Рішення № 92071864, 06.10.2020, Сумський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
06.10.2020
Номер справи
480/3750/19
Номер документу
92071864
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

СУМСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

06 жовтня 2020 року Справа № 480/3750/19

Сумський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді - Шаповала М.М.,

за участю секретаря судового засідання - І.С. Іуткіної,

представників позивача - О.О. Демченка, І.В. Задорожного,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду в м. Суми адміністративну справу №480/3750/19 за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Охтирська молочна промислова компанія "Славія" до Головного державного ветеринарного інспектора Сумської області Лазоренка Євгена Анатолійовича про скасування постанови,-

В С Т А Н О В И В:

ТОВ "Охтирська молочна промислова компанія "Славія" просить суд скасувати постанову головного державного ветеринарного інспектора Сумської області Лазоренка Є.А. від 21.08.2019 № 28 про накладення штрафу у розмірі 41730,25 грн.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що спірною постановою на позивача накладено штраф за порушення законодавства у сфері безпечності харчових продуктів. Однак, на його думку, дії щодо розгляду справи про правопорушення і винесення постанови є незаконними, оскільки відсутня подія і склад правопорушення. Підставою для винесення оскаржуваної постанови були акт № 55 від 06.08.2019 складений за результатами проведення позапланового заходу держаного нагляду (контролю) стосовно додержання операторами ринку гігієнічних вимог щодо поводження з харчовими продуктами від 06.08.2019 та складений за результатами вказаного акту протокол № 6 від 06.2019 про порушення Закону України "Про державний контроль за дотриманням законодавства про харчові продукти, корми, побічні продукти тваринного походження, здоров`я та благополуччя тварин", складений заступником начальника Охтирського міськрайонного управління Головного управління Держпродспоживслужби в Сумській області Лисюк В.В.

Вважає, що даний акт складений незаконно, в порушення встановлених законодавства вимог, оскільки відповідно до ст. 10 Закону України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності" суб`єкт господарювання під час здійснення державного нагляду (контролю) має право вимагати припинення здійснення заходу державного нагляду (контролю) у разі: використання посадовими особами органу державного нагляду (контролю) неуніфікованих форм актів так як органом державного нагляду (контролю) не була затверджена та оприлюднена на власному офіційному веб-сайті уніфікована форма акта, в якій передбачається перелік питань залежно від ступеня ризику. Представник товариства під час здійснення позапланового заходу державного контролю вимагав припинити перевірку через дані обставини. Однак, посадові особи Держпроспоживслужби не припинили своїх незаконних дій, а склали акт та протокол.

Таким чином, при встановленні фактичних обставин справи відповідачем були зроблені нічим необґрунтовані висновки щодо порушень, які створюють загрозу для життя та/або здоров`я людей, в постанові відсутній причинно-наслідковий зв`язок між виявленими порушеннями та наслідками. Не було встановлено які саме загрози несли для життя і здоров`я людей в розрізі гігієнічних вимог, не виявлено жодного пошкодженого чи забрудненого харчового продукту, не конкретизовано, які саме продукти могли бути забруднені.

Представник відповідача подав відзив, у якому проти позовних вимог заперечує та зазначає, що на момент перевірки позивача у державних інспекторів був наявний уніфікований акт, затверджений наказом Мінагрополітики від 06.02.2017 № 42, зареєстрований в Міністерстві Юстиції 15.03.2019 за № 358/40226, який на момент заходу був чинний, оскільки наказ Міністерства аграрної політики та продовольства України № 447 від 08.08.2019 набрав чинності лише 13.09.2019 (з дня опублікування в Офіційному віснику України). Крім того, наголошує, що ч. 6 ст. 2 Закону України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності" встановлює виключний перелік норм, що застосовується центральним органом виконавчої влади та його територіальні органи, що реалізують державну політику у сфері безпечності та окремих показників якості харчових продуктів та у сфері ветеринарної медицини з урахуванням особливостей, визначених Законом України "Про державний контроль за дотриманням законодавства про харчові продукти, корми, побічні продукти тваринного походження, здоров`я та благополуччя тварин". Так, ст. 10 Закону України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності" не поширюється на перевірки Держпродспоживслужби у сфері безпечності та окремих показників якості харчових продуктів. Зазначає, що 15.08.2019 та 03.09.2019 від позивача надійшло повідомлення про те, що ним виконано п.п. 2, 3, 4, 5 припису № 23 від 06.08.2019, тим самим останній фактично погодився з порушеннями, які були виявлені під час здійснення заходу державного нагляду (контролю) та правомірністю винесеного припису.

Ухвалою від 25.09.2019 вказану позовну заяву було залишено без руху та надано позивачу строк для усунення недоліків позовної заяви. Позивачем усунено недоліки позовної заяви у встановлений строк, тому ухвалою від 11.10.2019 відкрито провадження, розгляд справи призначено за правилами спрощеного позовного провадження з викликом сторін.

Ухвалою від 07.11.2019 заяву товариства з обмеженою відповідальністю "Охтирська молочна промислова компанія "Славія" про забезпечення позову задоволено. Зупинено дію постанови головного державного ветеринарного інспектора Сумської області Лазоренка Євгена Анатолійовича від 21.08.2019 № 28 про накладення штрафу у розмірі 41730 грн до набрання законної сили судовим рішенням по даній справі. Зупинено стягнення на підставі постанови головного державного ветеринарного інспектора Сумської області Лазоренка Євгена Анатолійовича від 21.08.2019 № 28 про накладення штрафу у розмірі 41730 грн до набрання законної сили судовим рішенням по даній справі.

Ухвалою суду від 11.12.2019 зупинено провадження у справі № 480/3750/19 до набрання законної сили рішенням у справі № 480/3918/19.

Ухвалою суду від 02.09.2020 провадження у справі поновлено в зв`язку з набранням законної сили рішенням у справі № 480/3918/19.

Представник позивача в судове засідання не з`явився, хоча ТОВ "ОМПК "Славія" було належним чином повідомлено про дату, час та місце розгляду справи. Від підприємства позивача 02.10.20 до канцелярії суду надійшла заява, подана засобами електронного зв`язку, в якій ТОВ "ОМПК "Славія" повідомляє, що їх представник ОСОБА_1 08.08.2020 уклала шлюб і в зв`язку з цим змінила своє прізвище та 07.09.2020 звернулася до територіального підрозділу міграційної служби для отримання паспорту громадянина України в зв`язку зі зміною прізвища, але до цього часу паспорт їй не видано, тому позивач просить не розглядати справу без участі їх представника в судовому засіданні.

Суд визнає, що неможливість отримати паспорт одного з працівників ТОВ "ОМПК "Славія" не може бути підставою для відкладення розгляду справи на невизначений термін, тобто фактично розгляд справи залежить від отримання ОСОБА_1 нового паспорту, оскільки підприємство має об`єктивно можливість направити іншого представника з належним оформленням повноважень або доручити вести цю справу адвокату за вибором позивача.

Представники ГУ Держпродспоживслужби в Сумській області в судовому засіданні проти позовних вимог заперечували та просили відмовити в їх задоволенні.

Вислухавши пояснення представників відповідача, дослідивши матеріали справи та оцінивши докази у їх сукупності, суд вважає, що позов не підлягає задоволенню з наступних підстав.

В судовому засіданні було встановлено, що ТОВ "ОМПК "Славія" зареєстроване як юридична особа 25.10.2011, основним видом діяльності якого згідно коду КВЕД 10.51 "Переробка молока, виробництво масла та сиру", що підтверджується копією виписки з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань (а.с.7-8) та копією статуту ТОВ "Славія" (а.с.9-19).

Від ГУ Держпродспоживслужби в Тернопільській області до ГУ Держпродспоживслужби в Сумській області надійшов лист № 01-05/2301 від 29.07.2019 про те, що в ході лабораторних мікробіологічних досліджень в продукції ТОВ "ОМПК "Славія" виявлено "Salmonella Enteritidis" та з проханням провести захід щодо зазначеного виробника з метою підтвердження його гігієнічного статусу (а.с. 56).

На підставі листа ГУ Держпродспоживслужби в Тернопільській області, 02.08.2019 ГУ Держпродспоживслужби в Сумській області було видано наказ за № 249-ОД "Про позаплановий захід зі здійснення державного нагляду (контролю) ТОВ "ОМПК "Славія" (а.с. 58), відповідно до якого керівнику Охтирського міськрайонного управління ГУ Держпродспоживслужби в Сумській області доручено забезпечити організацію та здійснення позапланового заходу державного нагляду (контролю) ТОВ "ОМПК "Славія", який здійснює господарську діяльність за адресою: вул. Шевченка, 2, с. Лутище, Охтирський р-н, Сумська область. 42751. Термін проведення перевірки з 05.08.2019 по 06.08.2019. Предмет здійснення заходу - додержання законодавства у сфері безпечності та окремих показників якості харчових продуктів. Захід здійснити із застосуванням засобу відеофіксації.

На підставі вказаного наказу ОСОБА_2 , а також державному інспектору - державний ветеринарний інспектор провідний спеціаліст відділу безпечності харчових продуктів та ветеринарної медицини Охтирського міськрайонного управління ГУ Держпродспоживслужби в Сумській області Шостак Ю.Ю. було видано направлення від 02.08.2019 для здійснення позапланового заходу державного нагляду (контролю) ТОВ "ОМПК "Славія", в якому також зазначено перелік питань, необхідність перевірки яких стала підставою для здійснення цього заходу (а.с. 59-60).

На підставі вказаних наказу від 02.08.2019 № 249-ОД та направлення від 02.08.2019, ОСОБА_2 та ОСОБА_3 у період з 05.08.2019 по 06.08.2019 було проведено позаплановий захід державного контролю стосовно додержання операторами ринку гігієнічних вимог щодо поводження з харчовими продуктами, за результатами якого складено акт від 06.08.2019 за № 55 (а.с.61-73).

В ході перевірки були виявлені порушення Закону України "Про основні принципи та вимоги до безпечності та якості харчових продуктів", що були відображені в акті перевірки від 06.08.2019 за № 55, зокрема:

- стеля в приймальному відділенні, сир цеху, пресувальних відділень 1, 2, 3 має відшарування часток конструкції та не забезпечує відсутність конденсату, чим порушено вимоги п. 2 ч.1 ч. 2 ст. 42 Закону України "Про основні принципи та вимоги до безпечності та якості харчових продуктів":

- деякі поверхні обладнання в пресувальному відділенні № 2, в посолочному та кліпсовочному цеху, що контактують з харчовими продуктами знаходяться в пошкодженому стані (скали, нашарування іржі), що затрудняє їх чищення, а в разі потреби дезінфекції, чим порушено вимоги п. 5 ч. 1 ст. 42 Закону України "Про основні принципи та вимоги до безпечності та якості харчових продуктів";

- відсутні приміщення для чищення, дезінфекції і зберігання робочих інструментів та обладнання, які виготовлені з нержавіючих матеріалів, чим порушено вимоги п. 6 ч. 1 ст. 42 Закону України "Про основні принципи та вимоги до безпечності та якості харчових продуктів";

- не надано доказів про проведення щоденного миття та дезінфекції обладнання та інвентарю, чим порушено вимоги п. 1 ч. 1 ст. 45 Закону України "Про основні принципи та вимоги до безпечності та якості харчових продуктів";

- деяке обладнання розміщено близько до стін приміщення, що не дає можливості ретельного чищення його (обладнання) та навколишньої території, чим порушено вимоги п. З ч. 1 ст. 45 Закону України "Про основні принципи та вимоги до безпечності та якості харчових продуктів";

- вентиляційні шахти в сир цеху та у відділеннях пресування 1, 2, 3 розміщені безпосередньо над зонами виробничого процесу. В системі вентиляції відсутні ознаки чищення, миття та технічного обслуговування (павутиння, відсутність захисних сіток), що не дає гарантії захищеності продукту від будь-якого забруднення. На пристрої для перемішування сирної суміші спостерігається нашарування іржі та злущеної фарби, що також не гарантує захищеності продукту від механічного забруднення, чим порушено вимоги п. 3 ч. 1 ст. 49 Закону України "Про основні принципи та вимоги до безпечності та якості харчових продуктів".

На підставі акта перевірки ОСОБА_2 та ОСОБА_3 06.08.2019 були складені припис щодо усунення порушень, виявлених під час здійснення заходу державного нагляду (контролю) № 23 (а.с.74-76), а також ОСОБА_2 06.08.2019 було складено протокол про порушення Закону України "Про державний контроль за дотриманням законодавства про харчові продукти, корми, побічні продукти тваринного походження, здоров`я та благополуччя тварин", законодавства про харчові продукти та корми за № 6, в якому відображені порушення, зазначені в акті перевірки від 06.08.2019 за № 55 (а.с.77-81).

Відповідно до припису від 06.08.2019 № 23 ТОВ "ОМПК "Славія", який отримано повноважним представником позивача 08.08.2019 було зобов`язано:

1. забезпечити покриття стелі матеріалами, які дадуть можливість запобігти накопиченню бруду, утворення небажаної плісняви і відпадання часток конструкції, зменшення накопичення конденсату - у строк до 01.11.2019;

2. відновити контактуючі з харчовим продуктом поверхні (включаючи поверхню обладнання в пресувальному відділенні № 2, в посолочному та кліпсовочному цеху, щоб забезпечити їх легке чищення та в разі потреби дезінфекцію - у строк до 01.09.2019;

3. обладнати приміщення для чищення, дезінфекції і зберігання робочих інструментів та обладнання, які виготовлені з нержавіючих матеріалів - у строк до 01.09.2019;

4. забезпечити контроль та облік за проведенням щоденного миття та дезінфекції обладнання та інвентарю - у строк до 10.08.2019;

5. забезпечити доступ до здійснення чищення та миття обладнання та прибирання навколишньої території - у строк до 10.08.2019;

6. обладнати вентиляційні шахти в приміщеннях сир цеху та у відділеннях пресування 1, 2, 3, обладнати фільтрами та захисними сітками, провести чищення та фарбування металевих елементів пристроїв для перемішування сирної суміші з метою унеможливити потрапляння сторонніх часток сторонніх предметів в харчовий продукт - у строк до 01.10.2019.

Про виконання припису зобов`язано надати письмове повідомлення до Охтирське міськрайонне управління ГУ Держпродспоживслужби в Сумській області. При цьому, терміни усунення порушень вимог законодавства були погоджені з заступником директора ТОВ "ОМПК "Славія" ОСОБА_4 (далі - ОСОБА_4 ).

У встановлений строк, представником позивача 15.08.2019 та 03.09.2019 були надані листи, відповідно від 10.08.2019 та від 30.08.2019, в яких ТОВ "ОМПК "Славія" повідомляло про виконання відповідно п.п.4, 5 та п.п.2,3 (а.с. 82-86) припису № 23 від 06.08.2019.

21.08.2019, за результатами розгляду справи про накладення штрафу за порушення Закону України "Про державний контроль за дотриманням законодавства про харчові продукти, корми, побічні продукти тваринного походження, здоров`я та благополуччя тварин», головним державним ветеринарним інспектором Сумської області ОСОБА_5 за порушення позивачем п. 2 ч. 1 ст. 42, п. 5 ч.1 ст. 42, п. 1 ч. 1 ст. 45, п. 2 ч. 1 ст. 45, п. 3 ч. 1 ст. 49 Закону України "Про основні принципи та вимоги до безпечності та якості харчових продуктів", відповідальність за яке передбачена п. 1 ч. 1 ст. 65, ст. 66 Закону України "Про державний контроль за дотриманням законодавства про харчові продукти, корми, побічні продукти тваринного походження, здоров`я та благополуччя тварин", було прийнято постанову про накладення штрафу № 28, якою накладено на ТОВ "ОМПК "Славія" штраф у розмірі десяти мінімальних заробітних плат - 41730 грн (а.с.5-6).

Не погодившись із винесеним рішенням, а саме приписом відповідача припису № 23 від 06.08.2019 позивач звернулася до Сумського окружного адміністративного суду із позовною заявою до державного інспектора - державного ветеринарного інспектора-заступника начальника - начальника відділу безпечності харчових продуктів та ветеринарної медицини Охтирського міськрайонного управління Головного управління Держпродспоживслужби в Сумській області Лисюка Валентина Вікторовича (далі - відповідач, ОСОБА_2 , державний інспектор) про визнання протиправним та скасування припису.

Рішенням Сумського окружного адміністративного суду від 18.03.2020 по справі № 480/3918/19 у задоволенні позовної заяви товариства з обмеженою відповідальністю "Охтирська молочна промислова компанія "Славія" до ГУ Держпродспоживслужби в Сумській області, державного інспектора - державного ветеринарного інспектора, заступника начальника управління - начальника відділу безпечності харчових продуктів та ветеринарної медицини Охтирського міськрайонного управління ГУ Держпродспоживслужби в Сумській області Лисюка В.В. про визнання протиправним та скасування припису відмовлено, це рішення набрало законної сили 07.08.2020.

Відповідно до ч. 4 ст. 78 КАС України, обставини, встановлені судовим рішенням в адміністративній справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді інших справ, у яких беруть участь ті самі особи або особа, щодо якої встановлено ці обставини.

На підставі вищевикладеного, суд визнає, що підстав для скасування постанови щодо застосування штрафу до підприємства товариства з обмеженою відповідальністю "Охтирська молочна промислова компанія "Славія" у розмірі 41730 грн немає, а позовні вимоги необґрунтовані.

Керуючись ст.ст. 90, 139, 143, 241-246, 250, 255, 295 КАС України, суд, -

В И Р І Ш И В:

В задоволенні адміністративного позову Товариства з обмеженою відповідальністю "Охтирська молочна промислова компанія "Славія" до Головного державного ветеринарного інспектора Сумської області Лазоренка Євгена Анатолійовича про скасування постанови відмовити.

Рішення може бути оскаржено до Другого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня складення повного рішення. Апеляційні скарги до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи подаються через Сумський окружний адміністративний суд.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Повний текст рішення складено 08.10.2020.

Суддя М.М. Шаповал