
Харківський окружний адміністративний суд 61022, м. Харків, майдан Свободи, 6, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710 Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
м. Харків
06 жовтня 2020 р. справа № 520/11892/2020
Суддя Харківського окружного адміністративного суду Біленський О.О., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) у приміщенні Харківського окружного адміністративного суду адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 (рнокпп НОМЕР_1 , АДРЕСА_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області (61022, м. Харків, майдан Свободи, 5, Держпром, 3 під`їзд, 2 поверх, м. Харків, 61022, код ЄДРПОУ 14099344) про скасування рішення, зобов`язання вчинити певні дії та стягнення суми, -
В С Т А Н О В И В:
ОСОБА_1 звернувся до Харківського окружного адміністративного суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області, в якому просить суд:
- скасувати рішення відділу з питань перерахунку пенсій № 20 управління застосування пенсійного законодавства головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області від 23 липня 2020 року № 44;
- зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Харківській області нараховувати та виплачувати ОСОБА_1 , належну йому пенсію в порядку та розмірі визначеному Законом України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», в розмірі не меншому ніж 3306,10 грн. на місяць;
- стягнути з Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області на користь ОСОБА_1 пенсійні виплати за період з 01 липня 2019 року по 01 січня 2020 року в розмірі 8082,60 грн. та за період з 01 січня 2020 року по 01 вересня 2020 року в розмірі 13344,80 грн., на загальну суму 21427,40 грн., які були недоотримані виходячи з розрахунку щомісячного розміру пенсії в розмірі 2921,10 грн. з 01 січня 2019 року та в розмірі 3306,10 грн. з 01 січня 2020 року.
Ухвалою Харківського окружного адміністративного суду від 14.09.2020 року відкрито спрощене провадження в адміністративній справі згідно з положеннями п.2 ч.1 ст.263 КАС України, якою унормовано що суд розглядає за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) справи щодо оскарження фізичними особами рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень щодо обчислення, призначення, перерахунку, здійснення, надання, одержання пенсійних виплат, соціальних виплат непрацездатним громадянам, виплат за загальнообов`язковим державним соціальним страхуванням, виплат та пільг дітям війни, інших соціальних виплат, доплат, соціальних послуг, допомоги, захисту, пільг.
Згідно з положеннями ч.4 ст.229 КАС України, у разі неявки у судове засідання всіх учасників справи або якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється за відсутності учасників справи (у тому числі при розгляді справи в порядку письмового провадження), фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
Відповідно до положень ч.2 ст.263 КАС України, справи, визначені частиною першою цієї статті, суд розглядає у строк не більше тридцяти днів з дня відкриття провадження у справі.
Згідно з положеннями ч.1 та ч.2 ст.262 КАС України, розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження здійснюється судом за правилами, встановленими цим Кодексом для розгляду справи за правилами загального позовного провадження, з особливостями, визначеними у цій главі. Розгляд справи по суті за правилами спрощеного позовного провадження починається з відкриття першого судового засідання. Якщо судове засідання не проводиться, розгляд справи по суті розпочинається через тридцять днів, а у випадках, визначених статтею 263 цього Кодексу, - через п`ятнадцять днів з дня відкриття провадження у справі.
В обґрунтування позовних вимог позивачем зазначено, що позивач перебуває на обліку в Управлінні Пенсійного фонду України та отримує пенсію за віком згідно з Законом України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» зі зниженням пенсійного віку відповідно до статті 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», як учаснику ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС в 1986 році. Також позивач має статус громадянина який постраждав внаслідок Чорнобильської катастрофи так як в період строкової військової служби в 1986 році, був серед осіб, які брали участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи. Згідно посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС у 1986 році позивач віднесений до 2 категорії постраждалих внаслідок Чорнобильської катастрофи. Позивач зазначив, що відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України «Про грошове забезпечення військовослужбовців осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» №704 від 30 серпня 2017 року (додаток 12 Постанови), визначена тарифна сітка розрядів і коефіцієнтів посадових окладів військовослужбовців строкової військової служби, оскільки позивач проходив строкову військову службу в званні єфрейтор (командир відділення) тарифний коефіцієнт який відповідає тарифному розряду VI визначений в розмірі 0,4. Посадові оклади за розрядами тарифної сітки визначаються шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року (але не менше 50 відсотків розміру мінімальної заробітної плати встановленого законом на 1 січня календарного року), на відповідний тарифний коефіцієнт у разі коли посадовий оклад визначений у гривнях з копійками, цифри до 4,99 відкидаються від 5 і вище - заокруглюються до десяти гривень. З огляду на наведене, позивач вважає, що має право на щомісячне одержання пенсійних виплат в розмірі 2921,10 грн. з 01 січня 2019 року та 3306,10 грн. з 01 січня 2020 року, але внаслідок протиправних дій Управління Пенсійного фонду України в Жовтневому районі м Харкова в період з 01 липня 2019 року по теперішній час (липень 2020 року), частина пенси мені не була виплачена, внаслідок чого позивачу було спричинено матеріальну шкоду.
Представник відповідача надав до суду відзив на позов, в якому зазначив, що 22.07.2020 позивач звернувся з заявою щодо перерахунку пенсійних виплат та їх виплати за період з 01.07.2019 по 01.01.2020 та з 01.01.2020 по 01.07.2020, як солдату строкової служби у 1985-1987, учаснику ліквідації аварії на ЧАЕС, з урахуванням тарифної сітки розрядів і коефіцієнтів посадових окладів військовослужбовців, встановлених постановою КМУ від 30.08.2017 №704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб». Згідно з документами пенсійної справи позивач проходив строкову військову службу з 20.10.1985 по 19.11.1987. Згідно ст.42 ЗУ «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування», перерахунки пенсії провадяться у разі збільшення розміру прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного законом, а також якщо застрахована особа після призначення пенсії продовжувала працювати. Отже, пенсія за віком, обчислена відповідно до ЗУ «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування», залежить від тривалості страхового стажу особи та її заробітку. Таким чином, відсутні підстави для проведення перерахунку пенсійних виплат. З огляду на викладене, представник відповідача з адміністративним позовом не погоджується та просить суд відмовити у задоволенні позовних вимог.
Дослідивши матеріали справи, оцінивши належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв`язок наявних у справі доказів у їх сукупності, суд зазначає наступне.
З наявних матеріалів справи вбачається, що позивач має статус учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС у 1986 році, позивач віднесений до 2 категорії постраждалих внаслідок Чорнобильської катастрофи, що підтверджується копією посвідчення серія НОМЕР_2 від 26.03.1993 року.
Судом встановлено, що ОСОБА_1 з 23.03.2017 року на підставі особисто поданої заяви від 22.03.2017 року було призначено пенсію за віком згідно з Законом України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» зі зниженням пенсійного віку відповідно до статті 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», як учаснику ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС в 1986 році. Позивач перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Харківській області.
З наявної в матеріалах справи архівної довідки №3/31-К-609 від 25.07.1996 року вбачається, що військовослужбовець військової частини 5403 єфрейтор ОСОБА_1 приймав участь в ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС з 27 по 30 квітня 1986 року та з 12 листопада по 02 грудня 1986 року.
Згідно з документами пенсійної справи позивач проходив строкову військову службу з 20.10.1985 року по 19.11.1987 року.
22.07.2020 року позивач звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області з заявою про перерахунок та збільшення розміру пенсійних виплат, підставою для перерахунку пенсії позивач визначив Постанову Кабінету Міністрів України «Про грошове забезпечення військовослужбовців осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» №704 від 30 серпня 2017 року (додаток 12 Постанови), якою визначена тарифна сітка розрядів і коефіцієнтів посадових окладів військовослужбовців строкової військової служби.
Рішенням відділу з питань перерахунків пенсій №20 управління застосування пенсійного законодавства Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області від 23.07.2020 року №44 позивачу відмовлено у проведенні перерахунку пенсії, оскільки пенсія за віком, обчислена відповідно до ЗУ «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування», залежить від тривалості страхового стажу особи та її заробітку, іншого чинним законодавством не передбачено, відповідно відсутні підстави для проведення перерахунку ОСОБА_1 пенсійних виплат за період з 01.07.2019 року по 01.01.2020 року та з 01.01.2020 року по 01.07.2020 року, як солдату строкової служби у 1986-1987 роках, учаснику ліквідації аварії на ЧАЕС, з урахуванням тарифної сітки розрядів і коефіцієнтів посадових окладів військовослужбовців, встановлених Постановою Кабінету Міністрів України «Про грошове забезпечення військовослужбовців осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» №704 від 30 серпня 2017 року.
Не погодившись з вказаним рішенням та вважаючи наявними підстави для здійснення перерахунку пенсії, позивач звернувся з даним адміністративним позовом до суду.
Надаючи правову оцінку обставинам справи, суд зазначає наступне.
Головне управління - є регіональним органом Пенсійного фонду України та діє на підставі Положення про головні управління Пенсійного фонду України в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі, затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 22.12.2014 № 28-2 (із змінами) та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 15 січня 2015р. за № 40/26485, та у своїй діяльності керується Конституцією та законами України, указами Президента України та постановами Верховної Ради України, прийнятими відповідно до Конституції та законів України, постановами Кабінету Міністрів України, іншими нормативно - правовими актами, а також постановами правління Пенсійного фонду України, у тому числі вказаним Положенням, та наказами Пенсійного фонду України.
Відповідно до положень статті 27 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» пенсія розрахована за формулою: П=Зп*Кс, де П - розмір пенсії, Зп - заробітна плата (дохід) застрахованої особи, визначена відповідно до ст.40 цього Закону, з якої обчислюється пенсія у гривнях; Кс - коефіцієнт страхового стажу застрахованої особи, визначений згідно ст. 25 Закону.
Згідно з вимогами статті 40 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування», заробітна плата для обчислення пенсії, визначається за формулою: Зп - Зс*(Ск:К), де Зс - середня заробітна плата (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії; Ск - сума коефіцієнтів заробітної плати за кожний місяць; К - страховий стаж за місяці, які враховано для визначення коефіцієнта заробітної плати.
Статтею 25 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» передбачено, що коефіцієнт страхового стажу визначається із заокругленням до п`яти знаків після коми за формулою: Кс-(См*Вс):( 100%* 12), де См - сума місяців страхового стажу; Вс - визначена відповідно до цього Закону величина оцінки одного року страхового стажу ( у відсотках), яка за період участі в системі загальнообов`язкового державного пенсійного страхування становить 1 %,
Згідно ст. 42 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» перерахунки пенсії провадяться у разі збільшення розміру прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного законом, а також якщо застрахована особа після призначення пенсії продовжувала працювати.
Отже, пенсія за віком, обчислена відповідно до Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування», залежить від тривалості страхового стажу особи та її заробітку.
Відносно тверджень позивача, що постанова Кабінету Міністрів України «Про грошове забезпечення військовослужбовців осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» №704 від 30 серпня 2017 року, якою визначено тарифної сітки розрядів і коефіцієнтів посадових окладів військовослужбовців є підставою для здійснення перерахунку пенсії позивача, суд зазначає наступне.
Вказаною постановою визначено саме грошове забезпечення військовослужбовців осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб.
Судом не встановлено факту, що позивачу була призначена пенсія у відповідності до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", оскільки постанова КМУ №704 від 30 серпня 2017 року є підставою для здійснення перерахунків пенсії, призначених виключно вказаним законом.
Натомість, позивачу призначена пенсія відповідно до Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування», будь-яких доказів або обґрунтувань, що по відношенню до позивача повинні бути застосовані норми постанови КМУ №704 від 30 серпня 2017 року матеріали справи не містять. Окрім цього, факт проходження позивачем строкової служби у 1986-1987 роках жодним чином не впливає на порядок перерахунку пенсії позивача, визначений ст.42 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування».
З огляду на те, що на підставі постанови КМУ №704 від 30 серпня 2017 року позивач не набув права на перерахунок пенсії, суд приходить до висновку про правомірність рішення відділу з питань перерахунку пенсій № 20 управління застосування пенсійного законодавства головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області від 23 липня 2020 року № 44 та відсутність підстав для його скасування. Вказане рішення прийнято відповідачем обґрунтовано, на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України, що свідчить про відсутність підстав для задоволення позовних вимог.
Суд зазначає, що позовні вимоги зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Харківській області нараховувати та виплачувати ОСОБА_1 , належну йому пенсію в порядку та розмірі визначеному Законом України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», в розмірі не меншому ніж 3306,10 грн. на місяць та стягнути з Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області на користь ОСОБА_1 пенсійні виплати за період з 01 липня 2019 року по 01 січня 2020 року в розмірі 8082,60 грн. та за період з 01 січня 2020 року по 01 вересня 2020 року в розмірі 13344,80 грн., на загальну суму 21427,40 грн., які були недоотримані виходячи з розрахунку щомісячного розміру пенсії в розмірі 2921,10 грн. з 01 січня 2019 року та в розмірі 3306,10 грн. з 01 січня 2020 року є похідними та також не підлягають задоволенню.
За приписами ч.1 та ч.2 ст.77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 КАС України. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Статтею 19 Конституції України передбачено, що правовий порядок в Україні ґрунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством. Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до ч.1 та ч.2 ст.2 Кодексу адміністративного судочинства України, завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб`єктів владних повноважень. У справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони:1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Зважаючи на встановлені у справі обставини та з огляду на приписи норм чинного законодавства, які регулюють спірні правовідносини, суд дійшов висновку про відмову в задоволенні адміністративного позову.
Судові витрати підлягають розподілу відповідно до приписів ст.139 КАС України.
Керуючись ст.ст. 19, 139, 205, 229, 241-247, 250, 255, 293, 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
В И Р І Ш И В:
В задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 (рнокпп НОМЕР_1 , АДРЕСА_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області (61022, м. Харків, майдан Свободи, 5, Держпром, 3 під`їзд, 2 поверх, м. Харків, 61022, код ЄДРПОУ 14099344) про скасування рішення, зобов`язання вчинити певні дії та стягнення суми - відмовити.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення, з урахуванням приписів п.3 Прикінцевих положень КАС України.
Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення (ухвали) суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Повне судове рішення складено 06.10.2020 року.
Суддя Біленський О.О.