Рішення № 92113309, 05.10.2020, Луганський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
05.10.2020
Номер справи
360/2890/20
Номер документу
92113309
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ЛУГАНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

РІШЕННЯ

Іменем України

05 жовтня 2020 рокуСєвєродонецькСправа № 360/2890/20

Луганський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого - судді Свергун І.О.,

за участі секретаря судового засідання - Карча В.М.,

представника позивача - Куклішина В.Г.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом Державної екологічної інспекції у Луганській області до фермерського господарства "Стимул 777" про застосування заходів реагування у сфері державного нагляду (контролю),

ВСТАНОВИВ:

30.07.2020 до Луганського окружного адміністративного суду надійшов позов Державної екологічної інспекції у Луганській області (далі - позивач) до фермерського господарства «Стимул 777» (далі - відповідач, ФГ «Стимул 777»), в якому позивач просить застосувати до ФГ «Стимул 777» заходи реагування у сфері державного нагляду (контролю) у вигляді тимчасового зупинення виконання робіт з експлуатації обладнання пов`язаного з викидами забруднюючих речовин в атмосферне повітря, а саме 15 витяжних вентиляторів 140 R/S, 1,5 л.с., 50 Гц 3ф Gigola, що експлуатується при відсутності дозволу на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами, до отримання дозволу на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами, передбаченого ст. 11 Закону України «Про охорону атмосферного повітря».

Обґрунтовуючи заявлені позовні вимоги, позивач посилається на те, що на підставі статті 20-2 Закону України «Про охорону навколишнього природного середовища», Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності», Плану здійснення комплексних заходів державного нагляду (контролю) на 2020 рік, затвердженого наказом Державної екологічної інспекції України від 28.11.2019 № 320, наказу Державної екологічної інспекції у Луганській області від 13.12.2019 № 2/1-28-452, направлення на проведення планового заходу державного нагляду (контрою) щодо додержання вимог законодавства у сфері охорони навколишнього природного середовища, раціонального використання, відтворення і охорони природних ресурсів від 02.03.2020 № 2/2-18-196 в період з 04.03.2020 по 18.03.2020 проведено плановий захід державного нагляду (контролю) щодо додержання вимог законодавства у сфері охорони навколишнього природного середовища, раціонального використання, відтворення і охорони природних ресурсів ФГ «Стимул 777».

Згідно витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб- підприємців та громадських формувань від 07.11.2019 ФГ «Стимул 777» має ідентифікаційний код юридичної особи 32974022, види економічної діяльності код: КВЕД 01.11 - вирощування зернових культур (крім рису), бобових культур і насіння олійних культур; КВЕД 01.46 Розведення свиней; КВЕД 01.47 Розведення свійської птиці; КВЕД 46.21 Оптова торгівля зерном, необробленим тютюном, насінням і кормами для тварин; КВЕД 46.23 Оптова торгівля живими тваринами; КВЕД 46.33 Оптова торгівля молочними продуктами, яйцями, харчовими оліями та жирами.

Метою діяльності ФГ «Стимул 777» є виробництво сільськогосподарської продукції, її переробки та реалізації, інші види господарської діяльності для отримання прибутку.

Під час перевірки встановлено, що:

1) на підприємстві не впроваджено подання державної статистичної звітності за встановленою формою № 2-ТП (повітря) - (річна) затвердженої наказом Держстату України від 06.07.2018 № 124;

2) відсутній дозвіл на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами; на території токового господарства, яке розташоване за адресою: вул. Молодіжна, будинок 2 «З» с. Діброва, Кремінського району та перебуває на балансі ФГ «Стимул 777» знаходиться ЗАВ-20. На останньому знаходиться 1 пилоочисна установка БЦС-50 для очистки повітря від пилу;

3) порушення «Правил технічної експлуатації установок очистки газу», затверджених наказом Мінприроди України від 06.02.2009 № 52 та зареєстрованих в Міністерстві юстиції України 13.04.2009 за № 327/16343, а саме:

- не розроблено паспорт на установку очистки газу БЦС-50, яка знаходиться на ЗАВ-20 на території токового господарства;

- відсутній наказ по підприємству щодо призначення осіб, відповідальних за технічний стан, обслуговування і безпечну експлуатацію ГОУ, що є порушенням п. 2.2.2. «Правил»;

- не впроваджено ведення журналу обліку робочого часу ГОУ, що є порушення п. 2.2.2. «Правил»;

- не затверджені інструкції з експлуатації ГОУ відповідно до умов їх роботи, що є порушенням п. 2.2.3. «Правил»;

- відсутні протоколи засідання комісії з перевірки знань з правил технічної експлуатації установок очистки газу, що є порушенням п. 2.2.4. «Правил»;

- не розроблено паспорт на ГОУ, що є порушення п. 2.2.5. «Правил»; не здійснюється перевірка на відповідність фактичних параметрів роботи ГОУ проектним показникам, що є порушенням п. 2.2.6. «Правил»;

- не проводився огляд ГОУ для оцінки їх технічного стану не менше двох разів на рік комісією, яка призначається суб`єктом господарювання, що є порушенням п. 2.2.10. «Правил»;

- відсутні акти перевірки технічного стану ГОУ на джерелі викиду (утворення), що є порушення п. 2.2.10. «Правил», ст. 10 Закону України «Про охорону атмосферного повітря»;

4) факт експлуатації обладнання, пов`язаного з викидами забруднюючих речовин в атмосферне повітря, а саме 15 витяжних вентиляторів 140 R/S, 1,5 л.с., 50 Гц 3ф Gigola без дозволу спеціально уповноваженого органу виконавчої влади, що є порушенням ст. 11 Закону України «Про охорону атмосферного повітря».

Відповідно до довідки від 04.03.2020 № 15 відповідачем повідомлено, що на балансі ФГ «Стимул 777» знаходяться витяжні вентилятори 140 R/S, 1,5 л.с., 50 Гц 3ф Gigola в кількості 15 шт., що використовуються в 5 приміщеннях (по 3 вентилятори у кожному) птахо-товарної ферми, яка розташована за адресою: вул. Молодіжна, 1Б, х. Діброва, Кремінського району.

За порушення вимог законодавства в сфері охорони атмосферного повітря (викид забруднюючих речовин в атмосферне повітря без дозволу спеціально уповноваженого органу виконавчої влади) до адміністративної відповідальності у вигляді штрафних санкцій, передбачених ст. 78 ч. 1 КУпАП притягнуто заступника голови з виробничих питань ФГ «Стимул 777» ОСОБА_1 , яким штраф сплачено в повному обсязі.

За результатами перевірки ФГ «Стимул 777» складено акт проведення планового заходу державного нагляду (контролю) щодо дотримання суб`єктом господарювання вимог законодавства у сфері охорони навколишнього природного середовища, раціонального використання, відтворення і охорони природних ресурсів від 18.03.2020 № 91 та надано припис щодо усунення виявлених порушень вимог природоохоронного законодавства від 18.03.2020 № 191, яким зобов`язано відповідача отримати дозвіл на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами на 15 витяжних вентиляторів 140 R/S, 1,5 л.с., 50 Гц 3ф Gigola, що експлуатується при відсутності дозволу на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами та надати на адресу Інспекції копію відповідного дозволу, завірену належним чином.

На підставі статті 20-2 Закону України «Про охорону навколишнього природного середовища», Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності», наказу Державної екологічної інспекції у Луганській області від 15.05.2020 № 2/1-28-157, направлення на проведення позапланового заходу державного нагляду (контролю) щодо дотримання суб`єктом господарювання вимог законодавства у сфері охорони навколишнього природного середовища, раціонального використання, відтворення і охорони природних ресурсів, в період з 19.03.2020 по 25.05.2020 проведено позаплановий захід державного нагляду (контролю) щодо додержання вимог законодавства у сфері охорони навколишнього природного середовища, раціонального використання, відтворення і охорони природних ресурсів відповідача.

За результатами позапланової перевірки ФГ «Стимул 777» складено акт проведення позапланового заходу державного нагляду (контролю) щодо дотримання суб`єктом господарювання вимог законодавства у сфері охорони навколишнього природного середовища, раціонального використання, відтворення і охорони природних ресурсів від 25.05.2020 № 172, встановлено не виконання п. 4 Припису, а саме відповідач не отримав дозвіл на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами на 15 витяжних вентиляторів 140 R/S, 1,5 л.с., 50 Гц 3ф Gigola, що експлуатується при відсутності дозволу на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами, та не надали на адресу Інспекції копію відповідного дозволу, завірену належним чином.

За невиконання умов № 1, 2, 4, 5, 6, 11, 12, 13 Припису, в тому числі за неотримання дозволу на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами, до адміністративної відповідальності у вигляді штрафних санкцій, передбачених ст. 188-5 КУпАП притягнуто голову ФГ «Стимул 777» ОСОБА_2 , якою штраф сплачено в повному обсязі.

У зв`язку з наявністю фактів порушень вимог природоохоронного законодавства забороняється діючим законодавством України та підлягає безумовному тимчасовому зупиненню (припиненню) виконання робіт за рішенням суду по експлуатації: обладнання, пов`язаного з викидами забруднюючих речовин в атмосферне повітря, а саме 15 витяжних вентиляторів 140 R/S, 1,5 л.с., 50 Гц 3ф Gigola, що експлуатується при відсутності дозволу на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами.

Ухвалою суду від 03.08.2020 позовну заяву прийнято до розгляду та відкрито провадження у справі, визначено справу розглядати в порядку спрощеного позовного провадження з повідомленням (викликом) сторін.

25.08.2020 від відповідача до суду надійшов відзив на позовну заяву, в якому той заперечує проти позову з таких підстав.

18.03.2020 Державною екологічною інспекцією у Луганській області було складено Акт № 91 на підставі якого було винесено припис № 91 щодо усунення порушень вимог природоохоронного законодавства зі строком його виконання до 18.05.2020, зокрема, щодо отримання дозволу на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами, передбаченого ст. 11 Закону України «Про охорону атмосферного повітря».

Постановою Кабінету Міністрів № 211 від 11.03.2020 «Про запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2» запроваджено карантинні заходи на всій території України.

У зв`язку з запровадженням карантинних заходів на території України у Фермерського господарства «Стимул 777» були об`єктивні причини невиконання припису № 91 щодо усунення порушень вимог природоохоронного законодавства від 18.03.2020 через запровадження карантинних заходів, які встановлені Постановою Кабінету Міністрів № 211 від 11.03.2020 «Про запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2», зокрема, було обмежено прийом фізичних та юридичних осіб до організацій, які мають право надавати дозвіл на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами, передбаченого ст. 11 Закону України «Про охорону атмосферного повітря».

Після послаблення карантинних заходів в Україні фермерське господарство «Стимул 777» уклало договір 09 червня 2020 року № 7-20 з ТОВ «Науково-виробничою фірмою «Технохім», відповідно до предмету договору виконавець зобов`язувався надати замовнику послуги стосовно проведення інвентаризації стаціонарних джерел викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря від птахо-товарної ферми, свинотоварної ферми та дільниці № 2 - майданчику стоянки і ремонту с/г техніки (в тому числі розробка матеріалів, які обґрунтовують обсяги викидів для отримання дозволу на викиди, узгодження документації, отримання дозволу на викид).

Відповідно до п. 10.2 договору зазначено термін здачі роботи: початок - 9 червня 2020 року, закінчення - 30 вересня 2020 року.

04.08.2020 фермерське господарство «Стимул 777» звернулося з листом до ТОВ «Науково-виробничої фірми «Технохім» щодо надання інформації щодо відомостей, а саме - на якій стадії знаходиться розробка документації для отримання дозволу на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря від птахо-товарної ферми.

Відповідно до відповіді директора ТОВ «Науково-виробничої фірми «Технохім» від 07.08.2020 на даному етапі відбуваються оформлення звіту про інвентаризацію джерел викидів згідно інструкції та паралельно з цим ведуться роботи з підготовки карти-схеми розташування проммайданчика птахо-товарної ферми фермерського господарства «Стимул 777», ведеться збір та накопичення інформації для подальшого оформлення матеріалу для отримання дозволу.

Крім цього, фермерське господарство «Стимул 777» у відповідності до п. 2.2. договору перерахувало ТОВ «Науково-виробничій фірмі «Технохім» 52500,00 грн за договором № 7-20 від 09.06.2020, що підтверджується платіжнім дорученням № 542 від 10.06.2020.

Враховуючи викладене, у фермерського господарства «Стимул 777» були об`єктивні причини щодо поважності невиконання припису у встановлений строк, при цьому виявлені порушення усуваються.

За таких обставин відповідач вважає, що позовні вимоги Державної екологічної інспекції у Луганській області не підлягають задоволенню (арк. спр. 87-88).

У судовому засіданні представник позивача підтримав позовні вимоги в повному обсязі, надав пояснення, аналогічні викладеному в позові.

Представник відповідача в ході судового розгляду справи заперечував проти позову з підстав, викладених у відзиві, пояснив, що відповідачем вживаються заходи щодо отримання дозволу на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря. У судове засідання 05.10.2020 не прибув, про дату, час і місце судового розгляду справи повідомлений належним чином, про причини неприбуття суду не повідомив.

Вислухавши пояснення сторін, дослідивши матеріали справи, розглянувши справу в межах заявлених позовних вимог і наданих доказів, оцінивши докази відповідно до вимог статей 72-77, 90 Кодексу адміністративного судочинства України, суд дійшов такого.

Фермерське господарство «Стимул 777», код ЄДРПОУ 32974022, зареєстровано в якості юридичної особи 12.08.2004, види діяльності: 01.11 Вирощування зернових культур (крім рису), бобових культур і насіння олійних культур, 01.46 Розведення свиней, 01.47 Розведення свійської птиці, 46.21 Оптова торгівля зерном, необробленим тютюном, насінням і кормами для тварин, 46.23 Оптова торгівля живими тваринами, 46.33 Оптова торгівля молочними продуктами, яйцями, харчовими оліями та жирами (арк. спр. 74-77).

На підставі наказу від 13.12.2019 № 2/1-28-452, направлення на проведення планового заходу державного нагляду (контрою) щодо додержання вимог законодавства у сфері охорони навколишнього природного середовища, раціонального використання, відтворення і охорони природних ресурсів від 02.03.2020 № 2/2-18-196 Державною екологічною інспекцією у Луганській області в період з 04.03.2020 по 18.03.2020 проведено плановий захід державного нагляду (контролю) щодо додержання вимог законодавства у сфері охорони навколишнього природного середовища, раціонального використання, відтворення і охорони природних ресурсів ФГ «Стимул 777», за результатами якого складено акт від 18.03.2020 № 91 (арк. спр. 7, 8-9, 10-36).

Актом зафіксовано, що на території КП «РВУВКГ» встановлено факт експлуатації обладнання, пов`язаного з викидами забруднюючих речовин в атмосферне повітря. Так, в акті зазначено, що відповідно до довідки від 04.03.2020 № 15 підприємством повідомлено про перебування на балансі ФГ «Стимул 777» витяжних вентиляторів 140 R/S, 1,5 л.с., 50 Гц 3ф Gigola в кількості 15 шт., що використовуються в 5 приміщеннях (по 3 вентилятори у кожному) птахо-товарної ферми, яка розташована за адресою: вул. Молодіжна, 1Б, х. Діброва Кремінського району. 16.03.2020 в ході проведення планового заходу ФГ «Стимул 777» встановлено факт експлуатації обладнання, пов`язаного з викидами забруднюючих речовин в атмосферне повітря, а саме - 15 витяжних вентиляторів 140 R/S, 1,5 л.с., 50 Гц 3ф Gigola без дозволу спеціально уповноваженого органу виконавчої влади, що є порушенням ст. 11 Закону України «Про охорону атмосферного повітря».

За порушення вимог законодавства в сфері охорони атмосферного повітря (викид забруднюючих речовин в атмосферне повітря без дозволу спеціально уповноваженого органу виконавчої влади) до адміністративної відповідальності у вигляді штрафних санкцій, передбачених ст. 78 ч. 1 КУпАП притягнуто заступника голови з виробничих питань ФГ «Стимул 777» ОСОБА_1 , яким штраф сплачено в повному обсязі (арк. спр. 40, 41, 42).

18.03.2020 Інспекцією винесено припис щодо усунення порушень вимог природоохоронного законодавства № 91, яким ФГ «Стимул 777» зобов`язано, зокрема, отримати дозвіл на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами на 15 витяжних вентиляторів 140 R/S, 1,5 л.с., 50 Гц 3ф Gigola, що експлуатується при відсутності дозволу на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами та надати на адресу Інспекції копію відповідного дозволу, завірену належним чином, термін виконання - до 18.05.2020 (пункт 4 припису) (арк. спр. 38-39).

На підставі статті 20-2 Закону України «Про охорону навколишнього природного середовища», Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності», наказу Державної екологічної інспекції у Луганській області від 15.05.2020 № 2/1-28-157, направлення на проведення позапланового заходу державного нагляду (контролю) щодо дотримання суб`єктом господарювання вимог законодавства у сфері охорони навколишнього природного середовища, раціонального використання, відтворення і охорони природних ресурсів, в період з 19.03.2020 по 25.05.2020 проведено позаплановий захід державного нагляду (контролю) щодо додержання вимог законодавства у сфері охорони навколишнього природного середовища, раціонального використання, відтворення і охорони природних ресурсів відповідача, за результатами якого складено акт від 25.05.2020 № 172 (арк. спр. 43, 44, 45-66).

Відповідно до зазначеного акта проведення позапланового заходу державного нагляду (контролю) щодо дотримання суб`єктом господарювання вимог законодавства у сфері охорони навколишнього природного середовища, раціонального використання, відтворення і охорони природних ресурсів від 25.05.2020 № 172 встановлено невиконання п. 4 Припису, а саме - відповідач не отримав дозвіл на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами на 15 витяжних вентиляторів 140 R/S, 1,5 л.с., 50 Гц 3ф Gigola, що експлуатується при відсутності дозволу на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами, та не надав на адресу Інспекції копію відповідного дозволу, завірену належним чином.

За невиконання умов № 1, 2, 4, 5, 6, 11, 12, 13 Припису, в тому числі за неотримання дозволу на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами, до адміністративної відповідальності у вигляді штрафних санкцій, передбачених ст. 188-5 КУпАП притягнуто голову ФГ «Стимул 777» ОСОБА_2 , якою штраф сплачено в повному обсязі (арк. спр. 67, 70, 71).

Вирішуючи спір по суті, суд виходить з таких вимог чинного законодавства.

Частиною другою статті 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно зі статтею 66 Конституції України кожен зобов`язаний не заподіювати шкоду природі, культурній спадщині, відшкодовувати завдані ним збитки.

Статтею 40 Закону України «Про охорону навколишнього природного середовища» від 25.06.1991 № 1264-XII передбачено, що використання природних ресурсів громадянами, підприємствами, установами та організаціями здійснюється з додержанням обов`язкових екологічних вимог:

а) раціонального і економного використання природних ресурсів на основі широкого застосування новітніх технологій;

б) здійснення заходів щодо запобігання псуванню, забрудненню, виснаженню природних ресурсів, негативному впливу на стан навколишнього природного середовища;

в) здійснення заходів щодо відтворення відновлюваних природних ресурсів;

г) застосування біологічних, хімічних та інших методів поліпшення якості природних ресурсів, які забезпечують охорону навколишнього природного середовища і безпеку здоров`я населення;

д) збереження територій та об`єктів природно-заповідного фонду, а також інших територій, що підлягають особливій охороні;

е) здійснення господарської та іншої діяльності без порушення екологічних прав інших осіб;

є) здійснення заходів щодо збереження і невиснажливого використання біологічного різноманіття під час провадження діяльності, пов`язаної з поводженням з генетично модифікованими організмами.

При використанні природних ресурсів має забезпечуватися виконання й інших вимог, встановлених цим Законом та іншим законодавством України.

Відповідно до п. 1 Положення про Державну екологічну інспекцію України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 19.04.2017 № 275, Державна екологічна інспекція України (Держекоінспекція) є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра захисту довкілля та природних ресурсів і який реалізує державну політику із здійснення державного нагляду (контролю) у сфері охорони навколишнього природного середовища, раціонального використання, відтворення і охорони природних ресурсів.

Згідно з п.п. 5 п. 4 вказаного Положення Держекоінспекція відповідно до покладених на неї завдань звертається до суду із позовом щодо обмеження чи зупинення діяльності суб`єктів господарювання і об`єктів незалежно від їх підпорядкування та форми власності, якщо їх експлуатація здійснюється з порушенням законодавства про охорону навколишнього природного середовища, вимог дозволів на використання природних ресурсів, з перевищенням нормативів гранично допустимих викидів в атмосферне повітря забруднюючих речовин, впливу фізичних та біологічних факторів, лімітів скидів забруднюючих речовин.

Згідно з п. 1 Положення про територіальні та міжрегіональні територіальні органи Держекоінспекції, затвердженого наказом Міністерства енергетики та захисту довкілля України від 07.04.2020 № 230, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 16 квітня 2020 р. за № 350/34633, Державна екологічна інспекція відповідної області (далі - Інспекція) є територіальним органом Держекоінспекції та їй підпорядковується.

Відповідно до пункту 6 розділу ІІ вказаного Положення Інспекція звертається до суду із позовом щодо обмеження чи зупинення діяльності суб`єктів господарювання і об`єктів незалежно від їх підпорядкування та форми власності, якщо їх експлуатація здійснюється з порушенням законодавства про охорону навколишнього природного середовища, вимог дозволів на використання природних ресурсів, з перевищенням нормативів гранично допустимих викидів в атмосферне повітря забруднюючих речовин, впливу фізичних та біологічних факторів, лімітів скидів забруднюючих речовин.

Згідно зі статтею 1 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» від 05.04.2007 № 877-V (далі - Закон № 877-V) державний нагляд (контроль) - діяльність уповноважених законом центральних органів виконавчої влади, їх територіальних органів, державних колегіальних органів, органів виконавчої влади Автономної Республіки Крим, місцевих державних адміністрацій, органів місцевого самоврядування (далі - органи державного нагляду (контролю) в межах повноважень, передбачених законом, щодо виявлення та запобігання порушенням вимог законодавства суб`єктами господарювання та забезпечення інтересів суспільства, зокрема належної якості продукції, робіт та послуг, допустимого рівня небезпеки для населення, навколишнього природного середовища;

заходи державного нагляду (контролю) - планові та позапланові заходи, які здійснюються шляхом проведення перевірок, ревізій, оглядів, обстежень та інших дій.

Відповідно до частини п`ятої, частини одинадцятої статті 4 Закону № 877-V виробництво (виготовлення) або реалізація продукції, виконання робіт, надання послуг суб`єктами господарювання можуть бути зупинені повністю або частково виключно за рішенням суду.

Відновлення виробництва (виготовлення) або реалізації продукції, виконання робіт, надання послуг суб`єктами господарювання після призупинення можливе з моменту отримання органом державного нагляду (контролю), який ініціював призупинення, повідомлення суб`єкта господарювання про усунення ним усіх встановлених судом порушень.

Плановий чи позаплановий захід щодо суб`єкта господарювання - юридичної особи має здійснюватися у присутності керівника або особи, уповноваженої керівником. Плановий чи позаплановий захід щодо фізичної особи - підприємця має здійснюватися за його присутності або за присутності уповноваженої ним особи.

Частиною першою статті 5 Закону № 877 передбачено, що планові заходи здійснюються відповідно до річних планів, що затверджуються органом державного нагляду (контролю) не пізніше 1 грудня року, що передує плановому.

Абзацом 3 частини першої статті 6 Закону № 877-V встановлено, що підставою для здійснення позапланового заходу є перевірка виконання суб`єктом господарювання приписів, розпоряджень або інших розпорядчих документів щодо усунення порушень вимог законодавства, виданих за результатами проведення попереднього заходу органом державного нагляду (контролю).

Частиною шостою статті 7 Закону № 877-V визначено, що за результатами здійснення планового або позапланового заходу посадова особа органу державного нагляду (контролю) складає акт, який повинен містити такі відомості:

- дату складення акта;

- тип заходу (плановий або позаплановий);

- форма заходу (перевірка, ревізія, обстеження, огляд тощо);

- предмет державного нагляду (контролю);

- найменування органу державного нагляду (контролю), а також посаду, прізвище, ім`я та по батькові посадової особи, яка здійснила захід;

- найменування юридичної особи або прізвище, ім`я та по батькові фізичної особи - підприємця, щодо діяльності яких здійснювався захід.

Посадова особа органу державного нагляду (контролю) зазначає в акті стан виконання вимог законодавства суб`єктом господарювання, а в разі невиконання - детальний опис виявленого порушення з посиланням на відповідну вимогу законодавства.

В останній день перевірки два примірники акта підписуються посадовими особами органу державного нагляду (контролю), які здійснювали захід, та суб`єктом господарювання або уповноваженою ним особою, якщо інше не передбачено законом.

Якщо суб`єкт господарювання не погоджується з актом, він підписує акт із зауваженнями.

Зауваження суб`єкта господарювання щодо здійснення державного нагляду (контролю) є невід`ємною частиною акта органу державного нагляду (контролю).

У разі відмови суб`єкта господарювання підписати акт посадова особа органу державного нагляду (контролю) вносить до такого акта відповідний запис.

Один примірник акта вручається керівнику чи уповноваженій особі суб`єкта господарювання - юридичної особи, її відокремленого підрозділу, фізичній особі - підприємцю або уповноваженій ним особі в останній день заходу державного нагляду (контролю), а другий зберігається в органі державного нагляду (контролю).

Частиною сьомою статті 7 Закону № 877-V передбачено, що на підставі акта, складеного за результатами здійснення заходу, в ході якого виявлено порушення вимог законодавства, орган державного нагляду (контролю) за наявності підстав для повного або часткового зупинення виробництва (виготовлення), реалізації продукції, виконання робіт, надання послуг звертається у порядку та строки, встановлені законом, з відповідним позовом до адміністративного суду. У разі необхідності вжиття інших заходів реагування орган державного нагляду (контролю) протягом п`яти робочих днів з дня завершення здійснення заходу державного нагляду (контролю) складає припис, розпорядження, інший розпорядчий документ щодо усунення порушень, виявлених під час здійснення заходу.

Відповідно до положень статті 11 Закону України «Про охорону атмосферного повітря» від 16.10.1992 № 2707-XII викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами можуть здійснюватися після отримання дозволу, виданого суб`єкту господарювання.

Згідно зі статтею 12 Закону № 2707-XII господарська чи інші види діяльності, пов`язані з порушенням умов і вимог до викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря і рівнів впливу фізичних та біологічних факторів на його стан, передбачених дозволами, може бути обмежена, тимчасово заборонена (зупинена) або припинена відповідно до законодавства.

Таким чином, викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами можуть здійснюватися після отримання дозволу, виданого суб`єкту господарювання.

Порядок погодження і видачі дозволів встановлюється постановою Кабінету Міністрів України від 13.03.2002 № 302 «Про затвердження Порядку проведення та оплати робіт, пов`язаних з видачею дозволів на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами, обліку підприємств, установ, організацій та громадян - підприємців, які отримали такі дозволи».

Перелік типів устаткування, для яких розробляються нормативи граничнодопустимих викидів забруднюючих речовин із стаціонарних джерел, затверджено наказом Міністерства охорони навколишнього природного середовища України від 16.08.2004 № 317, зареєстрованим у Міністерстві юстиції України 6 вересня 2004 р. за № 1102/9701.

Судом установлено та не заперечується відповідачем, що відповідач використовував 15 витяжних вентиляторів 140 R/S, 1,5 л.с., 50 Гц Зф Gigola без відповідного дозволу на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами, чим допустив порушення статті 11 Закону України «Про охорону атмосферного повітря».

На цей час відповідач не отримав дозвіл на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами.

На підставі викладеного суд дійшов висновку про наявність правових підстав для застосування заходів реагування до відповідача у вигляді тимчасового зупинення експлуатації джерел викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря.

Відповідно до частини першої статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Враховуючи вищезазначене, суд вважає вимоги позивача правомірними й такими, що ґрунтуються на положеннях діючого законодавства, належним чином обґрунтовані, підтверджені матеріалами справи, а тому підлягають задоволенню.

Відповідно до частини другої статті 139 КАС України при задоволенні позову суб`єкта владних повноважень з відповідача стягуються виключно судові витрати суб`єкта владних повноважень, пов`язані із залученням свідків та проведенням експертиз.

Оскільки Державна екологічна інспекція у Луганській області у вказаній справі є суб`єктом владних повноважень, суд дійшов висновку про відсутність правових підстав для стягнення з відповідача судового збору на користь позивача.

Керуючись статтями 2, 9, 139, 241-246, 255 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

Позов Державної екологічної інспекції у Луганській області до фермерського господарства "Стимул 777" про застосування заходів реагування у сфері державного нагляду (контролю) задовольнити повністю.

Застосувати до фермерського господарства "Стимул 777" (код ЄДРПОУ 32974022, місцезнаходження: 92900, Луганська область, м. Кремінна, вул. Обушенко, буд. 3) заходи реагування у сфері державного нагляду (контролю) у вигляді тимчасового зупинення виконання робіт з експлуатації обладнання, пов`язаного з викидами забруднюючих речовин в атмосферне повітря, а саме: 15 витяжних вентиляторів 140 R/S, 1,5 л.с., 50 Гц Зф Gigola, що експлуатуються при відсутності дозволу на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами, до отримання дозволу на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами, передбаченого ст. 11 Закону України «Про охорону атмосферного повітря».

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Апеляційна скарга подається до Першого апеляційного адміністративного суду через Луганський окружний адміністративний суд.

Повний текст рішення складено 09 жовтня 2020 року.

Суддя І.О. Свергун