
Справа № 405/6147/20
1-кс/405/2867/20
УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
08 жовтня 2020 року слідчий суддя Ленінського районного суду м. Кіровограда Безсмолий Є.Б., за участю секретаря судового засідання Ярової Н.В., розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Кропивницький клопотання слідчого в ОВС слідчого відділу УСБУ в Кіровоградській області Орехової О.В. у кримінальному провадженні № 12019120270001487 від 18.10.2019 про продовження строку досудового розслідування,
ВСТАНОВИВ:
слідчий за погодженням з прокурором звернувся до суду з клопотанням про продовження строку досудового розслідування у кримінальному провадженні № 12019120270001487,внесеному до Єдиного реєстру досудових розслідувань 18.10.2019 року, на шість місяців, тобто до 18.04.2021 року.
На обгрунтування клопотання зазначив, що 25.08.2020 року, на підставі постанови від 21.08.2020 про доручення здійснення досудового розслідування у кримінальному провадженні іншому органу досудового розслідування, слідчим відділом УСБУ в Кіровоградській області прийнято до провадження матеріали досудового розслідування № 12019120270001487 від 18.10.2019 за фактом вчинення кримінальних правопорушень, передбачених ч. 1 ст. 172, ч. 1 ст. 364 КК України, що було зареєстровано та розслідувалось Світловодським ВП Новоукраїнського ВП ГУНП в Кіровоградській області.
Приводом і підставою для реєстрації даного кримінального провадження Світловодським ВП ГУНП в Кіровоградській області стало повідомлення Світловодського МРВ УСБУ в Кіровоградській області про порушення вимог трудового законодавства директором ФОП ОСОБА_1 та зловживання службовим становищем при використанні бюджетних коштів.
Досудовим розслідуванням встановлено, що ФОП ОСОБА_2 (ід. код. НОМЕР_1 ) в період 2017 – 2019 років вчинив грубе порушення трудового законодавства, залучаючи некваліфікованих працівників для виконання робіт по лісозаготівлі, які, відповідно до чинних нормативно – правових актів та стандартів України, є роботами підвищеної небезпеки.
Крім того було виявлено факти отримання бюджетних коштів ФОП ОСОБА_3 у розмірі близько 28 млн. грн. на виконання робіт та надання послуг від державних підприємств: Чорноліський лісгосп (код 00992214), Олександрійський лісгосп (код 05396899), Світловодський лісгосп (код 00992237),
Голованівський лісгосп (код 00992194). Проте грошові кошти отриманні за виконання робіт та надання послуг з лісівництва державним підприємствам ФОП ОСОБА_2 використовував для власних потреб не за призначенням.
Закон України "Про публічні закупівлі" установлює правові та економічні засади здійснення закупівель товарів, робіт і послуг для забезпечення потреб держави та територіальної громади.
Відповідно до ст. 2 Закону України "Про публічні закупівлі" він застосовується до замовників, за умови, що вартість предмета закупівлі товару (товарів), послуги (послуг) дорівнює або перевищує 200 тисяч гривень, а робіт - 1,5 мільйона гривень; до замовників, які здійснюють діяльність в окремих сферах господарювання, за умови, що вартість предмета закупівлі товару (товарів), послуги (послуг) дорівнює або перевищує 1 мільйон гривень, а робіт - 5 мільйонів гривень.
Під час здійснення закупівлі товарів, робіт і послуг, вартість яких є меншою за вартість, що встановлена в абзацах другому і третьому цієї частини, замовники повинні дотримуватися принципів здійснення публічних закупівель, установлених цим Законом, та можуть використовувати електронну систему закупівель з метою відбору постачальника товару (товарів), надавача послуги (послуг) та виконавця робіт для укладення договору.
У разі здійснення закупівель товарів, робіт і послуг без використання електронної системи закупівель, за умови, що вартість предмета закупівлі дорівнює або перевищує 50 тисяч гривень та є меншою за вартість, що встановлена в абзацах другому і третьому цієї частини, замовники обов`язково оприлюднюють звіт про укладені договори в системі електронних закупівель відповідно до статті 10 цього Закону.
Умови, порядок та процедури закупівель товарів, робіт і послуг регулюються виключно цим Законом та/або Законом України "Про особливості здійснення закупівель товарів, робіт і послуг для гарантованого забезпечення потреб оборони", крім випадків, передбачених цим Законом, і не можуть встановлюватися або змінюватися іншими законами України, крім законів, що містять виключно норми щодо внесення змін до цього Закону та/або до Закону України "Про особливості здійснення закупівель товарів, робіт і послуг для гарантованого забезпечення потреб оборони".
Відповідно до ст. 12 Закону України "Про публічні закупівлі" закупівля може здійснюватися шляхом застосування однієї з таких процедур: відкриті торги; конкурентний діалог; переговорна процедура закупівлі. Замовник здійснює процедури закупівлі, передбачені частиною першою вказаної статті закону, шляхом використання електронної системи закупівель.
Відповідно до п. 6 ч. 1 ст. 1 Закону України "Про публічні закупівлі" електронна система закупівель - інформаційно-телекомунікаційна система, що забезпечує проведення процедур закупівель, створення, розміщення, оприлюднення та обмін інформацією і документами в електронному вигляді, до складу якої входять веб-портал Уповноваженого органу, авторизовані електронні майданчики, між якими забезпечено автоматичний обмін інформацією та документами.
Відповідно до п. 3 ч. 1 ст. 1 Закону України "Про публічні закупівлі" веб-портал Уповноваженого органу з питань закупівель (далі - веб-портал Уповноваженого органу) - інформаційно-телекомунікаційна система, до складу якої входять модуль електронного аукціону і база даних, та який є частиною електронної системи закупівель та забезпечує створення, зберігання та оприлюднення всієї інформації про закупівлі, проведення електронного аукціону, автоматичний обмін інформацією і документами та користування сервісами з автоматичним обміном інформацією, доступ до якого здійснюється за допомогою мережі Інтернет. Забезпечення функціонування веб-порталу Уповноваженого органу здійснюється у тому числі за рахунок надання авторизованим електронним майданчикам платного доступу до модуля електронного аукціону та бази даних. Порядок надання доступу та розмір плати встановлюються Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до статуту ДП "ПРОЗРРО" ідентифікаційний код 02426097, затвердженого наказом Міністерства економічного розвитку і торгівлі України №1458 від 08.10.2018 року, а саме п.п. 3.1 п. 3 підприємство утворене з метою здійснення діяльності, спрямованої на забезпечення функціонування та наповнення веб-порталу Уповноваженого органу з питань закупівель, а також отримання прибутку за рахунок підприємницької діяльності.
В зв`язку із вищевказаним слідчим було здійснено моніторинг https://prozorro.gov.ua/, що до оприлюднених договорів укладених між ФОП ОСОБА_2 , ід. номер НОМЕР_1 та державними підприємствами Чорноліський лісгосп (код 00992214), Олександрійський лісгосп (код 05396899), Світловодський лісгосп (код 00992237), Голованівський лісгосп (код 00992194), та огляд вищезазначених договорів, вилучених в ході тимчасового доступу, в ході яких було виявлено, що між ФОП ОСОБА_2 та вищевказаними державними підприємствами дійсно укладені договори на виконання робіт та надання послуг, пов`язаних із лісівництвом та акти виконаних ОСОБА_2 робіт всього на суму близько 28 млн. грн.
Під час здійснення досудового розслідування кримінального провадження № 22019120000000028 виконані наступні слідчі (розшукові) та процесуальні дії:
- витребувано з ДП «Світловодське лісове господарство» інформацію щодо укладення договорів на виконання робіт з ФОП ОСОБА_2 , обсягів цих робіт, коштів, виплачених за виконану роботу;
- направлені доручення до Світловодського МВ УСБУ в Кіровоградській області щодо встановлення обставин вчинення кримінального правопорушення; осіб, яким відомі можливі обставини вчинення даного кримінального правопорушення; інших обставин, що можуть мати значення для забезпечення прийняття законних і неупереджених процесуальних рішень;
- направлено запити та отримано відповіді до Кропивницького управління ГУ ДПС у Кіровоградській області та ГУ ДПС у Кіровоградській області, згідно з якими отримано відомості щодо факту реєстрації за обліками як фізичної особи – підприємця ОСОБА_2 , кількості найманих працівників та застрахованих осіб, по яких платником єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування був ФОП ОСОБА_2 , за період часу з 01.01.2017 по 31.12.2019;
- направлено запит до Регіонального сервісного центру МВС України в Кіровоградській області щодо наявних транспортних засобів ФОП ОСОБА_1 , на який отримано відповідь;
- надіслано запити до Пенсійного фонду в Кіровоградській області, Кіровоградського обласного центру зайнятості, до відповідних установ з метою встановлення наявності у ФОП ОСОБА_2 та його працівників дозволу на виконання робіт підвищеної небезпеки;
- проведено тимчасові доступи до речей і документів державних підприємств: Чорноліський лісгосп, Олександрійський лісгосп, Світловодський лісгосп, Голованівський лісгосп, в ході яких вилучено оригінали договорів з ФОП ОСОБА_2 з додатками та акти виконаних робіт;
- складено протоколи огляду документів (договорів з ФОП ОСОБА_2 з додатками та актів виконаних робіт), вилучених під час проведення тимчасового доступу у ДП Чорноліський лісгосп, Олександрійський лісгосп, Світловодський лісгосп, Голованівський лісгосп;
- складено протокол огляду загальнодоступного інформаційного ресурсу мережі Інтернет офіційного порталу оприлюднення інформації про публічні закупівлі України єдиної системи електронних публічних закупівель ПроЗорро (ProZorro) https://prozorro.gov.ua.;
- допитано як свідків працівників, які безпосередньо виконували роботи з лісозаготівлі у ДП Світловодський лісгосп в 2019 році: ОСОБА_4 , ОСОБА_5 , ОСОБА_6 , ОСОБА_7 ; які пояснили, що у 2019 році вони працювали без укладання трудових договорів на роботах, пов`язаних з лісівництвом на території державного підприємства «Світловодський лісгосп», при цьому відповідних інструктажів з техніки безпеки з ними не проводилося, розрахунок за виконані роботи з ними проводили працівники лісгоспу та ФОП ОСОБА_2 , при цьому грошові кошти сплачувалися готівкою;
- допитано працівників державних підприємств лісових господарств: ОСОБА_8 , ОСОБА_9 , ОСОБА_10 , ОСОБА_11 , ОСОБА_12 , також допитано учасників тендерного комітету державного підприємства «Світловодський лісгосп» ОСОБА_13 та ОСОБА_14 , які пояснили, що між керівниками лісних господарств та ФОП ОСОБА_2 укладалися договори на виконання робіт, пов`язаних із лісівництвом, до яких ОСОБА_2 залучав найманих працівників, але відповідно до умов укладених договорів, ОСОБА_2 самостійно забезпечує техніку безпеки, проводить роботи та проводить розрахунок із працівниками, в той же час свідки підтвердили, що лісгоспи, відповідно до актів виконаних робіт перераховували кошти на рахунки ФОП ОСОБА_2 .
Таким чином, у кримінальному проваджені виконано значний обсяг роботи, але для прийняття законного та обґрунтованого рішення за вказаними матеріалами досудового розслідування необхідно виконати ще ряд необхідних процесуальних та слідчих (розшукових) дій, які з об`єктивних причин не були виконані у дванадцятимісячний строк досудового розслідування та потребують додаткового часу, а саме:
- допитати в якості свідків працівник а лісгоспу ОСОБА_15 , головного лісничого ДП «Чорноліський лісгосп» ОСОБА_16 , головного лісничого ДП «Світловодський лісгосп» ОСОБА_12 , головного лісничого ДП «Головнівський лісгосп», встановити та допитати інших співробітників державних підприємств Чорноліський лісгосп, Олександрівський лісгосп, Світловодський лісгосп, Голованівський лісгосп з метою встановлення обставин кримінального правопорушення;
- встановити та допитати інших працівників, які були задіяні ФОП ОСОБА_2 або іншими особами для здійснення робіт по лісозаготівлі та інших послуг, пов`язаних з лісівництвом у період часу 2017 – 2019 років;
- у разі встановлення розбіжностей в показаннях раніше допитаних осіб, провести їх одночасний допит;
- із залученням відповідного спеціаліста та за участі працівників відповідних лісгоспів провести огляди лісосмуг, де ФОП ОСОБА_2 проводилися роботи із лісозаготівлі з метою належного оформлення точного розташування ділянок місцевості, на яких здійснювались роботи по лісозаготівлі з прив`язкою до місцевості;
- провести тимчасові доступи до банківських рахунків, відкритих ФОП ОСОБА_2 у відповідних банківських установах;
- провести тимчасовий доступ до речей і документів щодо податкового стану та податкової звітності ФОП ОСОБА_2 у Кропивницькому управлінні ГУ ДПС у Кіровоградській області та (або) ГУ ДПС у Кіровоградській області;
- ініціювати відповідні перевірки, за результатами яких призначити та провести інженерно-екологічну та земельно-технічну експертизи;
- з урахуванням одержаних в ході досудового розслідування доказів, надати належну правову оцінку та вирішити питання про можливість повідомлення особам, причетним до вчинення кримінального правопорушення, що розслідується, про підозру та допитати їх;
- виконати інші слідчі та процесуальні дії, в проведенні яких виникне необхідність для забезпечення прийняття законних і неупереджених рішень;
- виконати процесуальні дії, передбачені ст. 283 КПК України.
Відомості, які будуть отримані в результаті здійснення перелічених слідчих та процесуальних дій, дозволять отримати докази, які можуть бути використані під час судового розгляду, забезпечать всебічне, повне і неупереджене дослідження обставин кримінального провадження, прийняття законних і неупереджених процесуальних рішень.
Обставинами, що перешкоджали здійснити вищевказані слідчі та процесуальні дії раніше, є особлива складність даного кримінального провадження, обов`язковість долучення до матеріалів провадження відомостей, отриманих в результаті проведення тимчасових доступів до речей та документів, проведення експертиз та відомостей, отриманих в ході проведення оглядів лісосмуг із залученням спеціалістів, а також проведення слідчих (розшукових) дій пов`язаних зі встановленням усіх свідків та осіб причетних до вчинення кримінальних правопорушень, передбачених частиною 1 статті 172, частиною 1 статті 364 КК України.
Беручи до уваги, що для виконання запланованого обсягу слідчих (розшукових) та процесуальних дій необхідний значний обсяг часу, а дванадцятимісячний строк досудового розслідування у даному кримінальному провадженні спливає 18.10.2020, виникла необхідність у продовженні строку досудового розслідування.
З посиланням на викладені обставини зазначається про необхідність продовження строку досудового розслідування.
Слідчий на розгляд клопотання не з`явився, звернувся з заявою про розгляд справи без його участі, просив клопотання задовольнити.
Дослідивши клопотання та долучені в його обґрунтування матеріали, слідчий суддя приходить до наступних висновків.
Так, відповідно до ч.1 ст.219 КПК України, строк досудового розслідування обчислюється з моменту внесення відомостей про кримінальне правопорушення до Єдиного реєстру досудових розслідувань до дня звернення до суду з обвинувальним актом, клопотанням про застосування примусових заходів медичного або виховного характеру, клопотанням про звільнення особи від кримінальної відповідальності або до дня ухвалення рішення про закриття кримінального провадження.
Відповідно до абз.2 ч.1 ст.219 КПК України строк досудового розслідування з моменту внесення відомостей про кримінальне правопорушення до Єдиного реєстру досудових розслідувань до дня повідомлення особі про підозру становить:
1) шість місяців - у кримінальному провадженні щодо кримінального проступку;
2) дванадцять місяців - у кримінальному провадженні щодо злочину невеликої або середньої тяжкості;
3) вісімнадцять місяців - у кримінальному провадженні щодо тяжкого або особливо тяжкого злочину.
Згідно ч.1 ст.294 КПК України якщо досудове розслідування злочину або кримінального проступку до моменту повідомлення особі про підозру неможливо закінчити у строк, зазначений в абзаці другому частини першої статті 219 цього Кодексу, вказаний строк може бути неодноразово продовжений слідчим суддею за клопотанням прокурора або слідчого, погодженого з прокурором, на строк, встановлений пунктами 1-3 частини другої статті 219 цього Кодексу.
Стаття 9 КПК України вказує, що під час кримінального провадження суд, слідчий суддя, прокурор, керівник органу досудового розслідування, слідчий, інші службові особи органів державної влади зобов`язані неухильно додержуватися вимог Конституції України, цього Кодексу, міжнародних договорів, згода на обов`язковість яких надана Верховною Радою України, вимог інших актів законодавства.
Прокурор, керівник органу досудового розслідування, слідчий зобов`язані всебічно, повно і неупереджено дослідити обставини кримінального провадження, виявити як ті обставини, що викривають, так і ті, що виправдовують підозрюваного, обвинуваченого, а також обставини, що пом`якшують чи обтяжують його покарання, надати їм належну правову оцінку та забезпечити прийняття законних і неупереджених процесуальних рішень.
Статтею 28 КПК України однією з засад кримінального провадження визначено дотримання розумних строків його здійснення.
Слідчий суддя, перевіривши клопотання сторони обвинувачення про продовження строків досудового розслідування в рамках кримінального провадження № 22019120000000028 від 18 жовтня 2019 року, за ознаками кримінальних правопорушень, передбачених ч. 1 ст. 172 та ч. 1 ст. 364 КК України та матеріали, долучені до клопотання, приходить до переконання, що подане клопотання є обґрунтованим, належним чином вмотивованим та таким, яке в повній мірі відповідає вимогам Кримінального процесуального кодексу України.
Слідчий суддя вважає й обґрунтованими доводи сторони обвинувачення в частині наявності обставин, які перешкоджали здійснити вищевказані процесуальні дії раніше, до закінчення строку досудового розслідування.
З урахуванням викладеного, враховуючи конкретні обставини кримінального провадження, ті обставини, що строк досудового розслідування спливає 18.10.2020 року, разом з тим здійснити зазначені у клопотанні процесуальні дії у передбачений законом строк не надається можливим з об`єктивних причин, слідчий суддя приходить до переконання, що клопотання сторони обвинувачення підлягає задоволенню.
Керуючись ст.ст. 219, 294-295-1,369-372 КПК України, слідчий суддя, -
ПОСТАНОВИВ:
клопотання слідчого в ОВС слідчого відділу УСБУ в Кіровоградській області Орехової О.В. у кримінальному провадженні № 12019120270001487 від 18.10.2019 про продовження строку досудового розслідування задовольнити.
Продовжити строк досудового розслідування у кримінальному провадженні № 12019120270001487 від 18.10.2019, строком на 6 (шість) місяців, тобто до 18.04.2021 року.
Ухвала оскарженню не підлягає.
Слідчий суддя
Ленінського районного суду
м. Кіровограда Євгеній Борисович Безсмолий