Рішення № 92072474, 08.10.2020, Окружний адміністративний суд міста Києва

Дата ухвалення
08.10.2020
Номер справи
640/7054/20
Номер документу
92072474
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01051, м. Київ, вул. Болбочана Петра 8, корпус 1 Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

08 жовтня 2020 року м. Київ № 640/7054/20

Окружний адміністративний суд міста Києва у складі: судді Катющенка В.П., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження без проведення судового засідання та виклику учасників справи (у письмовому провадженні) адміністративну справу

за позовомОСОБА_1 до про Департаменту внутрішньої безпеки Національної поліції України визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити дії, В С Т А Н О В И В:

ОСОБА_1 звернувся до Окружного адміністративного суду міста Києва з позовом, у якому просить суд:

- визнати протиправною відмову Департаменту внутрішньої безпеки Національної поліції України у зарахуванні пільгової вислуги років полковнику поліції ОСОБА_1 , заступникові начальника управління - начальнику відділу протидії тяжким та особливо тяжким злочинам, учиненим службовими особами управління протидії корупції Департаменту внутрішньої безпеки Національної поліції України до його календарної вислуги років та до стажу служби в поліції;

- зобов`язати Департамент внутрішньої безпеки Національної поліції України здійснити перерахунок та зарахувати полковнику поліції ОСОБА_1 , заступникові начальника управління - начальнику відділу протидії тяжким та особливо тяжким злочинам, учиненим службовими особами управління протидії корупції Департаменту внутрішньої безпеки Національної поліції України відповідно до статті 12 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», пункту 3 постанови Кабінету Міністрів України від 17.07.1992 №393 «Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, поліцейським та членам їхніх сімей» та підпункту 4.1.6 пункту 4.1 розділу 4 Положення про порядок комплектування, матеріально-технічного, військового, фінансового та соціально-побутового забезпечення спеціальних підрозділів по боротьбі з організованою злочинністю Міністерства внутрішніх справ України, затвердженого постановою Верховної Ради України від 16 грудня 1993 року № 3720-ХП до календарної вислуги років, яка дає право на призначення пенсії, вислуту в пільговому обчисленні, сформовану за періоди з 26.07.2000 до 01.10.2002, з 04.11.2003 до 19.07.2012, з 01.09.2012 до 08.04.2014 та з 18.08.2014 до 06.11.2015 у загальній кількості 06 років 10 місяців 06 днів;

- зобов`язати Департамент внутрішньої безпеки Національної поліції України здійснити перерахунок полковнику поліції ОСОБА_1 , заступникові начальника управління - начальнику відділу протидії тяжким та особливо тяжким злочинам, учиненим службовими особами управління протидії корупції Департаменту внутрішньої безпеки Національної поліції України відповідно до статті 78 Закону України «Про Національну поліцію» стажу служби в поліції, який дає право на встановлення поліцейському надбавки за вислугу років та надання додаткової оплачуваної відпустки, із зарахуванням періоду пільгової вислуги років, сформованої за періоди з 26.07.2000 до 01.10.2002, з 04.11.2003 до 19.07.2012, з 01.09.2012 до 08.04.2014 та з 18.08.2014 до 06.11.2015 у загальній кількості 06 років 10 місяців 06 днів та встановити надбавку за стаж служби з урахуванням періоду пільгової вислуги років.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що відмова відповідача в зарахуванні пільгової вислуги років до календарної вислуги років, а також встановленні надбавки за вислугу років з урахуванням пільгової вислуги років, сформованої за періоди з 26.07.2000 до 01.10.2002, з 04.11.2003 до 19.07.2012, з 01.09.2012 до 08.04.2014 та з 18.08.2014 до 06.11.2015, у загальній кількості 06 років 10 місяців 06 днів, та наданні додаткової оплачуваної відпустки відповідно до статті 78 Закону України «Про Національну поліцію» є противоправною.

Ухвалою суду від 31.03.2020 прийнято позовну заяву до розгляду, відкрито провадження в адміністративній справі № 640/7054/20 та вирішено здійснити розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження (у письмовому провадженні) без повідомлення учасників справи.

15.05.2020 від Департаменту внутрішньої безпеки Національної поліції України надійшло клопотання, в якому останній просить суд прийняти рішення у справі № 640/7054/20 на розсуд суду за відсутності відповідача та за наявними в матеріалах справи документами.

Розглянувши подані документи і матеріали справи, всебічно і повно з`ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об`єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив наступне.

ОСОБА_1 з 15.08.1996 до 06.11.2015 проходив службу в органах внутрішніх справ, з 07.11.2015 проходить службу в Національній поліції України, з 28.02.2019 перебуває на посаді заступника начальника управління - начальника відділу протидії тяжким та особливо тяжким злочинам, учиненим службовими особами управління протидії корупції Департаменту внутрішньої безпеки Національної поліції України.

21.02.2020 позивач звернувся до начальника Департаменту внутрішньої безпеки Національної поліції України з рапортом, у якому просив:

- зарахувати йому відповідно до статті 12 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» та пункту 3 постанови Кабінету Міністрів України від 17.07.1992 № 393 «Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, поліцейським та членам їхніх сімей» до календарної вислуги років, яка дає право на призначення йому пенсії, вислугу в пільговому обчисленні, сформовану за період з 26.07.2000 по 06.11.2015, у загальній кількості 06 років 10 місяців 06 днів;

- здійснити перерахунок відповідно до статті 12 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» та пункту 3 постанови Кабінету Міністрів України від 17.07.1992 № 393 «Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, поліцейським та членам їхніх сімей» його календарної вислуги років, яка дає право на призначення пенсії, із зарахуванням періоду пільгової вислуги років, сформованої за період з 26.07.2000 по 06.11.2015, у загальній кількості 06 років 10 місяців 06 днів;

- здійснити перерахунок відповідно до статті 78 Закону України «Про Національну поліцію» його стажу служби в поліції, який дає право на встановлення йому надбавки за вислугу років та надання додаткової оплачуваної відпустки, із зарахуванням періоду пільгової вислуги років, сформованої за період з 26.07.2000 по 06.11.2015, у загальній кількості 06 років 10 місяців 06 днів;

- встановити йому відповідно до пункту 5 постанови Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 № 988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» надбавку за стаж служби в поліції із урахуванням періоду пільгової вислуги років, сформованої за період з 26.07.2000 по 06.11.2015, у загальній кількості 06 років 10 місяців 06 днів.

Листом від 26.02.2020 Департамент внутрішньої безпеки Національної поліції України надав відповідь на рапорт позивача, у якій зазначив, що наразі неможливо вирішити позитивно питання щодо зарахування до календарної вислуги років, яка дає право на призначення пенсії ОСОБА_1 , вислуги в пільговому обчисленні, сформованої за періоди служби з 26.07.2000 до 01.10.2002, з 04.11.2003 до 19.07.2012, з 01.09.2012 до 08.04.2014 та з 18.08.2014 до 06.11.2015, у загальній кількості 06 років 10 місяців 06 днів та здійснення відповідного перерахунку.

Вважаючи протиправними дії відповідача, позивач звернувся з даним позовом до суду за захистом своїх прав.

Вирішуючи спір, суд виходить з наступного.

З довідки Департаменту внутрішньої безпеки Національної поліції України від 23.03.2020 № 115 вбачається, що ОСОБА_1 проходив службу в органах внутрішніх справ у наступні періоди на наступних посадах:

- з 26.07.2000 до 26.01.2001 оперуповноваженим Красноперекопського відділення по боротьбі з організованою злочинністю при УБОЗ ГУМВС України в Криму;

- з 26.01.2001 до 04.05.2001 оперуповноваженим відділення карного розшуку Сімферопольського районного відділу ГУМВС України в Криму;

- з 04.05.2001 до 01.10.2002 старшим оперуповноваженим відділення Державної служби боротьби з економічною злочинністю Сімферопольського районного відділу ГУМВС України в Криму;

- з 04.11.2003 до 01.03.2004 оперуповноваженим в особливо важливих справах 1-го міжрайонного відділу УБОЗ ГУМВС України в м. Києві;

- з 01.03.2004 до 19.07.2004 оперуповноваженим в особливо важливих справах 1-го міжрайонного відділу по боротьбі з організованою злочинністю УБОЗ ГУМВС України в м. Києві;

- з 19.07.2004 до 16.12.2004 оперуповноваженим в особливо важливих справах 1-го міжрайонного відділу по боротьбі з організованою злочинністю УБОЗ ГУМВС України в м. Києві;

- з 16.12.2004 по 30.08.2007 оперуповноваженим в особливо важливих справах 1-го міжрайонного відділу по боротьбі з організованою злочинністю УБОЗ ГУМВС України в м. Києві;

- з 30.08.2007 по 25.04.2008 заступником начальника відділу 1-го міжрайонного відділу по боротьбі з організованою злочинністю УБОЗ ГУМВС України в м. Києві;

- з 25.04.2008 по 29.07.2011 начальником відділу 1-го міжрайонного відділу по боротьбі з організованою злочинністю УБОЗ ГУМВС України в м. Києві;

- з 29.07.2011 по 03.11.2011 начальником відділу боротьби з етнічними організованими злочинними групами та екстремізмом ГУБОЗ ГУМВС України в м. Києві;

- з 03.11.2011 по 19.07.2012 заступником начальника Управління по боротьбі з організованою злочинністю ГУМВС України в м. Києві;

- з 01.09.2012 по 19.12.2012 Головним оперуповноваженим-інспектором відділу боротьби з корупцією в центральних органах влади антикорупційного бюро ГУБОЗ МВС України;

- з 19.12.2012 по 29.05.2013 начальником відділу боротьби з корупцією в центральних органах влади антикорупційного бюро ГУБОЗ МВС України;

- з 29.05.2013 по 08.04.2014 начальником Управління по боротьбі з організованою злочинністю ГУМВС України в м. Києві;

- з 18.08.2014 по 19.09.2014 заступником директора Департаменту оперативної служби - начальник 3-го управління МВС України;

- з 19.09.2014 по 06.11.2015 заступником начальника Департаменту оперативної служби-начальник 3-го управління МВС України.

Відповідно до частини першої статті 58 Конституції України закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом`якшують або скасовують відповідальність особи.

Конституційний Суд України у своїх рішеннях від 13.05.1997 № 1-зп, від 09.02.1999 № 1-рп/99, від 05.04.2001 № 3-рп/2001 та від 13.03.2012 № 6-рп/2012 висловив позицію щодо незворотності дії в часі законів та інших нормативно-правових актів: закони та інші нормативно-правові акти поширюють свою дію тільки на ті відносини, які виникли після набуття законами чи іншими нормативно-правовими актами чинності; дію нормативно-правового акта в часі треба розуміти так, що вона починається з моменту набрання цим актом чинності і припиняється із втратою ним чинності, тобто до події, факту застосовується той закон або інший нормативно-правовий акт, під час дії якого вони настали або мали місце; дія закону та іншого нормативно-правового акта не може поширюватися на правовідносини, які виникли і закінчилися до набрання чинності цим законом або іншим нормативно-правовим актом.

Таким чином, зміст правовідносин, зокрема, прав та обов`язків особи, не може змінюватися зі зміною законодавчих норм.

З урахуванням наведеного, право позивача на зарахування при обчисленні вислуги років на пільгових умовах часу проходження служби в спеціальних підрозділах по боротьбі з організованою злочинністю органів внутрішніх справ визначаються за тими правилами, які були чинними на момент виникнення відповідного права.

Згідно підпункту 4.1.6 пункту 4.1 розділу 4 Положення про порядок комплектування, матеріально-технічного, військового, фінансового та соціально-побутового забезпечення спеціальних підрозділів по боротьбі з організованою злочинністю Міністерства внутрішніх справ України, затвердженого Постановою Верховної Ради України від 16.12.1993 № 3720-XII, яка була чинною станом на час виникнення спірних правовідносин, стаж роботи працівників спеціальних підрозділів по боротьбі з організованою злочинністю обчислюється з розрахунку 1,5 року за кожен рік служби у вищезазначених підрозділах згідно з переліком посад, визначених Міністром внутрішніх справ України.

Пунктом 1 наказу Міністерства внутрішніх справи України від 14.11.2007 № 431 "Про затвердження Переліку посад працівників спеціальних підрозділів по боротьбі з організованою злочинністю органів внутрішніх справ, стаж роботи яких обчислюється з розрахунку 1,5 року за кожен рік служби" затверджено Перелік посад працівників спеціальних підрозділів по боротьбі з організованою злочинністю органів внутрішніх справ, стаж роботи яких обчислюється з розрахунку 1,5 року за кожен рік служби.

Відповідно до зазначеного переліку до посад працівників спеціальних підрозділів по боротьбі з організованою злочинністю органів внутрішніх справ, стаж роботи яких обчислюється з розрахунку 1,5 року за кожен рік служби віднесено:

по управліннях (відділах, відділеннях) з оперативного обслуговування органів і підрозділів внутрішніх справ в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі, на транспорті, по управліннях (відділах) внутрішньої безпеки в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі, на транспорті Департаменту внутрішньої безпеки, Служби внутрішньої безпеки, управління внутрішньої безпеки, управління внутрішньої безпеки і розслідувань Головного управління по боротьбі з організованою злочинністю - посади, зокрема: оперуповноважений, оперуповноважений в особливо важливих справах, старший оперуповноважений в особливо важливих справах, заступник начальника відділу, начальник відділу;

по управліннях (відділах, відділеннях) по боротьбі з організованою злочинністю головних управлінь, управлінь МВС України в Автономній Республіці Крим, містах Києві та Севастополі, областях, на транспорті - посади, зокрема: оперуповноважений в особливо важливих справах, заступник начальника відділу, начальник відділу, заступник начальника управління, начальник управління;

по Головному управлінню по боротьбі з організованою злочинністю - посади, зокрема: головний оперуповноважений-інспектор, начальник відділу.

Абзацом 3 пункту 1 Порядку обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, поліцейським та членам їхніх сімей, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17.07.1992 № 393, встановлено, що для призначення пенсій за вислугу років відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення військовослужбовців та осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ" особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ до вислуги років зараховуються служба в органах внутрішніх справ України на посадах начальницького і рядового складу з дня призначення на відповідну посаду.

Згідно з абзацом дев`ятим підпункту "в" пункт 3 вказаного Порядку до вислуги років для призначення пенсій особам, зазначеним в абзаці першому пункту 1 цієї постанови, зараховується на пільгових умовах один місяць служби за півтора місяця у підрозділах внутрішніх військ Міністерства внутрішніх справ з охорони дипломатичних і консульських представництв іноземних держав, у підрозділах Управління державної охорони, що визначаються в установленому порядку, а також у підрозділах спеціального призначення Служби безпеки, Служби зовнішньої розвідки, установ виконання покарань органів внутрішніх справ, воєнізованих формуваннях Державної кримінально-виконавчої служби, у частинах і підрозділах спеціального призначення внутрішніх військ Міністерства внутрішніх справ України та у підрозділах міліції особливого призначення за Переліком посад і умовами (в порядку), що визначаються керівниками відповідних міністерств і відомств.

Крім того, постановою Кабінету Міністрів України від 22.06.2005 № 497 "Про доповнення пункту 3 постанови Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 р. № 393" доповнено підпункт "в" пункту 3 постанови Кабінету Міністрів України від 17.07.1992 р. № 393 "Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ та членам їхніх сімей" абзацом такого змісту: "час проходження служби особами начальницького складу органів внутрішніх справ у підрозділах боротьби з економічною злочинністю за переліком посад і на умовах, що визначаються Міністерством внутрішніх справ".

Згідно Переліку посад начальницького складу підрозділів боротьби з економічною злочинністю органів внутрішніх справ, за якими зараховується час проходження служби на пільгових умовах з розрахунку один місяць служби за півтора місяця, затвердженого наказом Міністерства внутрішніх справ України від 20.07.2006 № 722, до вказаної посади віднесено посаду старшого оперуповноваженого.

Вказані постанова та наказ втратили чинність згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 20.07.2011 № 780 та наказом Міністерства внутрішніх справ України від 12.08.2011 № 546 відповідно.

За встановлених обставин та враховуючи послужний список позивача, суд дійшов висновку, що період служби позивача з 26.07.2000 по 26.01.2001, з 26.01.2001 по 04.05.2001, з 04.05.2001 по 01.10.2002, з 04.11.2003 по 19.07.2012, з 01.09.2012 по 08.04.2014 обчислюється з розрахунку 1,5 року за кожен рік служби, або 1 місяць служби за 1,5 місяці.

Відповідно до пункту "а" частини першої статті 12 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" пенсія за вислугу років призначається особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, іншим особам, зазначеним у пунктах "б" - "д", "ж" статті 1 - 2 цього Закону (крім осіб, зазначених у частині третій статті 5 цього Закону), незалежно від віку, якщо вони звільнені зі служби:

- до 30 вересня 2011 року і на день звільнення мають вислугу 20 років і більше;

- з 1 жовтня 2011 року до 30 вересня 2012 року і на день звільнення мають вислугу 20 календарних років та 6 місяців і більше;

- з 1 жовтня 2012 року до 30 вересня 2013 року і на день звільнення мають вислугу 21 календарний рік і більше;

- з 1 жовтня 2013 року до 30 вересня 2014 року і на день звільнення мають вислугу 21 календарний рік та 6 місяців і більше;

- з 1 жовтня 2014 року до 30 вересня 2015 року і на день звільнення мають вислугу 22 календарних роки і більше;

- з 1 жовтня 2015 року до 30 вересня 2016 року і на день звільнення мають вислугу 22 календарних роки та 6 місяців і більше;

- з 1 жовтня 2016 року до 30 вересня 2017 року і на день звільнення мають вислугу 23 календарних роки і більше;

- з 1 жовтня 2017 року до 30 вересня 2018 року і на день звільнення мають вислугу 23 календарних роки та 6 місяців і більше;

- з 1 жовтня 2018 року до 30 вересня 2019 року і на день звільнення мають вислугу 24 календарних роки і більше;

- з 1 жовтня 2019 року до 30 вересня 2020 року і на день звільнення мають вислугу 24 календарних роки 6 місяців і більше;

- з 1 жовтня 2020 року або після цієї дати і на день звільнення мають вислугу 25 календарних років і більше.

Відповідно до статті 17-1 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" порядок обчислення вислуги років та визначення пільгових умов призначення пенсій особам, які мають право на пенсію за цим Законом, встановлюється Кабінетом Міністрів України.

Аналіз наведених правових норм у поєднанні з положеннями постанови Кабінету Міністрів України від 17.07.1992 № 393 "Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, поліцейським та членам їхніх сімей" дає підстави для висновку, що визначальною підставою у питанні можливості пільгового обчислення періоду проходження військової служби для зарахування його до стажу роботи, який дає право на пенсію за вислугу років, є наявність законодавчого регулювання, яке передбачає включення зазначеного періоду (строку) до стажу роботи працівників певної категорії для реалізації цими особами права на призначення різних видів пенсій, чи інших соціальних виплат. Основним актом, на підставі якого здійснюється таке регулювання є, зокрема, Закон України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб". Можливість пільгового обчислення періоду проходження військової служби є похідною від визначальної підстави і має пов`язуватися не з категорією працівників, що реалізують право на пенсію за вислугу років, а зі спеціальним статусом, якого особи набули в результаті проходження військової служби в певний, визначений у законодавчому порядку період часу. Така можливість передбачена Порядком обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, поліцейським та членам їхніх сімей затвердженого постановою Кабінету Міністрів України встановлено від 17.07.1992 № 393.

Аналогічний висновок викладено Верховним Судом у постанові від 27.06.2018 у справі №750/9775/16-а.

Так, Верховний Суд у вказаній постанові зазначив, що до актів правового регулювання умов і порядку призначення пенсій за вислугу років належать і ті правові акти, які передбачають пільгове (кратне) обчислення періоду проходження військової служби для зарахування його до стажу роботи, що дає право на призначення й отримання різних видів пенсій та соціального забезпечення.

Також суд звертає увагу, що Конституційний Суд України неодноразово розглядав питання, пов`язані з реалізацією права на соціальний захист, і сформулював правову позицію, згідно з якою Конституція України виокремлює певні категорії громадян України, що потребують додаткових гарантій соціального захисту з боку держави. До них, зокрема, належать громадяни, які відповідно до статті 17 Конституції України перебувають на службі у військових формуваннях та правоохоронних органах держави, забезпечуючи суверенітет і територіальну цілісність України, її економічну та інформаційну безпеку, а саме - у Збройних Силах України, органах Служби безпеки України, міліції, прокуратури, охорони державного кордону України, податкової міліції, державної охорони України, державної пожежної охорони, Державного департаменту України з питань виконання покарань тощо (рішення Конституційного Суду України від 6 липня 1999 року № 8-рп/99 у справі щодо права на пільги та від 20.03.2002 № 5-рп/2002 у справі щодо пільг, компенсацій і гарантій).

У зазначених рішеннях Конституційний Суд України вказав, що необхідність додаткових гарантій соціальної захищеності цієї категорії громадян як під час проходження служби, так і після її закінчення зумовлена насамперед тим, що служба у Збройних Силах України, інших військових формуваннях та правоохоронних органах держави пов`язана з ризиком для життя і здоров`я, підвищеними вимогами до дисципліни, професійної придатності, фахових, фізичних, вольових та інших якостей. Це повинно компенсуватися наявністю підвищених гарантій соціальної захищеності, тобто комплексу організаційно-правових економічних заходів, спрямованих на забезпечення добробуту саме цієї категорії громадян як під час проходження служби, так і після її закінчення (Рішення № 5-рп/2002).

Таким чином, пільгова вислуга має враховуватися при призначенні пенсій згідно з пунктом "а" частини 1 статті 12 Закону України "Про пенсійне забезпечення військовослужбовців та осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ та деяких інших осіб".

Листом від 26 лютого 2020 року за вих. № Ш-66о/п/42-02/01-2020 відповідач повідомив позивача про неможливість вирішити позитивно питання щодо зарахування до календарної вислуги років, яка дає право на призначення йому пенсії, вислугу в пільговому обчисленні, сформовану за період служби з 26.07.2000 до 01.10.2002, з 04.11.2003 до 19.07.2012, з 01.09.2012 до 08.04.2014 та з 18.08.2014 до 06.11.2015, у загальній кількості 06 років 10 місяців 06 днів та здійснення відповідного перерахунку.

Таким чином, відповідачем було фактично відмовлено позивачу у зарахуванні до календарної вислуги років, яка дає право на призначення йому пенсії, вислуги в пільговому обчисленні, сформовану за період з 26.07.2000 до 01.10.2002, з 04.11.2003 до 19.07.2012, з 01.09.2012 до 08.04.2014 та з 18.08.2014 до 06.11.2015 у загальній кількості 06 років 10 місяців 06 днів та здійснення відповідного перерахунку.

При цьому, відзиву на адміністративний позов відповідачем суду не надано.

З огляду на зазначене, суд дійшов висновку про наявність підстав для задоволення позовних вимог щодо визнання протиправною відмови відповідача у зарахуванні пільгової вислуги років позивача до його календарної вислуги років та до стажу служби в поліції та зобов`язання здійснити відповідний перерахунок.

Відповідно до статті 78 Закону України "Про Національну поліцію" стаж служби в поліції дає право на встановлення поліцейському надбавки за вислугу років, надання додаткової оплачуваної відпустки. До стажу служби в поліції зараховуються, зокрема: служба в поліції на посадах, що заміщуються поліцейськими, з дня призначення на відповідну посаду; служба в органах внутрішніх справ України на посадах начальницького і рядового складу з дня призначення на відповідну посаду. Під час обчислення стажу служби в поліції враховуються тільки повні роки вислуги років без округлення фактичного розміру вислуги років у бік збільшення. Порядок обчислення вислуги років у поліції встановлює Кабінет Міністрів України.

З огляду на зазначене, оскільки стаж служби позивача в період з 26.07.2000 до 01.10.2002, з 04.11.2003 до 19.07.2012, з 01.09.2012 до 08.04.2014 та з 18.08.2014 до 06.11.2015 в пільговому обчисленні у розмірі 06 років 10 місяців 06 днів підлягає зарахуванню до вислуги років відповідно до пункту 3 Порядку обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, поліцейським та членам їхніх сімей затвердженого постановою Кабінету Міністрів України встановлено від 17.07.1992 № 393, то він відповідно до статті 78 Закону України "Про Національну поліцію" мав бути врахований до стажу служби в поліції, який дає право на встановлення поліцейському надбавки за вислугу років та надання додаткової оплачуваної відпустки.

У рапорті від 21.02.2020 позивач просив, у тому числі, здійснити перерахунок відповідно до статті 78 Закону України "Про Національну поліцію" його стажу служби в поліції, який дає право на встановлення йому надбавки за вислугу років та надання додаткової оплачуваної відпустки із зарахуванням періоду пільгової вислуги років, сформованої за період з 26.07.2000 по 06.11.2015 у загальній кількості 06 років 10 місяців 06 днів та встановити йому відповідно до пункту 5 постанови Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 № 988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» надбавку за стаж служби в поліції із урахуванням періоду пільгової вислуги років, сформованої за період 26.07.2000 по 06.11.2015 у загальній кількості 06 років 10 місяців 06 днів.

З огляду на зазначене, враховуючи те, що відповідач мав врахувати до стажу служби позивача в поліції, який дає право на встановлення поліцейському надбавки за вислугу років та надання додаткової оплачуваної відпустки період пільгової вислуги років, сформованої за період з 26.07.2000 по 06.11.2015, у загальній кількості 06 років 10 місяців 06 днів, водночас відповідач не надав належної відповіді, суд дійшов висновку про наявність підстав для зобов`язання відповідача здійснити перерахунок та зарахувати позивачу відповідно до статті 78 Закону України «Про Національну поліцію» стаж служби в поліції, який дає право на встановлення поліцейському надбавки за вислугу років та надання додаткової оплачуваної відпустки, із зарахуванням періоду пільгової вислуги років, сформованої за період з 26.07.2000 по 06.11.2015, у загальній кількості 06 років 10 місяців 06 днів та встановити надбавку за стаж служби з урахуванням періоду пільгової вислуги років.

Відповідно до частини першої статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Згідно з частиною другою статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Відповідно до пункту 30 Рішення Європейського Суду з прав людини у справі "Hirvisaari v. Finland" від 27.09.2001, рішення судів повинні достатнім чином містити мотиви, на яких вони базуються для того, щоб засвідчити, що сторони були заслухані. Згідно пункту 41 висновку № 11 (2008) Консультативної ради європейських суддів до Комітету Міністрів Ради Європи щодо якості судових рішень, обов`язок суддів наводити підстави для своїх рішень не означає необхідності відповідати на кожен аргумент захисту на підтримку кожної підстави захисту. Обсяг цього обов`язку може змінюватися залежно від характеру рішення. Згідно з практикою Європейського суду з прав людини, очікуваний обсяг обґрунтування залежить від різних доводів, що їх може наводити кожна зі сторін, а також від різних правових положень, звичаїв та доктринальних принципів, а крім того, ще й від різних практик підготовки та представлення рішень у різних країнах.

Враховуючи викладене, а також те, що відповідачем відзиву на позовну заяву не подано, суд дійшов висновку про обґрунтованість позовних вимог та наявність підстав для їх задоволення.

Керуючись статтями 9, 14, 72-74, 77, 90, 139, 241-246, 250, 262, 263 Кодексу адміністративного судочинства України, Окружний адміністративний суд міста Києва, -

В И Р І Ш И В:

Адміністративний позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ідентифікаційний номер НОМЕР_1 ) задовольнити повністю.

Визнати протиправною відмову Департаменту внутрішньої безпеки Національної поліції України (01601, м. Київ, вул. Богомольця, 10, код ЄДРПОУ 40116086) у зарахуванні ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ідентифікаційний номер НОМЕР_1 ) пільгової вислуги років до його календарної вислуги років та до стажу служби в поліції.

Зобов`язати Департамент внутрішньої безпеки Національної поліції України (01601, м. Київ, вул. Богомольця, 10, код ЄДРПОУ 40116086) здійснити перерахунок та зарахувати ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ідентифікаційний номер НОМЕР_1 ) відповідно до статті 12 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», пункту 3 постанови Кабінету Міністрів України від 17.07.1992 №393 «Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, поліцейським та членам їхніх сімей» та підпункту 4.1.6 пункту 4.1 розділу 4 Положення про порядок комплектування, матеріально-технічного, військового, фінансового та соціально-побутового забезпечення спеціальних підрозділів по боротьбі з організованою злочинністю Міністерства внутрішніх справ України, затвердженого постановою Верховної Ради України від 16 грудня 1993 року № 3720-ХП до календарної вислуги років, яка дає право на призначення пенсії, вислуту в пільговому обчисленні, сформовану за періоди з 26.07.2000 до 01.10.2002, з 04.11.2003 до 19.07.2012, з 01.09.2012 до 08.04.2014 та з 18.08.2014 до 06.11.2015 у загальній кількості 06 років 10 місяців 06 днів.

Зобов`язати Департамент внутрішньої безпеки Національної поліції України (01601, м. Київ, вул. Богомольця, 10, код ЄДРПОУ 40116086) здійснити перерахунок та зарахувати ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ідентифікаційний номер НОМЕР_1 ) відповідно до статті 78 Закону України «Про Національну поліцію» стаж служби в поліції, який дає право на встановлення поліцейському надбавки за вислугу років та надання додаткової оплачуваної відпустки, із зарахуванням періоду пільгової вислуги років, сформованої за періоди з 26.07.2000 до 01.10.2002, з 04.11.2003 до 19.07.2012, з 01.09.2012 до 08.04.2014 та з 18.08.2014 до 06.11.2015 у загальній кількості 06 років 10 місяців 06 днів та встановити надбавку за стаж служби з урахуванням періоду пільгової вислуги років.

Рішення набирає законної сили в строк і порядку, передбачені статтею 255 Кодексу адміністративного судочинства України. Рішення суду може бути оскаржено за правилами, встановленими статтями 293, 295-297 Кодексу адміністративного судочинства України з урахуванням підпункту 15.5 пункту 15 Розділу VII "Перехідні положення" Кодексу адміністративного судочинства України (в редакції Закону № 2147-VIII).

Суддя В.П. Катющенко