
ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01051, м. Київ, вул. Болбочана Петра 8, корпус 1 Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
05 жовтня 2020 року м. Київ № 640/23551/20
Окружний адміністративний суд міста Києва у складі судді Клименчук Н.М., за участю секретаря судового засідання Харченка А.О.,
за участі представників сторін:
позивача - Тімку К.І.
відповідача - не прибув
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу
за позовом товариства з обмеженою відповідальністю «Тактик Про»
до Міністерства оборони України
про визнання протиправним та скасування рішення,
ВСТАНОВИВ:
Товариство з обмеженою відповідальністю «Тактик Про» (надалі - Позивач, ТОВ «Тактик Про») звернулось до Окружного адміністративного суду м. Києва з позовом до Міністерства оборони України (надалі - Відповідач), в якому просить визнати протиправним та скасувати пункт 1.2 рішення Міністерства оборони України у формі Протоколу засідання тендерного комітету Міністерства оборони України щодо результатів переговорів за переговорною процедурою закупівлі індивідуального обмундирування (35810000-5) (Куртка утеплена спеціальна та штани утеплені спеціальні, вид 2) від 17.09.2020 №75/469/6 про здійснення стягнення із Товариства з обмеженою відповідальністю «Тактик Про» забезпечення цінової пропозиції щодо закупівлі індивідуального обмундирування (35810000-5) (Куртка утеплена спеціальна та штани утеплені спеціальні, вид 2) два лоти за лотами 1 та 2, у зв`язку з ненаданням учасником документів, що підтверджують відсутність підстав, передбачених статтею 17 Закону України «Про публічні закупівлі».
Позовні вимоги обґрунтовано тим, що відповідно до вимог статті 17 Закону України «Про публічні закупівлі» у довільній формі, в системі «PROZORRO» розміщено всі необхідні документи та подано всі документи під час переговорної процедури. Також зазначено, що висновки тендерного комітету про те, що документи не відповідають вимогам оголошення про проведення відбору учасників на закупівлю є безпідставними, оскільки всі подані документи складені у відповідності до встановлених вимог.
Відповідачем подано відзив на позов у якому зазначено, що оскаржуваним рішенням правомірно відхилено пропозицію Позивача з підстав не усунення недоліків у поданих останнім документах протягом наступних 24 годин з моменту ознайомлення з такими недоліками під час проведення переговорів.
Розглянувши подані учасниками справи документи і матеріали, всебічно і повно з`ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об`єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, Окружним адміністративним судом міста Києва встановлено наступне.
Міністерством оборони України 25.08.2020 оголошено процедуру закупівлі за переговорною процедурою індивідуального обмундирування (35810000-5) (Куртка утеплена спеціальна та штани утеплені спеціальні, вид 2) лот 1. Військова уніформа (35811300-5) (Куртка утеплена спеціальна, вид 2), лот 2. Військова уніформа (35811300-5) (Штани утеплені спеціальні, вид 2) UA-2020-08-25-003911-а, що оприлюднено на веб-порталі Уповноваженого органу.
Участь у даній процедурі прийняло лише ТОВ «Тактик Про».
Позивачем 03.09.2020 здійснено оформлення банківської гарантії в AT «Банк інвестицій та заощаджень» щодо лоту 1 та лоту 2 Оголошення. Строк гарантій - до 02.01.2021 включно.
Позивачем 03.09.2020 подано цінові пропозиції за лотом 1 та лотом 2.
Відповідно до протоколу розкриття тендерних пропозицій UA-2020-08-25-003911-a ТОВ «Тактик Про» по лоту 1 запропонувало ціну в розмірі 8 599 500,00 грн, а по лоту 2 - 6 573 900,00 грн з ПДВ.
Рішенням Міністерства оборони України у формі Протоколу засідання тендерного комітету Міністерства оборони України від 11.09.2020 №75/496/4 прийнято рішення про проведення переговорів з Позивачем 14-00 год. 15.09.2020 щодо закупівлі індивідуального обмундирування (35810000-5) (Куртка утеплена спеціальна та штани утеплені спеціальні, вид 2) за лотами 1 та 2.
Робочою групою тендерного комітету Міністерства оборони України 15.09.2020 проведено переговори з Позивачем щодо закупівлі індивідуального обмундирування (35810000-5) (Куртка утеплена спеціальна та штани утеплені спеціальні, вид 2) два лоти за лотами 1 та 2.
В даному протоколі вказано про те, що ТОВ «Тактик Про» для участі у переговорах за лотами 1 та 2 надано всі документи відповідно до оголошення про проведення відбору учасників на закупівлю, крім: Опису документів, що надані для проведення реєстраційних дій (відповідно до вимог підпункту 4 пункту 12.3 оголошення про проведення відбору учасників). Зазначено, що до кінцевого строку подання цінових пропозицій у складі пропозиції учасника вищезазначений документ також відсутній.
Згідно Протоколу переговорів щодо закупівлі індивідуального обмундирування (35810000-5) (Куртка утеплена спеціальна та штани утеплені спеціальні, вид 2) №75/496 від 15.09.2020, за результатами переговорів членами робочої групи тендерного комітету надано можливість Позивачу у строк до 15-15 год. 16.09.2020 (включно) оприлюднити на веб-порталі Уповноваженого органу: цінову пропозицію за результатом переговорів (відповідно до вимог додатку 1 оголошення про проведення відбору учасників на закупівлю) за лотами 1 та 2, довідку «Відомості про учасника» (відповідно до вимог додатку 2 оголошення про проведення відбору учасників на закупівлю), Опис документів, що надані для проведення реєстраційних дій (відповідно до вимог підпункту 4 пункту 12.3 оголошення про проведення відбору учасників) та довідки згідно вимог статті 17 Закону України «Про публічні закупівлі».
Після проведення переговорів, у визначений термін на веб-порталі Уповноваженого за лотом 1 та лотом 2 Оголошення Позивачем завантажено документи, визначеним у статті 17 Закону України «Про публічні закупівлі», зокрема:
1. Довідка від 04.09.2020 №04/09-1 у довільній формі про те, що Позивача не внесено до Єдиного державного реєстру осіб, які вчинили корупційні злочини або пов`язані з корупцією правопорушення (т. І а.с. 49).
2. Довідка МВС про те, що директора ТОВ «Тактик Про» ОСОБА_1 не було притягнуто до кримінальної відповідальності (т. І а.с. 54).
3. Довідка ГУ ДПС у м. Києві про відсутність податкової заборгованості зі сплати податків та обов`язкових платежів (т. І а.с. 55).
4. Довідка від 04.09.2020 №04/09-2 у довільній формі про те, що службову (посадову) особу учасника процедури закупівлі, яку уповноважено учасником представляти його інтереси під час проведення процедури закупівлі, не було притягнуто згідно із законом до відповідальності за вчинення правопорушення, пов`язаного з використанням дитячої праці чи будь-якими формами торгівлі людьми (т. І а.с. 50).
5. Довідка від 04.09.2020 №04/09-3 у довільній формі про те, що у замовника відсутні підстави для прийняття рішення про відмову учаснику в участі у процедурі закупівлі та можливість відхилити пропозицію учасника в разі, якщо учасник процедури закупівлі не виконав свої зобов`язання за раніше укладеним договором про закупівлю з замовником, що призвело до його дострокового розірвання, і було застосовано санкції у вигляді штрафів та/або відшкодування збитків - протягом трьох років з дати дострокового розірвання такого договору (т. І а.с. 51).
6. Довідка від 04.09.2020 №03/09-6, якою Позивач надає гарантію, що замовник не має підстав для відмови учаснику в участі у процедурі закупівлі, згідно статті 17 Закону України «Про публічні закупівлі».
Міністерством оборони України прийнято рішення у формі Протоколу засідання тендерного комітету Міністерства оборони України щодо результатів переговорів за переговорною процедурою закупівлі індивідуального обмундирування (35810000-5) (Куртка утеплена спеціальна та штани утеплені спеціальні, вид 2) №75/469/6 від 17.09.2020, яким:
1. Відповідно до пункту 7 частини першої статті 4 Закону України «Про особливості здійснення закупівель товарів, робіт і послуг для гарантованого забезпечення потреб оборони» відхилено пропозицію Позивача щодо закупівлі індивідуального обмундирування (35810000-5) (Куртка утеплена спеціальна та штани утеплені спеціальні) два лоти за лотами 1 та 2 з підстав не усунення Позивачем недоліків у поданих ним документах протягом наступних 24 годин з моменту ознайомлення з такими недоліками під час проведення переговорів.
2. Відповідно до пункту 3 частини п`ятнадцятої статті 3 Закону України «Про особливості здійснення закупівель товарів, робіт і послуг для гарантованого забезпечення потреб оборони» стягнуто з Позивача забезпечення цінової пропозиції щодо закупівлі індивідуального обмундирування (35810000-5) (Куртка утеплена спеціальна та штани утеплені спеціальні, вид 2) два лоти за лотами 1 та 2, у зв`язку з ненаданням учасником документів, що підтверджують відсутність підстав, передбачених статтею 17 Закону України «Про публічні закупівлі» (т. І а.с. 40-42).
Вважаючи протиправним дане рішення Відповідача Позивачем оскаржено його до суду.
Оцінивши за правилами статті 90 Кодексу адміністративного судочинства України надані сторонами докази та пояснення, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні, та враховуючи всі наведені обставини, Окружний адміністративний суд міста Києва вважає, що позов не підлягає задоволенню з наступних підстав.
Особливості здійснення процедур закупівлі товарів, робіт і послуг для гарантованого забезпечення потреб оборони в особливий період, у період проведення антитерористичної операції, у період введення надзвичайного стану визначає Закон України «Про особливості здійснення закупівель товарів, робіт і послуг для гарантованого забезпечення потреб оборони» від 12.05.2016 №1356-VIII (далі - Закон України «Про особливості здійснення закупівель товарів, робіт і послуг для гарантованого забезпечення потреб оборони»).
Згідно зі статтею 2 Закон України «Про особливості здійснення закупівель товарів, робіт і послуг для гарантованого забезпечення потреб оборони» цей Закон застосовується Міністерством оборони України та його розвідувальним органом, Міністерством внутрішніх справ України, Службою безпеки України, Національною гвардією України, Національною поліцією України, Державною прикордонною службою України, Службою зовнішньої розвідки України, Державною службою спеціального зв`язку та захисту інформації України, Державною спеціальною службою транспорту, Державною службою України з надзвичайних ситуацій, Управлінням державної охорони України та іншими військовими формуваннями та/або частинами (далі - замовники), які здійснюють закупівлю товарів, робіт і послуг (далі - товари, роботи і послуги) для гарантованого забезпечення потреб оборони в особливий період, у період проведення антитерористичної операції, у період введення надзвичайного стану, якщо вартість товарів і послуг дорівнює або перевищує 200 тисяч гривень, а робіт - 1,5 мільйона гривень.
Закупівля товарів, робіт і послуг замовниками, зазначеними у частині першій цієї статті, здійснюється відповідно до Закону України «Про публічні закупівлі» з урахуванням особливостей, встановлених цим Законом.
Принципи здійснення закупівель встановлені статтею 3 Закону України «Про публічні закупівлі» від 25 грудня 2015 року № 922-VIII (далі - Закон України «Про публічні закупівлі»), згідно з якою такими принципами є: добросовісна конкуренція серед учасників; максимальна економія та ефективність; відкритість та прозорість на всіх стадіях закупівель; недискримінація учасників; об`єктивна та неупереджена оцінка тендерних пропозицій; запобігання корупційним діям і зловживанням.
Згідно з частиною 1 статті 11 Закону України «Про публічні закупівлі» для організації та проведення процедур закупівель замовник утворює тендерний комітет (комітети) або визначає уповноважену особу (осіб).
Відповідно до частини першої статті 12 Закону України «Про публічні закупівлі» закупівля може здійснюватися шляхом застосування однієї з таких процедур: відкриті торги; конкурентний діалог; переговорна процедура закупівлі.
Замовник здійснює процедури закупівлі, передбачені частиною першою цієї статті, шляхом використання електронної системи закупівель (частина 2 статті 12 Закону України «Про публічні закупівлі»).
Відповідно до частини 3 статті 12 Закону України «Про публічні закупівлі» електронна система закупівель повинна бути загальнодоступною та гарантувати недискримінацію, рівні права під час реєстрації всім заінтересованим особам та рівний доступ до інформації всім особам, обмін і збереження інформації та документів має відбуватися з гарантуванням непорушності даних про учасників і їхніх пропозицій під час проведення процедури закупівлі та їх конфіденційність до моменту розкриття тендерних пропозицій.
Відповідно до статті 35 Закону України «Про публічні закупівлі» переговорна процедура закупівлі - це процедура, що використовується замовником як виняток і відповідно до якої замовник укладає договір про закупівлю з учасником після проведення переговорів з одним або кількома учасниками.
Замовник під час проведення переговорів вимагає від учасника подання ним підтвердженої документально інформації про відповідність учасника кваліфікаційним вимогам відповідно до статті 16 цього Закону.
Відповідно до частини 3 статті 3 Закону України «Про особливості здійснення закупівель товарів, робіт і послуг для гарантованого забезпечення потреб оборони» у разі прийняття замовником рішення про застосування переговорної процедури закупівлі відбір учасників здійснюється через електронну систему закупівель у порядку, визначеному цим Законом.
За умовами частини 1 статті 6 Закону України «Про особливості здійснення закупівель товарів, робіт і послуг для гарантованого забезпечення потреб оборони» рішення про запрошення учасника на переговори приймається тендерним комітетом або уповноваженою особою (особами) за результатами відбору, про що повідомляється учасник. Переговори призначаються не раніше ніж на наступний робочий день після прийняття такого рішення.
Під час проведення переговорів перевіряється відповідність учасника кваліфікаційним критеріям, встановленим замовником, та вимогам, визначеним у статті 17 Закону України «Про публічні закупівлі» (частина третя статті 6 Закону України «Про особливості здійснення закупівель товарів, робіт і послуг для гарантованого забезпечення потреб оборони»).
Частиною четвертою статті 6 Закону України «Про особливості здійснення закупівель товарів, робіт і послуг для гарантованого забезпечення потреб оборони» передбачено, що у разі виявлення замовником невідповідності документів учасника встановленим вимогам або відсутності будь-якого із документів учасник відбору може усунути недоліки в документах, крім випадку підтвердження подання забезпечення цінової пропозиції, шляхом прикріплення уточнених або нових документів в електронній системі закупівель протягом наступних 24 годин з моменту ознайомлення на переговорах учасника з такими недоліками.
За результатами здійснення оцінки виправлених учасником недоліків у документах повторні переговори з учасником не проводяться (частина третя статті 6 Закону України «Про особливості здійснення закупівель товарів, робіт і послуг для гарантованого забезпечення потреб оборони»).
Відповідно до частин 6, 7 статті 6 Закону України «Про особливості здійснення закупівель товарів, робіт і послуг для гарантованого забезпечення потреб оборони» у разі виявлення невідповідності товару, роботи чи послуги технічним, кількісним або якісним характеристикам предмета закупівлі та/або учасника - кваліфікаційним критеріям та вимогам, визначеним у статті 17 Закону України «Про публічні закупівлі», та/або виявлення факту зазначення у поданих учасником документах будь-якої недостовірної інформації, що є суттєвою при визначенні результатів процедури закупівлі, тендерний комітет або уповноважена особа (особи) приймає рішення про проведення переговорів з учасником відбору, цінова пропозиція якого є наступною.
Згідно абзацу 2 частини 6 статті 12 Закону України «Про публічні закупівлі» під час проведення електронного аукціону авторизовані електронні майданчики повинні забезпечувати дотримання вимог, установлених цією статтею, рівний і вільний доступ до таких майданчиків усім учасникам та можливість стежити за ходом проведення електронного аукціону в інтерактивному режимі реального часу всім заінтересованим особам.
Частинами 7, 8 цієї ж статті Закону України «Про публічні закупівлі» встановлюється, що порядок авторизації електронних майданчиків, відключення авторизованих електронних майданчиків та вимоги до їх функціонування, також вимоги щодо функціонування електронної системи закупівель, надання онлайн-сервісів, та порядок надання доступу до них і розмір плати встановлюється Кабінетом Міністрів України.
Подання інформації під час проведення процедури закупівлі / спрощеної закупівлі здійснюється в електронному вигляді через електронну систему закупівель. Замовникам забороняється вимагати від учасників подання у паперовому вигляді інформації, поданої ними під час проведення процедури закупівлі / спрощеної закупівлі.
За приписами частини першої статті 12 Закону України «Про публічні закупівлі» електронна система закупівель повинна бути загальнодоступною та гарантувати недискримінацію, рівні права під час реєстрації всім заінтересованим особам та рівний доступ до інформації всім особам. Обмін і збереження інформації та документів має відбуватися з гарантуванням цілісності даних про учасників і їхніх тендерних пропозицій / пропозицій під час проведення процедури закупівлі / спрощеної закупівлі та їх конфіденційність до моменту розкриття тендерних пропозицій / пропозицій.
Частиною 3 статті 12 Закону України «Про публічні закупівлі» встановлено, що під час використання електронної системи закупівель з метою подання тендерних пропозицій/пропозицій та їх оцінки документи та дані створюються та подаються з урахуванням вимог законів України «Про електронні документи та електронний документообіг» та «Про електронні довірчі послуги».
Відповідно наказу Міністерства розвитку економіки, торгівлі та сільського господарства України від 07.04.2020 №648 «Про веб-портал Уповноваженого органу з питань закупівель» визначено інформаційно-телекомунікаційну систему «PROZORRO» (за адресою в мережі Інтернет: www.prozorro.gov.ua) веб-порталом Уповноваженого органу з питань закупівель (далі - веб-портал). Визначено відповідальним за забезпечення функціонування та наповнення веб-порталу Державне підприємство «PROZORRO».
Пунктом 3 Порядку розміщення інформації про публічні закупівлі, затвердженого наказом Міністерства економічного розвитку і торгівлі України від 18.03.2016 №477 (далі - Порядок №477), визначено, що розміщення інформації в електронній системі закупівель здійснюється замовником / ЦЗО / учасником / органом оскарження / органами державного фінансового контролю шляхом заповнення електронних форм, реалізованих в електронній системі закупівель, з окремими полями та завантаження відповідних електронних документів через автоматизоване робоче місце замовника / ЦЗО / учасника / органу оскарження / органів державного фінансового контролю.
Оприлюднення інформації на веб-порталі здійснюється електронною системою закупівель автоматично.
Згідно із пунктом 6 вказаного Порядку у разі технічних збоїв під час унесення та/або заповнення інформації через автоматизовані робочі місця, які призводять до того, що інформація не розміщується або не оприлюднюється на веб-порталі чи в електронній системі закупівель, замовник / ЦЗО / учасник отримує технічну підтримку на авторизованому електронному майданчику, на якому здійснюється внесення та заповнення інформації і документів, а орган оскарження та органи державного фінансового контролю - на веб-порталі.
За потреби замовник / ЦЗО / учасник / орган оскарження / органи державного фінансового контролю здійснюють свої дії повторно відповідно до вимог та в межах строків, установлених Законом.
У разі, якщо замовник не має можливості розмістити інформацію через авторизований електронний майданчик, відключений від електронної системи закупівель, він повинен розмістити необхідну інформацію через інший авторизований електронний майданчик, а в разі відсутності такої можливості - через веб-портал.
Відповідно до пункту 7 частини 1 статті 4 Закону «Про особливості здійснення закупівель товарів, робіт і послуг для гарантованого забезпечення потреб оборони» замовник відхиляє цінову пропозицію учасника відбору у випадку неусунення учасником недоліків у поданих ним документах протягом наступних 24 годин з моменту ознайомлення учасника з такими недоліками під час проведення переговорів.
Викладене, свідчить, що законодавець прямо гарантував учаснику закупівель, які проводяться відповідно до Закону про особливості закупівель, протягом 24 годин з моменту ознайомлення на переговорах з недоліками документів прикріпити уточнені або нові документи в електронній системі закупівель.
У той же час, усунути недоліки в документах, шляхом прикріплення уточнених або нових документів в електронній системі закупівель протягом наступних 24 годин з моменту ознайомлення на переговорах учасника з такими недоліками було об`єктивно неможливо з підстав, що у свою чергу не залежали від волі останнього, були поза межами його контролю.
Зі змісту протоколу переговорів щодо закупівлі індивідуального обмундирування (35810000-5) (Куртка утеплена спеціальна та штани утеплені спеціальні, вид 2) від 15.09.2020 №75/496 слідує, що Позивачу встановлено строк до 15-15 год. 16.09.2020 (включно) оприлюднити на веб-порталі Уповноваженого органу: цінову пропозицію за результатом переговорів (відповідно до вимог додатку 1 Оголошення про проведення відбору учасників на закупівлю) за лотами 1 та 2, довідку «Відомості про учасника» (відповідно до вимог додатку 2 оголошення про проведення відбору учасників на закупівлю), Опис документів, що надані для проведення реєстраційних дій (відповідно до вимог підпункту 4 пункту 12.3 оголошення про проведення відбору учасників) та довідки згідно вимог статті 17 Закону України «Про публічні закупівлі».
Позивачем для участі у переговорах за лотами 1 та 2 надано всі документи відповідно до оголошення про проведення відбору учасників на закупівлю, крім: Опису документів, що надані для проведення реєстраційних дій (відповідно до вимог підпункту 4 пункту 12.3 оголошення про проведення відбору учасників). До кінцевого строку подання цінових пропозицій у складі пропозиції учасника вищезазначений документ також відсутній.
При розгляді питання щодо результатів переговорів за переговорною процедурою закупівлі тендерним комітетом Міністерством оборони України встановлено, що учасником надано документи, які не відповідають вимогам оголошення про проведення відбору учасників, а саме: не надано довідку «Цінова пропозиція» за лотами 1 та 2 із зазначенням ціни за результатами аукціону та результатом переговорів (відповідно до вимог додатку 1 «Цінова пропозиція» оголошення про проведення відбору учасників на закупівлю), довідку «Відомості про учасника» із зазначенням інформації про реквізити банку яким видана електронна банківська гарантія (відповідно до вимог додатку 2 оголошення про проведення відбору учасників на закупівлю) та Опис документів, що надані для проведення реєстраційних дій (відповідно до вимог підпункту 4 пункту 12.3 оголошення про проведення відбору учасників).
Крім того, зазначено, що учасником на виконання вимог підпункту 2 частини 2 пункту 12.4 оголошення про проведення відбору учасників надав довідку, в якій не зазначив інформацію щодо ПІБ службової (посадової) особи учасника процедури закупівлі, яку уповноважено учасником представляти його інтереси під час проведення процедури закупівлі, що не дає Замовнику змоги визначити відсутність підстав для відмови в участі в процедурі закупівлі відповідно до вимог статті 17 Закону України «Про публічні закупівлі».
Згідно підпункту 2 частини 2 пункту 12.4 Оголошення, на підтвердження вимогам, визначеним у статті 17 Закону України «Про публічні закупівлі», учасник повинен надати в тому числі Довідку/інформацію в довільній формі про те, що службову (посадову) особу учасника процедури закупівлі, яку уповноважено учасником представляти його інтереси під час проведення процедури закупівлі, фізичну особу, яка є учасником, не було притягнуто згідно із законом до відповідальності за вчинення правопорушення, пов`язаного з використанням дитячої праці чи будь-якими формами торгівлі людьми.
Позивач заперечував вказані тендерним комітетом недоліки. Зокрема, ТОВ «Тактик Про» вказано про те, що надано Довідку №03/09-6 від 03.09.2020 про відсутність підстав про відмову учаснику в участі у процедурі закупівлі згідно статті 17 Закону України «Про публічні закупівлі».
Судом досліджено вказану довідку та встановлено, що пунктом 12 довідки зазначено наступне: «Службова (посадова) особа учасника процедури закупівлі, а саме: ОСОБА_1 , якого уповноважено Учасником представляти його інтереси під час проведення процедури закупівлі не було притягнуто згідно із законом до відповідальності за вчинення правопорушення, пов`язаного із використанням дитячої праці чи будь-якими формами торгівлі людьми» (т. І а.с. 52-53).
Разом з тим, судом встановлено, що довідки від 04.09.2020 №04/09-2 та від 04.09.2020 №04/09-3 не містили інформацію щодо ПІБ службової (посадової) особи учасника процедури закупівлі, яку уповноважено учасником представляти його інтереси під час проведення процедури закупівлі (т. І а.с. 50, 51).
Таким чином, суд дійшов висновку про обґрунтованість висновків тендерного комітету Міністерства оборони України щодо невиконання Позивачем вимог підпункту 2 частини 2 пункту 12.4 оголошення про проведення відбору учасників, що виразилось у наданні довідки, в якій не зазначено інформацію щодо ПІБ службової (посадової) особи учасника процедури закупівлі, яку уповноважено учасником представляти його інтереси під час проведення процедури закупівлі, що не дає Замовнику змоги визначити відсутність підстав для відмови в участі в процедурі закупівлі відповідно до вимог статті 17 Закону України «Про публічні закупівлі».
Позивачем щодо ненадання решти документів, про які вказано в оскаржуваному рішенні зазначено, що не надання таких документів не може бути підставою для неповернення забезпечення цінової пропозиції, оскільки не відносяться до вказаних вище вимог статті 17 Закону України «Про публічні закупівлі».
При цьому, Позивач не заперечував, що ним не надано Опис документів, що надані для проведення реєстраційних дій (відповідно до вимог підпункту 4 пункту 12.3 оголошення про проведення відбору учасників) та довідку «Цінова пропозиція» за лотами 1 та 2 із зазначенням ціни за результатами аукціону та результатом переговорів (відповідно до вимог додатку 1 «Цінова пропозиція» оголошення про проведення відбору учасників на закупівлю).
Частиною 1 статті 14 Закону України «Про публічні закупівлі» встановлено, що замовник приймає рішення про відмову учаснику в участі у процедурі закупівлі та зобов`язаний відхилити тендерну пропозицію учасника або відмовити в участі у переговорній процедурі закупівлі (крім випадків, зазначених у пунктах 2, 4, 5 частини другої статті 40 цього Закону) в разі, якщо:
1) замовник має незаперечні докази того, що учасник процедури закупівлі пропонує, дає або погоджується дати прямо чи опосередковано будь-якій службовій (посадовій) особі замовника, іншого державного органу винагороду в будь-якій формі (пропозиція щодо найму на роботу, цінна річ, послуга тощо) з метою вплинути на прийняття рішення щодо визначення переможця процедури закупівлі або застосування замовником певної процедури закупівлі;
2) відомості про юридичну особу, яка є учасником процедури закупівлі, внесено до Єдиного державного реєстру осіб, які вчинили корупційні або пов`язані з корупцією правопорушення;
3) службову (посадову) особу учасника процедури закупівлі, яку уповноважено учасником представляти його інтереси під час проведення процедури закупівлі, фізичну особу, яка є учасником, було притягнуто згідно із законом до відповідальності за вчинення корупційного правопорушення або правопорушення, пов`язаного з корупцією;
4) суб`єкт господарювання (учасник) протягом останніх трьох років притягувався до відповідальності за порушення, передбачене пунктом 4 частини другої статті 6, пунктом 1 статті 50 Закону України "Про захист економічної конкуренції", у вигляді вчинення антиконкурентних узгоджених дій, що стосуються спотворення результатів тендерів;
5) фізична особа, яка є учасником процедури закупівлі, була засуджена за злочин, учинений з корисливих мотивів (зокрема, пов`язаний з хабарництвом та відмиванням коштів), судимість з якої не знято або не погашено у встановленому законом порядку;
6) службова (посадова) особа учасника процедури закупівлі, яка підписала тендерну пропозицію (або уповноважена на підписання договору в разі переговорної процедури закупівлі), була засуджена за злочин, вчинений з корисливих мотивів (зокрема, пов`язаний з хабарництвом, шахрайством та відмиванням коштів), судимість з якої не знято або не погашено у встановленому законом порядку;
7) тендерна пропозиція подана учасником конкурентної процедури закупівлі або участь у переговорній процедурі бере учасник, який є пов`язаною особою з іншими учасниками процедури закупівлі та/або з уповноваженою особою (особами), та/або з керівником замовника;
8) учасник процедури закупівлі визнаний у встановленому законом порядку банкрутом та стосовно нього відкрита ліквідаційна процедура;
9) у Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань відсутня інформація, передбачена пунктом 9 частини другої статті 9 Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань" (крім нерезидентів);
10) юридична особа, яка є учасником процедури закупівлі (крім нерезидентів), не має антикорупційної програми чи уповноваженого з реалізації антикорупційної програми, якщо вартість закупівлі товару (товарів), послуги (послуг) або робіт дорівнює чи перевищує 20 мільйонів гривень (у тому числі за лотом);
11) учасник процедури закупівлі є особою, до якої застосовано санкцію у виді заборони на здійснення у неї публічних закупівель товарів, робіт і послуг згідно із Законом України "Про санкції";
12) службова (посадова) особа учасника процедури закупівлі, яку уповноважено учасником представляти його інтереси під час проведення процедури закупівлі, фізичну особу, яка є учасником, було притягнуто згідно із законом до відповідальності за вчинення правопорушення, пов`язаного з використанням дитячої праці чи будь-якими формами торгівлі людьми;
13) учасник процедури закупівлі має заборгованість із сплати податків і зборів (обов`язкових платежів), крім випадку, якщо такий учасник здійснив заходи щодо розстрочення і відстрочення такої заборгованості у порядку та на умовах, визначених законодавством країни реєстрації такого учасника.
Таким чином, відсутність у наданих ТОВ «Тактик Про» довідки із зазначенням ПІБ службової (посадової) особи учасника процедури закупівлі, яку уповноважено учасником представляти його інтереси під час проведення процедури закупівлі є достатньою підставою для відхилення пропозиції такого учасника, відповідно до частини 1 статті 17 Закону України «Про публічні закупівлі».
Частиною 15 статті 3 Закону «Про особливості здійснення закупівель товарів, робіт і послуг для гарантованого забезпечення потреб оборони» визначений вичерпний перелік випадків неповернення забезпечення цінової пропозиції учаснику:
1) відмови або неучасті в переговорах, призначених замовником, у визначену замовником дату їх проведення;
2) непідписання учасником, який став переможцем переговорної процедури закупівлі, договору про закупівлю у визначені замовником терміни;
3) ненадання учасником документів, що підтверджують відсутність підстав, передбачених статтею 17 Закону України «Про публічні закупівлі»;
4) ненадання переможцем переговорної процедури закупівлі забезпечення виконання договору про закупівлю після отримання повідомлення про намір укласти договір, якщо надання такого забезпечення вимагалося в оголошенні про проведення відбору.
Таким чином, оскільки тендерним комітетом Міністерства оборони України встановлено ненадання учасником документів, що підтверджують відсутність підстав, передбачених статтею 17 Закону України «Про публічні закупівлі», то, відпвідно до частини 15 статті 3 Закону «Про особливості здійснення закупівель товарів, робіт і послуг для гарантованого забезпечення потреб оборони» Відповідачем правомірно прийнято рішення про стягнення з ТОВ «Тактик Про» забезпечення цінової пропозиції щодо закупівлі індивідуального обмундирування.
Частиною 2 статті 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
У відповідності до частини 2 статті 73 Кодексу адміністративного судочинства України предметом доказування є обставини, які підтверджують заявлені вимоги чи заперечення або мають інше значення для розгляду справи і підлягають встановленню при ухваленні судового рішення.
Згідно із частиною 1 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Відповідно до частини 2 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Беручи до уваги вищенаведене в сукупності, повно та всебічно проаналізувавши матеріали справи та надані докази, а також доводи стосовно заявлених позовних вимог, суд дійшов до висновку про відсутність підстав для задоволення позовних вимог.
Керуючись положеннями статей 2, 5 - 11, 19, 72 - 77, 90, 139, 241 - 246, 250, 255, 282 Кодексу адміністративного судочинства України, Окружний адміністративний суд міста Києва,
ВИРІШИВ:
У задоволенні позову товариства з обмеженою відповідальністю «Тактик Про» - відмовити повністю.
Рішення суду набирає законної сили в строк і порядку, передбачені статтею 255 Кодексу адміністративного судочинства України. Рішення суду може бути оскаржено за правилами, встановленими ст. ст. 282, 293, 295 - 297 КАС України.
Відповідно до п/п. 15.5 п. 15 Розділу VII "Перехідні положення" КАС України в редакції Закону № 2147-VIII до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні та касаційні скарги подаються учасниками справи до або через відповідні суди, а матеріали справ витребовуються та надсилаються судами за правилами, що діяли до набрання чинності цією редакцією Кодексу.
Позивач: товариство з обмеженою відповідальністю «Тактик Про» (код ЄДРПОУ 32375465, адреса: 03127, м. Київ, пр-т 40-річчя Жовтня, 100/2).
Відповідач: Міністерство оборони України (код ЄДРПОУ 00034022, адреса: 03168, м. Київ, пр-т Повітрофлотський, 6).
Суддя Н.М. Клименчук