Ухвала суду № 92039619, 06.10.2020, Львівський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
06.10.2020
Номер справи
380/2134/20
Номер документу
92039619
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

справа №380/2134/20

У Х В А Л А

з питань повернення заяви

про забезпечення позову без розгляду

06 жовтня 2020 року

Львівський окружний адміністративний суд, у складі головуючої судді Братичак У.В. розглянувши в порядку письмового провадження в м.Львові заяву ОСОБА_1 про забезпечення його позову до Львівської міської ради про визнання незаконними дій та скасування ухвали,-

в с т а н о в и в:

ОСОБА_1 13.03.2020 звернувся з позовом до Львівської міської ради, в якому просить:

- визнати дії Львівської міської ради щодо прийняття ухвали № 5429 від 19.09.2019 року “Про здійснення запозичення до міського бюджету м.Львова” незаконними;

- скасувати ухвалу Львівської міської ради № 5429 від 19.09.2019 року “Про здійснення запозичення до міського бюджету м.Львова”.

01.04.2020 ОСОБА_1 подав до суду заяву про забезпечення позову вх.№17746, в якій просить суд зупинити дію ухвали Львівської міської ради від 19.09.2019 № 5429 “Про здійснення запозичення до міського бюджету м.Львова” до вирішення справи по суті і набрання рішенням суду у цій справі законної сили.

Ухвалою суду від 03.04.2020 заяву ОСОБА_1 про забезпечення позову повернуто заявнику без розгляду.

Постановою Восьмого апеляційного адміністративного суду від 15.09.2020 у справі №380/2134/20 апеляційну скаргу ОСОБА_1 задоволено частково. Ухвалу Львівського окружного адміністративного суду від 03.04.2020 про повернення без розгляду заяви про забезпечення позову в адміністративній справі № 380/2134/20 - скасовано та направлено справу до суду першої інстанції для продовження розгляду. У вказаній постанові апеляційний суд дійшов наступних висновків:

«Водночас, на стадії прийняття заяви про забезпечення позову суд першої інстанції прийшов до передчасного висновку про те, що вказана ухвала Львівської міської ради № 5429 від 19.09.2019р. “Про здійснення запозичення до міського бюджету м.Львова” не стосується прав позивача як учасника бойових дій.

Зокрема, судом першої інстанції не проаналізовано предмет та підстави позову; не перевірено, чи стосується така справа захисту права позивача як учасника бойових дій з урахуванням положень ст.ст.12, 22 Закону України “Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту”.

Звідси, в оскаржуваній ухвалі суду не наведено обґрунтованого висновку суду про те, що позивач звернувся до суду з позовом з приводу оскарження акта, який не зачіпає порядку, обсягу соціальних гарантій учасників бойових дій чи будь-яким іншим чином стосується соціального і правового захисту ветеранів війни.

Звідси, суд першої інстанції прийшов до поспішного висновку про те, що позивач ОСОБА_1 не звільняється від сплати судового збору за розгляд його заяви про забезпечення позову в цій справі у суді першої інстанції на підставі п.13 ч.1 ст.5 Закону України “Про судовий збір”».

Суд, перевіряючи подану заяву про забезпечення позову на відповідність встановленим нормами КАС України вимогам щодо змісту і форми заяви, з урахуванням висновків Восьмого апеляційного адміністративного суду, викладених у постанові від 15.09.2020, зазначає таке.

Відповідно до ч.4 ст.152 КАС України до заяви про забезпечення позову додаються документи, що підтверджують сплату судового збору у встановленому порядку і розмірі.

Всупереч наведеній процесуальній вимозі, ОСОБА_1 не додав до заяви про забезпечення позову документ про сплату судового збору. Натомість, посилається на те, що на підставі п. 13 ч. 2 ст. 3 Закону України “Про судовий збір” він, як учасник бойових дій, що підтверджується посвідченням серії НОМЕР_1 від 23 жовтня 2015 року, звільнений від сплати судового збору.

Правові засади справляння судового збору, платників, об`єкти та розміри ставок судового збору, порядок сплати, звільнення від сплати та повернення судового збору визначає Закон України від 08 липня 2011 року № 3674-VI “Про судовий збір”.

Відповідно до пункту 13 частини першої статті 5 Закону № 3674-VI учасники бойових дій під час розгляду справи в усіх судових інстанціях звільняються від сплати судового збору у справах, пов`язаних з порушенням їхніх прав.

Тобто встановлені цим Законом положення стосуються випадків звернення до адміністративного суду за захистом прав, пов`язаних винятково зі статусом учасника бойових дій, і не поширюються на подання позовних заяв до суду із вимогами, що виходять за межі таких спірних правовідносин.

Разом з тим, зазначена норма має відсильний характер та не містить вичерпного переліку справ, в яких учасники бойових дій та прирівняні до них особи звільняються від сплати судового збору.

Правовий статус ветеранів війни, забезпечення створення належних умов для їх життєзабезпечення та членів їх сімей, встановлені Законом України від 22.10.1993 №3551-XII “Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту”.

У статті 22 вказаного Закону зазначено, що особи, на яких поширюється дія цього нормативного акта, отримують безоплатну правову допомогу щодо питань, пов`язаних з їх соціальним захистом, а також звільняються від судових витрат, пов`язаних з розглядом таких питань.

Перелік пільг учасникам бойових дій та особам, прирівняним до них, визначені у статті 12 Закону України від 22.10.1993 №3551-XII “Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту”.

Відповідно до ст.12 вказаного Закону учасникам бойових дій (статті 5, 6) надаються такі пільги: 1) безплатне одержання ліків, лікарських засобів, імунобіологічних препаратів та виробів медичного призначення за рецептами лікарів; 2) першочергове безплатне зубопротезування (за винятком протезування з дорогоцінних металів); 3) безоплатне забезпечення санаторно-курортним лікуванням або одержання компенсації вартості самостійного санаторно-курортного лікування; 4) 75-процентна знижка плати за користування житлом (квартирна плата) в межах норм, передбачених чинним законодавством (21 кв. метр загальної площі житла на кожну особу, яка постійно проживає у житловому приміщенні (будинку) і має право на знижку плати, та додатково 10,5 кв. метра на сім`ю); 5) 75-процентна знижка плати за користування комунальними послугами (газом, електроенергією та іншими послугами) та скрапленим балонним газом для побутових потреб в межах середніх норм споживання; 6) 75-процентна знижка вартості палива, в тому числі рідкого, в межах норм, встановлених для продажу населенню, для осіб, які проживають у будинках, що не мають центрального опалення; 7) безплатний проїзд усіма видами міського пасажирського транспорту, автомобільним транспортом загального користування в сільській місцевості, а також залізничним і водним транспортом приміського сполучення та автобусами приміських і міжміських маршрутів, у тому числі внутрірайонних, внутрі- та міжобласних незалежно від відстані та місця проживання за наявності посвідчення встановленого зразка, а в разі запровадження автоматизованої системи обліку оплати проїзду - також електронного квитка, який видається на безоплатній основі; 8) користування при виході на пенсію (незалежно від часу виходу на пенсію) чи зміні місця роботи поліклініками та госпіталями, до яких вони були прикріплені за попереднім місцем роботи; 9) щорічне медичне обстеження і диспансеризація із залученням необхідних спеціалістів; 10) першочергове обслуговування в лікувально-профілактичних закладах, аптеках та першочергова госпіталізація; 11) виплата допомоги по тимчасовій непрацездатності в розмірі 100 процентів середньої заробітної плати незалежно від стажу роботи; 12) використання чергової щорічної відпустки у зручний для них час, а також одержання додаткової відпустки із збереженням заробітної плати строком 14 календарних днів на рік; 13) переважне право на залишення на роботі при скороченні чисельності чи штату працівників у зв`язку із змінами в організації виробництва і праці та на працевлаштування у разі ліквідації підприємства, установи, організації; 14) першочергове забезпечення жилою площею осіб, які потребують поліпшення житлових умов, та першочергове відведення земельних ділянок для індивідуального житлового будівництва, садівництва і городництва, першочерговий ремонт жилих будинків і квартир цих осіб та забезпечення їх паливом; 15) одержання позики на будівництво, реконструкцію або капітальний ремонт жилих будинків і подвірних будівель, приєднання їх до інженерних мереж, комунікацій, а також позики на будівництво або придбання дачних будинків і благоустрій садових ділянок з погашенням її протягом 10 років починаючи з п`ятого року після закінчення будівництва. Зазначені позики надаються у порядку, який визначається Кабінетом Міністрів України; 16) першочергове право на вступ до житлово-будівельних (житлових) кооперативів, кооперативів по будівництву та експлуатації колективних гаражів, стоянок для транспортних засобів та їх технічне обслуговування, до садівницьких товариств, на придбання матеріалів для індивідуального будівництва і садових будинків; 17) безплатний проїзд один раз на два роки (туди і назад) залізничним, водним, повітряним або міжміським автомобільним транспортом, незалежно від наявності залізничного сполучення, або проїзд один раз на рік (туди і назад) вказаними видами транспорту з 50-процентною знижкою; 18) зі сплати податків, зборів, мита та інших платежів до бюджету відповідно до податкового та митного законодавства; 19) позачергове користування всіма послугами зв`язку та позачергове встановлення на пільгових умовах квартирних телефонів (оплата у розмірі 20 процентів від тарифів вартості основних та 50 процентів - додаткових робіт). Абонементна плата за користування телефоном встановлюється у розмірі 50 процентів від затверджених тарифів; 20) першочергове обслуговування підприємствами, установами та організаціями служби побуту, громадського харчування, житлово-комунального господарства, міжміського транспорту; 21) позачергове обслуговування закладами та установами, що надають соціальні послуги з догляду. У разі неможливості здійснення такого обслуговування закладами соціального захисту населення відшкодовуються витрати, пов`язані з доглядом за цим ветераном війни, в порядку і розмірах, встановлених чинним законодавством; 22) учасникам бойових дій на території інших держав надається переважне право на вступ до закладів вищої, фахової передвищої освіти, право на позаконкурсний вступ до закладів професійної (професійно-технічної) освіти і на курси для одержання відповідних професій.

Відтак, вирішуючи питання про стягнення судового збору з особи, яка має статус учасника бойових дій (прирівняної до нього особи), для правильного застосування норм пункту 13 частини першої статті 5 Закону України “Про судовий збір” необхідно враховувати предмет та підстави позову; перевіряти чи стосується така справа захисту прав цих осіб з урахуванням положень статей 12, 22 Закону України “Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту”.

ОСОБА_1 в заяві про забезпечення позову просить суд зупинити дію ухвали Львівської міської ради від 19.09.2019 № 5429 “Про здійснення запозичення до міського бюджету м.Львова” до вирішення справи по суті і набрання рішенням суду у цій справі законної сили.

Відповідно до ухвали Львівської міської ради №5429 “Про здійснення запозичення до міського бюджету м.Львова” від 19.09.2019, дію якої просить зупинити ОСОБА_1 , міська рада ухвалила здійснити внутрішнє запозичення до міського бюджету м.Львова у формі емісії облігацій місцевої позики на загальну суму 1 200 000 000 грн. Метою запозичення є залучення коштів для фінансування об`єктів транспортної інфраструктури, доріг та інженерних об`єктів на них, виготовлення проектно-кошторисної документації згідно з переліком, погодженим постійною комісією інженерного господарства, транспорту, зв`язку та житлової політики, а також постійною комісією фінансів та планування бюджету.

Тому, оскільки ОСОБА_1 звернувся до суду із заявою про забезпечення позову шляхом зупинення дії ухвали “Про здійснення запозичення до міського бюджету м.Львова” яка не зачіпає порядку надання, обсягу соціальних гарантій чи будь-яким іншим чином стосується соціального і правового захисту особи зі статусом учасника бойових дій, то судовий збір за подання ОСОБА_1 заяви про забезпечення позову підлягає сплаті.

При цьому, суддя враховує висновки Великої Палати Верховного Суду щодо застосування норм права у подібних правовідносинах, викладених у постанові від 12.02.2020 у справі № 545/1149/17 та висновки Великої Палати Верховного Суду в ухвалі від 06.05.2020 (справа № 9901/70/20).

Таким чином, до заяви про забезпечення позову від 01.04.2020 вх.№17746 не долучено документів, що підтверджують сплату судового збору у встановлених порядку і розмірі.

Окрім того, щодо справи №380/2134/20 за позовом ОСОБА_1 до Львівської міської ради про визнання незаконними дій Львівської міської ради та скасування ухвали Львівської міської ради № 5429 від 19.09.2019 року “Про здійснення запозичення до міського бюджету м.Львова”, в межах якої подано заяву про забезпечення позову, суд зазначає наступне.

Ухвалою суду від 18.03.2020 року позовну заяву ОСОБА_1 до Львівської міської ради про визнання незаконними дій та скасування ухвали залишено без руху, а позивачеві надано строк для усунення виявлених недоліків (десять днів з дня вручення цієї ухвали). Зокрема, вказано позивачеві подати в канцелярію Львівського окружного адміністративного суду в десятиденний строк з дня вручення цієї ухвали оригінал документа про сплату судового збору в розмірі 1681,60 грн.

01.04.2020 від ОСОБА_1 надійшла заява за вх.№17743 на виконання ухвали Львівського окружного адміністративного суду. В обґрунтування заяви зазначив, що він повинен бути звільнений від сплати судового збору відповідно до п.13 ч.1 ст.5 Закону України “Про судовий збір”. Окрім того, позивач посилався на скрутне матеріальне становище у зв`язку з невиплатою заробітної плати з 01.08.2017 та просив при цьому врахувати рішення від 19.06.2001 у справі “Креуз проти Польщі”, в якому зазначається, що сплата судових витрат не повинна перешкоджати доступу до суду, ускладнювати цей доступ таким чином і такою мірою, щоб завдати шкоди самій суті цього права, та має переслідувати законну мету.

У зв`язку з наведеним, просив суд звільнити його від сплати судового збору на підставі п.13 ч.1 ст.5 Закону України “Про судовий збір” та у зв`язку з скрутним фінансовим становищем, застосувавши п.1 ст.6 Конвенції та прецедентну практику Європейського суду з прав людини, зокрема, рішення від 19.06.2001 у справі “Креуз проти Польщі.

Ухвалою від 06.04.2020 ОСОБА_1 продовжено строк для усунення недоліків позовної заяви у справі №380/2134/20 за позовом ОСОБА_1 до Львівської міської ради про визнання незаконними дій та скасування ухвали на тридцять днів з дня отримання копії цієї ухвали. У вказаній ухвалі суд зазначив, що для вирішення питання про звільнення позивача від сплати судового збору йому необхідно надати належні докази, що підтверджують скрутне матеріальне становище, зокрема, довідку територіального органу Державної податкової служби про доходи за попередній календарний рік.

27.04.2020 від ОСОБА_1 надійшло клопотання 1 від 26.04.2020, в якому він повідомляє суд про неможливість отримати довідки про доходи у ГУ ПФУ у Львівській області та ГУ ДПС у Львівській області, у зв`язку з карантином.

Оскільки, станом на 16.09.2020, в матеріалах справи були відсутні докази усунення позивачем недоліків позовної заяви, а також відсутня обґрунтована заява позивача про продовження процесуального строку, суд ухвалою від 16.09.2020 позовну заяву ОСОБА_1 до Львівської міської ради про визнання незаконними дій та скасування ухвали – повернув позивачеві.

Згідно із ч.7 ст. 154 КАС України суд, встановивши, що заяву про забезпечення позову подано без додержання вимог ст.152 вказаного Кодексу, повертає її заявнику без розгляду, про що постановляє ухвалу.

Відтак, враховуючи те, що заяву про забезпечення позову подано без додержання вимог ст.152 КАС України, а справу №380/2134/20 за позовом ОСОБА_1 до Львівської міської ради про визнання незаконними дій та скасування ухвали – повернуто позивачеві, така заява про забезпечення позову підлягає поверненню заявнику без розгляду.

Керуючись ст. ст.152,154, 243, 248 КАС України, суддя, -

у х в а л и в:

заяву ОСОБА_1 про забезпечення позову повернути заявнику без розгляду.

Ухвала набирає законної сили негайно з моменту її підписання суддею.

Апеляційна скарга на ухвалу суду може бути подана протягом п`ятнадцяти днів з дня складення повного тексту судового рішення до Восьмого апеляційного адміністративного суду через Львівський окружний адміністративний суд. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до Восьмого апеляційного адміністративного суду.

Суддя Братичак Уляна Володимирівна