Рішення № 92039297, 07.10.2020, Київський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
07.10.2020
Номер справи
320/9185/20
Номер документу
92039297
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

КИЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

07 жовтня 2020 року 15 год. 23 хв. №320/9185/20

Київський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Щавінського В.Р., розглянувши у м. Києві у порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження виборчу справу за позовом Київської обласної організації Політичної партії "Слуга Народу" до Голови Березанської міської територіальної виборчої комісії Броварського району Київської області Кошельника Олександра Івановича про визнання протиправним дій та встановлення факту грубого порушення законодавства України про місцеві вибори,

в с т а н о в и в:

Київська обласна організація Політична партія "Слуга Народу" (далі - позивач) звернулась до Київського окружного адміністративного позову 05.10.2020 о 23:21 з позовом до Голови Березанської міської територіальної виборчої комісії Броварського району Київської області ОСОБА_1 (далі – відповідач) з вимогою визнати дії Голови Березанської міської територіальної виборчої комісії Броварського району Київської області Кошельника Олександра Івановича протиправними та встановити факт одноразового грубого порушення Головою Березанської міської територіальної виборчої комісії Броварського району Київської області ОСОБА_1 законодавства України про місцеві вибори – ч. 6 ст. 227 Виборчого кодексу України (далі – ВК України), а саме прийняття рішення територіальною виборчою комісією про реєстрацію кандидатів у депутати або про відмову в їх реєстрації поза встановлений цією нормою строк.

Ухвалою Київського окружного адміністративного суду від 06.10.2020 відкрито спрощене позовне провадження в даній адміністративній справі.

Судовий розгляд справи по суті в судовому засіданні призначено на 06.10.2020 о 18:30 год., запропоновано відповідачу в строк до 18:00 год. 06.10.2020 подати відзив на позовну заяву.

На обґрунтування своїх вимог позивач зазначив, що відповідачем та Березанською міською територіальною виборчою комісію Броварського району Київської області (далі – Березанська МТВК) порушено норми ВК України, а саме прийнято постанову від 30.09.2020 №32 про реєстрацію кандидатів у депутати Березанської міської ради Броварського району Київської області, включених до єдиного та територіальних виборчих списків кандидатів у депутати від Київської обласної організації політичної партії «Слуга Народу» на 6-й день з дня прийняття заяви організації партії про реєстрацію кандидатів у депутати, що суперечить вимогам ст. 227 ВК України, а також поза межами строків, встановлених ч.6 ст.227 ВК України.

У судовому засіданні, представник позивача, позовні вимоги підтримав у повному обсязі, просив суд даний позов задовольнити.

Відповідач правом подання відзиву на позовну заяву не скористався, надав до суду витребувані ухвалою від 06.10.2020 докази.

Представник відповідача у судовому засіданні, проти позову заперечував, просив суд відмовити у задоволенні позовних вимог у повному обсязі.

Зазначив, що Головою Березанської МТВК Кошельником О.І. не виносилась постанова від 30.09.2020 №32. Вказане рішення приймалось Березанською МТВК 30.09.2020, водночас відповідач не приймав участь у її прийнятті, оскільки з 30.09.2020 перебував на лікарняному. Зауважив, що питання про реєстрацію чи відмову у реєстрації кандидатів у депутати до Березанської МТВК організацією політичної партії «Слуга Народу» на місцевих виборах 25.10.2020 було винесено відповідачем на обговорення та голосування, як головою Березанської МТВК на засіданні 28.09.2020. Березанською МТВК прийнято постанову №27 від 28.09.2020, якою відмовилено у реєстрації кандидатів у депутати ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , ОСОБА_4 , ОСОБА_5 до Березанської міської ради Броварського району Київської області, висунутих Київською обласною організацією політичної партії «Слуга Народу» на місцевих виборах 25.10.2020 та протокольне рішення про відмову у реєстрації інших 22 кандидатів у Київської обласної організації Політичної партії "Слуга Народу".

Представник відповідача не заперечував, що Березанською МТВК були вчиненні процесуальні порушення, щодо не оформлення протокольного рішення від 28.09.2020 Березанської міської територіальної виборчої комісії Броварського району Київської області про відмову у реєстрації інших 22 кандидатів у депутати, висунутих Київською обласною організацією політичної партії «Слуга Народу» до Березанської міської ради Броварського району Київської області у вигляді постанови, проте, зауважив, що головою комісії було враховане волевиявлення членів даної виборчої комісії.

Під час судового засідання 06.10.2020, судом було відтворено та досліджено відеозапис з веб-сайту www.youtube.com (за посиланням в мережі Інтернет https://www.youtube.com/watch?v=0PWn-SzLTFo&feature=share, з 01 год. 42 хв. 00 сек. по 01 год. 47 хв. 42 сек.) проведення засідання Березанської міської територіальної виборчої комісії Броварського району Київської області від 28.09.2020.

Сторони у судовому засіданні заявили клопотання подальший про розгляд даної справи у порядку письмового провадження.

Протокольною ухвалою від 06.10.2020 суд вирішив подальший розгляд справи проводити у порядку письмового провадження.

Дослідивши наявні у матеріалах справи докази та відеозапис, з`ясувавши обставини справи, заслухавши пояснення представників сторін, суд вважає, що у задоволенні даного позову слід відмовити виходячи з наступного.

Київська обласна організація Політичної партії «Слуга Народу» 07.07.2020 зареєстрована, як юридична особа, за адресою: 08131, Київська обл., с. Софіївська Борщагівка, вул. Івана Франка, буд. 6, офіс 431, про що в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань за кодом ЄДРПОУ 43696886 вчинено відповідний запис 13391020000019868. Відповідно до вимог п. 3 ч. 1 ст.22 ВК України, позивач є суб`єктом виборчого процесу.

Як вбачається з матеріалів справи, 24.09.2020 Київською обласною організацією Політична партія «Слуга Народу» подані документи для реєстрації кандидатів у депутати Березанської міської ради Броварського району Київської області до Березанської міської територіальної виборчої комісії Броварського району Київської області.

Березанська МТВК на засіданні, яке відбувалось 28.09.2020, розглянувши подані документи позивача, прийняла постанову №27 від 28.09.2020, якою відмовила у реєстрації кандидатів у депутати ОСОБА_2 , Мельника Ю.М., Кохан О.С., Роздобудька О.В. до Березанської міської ради Броварського району Київської області, висунутих Київською обласною організацією політичної партії «Слуга Народу» на місцевих виборах 25.10.2020.

Як вбачається з Постанови № 27 від 28.09.2020 рішення щодо реєстрації інших кандидатів у депутати, висунутих Київською обласною організацією політичної партії «Слуга Народу» до Березанської міської ради Броварського району Київської області або про відмову в їх реєстрації, (окрім 4 кандидатів, яким відмовлено у реєстрації) в єдиному виборчому списку та територіальних виборчих списках по 3 (трьох) територіальних виборчих округах прийнято не було.

В подальшому, розглянувши повторно документи заявника, Березанською МТВК прийнято постанову від 30.09.2020 №32 про реєстрацію кандидатів у депутати Березанської міської ради Броварського району Київської області, включених до єдиного та територіальних виборчих списків кандидатів у депутати від Київської обласної організації політичної партії «Слуга Народу».

Позивач, вважаючи що відповідачем грубо порушено вимоги ч. 6 ст. 227 ВК України, а саме прийняття Постанови від 30.09.2020 №32 лише на 6-й день з дня прийняття заяви Київської обласної організації Політичної партії "Слуга Народу" про реєстрацію кандидатів у депутати Березанської міської територіальної виборчої комісії Броварського району Київської області, звернувся до суду з даним позовом.

Надаючи правову оцінку відносинам, що склались між сторонами спору, суд вважає за необхідне звернути увагу на наступні обставини справи та положення законодавства.

Згідно статті 38 Конституції України, громадяни мають право брати участь в управлінні державними справами, вільно обирати і бути обраними до органів державної влади та органів місцевого самоврядування.

Постановою Верховної Ради України «Про призначення чергових місцевих виборів у 2020 році» №795-ІХ від 15.07.2020 призначено чергові вибори депутатів місцевих рад та сільських, селищних, міських голів на неділю 25.10.2020.

Постановою Центральної виборчої комісії «Про утворення та формування складу обласних, районних (крім районів в Автономній Республіці Крим), місцевих (крім міст в Автономній Республіці Крим), районних у місті Києві територіальних виборчих комісій» від 10.08.2020 №172, утворено та сформовано склад обласних, районних (крім районів в Автономній Республіці Крим), міських (крім міст в Автономній Республіці Крим), районах у місті Києві територіальних виборчих комісій.

Згідно до частини 13 статті 203 ВК України, виборчі комісії, зазначені у частинах четвертій - восьмій цієї статті, одночасно з формуванням складу територіальної виборчої комісії призначають голову, заступника голови, секретаря такої виборчої комісії.

Відповідно до частини 1 статті 206 ВК України територіальна виборча комісія на період здійснення своїх повноважень забезпечує організацію і проведення місцевих виборів у межах повноважень та в порядку, передбачених цим Кодексом та законами України.

Частиною 2 статті 206 ВК України передбачено, що відповідна територіальна виборча комісія, яка встановлює результати виборів депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, обласної, районної, міської, районної у місті, сільської, селищної ради, результати виборів сільського, селищного, міського голови:

- забезпечує підготовку та проведення відповідних місцевих виборів;

- реєструє кандидатів у депутати, кандидатів на посаду сільського, селищного, міського голови, їх довірених осіб, представників, уповноважених осіб організацій партій - суб`єктів відповідного виборчого процесу та видає їм посвідчення;

- розглядає питання щодо скасування реєстрації кандидатів у випадках, передбачених цим Кодексом;

- здійснює інші повноваження, передбачені цим Кодексом та законами України.

Порядок організації роботи та ведення діловодства виборчих комісій з виборів Президента України, народних депутатів України, місцевих виборів затверджено постановою Центральної виборчої комісії від 10.08.2020 № 173 (далі - Порядок).

Відповідно до пункту 1.9. Порядку, член виборчої комісії зобов`язаний:

1) додержуватися Конституції України, Кодексу та законів України з питань підготовки і проведення виборів;

2) брати участь у засіданнях виборчої комісії;

3) виконувати рішення виборчої комісії та обов`язки, покладені на нього згідно з їх розподілом у комісії.

Член виборчої комісії має інші права та обов`язки відповідно до Кодексу та законів України (пункт 1.10. Порядку).

У відповідності до абзацу третього пункту 1.15. Порядку територіальні виборчі комісії оприлюднюють власні рішення на своїх офіційних веб-сайтах (за наявності), веб-сайтах відповідних місцевих рад (за наявності) або в інший спосіб, визначений Кодексом.

В пункті 1.20. Порядку зазначено, що відповідальність за організацію роботи та ведення діловодства виборчої комісії, а також за дотримання цього Порядку покладається на голову відповідної виборчої комісії.

Також, відповідальність саме голови територіальної виборчої комісії за організацію роботи, своєчасний розгляд питань та прийняття відповідних рішень по них комісією підтверджується положеннями пунктів 3.1., 4.1.-4.3., 7.1., 7.4. зазначеного Порядку.

Крім того, суд зазначає, що відповідно до ст. 37 ВК України документування діяльності виборчих комісій здійснюється у порядку, встановленому цим Кодексом та порядком ведення діловодства виборчих комісій, що затверджується Центральною виборчою комісією.

Відповідно до 7.1 Порядку засідання виборчої комісії веде голова комісії або його заступник.

Відповідно до пункту Порядку 7.6. Головуючий на засіданні:

- веде засідання виборчої комісії;

- організовує обговорення питань порядку денного;

- надає слово для виступу спочатку членам комісії, а потім запрошеним та іншим особам відповідно до законодавства в порядку черговості заявок;

- виносить на голосування пропозиції членів комісії в порядку їх надходження;

- організовує голосування для ухвалення виборчою комісією рішення та здійснює підрахунок голосів, оголошує результати цього голосування;

- забезпечує рівні можливості членам комісії для участі в обговоренні питань;

- забезпечує дотримання цього Порядку членами комісії, запрошеними та іншими особами;

- здійснює інші повноваження, передбачені Кодексом та цим Порядком.

З Протоколу засідання Березанської МТВК від 28.09.2020 та відеозапису проведення засідання Березанської МТВК, яке відбувалось 28.09.2020 (посилання в Інтернет мережі https://www.youtube.com/watch?v=0PWn-SzLTFo&feature=share), вбачається що голова ТВК вів засідання та які питання виносив на обговорення та голосування.

Судом встановлено, що 24.09.2020 Київська обласна організація Політична партія «Слуга Народу» звернулась до Березанської МТВК із заявою та доданими до неї документами про реєстрацію кандидатів у депутати Березанської міської ради Броварського району Київської області на перших виборах депутатів сільських, селищних, міських рад територіальних громад і відповідних сільських, селищних, міських голів 25 жовтня 2020 року (дане підтверджується, довідкою Березанської МТВК від 24.09.2020 про прийняття документів, яка наявна в матеріалах справи).

28.09.2020 на засіданні Березанської МТВК голова Березанської МТВК ОСОБА_1 поставив на обговорення та голосування питання щодо реєстрації кандидатів у депутати Березанської міської ради Броварського району Київської області висунутих від Київської обласної організації політичної партії "Слуга Народу".

При цьому, головуючий зауважив, що у чотирьох кандидаті при перевірці документів були виявленні недоліки у поданих документах. У зв`язку із зазначеним запропоновано зареєструвати весь список кандидатів у депутати, однак пропозиція не набрала достатньої кількості голосів під час голосування. Потім, головою Березанської МТВК поставлено на голосування питання щодо відмови у реєстрації чотирьох кандидатів у депутати, у яких виявленні недоліки в документах. Дана пропозиція набрала достатню кількість голосів членів комісії, у зв`язку з чим прийнято рішення про відмову у реєстрації кандидатів у депутати висунутих від Київської обласної організації Політичної партії "Слуга Народу".

При цьому Березанською МТВК винесено постанову №27 від 28.09.2020, якою відмовлено у реєстрації кандидатів у депутати ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , ОСОБА_6 , ОСОБА_5 до Березанської міської ради Броварського району Київської області, висунутих Київською обласною організацією політичної партії «Слуга Народу».

Відповідно до ч. ч. 3, 4 ст.37 ВК України рішення виборчої комісії з розглянутого питання письмово оформляється у формі постанови, яка повинна містити:

1) найменування комісії;

2) найменування постанови;

3) дату, час та місце її прийняття і порядковий номер;

4) мотивувальну частину з посиланням на обставини, що зумовили розгляд питання на засіданні комісії;

5) посилання на конкретні положення нормативно-правових актів або постанову виборчої комісії вищого рівня чи судові рішення, якими керувалася комісія при прийнятті постанови;

6) резолютивну частину.

Постанова підписується головуючим на засіданні та секретарем комісії (секретарем засідання).

Постанова, прийнята виборчою комісією, не пізніше 11 години наступного дня після її прийняття, а прийнята напередодні дня голосування, у день голосування та під час підрахунку голосів, встановлення підсумків голосування, - не пізніш як через чотири години після завершення засідання виборчої комісії вивішується для загального ознайомлення на стенді офіційних матеріалів комісії, облаштованому у приміщенні комісії у місці, вільно доступному для відвідувачів.

Крім того, пунктами 9.6 та 9.7 Порядку визначено, що Рішення виборчої комісії з розглянутого питання порядку денного письмово оформляється у формі постанови (додаток 1) згідно з вимогами пункту 9.7 та розділу 10 цього Порядку постанова виборчої комісії повинна містити: найменування комісії; найменування постанови; час, дату та місце її прийняття; порядковий номер; мотивувальну частину; нормативно-правове обґрунтування; резолютивну частину.

Найменування постанови виборчої комісії повинно бути лаконічним та відображати її основний зміст. Якщо в постанові йдеться про кілька питань, найменування може бути узагальненим.

Мотивувальна частина постанови повинна містити посилання на обставини, що зумовили розгляд питання на засіданні, встановлені факти та підстави для ухвалення рішення.

Нормативно-правовим обґрунтуванням постанови є посилання на конкретні положення нормативно-правових актів або постанову виборчої комісії вищого рівня або судові рішення, якими керувалася комісія під час прийняття постанови.

Резолютивна частина постанови повинна містити відповідне рішення виборчої комісії, викладене у формі висновку, із зазначенням завдань і заходів, спрямованих на реалізацію повноважень комісії з питання, що розглядається.

Резолютивна частина постанови може містити вказівки на необхідність доведення змісту постанови до суб`єктів, на яких поширюється її дія, виконавців, осіб, на яких покладається контроль за виконанням документа, а також строки його виконання та додатки.

Резолютивна частина постанови складається з пронумерованих пунктів та підпунктів.

Водночас, судом встановлено, що рішення Березанської МТВК про відмову у реєстрації інших 22 кандидатів у депутати Березанської міської ради Броварського району Київської області висунутих від Київської обласної організації політичної партії «Слуга Народу», всупереч вимогам ВК України та Порядку, письмово оформлено не було.

Отже, зважаючи на вищенаведене, суд вважає, що Березанською МТВК, порушений порядок ведення діловодства виборчих комісій, а саме не оформлено прийняте рішення, на засіданні Березанської МТВК 28.09.2020, у письмовій формі, яке стосуються позивача.

У судовому засіданні встановлено, що дії та/чи бездіяльність відповідача та Березанської міської територіальної виборчої комісії Броварського району Київської області, щодо проведення засідання, оформлення прийнятих рішень чи інших дій здійснених 28.09.2020, позивачем, у строки встановленні частино 6 статті 273 КАС України, не оскаржувались.

З позовної заяви вбачається, що позивач звернувся до суду з вимогою визнати дії Голови Березанської МТВК Кошельника О.І. протиправними та встановити факт одноразового грубого порушення Головою Березанської МТВК ОСОБА_1 законодавства України про місцеві вибори – ч. 6 ст. 227 ВК, а саме прийняття рішення територіальною виборчою комісією про реєстрацію кандидатів у депутати або про відмову в їх реєстрації поза встановлений цією нормою строк, з даного приводу, суд зазначає наступне.

Судом встановлено що 30.09.2020 Березанською МТВК прийнято Постанову №31 про «Про передачу повноважень», якою покладено на час відсутності (хвороби) голови Березанської МТВК Кошельника О.І. повноваження голови заступнику голови Березанської МТВК Кириленко Н.Є.

Факт перебування відповідача на лікарняному підтверджується наявним в матеріалах справи листком непрацездатності серії АДЯ №263549 виданий 30.09.2020 Комунальним некомерційним підприємством «Яготинська центральна районна лікарня» Яготинської районної ради Київської області.

Березанською МТВК прийнято постанову від 30.09.2020 №32 про реєстрацію кандидатів у депутати Березанської міської ради Броварського району Київської області, включених до єдиного та територіальних виборчих списків кандидатів у депутати від Київської обласної організації політичної партії «Слуга Народу», головуючим на даному засіданні була в.о. голови Березанською МТВК ОСОБА_7 . Відповідач, на даному засіданні виборчої комісії не перебував та участі в прийнятті зазначеного рішення комісії не приймав, оскільки перебував на лікарняному.

Відповідно до ч. 6 ст. 227 ВК України територіальна виборча комісія не пізніш як на п`ятий день з дня прийняття заяви організації партії про реєстрацію кандидатів у депутати та доданих до неї необхідних документів приймає рішення про реєстрацію кандидатів у депутати або про відмову в їх реєстрації.

Як зазначалось вище, відповідачем, як головою комісії, 28.09.2020 поставлено на обговорення та голосування питання щодо реєстрації або відмови у реєстрації кандидатів у депутати Березанської міської ради Броварського району Київської області висунутих Київською обласною організацію політичної партії "Слуга Народу" (документи для реєстрації кандидатів у депутати позивачем поданні до Березанської МТВК 24. 09.2020), тобто в межах строків встановлених ч. 6 ст. 227 ВК України.

Отже, аналізуючи положення ВК України, Порядку та вищевикладене, суд дійшов висновку, що головою Березанської МТВК Кошельником О.І. не вчинено порушення норм ВК України, в частині не дотримання своєчасного розгляду документів, поданих Київською обласною організацією політичної партії «Слуга Народу» від 24.09.2020.

Крім того, постанову від 30.09.2020 №32 про реєстрацію кандидатів у депутати Березанської міської ради Броварського району Київської області, включених до єдиного та територіальних виборчих списків кандидатів у депутати від Київської обласної організації політичної партії «Слуга Народу» прийнято саме членами даної виборчої комісії, які були присутніми на засіданні 30.09.2020.

У зв`язку з перебуванням голови МТВК Кошельника О.І. на лікарняному, головуючим на дану засіданні була в.о. голови Березанською міською територіальної виборчої комісії Броварського району Київської області Кириленко Н.Є.

Згідно з ч. 1 ст. 9 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

Відповідно до вимог ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених ст. 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Тобто, ці норми одночасно покладають обов`язок на сторін доводити суду обґрунтованість своїх тверджень або заперечень.

Належних і достатніх доказів, які б спростовували доводи відповідача, позивачем під час розгляду справи не надано.

Вирішуючи питання про розподіл судових витрат суд виходить із наступного.

Відповідно до ч. 9 ст. 273 КАС України, суд приймає позовну заяву щодо рішення, дії чи бездіяльності виборчої комісії, комісії з референдуму або члена відповідної комісії до розгляду незалежно від сплати судового збору. У разі несплати судового збору на момент вирішення справи суд одночасно вирішує питання про стягнення судового збору відповідно до правил розподілу судових витрат, встановлених цим Кодексом.

На час вирішення даної справи позивачем судовий збір не сплачувався, відповідно, питання про стягнення судового збору підлягає вирішенню згідно правил розподілу судових витрат, встановлених КАС України.

У зв`язку з тим, що у задоволенні позову відмовлено, суд вважає за можливе стягнути на користь Державного бюджету України з Київської обласної організації політичної партії "Слуга Народу" не сплачений за подання даного позову судовий збір у розмірі 2102,00 грн.

Керуючись ст.ст. 9, 14, 72-78, 90, 139, 143, 242- 246, 250, 255, 273-277 КАС України, суд

в и р і ш и в:

У задоволенні адміністративного позову - відмовити.

Стягнути з Київської обласної організації політичної партії "Слуга Народу" (ідентифікаційний код 43696886, адреса: 08131, м. Київська область, Києво-Святошинський район, село Софіївська Борщагівка, вул. Івана Франка, будинок 6, офіс 431) на користь Державного бюджету України судовий збір у розмірі 2102 (дві тисячі сто дві) 00 грн.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку апеляційного оскарження, а у разі його апеляційного оскарження - з моменту проголошення судового рішення суду апеляційної інстанції.

Апеляційна скарга на рішення суду подається до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом двох днів з дня його проголошення, а на судове рішення, ухвалене до дня голосування, - не пізніш як за чотири години до початку голосування.

Відповідно до підпункту 15.5 пункту 1 Розділу VII “Перехідні положення” Кодексу адміністративного судочинства України до початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні скарги подаються учасниками справи до або через Київський окружний адміністративний суд.

Суддя Щавінський В.Р.