Рішення № 92113405, 08.10.2020, Львівський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
08.10.2020
Номер справи
380/6118/20
Номер документу
92113405
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

справа№380/6118/20

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

08 жовтня 2020 року м.Львів

Львівський окружний адміністративний суд в складі головуючого судді Коморного О.І. розглянув за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 про визнання протиправним рішення Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області та зобов`язання вчинити дії.

Обставини справи.

До Львівського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 з вимогами:

- визнати протиправним рішення Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області від 05.06.2020 про відмову у перерахунку пенсії за вислугу років ОСОБА_1 відповідно Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб»;

- зобов`язати Головне Управління Пенсійного фонду України у Львівській області здійснити перерахунок призначеної з 24.01.2017 року ОСОБА_1 пенсії, з урахуванням наданих Головним управлінням ДФС у Львівській області матеріалів, згідно супровідного листа від 10.12.2019 року № 1668/9/04.1-08 «Про скерування матеріалів для перерахунку пенсії».

В обґрунтування позовних вимог зазначає, що на виконання постанови Львівського окружного адміністративного суду від 27 листопада 2015 року у справі № 813/5876/15, постанови Верховного суду від 18.11.2019 року у справі № 813/5876/15, супровідним листом Головного управління ДФС у Львівській області № 1668/9/04.1-08 від 10.12.2019 «Про скерування матеріалів для перерахунку пенсії», направлено та відповідачем отримано матеріали на 15 (п`ятнадцяти) аркушах для перерахунку пенсії ОСОБА_1 , звільненій з податкової міліції Головного управління ДФС у Львівській області 23.01.2017. Вказує, що оскільки перерахунку пенсії з врахуванням нових доказів не здійснено, то позивачка звернулася до ГУ ПФУ у Львівській області із заявою про проведення перерахунку призначеної пенсії за формою, визначеною Порядком подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб». Однак вказує, що супровідним листом від 25 червня 2020 року № 4194-4320/Я-03/8-1300/20 ГУ ПФУ у Львівській області скерувало рішення від 05.06.2020 про відмову у перерахунку пенсії за вислугу років відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», де вказано, що судовими рішеннями у справі № 813/5876/15 жодних зобов`язань на Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області не покладено. З даним рішенням відповідача позивачка не згідна, вважає його протиправним та просить суд задовольнити позовні вимоги повністю.

Ухвалою від 05.08.2020 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі в порядку спрощеного позовного провадження без виклику сторін.

Відповідач правом на подання відзиву передбаченим статті 162 Кодексу адміністративного судочинства України не скористався, свою позицію стосовно позову не висловив. Ухвалу про відкриття провадження у справі від 05.08.2020 Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області отримало 11.08.2020, що підтверджується повідомленнями про вручення поштового відправлення (а.с.36).

Суд всебічно і повно з`ясував всі фактичні обставини справи, на яких ґрунтуються позовні вимоги та заперечення, об`єктивно оцінив докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті та

встановив:

ОСОБА_1 , перебуває на обліку в ГУ ПФУ у Львівській області з 24.01.2017 призначено пенсію на підставі Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 9 квітня 1992 року N 2262-ХІІ року (зі змінами та доповненнями).

На виконання постанови Львівського окружного адміністративного суду від 27 листопада 2015 року у справі № 813/5876/15 (а.с.12-14), постанови Верховного суду від 18.11.2019 року у справі № 813/5876/15 (а.с.15-19), супровідним листом Головного управління ДФС у Львівській області № 1668/9/04.1-08 від 10.12.2019 «Про скерування матеріалів для перерахунку пенсії» (а.с.11), направлено відповідачу матеріали на 15 (п`ятнадцяти) аркушах для перерахунку пенсії ОСОБА_1 , звільненій з податкової міліції Головного управління ДФС у Львівській області 23.01.2017.

Відповідно до вимог Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 30.01.2007 № 3-1, 28 травня 2020 року позивачка звернулася до ГУ ПФУ у Львівській області із заявою про проведення перерахунку призначеної пенсії за формою, визначеною зазначеним Порядком (а.с. 8-10).

Супровідним листом від 25 червня 2020 року № 4194-4320/Я-03/8-1300/20 (а.с.5), ГУ ПФУ у Львівській області скерувало рішення від 05.06.2020 про відмову у перерахунку пенсії за вислугу років відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (а.с.6-7).

Вказане рішення мотивовано тим, що згідно з поданням про призначення пенсії від 13.02.2017, розрахунком вислуги років від 08.02.2017, складеним Головним управлінням Державної фіскальної служби у Львівській області та поданим для призначення пенсії, вислуга років станом на 23.01.2017 (день звільнення), підполковника податкової міліції ОСОБА_1 в календарному обчисленні становить 17 років 10 місяців 04 дні, страховий стаж - 09 років 02 місяці 12 днів. Пенсію за вислугу років призначено з 24.01.2017 з врахуванням цих даних. Постановою Львівського окружного адміністративного суду від 27 листопада 2015 року № 813/5876/15, залишеною в силі постановою Верховного суду від 18.11.2019 року № 813/5876/15, зобов`язано головне управління ДФС у Львівській області: зарахувати ОСОБА_1 до вислуги років для призначення пенсії у календарному обчисленні стаж роботи в органах Державної податкової служби з 24 жовтня 1991 року до 18 березня 1999 року; здійснити нарахування й виплату надбавки за вислугу років з урахуванням у вислузі років стажу роботи позивача в органах Державної податкової служби з 24 жовтня 1991 року до 18 березня 1999 року; здійснити перерахунок і виплату відпускних, лікарняних, премій із урахуванням у вислузі років стажу роботи позивача в органах Державної податкової служби з 24 жовтня 1991 року до 18 березня 1999 року.

Мотивація ГУ ПФУ у Львівській області полягає у тому, що судовими рішеннями у справі № 813/5876/15 жодних зобов`язань на Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області не покладено.

Позивачка не погоджується з таким рішенням відповідача , оскільки вказує, що позов у справі № 813/5876/15 подано у 2015 році, а подання про призначення пенсії у лютому 2017 року, оскільки 2019 році виконано рішення суду , відповідач мав перерахувати пенсію позивачу на підставі наданих документів роботодавцем.

Завданням адміністративного судочинства відповідно до ч.1 ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України (КАС України) є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб`єктів владних повноважень.

Однією із основних засад (принципів) адміністративного судочинства відповідно до п.4 ч.3 ст. 2 КАС України є змагальність сторін, диспозитивність та офіційне з`ясування всіх обставин у справі.

Доказами в адміністративному судочинстві відповідно до ч.1 ст.72 КАС України є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.

Докази суду надають відповідно до ч.3 ст.77 КАС України учасники справи. Суд може пропонувати сторонам надати докази та збирати докази з власної ініціативи, крім випадків, визначених цим Кодексом.

Статтею 19 Конституції України визначено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Умови, норми і порядок пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, Національній поліції, Службі судової охорони, державній пожежній охороні, Державній службі спеціального зв`язку та захисту інформації України, органах і підрозділах цивільного захисту, податковій міліції чи Державній кримінально-виконавчій службі України, та деяких інших осіб, які мають право на пенсію за цим Законом визначає Закон України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09.04.1992 № 2262-XII (далі - Закон № 2262-XII).

Відповідно до частини першої статті 1 Закону № 2262-XII особи офіцерського складу, прапорщики і мічмани, військовослужбовці надстрокової служби та військової служби за контрактом, особи, які мають право на пенсію за цим Законом при наявності встановленої цим Законом вислуги на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, Національній поліції, Службі судової охорони і в державній пожежній охороні, службі в Державній службі спеціального зв`язку та захисту інформації України, в органах і підрозділах цивільного захисту, податкової міліції, Державної кримінально-виконавчої служби України мають право на довічну пенсію за вислугу років.

Відповідно до приписів статті 49 Закону № 2262-XII пенсію згідно з цим Законом призначають органи Пенсійного фонду України. Документи про призначення пенсії розглядає орган Пенсійного фонду України і не пізніше ніж у 10-денний строк з дня їх надходження приймає рішення про призначення або про відмову в призначенні пенсії. Документом, який підтверджує призначення пенсії, є пенсійне посвідчення, що видається органом Пенсійного фонду України. Повідомлення про відмову в призначенні пенсії із зазначенням причини орган Пенсійного фонду України видає (надсилає) заявникові не пізніше ніж протягом 5 днів після прийняття відповідного рішення.

Відповідно до статті 63 Закону № 2262-XII перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей у зв`язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку.

Якщо пенсіонер згодом подасть додаткові документи, які дають право на подальше підвищення пенсії, то пенсія перераховується за нормами цього Закону. При цьому перерахунок провадиться за минулий час, але не більш як за 12 місяців з дня подання додаткових документів і не раніше, ніж з дня введення в дію цього Закону.

Перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах цього Закону, здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських.

Усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв`язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.

Питання щодо подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» та постанови Кабінету Міністрів України від 02.11.2006 № 1522 «Про передачу органам Пенсійного фонду України функцій з призначення і виплати пенсій деяким категоріям громадян» регулює Порядок подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затверджений постановою правління Пенсійного фонду України від 30.01.2007 № 3-1 (далі - Порядок № 3-1).

Відповідно до пункту 23, 24 Порядку № 3-1 перерахунок раніше призначених пенсій проводиться органами, що призначають пенсії, в порядку, установленому статтею 63 Закону.

Пенсіонери подають органам, що призначають пенсії, додаткові документи, які дають право на підвищення пенсії.

Про виникнення підстав для проведення перерахунку пенсій згідно зі статтею 63 Закону уповноважені структурні підрозділи зобов`язані у п`ятиденний строк після прийняття відповідного нормативно-правового акта, на підставі якого змінюється хоча б один з видів грошового забезпечення для відповідних категорій осіб, або у зв`язку з уведенням для зазначених категорій військовослужбовців нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, повідомити про це орган, що призначає пенсії.

Органи, що призначають пенсії, протягом п`яти робочих днів після надходження такого повідомлення подають до відповідних уповноважених структурних підрозділів списки осіб, яким необхідно провести перерахунок пенсії (додаток 5).

Судом встановлено з матеріалів справи, що ОСОБА_1 перебуває на обліку в ГУ ПФУ у Львівській області та отримує пенсію відповідно Закону № 2262-XII.

Постановою Львівського окружного адміністративного суду від 27 листопада 2015 року № 813/5876/15, залишеною в силі постановою Верховного суду від 18.11.2019 року № 813/5876/15, зобов`язано головне управління ДФС у Львівській області: зарахувати ОСОБА_1 до вислуги років для призначення пенсії у календарному обчисленні стаж роботи в органах Державної податкової служби з 24 жовтня 1991 року до 18 березня 1999 року; здійснити нарахування й виплату надбавки за вислугу років з урахуванням у вислузі років стажу роботи позивача в органах Державної податкової служби з 24 жовтня 1991 року до 18 березня 1999 року; здійснити перерахунок і виплату відпускних, лікарняних, премій із урахуванням у вислузі років стажу роботи позивача в органах Державної податкової служби з 24 жовтня 1991 року до 18 березня 1999 року.

Встановлено з матеріалів справи, що ГУ ДФС у Львівській області надало відповідачу копії вказаних вище судових рішень, а також: наказ від 09.12.2019 № 668-о про зарахування стажу роботи до вислуги років для призначення пенсії на 2 арк; довідку від 10.12.2019 № 596-05.0-31 про додаткові види грошового забезпечення за період з травня 2013 по грудень 2016 р. на 1 арк; грошовий атестат № 26 від 10.12.2019 на 1 арк; розрахунок вислуги років від 10.12.2019 на 1 арк.

Як встановлено судом, ГУ ПФУ у Львівській області прийняло рішення за результатами розгляду заяви позивача від 28.05.2020 в порядку, визначеному Законом №2262-XII та Порядком № 3-1, мотивоване тим, що судовими рішеннями у справі № 813/5876/15 жодних зобов`язань на Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області не покладено, тому відсутні підстави для виконання цього судового рішення.

Оцінюючи такі дії ГУ ПФУ у Львівській області через призму вимог статті 49 Закону № 2262-ХІІ та Порядку № 3-1, суд вважає, що відповідач допустив протиправні дії щодо відмови у перерахунку пенсії ОСОБА_1 , оскільки призначення пенсії позивача здійснюється з врахуванням та на підставі документів виданих роботодавцем на виконання рішення суду та дають право на перерахунок вже призначеної пенсії позивача.

Суд також погоджується з покликанням позивача, що звернувшись в 2015 році до суду за захистом своїх прав щодо врахування складових для призначення пенсії, тільки у 2019 році ГУ ДФС у Львівській області надало відповідачу матеріали для перерахунку пенсії на виконання даних судових рішень, то позивач ніяк не могла звернутися до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області в 2017 році з відповідними документами на час призначення їй пенсії.

Суд зазначає, що завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб`єктів владних повноважень.

Відповідно до пункту 23, 24 Порядку № 3-1 перерахунок раніше призначених пенсій проводиться органами, що призначають пенсії, в порядку, установленому статтею 63 Закону.

Відтак суд дійшов висновку, що відповідач протиправно відмовив ОСОБА_1 у перерахунку пенсії за вислугу років відповідно Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» з урахуванням наданих Головним управлінням ДФС у Львівській області матеріалів, згідно супровідного листа від 10.12.2019 року № 1668/9/04.1-08 «Про скерування матеріалів для перерахунку пенсії».

Згідно з ч.ч. 1, 2 ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Відповідно до ч. 4 ст. 159 КАС України, оскільки суб`єкт владних повноважень не подав відзиву на позов без поважних причин, суд кваліфікує це як визнання позову.

Згідно ч.2 ст. 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.

З урахуванням встановлених фактичних обставин справи та наведених приписів нормативно-правових актів, суд дійшов висновку, що відповідачем вказані норми не дотримані, а тому позовні вимоги є підставними, обґрунтованими та підлягають задоволенню.

Відповідно до ч.1 ст. 139 КАС України за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області на користь позивача стягненню підлягає судовий збір в сумі 840,80 грн.

На підставі вищевикладеного, керуючись ст.. 1, 2, 5,19, 20, 241-246, 263 КАС України, суд, -

ухвалив:

1. Позов задовольнити повністю.

2. Визнати протиправним рішення Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області від 05.06.2020 про відмову у перерахунку пенсії за вислугу років ОСОБА_1 відповідно Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».

3. Зобов`язати Головне Управління Пенсійного фонду України у Львівській області (вул. Митрополита Андрея, 10, м. Львів, 79016; код ЄДРПОУ: 13814885) здійснити перерахунок призначеної з 24.01.2017 ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ; РНОКПП: НОМЕР_1 ) пенсії, з урахуванням наданих Головним управлінням ДФС у Львівській області матеріалів, згідно супровідного листа від 10.12.2019 року № 1668/9/04.1-08 «Про скерування матеріалів для перерахунку пенсії».

4. Стягнути з Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області (м. Львів, вул. Митрополита Андрея 10, ЄДРПОУ 13814885) за рахунок бюджетних асигнувань на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ; РНОКПП: НОМЕР_1 ) судовий збір в сумі 840,80 грн (вісімсот сорок гривень, 80 копійок).

Рішення може бути оскаржене, згідно зі ст. 295 КАС України, протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Рішення набирає законної сили, згідно зі ст. 255 КАС України, після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Повний текст рішення складений 08.10.2020.

Суддя Коморний О.І.