
Кримінальне провадження № 1-кс/428/4483/2020
Справа № 428/7837/20
УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
29 вересня 2020 року м. Сєвєродонецьк
Сєвєродонецький міський суд Луганської області у складі: слідчого судді Комплєктової Т.О., за участю секретаря судового засідання Кожем`яки А.В., слідчого Маракуци І.І., прокурора Кожем`яки І.В., підозрюваного ОСОБА_1 , захисника Косогової Л.О.,
розглянувши клопотання старшого слідчого в ОВС СУ ГУНП в Луганській області Маракуци І.І., погоджене керівником Луганської обласної прокуратури Прибігою М.С., про продовження строку досудового розслідування кримінального провадження, внесеного 18.08.2020 до Єдиного реєстру досудового розслідування за № 12020130000000265 за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 367 КК України,-
ВСТАНОВИВ:
22.09.2020 до Сєвєродонецького міського суду надійшло клопотання старшого слідчого в ОВС СУ ГУНП в Луганській області Маракуца І.І., погоджене керівником Луганської обласної прокуратури Прибіга М.С., про продовження строку досудового розслідування кримінального провадження, внесеного 18.08.2020 до Єдиного реєстру досудового розслідування за № 12020130000000265 за підозрою ОСОБА_1 у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 367 КК України.
У клопотанні слідчим зазначено, що в провадженні Слідчим управлінням Головного управління Національної поліції в Луганській області проводиться досудове розслідування в кримінальному провадженні № 12020130000000265 від 18.08.2020 (матеріали досудового розслідування виділено з кримінального провадження № 42019130000000048 від 31.05.2019), у якому повідомлено про підозру:
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженцю м. Красний Луч Луганської області, громадянину України, з вищою освітою, раніше не судимому, одруженому, на утриманні неповнолітніх дітей не має, зареєстрованому за адресою: АДРЕСА_1 , проживаючому за адресою: АДРЕСА_2 ; не є депутатом, обіймає посаду начальника Управління розвитку та утримання мережі автомобільних доріг області Луганської обласної державної адміністрації, на час вчинення злочину обіймав посаду заступника начальника управління – начальника відділу реконструкції, будівництва, ремонтів та утримання доріг Управління розвитку та утримання мережі автомобільних доріг області Луганської обласної державної адміністрації, виконував обов`язки начальника Управління, у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 367 КК України, а саме у службовій недбалості, тобто неналежному виконанні службовою особою своїх службових обов`язків через несумлінне ставлення до них, що спричинило тяжкі наслідки.
Досудовим розслідуванням встановлено, що відповідно до п.1 Положення про управління розвитку та утримання мережі автомобільних доріг області Луганської обласної державної адміністрації (далі – УРУМАДО ЛОДА), затвердженого розпорядженням голови обласної державної адміністрації – керівника обласної військово-цивільної адміністрації № 261 від 30.03.2018, УРУМАДО ЛОДА є структурним підрозділом обласної державної адміністрації, який утворюється головою облдержадміністрації – керівником обласної військово-цивільної адміністрації та забезпечує виконання покладених на нього завдань, визначених цим Положенням.
Згідно з п. 4 вказаного Положення основними завданнями Управління є забезпечення реалізації державної політики у сферах управління автомобільними дорогами загального користування місцевого значення та дорожнього господарства.
Відповідно до п. 5 вказаного Положення Управління відповідно до покладених на нього завдань (серед іншого): організовує проведення заходів щодо будівництва, реконструкції, ремонту та утримання автодоріг відповідно до державних будівельних норм і стандартів та переліків об`єктів і обсягів бюджетних коштів, передбачених місцевими бюджетами, а також за розпорядженням голови – закупівлю необхідних для цього матеріалів; фінансує роботи з будівництва, реконструкції, ремонту та утримання мережі автодоріг, мостів та штучних споруд згідно із законодавством; виконує за розпорядженням голови функції замовника з будівництва, реконструкції, ремонту автомобільних доріг комунальної власності Луганської області за кошти обласного бюджету; виконує функції замовника з будівництва, реконструкції, ремонту та експлуатаційного утримання автодоріг.
Згідно з п. 8 вказаного Положення Управління очолює начальник, який призначається на посаду та звільняється з посади головою в установленому законом порядку.
Відповідно до п. 9 вказаного Положення начальник Управління (серед іншого): здійснює керівництво Управлінням, несе персональну відповідальність за організацію та результати його діяльності, сприяє створенню належних умов праці у підрозділі; планує діяльність Управління; за дорученням голови представляє інтереси Управління у взаємовідносинах з іншими структурними підрозділами облдержадміністрації, центральними органами виконавчої влади, органами місцевого самоврядування, підприємствами, установами та організаціями; розпоряджається коштами у межах затвердженого головою кошторису Управління; здійснює інші повноваження, визначені законодавством.
Згідно з п. 13 вказаного Положення Управління утримується за рахунок коштів державного та обласного бюджетів відповідно до чинного законодавства.
Відповідно до п. 15 вказаного Положення Управління є юридичною особою публічного права, має самостійний баланс, рахунки в органах казначейства, печатку із зображенням Державного Герба України та своїм найменуванням, власні бланки.
Розпорядженнями голови Луганської обласної державної адміністрації – керівника військово-цивільної адміністрації ОСОБА_2 № 401-к від 20.08.2019, № 430-к від 06.09.2019 виконання обов`язків начальника УРУМАДО ЛОДА з 20.08.2019 покладено на заступника начальника управління – начальника відділу реконструкції, будівництва, ремонтів та утримання автомобільних доріг УРУМАДО ЛОДА ОСОБА_1 .
Згідно з розділом 1 «Загальна частина» посадової інструкції начальника УРУМАДО ЛОДА, затвердженої розпорядженням голови Луганської обласної державної адміністрації – керівника військово-цивільної адміністрації № 74 від 30.01.2018, посада начальника УРУМАДО ЛОДА згідно зі ст. 6 Закону України «Про державну службу» відноситься до категорії «Б» посад державних службовців.
Начальнику Управління безпосередньо підпорядковані всі працівники Управління.
У своїй діяльності начальник Управління керується Конституцією та законами України, актами Президента України, Кабінету Міністрів України, Верховної Ради України, наказами Міністерства інфраструктури України, розпорядженнями голови, Положенням про Управління, іншими нормативно-правовими актами, що регулюють питання у сфері управління, розвитку та утримання мережі автомобільних доріг області.
Начальник Управління повинен знати: Конституцію України, закони України, акти законодавства, що стосуються державної служби, діяльності облдержадміністрації, Управління; акти Президента України, Верховної Ради України, Кабінету Міністрів України, інші нормативно-правові акти, що регулюють питання у сфері управління, розвитку та утримання мережі автомобільних доріг області; практику застосування чинного законодавства у сфері дорожнього господарства; основи державного управління, економіки та управління персоналом.
Відповідно до розділу 2 «Завдання, обов`язки та повноваження» посадової інструкції начальник Управління: здійснює керівництво Управлінням, несе персональну відповідальність за організацію та результати його діяльності, сприяє створенню належних умов праці у підрозділі; затверджує посадові інструкції працівників Управління та розподіляє обов`язки між ними; планує діяльність Управління; вживає заходів щодо удосконалення організації та підвищення ефективності роботи Управління; за дорученням голови представляє інтереси Управління у взаємовідносинах з іншими структурними підрозділами облдержадміністрації, центральними органами виконавчої влади, органами місцевого самоврядування, підприємствами, установами та організаціями; розпоряджається коштами у межах затвердженого головою кошторису Управління; здійснює управління персоналом в Управлінні; забезпечує реалізацію державної політики у сфері управління автомобільними дорогами загального користування місцевого значення; здійснює інші повноваження, визначені законодавством.
Згідно з розділом 3 «Права» посадової інструкції відповідно до покладених завдань та обов`язків начальник Управління має право: одержувати в установленому порядку від місцевих органів виконавчої влади, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ та організацій інформацію і матеріали, необхідні для виконання покладених на Управління завдань; залучати працівників інших структурних підрозділів облдержадміністрації, підприємств, установ та організацій (за погодженням з їх керівниками) для розгляду питань, що належать до компетенції Управління.
Відповідно до розділу 4 «Відповідальність» начальник Управління несе персональну відповідальність за: невиконання або неналежне виконання посадових обов`язків, що передбачені цією посадовою інструкцією; правопорушення, скоєні в процесі виконання посадових обов`язків, - в межах, визначених адміністративним, кримінальним та цивільним законодавством; завдання матеріальної шкоди – в межах, визначених чинним цивільним законодавством.
Згідно з ч.3 ст. 18 КК України службовими особами є особи, які постійно, тимчасово чи за спеціальним повноваженням здійснюють функції представників влади чи місцевого самоврядування, а також постійно чи тимчасово обіймають в органах державної влади, органах місцевого самоврядування, на підприємствах, в установах чи організаціях посади, пов`язані з виконанням організаційно-розпорядчих чи адміністративно-господарських функцій, або виконують такі функції за спеціальним повноваженням, яким особа наділяється повноважним органом державної влади, органом місцевого самоврядування, центральним органом державного управління із спеціальним статусом, повноважним органом чи повноважною службовою особою підприємства, установи, організації, судом або законом.
Таким чином ОСОБА_1 як виконувач обов`язків начальника УРУМАДО ЛОДА, тобто особа, яка обіймає посаду, пов`язану з виконанням організаційно-розпорядчих функцій та адміністративно-господарських функцій, є службовою особою.
09 січня 2019 року Управлінням розвитку та утримання мережі автомобільних доріг області Луганської обласної державної адміністрації на веб-порталі Уповноваженого органу з питань закупівель оприлюднено оголошення про закупівлю послуги з ремонту, технічного обслуговування дорожньої інфраструктури і пов`язаного обладнання та супутні послуги, (експлуатаційне утримання та поточний дрібний ремонт автомобільних доріг загального користування місцевого значення у Луганській області) № UA-2019-01-09-001293-c з очікуваною вартістю закупівлі 410 000 000,00 гривень.
Відповідно до протоколу № 5 від 25.02.2019 засідання тендерного комітету Управління переможцем процедури відкритих торгів визнано
ТОВ «Євро-Буд Компані» із пропозицією у сумі 403 038 200,00 грн. та в той же день оприлюднено повідомлення про намір укласти договір.
За результатами проведених відкритих торгів між УРУМАДО ЛОДА як замовником в особі ОСОБА_3 та ТОВ «Євро-Буд Компані» (код ЄДРПОУ 41182929) як підрядником в особі ОСОБА_4 укладено договір №3/2019 від 11.03.2019 щодо надання послуг з ремонту, технічного обслуговування дорожньої інфраструктури і пов`язаного обладнання та супутніх послуг (експлуатаційне утримання та поточний дрібний ремонт автомобільних доріг загального користування місцевого значення у Луганській області).
Згідно з п.2.1 договору договірна ціна є динамічною. Ціна предмету договору визначається виходячи з фактичного фінансування, на підставі договірної ціни і розрахованої відповідно до вимог ДСТУ Б.Д. 1.1-1:2013 та складає 113 093 800 з урахуванням ПДВ 20%.
Відповідно до п. 2.2 договору визначення вартості робіт проводиться згідно з «Правилами визначення вартості робіт з поточного ремонту та експлуатаційного утримання» СОУ 42.1-37641918-085:2018 та «Правилами визначення вартості робіт з капітального ремонту» СОУ 42.1-37641918-050:2018.
Згідно з п. 4.2 договору розрахунки за виконані роботи (послуги) з Виконавцем здійснюються щомісячно проміжними платежами по мірі виконання робіт/послуг на підставі підписаних актів виконаних робіт форм
КБ-2В.
Відповідно до п. 4.3 договору остаточні розрахунки за виконані роботи (послуги) з Виконавцем здійснюються після виконання і приймання всіх передбачених Договором робіт та підписання акту виконаних робіт форми
КБ-2В. Замовник має право затримувати остаточні розрахунки за роботи, виконані з вини Виконавця з недоробками і дефектами, до їх усунення.
Відповідно до п. 4.5 договору ціни на матеріали, конструкції та вироби, що будуть застосовуватись на об`єкті, не повинні перевищувати середньозважених по області. Замовник залишає за собою право на протязі року переглядати ціни для приведення їх до рівня середньозважених по області. Вартість матеріально-технічних та трудових ресурсів розраховується для кожного звітного періоду (відповідно до фактичного періоду їх виконання) в фактичних поточних цінах, з урахуванням наказу Державного агентства автомобільних доріг України від 10.07.2012р. № 270, за документальним підтвердженням фактичної вартості одиниці матеріалів, але не вище цін тендерної пропозиції, крім випадків, коли корегується вартість матеріально-технічних та трудових ресурсів за рахунок коштів на покриття додаткових витрат, пов`язаних з інфляційними процесами та економії по інших статтях витрат, але в межах загальної ціни тендерної пропозиції.
Згідно з п. 4.6 договору вартість виконаних робіт (послуг) визначається на підставі нормативно-розрахункових показників та поточних цін на трудові і матеріально-технічні ресурси, в межах договірної ціни об`єкту.
Відповідно до п. 5.2 договору замовник здійснює технічний нагляд за відповідністю обсягів і якості виконаних робіт проектам, діючим державним та відомчим будівельним нормам, технічним умовам і стандартам.
Згідно з п. 5.3 договору неякісно виконані роботи не підлягають прийманню Замовником.
Відповідно до п. 6.1 договору здача і приймання виконаних робіт/послуг здійснюється у відповідності з чинним порядком і оформляється шляхом складання Виконавцем акту форми КБ-2В, та довідки форми КБ-3, які надаються Замовнику на підпис.
У подальшому, протягом 2019-2020 років, на виконання вказаного договору ТОВ «Євро-Буд Компані» безпосередньо, а також шляхом залучення субпідрядних організацій проведено відповідні роботи (надано послуги), а УРУМАДО ЛОДА здійснено оплату за виконані роботи (надані послуги).
Крім того, приблизно в липні 2019 року, зважаючи на необхідність вжиття невідкладних заходів щодо створення умов для переходу громадян і проїзду автотранспорту через річку Сіверський Донець у Станично-Луганському районі Луганської області та на відповідних контрольних пунктах в`їзду/виїзду, розпочалася робота щодо організації ремонту (відновлення) зруйнованого мостового переходу.
З огляду на наявність чинного договору № 3/2019 від 11.03.2019 між УРУМАДО ЛОДА та ТОВ «Євро-Буд Компані» щодо надання послуг з ремонту, технічного обслуговування дорожньої інфраструктури і пов`язаного обладнання та супутніх послуг (експлуатаційне утримання та поточний дрібний ремонт автомобільних доріг загального користування місцевого значення у Луганській області) регіональною комісією з питань техногенно-екологічної безпеки і надзвичайних ситуацій (протокол № 19 від 22.08.2019, доповідач – ОСОБА_1 ) визначено:
1. УРУМАДО ЛОДА забезпечити виконання протиаварійних заходів щодо ремонту мосту через р. Сіверський Донець, розташованого на автомобільній дорозі загального користування місцевого значення С131624 (КПП «Красна Талівка» - Луганськ) – Станично-Луганське».
2. Тендерному комітету УРУМАДО ЛОДА застосувати згідно з
п. 3 ч. 2 ст.35 Закону України «Про публічні закупівлі» переговорні процедури закупівель по об`єкту «Тимчасових протиаварійних заходів на мосту через річку Сіверський Донець, розташованого на км 4+200 автомобільної дороги С131624 (КПП «Красна Талівка» - Луганськ) – Станично-Луганське» на проектувальні роботи з ТОВ «Союзтранспроект» та на будівель-монтажні роботи з ТОВ «Укртрансміст».
29 серпня 2019 року між УРУМАДО ЛОДА в особі ОСОБА_1 та ТОВ «Союзтранспроект» в особі ОСОБА_5 укладено договір № 35/2019 на розробку проектно-кошторисної документації по об`єкту «Послуги з ремонту, технічного обслуговування дорожньої інфраструктури і пов`язаного обладнання та супутні послуги (експлуатаційне утримання та поточний дрібний ремонт автомобільних доріг загального користування місцевого значення у Луганській області) («Тимчасові протиаварійні заходи на мосту через р. Сіверський Донець на км – 4+200 автомобільної дороги С 131624 (КПП «Красна Талівка» - Луганськ) – Станично-Луганське»)». Ціна договору склала 3 650 510,00 грн.
12 вересня 2019 року УРУМАДО ЛОДА здійснено попередню оплату на користь ТОВ «Союзтранспроект» в сумі 1 095 153 грн.
Разом з тим, 04.09.2019 між ТОВ «Євро-Буд Компані» (Генпідрядник) в особі ОСОБА_4 та ТОВ «Укртрансміст» (Субпідряник) в особі
ОСОБА_6 (за узгодженням з УРУМАДО ЛОДА) укладено договір субпідряду № 12/19 «Послуги з ремонту, технічного обслуговування дорожньої інфраструктури і пов`язаного обладнання та супутні послуги (експлуатаційне утримання та поточний дрібний ремонт автомобільних доріг загального користування місцевого значення у Луганській області) («Тимчасові протиаварійні заходи на мосту через р. Сіверський Донець на км – 4+200 автомобільної дороги С 131624 (КПП «Красна Талівка» - Луганськ) – Станично-Луганське»)».
Згідно з п. 2.1 договору загальна договірна ціна складає 24 537 892, 00 грн. Договірна ціна є динамічною. Ціна предмета договору визначається виходячи з фактичного фінансування, на підставі наданих планів-завдань і розраховується відповідно до вимог ДСТУ Б.Д. 1.1-1:2013.
Відповідно п. 2.2 договору ціни на матеріальні ресурси не повинні перевищувати середньо регіональні.
Згідно з п. 4.5 договору ціни на матеріали, конструкції та вироби, що будуть застосовуватись на об`єкті, не повинні перевищувати середньозважених по області. Генпідрядник залишає за собою право на протязі року переглядати ціни для приведення їх до рівня середньозважених по області. Вартість матеріально-технічних та трудових ресурсів розраховується для кожного звітного періоду (відповідно до фактичного періоду їх виконання) в фактичних поточних цінах, з урахуванням наказу Державного агентства автомобільних доріг України від 10.07.2012р. № 270, за документальним підтвердженням фактичної вартості одиниці матеріалів, але не вище середньо-регіональних цін, крім випадків, коли корегується вартість матеріально-технічних та трудових ресурсів за рахунок коштів на покриття додаткових витрат, пов`язаних з інфляційними процесами та економії по інших статтях витрат, але в межах загальної договірної ціни.
Згідно з п. 4.6 договору вартість виконаних робіт (послуг) визначається на підставі нормативно-розрахункових показників та поточних цін на трудові і матеріально-технічні ресурси, в межах договірної ціни об`єкту.
При цьому, невстановлені на цей час особи вирішили придбати матеріали (металоконструкції), необхідні для виконання робіт по об`єкту «Тимчасові протиаварійні заходи на мосту через р. Сіверський Донець на км – 4+200 автомобільної дороги С 131624 (КПП «Красна Талівка» - Луганськ) – Станично-Луганське» не напряму у виробника, а через залучену організацію
ТОВ «Виробнича Компанія «Укрстальспецконструкція» за значно завищеною ціною (порівняно з ціною виробника).
20 вересня 2019 року між ТОВ «Укртрансміст» в особі ОСОБА_6 та ТОВ «Виробнича Компанія «Укрстальспецконструкція» в особі ОСОБА_7 укладено договір поставки № 2009/19-1 на виготовлення, поставку та передачу у власність металоконструкцій для об`єкта «Тимчасові протиаварійні заходи на мосту через р. Сіверський Донець на км – 4+200 автомобільної дороги С 131624 (КПП «Красна Талівка» - Луганськ) – Станично-Луганське. Прогонова будова 7-9» орієнтовною вагою 47 тонн, у відповідності з робочими кресленнями 35/2019-КМ1-01 в асортименті та кількості відповідно до проектної документації (креслення КМ, КМД).
Згідно з п. 6.1 договору ціна за 1 тонну Продукції складає 118 470, 00 грн (з ПДВ).
У подальшому, 01.10.2019 ТОВ «Виробнича Компанія «Укрстальспецконструкція» в особі ОСОБА_7 укладено договір № 01/10/19-1/п-П з ТОВ «Суднобудівний завод «Океан» в особі ОСОБА_8 на виготовлення, поставку та передачу у власність металоконструкцій для об`єкта «Тимчасові протиаварійні заходи на мосту через р. Сіверський Донець на км – 4+200 автомобільної дороги С 131624 (КПП «Красна Талівка» - Луганськ) – Станично-Луганське. Прогонова будова 7-9» орієнтовною вагою 47 тонн, у відповідності з робочими кресленнями 35/2019-КМ1-01 в асортименті та кількості відповідно до проектної документації (креслення КМ, КМД).
Відповідно до п.1.2 договору Виконавець виготовляє Продукцію з використанням давальницького металопрокату.
Згідно з п. 6.4 договору остаточна вартість Договору буде визначена після узгодження між сторонами обсягів поставленої продукції за теоретичною вагою на основі креслень КМД. Ціна за 1 тонну Продукції складає 26 850, 00 грн (з ПДВ).
На виконання вказаного договору згідно з актами приймання-передачі давальницьких матеріалів ТОВ «Виробнича Компанія «Укрстальспецконструкція» перадано ТОВ «Суднобудівний завод «Океан» давальницькі матеріали на загальну суму 1 046 873,60 грн, у т.ч. ПДВ – 174 478, 93 грн.
У подальшому, згідно з актами здачі-прийняття робіт (надання послуг)
№ 12 від 25.10.2019, № 14 від 25.10.2019 Виконавцем (ТОВ «Суднобудівний завод «Океан») передана, а Замовником (ТОВ «Виробнича Компанія «Укрстальспецконструкція») прийнята готова Продукція загальною вагою
42, 268 тонн за ціною 26 850, 00 грн (з ПДВ) за тонну на загальну суму 1 134 895, 80 (з ПДВ).
Таким чином, вартість придбання ТОВ «Укртрансміст» зазначених металоконструкцій у ТОВ «Виробнича Компанія «Укрстальспецконструкція» була значно завищена.
Зазначені металоконструкції перевезені безпосередньо з м. Миколаєва до смт. Станиця Луганська.
Після цього між ТОВ «Виробнича Компанія «Укрстальспецконструкція» та ТОВ «Укртрансміст» оформлено видаткову накладну № 29 від 28.10.2019, відповідно до якої на адресу ТОВ «Укртрансміст» поставлено металоконструкції загальною вагою 42, 268 тонн за ціною 98 725, 00 грн без ПДВ, з ПДВ – 118 470) за тонну на загальну суму 5 007 490, 07 грн (з ПДВ) (саме зазначені металоконструкції були виготовлені ТОВ «Суднобудівний завод «Океан» за значно нижчою ціною).
Разом з тим, враховуючи вимоги договору № 3/2019 від 11.03.2019, положення ДСТУ та норми інших законодавчих актів в частині перевірки та узгодження Замовником вартості матеріальних ресурсів,
ТОВ «Союзтранспроект» за підписом директора ОСОБА_5 01.10.2019 спрямувало на адресу в.о. начальника УРУМАДО ЛОДА ОСОБА_1 лист «Щодо довідок для виконання кошторисної документації» з проханням згідно з п.3.1 10.1-ДБН Д.1.1-2000 погодити вартість та джерела постачання матеріалів по об`єкту «Послуги з ремонту, технічного обслуговування дорожньої інфраструктури і пов`язаного обладнання та супутні послуги (експлуатаційне утримання та поточний дрібний ремонт автомобільних доріг загального користування місцевого значення у Луганській області) («Тимчасові протиаварійні заходи на мосту через р. Сіверський Донець на км – 4+200 автомобільної дороги С 131624 (КПП «Красна Талівка» - Луганськ) – Станично-Луганське»)», у тому числі металоконструкцій прогонової будови. До вказаного листа долучено комерційну пропозицію ТОВ «Виробнича Компанія «Укрстальспецконструкція» за підписом ОСОБА_7 , згідно з якою вартість виготовлення однієї тонни металевих конструкцій прогонової будови становить 118 470 грн (з ПДВ) (при цьому на цей час вже було укладено договір поставки між ТОВ «Укртрансміст» та ТОВ «Виробнича Компанія «Укрстальспецконструкція» № 2009/19-1 на виготовлення, поставку та передачу у власність відповідних металоконструкцій саме за ціною 118 470 грн (з ПДВ) за тонну та договір між ТОВ «Виробнича Компанія «Укрстальспецконструкція» та ТОВ «Суднобудівний завод «Океан»
№ 01/10/19-1/п-П на виготовлення, поставку та передачу у власність вказаних металоконструкцій за ціною 26 850, 00 грн (з ПДВ) за тонну).
Отримавши вказаний лист та розглянувши його ОСОБА_1 , неналежним чином виконуючи свої службові обов`язки внаслідок несумлінного ставлення до них, маючи реальну можливість здійснювати їх належним чином, недбало ставлячись до покладених на нього функцій, діючи недбало, не передбачаючи можливості настання суспільно-небезпечних наслідків своїх дій у вигляді заподіяння матеріальної шкоди, хоча в силу своїх службових обов`язків повинен був та міг передбачити настання таких наслідків, на порушення положень п. 6 ст. 7 Бюджетного Кодексу України щодо дотримання принципів ефективності та результативності, а саме залучення мінімального обсягу бюджетних коштів та досягнення максимального результату при їх використанні, а також законодавчих положень щодо вартості будівництва, підписав та спрямував на адресу ТОВ «Союзтранспроект» лист-відповідь № 1/19-894/а від 01.10.2019, в якій було зазначено про погодження управлінням вартості матеріалів, зазначених у листі.
Відповідно до ч. 1 ст. 837 ЦК України за договором підряду одна сторона (підрядник) зобов`язується на свій ризик виконати певну роботу за завданням другої сторони (замовника), а замовник зобов`язується прийняти та оплатити виконану роботу.
Згідно з ч. 1 ст. 875 ЦК України за договором будівельного підряду підрядник зобов`язується збудувати і здати у встановлений строк об`єкт або виконати інші будівельні роботи відповідно до проектно-кошторисної документації, а замовник зобов`язується надати підрядникові будівельний майданчик (фронт робіт), передати затверджену проектно-кошторисну документацію, якщо цей обов`язок не покладається на підрядника, прийняти об`єкт або закінчені будівельні роботи та оплатити їх.
Згідно з ч. 3 ст. 843 ЦК України ціна роботи у договорі підряду включає відшкодування витрат підрядника та плату за виконану ним роботу.
Відповідно до п. 21 Загальних умов укладення та виконання договорів підряду в капітальному будівництві, затверджених постановою Кабінету Міністрів України № 668 від 01.08.2005, у разі коли роботи (будівництво об`єкта) фінансуються із залученням державних коштів, договірна ціна визначається відповідно до вимог нормативних документів у сфері ціноутворення у будівництві.
Відповідно до ДСТУ Б Д.1.1-1-2013 «Правила визначення вартості будівництва» вартість будівництва, що здійснюється із залученням державних коштів, визначається на стадії складання інвесторської документації, визначення виконавця робіт і на стадії проведення взаєморозрахунків.
Так, згідно з п.4.9 ДСТУ Б Д.1.1-1-2013 «Правила визначення вартості будівництва» вартість будівництва визначається: на стадії проектування – в складі інвесторської кошторисної документації; на визначення виконавця робіт (проведення процедури закупівлі) – в ціні пропозиції учасника конкурсних торгів (договірній ціні, яка може встановлюватися твердою або приблизною (динамічною)); на стадії проведення взаєморозрахунків – шляхом уточнення окремих вартісних показників, визначених на попередніх стадіях, залежно від виду договірної ціни в порядку, обумовленому в договорі підряду.
Відповідно до п.5.4.1 ДСТУ Б Д.1.1-1-2013 «Правила визначення вартості будівництва» локальні кошториси складаються в поточному рівні цін на трудові і матеріально-технічні ресурси.
Згідно з п.5.4.6.1 ДСТУ Б Д.1.1-1-2013 «Правила визначення вартості будівництва» поточні ціни на устаткування в інвесторській кошторисній документації приймаються за даними замовника або, за його дорученням, з інших джерел.
Відповідно до п.6.2.1 ДСТУ Б Д.1.1-1-2013 «Правила визначення вартості будівництва» ціна пропозиції учасника конкурсних торгів (підрядника) розраховується на підставі нормативної потреби в трудових і матеріально-технічних ресурсах, необхідних для здійснення проектних рішень по об`єкту будівництва, та поточних цінах на них.
Згідно з п.6.2.4 ДСТУ Б Д.1.1-1-2013 «Правила визначення вартості будівництва» ціна пропозиції переможця конкурсних торгів (є договірною ціною на об`єкт будівництва, яка формується генпідрядником із залученням субпідрядних організацій, погоджується із замовником.
Відповідно до вимог п.п. 6.3.1 ДСТУ Б Д.1.1-1:2013 «Правила визначення вартості будівництва» договірна ціна є кошторисом вартості підрядних робіт, який узгоджений замовником, і використовується при проведенні взаєморозрахунків.
Відповідно до вимог п.п. 6.3.3 ДСТУ Б Д.1.1-1:2013 «Правила визначення вартості будівництва» при погодженні договірної ціни замовник, розглядаючи її складові, перевіряє ціни на матеріально-технічні ресурси, які повинні прийматися за відповідними обґрунтованими (як правило, найменшими при всіх рівних характеристиках) цінами на відповідні ресурси.
Відповідно до вимог п.п. 6.3.5 ДСТУ Б Д.1.1-1:2013 «Правила визначення вартості будівництва» після погодження договірної ціни складається договір підряду на виконання робіт. У договорі зазначається документ, покладений в основу визначення вартісних показників.
Відповідно до вимог п.п. 6.3.6 ДСТУ Б Д.1.1-1:2013 «Правила визначення вартості будівництва» уточнення динамічних договірних цін здійснюється на підставі розрахунків підрядника виходячи з обґрунтованих цін на матеріально-технічні ресурси, що склалися на момент уточнення.
Відповідно до вимог п.п. 6.4.4 ДСТУ Б Д.1.1-1:2013 «Правила визначення вартості будівництва» за динамічної договірної ціни прямі витрати при визначенні вартості виконаних робіт розраховуються на підставі нормативних витрат трудових і матеріально-технічних ресурсів, виходячи з фізичних обсягів виконаних робіт та уточнених цін ресурсів, прийнятих в договірній ціні.
Згідно з п. 4.1 ДСТУ-Н Б Д.1.1-2:2013 «Настанова щодо визначення прямих витрат у вартості будівництва» прямі витрати враховують у своєму складі заробітну плату робітників, вартість експлуатації будівельних машин та механізмів, вартість матеріалів, виробів, конструкцій.
Відповідно до п. 4.4.1 ДСТУ-Н Б Д.1.1-2:2013 «Настанова щодо визначення прямих витрат у вартості будівництва» кошторисна вартість будівельних матеріалів, виробів та конструкцій у прямих витратах визначається на підставі нормативної потреби в них, розрахованої виходячи з обсягів робіт, передбачених проектною документацією, та відповідних поточних цін.
Відповідно до вимог п.п. 5.1, 5.2 ДСТУ-Н Б Д.1.1-2:2013 «Настанова щодо визначення прямих витрат у вартості будівництва» прямі витрати визначаються в локальних кошторисах шляхом множення визначеної за ресурсними елементними кошторисними нормами кількості трудових і матеріально-технічних ресурсів, необхідних для виконання об`ємів робіт, обчислених за проектною документацією або дефектним актом, на відповідні поточні ціни цих ресурсів; поточні ціни на трудові та матеріально-технічні ресурси в інвесторській кошторисній документації приймаються за даними замовника або, за його дорученням, з інших джерел.
Згідно з вимогами п. 5.5 ДСТУ-Н Б Д.1.1-2:2013 «Настанова щодо визначення прямих витрат у вартості будівництва» поточні ціни на матеріальні ресурси приймаються за даними замовника за обґрунтованою (як правило, найменшою при всіх рівних характеристиках) ціною матеріальних ресурсів на підставі проведеного аналізу поточних цін на ринку будівельних матеріалів, виробів та конструкцій у регіоні.
Відповідно до вимог п.п. 6.3.1, 6.3.2, 6.3.3 ДСТУ-Н Б Д.1.1-2:2013 «Настанова щодо визначення прямих витрат у вартості будівництва» поточні ціни на матеріальні ресурси приймаються за обгрунтованими, як правило, найменшими (при всіх рівних характеристиках) цінами на підставі проведеного претендентом (підрядником) аналізу цін на ринку будівельних матеріалів в регіоні. При розгляді ціни пропозиції учасника конкурсних торгів замовник, розглядаючи її складові, перевіряє обґрунтованість цін, що склалися в регіоні на відповідні матеріальні ресурси, які, як правило, приймаються найменшими при всіх рівних характеристиках.
Вартість матеріальних ресурсів у складі прямих витрат при проведенні розрахунків за обсяги виконаних робіт визначається на підставі виконаних обсягів робіт, нормативних витрат матеріальних ресурсів, визначених за ресурсними елементними кошторисними нормами, та їх вартості за договірною ціною. Вартість матеріальних ресурсів уточнюється відповідно до умов, передбачених договором підряду.
Підписання замовником договірної ціни на виконання будівельних робіт по об`єкту будівництва є фактом погодження вартості всіх складових, передбачених договірною ціною. Погоджена із замовником договірна ціна використовується при проведенні взаєморозрахунків за обсяги виконаних робіт.
Згідно із ДСТУ при проведенні взаєморозрахунків за обсяги виконаних робіт за динамічної договірної ціни вартість матеріальних ресурсів у складі прямих витрат визначається на підставі виконаних обсягів робіт, нормативних витрат матеріальних ресурсів, визначених за ресурсними елементними кошторисними нормами, та уточнених цін ресурсів, прийнятих в договірній ціні. При цьому вартість матеріальних ресурсів підтверджується відповідними накладними на їх придбання.
Відповідно до наказу Державного агентства автомобільних доріг України № 270 від 10.07.2012 поточні ціни на матеріальні ресурси в інвесторській кошторисній документації приймати за власними вихідними даними, виходячи з їх найменшої вартості, визначеної на підставі проведеного моніторингу цін на матеріальні ресурси в області. При складанні договірної ціни поточні ціни на матеріальні ресурси приймати за найменшою ціною, визначеною на підставі проведеного моніторингу цін на матеріали в області з урахуванням їх якісних характеристик, строків та обсягів постачання.
Згідно з «Правилами визначення вартості робіт з поточного ремонту та експлуатаційного утримання» СОУ 42.1-37641918-085:2018 (прийнято та надано чинності Наказом Державного агентства автомобільних доріг України № 424 від 28.12.2018) цей стандарт установлює основні правила визначення вартості робіт з поточного ремонту та експлуатаційного утримання автомобільних доріг загального користування, мостів та інших штучних споруд та носить обов`язковий характер при визначенні вартості робіт з поточного ремонту та експлуатаційного утримання, що фінансуються за рахунок коштів державного та місцевого бюджетів, а також кредитів, наданих під державні гарантії. Застосування цього стандарту обумовлюється договором.
Відповідно до п.п. 5.6.2, 5.7 Правил визначення вартості робіт з поточного ремонту та експлуатаційного утримання» СОУ 42.1-37641918-085:2018 кошторисна вартість дорожньо-будівельних матеріалів, виробів та конструкцій у прямих витратах визначається на підставі нормативної потреби в них, розрахованої виходячи з обсягів передбачених робіт, зазначених у кошторисах, передбачених актами дефектів, та відповідних поточних цін. Поточні ціни на матеріальні ресурси для робіт з поточного ремонту та експлуатаційного утримання в інвесторській кошторисній документації визначаються замовником за ціною, що склалася в регіоні.
Згідно з п.п. 6.3, 6.4 Правил визначення вартості робіт з поточного ремонту та експлуатаційного утримання» СОУ 42.1-37641918-085:2018 при складанні ціни тендерної пропозиції учасника процедури закупівлі (договірної ціни) на виконання підрядних робіт поточні ціни на матеріальні ресурси для робіт з поточного ремонту та експлуатаційного утримання приймаються підрядником за обгрунтованими, як правило, найменшими цінами на підставі проведеного претендентом аналізу поточних цін на ринку матеріалів в регіоні. При проведенні взаєморозрахунків за обсяги виконаних робіт вартість матеріальних ресурсів визначається за цінами, передбаченими в договірній ціні. Уточнення вартості здійснюється в порядку, передбаченому умовами договору.
Відповідно до п.п.4.1, 4.2 Методичних вказівок з проведення аналізу поточних цін на матеріали для дорожніх робіт усіма учасниками інвестиційного процесу МВ 42.1-37641918-757:2017 (затверджено в.о. заступника Голови Державного агентства автомобільних доріг України 29.09.2017) на стадії складання інвесторської кошторисної документації на дорожні роботи поточні ціни на матеріали приймаються за даними замовника за обгрунтованою (як правило, найменшою при всіх рівних характеристиках) ціною на підставі проведеного аналізу поточних цін на ринку у регіоні. На стадії складання ціни тендерної пропозиції учасника процедури закупівлі (договірної ціни) та при проведенні взаєморозрахунків за обсяги виконаних дорожніх робіт поточні ціни на матеріали приймаються за обгрунтованими, як правило, найменшими (при всіх рівних характеристиках) цінами, визначеними на підставі проведеного претендентом (Підрядником) аналізу цін на ринку в регіоні.
Згідно з п.п. 5.1, 5.4 Методичних вказівок з проведення аналізу поточних цін на матеріали для дорожніх робіт усіма учасниками інвестиційного процесу МВ 42.1-37641918-757:2017 аналіз цін здійснюється на основі інформації по усіх виробниках (постачальниках), у тому числі по тих, з якими Підрядник вів, веде або планує вести господарські операції з закупівлі матеріалів.
Рекомендована кількість виробників (постачальників) для аналізу цін становить не менше п`яти для будь-якого матеріалу. При застосуванні динамічної договірної ціни аналіз цін здійснюється на стадії узгодження договірної ціни і при здійсненні взаєморозрахунків.
Відповідно до п.п. 6.1, 6.2, 6.5 Методичних вказівок з проведення аналізу поточних цін на матеріали для дорожніх робіт усіма учасниками інвестиційного процесу МВ 42.1-37641918-757:2017 для проведення аналізу поточних цін на стадії складання інвесторської кошторисної документації Замовник може використовувати інформацію по своєму регіону, отриману за попередній період, орієнтовні ціни сусідніх регіонів та групувати різні матеріли. Для проведення аналізу поточних цін на стадії формування договірної ціни та при проведенні взаєморозрахунків Замовник має перевірити наявність достатньої кількості виробників (постачальників) в наданому аналізі Підрядника та визначити достовірність підтверджуючих документів. У якості орієнтиру Замовник може користуватися інформацією щодо цін на аналогічні матеріали у сусідніх регіонах за попередні періоди. Також Замовник може використовувати інші джерела інформації з урахуванням її достовірності.
Згідно з Листом Державного комітету України з будівництва та архітектури № 7/2/447 від 15.05.2003 «Про надання роз`яснень щодо заповнення типових форм № КБ-2В» вартість матеріалів, виробів і конструкцій підтверджується накладними на їх придбання, в яких вказується відпускна ціна з вартістю тари, упаковки і реквізиту, та товаротранспортними накладними на їх доставку. Підтверджений підрядником рівень вартості матеріальних ресурсів не може перевищувати вартості, що склалася в регіоні за цінами виробників або цінами, прийнятими в розрахунках договірної ціни. При визначенні вартості виконаних підрядних робіт застосування цін матеріально-технічних ресурсів в «Актах приймання виконаних підрядних робіт» (типова форма № КБ-2В), не обгрунтованих документально (середньоарифметичні ціни), не допускається.
Таким чином, враховуючи вказані положення договору № 3/2019 від 11.03.2019 та вимоги законодавства, на Замовнику (в цьому випадку – УРУМАДО ЛОДА) лежить обов`язок перевірки та узгодження вартості матеріалів, використовуваних під час проведення підрядних робіт, як на стадії розробки проектно-кошторисної документації та укладання договору, так і на стадії приймання виконаних робіт.
Однак, ОСОБА_1 , будучи службовою особою, яка постійно обіймає посаду, пов`язану з виконанням адміністративно-господарських та організаційно-розпорядчих функцій, неналежним чином виконуючи свої службові обов`язки внаслідок несумлінного ставлення до них, маючи реальну можливість здійснювати їх належним чином, недбало ставлячись до покладених на нього функцій, не передбачаючи можливості настання суспільно-небезпечних наслідків своїх дій у вигляді заподіяння матеріальної шкоди, хоча в силу своїх службових обов`язків повинен був та міг передбачити настання таких наслідків, діючи на порушення вказаних вище положень законодавства щодо визначення вартості будівництва за бюджетні кошти, не перевіривши, що ціни, вказані в комерційній пропозиції ТОВ «Виробнича Компанія «Укрстальспецконструкція», є завищеними (при цьому саме такі ціни на металоконструкції у подальшому будуть пред`явлені до оплати під час підписання актів приймання виконаних робіт по об`єкту «Тимчасові протиаварійні заходи на мосту через р. Сіверський Донець на км – 4+200 автомобільної дороги С 131624 (КПП «Красна Талівка» - Луганськ) – Станично-Луганське» Субпідрядником ТОВ «Укртрансміст» на адресу Генпідрядника ТОВ «Євро-Буд Компані», а відповідно Генпідрядником
ТОВ «Євро-Буд Компані» на адресу УРУМАДО ЛОДА), без аналізу та уточнення відповідних цін, пошуку більш економічно вигідних пропозицій та проведення відповідного моніторингу цін, погодив завищену вартість матеріальних ресурсів (металоконструкцій).
Таким чином ОСОБА_1 було попередньо погоджено завищену вартість матеріально-технічних ресурсів (металоконструкцій), що будуть використані під час проведення робіт по об`єкту «Тимчасові протиаварійні заходи на мосту через р. Сіверський Донець на км – 4+200 автомобільної дороги С 131624 (КПП «Красна Талівка» - Луганськ) – Станично-Луганське» Субпідрядником ТОВ «Укртрансміст».
З урахуванням погодженої ОСОБА_1 вартості металоконструкцій ТОВ «Союзтранспроект» було розроблено проектно-кошторисну документацію по об`єкту «Послуги з ремонту, технічного обслуговування дорожньої інфраструктури і пов`язаного обладнання та супутні послуги (експлуатаційне утримання та поточний дрібний ремонт автомобільних доріг загального користування місцевого значення у Луганській області) («Тимчасові протиаварійні заходи на мосту через р. Сіверський Донець на км – 4+200 автомобільної дороги С 131624 (КПП «Красна Талівка» - Луганськ) – Станично-Луганське»)» та передано виконавцям робіт.
Підрядні роботи на об`єкті «Тимчасові протиаварійні заходи на мосту через р. Сіверський Донець на км – 4+200 автомобільної дороги С 131624 (КПП «Красна Талівка» - Луганськ) – Станично-Луганське» тривали в період часу з початку осені 2019 року по грудень 2019 року (більш точний час під час досудового розслідування встановити не надалося можливим).
За результатами виконання підрядних робіт між ТОВ «Укртрансміст» (Субпідрядник) в особі директора ОСОБА_6 та ТОВ «Євро-Буд Компані» (Генпідрядник) в особі заступника директора ОСОБА_9 підписано такі акти приймання виконаних робіт КБ-2В:
- Акт №б/н за жовтень 2019 від 20.10.2019 р. на суму – 18955,37 грн. (вісімнадцять тисяч дев`ятсот п`ятдесят п`ять грн. 37 коп.) в т.ч. ПДВ – 3159,23 грн.
- Акт №б/н за ____ 2019 від __.__.2019 р. на суму – 1 465 532,30 грн. (один мільйон чотириста шістдесят п`ять тисяч п`ятсот тридцять дві грн. 30 коп.) в т.ч. ПДВ – 244255,38 грн.
- Акт №б/н за ____ 2019 від __.__.2019 р. на суму – 4 513 251,47 грн. (чотири мільйони п`ятсот тринадцять тисяч двісті п`ятдесят одна грн. 47 коп.) в т.ч. ПДВ – 752208,58 грн.
- Акт №б/н за листопад 2019 від 15.11.2019 р. на суму – 8 051 112,13 грн. (вісім мільйонів п`ятдесят одна тисяча сто дванадцять грн. 13 коп.) в т.ч. ПДВ – 1 341 852,02 грн.
- Акт №б/н за листопад 2019 від 15.11.2019 р. на суму – 43507,70 грн. (сорок три тисячі п`ятсот сім грн. 70 коп.) в т.ч. ПДВ – 7251,28 грн.
В свою чергу за результатами виконання підрядних робіт між ТОВ «Євро-Буд Компані» (Генпідрядник) в особі заступника директора ОСОБА_9 та УРУМАДО ЛОДА (Замовник) в особі виконувача обов`язків начальника управління ОСОБА_1 підписано такі акти приймання виконаних робіт КБ-2В:
- Акт № 102 за жовтень 2019 від 31.10.2019 р. на суму – 18955,37 грн. (вісімнадцять тисяч дев`ятсот п`ятдесят п`ять грн. 37 коп.) в т.ч. ПДВ – 3159,23 грн.
- Акт №103 за жовтень 2019 року від 31.10.2019 р. на суму – 1 465 532,30 грн. (один мільйон чотириста шістдесят п`ять тисяч п`ятсот тридцять дві грн. 30 коп.) в т.ч. ПДВ – 244255,38 грн.
- Акт №104 за жовтень 2019 від 31.10.2019 р. на суму – 4 513 251,47 грн. (чотири мільйони п`ятсот тринадцять тисяч двісті п`ятдесят одна грн. 47 коп.) в т.ч. ПДВ – 752208,58 грн.
- Акт №112 за листопад 2019 від 15.11.2019 р. на суму – 8 051 112,13 грн. (вісім мільйонів п`ятдесят одна тисяча сто дванадцять грн. 13 коп.) в т.ч. ПДВ – 1 341 852,02 грн.
- Акт №113 за листопад 2019 від 15.11.2019 р. на суму – 43507,70 грн. (сорок три тисячі п`ятсот сім грн. 70 коп.) в т.ч. ПДВ – 7251,28 грн.
При цьому в акті №112 за листопад 2019 від 15.11.2019 р. на суму – 8 051 112,13 грн. (вісім мільйонів п`ятдесят одна тисяча сто дванадцять грн. 13 коп.) в т.ч. ПДВ – 1 341 852,02 грн (та, відповідно, акті №б/н за листопад 2019 від 15.11.2019 р.), обліковано «металеві конструкції прогонової будови та вузлів кріплення» загальною вагою 42, 268 тонн за ціною 99 465,44 грн за тонну (без ПДВ) на загальну суму 4 204 205,22 грн (без ПДВ; з ПДВ – 5 045 046,26 грн).
На підтвердження саме такої вартості матеріальних ресурсів (металоконструкцій), з урахуванням вказаних вище положень договорів підряду та субпідряду, а також вимог законодавства щодо визначення вартості будівництва за бюджетні кошти, ТОВ «Укртрансміст» (Субпідрядник) надано видаткову накладну № 29 від 28.10.2019, відповідно до якої ТОВ «Виробнича Компанія «Укрстальспецконструкція» на адресу ТОВ «Укртрансміст» поставлено металоконструкції загальною вагою 42, 268 тонн за ціною 98 725, 00 грн без ПДВ, з ПДВ – 118 470) за тонну на загальну суму 5 007 490, 07 грн (з ПДВ) (саме зазначені металоконструкції були виготовлені ТОВ «Суднобудівний завод «Океан» за значно нижчою ціною).
При цьому ОСОБА_1 15.11.2019 (більш точний час під час досудового розслідування встановити не надалося можливим), знаходячись у невстановленому під час досудового розслідування місці, будучи службовою особою, яка постійно обіймає посаду, пов`язану з виконанням адміністративно-господарських та організаційно-розпорядчих функцій, неналежним чином виконуючи свої службові обов`язки внаслідок несумлінного ставлення до них, маючи реальну можливість здійснювати їх належним чином, недбало ставлячись до покладених на нього функцій, не передбачаючи можливості настання суспільно-небезпечних наслідків своїх дій у вигляді заподіяння матеріальної шкоди, хоча в силу своїх службових обов`язків повинен був та міг передбачити настання таких наслідків, діючи на порушення вказаних вище положень законодавства щодо визначення вартості будівництва за бюджетні кошти, не перевіривши, що ціни, вказані в акті №112 за листопад 2019 від 15.11.2019, є значно завищеними, (враховуючи факт виготовлення відповідних металоконструкцій саме ТОВ «Суднобудівний завод «Океан» за значно нижчою ціною), не вжив заходів до уточнення цін на вказані ресурси та проведення відповідного моніторингу цін, погодив завищену вартість матеріальних ресурсів (металоконструкцій) та підписав вказаний акт, а у подальшому також Довідку про вартість виконаних будівельних робіт та витрати форми КБ-3 за листопад.
Таким чином вартість робіт по об`єкту було завищено на 2 863 276, 86 грн, у т.ч. ПДВ – 477 212,81 грн.
Крім того, враховуючи вказані положення договору № 3/2019 від 11.03.2019 та вимоги законодавства, на Замовнику (в цьому випадку – УРУМАДО ЛОДА) лежить обов`язок перевірки об`ємів виконаних робіт при їх прийманні на предмет відповідності відомостей, зазначених у актах приймання виконаних робіт, дійсності.
Зазначений щебінь повинен був використовуватися під час відсипки під`їздної дороги до мосту через р. Сіверський Донець. Разом з тим, під час відсипки під`їздної дороги до мосту через
р. Сіверський Донець на об`єкті «Тимчасові протиаварійні заходи на мосту через р. Сіверський Донець на км – 4+200 автомобільної дороги С 131624 (КПП «Красна Талівка» - Луганськ) – Станично-Луганське» Субпідрядником ТОВ «Укртрансміст» відповідний щебінь не використовувався.
При цьому ОСОБА_1 31.10.2019 (більш точний час під час досудового розслідування встановити не надалося можливим), знаходячись у невстановленому під час досудового розслідування місці, будучи службовою особою, яка постійно обіймає посаду, пов`язану з виконанням адміністративно-господарських та організаційно-розпорядчих функцій, неналежним чином виконуючи свої службові обов`язки внаслідок несумлінного ставлення до них, маючи реальну можливість здійснювати їх належним чином, недбало ставлячись до покладених на нього функцій, не передбачаючи можливості настання суспільно-небезпечних наслідків своїх дій у вигляді заподіяння матеріальної шкоди, хоча в силу своїх службових обов`язків повинен був та міг передбачити настання таких наслідків, діючи на порушення вказаних вище положень законодавства щодо визначення вартості будівництва за бюджетні кошти, не перевіривши, що щебінь, вказаний в акті № 103 за жовтень 2019 року від 31.10.2019, фактично не використовувався та відсутній, не вжив заходів до уточнення відомостей, зазначених в акті приймання виконаних робіт, підписав вказаний акт, а у подальшому також Довідку про вартість виконаних будівельних робіт та витрати форми КБ-3 за жовтень.
Таким чином вартість не виконаних будівельних робіт по об`єкту склала 507 991,10 грн., у т.ч. ПДВ – 84 665,18 грн
Отже, ОСОБА_1 було остаточно визначено обсяги та завищену вартість матеріально-технічних ресурсів (металоконструкцій), що були використані Субпідрядником ТОВ «Укртрансміст під час проведення робіт, а також матеріально-технічних ресурсів (щебню із природного каменю для будівельних робіт, фракція 20-40мм, марка М800), що фактично не використовувався під час проведення робіт, по об`єкту «Тимчасові протиаварійні заходи на мосту через р. Сіверський Донець на км – 4+200 автомобільної дороги С 131624 (КПП «Красна Талівка» - Луганськ) – Станично-Луганське»».
На виконання відповідних зобов`язань за вказаним вище договором №3/2019 від 11.03.2019, з урахуванням підписаних актів приймання виконаних робіт форми КБ-2В та Довідок про вартість виконаних будівельних робіт та витрати форми КБ-3 УРУМАДО ЛОДА на рахунок ТОВ «Євро-Буд Компані» перераховано бюджетні грошові кошти за проведення робіт по відповідному об`єкту (при цьому ТОВ «Євро-Буд Компані» перераховано грошові кошти в аналогічній сумі на рахунок ТОВ «Укртрансміст»).
Згідно з висновком експерта за результатами проведення будівельно-технічної експертизи № 3423-3425 від 14.05.2020 вартість робіт по об`єкту «Тимчасові протиаварійні заходи на мосту через р. Сіверський Донець на км – 4+200 автомобільної дороги С 131624 (КПП «Красна Талівка» - Луганськ) – Станично-Луганське», яка вказана в Акті прийняття виконаних робіт №б/н за листопад 2019 від 15.11.2019 р. (загальна сума 8 051 112,13 грн), підписаному між «підрядником» та «субпідрядником», № 112 за листопад 2019 року від 15.11.2019 (загальна сума 8 051 112,13 грн) – підписаному між «замовником» та «підрядником», завищена на 2 863 276, 86 грн, у т.ч. ПДВ – 477 212,81 грн; вартість не виконаних будівельних робіт по об`єкту «Тимчасові протиаварійні заходи на мосту через р. Сіверський Донець на км 4+200 автомобільної дороги С131624 (КПП «Красна Талівка» - Луганськ) – Станично-Луганське)», які вказані в Акті прийняття виконаних робіт №б/н за __ 2019 від __.__.2019 (загальна сума 1 465 532,30) – підписаному між «підрядником» та «субпідрядником», №103 за жовтень 2019 року від 31.10.2019 (загальна сума 1 465 532,30) – підписаному між «замовником» та «підрядником», складає 507 991,10 грн., у т.ч. ПДВ – 84 665,18 грн.
Таким чином УРУМАДО ЛОДА надлишково сплачено 3 371 267, 96 грн, що спричинило шкоду в особливо великих розмірах на вказану суму, яка більш ніж у двісті п`ятдесят разів перевищує неоподатковуваний мінімум доходів громадян на момент вчинення злочину що спричинило тяжкі наслідки охоронюваним законом державним інтересам.
Таким чином ОСОБА_1 підозрюється у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 367 КК України, а саме у службовій недбалості, тобто неналежному виконанні службовою особою своїх службових обов`язків через несумлінне ставлення до них, що спричинило тяжкі наслідки.
Докази, які дають підстави підозрювати ОСОБА_1 у вчиненні зазначеного кримінального правопорушення та свідчать про обгрунтованість підозри, отримані за результатами виконання ряду слідчих (розшукових) та інших процесуальних дій, містяться в таких матеріалах кримінального провадження:
- Витяг з ЄРДР № 12020130000000265 від 18.08.2020;
- висновок експерта за результатами проведення будівельно-технічної експертизи № 3423-3425 від 14.05.2020, відповідно до якого вартість робіт по об`єкту «Тимчасові протиаварійні заходи на мосту через р. Сіверський Донець на км – 4+200 автомобільної дороги С 131624 (КПП «Красна Талівка» - Луганськ) – Станично-Луганське» завищена на 3 371 267, 96 грн.
- показання свідка ОСОБА_2 (у тому числі щодо обізнаності ОСОБА_1 про факт виготовлення металоконструкцій для об`єкта саме ТОВ «Суднобудівний завод «Океан»);
- висновок почеркознавчої експертизи №19/113/7/7-122е від 12.06.2020, відповідно до якої підписи в актах прийняття виконаних будівельних робіт №102, №103, №104, №112, №113, договорі №35/2019 від 29.08.2019, укладеного між УРУМАДО ЛОДА та ТОВ «СОЮЗТРАНСПРОЕТК», додатках до нього, завданні на проектуванні – виконані ОСОБА_1 ;
- показання свідка ОСОБА_4 (у тому числі щодо обставин перевірки та узгодження актів КБ2В представниками УРУМАДО ЛОДА, у тому числі ОСОБА_1 );
- лист № 1/19-894/а від 01.10.2019, підписаний ОСОБА_1 та спрямований на адресу ТОВ «Союзтранспроект», в якому було зазначено про погодження управлінням вартості матеріалів – металоконструкцій прогонової будови, - за цінами ТОВ «Виробнича Компанія «Укрстальспецконструкція», а саме 118 470 грн (з ПДВ) за тонну;
- видаткова накладна № 29 від 28.10.2019, відповідно до якої
ТОВ «Виробнича Компанія «Укрстальспецконструкція» на адресу
ТОВ «Укртрансміст» поставлено металоконструкції загальною вагою 42, 268 тонн за ціною 98 725, 00 грн без ПДВ, з ПДВ – 118 470) за тонну на загальну суму 5 007 490, 07 грн (з ПДВ);
- акти приймання виконаних робіт форми КБ-2В, які містять підписи ОСОБА_1 ;
- Договір №3/2019 від 11.03.2019 щодо надання послуг з ремонту, технічного обслуговування дорожньої інфраструктури і пов`язаного обладнання та супутніх послуг (експлуатаційне утримання та поточний дрібний ремонт автомобільних доріг загального користування місцевого значення у Луганській області);
- договір субпідряду № 12/19 від 04.09.2019 «Послуги з ремонту, технічного обслуговування дорожньої інфраструктури і пов`язаного обладнання та супутні послуги (експлуатаційне утримання та поточний дрібний ремонт автомобільних доріг загального користування місцевого значення у Луганській області) («Тимчасові протиаварійні заходи на мосту через р. Сіверський Донець на км – 4+200 автомобільної дороги С 131624 (КПП «Красна Талівка» - Луганськ) – Станично-Луганське»)»;
- інформація ГУ ДФС в Луганській області за вих.№1017/9/12-97-03-05 від 29.05.2020, згідно якої ТОВ «Торговий дім Лексіс» та ТОВ «Візіон інвестмент» за період часу з 01.04.2019 по 31.10.2019 не закуповували товар – «щебінь 20-40мм», «щебнево-пісчану суміш», тому не могли постачати ваказані товари;
- інформація ГУ ДФС в Луганській області щодо постачання металоконструкцій на об`єкт «Тимчасові протиаварійні заходи на мосту через р. Сіверський Донець на км – 4+200 автомобільної дороги С 131624 (КПП «Красна Талівка» - Луганськ) – Станично-Луганське»;
- Положення про управління розвитку та утримання мережі автомобільних доріг області Луганської обласної державної адміністрації;
- Розпорядження голови Луганської обласної державної адміністрації – керівника військово-цивільної адміністрації ОСОБА_2 № 401-к від 20.08.2019, № 430-к від 06.09.2019, згідно з якими виконання обов`язків начальника УРУМАДО ЛОДА з 20.08.2019 покладено на заступника начальника управління – начальника відділу реконструкції, будівництва, ремонтів та утримання автомобільних доріг УРУМАДО ЛОДА ОСОБА_1 ;
- посадова інструкція начальника УРУМАДО ЛОДА, затверджена розпорядженням голови Луганської обласної державної адміністрації – керівника військово-цивільної адміністрації № 74 від 30.01.2018;
- інші докази в їх сукупності.
Враховуючи викладене, у кримінальному провадженні 30.06.2020 складено та вручено письмове повідомлення про підозру ОСОБА_1 у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 367 КК України.
Строк досудового розслідування у кримінальному провадженні (продовжений постановою заступника прокурора Луганської області) спливає 30.09.2020.
Разом з тим, з метою здобуття належних та допустимих доказів, необхідних для прийняття законного рішення у кримінальному провадженні, слід провести додаткові процесуальні дії, що потребує додаткового часу: встановити місцезнаходження та допитати працівників ТОВ «Укртрансміст», які згідно з показаннями директора ТОВ «Укртрансміст» ОСОБА_6 організовували роботу на місці (на об`єкті «Тимчасові протиаварійні заходи на мосту через р. Сіверський Донець на км – 4+200 автомобільної дороги С 131624 (КПП «Красна Талівка» - Луганськ) – Станично-Луганське»), у тому числі організовували поставку щебню та перевіряли об`єми виконаних робіт; встановити місцезнаходження та допитати ОСОБА_10 , який брав участь в організації роботи на об`єкті, у тому числі займався прийманням матеріалів, використовуваних під час виконання робіт; встановити місцезнаходження та допитати свідків – осіб, які фактично виконували роботи на об`єкті, у тому числі займалися прийманням матеріалів, використовуваних під час виконання робіт; провести слідчі дії, спрямовані на встановлення місцезнаходження службових осіб ТОВ «Атлетік Систем» (засновників, директорів, а також самої юридичної особи), допитати їх (згідно з документами, наявними в матеріалах кримінального провадження, на рахунки вказаної юридичної особи перераховувалися надлишково сплачені бюджетні грошові кошти, отримані ТОВ «ВК «Укрстальспецконструкція» від ТОВ «Укртрансміст» (отримані в свою чергу від ТОВ «Євро-Буд Компані» та, відповідно, УРУМАДО ЛОДА)); провести слідчі дії, спрямовані на встановлення місцезнаходження службових осіб ТОВ «Торговий дім Лексіс» та ТОВ «Візіон інвестмент» (засновників, директорів, а також самої юридичної особи), допитати їх, слідчим шляхом перевірити взаємовідносини вказаних юридичних осіб з ТОВ «Аква-Терм Сервіс» на предмет їх фіктивності; провести додаткові процесуальні дії, спрямовані на перевірку на причетність до вчинення зазначеного кримінального правопорушення інших службових осіб; за необхідності, провести інші слідчі (розшукові) дії; забезпечити виконання вимог ст. 290 КПК України.
Результати проведення вказаних слідчих та процесуальних дій дадуть змогу остаточно у ході проведення досудового розслідування з`ясувати всі обставини вчинення вказаного кримінального правопорушення (зокрема, встановити конкретну особу, яка готувала акти приймання виконаних робіт, та надавала їх представникам Замовника (УРУМАДО ЛОДА); підтвердити/спростувати факт використання щебню під час виконання робіт; підтвердити/спростувати факт поставки металоконструкцій напряму з м. Миколаєва; з`ясувати обставини встановлення та демонтажу тимчасових споруд на об`єкті, а також їх місцезнаходження на цей час) та закінчити досудове розслідування у кримінальному провадженні; отримані внаслідок цих процесуальних дій доказибудуть використані під час судового розгляду. Виконання вказаних процесуальних дій має значення для судового розгляду, оскільки без їх проведення неможливе прийняття законного рішення у вказаному кримінальному провадженні.
Перешкодою проведення зазначених слідчих та процесуальних дій у трьохмісячний строк досудового розслідування стала особлива складність провадження, тривалий час, необхідний для скасування грифу секретності матеріалів негласних слідчих (розшукових) дій, у тому числі ухвал Луганського апеляційного суду, якими надавався дозвіл на проведення негласних слідчих (розшукових) дій; тривалість проведення будівельно-технічної та інших експертиз та завантаженість експертних установ; тривалість проведення тимчасових доступів по банківським рахункам відповідних суб`єктів господарювання; крім того, більшість свідків у цьому кримінальному провадженні проживають за межами Луганської області, що також є перешкодою для швидкого проведення відповідних процесуальних дій.
Для всебічного, повного та об`єктивного з`ясування всіх обставин вказаних кримінальних правопорушень, виконання вимог ст. 290 КПК України, складення обвинувального акту та реєстру матеріалів досудового розслідування, враховуючи викладені вище обставини, потрібен строк не менше шести місяців.
На підставі викладеного, беручи до уваги, що для отримання доказів, які можуть бути використані під час судового розгляду, потрібно виконати вказані процесуальні заходи, а також те, що вказані дії не могли бути здійснені та завершені раніше з об`єктивних причин, у зв`язку з чим слідчий просить продовжити строк досудового розслідування у кримінальному провадженні № внесеного 18.08.2020 до Єдиного реєстру досудового розслідування за № 12020130000000265, на шість місяців, тобто до 30.12.2020 року.
Прокурор Кожем`яка І.В. в судовому засіданні підтримав вказане клопотання, підтвердив доводи у клопотанні та пояснив, що під час досудового розслідування слід встановити місцезнаходження та допитати працівників ТОВ «Укртрансміст», відслідкувати подальший рух бюджетних грошових коштів, перевірити на предмет фіктивності господарські операції з постачання щебню на об`єкт, провести додаткові процесуальні дії, спрямовані на перевірку на причетність до вчинення зазначеного кримінального правопорушення інших службових осіб, за необхідності провести інші слідчі (розшукові) дії.
Слідчий Маракуца І.І. в судовому засіданні підтримала думку прокурора та просила задовольнити клопотання.
Захисник Косогова Л.О. в судовому засіданні заперечувала проти задоволення клопотання та пояснила, що дане кримінальне провадження 30.06.2020 року було виділено з іншого кримінального провадження, тобто у органів досудового розслідування було достатньо часу для завершення досудового розслідування. Крім того, в рамках вже виділеного кримінального провадження було проведено експертизу, допитано свідків та проведено інші слідчі дії, в зв`язку з чим відсутні підстави для задоволення клопотання про продовження строку досудового розслідування.
Підозрюваний ОСОБА_11 підтримав думку захисника та просив відмовити у задоволенні клопотання.
Вислухавши слідчого, прокурора, захисника, підозрюваного та дослідивши клопотання та надані до нього матеріали, суд установив наступні обставини.
Відповідно до матеріалів кримінального провадження дане кримінальне провадження здійснюється за ч. 2 ст. 367 КК України, який відповідно до ст. 12 КК України відносяться до категорії нетяжких злочинів, за вчинення якого передбачене покарання у вигляді позбавлення волі на строк від двох до п`яти років з позбавленням права обіймати певні посади чи займатися певною діяльністю на строк до трьох років.
30.06.2020 року складено та вручено письмове повідомлення про підозру ОСОБА_1 у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 367 КК України.
29 серпня 2020 року заступником прокурора Луганської області продовжено строк досудового розслідування у кримінальному провадженні №12020130000000265 від 18.08.2020 року за підозрою ОСОБА_1 у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 367 КК України, до трьох місяців, тобто до 30.09.2020 року.
Наявність обґрунтованої підозри вчинення ОСОБА_1 кримінального правопорушення підтверджується зібраними у даному кримінальному провадженні доказами.
В судовому засіданні встановлено, що закінчити досудове розслідування до вказаного строку не виявляється можливим, оскільки в ході досудового розслідування необхідно виконати ряд обов`язкових слідчих дій та прийняти ряд процесуальних рішень, проведення яких потребує проміжку часу строком не менше шести місяців.
Відповідно до ч. 2 ст. 219 КПК України строк досудового розслідування з моменту внесення відомостей про кримінальне правопорушення до Єдиного реєстру досудових розслідувань до дня повідомлення особі про підозру становить: 1) дванадцять місяців - у кримінальному провадженні щодо нетяжкого злочину; 2) вісімнадцять місяців - у кримінальному провадженні щодо тяжкого або особливо тяжкого злочину.
Відповідно до ч. 3 ст. 294 КПК України, якщо з дня повідомлення особі про підозру у вчиненні злочину досудове розслідування (досудове слідство) неможливо закінчити у строк, зазначений у пункті 4 частини третьої статті 219 цього Кодексу, такий строк може бути продовжений у межах строків, встановлених пунктами 2 і 3 частини четвертої статті 219 цього Кодексу: 1) до трьох місяців - керівником місцевої прокуратури, керівником обласної прокуратури або його першим заступником чи заступником, заступником Генерального прокурора; 2) до шести місяців - слідчим суддею за клопотанням слідчого, погодженим з керівником обласної прокуратури або його першим заступником чи заступником, заступниками Генерального прокурора; 3) до дванадцяти місяців - слідчим суддею за клопотанням слідчого, погодженим із Генеральним прокурором чи його заступниками.
Беручи до уваги зміст клопотання, слідчий суддя вважає, що стороною кримінального провадження доведено наявність у цьому кримінальному провадженні слідчих (розшукових) та процесуальних дій, проведення яких потребує додаткового часу та істотне значення результатів цих слідчих (розшукових) та процесуальних дій для судового розгляду, а також неможливість закінчити досудове розслідування кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 367 КК України, у строк до 30.09.2020 року, що є обґрунтованою підставою для продовження строку досудового розслідування.
З урахуванням вищевикладеного, слідчий суддя вважає можливим клопотання про продовження строку досудового розслідування після повідомлення особі про підозру, підлягає задоволенню та вважає за необхідне продовживши строк досудового розслідування у кримінальному провадженні, внесеному 18.08.2020 до Єдиного реєстру досудового розслідування за № 12020130000000265, до шести місяців, тобто до 30.12.2020
Керуючись ст. 7, 110, 219, 294, 295-1, 369-372, 376 КПК України, суд,
УХВАЛИВ:
Клопотання старшого слідчого в ОВС СУ ГУНП в Луганській області Маракуци І.І., погодженого керівником Луганської обласної прокуратури Прибігою М.С., про продовження строку досудового розслідування кримінального провадження, внесеного 18.08.2020 до Єдиного реєстру досудового розслідування за № 12020130000000265 за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 367 КК України – задовольнити.
Продовжити строк досудового розслідування у кримінальному провадженні, внесеного 18.08.2020 до Єдиного реєстру досудового розслідування за № 12020130000000265 за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 367 КК України, на шість місяців, тобто до 30.12.2020.
Ухвала оскарженню не підлягає, заперечення проти неї можуть бути подані під час підготовчого провадження в суді.
Слідчий суддя: Т. О. Комплєктова