Рішення № 92038602, 07.10.2020, Житомирський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
07.10.2020
Номер справи
240/6548/20
Номер документу
92038602
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ЖИТОМИРСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Р І Ш Е Н Н Я

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

07 жовтня 2020 року м. Житомир справа № 240/6548/20

категорія 112030100

Житомирський окружний адміністративний суд у складі:

судді Панкеєвої В.А.,

розглянувши у письмовому провадженні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області, Управління Служби безпеки України в Житомирській області про визнання дій протиправними, зобов`язання вчинити дії,

встановив:

ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом, в якому з урахуванням уточненої позовної заяви просить:

- визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області щодо зменшення розміру його пенсії за рахунок виплати з 05 березня 2019 року 75% суми підвищення пенсії визначеного станом на 01 березня 2018 року, після набрання з 05.03.2019 законної сили постанови Шостого апеляційного адміністративного суду за результатами розгляду адміністративної справи №826/3858/18;

- зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Житомирській області провести перерахунок та виплату його пенсії із врахуванням раніше виплачених сум з 01 квітня 2019 року з урахуванням 100% суми підвищення пенсії, визначеного станом на 01 березня 2018 року та на 05 березня 2019 року, зокрема, з урахуванням його розмірів обрахованих та встановлених:

- на даний час в сумі 4390,18 грн з урахуванням, що розмір пенсії позивача з 100% сумою підвищення, визначеного станом на 01.03.2018, складає з 01.01.2018 10660,65 грн без урахування щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством;

- на підставі нової (оновленої) довідки Управління Служби безпеки України в Житомирській області про розмір грошового забезпечення позивача станом на 05.03.2019, наданої до ГУ ПФ України в Житомирській області, з урахуванням щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством;

- визнати протиправними дії Управління Служби безпеки України в Житомирській області щодо відмови йому у підготовці та наданні до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області оновленої довідки про розмір його грошового забезпечення станом на 05.03.2019, у відповідності до вимог статей 43 і 63 Закону України № 2262-ХІІ від 09.04.1992 "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", положень постанови Кабінету Міністрів України №704 від 30.08.2017 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб", із обов`язковим зазначенням відомостей про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, для здійснення обчислення та перерахунку з 01 квітня 2019 року основного розміру його пенсії;

- зобов`язати Управління Служби безпеки України в Житомирській області підготувати та надати у розумний строк до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області нову (оновлену) довідку про розмір його грошового забезпечення за посадою, яку він обіймав до виходу на пенсію, станом на 05.03.2019, у відповідності до вимог статей 43 і 63 Закону України №2262-XII від 09.04.1992 "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", статті 9 Закону України №2011-XII від 20.12.1991 "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей", з урахуванням окладу за посадою, військовим званням, відсоткової набавки за вислугу років у розмірах, визначених постановою Кабінету Міністрів України №704 від 30.08.2017 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб", із обов`язковим зазначенням відомостей про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, але не менше тих, з урахуванням яких до 01.01.2018 обчислювався основний розмір його пенсії, визначених у відсотках до посадового окладу, для проведення з 01.04.2019 перерахунку основого розміру його пенсії;

- зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Житомирській області виплачувати призначену йому пенсію, перераховану на підставі нової (оновленої) довідки УСБУ в Житомирській області про розмір грошового забезпечення станом на 05.03.2019 без обмеження її максимальним розміром з 01.04.2019.

В обґрунтування позовних вимог вказано, що позивач є пенсіонером Служби безпеки України та перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Житомирській області. Проте при перерахунку пенсії з 01.01.2018 відповідач протиправно проводить виплату пенсії з 01.01.2018 у розмірі 50%, з 01.01.2019 - 75%, а з 01.01.2020 - 100% суми підвищення.

Рішенням Окружного адміністративного суду м. Києва від 12 грудня 2018 року у справі № 826/3858/18, яке залишено без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 05 березня 2019 року у наведеній справі, визнано протиправними та нечинними пункти 1, 2 постанови Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2018 року № 103 "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб" (далі - Постанова № 103), пунктом 2 якої визначено порядок виплати перерахованих підвищених пенсій з 1 січня 2018 р., а саме: з 1 січня 2018 року - 50 відсотків; з 1 січня 2019 року по 31 грудня 2019 року - 75 відсотків; з 1 січня 2020 року - 100 відсотків суми підвищення пенсії, визначеного станом на 1 березня 2018 року, а тому відповідач протиправно не перераховує та не виплачує йому пенсію з 05.03.2019 в повному обсязі.

Позивач зазначив, що не погоджуючись з безпідставним зменшенням розміру пенсії та неврахування при її перерахунку додаткових видів грошового забезпечення звертався до управління Служби безпеки України в Житомирській області щодо підготовки та надання до Головного управління Пенсійного Фонду в Житомирській області оновленої довідки про розмір грошового забезпечення. Водночас, відповідачем було відмовлено у виготовлені нової довідки.

Вказані дії відповідачів позивач вважає протиправними і незаконними.

Ухвалою суду від 15.05.2020 відкрито спрощене провадження у справі без повідомлення учасників справи.

17 червня 2020 року Головне управління Пенсійного фонду України в Житомирській області у строк та в порядку, визначеному ст.152, ч.1 ст.261 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) подав відзив на позовну заяву. В обґрунтування відзиву вказано, що перерахунок пенсії позивача є правомірним та здійснений на підставі довідки Управління Служби безпеки України в Житомирській області.

28 серпня 2020 року від Управління Служби безпеки України в Житомирській області надійшли пояснення по суті спору. По змісту яких вказано, що у зв`язку із тим, що 24.06.2020 набрало чинності рішення Великої Палати Верховного Суду у зразковій справі № 160/8324/19, яким рішення Касаційного адміністративного суду у складі Верховного Суду від 17.12.2019 про визнання протиправними дій та зобов`язання вчинити дії щодо підготовки та надання до управління Пенсійного фонду України нової довідки про розмір грошового забезпечення - залишено без змін, Управління Служби безпеки України в Житомирській області направлено до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області нову довідку про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 . Враховуючи зазначене, просить при ухваленні судом рішення врахувати, те, що Управління Служби безпеки України в Житомирській області виконано вимоги позовної заяви ОСОБА_1 повністю.

Відповідно до ухвали суду від 15.05.2020 зупинено провадження у справі до набрання чинності рішенням Верховного Суду у зразковій справі №160/8324/19 (номер провадження Пз/9901/20/19).

Згідно з ухвалою суду від 07.08.2020 провадження у справі поновлено розгляд справи продовжено за правилами спрощеного позовного провадження без проведення судового засідання та повідомлення учасників справи.

Зважаючи на незначну складність справи, суд вважає за необхідне розглянути її в порядку п.2 ч.1 ст.263 КАС України.

У відповідності до частини 4 статті 243 КАС України судове рішення, постановлене у письмовому провадженні, повинно бути складено у повному обсязі не пізніше закінчення встановлених цим Кодексом строків розгляду відповідної справи, заяви або клопотання.

Згідно з частиною 5 статті 250 КАС України датою ухвалення судового рішення в порядку письмового провадження є дата складення повного судового рішення.

Дослідивши матеріали справи, всебічно і повно з`ясувавши всі фактичні обставини справи, об`єктивно оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд дійшов наступних висновків.

Судом встановлено, що ОСОБА_1 полковник Служби безпеки України у відставці з 30.12.2005 згідно з наказом Управління Служби безпеки України в Житомирській області від 28.12.2005 №141-ос (а.с.26).

ОСОБА_1 перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Житомирській області та отримує пенсію за вислугу років відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".

03.10.2018 позивач звертався до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області із заявою, в якій вказав, що у травні 2018 року він отримав перераховану Головним управлінням Пенсійного фонду України в Житомирській області пенсію. Головне управління Пенсійного фонду України в Житомирській області при розрахунку суми підвищення пенсії, відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2018 року №103 безпідставно знизило розмір пенсії, не враховуючи надбавки, премії та інші види грошового утримання, які діяли на момент призначення пенсії, що призвело до невірного визначення розміру його пенсії та порушення його конституційних прав гарантованих державою. В прохальній частинні заяви просив здійснити перерахунок розміру пенсії, а саме у розрахунок розміру підвищення до пенсії врахувати призначені та виплачені йому надбавки, які зазначені в пенсійній справі, премії та інші види грошового забезпечення з моменту призначення пенсії (а.с.28-29).

Головне управління Пенсійного фонду України в Житомирській області листом від 17.10.2018 №К-4341 повідомило, що на виконання вимог Постанови, та на підставі довідки від 12.04.2018 №57/85-1531, виданої Управлінням Служби безпеки України в Житомирській області позивачу проведено перерахунок пенсії з 01.01.2018. Форма довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій з 01.01.2018 затверджена Постановою. У вищевказаній довідці зазначено, що розмір грошового забезпечення для проведення перерахунку пенсії складається з посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням та надбавки за вислугу років. Зазначена довідка не містить інших складових грошового забезпечення. Повідомлено, що перерахунок пенсії проведено у чіткій відповідності до діючих нормативно-правових актів (а.с.30).

23.05.2019 позивач звертався до Управління Служби безпеки України в Житомирській області із заявою, в якій просив надати довідки щодо звільнення позивача з військової служби, складових грошового забезпечення на час його звільнення, нормативно-правових актів на підставі яких здійснено нарахування пенсії, складових його грошового забезпечення станом на 01.03.2018 з зазначенням процентних надбавок, видів доплат, премій (а.с.31).

Листом від 03.06.2019 №57/15/К-170/276 Управління Служби безпеки України в Житомирській області повідомило, що з 01.01.2007 всі пенсійні справи передані до Головного Управління пенсійного фонду України в Житомирській області. У зв`язку з чим, у Управління не має можливості надати затребувану позивачем інформацію щодо складових грошового забезпечення, яка зберігається в пенсійній справі. Позивачу надано копію довідки про розмір грошового забезпечення станом на 01.03.2018 по посаді, з якої звільнено позивача (а.с.32-34).

11 лютого 2020 року позивач звернувся до Головного Управління пенсійного фонду України в Житомирській області з заявою, в якій просив:

- здійснити з 05 березня 2019 року по 31 грудня 2019 року перерахунок та виплату його пенсії із врахуванням 100% суми підвищення пенсії, визначеної станом на 01 січня 2018 року відповідно до довідки УСБУ в Житомирській області від 12.04.2018 та раніше виплачених сум і заборгованості по виплатах.

- забезпечити повернення йому перерахованої суми боргу в повному розмірі та зазначити суму боргу, порядок і строки його погашення Головним управлінням Пенсійного фонду України в Житомирській області;

- звернутися до уповноваженого органу Служби безпеки України з вимогою надати нову довідку про розмір грошового забезпечення та включення в обрахування пенсії всіх його видів за відповідною посадою, яку він обіймав до звільнення з військової служби в запас і виходу па пенсію, станом на 05.03.2019 із обов`язковим зазначенням відомостей про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (а.с.38-49).

Листом від 18.02.2020 №398-892/К-02/8-0600/20 Головне Управління пенсійного фонду України в Житомирській області повідомило, що грошове забезпечення становить 13845,00 грн, в тому числі: посадовий оклад - 7750,00 грн, оклад за військове звання - 1480,00 грн, надбавка за вислугу років 50 % - 4615,00 грн. У результаті проведеного перерахунку за рішенням суду основний розмір пенсії позивача становить 10660,65 грн (13845,00 грн х 77 %). Повідомлено, що після 01.01.2018 рішення Кабінету Міністрів України про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб, не приймалось. У разі прийняття рішення про проведення перерахунку, такий перерахунок буде здійснений у терміни, визначені законодавством (а.с.50).

13.03.2020 позивач звернувся з заявою до Управління Служби безпеки України в Житомирській області в якій вказує, що з 05.03.2019 - з дня набрання чинності судовим рішенням у справі №826/3858/18, виникли підстави для перерахунку пенсій, призначених згідно із Законом №2262-ХП, з урахуванням розміру посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням та відсоткової надбавки за вислугу років, а також додаткових видів грошового забезпечення, оскільки з цієї дати військовий пенсіонер має право на отримання пенсії, виходячи з розміру складових, розрахованих згідно з постановою №704 у відповідності до вимог статей 43 і 63 Закону Хо2262-ХП та статті 9 Закону №2011-ХІІ. Позивач просив підготувати та надати до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області оновлену довідку про розмір грошового забезпечення за посадою, яку він обіймав до виходу на пенсію, із зазначенням відомостей про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищення та премій) у відсоткових розмірах, не менших тих, з яких обчислювався основний розмір його пенсії до 01.03.2018 (надбавка, що передбачає допуск до державної таємниці (15%), надбавка за розвідувальну та контррозвідувальну діяльність (50%), надбавка за спеціальні завдання чи державну охорону (70%), надбавка за особливо важливі завдання (32%), надбавка за роботу з агентурою на конфіденційній основі (20%), премія (10%) для приведення у належний розмір та здійснення обчислення і перерахунку його пенсії з 05.03.2019, у відповідності до вимог статей 43 і 63 Закону №2262-ХП, статті 9 Закону №2011-XII та з врахуванням положень постанови Кабінету Міністрів України №704, і подальшої її виплати Головним управлінням Пенсійного фонду України в Житомирській області з 01.04.2019 (а.с.51-55).

З метою отримання довідки про розмір грошового забезпечення позивач 18.03.2020 звертався до голови Служби безпеки України з відповідною заявою (а.с.59-63).

Листом від 19.03.2020 №22/4/К-2070/67 Управління режиму, документального забезпечення і контролю Служби безпеки України повідомило, що звернення направлено для розгляду до Управління Служби безпеки України в Житомирській області (а.с.66).

Листом від 27.03.2020 Управління Служби безпеки України в Житомирській області повідомило, що на цей час відсутні правові підстави щодо видачі Управління Служби безпеки України в Житомирській області нових довідок про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії (а.с.58).

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає наступне.

Спеціальним законом, який регулює правовідносини у сфері пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, є Закон України від 09 квітня 1992 року № 2262-ХІІ "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (далі - Закон №2262-ХІІ).

Відповідно до ч.3, 4 ст.63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (в редакції на момент призначення пенсії) усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв`язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв`язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством. Перерахунок пенсій здійснюється на момент виникнення права на перерахунок пенсій і провадиться у строки, встановлені частиною другою статті 51 цього Закону.

Законом України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України" від 06.12.2016 № 1774-VIII частину 4 статті 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" викладено у такій редакції: "усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв`язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій" (набрання чинності з 01.01.2017).

Таким чином, починаючи з 01.01.2017 законодавцем змінено правові підстави перерахунку пенсії військовослужбовцям та віднесено до повноважень Кабінету Міністрів України визначати умови, порядок проведення перерахунку пенсії та встановлювати розміри проведених виплат.

Урядовим рішенням передбачено набрання чинності з 1 березня 2018 р. постановою Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 р. № 704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб" та визначено порядок перерахунку і виплати пенсій, що призначені згідно із Законом України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".

Зокрема, постановою Кабінету Міністрів України "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб" від 21.02.2018 № 103 (надалі - постанова № 103) передбачено, що військовослужбовцям та деяким іншим особам перерахунок пенсій здійснюватиметься із урахуванням трьох складових оновленого грошового забезпечення, визначеного на 1 березня 2018 року - окладу за посадою, військовим (спеціальним) званням та надбавки за вислугу років. Виплата перерахованих пенсій здійснюватиметься поетапно починаючи з 1 січня 2018 року у таких розмірах: з 1 січня 2018 р. - 50 відсотків; з 1 січня 2019 р. по 31 грудня 2019 р. - 75 відсотків; з 1 січня 2020 р. - 100 відсотків суми підвищення пенсії, визначеного станом на 1 березня 2018 року. Органи Пенсійного фонду здійснюватимуть перерахунок пенсій на підставі довідок про складові оновленого грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, які будуть видані відповідними міністерствами та відомствами.

Відповідно до пункту 24 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженого постановою ПФУ від 30 січня 2007 року № 3-1, про виникнення підстав для проведення перерахунку пенсій згідно зі статтею 63 Закону № 2262-ХІІ уповноважені структурні підрозділи зобов`язані у п`ятиденний строк після прийняття відповідного нормативно-правового акта, на підставі якого змінюється хоча б один з видів грошового забезпечення для відповідних категорій осіб, або у зв`язку з уведенням для зазначених категорій військовослужбовців нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, повідомити про це орган, що призначає пенсії. Органи, що призначають пенсії, протягом п`яти робочих днів після надходження такого повідомлення подають до відповідних уповноважених структурних підрозділів списки осіб, яким необхідно провести перерахунок пенсії (додаток № 5). Після одержання списків осіб уповноважені структурні підрозділи зазначають у них зміни розмірів грошового забезпечення для перерахунку раніше призначених пенсій і в п`ятиденний строк після надходження передають їх до відповідних органів, що призначають пенсії.

Тотожні за змістом положення щодо процедури перерахунку раніше призначених пенсій військовослужбовців у разі зміни розміру їх грошового забезпечення містяться у пунктах 2, 3 Порядку № 45.

Судом встановлено, що відповідач у 2018 році здійснив перерахунок пенсії позивача з 01.01.2018, у 2018 році виплачувалось 50%, а у 2019 році виплачувалось 75% суми підвищення пенсії.

В той час, рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 12 грудня 2018 року у справі № 826/3858/18 визнано протиправними та нечинними пункти 1, 2 постанови Кабміну від 21 лютого 2018 року № 103 "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб" та зміни до Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", які затверджені відповідною постановою Уряду, оскільки спірна постанова встановлює відсоткове зменшення виплати пенсії військовослужбовцям та звужує складові грошового забезпечення, які підлягають врахуванню при обрахунку пенсії військовослужбовцям.

Постановою від 05 березня 2019 року Шостий апеляційний адміністративний суд апеляційну скаргу Кабінету Міністрів України залишив без задоволення, рішення Окружного адміністративного суду міста Києва від 12 грудня 2018 року - без змін.

Відповідно до ч.2 ст. 265 КАС України нормативно-правовий акт втрачає чинність повністю або в окремій його частині з моменту набрання законної сили відповідним рішенням суду.

Відповідно до ч.1 ст.325 КАС України постанова суду апеляційної інстанції набирає законної сили з дати її прийняття.

Таким чином, пункти 1 та 2 постанови Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2018 року № 103 "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб" та зміни до пункту 5 і додатку 2 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військ служби, та деяких інших осіб" втратили чинність з 05 березня 2019 року, як того вимагає ч.2 ст.265 КАС України.

Отже, з 05 березня 2019 року пенсія позивачу підлягає виплаті у розмірі 100% суми підвищення пенсії.

Суд звертає увагу, що дана справа в частині визнання протиправними дій Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області щодо зменшення розміру пенсії позивача за рахунок виплати з 05 березня 2019 року 75% суми підвищення пенсії та зобов`язання провести перерахунок та виплату його пенсії із врахуванням раніше виплачених сум з 01 квітня 2019 року з урахуванням 100% суми підвищення пенсії, визначеного станом на 01 березня 2018 року є типовою щодо справи № 160/3586/19, а відповідно до ч.3 ст.291 КАС України, при ухваленні рішення у типовій справі, яка відповідає ознакам, викладеним у рішенні Верховного суду за результатами розгляду зразкової справи, суд має враховувати правові висновки Верховного Суду, викладені у рішенні за результатами розгляду зразкової справи.

Згідно висновків Великої Палати Верховного суду, викладених в рішенні від 06.08.2019 та постанові від 11.03.2020 по справі № 160/3586/19, у зв`язку із скасуванням пункту 2 постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 №103 рішенням Окружного адміністративного суду м.Києва від 12 грудня 2018 року у справі №2826/3858/18, яке залишено без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 05 березня 2019 року, обмеження щодо часткової виплати суми підвищення до пенсії скасовано, отже, з 05 березня 2019 року пенсія позивачу підлягає виплаті у розмірі 100 відсотків суми підвищення пенсії.

Таким чином, суд дійшов висновку, що дії Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області щодо зменшення розміру пенсії позивачу за рахунок виплати з 05 березня 2019 року 75 відсотків суми підвищення пенсії, визначеного станом на 01 березня 2018 року, є протиправними.

У зв`язку з вказаним, суд дійшов висновку про наявність підстав для задоволення позову в частині зобов`язання Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області провести перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 із врахуванням раніше виплачених сум з 05 березня 2019 року з урахуванням 100 відсотків суми підвищення пенсії, визначеного станом на 01 березня 2018 року.

Щодо вимог про визнання протиправними дій Управління Служби безпеки України в Житомирській області та зобов`язання підготувати та надати у розумний строк до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області нову (оновлену) довідку про розмір грошового забезпечення позивача за посадою, яку він обіймав до виходу на пенсію, станом на 05.03.2019, у відповідності до вимог статей 43 і 63 Закону України №2262-XII від 09.04.1992 "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", статті 9 Закону України №2011-XII від 20.12.1991 "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" та з врахуванням положень постанови Кабінету Міністрів України №704 від 30.08.2017 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб", із обов`язковим зазначенням відомостей про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, для проведення з 01.04.2019 перерахунку основного розміру його пенсії.

Порядок проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 № 45 (далі - Порядок № 45).

Відповідно до пунктів 1, 2, 3 Порядку № 45 (в редакції, чинній до 21.02.2018) перерахунок раніше призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (далі - Закон) пенсій проводиться у разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом (далі - особи), або у зв`язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством.

Пенсійний фонд України повідомляє у п`ятиденний строк з моменту надходження інформації від державних органів своїм головним управлінням в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі (далі - головні управління Пенсійного фонду України) про підстави для проведення перерахунку пенсій та про необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку (далі - списки).

Головні управління Пенсійного фонду України складають у десятиденний строк з моменту надходження зазначеної інформації списки за формою згідно із додатком 1 та подають їх органам, які уповноважені рішеннями керівників державних органів видавати довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії.

На підставі списків уповноважені органи готують для перерахунку пенсії довідки про розмір грошового забезпечення кожної особи, зазначеної в списку, за формою згідно із додатком 2 (далі - довідка) та у місячний строк подають їх головним управлінням Пенсійного фонду України.

Довідки видаються державним органом, з якого особи були звільнені із служби, якщо інше не передбачено цим Порядком.

Підготовка та подання довідки про розмір грошового забезпечення є завершальним (п`ятим) етапом процедури доведення до відома органів Пенсійного фонду України інформації про наявність підстав для прийняття рішення про проведення перерахунку пенсії.

Пунктом 5 Порядку визначено, що для перерахунку пенсій грошове забезпечення враховується у розмірі, встановленому за відповідною посадою (посадами), в межах визначеної законодавством максимальної величини бази нарахування єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування з урахуванням таких його видів:

- посадовий оклад, оклад за військовим (спеціальним) званням та відсоткова надбавка за вислугу років - у розмірах, установлених Кабінетом Міністрів України або керівником державного органу у межах його повноважень на момент виникнення права на перерахунок за відповідною посадою та військовим (спеціальним) званням;

- надбавки за знання та використання в роботі іноземної мови, почесне звання "заслужений" чи "народний", службу в умовах режимних обмежень, спортивні звання, доплата за науковий ступінь кандидата або доктора наук та вчене звання - у розмірах, установлених Кабінетом Міністрів України на момент виникнення права на перерахунок, якщо вони були фактично встановлені особі;

- щомісячні надбавки, доплати та підвищення, конкретні розміри яких за відповідними посадами (категоріями) установлені Кабінетом Міністрів України - у зазначених розмірах на момент виникнення права на перерахунок;

- інші щомісячні надбавки, доплати (крім доплати, розмір якої визначається як різниця між розміром грошового забезпечення до і після запровадження нових умов його виплати), підвищення та щомісячна премія - у середніх розмірах, що фактично виплачені за місяць, у якому виникло право на перерахунок пенсії за відповідною посадою (посадами) у тому державному органі, звідки особа звільнилася на пенсію;

- щомісячні надбавки за особливі умови служби (крім надбавки за службу у віддаленій місцевості) особам, звільненим з військової служби, які проходили службу та обслуговували ядерну зброю на об`єктах "С", у складальних бригадах ремонтно-технічних баз, у складі екіпажів атомних підводних човнів, на території військових полігонів, де проводилися випробування ядерної зброї або навчання із застосуванням такої зброї, та у військових частинах, що обслуговували космодром "Байконур", якщо такі надбавки виплачувалися їм на день звільнення із служби у відсотках посадового окладу, що встановлювалися до 1 січня 2008 р. для обчислення розміру пенсії, але не більше розміру надбавок за особливі умови служби відповідно до законодавства.

Додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, скасовані чи такі, що не виплачуються на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною посадою (посадами), крім зазначених у абзаці шостому цього пункту, для перерахунку пенсії не враховуються.

Зі змісту наведених норм вбачається, що для перерахунку пенсій враховується лише таке грошове забезпечення, яке існувало на момент виникнення права на перерахунок та у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Як попередньо зазначалось, рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 12.12.2018, залишеним без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 05.03.2019, в адміністративній справі №826/3858/18, визнано протиправними та нечинними пункти 1, 2 постанови №103 та зміни до пункту 5 і додатку 2 Порядку №45.

Оскільки зміни, внесені постановою №103, зокрема до додатку 2 до Порядку № 45, в якому визначено форму довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії, були визнані судом протиправними та нечинними, відтак з 05.03.2019 - дня набрання законної сили рішенням у справі №826/3858/18 діє редакція додатку 2 до Порядку № 45, яка діяла до зазначених змін.

Отже, з 05.03.2019 - з дня набрання чинності судовим рішенням у справі №826/3858/18 виникли підстави для перерахунку пенсій, призначених згідно із Законом №2262-ХІІ, з урахуванням розміру посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням та відсоткової надбавки за вислугу років, а також додаткових видів грошового забезпечення, оскільки саме з цієї дати ОСОБА_1 має право на отримання пенсії, виходячи з розміру складових, розрахованих згідно з постановою №704 у відповідності до вимог статей 43 і 63 Закону №2262-ХІІ та статті 9 Закону №2011-ХІІ.

Наведена позиція узгоджується із висновком суду, викладеним у рішенні Верховного Суду у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду від 17 грудня 2019 року за результатами розгляду зразкової адміністративної справи № 160/8324/19.

Підсумовуючи наведене, суд дійшов до висновку, що Управління Служби безпеки України в Житомирській області листом від 27.03.2020 відмовивши позивачу у направленні до Головного управління Пенсійного фонд України у Житомирській області оновленої довідки про розмір грошового забезпечення позивача станом на 05.03.2019 із зазначенням відомостей про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії допустив протиправні дії.

Водночас, зі змісту пояснень Управління Служби безпеки України в Житомирській області та долучених до матеріалів справи доказів встановлено, що у зв`язку з набранням 24.06.2020 чинності рішенням Великої Палати Верховного Суду у зразковій справі № 160/8324/19, Управлінням Служби безпеки України в Житомирській області направлено до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області, нову довідку про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 від 26.08.2020 №57/85-2632 до складу якої включено посадовий оклад, оклад за військовим званням, надбавку за вислугу років, надбавку за особливості проходження служби, надбавку за службу в умовах режимних обмежень, доплата військовослужбовцям оперативних підрозділів, які постійно співпрацюють з особами, залученими до участі в оперативно-розшуковій діяльності на конфіденційній основі, преміювання (а.с.117).

Вказану довідку разом із листом від 26.08.2020 №57/11190 Управління Служби безпеки України в Житомирській області направило до Головного управління Пенсійного фонду України у Житомирській області (а.с.116).

З огляду на наведене, з урахуванням встановлених обставин справи та факту направлення Управлінням Служби безпеки України в Житомирській області оновленої довідки, підстав для зобов`язання підготувати та надати у розумний строк до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області нову (оновлену) довідку про розмір грошового забезпечення позивача за посадою, яку він обіймав до виходу на пенсію, станом на 05.03.2019 для проведення з 01.04.2019 перерахунку основного розміру його пенсії судом не встановлено, у зв`язку з чим, у задоволенні позову в цій частині слід відмовити.

З приводу позовної вимоги про зобов`язання Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області виплачувати позивачу призначену йому пенсію, перераховану на підставі нової (оновленої) довідки Управління Служби безпеки України в Житомирській області про розмір грошового забезпечення станом на 05.03.2019 без обмеження її максимальним розміром з 01.04.2019 суд зазначає наступне.

Частиною 1 та 2 статті 77 КАС України встановлено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Тобто позивач повинен довести, що дійсно має право чи інтерес, про захист якого він просить, та відповідно до приписів частини 1 статті 77 КАС України довести обставину дійсного (фактичного) порушення відповідачем прав чи інтересів позивача належними та допустимими доказами.

Незважаючи на обов`язок, встановлений частиною 2 статті 77 КАС України щодо доказування суб`єктом владних повноважень правомірності свого рішення, дій чи бездіяльності, процесуальне законодавство не звільняє позивача від обов`язку доказувати ті обставини, на яких ґрунтуються його вимоги.

Як встановлено з матеріалів справи, доказів звернення позивача до Головного управлінні Пенсійного фонду України в Житомирській області із заявою здійснити перерахунок пенсії з урахуванням оновленої довідки Управління Служби безпеки України в Житомирській області до матеріалів справи не надано.

Доказів відмови Головного управлінні Пенсійного фонду України в Житомирській області у такому перерахунку суду також не надано.

У зв`язку з наведеним, судом не може бути встановлено факт наявності або відсутності порушення прав ОСОБА_1 під час проведення перерахунку пенсії за оновленою довідкою.

Згідно з ч.2ст. 9 КАС України суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього кодексу, в межах позовних вимог.

Відповідно до статті 55 Конституції України кожному гарантується право на оскарження в суді рішень, дій чи бездіяльності органів державної влади, органів місцевого самоврядування, посадових і службових осіб. Кожен має право будь-якими не забороненими законом засобами захищати свої права і свободи від порушень і протиправних посягань.

Завданням адміністративного судочинства згідно з частиною 1 статті 2 КАС України є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб`єктів владних повноважень.

Статтею 5 КАС України визначено право на судовий захист і передбачено, що кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішеннями, діями чи бездіяльністю суб`єкта владних повноважень порушені її права, свободи або інтереси.

Згідно з ч.2ст.5 КАС України захист порушених прав, свобод чи інтересів особи, яка звернулася до суду, може здійснюватися судом також в інший спосіб, який не суперечить закону і забезпечує ефективний захист прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб`єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб`єктів владних повноважень.

З наведеного випливає, що завдання адміністративного судочинства полягає у захисті саме порушених прав особи в публічно-правових відносинах. При цьому захист прав, свобод та інтересів осіб передбачає наявність встановленого судом факту їх порушення.

Таким чином, гарантоване статтею 55 Конституції України й конкретизоване у законах України право на судовий захист передбачає можливість звернення до суду за захистом порушеного права, але вимагає, щоб стверджувальне порушення було обґрунтованим.

Відсутність порушеного права чи невідповідність обраного позивачем способу його захисту способам, визначеним законодавством, встановлюється при розгляді справи по суті, і є підставою для прийняття судом рішення про відмову в позові.

Судом встановлено та підтверджується матеріалами справи, що позивачем не надано належних та допустимих доказів, які б доводили наявність порушеного права.

Якщо право особи не є порушеним, то, відповідно, воно не може бути захищеним судом, а тому відсутність порушеного права є підставою для відмови у задоволенні адміністративного позову.

Таким чином, у задоволенні позову в частині зобов`язання Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області виплачувати позивачу призначену йому пенсію, перераховану на підставі нової (оновленої) довідки Управління Служби безпеки України в Житомирській області про розмір грошового забезпечення станом на 05.03.2019 без обмеження її максимальним розміром з 01.04.2019 слід відмовити.

Приписами статті 90 КАС України встановлено, що суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні. Жодні докази не мають для суду наперед встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв`язок доказів у їх сукупності.

З огляду на викладене, суд дійшов до висновку, що позовні вимоги слід задовольнити частково.

З приводу розподілу судових витрат, суд зазначає наступне.

Як встановлено з матеріалів справи, позивачем при подачі до суду позовної заяви було сплачено судовий збір у розмірі 2522,40 грн, про, що свідчать квитанції №1012213694 від 28.04.2020 та №1012375499 від 13.05.2020 (а.с.21,74).

Частиною 3 статті 139 КАС України встановлено, що при частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог. При цьому суд не включає до складу судових витрат, які підлягають розподілу між сторонами, витрати суб`єкта владних повноважень на правничу допомогу адвоката та сплату судового збору.

З урахуванням часткового задоволення позову, суд приходить до висновку про необхідність стягнення з Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області 840,80 грн сплаченого судового збору та з Управління Служби безпеки України в Житомирській області 420,40 грн сплаченого судового збору.

На підставі викладеного, керуючись статтями 242-246 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

вирішив:

Позов задовольнити частково.

Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області щодо зменшення розміру пенсії ОСОБА_1 за рахунок виплати з 05 березня 2019 року 75 відсотків суми підвищення пенсії, визначеного станом на 01 березня 2018 року.

Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Житомирській області провести перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 з 05 березня 2019 року з урахуванням 100 відсотків суми підвищення пенсії, визначеного станом на 01 березня 2018 року.

Визнати протиправними дії Управління Служби безпеки України в Житомирській області щодо відмови листом від 27.03.2020 у виготовленні та наданні до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області оновленої довідки про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 , у відповідності до вимог статей 43 і 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" від 09.04.1992 № 2262-ХП, положень постанови Кабінету Міністрів України "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб" від 30.08.2017 №704 із обов`язковим зазначенням відомостей про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премій.

У задоволенні решти позовних вимог - відмовити.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області (вул.Ольжича,7, м.Житомир, 10003, код ЄДРПОУ 13559341) 840,80 грн та з Управління Служби безпеки України в Житомирській області (вул.Фещенка-Чопівського,7, м.Житомир, 10008, ЄДРПОУ 20001510) 420,40 грн на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , інд. код НОМЕР_1 ) понесених судових витрат.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

Рішення суду може бути оскаржене до Сьомого апеляційного адміністративного суду через Житомирський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Суддя В.А. Панкеєва