Рішення № 92037041, 07.10.2020, Господарський суд Луганської області

Дата ухвалення
07.10.2020
Номер справи
913/400/20
Номер документу
92037041
Форма судочинства
Господарське
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЛУГАНСЬКОЇ ОБЛАСТІ

просп. Науки, 5 м. Харків, 61022, тел./факс (057)702-10-79, inbox@lg.arbitr.gov.ua

___________________________

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

07 жовтня 2020 року м.Харків Справа №913/400/20

Провадження №17/913/400/20

За позовом Комунального підприємства «Житлосервіс «Світанок», м. Сєвєродонецьк Луганської області,

до Товариства з обмеженою відповідальністю «Магістраль», м. Сєвєродонецьк Луганської області,

про стягнення 243535,12 грн.

Суддя Господарського суду Луганської області О.С.Фонова

Без виклику представників сторін.

Обставини справи: Комунальне підприємство «Житлосервіс «Світанок» (позивач у справі) звернулось з позовною заявою №2655 від 03.07.2020 до Товариства з обмеженою відповідальністю «Магістраль» (відповідач у справі) про стягнення 243535,12 грн.

Підставою для звернення з позовом позивачем зазначено неналежне виконання відповідачем зобов`язань з оплати наданих послуг з управління багатоквартирним будинком за період з 12.06.2018 по 31.05.2020 (включно) в рамках договору про надання управління багатоквартирним будинком №14 від 12.06.2018, внаслідок чого виникла заборгованість у розмірі 243535,12 грн. Позов обґрунтовано нормами Закону України «Про особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку», Закону України «Про житлово-комунальні послуги», ст. ст. 626-632 ЦК України, ст.ст. 179, 193 ГК України.

Ухвалою суду від 09.07.2020 відкрито провадження у справі, розгляд справи вирішено здійснювати за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи за наявними у справі матеріалами.

Проаналізувавши матеріали справи, суд дійшов висновку, що характер спірних правовідносин та предмет доказування у справі не вимагають проведення судового засідання з повідомленням сторін.

Згідно з ст. 248 ГПК України суд розглядає справи у порядку спрощеного позовного провадження протягом розумного строку, але не більше шістдесяти днів з дня відкриття провадження у справі.

Відповідно до ч. ч. 2, 5, 7 ст. 252 ГПК України розгляд справи по суті в порядку спрощеного провадження починається з відкриття першого судового засідання або через тридцять днів з дня відкриття провадження у справі, якщо судове засідання не проводиться. Суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої із сторін про інше. За клопотанням однієї із сторін або з власної ініціативи суду розгляд справи проводиться в судовому засіданні з повідомленням (викликом) сторін. Клопотання про розгляд справи у судовому засіданні з повідомленням сторін відповідач має подати в строк для подання відзиву, а позивач - разом з позовом або не пізніше п`яти днів з дня отримання відзиву.

Клопотань про розгляд справи у судовому засіданні з повідомленням (викликом) сторін до суду не надходило.

За таких обставин, не вбачаючи підстав для розгляду даної справи у судовому засіданні з повідомленням (викликом) учасників справи з власної ініціативи, суд розглядає справу в порядку частини 8 статті 252 ГПК України за наявними в ній матеріалами в межах встановленого чинним процесуальним законодавством строку, без проведення судового засідання.

Згідно з частиною 4 статті 240 Господарського процесуального кодексу України у разі розгляду справи без повідомлення (виклику) учасників справи суд підписує рішення без його проголошення.

Відповідно до ч. 8 ст. 252 ГПК України при розгляді справи у порядку спрощеного провадження, суд досліджує докази і письмові пояснення, викладені у заявах по суті справи, а у випадку розгляду справи з повідомленням (викликом) учасників справи - також заслуховує їх усні пояснення. Судові дебати не проводяться.

Наявні матеріали справи дозволяють розглянути справу по суті.

24.07.2020 до відділу документального забезпечення суду від відповідача надійшов відзив на позовну заяву від 21.07.2020 №б/н, в якому останній проти позову заперечив, просить відмовити у задоволенні позовних вимог з огляду на те, що про час та проведення зборів ТОВ «Магістраль» не було повідомлене належним чином; нежитлове приміщення по вул. Вілєсова, 41, м. Сєвєродонецьк Луганської області, ніколи не знаходилось у житловому фонді і не було об`єктом спільної сумісної власності мешканців вказаного будинку; позивач безпідставно посилається на договір № 14 від 12.06.2018, на підставі якого здійснює обслуговування приміщення відповідача, оскільки обслуговування приміщення здійснюється іншими експлуатаційними організаціями, що підтверджується відповідними договорами на обслуговування; позивач не надав на підтвердження заявленої до стягнення суми наданих послуг доказів (калькуляції тощо); позивач не надсилав відповідачу рахунки на оплату послуг з управління багатоквартирним будинком.

Крім того, відповідач зазначив, що з доданої копії Відомостей з державного реєстру речових прав на нерухоме майно, власником приміщення вказана Солдаткіна Феодосія Василівна, однак дана особа не є власником приміщення де розташовано ТОВ «Магістраль», ця особа є власником сусіднього приміщення, яке теж розташовано у буд. 41 по вул. Вілєсова, м. Сєвєродонецьк Луганської області. Відповідач вважає, що позивач хоче стягнути грошові кошти за надані ним послуги з іншої юридичної особи, тому у даному випадку ТОВ «Магістраль» є неналежною сторону у справі.

28.08.2020 до відділу документального забезпечення суду від позивача надійшла відповідь на відзив №2978 від 27.07.2020, в якій останній заперечує проти доводів та вимог викладених у відзиві на позовну заяву з огляду зокрема на таке.

Позивач зазначив, що заперечення відповідача не відповідають дійсності, оскільки співвласники багатоквартирного будинку № 41 по вул. Вілєсова, м.Сєвєродонецьк Луганської області, протягом одного року з дня набрання чинності Законом України «Про особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку» не скористалися своїм правом та не прийняли рішення про форму управління. Управління таким будинком здійснюється Управителем, який призначається на конкурсних засадах виконавчим органом місцевої ради на території якої розташований багатоквартирний будинок відповідно до ч. 5 ст. 13 Закону України «Про особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку».

Як вказує позивач, підтвердженням надання послуги з управління багатоквартирним будинком №41 по вул. Вілєсова, м. Сєвєродонецьк Луганської області є Інформація про надані послуги Управителя за період з 12.06.2018 по 30.06.2020.

Позивач, зокрема, направляв на адресу відповідача листи від 20.08.2019 №3469 та від 04.10.2019 №4798, які були повернуті «Укрпошта» у зв`язку із закінченням терміну зберігання.

Дослідивши обставини справи, надані сторонами докази на підтвердження своїх доводів, у судовому засіданні без виклику учасників справи, суд встановив таке.

Рішенням виконкому Сєвєродонецької міської ради від 05.06.2018 № 366 уповноваженою особою виконавчого органу місцевої ради, за рішенням якого призначається управитель, який від імені співвласників багатоквартирного будинку підписує договір про надання послуг за кожним багатоквартирним будинком, визначено заступника міського голови Прядка В.А. (а.с.42).

Рішенням виконкому Сєвєродонецької міської ради від 09.06.2018 № 391 КП «Житлосервіс «Світанок» (позивача), як переможця конкурсу, призначено управителем багатоквартирних будинків на території міста Сєвєродонецька (а.с.43). Вказане рішення оприлюднене на сайті рішень виконкому Сєвєродонецької міської ради (http://sed-rada.gov.ua).

12.06.2018 власники квартир та нежитлових приміщень багатоквартирного будинку № 41 за адресою: вул. Вілєсова, в м. Сєвєродонецьк Луганської області, які володіють будинком на праві спільної сумісної власності (Замовник), в особі уповноваженої особи виконкому Сєвєродонецької міської ради Прядка В.А., який на підставі ч.5 ст. 13 Закону України "Про особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку" та повноваженнями, наданими згідно з рішенням виконкому Сєвєродонецької міської ради від 05.06.2018 №366, та КП «Житлосервіс «Світанок», в особі директора Погорєлова Д.О.,(Управитель), як переможець конкурсу згідно з рішенням конкурсної комісії та рішення виконкому Сєвєрдонецької міської ради від 09.06.2018 № 391 (позивач у справі) уклали договір № 14 про надання послуг з управління багатоквартирним будинком (далі – Договір, а.с.13-16).

Відповідно до п. 1 Договору Управитель зобов`язується надати Замовникові з управління багатоквартирним будинком (далі – об`єкт) згідно з переліком послуг у Додатку 1, для забезпечення його сталого функціонування відповідно до цільового призначення, збереження його споживчих властивостей та організації забезпечення потреби власників, співвласників (далі – співвласників об`єкта) у своєчасному отриманні житлово-комунальних послуг відповідної якості (далі - послуги), а Замовник (співвласники будинку) перераховують плату за послуги управління будинком Управителю на його поточний рахунок, а також зобов`язаний відшкодовувати здійсненні Управителем необхідні витрати, які пов`язані з управлінням об`єкта, але не увійшли до плати за послуги з управління багатоквартирним будинком.

Відповідно до п. 5 Договору сторони погодилися, що за послуги з Управління багатоквартирним будинком № 41 вул. Вілєсова, сплачують власники житлових та нежитлових приміщень (співвласники будинку) щомісяця згідно з розміром 5,5562 грн за 1 кв.м. (додаток 1 до Договору) пропорційно площі свого приміщення.

У пункті 6 Договору встановлено, що вартість послуг Управителя може бути змінена за домовленістю сторін шляхом укладення угод про зміну договору за умови проведення загальних зборів співвласників будинку в порядку встановленому Законом України «Про особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку».

Відповідно до пп. 3 п. 8 Договору Замовник (співвласники будинку) зобов`язаний своєчасно та у повному обсязі оплачувати послуги з управління багатоквартирним будинком.

Пунктом 20 Договору визначено, що останній набирає чинності з дня його підписання та діє до 12.06.2019. Якщо за один місяць до закінчення договору сторони не попередили про розірвання договору, то договір вважається пролонгованим на наступний рік.

Відомостей щодо розірвання договору матеріали справи не містять, таким чином договір пролонговано на наступний рік до 12.06.2020.

У Додатку 1 до Договору наведений перелік послуг з управління багатоквартирним будинком № 41 по вул. Вілєсова в м. Сєвєродонецьку Луганської області з вартістю за 1 кв.м загальної площі в гривнях (а.с.17).

За актом приймання-передачі від 12.06.2018 об`єкт - багатоквартирний будинок № 41 по вул. Вілєсова в м. Сєвєродонецьку Луганської області з управління (з балансу) передано в управління КП «Житлосервіс «Світанок» (а.с.18,19).

Відповідач (ТОВ «Магістраль») є власником 91/100 (1854,67 кв.м.) частини приміщення магазину загальною площею 2038,1 кв.м., яке розташовано в багатоквартирному будинку № 41 по вулиці Вілєсова у м. Сєвєродонецьку, згідно з інформацією з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру Іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об`єктів нерухомого майна щодо суб`єкта (а.с.23).

Як вказує позивач, щомісячна сума оплати за послуги з управління для відповідача становить 10304,73 грн (1854,67 кв.м * 5,5561 грн).

Матеріали справи містять листи від 04.10.2019 № 4798 та від 20.08.2019 № 3469, які відповідачем отримані не були, повернулись у зв`язку із закінченням терміну зберігання (а.с.46, 47, 50, 51).

Лист від 20.08.2019 № 3469 містить вимогу в строк до 30.08.2019 сплатити 150792,55 грн без зазначення періоду виникнення вказаної суми (а.с.44-45).

Лист від 04.10.2019 № 4798 містить вимогу в строк до 30.10.2019 сплатити 161097,27 грн, яка склалась на 01.10.2019 без зазначення початку періоду виникнення вказаної суми (а.с.48-49).

У вказаних листах зазначені додатки, де вказано, зокрема, договір № 14 від 12.06.2018, рахунок на оплату послуг з управління багатоквартирним будником та акт без номерів та дат. До матеріалів справи вказані рахунки та акти позивачем не надані.

Як повідомив позивач, у грудні 2019 року КП «Житлосервіс «Світанок» звернулось до Господарського суду Луганської області з заявою про видачу судового наказу про стягнення з ТОВ «Магістраль» боргу за послуги з управління багатоквартирним будинком за договором № 14 від 12.06.2018 в сумі 171597,10 грн, а також сплаченого заявником суми судового збору в розмірі 192,10 грн.

В обґрунтування поданої заяви заявник посилався на неналежне виконання боржником п. 5 вказаного Договору, за умовами якого послуги з управління багатоквартирним будинком №41 по вул. Вілєсова сплачують власники житлових та нежитлових приміщень (співвласників будинку), щомісяця згідно розміру 5,5562 грн за 1 кв. м (додаток № 1 до цього договору), пропорційно площі свого приміщення.

Оскільки боржник оплату послуги з управління багатоквартирним будинком за період 12.06.2018 по 31.10.2019 не здійснив, за ним утворилась заборгованість в розмірі 171597,10 грн, у зв`язку з чим заявник звернувся до суду.

Ухвалою Господарського суду Луганської області від 02.12.2019 у справі №913/648/19, яка залишена без змін постановою Східного апеляційного господарського суду від 24.03.2020, відмовлено в задоволенні заяви КП «Житлосервіс «Світанок» №5861 від 25.11.2019 про видачу судового наказу на підставі ч.2 ст.12, ч. 1 ст.148, п. 3 ч. 1 ст. 152 ГПК України, у зв`язку із відсутністю безспірних вимог заявника, оскільки між сторонами відсутній укладений письмовий договір (а.с.8-12).

Відповідач у листі від 09.04.2020 №04 повідомив позивача, що ТОВ «Магістраль» послугами КП «Житлосервіс «Світанок» не користується, так як в цьому немає необхідності, та з посиланням на постанову Східного апеляційного господарського суду від 24.03.2020 просив більше його не турбувати (а.с.52), що і стало підставою для звернення до Господарського суду Луганської області з відповідним позовом.

З урахуванням вказаного, позивачем заявлено до стягнення заборгованість в загальній сумі 243535,12 грн (за період з 12.06.2018 по 30.06.2018 в сумі 6526,33 грн із розрахунку: за 19 днів з 12 по 30 червня 2018 року) + за період з 01.07.2018 по 31.05.2020 в сумі 237008,79 грн із розрахунку: 10304,73 грн х 23 місяців (а.с.22).

Позивачем також до заперечень на відзив надана Інформація про надані послуги на утримання будинку за адресою: вул. Вілєсова, 41 за період з 12.06.2018 по 30.06.2020 (а.с.142-155).

Відповідач проти позову заперечив з підстав, викладених вище у відзиві на позов.

У відповіді на відзив позивач не погоджується з доводами викладеними у відзиві на позовну заяву з підстав, аналогічним тим, що викладених у позові.

Встановивши фактичні обставини справи, дослідивши надані сторонами докази на підтвердження своїх доводів, суд дійшов висновку про таке.

Частиною 1 ст. 193 Господарського кодексу України встановлено, що суб`єкти господарювання та інші учасники господарських відносин повинні виконувати господарські зобов`язання належним чином відповідно до закону, інших правових актів, договору, а за відсутності конкретних вимог щодо виконання зобов`язання - відповідно до вимог, що у певних умовах звичайно ставляться. До виконання господарських договорів застосовуються відповідні положення Цивільного кодексу України з урахуванням особливостей, передбачених цим Кодексом.

Укладення господарського договору, за приписами частини 3 статті 179 Господарського кодексу України, є обов`язковим для сторін, якщо він заснований на державному замовленні, виконання якого є обов`язковим для суб`єкта господарювання у випадках, передбачених законом, або існує пряма вказівка закону щодо обов`язковості укладення договору для певних категорій суб`єктів господарювання чи органів державної влади або органів місцевого самоврядування.

Частиною 7 статті 179 Господарського кодексу України передбачено, що господарські договори укладаються за правилами, встановленими Цивільним кодексом України з урахуванням особливостей, передбачених цим Кодексом, іншими нормативно-правовими актами щодо окремих видів договорів.

Статтею 629 Цивільного кодексу України передбачено, що договір є обов`язковим для виконання сторонами.

Відповідно до вимог ст. 526 Цивільного кодексу України зобов`язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться. Аналогічні приписи містить стаття 193 Господарського кодексу України.

Частиною 1 статті 530 Цивільного кодексу України передбачено, що якщо у зобов`язанні встановлений строк (термін) його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк (термін).

Порушенням зобов`язання є його невиконання або виконання з порушенням умов, визначених змістом зобов`язання (неналежне виконання) (ст. 610 Цивільного кодексу України).

Відповідно до ст. 629 Цивільного кодексу України, договір є обов`язковим для виконання сторонами.

Статтею 901 ЦК України встановлено, що за договором про надання послуг одна сторона (виконавець) зобов`язується за завданням другої сторони (замовника) надати послугу, яка споживається в процесі вчинення певної дії або здійснення певної діяльності, а замовник зобов`язується оплатити виконавцеві зазначену послугу, якщо інше не встановлено договором. Зазначені положення можуть застосовуватися до всіх договорів про надання послуг, якщо це не суперечить суті зобов`язання.

Як передбачено ст. 902 Цивільного кодексу України, виконавець повинен надати послугу особисто.

Спірні правовідносини регулюються Законом України від 14.05.2015 №417-VIII «Про особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку», який набрав чинності 01.07.2015, Законом України «Про житлово-комунальні послуги» в редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин, Господарським кодексом України та Цивільним кодексом України.

Закон України від 14.05.2015 №417-VIII «Про особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку» (далі – Закон №417-VIII) визначає особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку, регулює правові, організаційні та економічні відносини, пов`язані з реалізацією прав та виконанням обов`язків співвласників багатоквартирного будинку щодо його утримання та управління.

Відповідно до ст. 2 Закону №417-VIII предметом регулювання цього Закону є відносини, що виникають у процесі реалізації прав та виконання обов`язків власників квартир та нежитлових приміщень як співвласників багатоквартирного будинку.

Статтею 1 Закону № 417-VIII визначено терміни:

1) багатоквартирний будинок - житловий будинок, в якому розташовано три чи більше квартири. У багатоквартирному будинку можуть також бути розташовані нежитлові приміщення, які є самостійними об`єктами нерухомого майна;

2)допоміжні приміщення багатоквартирного будинку - приміщення, призначені для забезпечення експлуатації будинку та побутового обслуговування його мешканців (колясочні, комори, сміттєкамери, горища, підвали, шахти і машинні відділення ліфтів, вентиляційні камери та інші підсобні і технічні приміщення);

3)нежитлове приміщення - ізольоване приміщення в багатоквартирному будинку, що не належить до житлового фонду і є самостійним об`єктом нерухомого майна;

4)прибудинкова територія - територія навколо багатоквартирного будинку, визначена на підставі відповідної містобудівної та землевпорядної документації, у межах земельної ділянки, на якій розташовані багатоквартирний будинок і належні до нього будівлі та споруди, що необхідна для обслуговування багатоквартирного будинку та задоволення житлових, соціальних і побутових потреб власників (співвласників та наймачів (орендарів) квартир, а також нежитлових приміщень, розташованих у багатоквартирному будинку;

5)співвласник багатоквартирного будинку (далі - співвласник) - власник квартири або нежитлового приміщення у багатоквартирному будинку;

6)спільне майно багатоквартирного будинку - приміщення загального користування (у тому числі допоміжні), несучі, огороджувальні та несуче-огороджувальні конструкції будинку, механічне, електричне, сантехнічне та інше обладнання всередині або за межами будинку, яке обслуговує більше одного житлового або нежитлового приміщення, а також будівлі і споруди, які призначені для задоволення потреб співвласників багатоквартирного будинку та розташовані на прибудинковій території, а також права на земельну ділянку, на якій розташовані багатоквартирний будинок і належні до нього будівлі та споруди і його прибудинкова територія;

7) управитель багатоквартирного будинку (далі - управитель) - фізична особа - підприємець або юридична особа - суб`єкт підприємницької діяльності, яка за договором із співвласниками забезпечує належне утримання та ремонт спільного майна багатоквартирного будинку і прибудинкової території та належні умови проживання і задоволення господарсько-побутових потреб;

8)управління багатоквартирним будинком - вчинення співвласниками багатоквартирного будинку дій щодо реалізації прав та виконання обов`язків співвласників, пов`язаних з володінням, користуванням і розпорядженням спільним майном багатоквартирного будинку;

9)частка співвласника - частка, яку становить площа квартири та/або нежитлового приміщення співвласника у загальній площі всіх квартир та нежитлових приміщень, розташованих у багатоквартирному будинку.

Згідно із ч.ч. 1, 2 ст. 4 Закону № 417-VIII, власниками квартир та нежитлових приміщень у багатоквартирному будинку можуть бути фізичні та юридичні особи, територіальні громади, держава. Власники квартир та нежитлових приміщень є співвласниками спільного майна багатоквартирного будинку.

Відповідно до ч. ч. 1, 2 ст. 11 Закону № 417-VIII, управління багатоквартирним будинком управителем здійснюється на підставі договору про надання послуг з управління багатоквартирним будинком. Вартість послуг з управління багатоквартирним будинком визначається за згодою сторін та зазначається у договорі з управителем.

Частиною 6 ст. 11 Закону № 417-VIII встановлено, що договір з управителем укладається строком на один рік. Якщо за один місяць до закінчення зазначеного строку жодна із сторін не повідомить письмово іншу сторону про відмову від договору, договір вважається продовженим на наступний однорічний строк. До договорів, предметом яких не є управління багатоквартирним будинком, передбачене частиною шостою цієї статті, обмеження щодо строку договору не застосовується.

Відповідно до ч. 2 ст. 12 Закону № 417-VIII, витрати на управління багатоквартирним будинком розподіляються між співвласниками пропорційно до їхніх часток співвласника, якщо рішенням зборів співвласників або законодавством не передбачено іншого порядку розподілу витрат.

Згідно з п. 5 ст. 13 «Прикінцеві та перехідні положення» Закону № 417-VIII, у разі якщо протягом одного року з дати набрання чинності цим Законом співвласники багатоквартирного будинку, в якому не створено об`єднання співвласників, не прийняли рішення про форму управління багатоквартирним будинком, управління таким будинком здійснюється управителем, який призначається на конкурсних засадах виконавчим органом місцевої ради, на території якої розташований багатоквартирний будинок. У такому разі ціна послуги з управління багатоквартирним будинком визначається за результатами конкурсу, який проводиться в порядку, встановленому центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної житлової політики і політики у сфері житлово-комунального господарства, а договір про надання послуг з управління багатоквартирним будинком строком на один рік від імені співвласників підписує уповноважена особа виконавчого органу відповідної місцевої ради, за рішенням якого призначено управителя. Якщо за один місяць до закінчення зазначеного строку жодна із сторін не повідомить письмово другу сторону про відмову від договору, договір вважається продовженим на черговий однорічний строк.

Матеріали справи не містять доказів створення співвласниками багатоквартирного будинку № 41 по вул. Вілєсова в м.Сєвєродонецьк Луганської області, одним із яких є й відповідач, об`єднання співвласників та прийняття рішення про форму управління будинком. Тому відповідно до п. 5 ст. 13 «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України «Про особливості здійснення права власності в багатоквартирному будинку» виконавчим комітетом Сєвєродонецької міської ради було проведено конкурс з призначення управителя багатоквартирного будинку, за яким було визначено ціну послуги та управителя – КП «Житлосервіс «Світанок», наслідком чого стало укладання договору про надання послуг з управління багатоквартирним будинком № 14 від 12.06.2018.

При цьому, вказаний Договір відповідно до вимог Закону № 417-VIII, укладено від імені співвласників уповноваженою особою виконавчого комітету Сєвєродонецької міської ради Прядка Володимировичем Анатолійовичем, який діє на підставі рішення Сєвєродонецької міської ради № 366 від 05.06.2018.

Частиною 1 ст. 204 ЦК України визначено, що правочин є правомірним, якщо його недійсність прямо не встановлена законом або якщо він не визнаний судом недійсним.

Докази визнання недійсним договору про надання послуг з управління багатоквартирним будинком №14 від 12.06.2018, або докази його розірвання, чи докази відмови від виконання цього договору його сторонами в матеріалах справи відсутні та сторонами у справі не надані.

З урахуванням вимог ст. 638 Цивільного кодексу України, сторони досягли згоди з усіх істотних умов договору а відтак договір є укладеним.

Відтак, враховуючи викладене, в силу приписів п. 5 ст.13 Прикінцевих та перехідних положень Закону № 417-VIII договір про надання послуг з управління багатоквартирним будинком №14 від 12.06.2018 є чинним станом на час розгляду даної справи судом.

Відповідно до ст. 317, ч. 4 ст. 319 ЦК України власникові належать право володіння, користування та розпорядження своїм майном; на зміст права власності не впливають місце проживання власника та місцезнаходження майна; власність зобов`язує.

Статтею 322 ЦК України установлено, що власник зобов`язаний утримувати майно, що йому належить, якщо інше не встановлено договором або законом.

Відповідно до ст. 360 ЦК України співвласник відповідно до своєї частки у праві спільної часткової власності зобов`язаний брати участь у витратах на управління, утримання та збереження спільного майна, у сплаті податків, зборів (обов`язкових платежів), а також нести відповідальність перед третіми особами за зобов`язаннями, пов`язаними із спільним майном.

При цьому ст. 382 ЦК України також визначає, що усі власники квартир та нежитлових приміщень у багатоквартирному будинку є співвласниками на праві спільної сумісної власності спільного майна багатоквартирного будинку. Спільним майном багатоквартирного будинку є приміщення загального користування (у тому числі допоміжні), несучі, огороджувальні та несуче-огороджувальні конструкції будинку, механічне, електричне, сантехнічне та інше обладнання всередині або за межами будинку, яке обслуговує більше одного житлового або нежитлового приміщення, а також будівлі і споруди, які призначені для задоволення потреб усіх співвласників багатоквартирного будинку та розташовані на прибудинковій території, а також права на земельну ділянку, на якій розташований багатоквартирний будинок та його прибудинкова територія, у разі державної реєстрації таких прав.

Враховуючи те, що відповідач є власником нежитлового приміщення площею 1854,67 кв.м. у багатоквартирному будинку за адресою: вул. Вілєсова, 41, м. Сєвєродонецьк, він також є співвласником спільного майна багатоквартирного будинку, яке слід утримувати.

Основні засади організаційних, господарських відносин, що виникають у сфері надання та споживання житлово-комунальних послуг між їхніми виробниками, виконавцями і споживачами, а також їхні права та обов`язки визначені Законом України "Про житлово-комунальні послуги".

З огляду на виникнення спірних правовідносин у 2018 році, суд керується редакцією Закону України "Про житлово-комунальні послуги" , чинною на момент виникнення спірних правовідносин.

Статтею 1 Закону України "Про житлово-комунальні послуги" унормовано, що житлово-комунальні послуги - результат господарської діяльності, спрямованої на забезпечення умов проживання та перебування осіб у жилих і нежилих приміщеннях, будинках і спорудах, комплексах будинків і споруд відповідно до нормативів, норм, стандартів, порядків і правил. Утримання будинків і прибудинкових територій - господарська діяльність, спрямована на задоволення потреби фізичної чи юридичної особи щодо забезпечення експлуатації та/або ремонту жилих та нежилих приміщень, будинків і споруд, комплексів будинків і споруд, а також утримання прилеглої до них (прибудинкової) території відповідно до вимог нормативів, норм, стандартів, порядків і правил згідно із законодавством.

Відповідно до ст.13 Закону України "Про житлово-комунальні послуги" залежно від функціонального призначення житлово-комунальні послуги поділяються на: 1) комунальні послуги (централізоване постачання холодної води, централізоване постачання гарячої води, водовідведення (з використанням внутрішньобудинкових систем), газо- та електропостачання, централізоване опалення, а також вивезення побутових відходів тощо); 2) послуги з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій (прибирання внутрішньобудинкових приміщень та прибудинкової території, санітарно-технічне обслуговування, обслуговування внутрішньобудинкових мереж, утримання ліфтів, освітлення місць загального користування, поточний ремонт, вивезення побутових відходів тощо); 3) послуги з управління будинком, спорудою або групою будинків (балансоутримання, укладання договорів на виконання послуг, контроль виконання умов договору тощо); 4) послуги з ремонту приміщень, будинків, споруд (заміна та підсилення елементів конструкцій та мереж, їх реконструкція, відновлення несучої спроможності несучих елементів конструкцій тощо).

Разом з тим, пункт 1 ч. 1 ст. 5 Законом України «Про житлово-комунальні послуги» №2189-VІII визначає, що до житлово-комунальних послуг належать житлова послуга - послуга з управління багатоквартирним будинком, яка включає: утримання спільного майна багатоквартирного будинку, зокрема прибирання внутрішньобудинкових приміщень та прибудинкової території, виконання санітарно-технічних робіт, обслуговування внутрішньобудинкових систем (крім обслуговування внутрішньобудинкових систем, що використовуються для надання відповідної комунальної послуги у разі укладення індивідуальних договорів про надання такої послуги, за умовами яких обслуговування таких систем здійснюється виконавцем), утримання ліфтів тощо; купівлю електричної енергії для забезпечення функціонування спільного майна багатоквартирного будинку; поточний ремонт спільного майна багатоквартирного будинку.

Відповідно до Правил утримання жилих будинків та прибудинкових територій, затверджених наказом Державного комітету України з питань житлово-комунального господарства України від 17.05.2005 № 76, утримання будинків і прибудинкових територій – господарська діяльність, спрямована на задоволення потреби фізичної чи юридичної особи щодо забезпечення експлуатації та/або ремонту жилих та нежилих приміщень, будинків і споруд, комплексів будинків

і споруд, а також утримання прилеглої до них (прибудинкової) території відповідно до вимог нормативів, норм, стандартів, порядків і правил згідно із законодавством.

Пунктом 9 Правил надання послуги з управління багатоквартирним будинком, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 05.09.2018 №712 унормовано, що послуга з управління включає:

- утримання спільного майна багатоквартирного будинку, зокрема прибирання внутрішньобудинкових приміщень та прибудинкової території, виконання санітарно-технічних робіт, обслуговування внутрішньобудинкових систем (крім обслуговування внутрішньобудинкових систем, що використовуються для надання відповідної комунальної послуги у разі укладення індивідуальних договорів про надання такої послуги, за умовами яких обслуговування таких систем здійснюється виконавцем), утримання ліфтів тощо;

- купівлю електричної енергії для забезпечення функціонування спільного майна багатоквартирного будинку;

- поточний ремонт спільного майна багатоквартирного будинку.

Пунктом 1 ч.1 ст. 20 Закону України "Про житлово-комунальні послуги" встановлено, що споживач має право, зокрема, одержувати вчасно та відповідної якості житлово-комунальні послуги згідно із законодавством та умовами договору на надання житлово-комунальних послуг. Такому праву прямо відповідає визначений пунктом 5 ч.3 ст. 20 Закону України "Про житлово-комунальні послуги" обов`язок споживача оплачувати житлово-комунальні послуги у строки, встановлені договором або законом.

Відповідно до ст. 7 Закону України "Про особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку" співвласник багатоквартирного будинку зобов`язаний забезпечувати належне утримання та належний санітарний, протипожежний і технічний стан спільного майна багатоквартирного будинку своєчасно сплачувати за спожиті житлово-комунальні послуги.

Щодо посилання відповідача на те, що нежитлове приміщення по вул. Вілєсова, 41, м. Сєвєродонецьк Луганської області, ніколи не знаходилось у житловому фонді і не було об`єктом спільної сумісної власності мешканців вказаного будинку, суд зазначає, що з огляду на вищевказаний нормативний матеріал, право власності відповідача на вказане нежитлове приміщення і є підставою виникнення права спільної сумісної власності на спільне майно багатоквартирного будинку, що спричиняє обов`язок нести витрати саме з його утримання, а не з утримання власного нежитлового приміщення.

З огляду на помилковість ототожнення утримання власного нежитлового приміщення, та спільного майна багатоквартирного будинку, де це приміщення розташоване, доводи позивача що, обслуговування його приміщення здійснюється іншими експлуатаційними організаціями, і це підтверджується відповідними договорами на обслуговування, до уваги судом не беруться.

Також, відповідач зазначив, що з доданої копії Відомостей з державного реєстру речових прав на нерухоме майно, власником приміщення вказана Солдаткіна Феодосія Василівна, однак дана особа не є власником приміщення де розташовано ТОВ «Магістраль», ця особа є власником сусіднього приміщення, яке теж розташовано у буд. 41 по вул. Вілєсова, м. Сєвєродонецьк Луганської області. Відповідач вважає, що позивач хоче стягнути грошові кошти за надані ним послуги з іншої юридичної особи, тому у даному випадку ТОВ «Магістраль» є неналежною сторону у справі.

Суд зауважує, що наявність права власності на нежитлове приміщення або квартиру в багатоквартирному будинку вже є підставою для виникнення права спільної сумісної власності на спільне майно цього будинку та зобов`язує відповідача здійснювати оплату наданих управителем послуг пропорційно площі власного приміщення.

Позивачем було надано копію Відомостей з державного реєстру речових прав на нерухоме майно, відповідно до якої відповідачу належить 91/100 часток власності приміщення магазину за адресою: м. Сєвєродонецьк Луганської області, вул. Вілєсова, буд. 41, загальною площею 2038,1 кв.м.

Решта 9/100 часток власності на вказане приміщення належить Солдаткіній Феодосії Василівні.

При чому запис про державну реєстрацію права власності на вказане приміщення було зроблено 18.09.2006.

Разом з тим, відповідачем надано витяг від 20.10.2005 про реєстрацію права власності на нерухоме майно – приміщення магазину за адресою: м. Сєвєродонецьк Луганської області, вул. Вілєсова, буд. 41, відповідно до якого відповідачу належить вказане приміщення на праві колективної власності, рішення про реєстрацію права власності прийнято 20.10.2005. Відомостей щодо площі приміщення вказаний доказ не містить.

На підтвердження іншої площі власного приміщення Відповідач доказів не надав. Крім того, наданий ним витяг сформований раніше, ніж дата реєстрації права на 91/100 часток власності на вказане приміщення магазину.

Отже, позивачем правильно пораховано площу, яка займається відповідачем виходячи з зареєстрованої частки власності позивача у приміщенні, визначено площу 1854,67 кв.м. та взято саме цю площу для нарахування плати за управління будинком.

У зв`язку з вищевикладеним, доводи відповідача про його неналежність не знайшли свого підтвердження.

Суд зауважує на доводи відповідача щодо самостійного утримання свого майна, а тому відсутності права позивача вимагати сплати послуг з управління будинком, є помилковими в контексті спору, оскільки послуги надаються відповідачу не з утримання належного йому на праві власності нежитлового приміщення, а з управління багатоквартирним будинком в цілому, а відповідач в силу ст.20 Закону України "Про житлово-комунальні послуги", зобов`язаний пропорційно займаній площі відшкодовувати витрати позивача на ці послуги.

Таким чином, згідно із зазначеними нормами закону споживач зобов`язаний оплатити житлово-комунальні послуги, якщо вони фактично користувався ними. При цьому факт доведення їх надання у разі заперечення факту споживання покладається на надавача таких послуг. Вказаний висновок кореспондується з правовою позицією, викладеною в постанові Верховного Суду від 21.04.2020 у справі № 910/7968/19 (п. 4.12).

Відповідач вказує, що позивач не надав на підтвердження заявленої до стягнення суми наданих послуг доказів надання цих послуг(калькуляції тощо).

Відповідно до п. 1.2.2 Наказу № 76 до складу документації, яка ведеться виконавцями послуг, входять: кошториси, описи робіт на поточний і капітальний ремонт; акти технічних оглядів; журнали заявок жителів; протоколи вимірювань вентиляції.

Пунктом 15 Правил надання послуги з управління багатоквартирним будинком, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 05.09. 2018 №712 установлено, що до складу документації, яка ведеться управителем, крім тієї, що передана йому за актом приймання-передачі, входять:

описи робіт на поточний і капітальний (у випадку організації його проведення управителем за рішенням співвласників) ремонт;

акти технічних оглядів будинку;

журнали аварійних заявок співвласників;

протоколи вимірювань опору електромереж (за наявності);

акти огляду/повірки димових та вентиляційних каналів;

акти огляду/експертизи ліфтів (за наявності ліфтів);

акти виконаних робіт з дезінсекції та дератизації (за наявності);

акти щодо повірки вузлів обліку води на загальнобудинкові потреби (за наявності);

список співвласників будинку;

інша документація, передбачена цими Правилами та законодавством.

Відповідно до пункту 7 Порядку здійснення перерахунку вартості послуги з управління багатоквартирним будинком за період її ненадання, надання невідповідної якості, затверджений Постановою Кабінету Міністрів України від 05.06. 2019 № 482, управитель веде облік доходів, витрат, кількісних і якісних показників надання послуги щодо кожного багатоквартирного будинку та кожної складової послуги окремо.

Обсяг фактично наданої послуги та фактично понесених управителем витрат на надання такої послуги повинен бути підтверджений відповідною первинною документацією, що зберігається в управителя, зокрема наказами, табелем обліку робочого часу, розрахунковими листками нарахування заробітної плати робітникам, нарядами-завданнями, актами списання матеріалів, матеріальними звітами майстрів, актами виконаних робіт постачальних та підрядних організацій, документами, що підтверджують технічні показники будинку, тощо (пункт 8 вказаного Порядку).

Визначення вартості послуг в договорі не є безумовною підставою для її стягнення без будь-яких первинних документів, що підтверджують надання послуг, за умови заперечення отримання послуг відповідачем.

Суд зазначає, що відповідно до ст. 1 Закону України "Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні" первинний документ - це документ, який містить відомості про господарську операцію та підтверджує її здійснення. Господарська операція - це дія або подія, яка викликає зміни в структурі активів та зобов`язань, власному капіталі підприємства.

Також, положення ч. 1 ст. 9 Закону України "Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні" передбачають, що підставою для бухгалтерського обліку господарських операцій є первинні документи. Для контролю та впорядкування оброблення даних на підставі первинних документів можуть складатися зведені облікові документи.

Відповідно до ч.2 ст. 9 Закону України "Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні" первинні та зведені облікові документи можуть бути складені на паперових або машинних носіях і повинні мати такі обов`язкові реквізити: назву документа (форми); дату складання; назву підприємства, від імені якого складено документ; зміст та обсяг господарської операції, одиницю виміру господарської операції; посади осіб, відповідальних за здійснення господарської операції і правильність її оформлення; особистий підпис або інші дані, що дають змогу ідентифікувати особу, яка брала участь у здійсненні господарської операції.

Отже, первинні документи повинні містити відомості, які підтверджують вчинення господарської операції, на виконання якої вони складаються, у зв`язку з чим вчинення певної господарської операції фіксуватиметься документально, що в сукупності свідчить про підтвердження між учасниками такої операції певних прав та обов`язків, зокрема, і щодо обов`язку сплатити певну суму коштів, яка складатиме еквівалент певної вартості наданих послуг.

Однак, позивачем на підтвердження обґрунтованості заявлених позовних вимог до матеріалів справи не надано жодних первинних документів, які б могли підтвердити факт надання відповідачу обумовлених договором послуг.

Надана до заперечень на відзив Інформація про надані послуги на утримання будинку за адресою: вул. Вілєсова, 41 за період з 12.06.2018 по 30.06.2020 (а.с.142-155) не може розглядатись судом в якості доказу, оскільки подана з порушенням вимог ч.ч. 2, 4-5 ст. 80 ГПК України, де зокрема, зазначено, що позивач, повинен подати докази разом з поданням позовної заяви. Якщо доказ не може бути поданий у встановлений законом строк з об`єктивних причин, учасник справи повинен про це письмово повідомити суд та зазначити: доказ, який не може бути подано; причини, з яких доказ не може бути подано у зазначений строк; докази, які підтверджують, що особа здійснила всі залежні від неї дії, спрямовані на отримання вказаного доказу. У випадку визнання поважними причин неподання учасником справи доказів у встановлений законом строк суд може встановити додатковий строк для подання вказаних доказів.

Разом з тим, згідно з ч. 8 ст. 80 ГПК України докази, не подані у встановлений законом або судом строк, до розгляду судом не приймаються, крім випадку, коли особа, яка їх подає, обґрунтувала неможливість їх подання у вказаний строк з причин, що не залежали від неї.

Будь-яких підстав неможливості подання Інформації про надані послуги на утримання будинку разом з позовом з причин, що не залежали від нього, позивач не зазначив. Документ, виходячи з дат його формування, існував на момент подання позову до суду. Отже, для цього доказу настають наслідки, передбачені ч. 8 ст. 80 ГПК України, а саме, він не приймається судом до розгляду.

З огляду на наведене, матеріали справи не містять належних доказів на підтвердження надання послуг позивачем відповідачеві.

Враховуючи, що позивач не довів належними та допустимими доказами факт надання послуг відповідачу, позовні вимоги задоволенню не підлягають.

Відповідно до ч. 1 ст. 74 ГПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень.

Згідно з ч.ч.1-2 ст. 86 ГПК України суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об`єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів. Жодні докази не мають для суду заздалегідь встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також вірогідність і взаємний зв`язок доказів у їх сукупності.

З урахуванням викладеного, суд оцінивши подані докази та наведені обґрунтування, дійшов висновку про відмову у задоволенні позовних вимог в повному обсязі, з віднесенням судового збору на позивача, відповідно до п. 2 ч. 1 ст. 129 Господарського процесуального кодексу України.

Керуючись п. 2 ч.1 ст. 129, ст.ст. 232-233, 236-241, 240, 252 Господарського процесуального кодексу України, суд

в и р і ш и в:

1. У задоволенні позову відмовити.

2. Судові витрати зі сплати судового збору покласти на позивача.

Відповідно до статті 241 Господарського процесуального кодексу України рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржене до суду апеляційної інстанції згідно положень ст.256 Господарського процесуального кодексу України протягом двадцяти днів з дня складання повного судового рішення.

Згідно пункту 17.5 Перехідних положень Господарського процесуального кодексу України до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні скарги подаються учасниками справи до або через відповідні суди за правилами, що діяли до набрання чинності цією редакцією Кодексу.

Повний текст рішення складено та підписано 07.10.2020.

Суддя О.С. Фонова