ІВАНО-ФРАНКІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"07" квітня 2010 р. Справа № 2a-438/10/0970
м. Івано-Франківськ
Івано-Франківський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Лучко О.О.,
при секретарі Круглій О.М.,
за участю сторін:
представника позивача: Кудли О.Й.,
відповідача: не з"явився,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду адміністративну справу
за позовом: Долинської об'єднаної державної податкової інспекції, вул. Грушевського, 16,м. Долина,77500
до відповідача: ОСОБА_2, АДРЕСА_1
про стягнення податкового боргу за рахунок активів боржника в сумі 37242,04 грн.,-
ВСТАНОВИВ:
12 лютого 2010 року Долинська ОДПІ звернулася з адміністративним позовом до приватного підприємця ОСОБА_2 про стягнення податкового боргу за рахунок активів боржника в сумі 37 242,04 грн., в тому числі по орендній платі за землю в сумі 37152,23 грн. та платі за забруднення навколишнього природного середовища в сумі 89,81грн.
Представник позивача у судовому засіданні позов підтримала з мотивів викладених в позовній заяві та провила позов задовольнити повністю.
Відповідач в судове засідання повторно не з”явився з невідомих суду причин, хоча належним чином повідомлявся про дату, час та місце судового розгляду. Заперечення проти позову не подав.
Розглянувши позовну заяву, заслухавши пояснення представника позивача, оцінивши та дослідивши подані докази, суд прийшов до висновку про обґрунтованість позовних вимог, а тому позов підлягає до задоволення з наступних мотивів.
Судом встановлено, що фізична особа-підприємець ОСОБА_2 зареєстрований як суб”єкт підприємницької діяльності та як платник податків взятий на податковий облік у Долинській ОДПІ 11.02.1999року. Відповідач відповідно до договору оренди від 05.04.2007р. є платником орендної плати за землю. Крім того, відповідач є платником збору за забруднення навколишнього природного середовища.
Станом на 12.01.2010 року відповідачем відповідно до поданого Долинською ОДПІ розрахунку допущено заборгованість по даних видах податків і зборів, а саме: 37152,23 грн. по орендній платі за землю та 89,81грн. по платі за забруднення навколишнього природного середовища, а всього: 37 242,04 грн.
Згідно ч.1 ст.67 Конституції України кожен зобов'язаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом.
Законом України “Про систему оподаткування” визначено види податків і зборів (обовязкових платежів), що справляються на території України.
Відповідно до п.3 ч.1 ст.9 даного Закону платник податків повинен сплачувати належні суми податків і зборів (обовязкових платежів) у встановлений законом термін. Щодо стягнення орендної плати за землю суд зазначає наступне.
Відповідно до ст.13 Закону України “Про плату за землю”від 03.07.1992 року № 2535-Х-111 підставою для нарахування орендної плати за земельну ділянку, яка перебуває у державній або комунальній власності, є договір оренди такої земельної ділянки.
Орендна плата є обов'язковим платежем, що справляється з юридичних і фізичних осіб за користування земельними ділянками.
Згідно ст. 14 даного Закону платники земельного податку, а також орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності (крім громадян) самостійно обчислюють суму земельного податку та орендної плати щороку за станом на 1 січня і до 1 лютого поточного року подають відповідному органу державної податкової служби за місцезнаходженням земельної ділянки податкову декларацію на поточний рік за формою, встановленою центральним податковим органом, з розбивкою річної суми рівними частками за місяцями.
Статтею 15 вказаного Закону передбачено, що власники землі та землекористувачі сплачують земельний податок, а також орендну плату за земельні ділянки державної та комунальної власності з дня виникнення права власності або права користування земельною ділянкою. У разі припинення права власності або права користування земельною ділянкою податок, а також орендна плата за земельні ділянки державної та комунальної власності сплачується за фактичний період перебування землі у власності або користуванні у поточному році.
Згідно із ст.17 Закону України “Про плату за землю” податкове зобов”язання по орендній платі за землі державної та комунальної власності, визначене у податковій декларації на поточний рік, сплачується рівними частками власниками та землекористувачами земельних ділянок за місцезнаходженням земельної ділянки за базовий податковий (звітний) період, який дорівнює календарному місяцю, щомісячно протягом 30 календарних днів, наступних за останнім календарними днем звітного (податкового) місяця.
Статтею 20 згаданого Закону встановлено, що платежі за землю зараховуються до відповідних місцевих бюджетів у порядку, визначеному Бюджетним кодексом України для плати за землю.
Контроль за правильністю обчислення і справляння орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності відповідно до ст. 27 Закону України “Про плату за землю” здійснюється органами державної податкової служби.
Як встановлено судом, відповідачем допущено заборгованість по орендній платі за землю, яка виникла в результаті несплати самостійно задекларованих податкових зобов”язань за 2008 рік та 2009 рік і станом на 12.01.2010 р. складає 37 152,23грн.
Заборгованість підтверджується довідкою Долинської оДПІ від 11.01.2010 року, поданими розрахунками, податковою декларацією орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності, поданою приватним підприємцем ОСОБА_2, відомостями із договору оренди землі, а тому є всі підстави для стягнення даного боргу в судовому порядку.
Щодо стягнення податкового боргу по платі за забруднення навколишнього природного середовища суд виходить з наступного.
Відповідно до наказу Міністерства охорони навколишнього природного середовища та ядерної безпеки України N 162/379 від 19.07.1999 року затверджено Інструкцію про порядок обчислення та сплати збору за забруднення навколишнього природного середовища, за якою обчислюються суми збору, який справляється за розміщення відходів.
Платниками даного збору є суб'єкти господарювання незалежно від форм власності, юридичні особи, що не здійснюють господарської (підприємницької) діяльності; бюджетні, громадські та інші підприємства, установи і організації, постійні представництва нерезидентів, які зареєстровані в Україні, або нерезиденти, які виконують агентські (представницькі) функції стосовно таких нерезидентів або їх засновників, громадяни, які здійснюють на території України і в межах її континентального шельфу та виключної (морської) економічної зони викиди і скиди забруднюючих речовин у навколишнє природне середовище та розміщення відходів (п.2.1 Інструкції).
Згідно із п.3.2 згаданої Інструкції об'єктами обчислення збору для пересувних джерел забруднення є обсяги відходів, що розміщуються у спеціально відведених для цього місцях чи на об'єктах.
В п.6.2 Інструкції передбачено, що суми збору, який справляється за розміщення відходів (Прв), обчислюються платниками самостійно щокварталу наростаючим підсумком з початку звітного року на підставі затверджених лімітів, виходячи з фактичних обсягів розміщення відходів, нормативів збору та визначених за місцем знаходження спеціально відведених для розміщення відходів місць чи об'єктів коригуючих коефіцієнтів, наведених у таблицях 2.4, 2.5 додатка 2 до Порядку, і визначаються за формулою.
Платники збору складають податкові розрахунки за формою, затвердженою центральним органом державної податкової служби, наростаючим підсумком за квартал, півріччя, дев'ять місяців та рік і подають їх протягом 40 календарних днів, що настають за останнім календарним днем податкового (звітного) кварталу, до органів державної податкової служби за місцем знаходження спеціально відведених для розміщення відходів місць чи об'єктів - у разі розміщення відходів (п.7.1 Інструкції).
Відповідно до п.7.2 Інструкції платники збору протягом десяти календарних днів, що настають після граничного строку подання податкового розрахунку, сплачують збір.
Контроль за своєчасністю та повнотою сплати збору здійснюється органами державної податкової служби, які згідно з планом перевірок залучають за попереднім погодженням працівників органу виконавчої влади з питань охорони навколишнього природного середовища Автономної Республіки Крим та спеціальних підрозділів Мінприроди для перевірки правильності визначення платниками збору фактичних обсягів викидів стаціонарними джерелами забруднення, скидів та розміщення відходів (п.8.2 Інструкції).
Згідно із п.9.2 Інструкції платники несуть відповідальність за правильність обчислення, повноту та своєчасність сплати, а також за правильність складання і своєчасність подання податкових розрахунків органам державної податкової служби згідно з законодавством.
З матеріалів справи вбачається, що відповідачем допущено заборгованість по сплаті збору за забруднення навколишнього природного середовища, яка виникла в результаті несплати самостійно задекларованих податкових зобов”язань і станом на 12.01.2010 р. складає 89,81 грн.( в тому числі 1,52 грн. пені.) Заборгованість підтверджується довідкою Долинської оДПІ від 11.01.2010 року, податковими розрахунками по збору поданими приватним підприємцем ОСОБА_2 за 2008 та 2009 роки.
Відповідачу 08.07.2008 року та 15.08.2008 року надсилались відповідно перша та друга податкові вимоги, які останнім залишені без задоволення, а заборгованість не сплачена.
Положенням п.п.5.1 ст.5 Закону України “Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами” встановлено, що податкове зобов”язання, самостійно визначене платником податків у податковій декларації, вважається узгодженим в день подання такої податкової декларації. Зазначене податкове зобовязання не може бути оскаржене платником податків у адміністративному чи судовому порядку.
Відповідно до п.п.5.4.1 п.5.4 ст.5 даного Закону України узгоджена сума податкового зобовязання, не сплачена платником податків у строки, визначені цією статтею, визнається сумою податкового боргу платника податків.
Відповідно до п.п.3.1.1. п.3.1. ст.3 Закону України “Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами” активи платника податків можуть бути примусово стягнені в рахунок погашення його податкового боргу виключно за рішенням суду.
З урахуванням наведеного, суд вважає, що податкові зобов”язання по сплаті орендної плати за земельну ділянку в сумі 37152,23 грн. та по сплаті збору за забруднення навколишнього природного середовища в сумі 89,81 грн. станом на 11.01.2010р. залишаються несплаченими, а тому підлягають стягненню у судовому порядку.
Стосовно судових витрат, то відповідно до ч.4 ст.94 КАС України у справах, в яких позивачем є субєкт владних повноважень, а відповідачем фізична чи юридична особа, судові витрати, здійсненні позивачем, з відповідача не стягуються.
На підставі ст. 124 Конституції України, керуючись ст. ст. 2, 8-14, 86, 158-163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд ,-
ПОСТАНОВИВ:
Позов задовольнити повністю.
Стягнути за рахунок активів фізичної особи-підприємця ОСОБА_2 (ідентифікаційний номер НОМЕР_1, АДРЕСА_1)в дохід бюджету (на бюджетний рахунок №34129999700155 ВДК в Долинському районі УДК в Івано-Франківській області МФО 836014 код 20568642) податковий борг в сумі 37 242,04 грн. (тридцять сім тисяч двісті сорок дві гривні чотири копійки).
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку. Відповідно до ст. 186 Кодексу адміністративного судочинства України про апеляційне оскарження постанови подається заява протягом 10 днів з дня складення постанови в повному обсязі. Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом 20 днів після подання заяви про апеляційне оскарження. Якщо постанову було проголошено у відсутності особи, яка бере участь у справі, то строк подання заяви про апеляційне оскарження обчислюється з дня отримання нею копії постанови. Заява про апеляційне оскарження та апеляційна скарга подаються до Львівського апеляційного адміністративного суду через Івано-Франківський окружний адміністративний суд.
Відповідно до ст.254 Кодексу адміністративного судочинства України постанова суду набирає законної сили після закінчення 10-денного строку подання заяви про апеляційне оскарження, якщо таку заяву не було подано. Якщо було подано заяву про апеляційне оскарження, але апеляційна скарга не була подана у 20-денний строк, постанова набирає законної сили після закінчення цього строку. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Cуддя:Лучко О.О.
Постанова складена в повному обсязі 12.04.10 року.