
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
02 жовтня 2020 року справа № 580/2894/20
м. Черкаси
Черкаський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Рідзеля О.А., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження в залі суду адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Регіонального сервісного центру Головного сервісного центру МВС в Черкаській області в особі територіального сервісного центру №7141, третя особа без самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача - ОСОБА_2 про визнання протиправною відмови та зобов`язання вчинити дії,
ВСТАНОВИВ:
29.07.2020 у Черкаський окружний адміністративний суд надійшов позов ОСОБА_1 (далі - позивач) до Регіонального сервісного центру Головного сервісного центру МВС в Черкаській області в особі територіального сервісного центру №7141 (далі - відповідач), третя особа без самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача - ОСОБА_2 (далі - третя особа), в якому просить:
визнати протиправною відмову відповідача щодо перезакріплення номерного знака позивача НОМЕР_1 за транспортним засобом KIA Clarus, 1997 р.в., номерний знак НОМЕР_2 , кузов НОМЕР_3 , який належить третій особі на підставі свідоцтва про реєстрацію від 27.06.2020 № НОМЕР_4
зобов`язати відповідача перезакріпити номерний знак позивача НОМЕР_1 без відшкодування вартості за транспортним засобом KIA Clarus, 1997 р.в., номерний знак НОМЕР_2 , кузов НОМЕР_3 , який належить третій особі на підставі свідоцтва про реєстрацію від 27.06.2020 № НОМЕР_4 .
Позов мотивовано тим, що відповідач всупереч вимогам законодавства відмовився перезакріпити за заявою позивача державний номерний знак НОМЕР_1 на автомобіль Kia Clarus, що належить його дружині ОСОБА_2 . Вказував, що відповідальне зберігання цього номерного знаку оплачене ним у повному обсязі. Тому просив задовольнити позов.
Ухвалою Черкаського окружного адміністративного суду від 03.08.2020 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у даній справі, ухвалено здійснювати розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи.
25.08.2020 відповідач подав відзив на позовну заяву, в якому він просить суд у задоволенні позову відмовити. Вказує, що нормами Порядку державної реєстрації (перереєстрації), зняття з обліку автомобілів, автобусів, а також самохідних машин, сконструйованих на шасі автомобілів, мотоциклів усіх типів, марок і моделей, причепів, напівпричепів, мотоколясок, інших прирівняних до них транспортних засобів та мопедів, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 07.09.1998 № 1388 (далі - Порядок №1388) передбачено можливість перезкріплення номерного знаку, який залишений власником на відповідальне зберігання, лише у разі зміни ним транспортного засобу. Надання такого номерного знаку іншим особам не передбачено. Крім того вказує, що отримання номерного знаку з трьома однаковими послідовними цифрами здійснюється за плату, яка становить 10000,00 грн. без ПДВ.
14.09.2020 позивач подав суду відповідь на відзив з аналогічними позовній заяві доводами.
Ухвалою від 17.09.2020 суд залишив без задоволення заяви позивача та відповідача про розгляд справи з участю сторін.
Оцінивши доводи сторін, дослідивши письмові докази, суд дійшов висновку, що позов підлягає задоволенню, з огляду на таке.
Суд встановив, що 02.11.2018 позивач подав Черкаському центру ДАІ заяву про прийняття на зберігання номерного знаку НОМЕР_1 , які були закріплені за його транспортним засобом Skoda Octavia для закріплення зі іншим транспортним засобом.
Квитанціями (а.с.60-62) підтверджено внесення позивачем плати з призначенням платежу - відповідальне зберігання номерних знаків транспортних засобів, знятих з обліку.
07.07.2020 відповідачу надійшла заява позивача від 01.07.2020, в якій просив перезакріпити індивідуальний номерний знак НОМЕР_1 за транспортним засобом KIA Clarus, 1997 р.в., номерний знак НОМЕР_2 , кузов НОМЕР_3 , який належить його дружині ОСОБА_2 на підставі свідоцтва про реєстрацію від 27.06.2020 № НОМЕР_4 .
Листом від 15.07.2020 відповідач повідомив позивача про неможливість перезакріпленння вказаного номерного знаку, оскільки відповідно до вимог постанови Кабінету Міністрів України від 04.06.2007 №795 «Про затвердження переліку платних послуг, які можуть надаватися органами та підрозділами Міністерства внутрішніх справ» видача (заміна) номерних знаків, які містять комбінацію із чотирьох цифр, три з яких однакові здійснюється на платній основі і коштує 10000,00грн. без ПДВ. Однак доказів сплати цієї суме не надано.
Не погоджуючись з такою відмовою позивач звернувся до суду з даним позовом.
Надаючи оцінку спірному рішенню, суд врахував ч.2 ст.19 Конституції України, відповідно до якої органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно з положеннями статті 34 Закону України від 30.06.1993 №3353-ХІІ «Про дорожній рух» державна реєстрація та облік автомобілів, автобусів, мотоциклів та мопедів усіх типів, марок і моделей, самохідних машин, причепів та напівпричепів до них, мотоколясок, інших прирівняних до них транспортних засобів здійснюються територіальними органами Міністерства внутрішніх справ України. На транспортні засоби оформляються та видаються реєстраційні документи, зразки яких затверджуються Кабінетом Міністрів України, та закріплюються номерні знаки, які відповідають вимогам стандартів. Закупівля за державні кошти бланків реєстраційних документів та номерних знаків для транспортних засобів здійснюється відповідно до вимог законодавства тими органами, на які покладений обов`язок щодо їх реєстрації. Єдині зразки державних номерних знаків та вимоги до них, у тому числі тих, що виготовляються за індивідуальним замовленням, встановлюються державними стандартами України.
Єдина на території України процедура державної реєстрації (перереєстрації), зняття з обліку автомобілів, автобусів, а також самохідних машин, сконструйованих на шасі автомобілів, мотоциклів усіх типів, марок і моделей, причепів, напівпричепів, мотоколясок, інших прирівняних до них транспортних засобів та мопедів (далі - транспортні засоби, ТЗ), оформлення та видачі реєстраційних документів і номерних знаків, встановлюється Порядком №1388.
Державна реєстрація транспортних засобів проводиться територіальними органами з надання сервісних послуг МВС з метою здійснення контролю за відповідністю конструкції та технічного стану транспортних засобів установленим вимогам стандартів, правил і нормативів, дотриманням законодавства, що визначає порядок сплати податків і зборів (обов`язкових платежів) (пункт 3 Порядку №1388).
Пунктом 8 Порядку №1388 встановлено, що державна реєстрація транспортних засобів проводиться за умови сплати їх власниками передбачених законодавством податків і зборів (обов`язкових платежів), а також внесення в установленому порядку платежів за проведення огляду транспортних засобів, державну реєстрацію (перереєстрацію), зняття з обліку, відшкодування вартості бланків реєстраційних документів та номерних знаків.
Відповідно до абзацу 1 пункту 16 Порядку №1388 номерний знак видається на зареєстровані в уповноважених органах МВС транспортні засоби.
Пунктом 33 Порядку № 1388 передбачено, що перереєстрація транспортних засобів проводиться у разі, зокрема, зміни їх власників. При перереєстрації транспортних засобів у разі зміни їх власників зняття з обліку таких транспортних засобів не проводиться.
Порядок здійснення центрами надання послуг, пов`язаних з використанням автотранспортних засобів, державної реєстрації (перереєстрації), зняття з обліку транспортних засобів, оформлення і видачі свідоцтв про реєстрацію ТЗ, тимчасових реєстраційних талонів та номерних знаків на ТЗ встановлюється Інструкцією про порядок здійснення підрозділами Державтоінспекції МВС державної реєстрації, перереєстрації та обліку транспортних засобів, оформлення і видачі реєстраційних документів номерних знаків на них, затверджено наказом Міністерства внутрішніх справ України від 11.08.2010 № 379 (далі - Інструкція №379).
Абзацом 1 пункту 4.1. Інструкції № 379 передбачено, що у разі заміни номерних знаків (крім випадків їх втрати або викрадення) проводиться перереєстрація ТЗ із заміною свідоцтва про реєстрацію ТЗ (технічного паспорта). При цьому попередньо видані номерні знаки вилучаються. На заяві обов`язково проставляються відмітка про їх вилучення із зазначенням дати вилучення та підпис уповноваженої посадової особи. Вилучені номерні знаки оприбутковуються як такі, що вже були в користуванні, і при їх відповідності встановленим вимогам можуть видаватися для повторного використання або знищуватися в установленому порядку.
Відповідно до пункту 5.2. Інструкції №379 у разі зняття транспортного засобу з обліку, номерні знаки, які були закріплені за ТЗ, вилучаються, про що робиться відповідна відмітка на заяві. За письмовою заявою власника ТЗ або уповноваженої ним особи на вказаний у заяві термін номерні знаки, які були закріплені за цим ТЗ і відповідають діючим стандартам, приймаються на зберігання Центром, який проводив зняття з обліку ТЗ, за умови внесення плати за їх зберігання відповідно до вимог пункту 3.5 глави 3 цієї Інструкції. Зазначені номерні знаки за зверненням їх власника перезакріплюються за іншими придбаними ними транспортними засобами або за транспортними засобами інших власників. За відсутності такої заяви або після закінчення зазначеного в заяві терміну вилучені номерні знаки оприбутковуються як такі, що були в користуванні, і при їх відповідності чинним стандартам можуть видаватися для повторного використання або знищуються в установленому порядку.
Проаналізувавши зазначені приписи нормативно-правового акту Верховний Суд у постанові від 26.09.2020 у справі №808/1340/17 дійшов висновку, що власник номерних знаків має право на вказаний у заяві термін передати їх на зберігання до Центру, який проводив зняття з обліку ТЗ, за умови внесення плати за їх зберігання. Крім того, зазначеною Інструкцією визначено, що за заявою власника номерних знаків вони перезакріплюються за іншими придбаними ним транспортними засобами або за транспортними засобами інших власників.
Дія закону (нормативно-правового акта) чи навіть окремої його норми - це обов`язковість їх виконання (всіма) громадянами, посадовими особами, державними органами та іншими суб`єктами права стосовно певної сфери (виду) суспільних відносин, за певних обставин (ситуацій), протягом певного часу, на певній території (у певному просторі) та щодо конкретного кола суб`єктів права, тобто осіб, організацій (в широкому значенні цього слова), які наділені певними характеристиками.
Отже, межі дії нормативних актів (законів) чи окремих норм визначаються критеріями (параметрами), зокрема, колом осіб, на яких поширюються норми акта.
За відсутності прямої вказівки на звуження певного кола осіб вважається, що така норма поширює свою дію на усіх респондентів.
Оплата вартості номерних знаків не може бути підставою обмеження прав особи ставити її у гірше становище порівняно з власником безкоштовних номерних знаків.
Враховуючи викладене, Верховний Суд у вказаному рішенні дійшов висновку, що номерні знаки, які зберігаються за письмовою заявою власника ТЗ або уповноваженої ним особи у Центрі, який проводив зняття з обліку цього ТЗ, за умови внесення плати за їх зберігання, за заявою власника номерних знаків перезакріплюються за іншими придбаними ним транспортними засобами або за транспортними засобами інших власників. Прямої вказівки на протилежне Інструкція №379 не містить.
Аналогічні висновки викладені у постановах Верховного Суду від 20 березня 2019 року в справі №214/3586/16-а, від 10 вересня 2019 року в справі №819/854/16, від 23 липня 2020 року в справі №П/811/1368/17.
Частиною 5 статті 242 КАС України встановлено, що при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду.
Згідно з ч.1 ст.77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
На підставі ч.2 ст.77 вказаного кодексу, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
З урахуванням викладеного, з огляду на висновки Верховного Суду у вказаних справах, суд дійшов висновку визнати протиправною відмову відповідача щодо перезакріплення номерного знака позивача НОМЕР_1 за транспортним засобом KIA Clarus, 1997 р.в., номерний знак НОМЕР_2 , кузов НОМЕР_3 , який належить третій особі на підставі свідоцтва про реєстрацію від 27.06.2020 № НОМЕР_4 .
Відповідно до п.4 ч.1 ст.5 КАС України способом захисту прав особи від протиправної бездіяльності є визнання бездіяльності суб`єкта владних повноважень протиправною та зобов`язання вчинити певні дії. Тобто дії, які він повинен вчинити за законом.
На підставі ч.3 ст.245 КАС України у разі скасування нормативно-правового або індивідуального акта суд може зобов`язати суб`єкта владних повноважень вчинити необхідні дії з метою відновлення прав, свобод чи інтересів позивача, за захистом яких він звернувся до суду.
Відповідно до ч.4 ст.245 КАС України у випадку, визначеному пунктом 4 частини другої цієї статті, суд може зобов`язати відповідача - суб`єкта владних повноважень прийняти рішення на користь позивача, якщо для його прийняття виконано всі умови, визначені законом, і прийняття такого рішення не передбачає права суб`єкта владних повноважень діяти на власний розсуд.
Тому для забезпечення виконання завдання адміністративного судочинства, вказаного у ст.2 КАС України, суд, на підставі ч.4 ст.245 КАС України дійшов висновку зобов`язати відповідача перезакріпити номерний знак позивача НОМЕР_1 без відшкодування вартості за транспортним засобом KIA Clarus, 1997 р.в., номерний знак НОМЕР_2 , кузов НОМЕР_3 , який належить третій особі на підставі свідоцтва про реєстрацію від 27.06.2020 № НОМЕР_4 .
Враховуючи вищенаведене, суд дійшов висновку, що позовні вимоги підлягають задоволенню повністю.
Відповідно до ч.1 ст.139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Тому, суд дійшов висновку на підставі ст.139 КАС України повернути судовий збір в сумі 840,80 грн. позивачу за рахунок бюджетних асигнувань відповідача повністю.
Керуючись ст. 6, 9, 14, 241-246, 255, 295, 370 КАС України суд,
ВИРІШИВ:
1. Позов ОСОБА_1 задовольнити повністю.
Визнати протиправною відмову Регіонального сервісного центру Головного сервісного центру МВС в Черкаській області в особі територіального сервісного центру МВС №7141 щодо перезакріплення номерного знаку НОМЕР_1 за транспортним засобом KIA Clarus, 1997 р.в., номерний знак НОМЕР_2 , кузов НОМЕР_3 , який належить ОСОБА_2 на підставі свідоцтва про реєстрацію від 27.06.2020 серії НОМЕР_4 .
Зобов`язати Головний сервісний центр МВС в Черкаській області в особі територіального сервісного центру МВС №7141 (18023, м. Черкаси, вул. Лесі Українки, буд.21; код ЄДРПОУ 40112118) перезакріпити номерний знак ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ; РНОКПП НОМЕР_5 ) НОМЕР_1 без відшкодування вартості за транспортним засобом KIA Clarus, 1997 р.в., номерний знак НОМЕР_2 , кузов НОМЕР_3 , який належить ОСОБА_2 ( АДРЕСА_2 ; РНОКПП НОМЕР_6 ) на підставі свідоцтва про реєстрацію від 27.06.2020 серії НОМЕР_4 .
2. Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного сервісного центру МВС в Черкаській області в особі територіального сервісного центру МВС №7141 (18023, м. Черкаси, вул. Лесі Українки, буд.21; код ЄДРПОУ 40112118) на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ; РНОКПП НОМЕР_5 ) судовий збір в сумі 840,80 грн. (вісімсот сорок гривень 80 коп.).
3. Копію рішення направити учасникам справи.
4. Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, яка може бути подана до Шостого апеляційного адміністративного суду через Черкаський окружний адміністративний суд у строк, встановлений статтею 295 Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя О.А. Рідзель