Рішення № 92072312, 21.09.2020, Черкаський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
21.09.2020
Номер справи
580/585/20
Номер документу
92072312
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

21 вересня 2020 року справа № 580/585/20

м. Черкаси

Черкаський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді - Кульчицького С.О.,

за участю: секретаря судового засідання — Салабай М.В.,

представника позивача Глущенка М.М. – за ордером,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в порядку загального позовного провадження в приміщенні суду адміністративну справу за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю “Київ Інвест Груп” до Головного управління ДПС у Черкаській області про визнання протиправним та скасування рішення,

ВСТАНОВИВ:

До Черкаського окружного адміністративного суду звернулось Товариство з обмеженою відповідальністю “Київ Інвест Груп” (далі — позивач, ТОВ “Київ Інвест Груп”) з позовом до Головного управління ДПС у Черкаській області (далі - відповідач), в якому просить:

- визнати протиправним та скасувати податкове-повідомлення рішення від 01.11.2019 № 000268507.

Обґрунтовуючи позовні вимоги позивач зазначає, що на підставі акта від 09.10.2019 №49/23/23/05/38744775 про результати фактичної перевірки ТОВ “Київ Інвест Груп” щодо дотримання суб`єктами господарювання порядку проведення розрахунків за товари (послуги), вимоги з регулювання обігу готівки, наявності торгових патентів і ліцензій, відповідачем прийнято податкове-повідомлення рішення від 01.11.2019 № 000268507 про застосування штрафу у сумі 250 000 грн. Позивач зазначає, що листом Державної фіскальної служби від 30.05.2019 № 17014/7/99-99-12-01-01-17 на виконання Закону України «Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких інших законодавчих актів України щодо покращення адміністрування та перегляду ставок окремих податків і зборів» доведено територіальним органам – головним управлінням ДФС в областях та м. Києві, що суб`єкти господарювання можуть подати документи на розгляд до органу ліцензування для отримання відповідних ліцензії на адресу Головних управлінь ДФС в областях та м. Києві за місцем роздрібної торгівлі пальним, починаючи з 12.06.2019. Головні управління ДФС у областях та м. Києві мають видавати ліцензії суб`єктам господарювання на діяльність, починаючи з 01.07.2019. Законом №481/95 чітко не врегульовано відносини щодо органу, який видає ліцензії на роздрібну торгівлю пальним, а Державна фіскальна служба України лише 30.05.2019 направила лист № 17014/7/99-99-12-01-01-17 із розпорядження про видачу ліцензій головними управліннями в областях з 01.07.2019, тобто держава штучно створила для добросовісних платників перешкоди в господарюванні, що призвело до накладення штрафу на позивача. Позивач зазначає, що 21.06.2019 подав необхідні документи для отримання ліцензії, однак відповідачем не забезпечено видачу ліцензії станом на 01.07.2019.

Ухвалою суду від 19.02.2020 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито загальне позовне провадження у справі за даним позовом.

Заперечуючи проти задоволення позовних вимог, відповідачем 30.03.2020 подано до суду відзив, в якому зазначено, що факт реалізації позивачем пального в період з 01.07.2019 до 07.07.2019 підтверджується Z-звітами за зазначений період та Журналом обліку надходжень скрапленого газу на АЗС № 1 м. Канів, вул. Енергетиків, 132. Позивачу ліцензію видано з 08.07.2019, тому відповідачем правомірно винесено податкове-повідомлення рішення від 01.11.2019 № 000268507 та застосовано штрафну (фінансову) санкцію передбачену абзацом 9 частини 2 статті 17 Закону № 481/95 у сумі 250 000 грн за торгівлю пальним без ліцензії у сумі 250 000,00 грн.

21.04.2020 до суду надійшла відповідь на відзив, у якій позивач вказав, що Державною фіскальною службою України опубліковано лист від 25.06.2019, адресований Головним управлінням ДФС в областях, м. Києві, відповідно до якого з метою недопущення перешкоджання діяльності суб`єктів господарювання та забезпечення їх прав на провадження господарської діяльності, які підлягають ліцензуванню, доручено максимально забезпечити 01.07.2019 видачу ліцензій на зберігання та роздрібну торгівлю пальним відповідно до Закону № 481. Відповідачем не забезпечено видачу позивачу відповідної ліцензії 01.07.2019, тому вважає прийняте податкове-повідомлення рішення від 01.11.2019 № 000268507 протиправним.

У судове засідання з розгляду справи по суті, призначене на 11 год. 00 хв. 21.09.2020, прибув представник позивача.

Відповідач явку свого представника в судове засідання не забезпечив, про дату, час та місце судового засідання повідомлені належним чином.

Згідно з пунктом 1 частини 3 статті 205 Кодексу адміністративного судочинства України якщо учасник справи або його представник були належним чином повідомлені про судове засідання, суд розглядає справу за відсутності такого учасника справи у разі неявки в судове засідання учасника справи (його представника) без поважних причин або без повідомлення причин неявки.

Заслухавши пояснення представника позивача, дослідивши подані суду письмові докази, оцінивши їх за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об`єктивному розгляді у судовому процесі всіх обставин справи в їх сукупності, суд зазначає про таке.

Судом встановлено, що ТОВ “Київ Інвест Груп” має ліцензію на право роздрібної торгівлі пальним № 23060314201900197, дата реєстрації – 08.07.2019, термін дії: з 08.07.2019 по 08.07.2024.

Головним управлінням ДПС у Черкаській області 09.10.2019 відповідно до наказу від 08.10.2019 № 369 проведено фактичну перевірку діяльності позивача за адресою: Черкаська обл., м. Канів, вул. Енергетиків, 132.

За результатами перевірки складено акт від 09.10.2019 №49/23/23/05/38744775, яким встановлено, що за вищевказаною адресою здійснено господарську діяльність з роздрібної торгівлі пальним без ліцензії з 01.07.2019 по 07.07.2019, чим порушено частину 33 статті 15, статтю 17 Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв, тютюнових виробів та пального» від 19.12.1995 №481/95-ВР.

15.10.2019 позивачем подано до Головного управління ДФС у Черкаській області заперечення на акт перевірки від 09.10.2019 №49/23/23/05/38744775.

Листом від 29.10.2019 № 5044/23-00-05-0714 відповідачем повідомлено ТОВ “Київ Інвест Груп”, що при перевірці книги ОРО від 05.04.2019 №30000268019Р/5 та наявної чекової інформації, яка знаходиться в інформаційній системі “Податковий блок” встановлено, що в період з 01.072019 по 07.07.2019 позивачем здійснювалась реалізація газу скрапленого, що підтверджується денними звітними чеками (Z-звітами). Всього у вказаний період реалізовано пального (газу скрапленого) на загальну суму 171 970, 16 грн у кількості 14 133,24 л. Враховуючи викладене, відповідач зазначає, що висновки акта від 09.10.2019 №49/23/23/05/38744775 зроблені в межах діючого законодавства.

На підставі акта перевірки від 09.10.2019 №49/23/23/05/38744775, відповідачем прийнято податкове-повідомлення рішення від 01.11.2019 № 000268507 та застосовано суму штрафних (фінансових) санкцій (штрафу) на суму 250 000,00 грн.

Позивачем 21.11.2019 подано скаргу до ДПС України на прийняте відповідачем податкове-повідомлення рішення від 01.11.2019 № 000268507.

Рішенням ДПС України від 15.01.2020 № 1716/6/99-00-08-05-05-06 податкове-повідомлення рішення від 01.11.2019 № 000268507 залишено без змін, а скаргу – без задоволення.

Не погоджуючись з податковим-повідомленням рішенням від 01.11.2019 № 000268507, позивач звернувся з даним позовом до суду.

Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Основні засади державної політики щодо регулювання виробництва, експорту, імпорту, оптової і роздрібної торгівлі спиртом етиловим, коньячним і плодовим та зерновим дистилятом, спиртом етиловим ректифікованим виноградним, спиртом етиловим ректифікованим плодовим, дистилятом виноградним спиртовим, спиртом-сирцем плодовим, біоетанолом, алкогольними напоями, тютюновими виробами та пальним, забезпечення їх високої якості та захисту здоров`я громадян, а також посилення боротьби з незаконним виробництвом та обігом алкогольних напоїв, тютюнових виробів та пального на території України визначає Закон України від 19.12.1995 №481/95-ВР “Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів” (далі – Закон №481/95-ВР).

Відповідно до ч.1 ст.16 Закону №481/95-ВР контроль за дотриманням норм цього Закону здійснюють органи, які видають ліцензії, а також інші органи в межах компетенції, визначеної законами України.

Згідно з п.п. 27 п. 4 Положення про Державну податкову службу України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 06.03.2019 №227, ДПС відповідно до покладених на неї завдань здійснює ліцензування діяльності суб`єктів господарювання з виробництва пального, з оптової, роздрібної торгівлі та зберігання пального і контроль за таким виробництвом.

Пунктом 7 вказаного Положення передбачено, що ДПС здійснює повноваження безпосередньо та через утворені в установленому порядку її територіальні органи. ДПС та її територіальні органи є контролюючими органами (органами доходів і зборів).

Судом встановлено, що Головним управлінням ДПС у Черкаській області 09.10.2019 відповідно до наказу від 08.10.2019 № 369 проведено фактичну перевірку діяльності позивача за адресою: Черкаська обл., м. Канів, вул. Енергетиків, 132.

На підставі п.19-1.1.14. ст. 19 Податкового кодексу України від 02.12.2010 № 2755-VI (далі — ПК України) однією із функцій контролюючого органу є здійснення контролю у сфері виробництва, обігу та реалізації підакцизних товарів, контроль за їх цільовим використанням.

На підставі п.п. 20.1.10. п. 20.1. ст. 20 ПК України контролюючі органи мають право здійснювати контроль за додержанням законодавства з питань регулювання обігу готівки (крім банків), порядку проведення готівкових розрахунків за товари (послуги), за наявністю ліцензій на провадження видів господарської діяльності, що підлягають ліцензуванню відповідно до закону, торгових патентів, за додержанням порядку приймання готівки для подальшого переказу (крім приймання готівки банками), за дотриманням суб`єктами господарювання установлених законодавством обов`язкових вимог щодо забезпечення можливості розрахунків за товари (послуги) з використанням електронних платіжних засобів.

Відповідно до п.п. 54.3.3. п. 54.3 ст. 54 ПК України контролюючий орган зобов`язаний самостійно визначити суму грошових зобов`язань, зменшення (збільшення) суми бюджетного відшкодування та/або зменшення (збільшення) від`ємного значення об`єкта оподаткування податком на прибуток або від`ємного значення суми податку на додану вартість платника податків, передбачених цим Кодексом або іншим законодавством, якщо згідно з податковим та іншим законодавством особою, відповідальною за нарахування сум податкових зобов`язань з окремого податку або збору, застосування штрафних (фінансових) санкцій та пені, у тому числі за порушення у сфері зовнішньоекономічної діяльності, є контролюючий орган.

Відповідно до п.75.1 ст.75 ПК України контролюючі органи мають право проводити камеральні, документальні (планові або позапланові; виїзні або невиїзні) та фактичні перевірки.

Згідно із п.п. 75.1.3 п. 75.1 ст. 75 ПК України фактичною вважається перевірка, що здійснюється за місцем фактичного провадження платником податків діяльності, розташування господарських або інших об`єктів права власності такого платника. Така перевірка здійснюється контролюючим органом щодо дотримання норм законодавства з питань регулювання обігу готівки, порядку здійснення платниками податків розрахункових операцій, ведення касових операцій, наявності ліцензій, свідоцтв, у тому числі про виробництво та обіг підакцизних товарів, дотримання роботодавцем законодавства щодо укладення трудового договору, оформлення трудових відносин з працівниками (найманими особами).

Підпунктом 80.2.5 п.80.2 ст.80 ПК України встановлено, що фактична перевірка може проводитися на підставі рішення керівника (його заступника або уповноваженої особи) контролюючого органу, оформленого наказом, копія якого вручається платнику податків або його уповноваженому представнику, або особам, які фактично проводять розрахункові операції, під розписку до початку проведення такої перевірки, та за наявності хоча б однієї з таких підстав: у разі наявності та/або отримання в установленому законодавством порядку інформації про порушення вимог законодавства в частині виробництва, обліку, зберігання та транспортування спирту, алкогольних напоїв та тютюнових виробів та цільового використання спирту платниками податків, а також здійснення функцій, визначених законодавством у сфері виробництва і обігу спирту, алкогольних напоїв та тютюнових виробів, пального.

Згідно з ч. 1 ст. 17 Закону №481/95-ВР за порушення норм цього Закону щодо виробництва і торгівлі спиртом етиловим, коньячним і плодовим та зерновим дистилятом, спиртом етиловим ректифікованим виноградним, спиртом етиловим ректифікованим плодовим, дистилятом виноградним спиртовим, спиртом-сирцем плодовим, біоетанолом, алкогольними напоями та тютюновими виробами, пальним та зберігання пального посадові особи і громадяни притягаються до відповідальності згідно з чинним законодавством.

На підставі абз.7 ч. 2 ст. 17 Закону №481/95-ВР у разі роздрібної торгівлі пальним без наявності ліцензії до суб`єктів господарювання застосовуються фінансові санкції у вигляді штрафів в розмірі 250000 гривень.

Отже, відповідач наділений повноваженнями здійснювати перевірку та застосувати штрафні санкції за наявності факту порушення суб`єктами господарювання вимог Закону №481/95-ВР, зокрема у разі продажу пального без ліцензії.

Судом встановлено, що ТОВ “Київ Інвест Груп”, відповідно до ліцензії від 08.07.2019 реєстраційний № 23060314201900197, має право здійснювати роздрібну торгівлю пальним з 08.07.2019 до 08.07.2024 за адресою місця торгівлі: Черкаська область, м. Канів, вул. Енергетиків, 132. У додатку до ліцензії зазначено перелік реєстраторів розрахункових операцій: фіскальний номер РРО №3000268019; дата реєстраційного посвідчення РРО – 17.10.2016; заводський номер РРО TN80080273 (а.с. 48-49).

За визначенням, наведеним у ст.1 Закону №481/95-ВР, роздрібна торгівля пальним – діяльність із придбання або отримання та подальшого продажу або відпуску пального із зміною або без зміни його фізико-хімічних характеристик з автозаправної станції/автогазозаправної станції/газонаповнювальної станції/газонаповнювального пункту та інших місць роздрібної торгівлі через паливороздавальні колонки та/або оливороздавальні колонки та/або реалізація скрапленого вуглеводневого газу в балонах для побутових потреб населення та інших споживачів.

Відповідно до ч.20 ст.15 Закону №481/95-ВР роздрібна торгівля алкогольними напоями (крім столових вин) або тютюновими виробами або пальним може здійснюватися суб`єктами господарювання (у тому числі іноземними суб`єктами господарювання, які діють через свої зареєстровані постійні представництва) всіх форм власності, у тому числі їх виробниками, за наявності у них ліцензій на роздрібну торгівлю.

Частиною 30 ст. 15 Закону №481/95-ВР передбачено, що ліцензії на право роздрібної торгівлі пальним видаються уповноваженими Кабінетом Міністрів України органами виконавчої влади за місцем торгівлі суб`єкта господарювання (у тому числі іноземного суб`єкта господарювання, який діє через своє зареєстроване постійне представництво) терміном на п`ять років.

У додатку до ліцензії на роздрібну торгівлю алкогольними напоями або пальним суб`єктом господарювання (у тому числі іноземним суб`єктом господарювання, який діє через своє зареєстроване постійне представництво) зазначається адреса місця торгівлі і вказуються перелік електронних контрольно-касових апаратів та інформація про них: модель, модифікація, заводський номер, виробник, дата виготовлення; реєстраційні номери книг обліку розрахункових операцій, які знаходяться у місці торгівлі (ч. 37 ст. 15 Закону №481/95-ВР).

Таким чином, обов`язковою умовою для здійснення роздрібної торгівлі пальним є отримання суб`єктом господарювання відповідної ліцензії, яка видається окремо на кожне місце торгівлі.

Як вбачається з матеріалів справи, контролюючий орган при перевірці книги ОРО від 05.04.2019 №30000268019Р/5 та наявної чекової інформації, яка знаходиться в інформаційній системі “Податковий блок” встановив, що в період з 01.072019 по 07.07.2019 позивачем здійснювалась реалізація газу скрапленого, що підтверджується денними звітними чеками (Z-звітами). Факт реалізації пального за вказаний період підтверджується також Журналом обліку надходжень скрапленого газу на АЗС № 1 м. Канів, вул. Енергетиків, 132.

На підставі підп.72.1.1.4. ст.72 ПК України для інформаційно-аналітичного забезпечення діяльності контролюючого органу використовується інформація про застосування реєстраторів розрахункових операцій.

Ліцензія на роздрібну торгівлю пальним отримана позивачем 08.07.2019 з терміном дії з 08.07.2019 по 08.07.2024.

Суд зазначає, що позивачем не заперечується факт торгівлі з 01.07.2019 до 07.07.2019 пальним без ліцензії, натомість позивач доводить відсутність вини, як обов`язкової складової податкового правопорушення як підстави для відповідальності, у несвоєчасному отриманні ліцензії та відсутності умислу з боку позивача.

Відповідно до платіжного доручення № 2101 від 18.06.2019, позивачем здійснено оплату за ліцензію на право роздрібної торгівлі пальним (а.с. 29).

Необхідний пакет документів для отримання позивачем ліцензії на право роздрібної торгівлі пальним надійшов до Головного управління ДФС у Черкаській області 24.06.2019.

Згідно з ч. 46 ст. 15 Закону №481/95-ВР ліцензія або рішення про відмову від її видачі видається заявнику не пізніше 10 календарних днів (щодо пального – не пізніше 20 календарних днів) з дня одержання зазначених у цьому Закону документів.

З аналізу вищезазначеної норми вбачається, що 20 календарних днів, протягом яких контролюючий орган має видати ліцензію, починають відраховуватися з дня отримання відповідного пакету документів, оскільки відповідачем отримано від позивача документи 24.06.2019, а ліцензія видана 08.07.2019, тобто на 16-ий день, тому суд висновує, що Головним управлінням ДФС у Черкаській області не порушено ч. 46 ст. 15 Закону №481/95-ВР та видано ліцензію у належний термін.

Законодавство України не встановлює обов`язок для контролюючого органу видавати ліцензію безпосередньо з 01.07.2019.

Суд зазначає про те, що Закон України від 23.11.2018 №2628-VIII «Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких інших законодавчих актів України щодо покращення адміністрування та перегляду ставок окремих податків і зборів, яким фактично запроваджено ліцензування діяльності із роздрібної торгівлі пальним» був опублікований у офіційних виданнях до 01.01.2019 (Відомості Верховної Ради України 12.12.2018, Голос України 12.12.2018), а тому відповідні суб`єкти господарювання мали змогу завчасно ознайомитись із запровадженими змінами, а також звернутися до органів ДФС з питання отримання відповідних ліцензій з 01.07.2019 та/або роз`яснень, консультацій.

У матеріалах справи відсутні докази щодо визнання протиправними дій/бездіяльності Головного управління ДФС у Черкаській області щодо видачі ліцензії 08.07.2019, а не 01.07.2019.

Щодо посилань позивача на лист Державної фіскальної служби від 30.05.2019 № 17014/7/99-99-12-01-01-17 та лист Департаменту податків і зборів з юридичних осіб ДФС України від 25.06.2019, суд вважає необґрунтованими, оскільки вказані листи не є законом чи підзаконним нормативно-правовим актом, носить рекомендаційний характер. Крім того, зі змісту вказаних листів не вбачається обов`язку у контролюючого органу видавати ліцензії на право роздрібної торгівлі з початком терміну дій з 01.07.2019.

Так, листом Державної фіскальної служби від 30.05.2019 № 17014/7/99-99-12-01-01-17 наголошено, що ліцензії на роздрібну/оптову торгівлю пальним починають видаватися з 01.07.2019, а не повинні містити строк дії з вказаної дати.

Відповідно до п. 12 ст. 92 Конституції України виключно законами України визначається організація і діяльність органів виконавчої влади, основи державної служби, організації державної статистики та інформатики.

Таким чином, на підставі викладеного вище, оцінивши кожен доказ, який є у справі щодо його належності, допустимості, достовірності та їх достатності і взаємного зв`язку у сукупності, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні, та враховуючи всі наведені обставини, суд вважає позов таким, що не підлягає задоволенню.

Згідно з частиною 1 статті 77 КАС України, кожна сторона повинна, довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Частиною 2 статті 77 КАС України передбачено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Розподіл судових витрат здійснюється у порядку визначеному ст. 139 КАС України.

Керуючись ст.ст. 2, 6, 9, 14, 19, 76, 77, 139, 241-246, 255 КАС України, суд

ВИРІШИВ:

У задоволенні позову Товариства з обмеженою відповідальністю “Київ Інвест Груп” до Головного управління ДПС у Черкаській області про визнання протиправним та скасування рішення - відмовити повністю.

Судовий збір належить відшкодувати за рахунок коштів, передбачених бюджетом України, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Копію рішення направити особам, які беруть участь у справі.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, яка може бути подана до Шостого апеляційного адміністративного суду через Черкаський окружний адміністративний суду у строк, встановлений статтею 295 Кодексу адміністративного судочинства України. У разі застосування судом частини третьої статті 243 Кодексу адміністративного судочинства України, апеляційна скарга подається протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Повний текст рішення складено 01.10.2020.

Суддя С.О. Кульчицький