Рішення № 92038277, 07.09.2020, Дніпропетровський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
07.09.2020
Номер справи
160/6502/20
Номер документу
92038277
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД РІШЕННЯ ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

07 вересня 2020 року Справа № 160/6502/20

Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді Турлакової Н.В.

розглянувши у письмовому провадженні у місті Дніпро адміністративну справу за позовною заявою ОСОБА_1 до Фонду гарантування вкладів фізичних осіб про визнання протиправною відмову та стягнення суми, -

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернулася до Дніпропетровського окружного адміністративного суду із позовом до Фонду гарантування вкладів фізичних осіб про визнання протиправною відмову та стягнення майнової шкоди, в якому просить:

- визнати протиправною відмову Фонду гарантування вкладів фізичних осіб у виплаті ОСОБА_1 гарантованої суми відшкодування коштів за вкладом (депозитом) за рахунок коштів Фонду гарантування вкладів фізичних осіб за договором банківського вкладу (депозиту) №77486 від 11.02.2015р., оформлену листом Фонду гарантування вкладів фізичних осіб від 12.06.2020 року за вих.№ 02-036-7688/20;

- стягнути з Фонду гарантування вкладів фізичних осіб на користь ОСОБА_1 гарантовану суму відшкодування коштів за вкладом (депозитом) за договором банківського вкладу №77486 від 11.02.2015р. у розмірі 155000,00грн. за рахунок коштів Фонду гарантування вкладів фізичних осіб.

В обґрунтування позовних вимог позивач посилається на те, що всупереч включення ОСОБА_1 до Переліку вкладників, які мають право на відшкодування коштів за вкладами на підставі судового рішення від 20.09.2019 року, відповідач фактично відмовив позивачу у виплаті гарантованої суми відшкодування за вкладом. Право позивача на отримання гарантованої суми відшкодування коштів за вкладом за рахунок коштів Фонду підтверджено постановою Верховного Суду від 20.09.2019 року у справі №804/2844/17, проте, уповноваженою особою Фонду та Фондом не вжито всіх достатніх заходів щодо виконання судового рішення у справі №804/2844/17 та не проведено відшкодування коштів в межах гарантованої суми вкладу, тобто фактично вкладнику відмовлено у виплаті коштів за вкладом за рахунок коштів Фонду.

У відзиві на адміністративний позов відповідач зазначив, що процедуру ліквідації ПАТ КБ “Стандарт” завершено 16.05.2020 року, а тому повноваження відповідача як ліквідатора банку припинено, як і повноваження уповноваженої особи відповідача на ліквідацію банку. Фонд гарантування вкладів фізичних осіб завершує виплату гарантованих сум відшкодування коштів за вкладами у день подання документів для внесення до Єдиного державного реєстру юридичних осіб запису про ліквідацію банку як юридичної особи. При цьому, Закон України “Про систему гарантування вкладів фізичних осіб” є спеціальним законом та має пріорітет відносно інших законодавчих актів України, правовідносини між позивачем та відповідачем регулюються виключно Законом України “Про систему гарантування вкладів фізичних осіб”. Відповідач звертає увагу, що позивача не було включено до Загального реєстру вкладників, які мають право на відшкодування, а тому у відповідача були відсутні підстави для виплати позивачу коштів у межах гарантованої суми за вкладом. Уповноваженою особою відповідача на ліквідацію банку не надавалися відповідачу зміни та доповнення стосовно включення позивача до Загального реєстру вкладників, які мають право на відшкодування за рахунок коштів Фонду гарантування вкладів фізичних осіб. Відповідач не допускав та не вчиняв жодних протиправних дій/бездіяльності відносно позивача. Постанова Верховного Суду у справі №804/2844/17, на яку посилається позивач у позові, прийнята 20.09.2019 року, тобто вже після внесення до Єдиного державного реєстру юридичних осіб запису про ліквідацію банку як юридичної особи, при цьому відповідач не є правонаступником ПАТ КБ “Стандарт”. Відповідач вказує, що кошти Фонду не включаються до Державного бюджету України, не підлягають вилученню і можуть використовуватися Фондом виключно для цілей визначених статтею 20 Закону України “Про систему гарантування вкладів фізичних осіб”.

Ухвалою суду від 07.07.2020 року відкрито провадження у справі та відповідно до частини 2 статті 257 КАС України ухвалено здійснювати розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін.

Дослідивши чинне законодавство та матеріали справи, суд доходить наступних висновків.

Судом встановлено та матеріалами справи підтверджено, що 11 лютого 2015 року між ОСОБА_2 та Публічним акціонерним товариством «Комерційний банк «Стандарт» було укладено договір банківського вкладу № 77486. Відповідно до пункту 1.1. Договору № 77486 ОСОБА_1 внесла, а ПАТ КБ «Стандарт» прийняв на депозитний рахунок № НОМЕР_1 грошові кошти в сумі 155 000 (сто п`ятдесят п`ять тисяч гривень) 00 копійок. Пунктом 1.2. Договору № 77486 передбачено, що вклад вноситься на строк, що обчислюється з дати його зарахування на рахунок по дату повернення вкладу. Датою повернення вкладу за договором № 77486 є 11 березня 2015 року.

На підставі постанови Правління Національного банку України від 19.02.2015 № 116 “Про віднесення Публічного акціонерного товариства “КОМЕРЦІЙНИЙ БАНК “СТАНДАРТ” до категорії неплатоспроможних, виконавчою дирекцією Фонду гарантування вкладів фізичних осіб 19.02.2015 року прийнято рішення № 38 про запровадження з 20.02.2015 тимчасової адміністрації та призначення уповноваженої особи Фонду гарантування вкладів фізичних осіб на тимчасову адміністрацію в публічне акціонерне товариство “КОМЕРЦІЙНИЙ БАНК” СТАНДАРТ”.

Виконавча дирекція Фонду гарантування вкладів прийняла рішення № 101 від 18 травня 2015 року про продовження строків здійснення тимчасової адміністрації у ПАТ “КБ “СТАНДАРТ” до 18 червня 2015 року.

Відповідно до постанови Правління НБУ від 18 червня 2015 року № 385 “Про відкликання банківської ліцензії та ліквідацію ПАТ “КБ “СТАНДАРТ” виконавчою дирекцією Фонду гарантування прийнято рішення від 19 червня 2015 року № 120 “Про початок процедури ліквідації ПАТ КБ “СТАНДАРТ” з 19 червня 2015 року до 18 червня 2016 року включно.

Виконавча дирекція Фонду гарантування вкладів прийняла рішення від 02 червня 2016 року № 903, яким продовжено строки здійснення процедури ліквідації ПАТ “КБ “СТАНДАРТ” на два роки до 18 червня 2018 року включно.

Після чого, рішенням від 07 червня 2018 року № 1585 виконавча дирекція Фонду гарантування вкладів продовжила строки здійснення процедури ліквідації ПАТ “КБ “СТАНДАРТ” строком на один рік з 19 червня 2018 року до 18 червня 2019 року включно.

Постановою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 06.06.2017 року та ухвалою Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду від 14.09.2017 року, прийнятими за результатом розгляду справи № 804/2844/17 за позовом ОСОБА_1 до Уповноваженої особи Фонду гарантування вкладів фізичних осіб на ліквідацію Публічного акціонерного товариства «Комерційний банк «Стандарт» Ірклієнка Юрія Петровича, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору - Фонд гарантування вкладів фізичних осіб про визнання бездіяльності протиправною та зобов`язання вчинити певні дії, позовні вимоги ОСОБА_3 були залишені без задоволення.

20 вересня 2019 року постановою Верховного Суду у складі Касаційного адміністративного суду касаційну скаргу ОСОБА_1 було задоволено, постанову Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 06.06.2017 року та ухвалу Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду від 14.09.2017 року скасовано, та прийнято у справі М 804/2844/17 нову постанову, якою позов ОСОБА_1 задоволено.

Визнано протиправною бездіяльність та зобов`язано Уповноважену особу Фонду гарантування вкладів фізичних осіб на ліквідацію Публічного акціонерного товариства «Комерційний банк «Стандарт» внести доповнення та включити ОСОБА_1 до Переліку вкладників, які мають право на відшкодування коштів за вкладами за рахунок Фонду гарантування вкладів фізичних осіб на підставі Договору банківського вкладу № 77486 від 11.02.2015 року.

Зобов`язано Уповноважену особу Фонду гарантування вкладів фізичних осіб на ліквідацію Публічного акціонерного товариства «Комерційний банк «Стандарт» подати до Фонду гарантування вкладів фізичних осіб інформацію щодо ОСОБА_1 , як вкладника, який має право на відшкодування коштів за вкладами, що містяться на рахунку № НОМЕР_1 за рахунок Фонду гарантування вкладів фізичних осіб.

Також судом на підставі інформації, яка міститься у ЄДРПОУ, встановлено, що 16.05.2019 року внесено запис про припинення юридичної особи ПАТ “КБ “Стандарт”.

Правові, фінансові та організаційні засади функціонування системи гарантування вкладів фізичних осіб, повноваження Фонду гарантування вкладів фізичних осіб, порядок виплати Фондом відшкодування за вкладами встановлені Законом України “Про систему гарантування вкладів фізичних осіб”. (далі - Закон № 4452-VI)

Відповідно до ч.1 ст.3 Закону України “Про систему гарантування вкладів фізичних осіб” встановлено, що Фонд є установою, що виконує спеціальні функції у сфері гарантування вкладів фізичних осіб та виведення неплатоспроможних банків з ринку і ліквідації банків у випадках, встановлених цим Законом.

Управління поточною діяльністю Фонду здійснює виконавча дирекція Фонду (частина перша статті 11 Закону № 4452-VI).

Повноваження виконавчої дирекції Фонду визначені в статті 12 Закону № 4452-VI.

Зокрема, відповідно до пунктів 2, 4 частини третьої цієї статті виконавча дирекція Фонду у сфері забезпечення відшкодування коштів за вкладами визначає порядок відшкодування Фондом коштів за вкладами відповідно до розділу V цього Закону; приймає рішення про відшкодування коштів за вкладами у разі прийняття Національним банком України рішення про відкликання банківської ліцензії та ліквідації банку.

Відповідно до статті 26 Закону № 4452-VI Фонд гарантує кожному вкладнику банку відшкодування коштів за його вкладом. Фонд відшкодовує кошти в розмірі вкладу, включаючи відсотки, нараховані на день початку процедури виведення Фондом банку з ринку, але не більше суми граничного розміру відшкодування коштів за вкладами, встановленого на дату прийняття такого рішення, незалежно від кількості вкладів в одному банку. Сума граничного розміру відшкодування коштів за вкладами не може бути меншою 200000 гривень. Адміністративна рада Фонду не має права приймати рішення про зменшення граничної суми відшкодування коштів за вкладами.

Вкладник - це фізична особа (крім фізичних осіб - суб`єктів підприємницької діяльності), яка уклала або на користь якої укладено договір банківського вкладу (депозиту), банківського рахунку або яка є власником іменного депозитного сертифіката ( п.4 ч.1 ст. 2 Закону № 4452- VI).

Гарантії Фонду не поширюються на відшкодування коштів за вкладами у випадках, передбачених цим Законом (ч.1 ст.26 Закону № 4452- VI).

Відповідно до ч.2 ст.26 Закону № 4452- VI вкладник набуває право на одержання гарантованої суми відшкодування коштів за вкладами за рахунок коштів Фонду в межах граничного розміру відшкодування коштів за вкладами після прийняття рішення про відкликання банківської ліцензії та ліквідацію банку.

Порядок визначення вкладників, які мають право на відшкодування коштів за вкладами, визначено статтею 27 Закону № 4452-VI.

Так, згідно статті 27 Закону № 4452-VI Уповноважена особа Фонду складає перелік рахунків вкладників та визначає розрахункові суми відшкодування коштів за вкладами за рахунок коштів Фонду відповідно до вимог цього Закону та нормативно-правових актів Фонду станом на день початку процедури виведення Фондом банку з ринку.

Нарахування відсотків за вкладами припиняється у день початку процедури виведення Фондом банку з ринку (у разі прийняття Національним банком України рішення про відкликання банківської ліцензії та ліквідацію банку з підстав, визначених частиною другою статті 77 Закону України "Про банки і банківську діяльність", - у день прийняття рішення про відкликання банківської ліцензії та ліквідацію банку).

Уповноважена особа Фонду протягом 15 робочих днів з дня початку процедури виведення Фондом банку з ринку формує:

1) перелік рахунків, за якими вкладники мають право на відшкодування коштів за вкладами за рахунок коштів Фонду, із визначенням сум, що підлягають відшкодуванню;

2) перелік рахунків вкладників, кошти яких не підлягають відшкодуванню Фондом відповідно до пунктів 4-6 частини четвертої статті 26 цього Закону;

3) переліки рахунків, за якими вкладники на індивідуальній основі отримують від банку відсотки за договорами, укладеними на умовах, що не є поточними ринковими умовами відповідно до статті 52 Закону України "Про банки і банківську діяльність", або мають інші фінансові привілеї від банку та осіб, які використовують вклад як засіб забезпечення виконання іншого зобов`язання перед цим банком, що не виконане;

4) перелік рахунків вкладників, що перебувають під арештом за рішенням суду;

5) перелік рахунків вкладників, вклади яких мають ознаки, визначені статтею 38 цього Закону. Кошти за такими вкладами виплачуються Фондом після проведення аналізу ознак, визначених статтею 38 цього Закону, у тому числі шляхом надіслання запитів клієнтам банку, у порядку та строки, встановлені Фондом, а також підтвердження відсутності таких ознак.

Виконавча дирекція Фонду затверджує реєстр відшкодувань вкладникам для здійснення виплат відповідно до наданого уповноваженою особою Фонду переліку рахунків, за якими вкладник має право на відшкодування коштів за вкладами за рахунок коштів Фонду. Фонд не пізніше ніж через 20 робочих днів з дня початку процедури виведення Фондом банку з ринку розміщує оголошення про початок відшкодування коштів вкладникам на офіційному веб-сайті Фонду.

Фонд також оприлюднює оголошення про початок відшкодування коштів вкладникам у газеті "Урядовий кур`єр" або "Голос України".

Інформація про вкладника в переліку рахунків вкладників має забезпечувати його ідентифікацію відповідно до законодавства.

Згідно частини 1 ст. 28 Закону № 4452- VI Фонд розпочинає виплату відшкодування коштів у національній валюті України в порядку та у черговості, встановлених Фондом, не пізніше 20 робочих днів (для банків, база даних про вкладників яких містить інформацію про більше ніж 500000 рахунків, - не пізніше 30 робочих днів) з дня початку процедури виведення Фондом банку з ринку.

Фонд здійснює виплату гарантованих сум відшкодування через банки-агенти, що здійснюють такі виплати в готівковій або безготівковій формі (за вибором вкладника).

Фонд не пізніше наступного дня після закінчення визначеного цим Законом строку ліквідації банку розміщує на офіційному веб-сайті Фонду оголошення про завершення Фондом виплат гарантованої суми відшкодування.

Відповідно до пунктів 4-5 розділу ІІІ Положення про порядок відшкодування Фондом гарантування вкладів фізичних осіб коштів за вкладами, затвердженого рішенням виконавчої дирекції Фонду гарантування вкладів фізичних осіб від 09.08.2012 №14, перелік складається станом на день отримання рішення про відкликання банківської ліцензії та ліквідацію банку.

Визначений у Переліку залишок гарантованої суми надається з урахуванням розрахункових сум, сплачених вкладнику протягом дії тимчасової адміністрації у неплатоспроможному банку.

Якщо вкладник не отримав свої вклади у межах суми граничного розміру відшкодування протягом дії тимчасової адміністрації, така сума відшкодування включається до Переліку.

Перелік складається в алфавітному порядку за прізвищами вкладників та подається до Фонду на паперових та електронних носіях разом із супровідним листом.

Інформація про вкладника в Переліку має забезпечувати його ідентифікацію відповідно до законодавства.

Перелік на паперових носіях (пронумерованих, прошитих) засвідчується підписом уповноваженої особи Фонду та відбитком печатки банку, що ліквідується, на електронних носіях подається на CD-дисках у csv файлі. Дані на паперових та електронних носіях повинні бути ідентичними.

Файл csv формується за структурою інформаційного рядка файла “Перелік вкладників” (додаток 9) та за правилами формування csv файлів (додаток 10).

Як передбачено у пунктах 2, 3 розділу IV Положення №14 Фонд складає на підставі Переліку загальний Реєстр вкладників, які мають право на відшкодування коштів за вкладами за рахунок Фонду, за формою, наведеною у додатку 11 до цього Положення (далі - Загальний Реєстр).

Загальний Реєстр складається на паперових та електронних носіях.

Загальний Реєстр на паперових носіях (пронумерованих, прошитих) підписується відповідальною особою, яка його склала, та засвідчується підписом директора-розпорядника та відбитком печатки Фонду, на електронних носіях - на CD-дисках у csv файлі. Дані на паперових та електронних носіях повинні бути ідентичними.

Файл csv формується за структурою інформаційного рядка файла “Загальний Реєстр/Реєстр переказів” (додаток 12) та за правилами формування csv файлів (додаток 10).

Виконавча дирекція Фонду приймає рішення про відшкодування коштів за вкладами та затверджує Загальний Реєстр протягом шести днів з дня отримання рішення про відкликання банківської ліцензії та ліквідацію банку.

Таким чином, процедурі виплати гарантованої суми вкладу передують наступні етапи:

1) формування Уповноваженою особою Фонду переліку рахунків, за якими вкладники мають право на відшкодування коштів за вкладами за рахунок коштів Фонду, із визначенням сум, що підлягають відшкодуванню;

2) складання Фондом гарантування вкладів фізичних осіб на підставі Переліку загальний Реєстр вкладників, які мають право на відшкодування коштів за вкладами за рахунок Фонду, за формою, наведеною у додатку 11 до цього Положення.

Відповідно до ч. 7 ст. 26 Закону України “Про систему гарантування вкладів фізичних осіб” від 23.02.2012 №4452-VI Фонд гарантування завершує виплату гарантованих сум відшкодування коштів за вкладами у день подання документів для внесення до ЄДР запису про ліквідацію банку як юридичної особи.

Відповідно до ст. 53 Закону України “Про систему гарантування вкладів фізичних осіб” 16 травня 2019 року внесено запис до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань № 10711110032025385 про державну реєстрацію припинення ПАТ “КБ “СТАНДАРТ” як юридичної особи, а отже, ліквідація банку вважається завершеною, а банк ліквідованим, що підтверджується інформацією, яка міститься в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань.

Згідно зі ст. 53 Закону України “Про систему гарантування вкладів фізичних осіб” від 23.02.2012 № 4452-VI рішення про передачу майна (активів та зобов`язань) неплатоспроможного банку спеціалізованій установі приймається виконавчою дирекцією Фонду не пізніше двох місяців до завершення строку ліквідації банку. Передача майна (активів та зобов`язань) спеціалізованій установі повинна бути завершена не пізніше строку ліквідації банку.

За результатами проведення ліквідації банку Фонд складає ліквідаційний баланс та звіт, що затверджуються виконавчою дирекцією Фонду.

Звіт складається відповідно до нормативно-правових актів Фонду і має містити, зокрема, відомості про реалізацію майна банку та задоволення вимог кредиторів та/або вичерпання можливостей здійснення заходів, спрямованих на задоволення вимог кредиторів.

Ліквідація банку вважається завершеною, а банк ліквідованим з моменту внесення запису про це до Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців.

У день внесення запису до Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців повноваження Фонду як ліквідатора щодо такого банку припиняються і Фонд надсилає Національному банку України звіт про завершення ліквідації банку.

Не пізніше наступного робочого дня після внесення запису до Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців про ліквідацію банку Фонд оприлюднює на офіційному веб-сайті Фонду інформацію про завершення процедури ліквідації банку та припинення банку як юридичної особи.

Як зазначає позивач та не спростовано відповідачем Уповноваженою особою Фонду на ліквідацію ПАТ “КБ “СТАНДАРТ” зміни та/або доповнення до переліку рахунків, за якими вкладники мають право на відшкодування коштів за вкладами за рахунок коштів Фонду щодо ОСОБА_1 до Фонду не передавались.

В той же час, право позивача на включення його до цього переліку встановлено постановою Верховного Суду у складі Касаційного адміністративного суду від 20.09.2019 року у справі № 804/2844/17.

Позивачем не зазначено та судом не встановлено, що ОСОБА_1 зверталася до Фонду гарантування вкладів фізичних осіб з заявою про включення її до загального Реєстру вкладників, які мають право на відшкодування коштів за вкладами за рахунок Фонду.

Враховуючи зазначене, суд погоджується з доводами відповідача, що права позивача не могли бути порушені внаслідок законних дій Фонду гарантування, оскільки у Фонду гарантування були відсутні правові підстави для здійснення відшкодування.

Тобто, в даному випадку, відсутня протиправна бездіяльність відповідача щодо невиплати ОСОБА_1 гарантованої суми відшкодування вкладу у відповідності до Закону України “Про систему гарантування вкладів фізичних осіб” в розмірі 155 000 грн., оскільки Уповноваженою особою Фонду не подано до Фонду інформацію про включення до переліку рахунків ОСОБА_1 , а позивач не звертався до Фонду гарантування вкладів фізичних осіб з заявою про включення його до загального Реєстр вкладників, які мають право на відшкодування коштів за вкладами за рахунок Фонду, за формою, наведеною у додатку 11 до цього Положення.

Таким чином, за наявності вищевказаних обставин у відповідача не виник обов`язок по складанню загального Реєстр вкладників, які мають право на відшкодування коштів за вкладами за рахунок Фонду із включенням до нього позивача.

Суд зауважує, що у цих правовідносинах Фонд виконує управлінські функції щодо виплати гарантованої державою суми відшкодування за банківським вкладом у межах граничного розміру за рахунок коштів Фонду незалежно від перебігу процедури ліквідації банку, продажу його майна.

Відповідно до пункту 3 Розділу І Положення про порядок відшкодування Фондом гарантування вкладів фізичних осіб коштів за вкладами, затвердженого рішенням виконавчої дирекції Фонду гарантування вкладів фізичних осіб № 14 від 09.08.2012, у редакції рішення виконавчої дирекції Фонду гарантування вкладів фізичних осіб № 823 від 26.05.2016 (далі – Положення), Фонд гарантує кожному вкладнику банку відшкодування коштів за його вкладом. Фонд відшкодовує кошти в розмірі вкладу, включаючи відсотки, станом на день початку процедури виведення Фондом банку з ринку, але не більше суми граничного розміру відшкодування коштів за вкладами, встановленого на цей день, незалежно, від кількості вкладів в одному банку. Сума граничного розміру відшкодування коштів за вкладами не може бути меншою 200000 гривень. Адміністративна рада Фонду не має права приймати рішення про зменшення граничної суми відшкодування коштів за вкладами.

Згідно з пунктом 15 Розділу III Положення Фонд здійснює виплату гарантованих сум відшкодування за заявами, що надіслані (подані) до Фонду не пізніше дня подання документів для внесення до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань запису про ліквідацію банку як юридичної особи.

Після здійснення виплат відшкодування за заявами, що надіслані (подані) до Фонду не пізніше дня подання документів для внесення до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань запису про ліквідацію банку як юридичної особи, отримання від банків-агентів звітів про виплати Фонд здійснює відображення в обліку списання зобов`язань Фонду з виплати відшкодування вкладникам, які не отримали відшкодування.

Таким чином, відповідач завершив виплату гарантованих сум відшкодування коштів за вкладами у день подання документів для внесення до Єдиного державного реєстру юридичних осіб запису про ліквідацію банку як юридичної особи, тобто 16.05.2019 року. Відповідач не пізніше наступного дня після закінчення визначеного цим Законом строку ліквідації банку розмістив на офіційному веб-сайті Фонду оголошення про завершення Фондом виплат гарантованої суми відшкодування.

За вказаних обставин відповідач в силу прямої вказівки закону України не в праві здійснити виплату позивачу саме гарантованих сум відшкодування коштів за вкладами у відповідності до норм Закону України “Про систему гарантування вкладів фізичних осіб”.

Юридичний факт неплатоспроможності банку є підставою для виникнення правовідносин щодо відшкодування вкладникам їх вкладів за рахунок коштів Фонду, проте процес ліквідації має окремий перебіг і не впливає на обсяг гарантованого державою відшкодування вкладникам.

Решта доводів та заперечень сторін висновків суду по суті заявлених позовних вимог не спростовують. Слід зазначити, що згідно практики Європейського суду з прав людини та зокрема, рішення у справі “Серявін та інші проти України” від 10 лютого 2010 року, заява 4909/04, відповідно до п. 58 якого суд повторює, що згідно з його усталеною практикою, яка відображає принцип, пов`язаний з належним здійсненням правосуддя, у рішеннях судів та інших органів з вирішення спорів мають бути належним чином зазначені підстави, на яких вони ґрунтуються.

Хоча пункт 1 статті 6 Конвенції зобов`язує суди обґрунтовувати свої рішення, його не можна тлумачити як такий, що вимагає детальної відповіді на кожен аргумент. Міра, до якої суд має виконати обов`язок щодо обґрунтування рішення, може бути різною в залежності від характеру рішення (рішення у справі “Руїс Торіха проти Іспанії” від 9 грудня 1994 року, серія A, N 303-A, п.29).

Згідно п.41 висновку №11 (2008) Консультативної ради європейських суддів до уваги Комітету Міністрів Ради Європи щодо якості судових рішень обов`язок суддів наводити підстави для своїх рішень не означає необхідності відповідати на кожен аргумент захисту на підтримку кожної підстави захисту.

Оцінюючи правомірність дій та рішень органів владних повноважень, суд керується критеріями, закріпленими у ст.2 КАС України, які певною мірою відображають принципи адміністративної процедури.

Частиною 1 ст. 77 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.

Частиною 2 ст. 77 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Згідно із ст. 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні.

Відповідно до ч.1, ч.5 ст. 242 КАС України рішення суду повинно ґрунтуватися на засадах верховенства права, бути законним і обґрунтованим.

З огляду на викладене, суд дійшов висновку про відсутність законних підстав для задоволення позовної заяви ОСОБА_1 .

Відповідно до статті 139 КАС України, у зв`язку з відмовою у задоволенні позову понесені ним судові витрати, пов`язані зі зверненням до суду, не відшкодовуються.

Керуючись ст.ст.241-250 Кодексу адміністративного судочинства України суд, -

ВИРІШИВ:

У задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , рнокпп НОМЕР_2 ) до Фонду гарантування вкладів фізичних осіб (04053, м.Київ, вул.Січових Стрільців, 17, ЄДРПОУ 21708016) про визнання протиправною відмову та стягнення суми – відмовити.

Рішення суду набирає законної сили відповідно до вимог статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене в строки, передбачені статтею 295 Кодексу адміністративного судочинства України.

До дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи рішення суду оскаржується до Третього апеляційного адміністративного суду через Дніпропетровський окружний адміністративний суд відповідно до підпункту 15.5 пункту 15 Розділу VII Перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України.

Суддя Н.В. Турлакова