Рішення № 92037451, 06.10.2020, Господарський суд Полтавської області

Дата ухвалення
06.10.2020
Номер справи
917/786/20
Номер документу
92037451
Форма судочинства
Господарське
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ПОЛТАВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

36000, м. Полтава, вул. Зигіна, 1, тел. (0532) 610-421, факс (05322) 2-18-60, E-mail inbox@pl.arbitr.gov.ua

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

06.10.2020 Справа № 917/786/20

Господарський суд Полтавської області у складі судді Безрук Т. М., при секретарі судового засідання Сілаєвій О. Ф., розглянув у відкритому судовому засіданні справу

за позовною заявою Комунального підприємства Полтавської обласної ради "Полтававодоканал"

до Полтавського обласного територіального відділення Антимонопольного комітету України

про визнання незаконним та скасування рішення

За участю представників:

від позивача: Жихарєва О. В.; від відповідача: Дикань О. М.

встановив:

До господарського суду Полтавської області звернулося з позовом Комунальне підприємство Полтавської обласної ради "Полтававодоканал" до Полтавського обласного територіального відділення Антимонопольного комітету України

1) про визнання недійсним та скасування рішення Адміністративної колегії Полтавського обласного територіального відділення Антимонопольного комітету України № 66/14-р/к по справі № 66-2-50/22-19 від 11.03.2020р. в частині визнання порушення законодавства про захист економічної конкуренції з боку Комунального підприємства Полтавської обласної ради "Полтававодоканал";

2) про визнання недійсним та скасування рішення Адміністративної колегії Полтавського обласного територіального відділення Антимонопольного комітету України № 66/14-р/к по справі № 66-2-50/22-19 від 11.03.2020р. в частині накладення штрафу в сумі 60000,00 грн.;

3) про визнання недійсним та скасування рішення Адміністративної колегії Полтавського обласного територіального відділення Антимонопольного комітету України № 66/14-р/к по справі № 66-2-50/22-19 від 11.03.2020р. в частині вимог про припинення дій щодо включення в технічні умови на приєднання/підключення до систем централізованого водопостачання та водовідведення умови щодо обов`язку споживача здійснити встановлення лічильника води з визначеним класом точності.

В обґрунтування позову позивач посилається на те, що:

- відповідач безпідставно визнав порушенням включення позивачем до технічних умов вимог про встановлення споживачами водолічильників метрологічного класу точності «С» або вище;

- пунктом 4.1. Правил №190 передбачено, що для приєднання до систем централізованого водопостачання та водовідведення замовнику таких послуг надаються технічні умови. Виробник послуг з централізованого водопостачання та водовідведення видає замовнику технічні умови згідно з поданою заявою протягом десяти робочих днів з дня реєстрації відповідної заяви з урахуванням потужностей споруд та пропускної спроможності мереж систем централізованого водопостачання та водовідведення, із зазначенням умов для проектування вводу: місця приєднання, місця розташування водомірного вузла, умов для влаштування проміжного резервуара і насосів - підвищувачів тиску;

- видача технічних умов на приєднання до мереж централізованого водопостачання та водовідведення є невід`ємною складовою процесу приєднання до систем централізованого водопостачання та водовідведення;

- відповідно до пункту 1.2. Правил № 190, технічні умови - комплекс умов та вимог до інженерного забезпечення об`єкта будівництва, які повинні відповідати його розрахунковим параметрам, зокрема щодо водопостачання, водовідведення. Статтею 23 Закону України «Про питну воду, водопостачання та водовідведення» передбачено право підприємства питного водопостачання та централізованого водовідведення видавати дозволи і технічні умови на підключення споживачів до систем централізованого питного водопостачання та водовідведення;

- КП ПОР «Полтававодоканал» має виключне право на видачу технічних умов на приєднання до мереж централізованого водопостачання та централізованого водовідведення, які перебувають у його власності чи користуванні, як єдиний виробник цих послуг у м. Полтава, м. Карлівка. смт. Опішня, смт. Машівка, смт. Шишаки, с. Стасі, Диканського p-ну, м. Кобеляки, смт. Котельва, смт. Нові Санжари. 06.10.2016року на технічній нараді КП ПОР «Полтававодоканал» прийнято рішення при видачі технічних умов на підключення об`єктів до централізованих мереж водопостачання та водовідведення вказувати метрологічний клас точності «С» приладів обліку питної води;

- як свідчить практика, саме лічильники класу точності «С» або вище забезпечують достовірний облік послуг при низькому споживанні;

- облік послуг з централізованого водопостачання та водовідведення, наданих споживачам, здійснений приладами обліку класу точності «С» або вище, забезпечує зменшення втрат, що виникають через похибки в роботі приладів обліку води з більш низьким класом точності. Відповідно, забезпечується раціональне використання природних ресурсів;

- при видачі технічних умов на підключення об`єктів до централізованих мереж водопостачання та водовідведення вимога щодо метрологічного класу точності «С» приладів обліку ставиться з метою забезпечення якісного, достовірного обліку наданих споживачам послуг КП ПОР «Полтававодоканал» з централізованого водопостачання та централізованого водовідведення. Нормативно-правові акти не містять заборони щодо зазначення в технічних умовах вимог до засобів обліку води визначеного класу точності;

- поняття «клас точності» приладу обліку води це узагальнена характеристика засобу, що визначається границями його допустимих основних і додаткових похибок. Тобто клас точності є складовою технічної характеристики приладу обліку води;

- забезпечуючи єдиний підхід при формуванні комплектації мереж централізованого водопостачання та централізованого водовідведення, підприємством створюються рівні умови для всіх замовників (споживачів) та формується рівноцінна за своїм функціоналом структура водопровідних та каналізаційних мереж. Внаслідок, забезпечується якісне надання та достовірний облік послуг з централізованого водопостачання та централізованого водовідведення;

- КП ПОР «Полтававодоканал» не зазначає конкретних фірм-виробників засобів обліку води. Тобто, жодним чином не обмежується право замовника (споживача) у виборі засобу обліку води класу точності «С» або вище серед наявних на ринку відповідних засобів обліку води. Тому, прийняття КП ПОР «Полтававодоканал» рішення про застосування приладів обліку води з більш високим класом точності є цілком обґрунтованим та не суперечить вимогам чинного законодавства України;

- вимога територіального відділення Антимонопольного комітету України про виключення з технічних умов на підключення об`єктів до централізованих мереж водопостачання та водовідведення приладів або інженерного обладнання (приладдя) з тими чи іншими технічними характеристиками є прямим втручанням у господарську діяльність підприємства та перешкоджання його діяльності;

- наведені обставини, на думку позивача, є підставами для скасування рішення відповідача.

Позивач у позові також заявив клопотання про зупинення виконання оспорюваного рішення.

Відповідач у відзиві (вхід. № 8825 від 17.08.2020) проти позову заперечує, посилаючись на те, що:

- видача технічних умов на приєднання (підключення) до мереж централізованого водопостачання та водовідведення, є невід`ємною складовою процесу приєднання (підключення) до систем централізованого водопостачання та водовідведення;

- чинними нормативно-правовими актами у сфері метрології та метрологічної діяльності не передбачено обмежень класу точності для засобів вимірювальної техніки, що встановлюються споживачами; для обліку обсягу споживання послуги з централізованого водопостачання споживачами можуть встановлюватись будь-які засоби обліку води, що занесені до Реєстру затверджених типів засобів вимірювальної техніки;

- територіальне відділення, не оспорює право позивача на «виключне право на внесення до технічних умов на підключення об`єктів до централізованих мереж водопостачання та водовідведення технічних характеристик та умов», а зазначає, що вказані умови повинні відповідати нормам діючого законодавства;

- чинними нормативно-правовими актами у сфері метрології та метрологічної діяльності не передбачено обмежень класу точності для засобів вимірювальної техніки, що встановлюються споживачами;

- приймаючи оспорюване рішення, Відділення діяло у межах та у спосіб, передбачений чинним конкуренційним законодавством;

- оскарження рішення органів АМКУ до господарського суду не зупиняє його виконання (дію), крім випадків, визначених Законом України «Про захист кономічної конкуренції», тому клопотання позивача про зупинення виконання оспорюваного рішення не підлягає задоволенню (т.1, а.с.82-90).

Інші заяви по суті справи сторони суду не подали.

У даній справі були вчинені наступні процесуальні дії.

За протоколом автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 18.05.2020р., справа передана на розгляд судді Безрук Т. М. (т.1, а.с.45).

Ухвалою господарського суду від 21.05.2020 року було залишено позовну заяву без руху та встановлено строк для усунення недоліків (т.1, а.с.47-48). Позивач у встановлений судом строк виправив вказані недоліки (т.1, а.с.52-53).

За даним позовом ухвалою господарського суду Полтавської області від 09.06.2020р. відкрито провадження у справі № 917/786/20, призначено справу до розгляду у порядку загального позовного провадження в підготовче засідання, та встановлено сторонами строки для подання заяв по суті справи (т.1, а.с.68-69).

Ухвалою від 18.08.2020р. суд продовжив строк проведення підготовчого провадження на 30 днів для належної підготовки справи для розгляду по суті відповідно до ч.3 ст.183 ГПК України (т.1, а.с.104-105).

Ухвалою від 08.09.2020р. суд закрив підготовче провадження та призначив справу до судового розгляду по суті (т.2, а.с.85-86).

Про час та місце розгляду справи сторони повідомлені належним чином, що підтверджується поштовими повідомленнями від 16.07.2020р., від 19.08.2020р., від 09.09.2020р.

Під час розгляду справи по суті судом були заслухані пояснення сторін та досліджені всі письмові докази та пояснення, що містяться в матеріалах справи.

В судовому засіданні 06.10.2020р. судом було оголошено вступну та резолютивну частини рішення згідно з ч. 6 ст. 233, ст. 240 ГПК України.

Розглянувши матеріали справи, заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши всі наявні у справі докази та письмові пояснення, суд встановив наступне.

Полтавським обласним територіальним відділенням Антимонопольного комітету України під час провадження у справі № 66-2-50/22-19 було встановлено наступне.

До територіального відділення надійшла заява Коновод Р. В. від 20.02.2019 (вх. №6-14/19-к від 21.02.2019) щодо порушень законодавства про захист економічної конкуренції з боку КП ПОР «Полтававодоканал» в частині встановлення у технічних умовах на підключення до централізованого водопостачання умови встановлення лічильника води класу точності «С» або вище (т. 1 а.с.119-121).

КП ПОР «Полтававодоканал», на заяву ФО ОСОБА_1 , власнику магазину «Комфорт» по вул. Великотирнівській, 29/2, були видані технічні умови № 2/156 від 19.06.2018 на підключення магазину «Комфорт» по вул. Великотирнівській, 29/2, до централізованих систем водопостачання та водовідведення. В пункті 5 технічних умов №2/156 від 19.06.2018 р. Підприємством встановлено умову - водомірний вузол обладнати на водопровідному вводі приміщенні санвузла на початку мережі. Водолічильники рекомендованого метрологічної класу точності «С» або вище (т.1 а.с.126-127).

Як зазначає КП ПОР «Полтававодоканал», підставою для визначення у технічних умовах на приєднання до мережі централізованого водопостачання та водовідведення, умови про встановлення лічильників води класу точності С або вище, було рішення, прийняте на технічній нараді КП ПОР «Полтававодоканал» від 06.10.2016 року (т.1 а.с.61, 154).

Територіальним відділенням також встановлено, що КП ПОР «Полтававодоканал» надавалися технічні умови на приєднання/підключення об`єктів інших споживачів (суб`єкті господарювання) до централізованих систем водопостачання та водовідведення м. Полтави з вимогою обладнати водомірний вузол в водопровідному вводі водолічильниками метрологічного класу точності «С» або вище. Зокрема, така вимога міститься в технічних умовах на приєднання/підключення об`єктів інших споживачів ФОП Дубович О. В. - ТУ № 2/347 від 04.10.2017 року, ТзОВ «Віола-Медтехніка» - ТУ № 2/261 від 08.08.2017 року, Козак І. В. - ТУ № 2/218 від 20.07.2018 року, ФОП Чубенко О. Д. - ТУ № 2/25 від 31.01.2019 року, Лисенко Ю. В. та ОСОБА_2 - ТУ № 2/39 від 15.02.2019 року, ТОВ «Офісний Центр Арсенал Плюс» - ТУ № 2/32 від 06.02.2019 року, ФОП Каграманян С. С. - ТУ № 2/349 від 06.11.2018 року (т.1 а.с.162-163, 168-169, 174-175, 180-181, 186-187, 192-193, 198-199).

Із вказаними замовниками КП ПОР «Полтававодоканал» були укладені договори на виконання робіт по виготовленню технічних умов, предметом якого було виготовлення та видача технічних умов на підключення приміщень замовника послуг. Згідно з актами приймання-передачі виконаних робіт вищезазначеним замовникам Підприємством передано технічні умови на приєднання/підключення до централізованих систем водопостачання та водовідведення (т.1 а.с.162-200).

Відповідачем, за результатом проведеного дослідження, було встановлено, що вартість лічильників класу точності «С» вище ніж вартість лічильників класу точності «В» у торгівельній мережі м. Полтава. В підтвердження цього надано лист ФОП Гененко Т.А. (від 15.08.2019 № 15/08), відповідь ТОВ «Епіцентр К» від 17.08.19 (т.1 а.с.219, 222-223).

Рішенням адміністративної колегії Полтавського обласного територіального відділення Антимонопольного комітету України № 66/14-р/к по справі № 66-2-50/22-19 від 11.03.2020р. «Про порушення законодавства про захист економічної конкуренції та накладення штрафу» постановлено:

1) визнати, що комунальне підприємство Полтавської обласної ради «Полтававодоканал» (ідентифікаційний код юридичної особи - 03361661), відповідно до частини першої статті 12 Закону України «Про захист економічної конкуренції», за підсумками діяльності протягом 2017-2019 років, січня-лютого 2020 року та станом на березень 2020 року займає монопольне (домінуюче) становище на ринку послуг з видачі технічних умов на приєднання/підключення до централізованих систем водопостачання та водовідведення в межах території м. Полтава, м. Карлівка, смт. Опішня, смт. Машівка, смт. Шишаки, с. Стасі Диканського p-ну, м. Кобеляки, смт. Котельва, смт. Н. Санжари, де розташовані діючі мережі централізованого водопостачання та водовідведення Підприємства, як таке, що не має жодного конкурента на цьому ринку;

2) визнати дії комунального підприємства Полтавської обласної ради «Полтававодоканал» (ідентифікаційний код юридичної особи - 03361661) щодо включення в технічні умови на приєднання/підключення до систем централізованого водопостачання та водовідведення умови щодо обов`язку споживача здійснити встановлення лічильника води з визначеним класом точності порушенням законодавства про захист економічної конкуренції, передбаченим пунктом 2 статті 50, частиною першою статті 13 Закону України «Про захист економічної конкуренції», у вигляді зловживання монопольним (домінуючим) становищем на ринку послуг з видачі технічних умов на приєднання/підключення до централізованих систем водопостачання та водовідведення, що можуть призвести до ущемлення інтересів споживачів, які були б неможливими за умов існування значної конкуренції на ринку;

3) відповідно до статті 52 Закону України «Про захист економічної конкуренції» за порушення, зазначене у пункті 2 резолютивної частини цього рішення, накласти на комунальне підприємство Полтавської обласної ради «Полтававодоканал» (ідентифікаційний код юридичної особи - 03361661) штраф у розмірі 60000 (шістдесят тисяч) гривень;

4) Комунальному підприємству Полтавської обласної ради «Полтававодоканал» (ідентифікаційний код юридичної особи - 03361661) припинити порушення законодавства про захист економічної конкуренції, наведене в пункті 2 резолютивної частини цього рішення, про що в 2-місячний термін з дня отримання рішення повідомити Полтавське обласне територіальне відділення Антимонопольного комітету із наданням копії підтверджуючих документів.

Вказане рішення направлено відповідачу за листом від 13.03.2020р. (т.2, а.с.53-64) та отримано останнім 18.03.2020 (т.1, а.с.36).

14.05.2020, у межах встановленого двомісячного строку, Комунальне підприємство Полтавської обласної ради "Полтававодоканал" звернулося до господарського суду Полтавської області з даним позовом, в якому прохає: 1) визнати недійсним та скасувати рішення Адміністративної колегії Полтавського обласного територіального відділення Антимонопольного комітету України № 66/14-р/к по справі № 66-2-50/22-19 від 11.03.2020р. в частині визнання порушення законодавства про захист економічної конкуренції з боку Комунального підприємства Полтавської обласної ради "Полтававодоканал"; 2) визнати недійсним та скасувати рішення Адміністративної колегії Полтавського обласного територіального відділення Антимонопольного комітету України № 66/14-р/к по справі № 66-2-50/22-19 від 11.03.2020р. в частині накладення штрафу в сумі 60000,00 грн; 3) визнати недійсним та скасувати рішення Адміністративної колегії Полтавського обласного територіального відділення Антимонопольного комітету України № 66/14-р/к по справі № 66-2-50/22-19 від 11.03.2020р. в частині вимог про припинення дій щодо включення в технічні умови на приєднання/підключення до систем централізованого водопостачання та водовідведення умови щодо обов`язку споживача здійснити встановлення лічильника води з визначеним класом точності.

При цьому позивач зазначає, що лічильники класу точності «С» або вище забезпечують достовірний облік послуг при низькому споживанні; КП ПОР «Полтававодоканал» не зазначає конкретних фірм-виробників засобів обліку води, жодним чином не обмежується право замовника (споживача) у виборі засобу обліку води класу точності «С» або вище серед наявних на ринку відповідних засобів обліку води. Тому, прийняття КП ПОР «Полтававодоканал» рішення про застосування приладів обліку води з більш високим класом точності є цілком обґрунтованим та не суперечить вимогам чинного законодавства України; вимога територіального відділення Антимонопольного комітету України про виключення з технічних умов на підключення об`єктів до централізованих мереж водопостачання та водовідведення приладів або інженерного обладнання (приладдя) з тими чи іншими технічними характеристиками є прямим втручанням у господарську діяльність підприємства та перешкоджання його діяльності.

При вирішенні пору суд враховує наступне.

Статтею 7 Закону України «Про природні монополії» визначено, що діяльність суб`єктів природних монополій у сферах, визначених у статті 5 цього Закону, а також діяльність суб`єктів господарювання на суміжних ринках підлягає ліцензуванню відповідно до закону. В умовах та правилах здійснення підприємницької діяльності у сферах природних монополій та на суміжних ринках (ліцензійних умовах) визначаються зобов`язання суб`єктів природних монополій з надання технічних умов щодо інженерного забезпечення об`єкта будівництва згідно з вимогами законодавства.

Відповідно до абзацу восьмого частини першої статті 10 Закону України «Про природні монополії», суб`єкти природних монополій зобов`язані забезпечувати надання технічних умов щодо інженерного забезпечення об`єкта будівництва у порядку та строки, встановлені законодавством.

Відповідно до частини першої статті 23 Закону України «Про питну воду, питне водопостачання та водовідведення» підприємства питного водопостачання та централізованого водовідведення мають право, зокрема, видавати дозволи і технічні умови на підключення споживачів до систем централізованого питного водопостачання та водовідведення.

Відповідно до статті 30 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності», технічні умови - це комплекс умов та вимог до інженерного забезпечення об`єкта будівництва, які повинні відповідати його розрахунковим параметрам щодо водопостачання (з урахуванням потреб забезпечення пожежогасіння), тепло-, електро- і газопостачання, водовідведення, зовнішнього освітлення, відведення зливових вод та телекомунікації.

Згідно з частиною третьою статі 30 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» технічні умови повинні відповідати законодавству, містити достовірну інформацію та обґрунтовані вимоги до об`єктів будівництва, а також відповідати намірам заявника щодо забудови земельної ділянки.

Відносини, що виникають у процесі приєднання/підключення до водопровідно- каналізаційних мереж регулюються, зокрема, Правилами користування системами централізованого комунального водопостачання та водовідведення в населених пунктах України, затвердженими наказом Міністерства з питань житлово-комунального господарства України 27.06.2008р. № 190, зареєстрованим у Міністерстві юстиції України 07.10.2008 за № 936/15627 (далі - Правила № 190).

Правила № 190 є обов`язковими для всіх юридичних осіб незалежно від форм власності і підпорядкування та фізичних осіб-підприємців, що мають у власності, господарському віданні або оперативному управлінні об`єкти, системи водопостачання та водовідведення, які безпосередньо приєднані до систем централізованого комунального водопостачання та водовідведення і з якими виробником укладено договір на отримання питної води, скидання стічних вод.

Відповідно до пункту 1.2. Правил № 190, у якому наведено визначення термінів, що вживаються у Правилах, технічні умови - комплекс умов та вимог до інженерного забезпечення об`єкта будівництва, які повинні відповідати його розрахунковим параметрам, зокрема щодо водопостачання, водовідведення.

Відповідно до пункту 3.8. Правил № 190, у разі запланованих змін у діяльності споживачів, якщо вони ведуть до зміни обсягів спожитої питної води та скиду стічних вод, споживачі в місячний строк до моменту виникнення змін надають виробнику заяву та відповідні документи для одержання додаткових технічних умов та внесення змін у договір.

Пунктом 4.1. Правил №190 передбачено, що для приєднання до систем централізованого водопостачання та водовідведення, замовнику таких послуг надаються технічні умови. Виробник послуг з централізованого водопостачання та водовідведення видає замовнику технічні умови згідно з поданою заявою протягом десяти робочих днів з дня реєстрації відповідної заяви з урахуванням потужностей споруд та пропускної спроможності мереж систем централізованого водопостачання та водовідведення, із зазначенням умов для проектування вводу: місця приєднання, місця розташування водомірного вузла, умов для влаштування проміжного резервуара і насосів - підвищувачів тиску. Форма технічних умов наведена в додатку 1 до Правил № 190.

Відповідно до пункту 4.3 Правил № 190, забороняється будь-яке самовільне приєднання об`єктів водоспоживання до діючих систем централізованого водопостачання та водовідведення (включаючи приєднання до будинкових вводів, внутрішньобудинкових мереж або мереж).

Отже, видача технічних умов на приєднання (підключення) до мереж централізованого водопостачання та водовідведення, є невід`ємною складовою процесу приєднання (підключення) до систем централізованого водопостачання та водовідведення.

В статті 1 Закону України «Про метрологію та метрологічну діяльність» визначено, що затвердження типу засобу вимірювальної техніки - це рішення призначеного органу з оцінки відповідності, прийняте на основі звіту про оцінку типу, про те, що тип засобу вимірювальної техніки відповідає встановленим вимогам і може використовуватися у сфері законодавчо регульованої метрології у спосіб, за якого він, як очікується, забезпечить надійні результати вимірювань протягом визначеного періоду часу», «тип засобу вимірювальної техніки - сукупність засобів вимірювальної техніки того самого призначення, які мають один і той самий принцип дії, подібну конструкцію та виготовлені за тією самою технічною документацією.

Відповідно до частини другої статті 16 Закону України «Про метрологію та метрологічну діяльність» призначені органи з оцінки відповідності повідомляють науковому метрологічному центру, уповноваженому центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері метрології та метрологічної діяльності, на ведення реєстру затверджених типів засобів вимірювальної техніки, про видані ними сертифікати затвердження типу засобів вимірювальної техніки.

Сертифікат затвердження типу засобу вимірювальної техніки є документом, який засвідчує, що тип засобу вимірювальної техніки затверджено.

Порядок ведення реєстру затверджених типів засобів вимірювальної техніки встановлюється нормативно-правовим актом центрального органу виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері метрології та метрологічної діяльності.

Порядок ведення Реєстру затверджених типів засобів вимірювальної техніки (далі - Порядок) затверджено наказом Міністерства економічного розвитку і торгівлі України 13.07.2016р. № 1161, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 03.08. 2016 р. за № 1081/29211.

Відповідно до пункту 2 Порядку, Реєстр є електронною базою даних, що містить відомості про затверджені типи засобів вимірювальної техніки.

Формування та ведення Реєстру забезпечуються науковим метрологічним центром - державним підприємством «Всеукраїнський державний науково-виробничий центр стандартизації, метрології, сертифікації та захисту прав споживачів» (далі - ДП «Укрметртестстандарт») шляхом унесення відомостей про затверджені типи ЗВТ та доповнень до них (пункт 3 Порядку).

ДП «Укрметртестстандарт» забезпечує оприлюднення Реєстру на своєму веб-сайті. Інформація в Реєстрі є відкритою і загальнодоступною та розміщується у форматі, придатному для роздрукування (пункт 4 Порядку).

Чинними нормативно-правовими актами у сфері метрології та метрологічної діяльності не передбачено обмежень класу точності для засобів вимірювальної техніки, що встановлюються споживачами. Тобто, для обліку обсягу споживання послуги з централізованого водопостачання споживачами можуть встановлюватись будь-які засоби обліку води, що занесені до Реєстру затверджених типів засобів вимірювальної техніки.

Таким чином, в оспорюваному рішенні адміністративна колегія відповідача обґрунтовано прийшла до висновку, що включення в технічні умови на приєднання/підключення до систем централізованого постачання та водовідведення умови щодо обов`язку споживача здійснити встановлення лічильника води з визначеним класом точності, є порушенням законодавства про захист економічної конкуренції, передбаченим пунктом 2 статті 50, частиною першою статті 13 Закону України «Про захист економічної конкуренції», у вигляді зловживання монопольним (домінуючим) становищем на ринку послуг з видачі технічних умов на приєднання/підключення до централізованих систем водопостачання та водовідведення в межах території м. Полтава, м. Карлівка, смт. Опішня, смт. Машівка, смт. Шишаки, с. Стасі Диканського p-ну, м. Кобеляки, смт. Котельва, смт. Н. Санжари, де розташовані діючі мережі цього підприємства, що можуть призвести до ущемлення інтересів споживачів, які були б неможливими за умов існування значної конкуренції на ринку.

Територіальне відділення не оспорює право позивача на внесення до технічних умов на підключення об`єктів до централізованих мереж водопостачання та водовідведення технічних характеристик та умов, а зазначає, що вказані умови повинні відповідати нормам діючого законодавства.

Чинними нормативно-правовими актами у сфері метрології та метрологічної діяльності не передбачено обмежень класу точності для засобів вимірювальної техніки, що встановлюються споживачами. Для обліку обсягу споживання послуги з централізованого водопостачання споживачами можуть встановлюватись будь-які засоби обліку води, що занесені до Реєстру затверджених типів засобів вимірювальної техніки. Відповідно до пункту 3 Порядку ведення Реєстру затверджених типів засобів вимірювальної техніки, затвердженого наказом Міністерства економічного розвитку і торгівлі України 13.07.2016 р. № 1161, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 03.08. 2016 р. за № 1081/29211, формування та ведення Реєстру забезпечуються ДП «Укрметртестстандарт» шляхом унесення відомостей про затверджені типи засобів вимірювальної техніки.

Позивач не спростовує висновки відділення в частині визначення відповідачем його монопольного становища, зокрема, що протягом 2017-2019 років, січня - лютого 2020 року та станом на березень 2020 року позивач займає монопольне (домінуюче) становище на ринку послуг з видачі технічних умов на приєднання/підключення до централізованих систем водопостачання та водовідведення в межах території м. Полтава, м. Карлівка, смт. Опішня, смт. Машівка, смт. Шишаки, с. Стасі Диканського p-ну, м. Кобеляки, смт. Котельва, смт. Н. Санжари, де розташовані діючі мережі централізованого водопостачання та водовідведення.

Відповідно до абзацу другого частини другої статті 52 Закону України «Про захист економічної конкуренції» за порушення, передбачене пунктом 2 статті 50 цього Закону, накладається штраф у розмірі до десяти відсотків доходу (виручки) суб`єкта господарювання від реалізації продукції (товарів, робіт, послуг) за останній звітній рік, що передував року, в якому накладається штраф.

Відповідно до частини першої статті 59 Закону України «Про захист економічної конкуренції», підставами для зміни, скасування чи визнання недійсним рішень органів Антимонопольного комітету України є: неповне з`ясування обставин, які мають значення для справи; недоведення обставин, які мають значення для справи і які визнано встановленими; невідповідність висновків, викладених у рішенні, обставинам справи; заборона концентрації відповідно до Закону України «Про санкції»; порушення або неправильне застосування норм матеріального чи процесуального права.

У відповідності частини другої статті 59 Закону України «Про захист економічної конкуренції», порушення або неправильне застосування норм процесуального права може бути підставою для зміни, скасування чи визнання недійснім рішення тільки за умови, якщо це порушення призвело до прийняття неправильного рішення.

Матеріалами справи доведено, що позивач, як підприємства, що не має жодного конкурента на цьому ринку, своїми діями, що полягають у включенні в технічні умови на приєднання/підключення до систем централізованого водопостачання та водовідведення умови щодо обов`язку споживача здійснити встановлення лічильника води з визначеним класом точності, вчинив порушення законодавства про захист економічної конкуренції, передбачене пунктом 2 статті 50, частиною першою статті 13 Закону України «Про захист економічної конкуренції».

Отже, приймаючи оспорюване рішення, Відділення діяло у межах та у спосіб, передбачений чинним конкуренційним законодавством.

З огляду на викладене вище, судом не встановлено обставин, які могли б бути підставою для скасування оспорюваного рішення.

Отже, у позові слід відмовити повністю.

Позивач у позові заявив клопотання про зупинення виконання оспорюваного рішення.

Відповідно до частини п`ятої вказаної статті Закону України «Про захист економічної конкуренції» незалежно від положень частини четвертої цієї статті, у разі наявності достатніх підстав, господарський суд може зупинити дію рішення органу Антимонопольного комітету України.

Враховуючи, що позовні вимоги визнані судом необґрунтованими, клопотання позивача про зупинення виконання оспорюваного рішення не підлягає задоволенню.

При подачі даного позову позивачем сплачено 2102,00 грн. судового збору за платіжним дорученням № 3387 від 13.05.2020 (а.с.8). Відповідно до ч.1 ст. 129 ГПК України ці судові витрати покладаються на позивача.

Керуючись ст.ст.232, 233, 236-241 Господарського процесуального кодексу України, суд

вирішив:

У позові відмовити повністю.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду. Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом двадцяти днів з дня складення повного судового рішення до Східного апеляційного господарського суду через Господарський суд Полтавської області.

Повне рішення складено та підписано: 07.10.2020.

Суддя Т. М. Безрук