Рішення № 92013252, 05.10.2020, Черкаський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
05.10.2020
Номер справи
580/3574/20
Номер документу
92013252
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

05 жовтня 2020 року справа № 580/3574/20

14 годин 21 хвилини м. Черкаси

Черкаський окружний адміністративний суд у складі: судді - Трофімової Л.В., за участі секретаря - Безпалого А.В., розглянувши у письмовому провадженні за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу № 580/3574/20

за позовом ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 ) [позивач - не прибув]

до Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області (вул. Смілянська, 23, м. Черкаси, 18000, ідентифікаційний код юридичної особи в ЄДРПОУ 21366538) [відповідач - не прибув]

про визнання бездіяльності протиправною та зобов`язання вчинити дії, прийняв рішення.

02.09.2020 ОСОБА_1 , звернувшись до Черкаського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області, просить:

- визнати бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області щодо зменшення розміру пенсії ОСОБА_1 за рахунок виплати з 05.03.2019 75 % суми підвищення пенсії, визначеного станом на 01.03.2018 - протиправною;

- зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Черкаській області провести перерахунок та виплату пенсії із врахуванням раніше виплачених сум ОСОБА_1 з 05.03.2019 до 03.09.2019 з урахуванням 100 % суми підвищення пенсії, визначеної станом на 01.03.2018.

Ухвалою від 02.09.2020 відкрито спрощене провадження у справі, призначено судове засідання на 16.09.2020. Ухвалою від 16.09.2020 відкладено розгляд справи до 05.10.2020.

У обґрунтування позовних вимог зазначено, що пункт 2 постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 №103 втратив чинність з 05.03.2019 (з дня набрання законної сили рішенням Окружного адміністративного суду м. Києва від 12.12.2018 у справі №826/3858/18), тому обмеження щодо часткової виплати суми підвищення до пенсії скасовано: з 05.03.2019 пенсія позивачу належала виплаті у розмірі 100 відсотків суми підвищення пенсії. Позивач вважає протиправними дії відповідача щодо зменшення розміру його пенсії до 75 % суми підвищення пенсії. Позивач у судове засідання не прибув, причин неявки не повідомив, про дату, час та місце судового засідання був повідомлений належним чином.

17.09.2020 відповідачем подано відзив на позов де зазначено, що з 01.01.2018 відповідачем проведено перерахунок пенсії позивачу на підставі постанови Кабінету Міністрів України «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» від 21.02.2018 №103 (далі - Постанова №103) за нормами, чинними на час здійснення перерахунку. З прийняттям Кабінетом Міністрів України Постанови №103 не відбулось звуження існуючих прав позивача, позаяк відповідною постановою визначено лише порядок виплати перерахованих пенсій. На виконання рішення Окружного адміністративного суду м. Києва від 12.12.2018 у справі №826/3858/18, що набрало законної сили 05.03.2019, зміни до Постанови №103 Кабінетом Міністрів України не вносились, тому відсутні підстави для виплати пенсії у розмірі 100% суми підвищення пенсії відповідно до Постанови №103. Відповідач зазначив, що Кабінетом Міністрів України прийнято постанову від 14.08.2019 №804 «Про деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян» (набрала чинності 04.09.2019), якою аналогічно пункту 2 постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 №103 урегульовано питання виплати перерахованої пенсії. Відповідач вважає, що у 2019 році умови виплати підвищення перерахованої пенсії не змінились і виплаті належить підвищення у розмірі 75 %. Відповідач просив відмовити у задоволенні позовних вимог. Представник відповідача у судове засідання не прибув, причин неявки суду не повідомив, про дату, час та місце судового засідання був повідомлений належним чином.

Розглянувши подані документи і матеріали, оцінивши повідомлені позивачем та відповідачем аргументи щодо обставин справи, належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв`язок доказів сукупно, суд дійшов висновку, що позов належить задовольнити з огляду на таке.

Конституцією України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України. Згідно частини 1 статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб`єктів владних повноважень. Відповідно до частини 2 статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Позивач перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України у Черкаській області та отримує пенсію у зв`язку з інвалідністю відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» а.с.38).

Судом встановлено, що відповідачем згідно Постанови № 103 здійснено перерахунок пенсії позивача (а.с.140), сума підвищення складає: з 01.01.2018 до 31.12.2018 - 1674,10 грн (50%); з 01.01.2019 до 31.12.2019 - 2511,15 грн (75%); з 01.01.2020 - 3348,20 грн (100%).

20.07.2020 позивач звернувся до відповідача із заявою, у якій просив: провести перерахунок та виплату пенсії із врахуванням раніше виплачених сум з 05.03.2019 до 04.09.2019 з урахуванням 100 відсотків суми підвищення пенсії, визначеної станом на 01.03.2018 (а.с.17, 143). Листом відповідача від 04.08.2020 №4410-4649/Ш-03/8-2300/20 позивача повідомлено, що для перерахунку та виплати пенсії, перерахованої з 05.03.2019 до 04.09.2019 з урахуванням розміру окладу за посадою, військовим званням та надбавки за вислугу років, що визначені на 01.03.2018 з урахуванням 100% суми підвищеної пенсії, підстав немає (а.с.18).

Вважаючи протиправними дії відповідача щодо зменшення розміру пенсії за рахунок виплати з 05.03.2019 75 % суми підвищення пенсії, позивач звернувся до суду.

Правовідносини у сфері пенсійного забезпечення осіб, які перебували на військовій службі, та деяких інших осіб, врегульовані Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09.04.1992 №2262-ХІІ (далі - Закон №2262). Відповідно до частини 4 статті 63 Закону №2262 у редакції Закону України від 06.12.2016 №1774-VIII «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України», що набрала чинності з 01.01.2017 усі призначені за цим Законом пенсії належать перерахунку у зв`язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій. Кабінету Міністрів України делеговано право встановлювати умови, порядок та розміри пенсійних виплат під час перерахунку пенсії звільненим із служби військовослужбовцям та особам, які мають право на пенсію за цим Законом, що узгоджується з функціями Кабінету Міністрів України, визначеними, зокрема у статті 116 Конституції України. Відповідно до статті 117 Конституції України Кабінет Міністрів України в межах своєї компетенції видає постанови і розпорядження, що є обов`язковими до виконання.

Кабінетом Міністрів України 21.02.2018 з метою реалізації положень частини 4 статті 63 Закону №2262 прийнято Постанову №103. Відповідно до пункту 1 Постанови № 103 постановлено перерахувати пенсії, призначені згідно із Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» до 01.03.2018 (крім пенсій, призначених згідно із Законом особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) та поліцейським), з урахуванням розміру окладу за посадою, військовим (спеціальним) званням, відсоткової надбавки за вислугу років за відповідною або аналогічною посадою, яку особа займала на дату звільнення із служби (на дату відрядження для роботи до органів державної влади, органів місцевого самоврядування або до сформованих ними органів, на підприємства, в установи, організації, вищі навчальні заклади), що визначені станом на 01.03.2018 відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 №704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб». Згідно з пункту 2 Постанови № 103 виплату перерахованих відповідно до пункту 1 цієї постанови підвищених пенсій (з урахуванням доплат до попереднього розміру пенсій, підвищень, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством (крім підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, що визначені законом) постановлено проводити у таких розмірах: з 01.01.2018 - 50 %; з 01.01.2019 до 31.12.2019 - 75 %; з 01.01.2020 - 100 % суми підвищення пенсії, визначених за станом на 01.03.2018. Відповідно до пункту 6 Постанови №103 внесено зміни до постанов КМУ, зокрема постанови КМУ від 13.02.2008 №45 «Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», та до постанови КМУ від 17.07.1992 №393», а саме пункт 5 викладено в такій редакції: «під час перерахунку пенсій використовуються такі види грошового забезпечення, як посадовий оклад, оклад за військовим (спеціальним) званням та відсоткова надбавка за вислугу років на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною або аналогічною посадою та військовим (спеціальним) званням».

Судом встановлено за наявним у матеріалах справи перерахунком пенсії позивачу (а.с.140), починаючи з 01.01.2018 виплата перерахованої пенсії позивача здійснювалася поетапно у таких розмірах: з 01.01.2018 до 31.12.2018 - 1674,10 грн (50%); з 01.01.2019 до 31.12.2019 - 2511,15 грн (75%); з 01.01.2020 - 3348,20 грн (100%) суми підвищення пенсії за станом на 01.03.2018.

Рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 12.12.2018 у справі №826/3858/18, залишеного без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 05.03.2019, визнано протиправними та нечинними пункти 1, 2 Постанови №103 та зміни до пункту 5 і додатку 2 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військ служби, та деяких інших осіб», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 № 45 «Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб». Відповідно до частини 2 статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України рішення Окружного адміністративного суду міста Києва від 12.12.2018 набрало законної сили 05.03.2019.

Частиною 2 статті 265 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що нормативно-правовий акт втрачає чинність повністю або в окремій його частині з моменту набрання законної сили відповідним рішенням суду.

Положення пунктів 1, 2 Постанови №103 та зміни до пункту 5 і додатку 2 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженого постановою КМУ від 13.02.2008 № 45 «Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» втратили чинність з 05.03.2019.

Враховуючи, що пункт 2 Постанови №103 втратив чинність з 05.03.2019, виплата позивачу пенсії в розмірі 75 % суми підвищення пенсії за цим пунктом постанови з 05.03.2019 є безпідставною. Суд зазначає, що дана справа відповідає ознакам типової, наведеним у рішенні Верховного Суду від 06.08.2019 у справі №160/3586/19, а саме: позивачами є особи, звільнені з військової служби, які отримують пенсію відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служб, та деяких інших осіб»; відповідачами є суб`єкти владних повноважень (територіальні органи Пенсійного фонду України), на пенсійному обліку яких перебувають позивачі; спір виник з аналогічних підстав у відносинах, що регулюються одними нормами права (у зв`язку з не проведенням перерахунку та невиплатою (із врахуванням раніше виплачених сум) пенсії позивачеві з 05.03.2019 з урахуванням 100 % суми підвищення пенсії, визначеної станом на 01.03.2018); позивачі заявили аналогічні позовні вимоги (по-різному висловлені, але однакові по суті: визнати протиправною бездіяльність та зобов`язати відповідача провести перерахунок та виплату (із врахуванням раніше виплачених сум) пенсії з 05.03.2019 з урахуванням 100 % суми підвищення пенсії, визначеної станом на 01.03.2018).

Згідно із пунктом 21 статті 4 Кодексу адміністративного судочинства України типові адміністративні справи адміністративні справи, відповідачем у яких є один і той самий суб`єкт владних повноважень (його відокремлені структурні підрозділи), спір у яких виник з аналогічних підстав, у відносинах, що регулюються одними нормами права, та у яких позивачами заявленого аналогічні вимоги.

Враховуючи предмет спору у даній справі № 580/3574/20 та предмет спору у справі №160/3586/19, що розглянуто Верховним Судом як зразкову, суд дійшов висновку про те, що дана справа є типовою справою.

Відповідно до частини 3 статті 291 Кодексу адміністративного судочинства України під час ухвалення рішення у типовій справі, що відповідає ознакам, викладеним у рішенні Верховного Суду за результатами розгляду зразкової справи, суд має врахувати правові висновки Верховного Суду, викладені у рішенні за результатами розгляду зразкової справи.

Суд під час розгляду даної справи враховує висновки Верховного Суду у справі №160/3586/19. У рішенні Верховного Суду у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду від 06.08.2019 у справі №160/3586/19, залишеного без змін за результатами апеляційного перегляду постановою Великої Палати Верховного Суду від 11.03.2020, зазначено: у зв`язку із скасуванням пункту 2 постанови КМУ від 21.02.2018 №103 рішенням Окружного адміністративного суду м. Києва від 12.12.2018 у справі №2826/3858/18, яке залишено без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 05.03.2019, обмеження щодо часткової виплати суми підвищення до пенсії скасовано, тому суд дійшов висновку, що дії відповідача щодо зменшення розміру пенсії позивача з 05.03.2019 75 відсотків суми підвищення пенсії, визначеного станом на 01.03.2018, є протиправними.

Відповідно до частини 5 статті 242 Кодексу адміністративного судочинства України під час вибору і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені у постановах Верховного Суду. Згідно частини 5 статті 13 Закону України «Про судоустрій і статус суддів» висновки щодо застосування норм права, викладені у постановах Верховного Суду, є обов`язковими для всіх суб`єктів владних повноважень, які застосовують у своїй діяльності нормативно-правовий акт, що містить відповідну норму права.

Судом встановлено, що 14.08.2019 Кабінетом Міністрів України прийнято постанову №804 «Деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян» (набрала чинності 04.09.2019). Відповідно до пункту 1 встановлено, що виплата пенсій, призначених згідно із Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» до 01.03.2018 (крім пенсій, призначених згідно із зазначеним Законом особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) та поліцейським) та перерахованих з 01.01.2018 з урахуванням розміру окладу за посадою, військовим (спеціальним) званням, відсоткової надбавки за вислугу років за відповідною або аналогічною посадою, яку особа займала на дату звільнення із служби (на дату відрядження для роботи до органів державної влади, органів місцевого самоврядування або до сформованих ними органів, на підприємства, в установи, заклади вищої освіти), що визначені станом на 01.03.2018 відповідно до постанови КМУ від 30.08.2017 № 704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб», здійснюється у 2019 році в розмірі 75 % суми підвищення пенсії, визначеної на 01.03.2018. Враховуючи, що постанова Кабінету Міністрів України від 14.08.2019 №804 набрала чинності 04.09.2019, виплата позивачу пенсії в розмірі 75 % суми підвищення пенсії є протиправною у період з 05.03.2019 до 04.09.2019 (включно) з підстав необґрунтованого обмеження фінансового інтересу та майнових прав позивача.

Згідно Кодексу адміністративного судочинства України (частина 1 статті 77) кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 Кодексу адміністративного судочинства України. Відповідно до Кодексу адміністративного судочинства України (частина 2 статті 77) у адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Оцінюючи дії відповідача за критеріями частини 2 статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України щодо правомірності відмови 04.08.2020 у перерахунку та виплаті пенсії, перерахованої з 01.01.2018 з урахуванням розміру окладу за посадою, військовим званням та відсоткової надбавки за вислугу років, що визначені станом на 01.03.2018 з урахуванням 100% суми підвищеної пенсії, суд дійшов висновку, що відповідач діяв протиправно, тобто не на підставі, не у межах повноважень та не у спосіб, що визначені законами України, без використання повноважень з метою, з якою ці повноваження надано, необґрунтовано, тобто без урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення, у зв`язку з чим позов належить задовольнити частково, визнавши протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області щодо зменшення розміру пенсії позивача за рахунок виплати 75 % суми підвищення пенсії з 05.03.2019 до 04.09.2019 та відновити порушене право шляхом зобов`язання відповідача провести перерахунок та виплату пенсії позивачу з 05.03.2019 до 04.09.2019 (включно) у розмірі 100 % суми підвищення пенсії з урахуванням проведених виплат.

Враховуючи, що позивач, позов якого задоволено повністю, звільнений від сплати судового збору згідно пункту 9 частини 1 статті 5 Закону України «Про судовий збір», то відсутні підстави для вирішення питання розподілу судових витрат.

Керуючись статтями 2, 6-16, 19, 73-78, 90, 118, 139, 242-246, 255, 293, 295-297 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов задовольнити повністю.

Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області щодо зменшення розміру пенсії ОСОБА_2 за рахунок виплати у період з 05.03.2019 75 % суми підвищення пенсії, визначеного станом на 01.03.2018.

Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Черкаській області (вул. Смілянська, 23, м. Черкаси, 18000, ідентифікаційний код юридичної особи в ЄДРПОУ 21366538) здійснити перерахунок та виплату пенсії із врахуванням раніше виплачених сум ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 ) за період з 05.03.2019 до 04.09.2019 з урахуванням 100 відсотків суми підвищення пенсії, визначеної станом на 01.03.2018.

Копію рішення направити учасникам справи.

Рішення набирає законної сили відповідно до вимог статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, що може бути подана протягом тридцяти днів з дня проголошення рішення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Рішення може бути оскаржене у апеляційному порядку повністю або частково за правилами, встановленими статтями 293, 295-297 Кодексу адміністративного судочинства України до Шостого апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції до початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи з урахуванням підпункту 15.5 пункту 15 частини 1 Розділу VII Перехідних положень та з урахуванням пункту 3 розділу VI Прикінцевих положень Кодексу адміністративного судочинства України.

Учасники справи:

позивач: ОСОБА_1 [ АДРЕСА_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 ];

відповідач: Головне управління Пенсійного фонду України в Черкаській області [вул. Смілянська, 23, м. Черкаси, 18000, ідентифікаційний код юридичної особи в ЄДРПОУ 21366538].

Повне судове рішення складено 05.10.2020.

Суддя Л.В. Трофімова