
Відповідач зазначає, що іншими обставинами, які позбавляють особу, висунуту кандидатом у депутати, кандидатом на посаду сільського, селищного, міського голови, права бути обраною депутатом, сільським, селищним, міським головою та, зокрема, які стали підставою для скасування реєстрації кандидата на посаду голови Кароліно-Бугазької сільської об`єднаної територіальної громади ОСОБА_1 висунутого шляхом самовисування стало звернення голови Хлібодарівської сільської територіальної виборчої комісії Волноваського району Донецької області С.В. Бережної, відповідно до якого зазначено, що ОСОБА_1 зареєстрований кандидатом на посаду Хлібодарівського сільського голови Волноваського району Донецької області від 24.09.2020 року постановою №13.
Суд критично оцінює висновок, викладений в оскаржуваній постанові в цій частині, оскільки вказане звернення не стверджує факт реєстрації ОСОБА_1 кандидатом на посаду Хлібодарівського сільського голови Волноваського району Донецької області від 24.09.2020 року постановою № 13. Вказана постанова № 13 від 24.09.2020 року в матеріалах справи відсутня. Ні представником позивача ні представником відповідача в підтвердження існування постанови голови Хлібодарівської сільської територіальної виборчої комісії Волноваського району Донецької області С.В. Бережної № 13 від 24.09.2020 року про реєстрацію кандидатом на посаду Хлібодарівського сільського голови Волноваського району Донецької області ОСОБА_1 до суду не надано жодних доказів.
До того ж, приймаючи оскаржувану постанову, відповідач мав пересвідчитись у наявності фактичних обставин, а саме отримати від Хлібодарівської сільської територіальної виборчої комісії Волноваського району Донецької області належним чином засвідчену копію постанови № 13 від 24.09.2020 року про реєстрацію ОСОБА_1 кандидатом на посаду Хлібодарівського сільського голови Волноваського району Донецької області.
Суд звертає увагу, що згідно листа голови Хлібодарівської сільської територіальної виборчої комісії Волноваського району Донецької області Бережної С.В. на посаду голови Хлібодарівського сільського голови Волноваського району Донецької області зареєстровано 6 кандидатів - ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , ОСОБА_5., ОСОБА_6, ОСОБА_7., ОСОБА_8., серед яких відсутній ОСОБА_1 як кандидат. До того ж, постанову № 13 від 24.09.2020 року про реєстрацію ОСОБА_1 кандидатом на посаду Хлібодарівського сільського голови Волноваського району Донецької області головою Хлібодарівської сільської територіальної виборчої комісії Волноваського району Донецької області Бережною С.В. до суду також не надано та жодним чином не підтверджено її наявність. При цьому, ОСОБА_4 зазначила, що листування з Кароліно-Бугазькою сільською територіальною виборчою комісією Білгород-Дністровського району Одеської області взагалі не здійснювалось.
Отже, підставою для прийняття оскаржуваного рішення слугувало звернення підписане головою Хлібодарівської сільської територіальної виборчої комісії Волноваського району Донецької області С.В. Бережної від 05.10.2020 року, яким, в свою чергу, повідомлено про реєстрацію ОСОБА_1 кандидатом на посаду Хлібодарівського сільського голови Волноваського району Донецької області постановою №13 від 24.09.2020 року, що станом час розгляду справи не підтверджено учасниками справи.
Враховуючи, що судом не встановлено наявності прийнятої головою Хлібодарівської сільської територіальної виборчої комісії Волноваського району Донецької області Бережною С.В. постанови №13 від 24.09.2020 року, яка стала підставою для прийняття оскаржуваної постанови, суд вважає прийняту 06.10.2020 року о 00 годин 10 хвилин Кароліно-Бугазькою сільською територіальною виборчою комісією Білгород-Дністровського району Одеської області постанову №145, якою скасовано реєстрацію ОСОБА_1 кандидатом на посаду голови Кароліно-Бугазької сільської об`єднаної територіальної громади шляхом самовисування протиправною та необґрунтованою та такою, що суперечить вимогам Виборчого кодексу України.
Велика Палата Верховного Суду в своїх рішеннях висловлювала позицію, згідно якої гарантоване ст. 55 Конституції України й конкретизоване у законах України право на судовий захист передбачає можливість звернення до суду за захистом порушеного права, але вимагає, щоб порушення, про яке стверджує позивач, було обґрунтованим. Таке порушення прав має бути реальним, стосуватися індивідуально виражених прав або інтересів особи, яка стверджує про їх порушення. Право на оскарження рішення (індивідуального акта) суб`єкта владних повноважень надано особі, щодо якої воно прийняте або прав, свобод та інтересів якої воно безпосередньо стосується. (постанови від 30 жовтня 2018 року у справі № 807/20/18 (провадження № 11-410заі18), від 15 квітня 2020 року у справі № 9901/301/19 (провадження № 11-591заі19), від 26 серпня 2020 року у справі № 9901/106/20 (провадження № 11-163заі20) та інші).
Згідно із частиною першою статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
В даному випадку позивачем доведено правомірність обставин, якими обґрунтовані позовні вимоги.
З урахуванням викладеного суд вважає, що під час винесення спірної постанови відповідач діяв не на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та Законами України; необґрунтовано, без урахування усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення. Спірна постанова стоїть на заваді гарантії реалізації права кандидата на участь у виборчому процесі, а тому суд дійшов висновку, що позов підлягає задоволенню а оскаржувана постанова - скасуванню.
Вирішуючи питання про розподіл судових витрат суд керується положеннями ст. 139 КАС України.
На момент вирішення справи доказів сплати судового збору до суду не надходило.
Згідно з пп.1 п.3 ч.2 ст.4 Закону України "Про судовий збір" за подання до адміністративного суду адміністративного позову немайнового характеру, який подано юридичною особою встановлюється ставка судового збору у сумі 1 розмір прожиткового мінімуму для працездатних осіб.
Відповідно до ст.7 Закону України "Про Державний бюджет України на 2020 рік" з 01.01.2020 року розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб становить 2102,00 грн.
Враховуючи, що при поданні адміністративного позову судовий збір позивачем не сплачено, а адміністративний позов підлягає задоволено повністю, суд дійшов висновку про необхідність стягнення з відповідача до спеціального фонду Державного бюджету України на рахунок Одеського окружного адміністративного суду судового збору за подання позовної заяви в розмірі 2102,00 (дві тисячі сто дві гривні) грн.
Керуючись ст. ст. 73, 74, 75, 76, 77, 90, 94, 139, 242, 243, 245, 246, 250, 257, 262, 268-273, 278, 295 КАС України, суд -
ВИРІШИВ:
Адміністративний позов ОСОБА_1 до Кароліно-Бугазької сільської територіальної виборчої комісії Білгород-Дністровського району Одеської області про визнання протиправною та скасування постанови - задовольнити.
Визнати протиправною та скасувати постанову Кароліно-Бугазької сільської територіальної виборчої комісії Білгород-Дністровського району Одеської області № 145 від 06.10.2020 року «Про скасування реєстрації кандидата на посаду голови Кароліно-Бугазької сільської об`єднаної територіальної громади висунутого шляхом самовисування».
Стягнути з Кароліно-Бугазької сільської територіальної виборчої комісії Білгород-Дністровського району Одеської області до спеціального фонду Державного бюджету України на рахунок Одеського окружного адміністративного суду суму судового збору за подання позовної заяви в розмірі 2102,00 (дві тисячі сто дві гривні) грн.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку на апеляційне оскарження, а у разі його апеляційного оскарження - з моменту проголошення судового рішення суду апеляційної інстанції.
Апеляційна скарга на судове рішення може бути подана до П`ятого апеляційного адміністративного суду у дводенний строк з дня його проголошення.
Суддя: Л.М. Токмілова
.