Ухвала суду № 92048183, 17.09.2020, Окружний адміністративний суд міста Києва

Дата ухвалення
17.09.2020
Номер справи
640/13116/20
Номер документу
92048183
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01051, м. Київ, вул. Болбочана Петра 8, корпус 1 У Х В А Л А

17 вересня 2020 року м. Київ № 640/13116/20

Окружний адміністративний суд міста Києва у складі судді Григоровича П.О., розглянув заяву про збільшення позовних вимог в адміністративній справі

за позовом Руденківської територіальної громади в особі виконавчого комітету Руденківської сільської радидоКабінету Міністрів Українипро визнання протиправним та нечинним розпорядження, зобов`язання вчинити дії,В С Т А Н О В И В:

Руденківська територіальна громада в особі виконавчого комітету Руденківської сільської ради звернулась до Окружного адміністративного суду міста Києва з даним позовом, в якому просить:

- визнати протиправним та скасувати розпорядження Кабінету Міністрів України від 13.05.2020 № 571-р «Про затвердження перспективного плану формування територій громад Полтавської області» в частині включення Руденківської об`єднаної територіальної громади до складу Новосанжарської об`єднаної територіальної громади.

Ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва від 23.06.2020 відкрито загальне провадження та призначено підготовче засідання.

Через відділ документального обігу та контролю (канцелярію) суду від представника позивача - сільського голови Головка С.І. надійшла заява про збільшення позовних вимог, відповідно до якої первісно заявлені позовні вимоги доповнено новою позовною вимогою, а саме:

- визнати протиправним та скасувати розпорядження Кабінету Міністрів України від 12.06.2020 року № 721-р «Про визначення адміністративних центрів та затвердження територій територіальних громад Полтавської області» в частині включення Руденківської об`єднаної територіальної громади до складу Новосанжарської об`єднаної територіальної громади.

Вирішуючи питання про прийняття вказаної заяви до розгляду, суд виходить з наступного.

У силу положень ч. 3 ст. 3 Кодексу адміністративного судочинства України, провадження в адміністративних справах здійснюється відповідно до закону, чинного на час вчинення окремої процесуальної дії, розгляду і вирішення справи.

При цьому, пп. 10 п. 1 Перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що зміни до цього Кодексу вводяться в дію з урахуванням таких особливостей, зокрема, того, що справи у судах першої та апеляційної інстанцій, провадження у яких відкрито до набрання чинності цією редакцією Кодексу, розглядаються за правилами, що діють після набрання чинності цією редакцією Кодексу.

Згідно з ч. 1 ст. 47 Кодексу адміністративного судочинства України (у редакції,, яка діє станом на момент подання вказаної заяви), крім прав та обов`язків, визначених у статті 44 цього Кодексу, позивач має право на будь-якій стадії судового процесу відмовитися від позову. Позивач має право змінити предмет або підстави позову, збільшити або зменшити розмір позовних вимог шляхом подання письмової заяви до закінчення підготовчого засідання або не пізніше ніж за п`ять днів до першого судового засідання, якщо справа розглядається в порядку спрощеного позовного провадження.

Відповідного ч. 3 ст. 166 Кодексу адміністративного судочинства України заяви, клопотання і заперечення подаються та розглядаються в порядку, встановленому цим Кодексом.

У випадках, коли цим Кодексом такий порядок не встановлений, він встановлюється судом.

Згідно з ч. 1 ст. 167 Кодексу адміністративного судочинства України будь-яка письмова заява, клопотання, заперечення повинні містити, зокрема, підстави заяви (клопотання, заперечення); інші відомості, які вимагаються цим Кодексом.

Якщо заяву (клопотання, заперечення) подано без додержання вимог частини першої цієї статті і ці недоліки не дають можливості її розглянути, або якщо вона є очевидно безпідставною та необгрунтованою, суд повертає таку заяву (клопотання, заперечення) заявнику без розгляду (ч. 2 ст. 167 Кодексу адміністративного судочинства України).

При цьому, слід зазначити, що під предметом позову розуміється певна матеріально-правова вимога позивача до відповідача, стосовно якої позивач просить прийняти судове рішення.

Підставою адміністративного позову є обставини (юридичні факти) і норми права, на яких у сукупності ґрунтуються вимоги позивача (предмет позову).

Збільшення чи зменшення розміру позовних вимог - це їх кількісна, а не якісна зміна. Зміна розміру позовних вимог може бути викликана уточненням розрахунку ціни позову, частковим виконання спірного зобов`язання відповідачем, тобто збільшити розмір позовних вимог можна лише тоді, коли вони виражені у певному цифровому еквіваленті, наприклад, у грошовому розмірі за тією ж раніше заявленою вимогою.

Зміна предмета позову означає зміну вимоги, з якою позивач звернувся до відповідача, а зміна підстав позову - це зміна обставин та правових підстав позову, на яких ґрунтується вимога позивача.

Одночасна зміна і предмета і підстав позову не допускається. Подання такої заяви не повинно призводити до заявлення по суті нового адміністративного позову.

Натомість, доповнення позову додатковими вимогами не вважається зміною розміру позовних вимог та, відповідно, не є зміною позовних вимог, оскільки тлумачення заміни передбачає заміну, наприклад, однієї вимоги іншою, а не доповнення раніше заявлених вимог.

Дотримання зазначених вимог забезпечує дотримання принципу правової визначеності, як складової принципу верховенства права.

У даному випадку, за висновком суду, подавши заяву про збільшення позовних вимог, в якій заявлено додаткову вимогу із власним окремим предметом оскарження (нова вимога) позивачем по суті заявлено новий позов в рамках даної справи, що не відповідає вимогам ч. 1 ст. 47 Кодексу адміністративного судочинства України.

При цьому, Окружний адміністративний суд міста Києва звертає увагу на те, що розпорядження Кабінету Міністрів України від 13.05.2020 № 571-р "Про затвердження перспективного плану формування територій громад Полтавської області" прийняте відповідно до частини третьої статті 11 Закону України "Про добровільне об`єднання територіальних громад".

В той же час, розпорядження Кабінету Міністрів України від 12.06.2020 року № 721-р "Про визначення адміністративних центрів та затвердження територій територіальних громад Полтавської області" прийняте відповідно до абзацу першого пункту 7 1 розділу V "Прикінцеві та перехідні положення" Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні".

Таким чином, підстави винесення вказаних вище розпоряджень є різними, а отже, позивачем одночасно змінено і предмет і підстави позову при поданні заяви про збільшення розміру позовних вимог.

Відтак, враховуючи положення ч. 1 ст. 47 Кодексу адміністративного судочинства України, заява про зміну предмету позову підлягає поверненню, як безпідставна та необґрунтована.

Керуючись вимогами ч. 1 ст. 47, ч. 2 ст. 167, ч. 1 ст. 167, ч. 1 ст. 166, ст. ст. 243, 248, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, Окружний адміністративний суд міста Києва,

УХВАЛИВ:

Повернути заяву про збільшення позовних вимог без розгляду.

Ухвала набирає законної сили в порядку та в строки, передбачені ст. 256 Кодексу адміністративного судочинства України.

Ухвала може бути оскаржена до суду апеляційної інстанції у порядку та строки, передбачені ст.ст. 295-297 Кодексу адміністративного судочинства України.

Суддя П.О. Григорович