Рішення № 92012717, 06.10.2020, Харківський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
06.10.2020
Номер справи
520/8756/2020
Номер документу
92012717
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Харківський окружний адміністративний суд 61022, м. Харків, майдан Свободи, 6, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710 Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

м. Харків

06 жовтня 2020 р. справа № 520/8756/2020

Суддя Харківського окружного адміністративного суду Біленський О.О., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) у приміщенні Харківського окружного адміністративного суду адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 (рнокпп НОМЕР_1 , АДРЕСА_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області (61022, м. Харків, площа Свободи, 5, Держпром, 3 під`їзд, 2 поверх, м. Харків, 61022, код ЄДРПОУ 14099344) про визнання протиправними дій та зобов`язання вчинити певні дії, -

В С Т А Н О В И В:

ОСОБА_1 звернулась до Харківського окружного адміністративного суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області, в якому просить суд:

- визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного Фонду України в Харківській області щодо відмови ОСОБА_1 у поновленні виплати пенсії за віком згідно Закону України «Про службу в органах місцевого самоврядування» в перерахованому розмірі з урахуванням фіксованої суми індексації 368,21 грн. починаючи з 01.06.2019 року;

- зобов`язати Головне управління Пенсійного Фонду України в Харківській області поновити з 01.06.2019 виплату ОСОБА_1 пенсії за віком згідно Закону України «Про службу в органах місцевого самоврядування» в перерахованому розмірі з урахуванням фіксованої суми індексації 368,21 грн..

Ухвалою Харківського окружного адміністративного суду від 27.08.2020 року відкрито спрощене провадження у вказаний адміністративній справі. У вказаній ухвалі зазначено, що відповідно до положень п.3 та п.10 ч.6 ст.12, ч.1 ст.257 КАС України, справа належить до справ незначної складності, у зв`язку з чим підлягає розгляду в порядку адміністративного судочинства за правилами спрощеного позовного провадження.

Згідно з положеннями ч.4 ст.229 КАС України, у разі неявки у судове засідання всіх учасників справи або якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється за відсутності учасників справи (у тому числі при розгляді справи в порядку письмового провадження), фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.

Відповідно до положень ст.258 КАС України, суд розглядає справи за правилами спрощеного позовного провадження протягом розумного строку, але не більше шістдесяти днів із дня відкриття провадження у справі.

Згідно з положеннями ч.2,3,4,5 ст.262 КАС України, розгляд справи по суті за правилами спрощеного позовного провадження починається з відкриття першого судового засідання. Якщо судове засідання не проводиться, розгляд справи по суті розпочинається через тридцять днів, а у випадках, визначених статтею 263 цього Кодексу, - через п`ятнадцять днів з дня відкриття провадження у справі. Підготовче засідання при розгляді справи за правилами спрощеного позовного провадження не проводиться. Якщо для розгляду справи у порядку спрощеного позовного провадження відповідно до цього Кодексу судове засідання не проводиться, процесуальні дії, строк вчинення яких відповідно до цього Кодексу обмежений першим судовим засіданням у справі, можуть вчинятися протягом тридцяти днів, а у випадках, визначених статтею 263 цього Кодексу, - протягом п`ятнадцяти днів з дня відкриття провадження у справі. Перше судове засідання у справі проводиться не пізніше тридцяти днів із дня відкриття провадження у справі. За клопотанням сторони суд може відкласти розгляд справи з метою надання додаткового часу для подання відповіді на відзив та (або) заперечення, якщо вони не подані до першого судового засідання з поважних причин. Суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше. За клопотанням однієї із сторін або з власної ініціативи суду розгляд справи проводиться в судовому засіданні з повідомленням (викликом) сторін.

В обґрунтування позовних вимог позивачем зазначено, що позивач отримує пенсію державного службовця обчислену відповідно до Закону України «Про Державну службу» з 18.02.2008 року довічно у розмірі 80% заробітку, визначеного на час її виходу на пенсію. Стаж роботи складає 36 років 6 місяців 12 днів, у тому числі на посадах в органах місцевого самоврядування 10 років 00 місяців 26 днів. Рішенням Харківського окружного адміністративного суду від 04.11.2019 року, залишеного в силі Другим апеляційним адміністративним судом від 10.02.2020 року у справі №520/9454/19 визнано протиправними дії Головного управління Пенсійного Фонду України в Харківській області щодо виключення фіксованої суми індексації пенсії у розмірі 368,21 грн. при здійсненні перерахунку пенсії ОСОБА_1 за період з 01 червня 2016 року по 01 березня 2019 року на виконання постанови Дзержинського районного суду м. Харкова по справі № 638 /17366/16-а та зобов`язано Головне управління Пенсійного Фонду України в Харківській області (код ЄДРПОУ 14099344) перерахувати та виплатити ОСОБА_1 (код НОМЕР_1 ) суми фіксованої індексації у розмірі 368,21 грн. (за розрахунку за кожен місяць) за період з 01 червня 2016 року по 01 березня 2019 року. Разом з цим, під час розгляду справи № 520/9454/19 судом не вирішувалось питання про продовження виплати пенсії позивачу з урахуванням суми фіксованої індексації у розмірі 368,21 грн., починаючи з 01 червня 2019р., відповідні позовні вимоги позивачем до суду не заявлялись. 12.03.2020 року позивач звернулась до відповідача із заявою про поновлення мені виплати пенсії за віком згідно Закону України «Про службу в органах місцевого самоврядування» в перерахованому розмірі з урахуванням фіксованої суми індексації 368,21 грн. починаючи з 01.06.2019 року. Позивач вказала, що 21.04.2020 року поштовим відправленням позивач отримала лист без відповіді на питання, яке нею пропонувалось вирішити, у відповіді відповідач зазначив, що буде виконувати рішення суддів у справах щодо пенсійного забезпечення, які набрали законної сили, в межах повноважень, наданих чинним законодавством. Позивач повторно звернулась до відповідача зі скаргою за №3402/Л-2000-20 від 23.04.2020 року та 13.05.2020 року отримала відповідь від відповідача про розгляд звернення і знову без надання обґрунтувань та підстав відмови у поновленні виплати. Позивач вважає, що дії Головного управління Пенсійного Фонду України в Харківській області щодо відмови у поновленні виплати пенсії за віком згідно Закону України «Про службу в органах місцевого самоврядування» в перерахованому розмірі з урахуванням фіксованої суми індексації 368,21 грн. починаючи з 01.06.2019 року є протиправними.

Представник відповідача надав до суду відзив на адміністративний позов, в якому просив суд відмовити у задоволенні позовних вимог. В обґрунтування відзиву вказав, що позивач отримує пенсію за віком за нормами Закону України "Про службу в органах місцевого самоврядування" з 18.02.2008 року. Дзержинським районним судом м. Харкова була винесена постанова від 12.01.2017 по справі № 638/17366/16-а за позовом ОСОБА_1 до управління Пенсійного фонду в Ленінському районі м.Харкова про зобов`язання вчинити певні дії, а саме провести перерахунок пенсії державного службовця, з урахуванням суми матеріальної допомоги на вирішення соціально побутових потреб, допомоги на оздоровлення, муніципальної надбавки, індексації заробітної плати згідно довідки про складові заробітної плати, виданої Управлінням праці та соціального захисту населення адміністрації Київського району Харківської міської ради від 30.05.2016 за №3107-02, із збереженням відсотка нарахування пенсії на момент виходу на пенсію (80%), починаючи з 01.06.2016 року та виплатити її у повному обсязі, з врахуванням вже виплачених сум. На виконання рішення суду від 12.01.2017 по справі № 638/17366/16-а пенсію за віком як особі місцевого самоврядування було обчислено на підставі залученої до матеріалів пенсійної справи при призначенні довідки про заробіток для обчислення пенсії державним службовцям № 28 від 17.02.2008 та довідки про складові заробітної плати (надбавки та премії за останні 24 календарні місяці роботи або за будь-які 60 календарних місяців роботи підряд перед зверненням за пенсією), що подається для призначення пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу» №3107-02 від 30.05.2016 за період з лютого 2006 р. по січень 2008 р. (усього премій та надбавок - 14273.10 грн. , матеріальна допомога - 5748,00 грн.. індексація - 387,34 грн., муніціпальна надбавка - 5239,37 грн.). З 01.03.2019 року у зв`язку з доцільністю, позивача з пенсії за віком згідно з Законом України «Про службу в органах місцевого самоврядування» було переведено на пенсію за віком згідно з Законом України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування». На підставі особистої заяви від 28.05.2019 позивача з пенсії за віком згідно з Законом України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» було переведено на пенсію за віком, згідно з Законом України «Про службу в органах місцевого самоврядування» і її розмір 01.06.2019 склав 1969,62 грн. На виконання рішення Харківського окружного суду від 04.11.2019 №520/9454/19, позивачу було здійснено нарахування за вказаний період у судовому рішенні. Доплату в розмірі 11586,96 грн. за період 01.06.2016 по 01.03.2019 було проведено та виплачено в березні 2020 року. Представник відповідача зазначив, що Законом № 2148 пункт 13 розділу XV «Прикінцеві положення» Закону № 1058 викладений в такій редакції: "У разі якщо особі призначено пенсію відповідно до законів України «Про державну службу», «Про службу в органах місцевого самоврядування», «Про прокуратуру», «Про статус народного депутата України», «Про наукову і науково-технічну діяльність», її виплата продовжується до переведення за бажанням особи на пенсію на інших підставах або за бажанням особи поновлюється у розмірі, який було встановлено до переведення. До такого переведення розмір пенсії, встановлений до дня набрання чинності Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій», не переглядається та пенсії не індексуються." З огляду на викладене, представник відповідача вважає, що позивач не набув право на індексацію пенсії, а позовні вимоги не підлягають задоволенню.

Позивач надав до суду відповідь на відзив, в якій зазначив, що після поновлення за її заявою від 12.03.2020 року, з 01.06.2020 року розрахунку пенсії за віком, згідно ЗУ "Про службу в органах місцевого самоврядування" ГУПФ України в Харківській області продовжує незаконно утримувати суму фіксованої індексації 368,21 грн. щомісячно. Такі дії з боку відповідача позивач розцінює як незаконні та такі, що порушують права позивача на соціальний захист, їх умисне безпідставне звуження.

Дослідивши матеріали справи, оцінивши належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв`язок наявних у справі доказів у їх сукупності, суд зазначає наступне.

Відповідно до приписів ч.4 ст.78 КАС України, обставини, встановлені рішенням суду у господарській, цивільній або адміністративній справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді іншої справи, у якій беруть участь ті самі особи або особа, стосовно якої встановлено ці обставини, якщо інше не встановлено законом.

Рішенням Харківського окружного адміністративного суду від 04.11.2019 року у справі №520/9454/19, яке залишено без змін постановою Другого апеляційного адміністративного суду від 10.02.2020 року, адміністративний позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити певні дії задоволено частково. Визнано протиправними дії Головного управління Пенсійного Фонду України в Харківській області щодо виключення фіксованої суми індексації пенсії у розмірі 368,21 грн. при здійсненні перерахунку пенсії ОСОБА_1 за період з 01 червня 2016 року по 01 березня 2019 року на виконання постанови Дзержинського районного суду м. Харкова по справі № 638 /17366/16-а. Зобов`язано Головне управління Пенсійного Фонду України в Харківській області (код ЄДРПОУ 14099344) перерахувати та виплатити ОСОБА_1 (код НОМЕР_1 ) суми фіксованої індексації у розмірі 368,21 грн. (за розрахунку за кожен місяць) за період з 01 червня 2016 року по 01 березня 2019 року. В задоволенні решти позовних вимог відмовлено.

При розгляді справи №520/9454/19 судами встановлено, що позивачка отримує пенсію за віком за нормами Закону України "Про службу в органах місцевого самоврядування" з 18.02.2008.

На момент призначення пенсії частиною 7 статті 21 Закону України "Про службу в органах місцевого самоврядування" було встановлено, що пенсійне забезпечення посадових осіб місцевого самоврядування, які мають стаж служби в органах місцевого самоврядування та/або державної служби не менше 10 років, здійснюється у порядку, визначеному законодавством України про державну службу.

Пенсію за віком як особі місцевого самоврядування ОСОБА_1 обчислено як непрацюючій особі при стажі роботи 36 років 6 місяців 12 днів, у тому числі на посадах в органах місцевого самоврядування 10 років 00 місяців 26 днів.

При призначенні пенсії ОСОБА_1 було обчислено на підставі довідки про заробіток для обчислення пенсії державним службовцям № 28 від 17.02.2008 (чинний посадовий оклад - 812,00 грн., надбавка до чинного посадового окладу за ранг - 55,00 грн., надбавка до чинного посадового окладу за вислугу років - 173,40 грн., усього - 1040,4 грн.), та довідки № 29 від 17.02.2008 про інші виплати за період з 1 лютого 2006р. по 31 січня 2008р., передбачені постановами КМУ №268 від 09.03.2006 (усього премій та надбавок - 14273А грн.).

Відкоригований розмір премій та надбавок становить 22220,67 грн., середньомісячний розмір премій та надбавок - 925,86 грн. Всього заробіток, з якого проводився розрахунок пенсії при призначенні становив 1966, 26 грн.

Дзержинським районним судом м. Харкова була винесена постанова від 12.01.2017 по справі № 638/17366/16-а за позовом ОСОБА_1 до управління Пенсійного фонду в Ленінському районі м. Харкова про зобов`язання вчинити певні дії, а саме провести перерахунок пенсії державного службовця, з урахуванням суми матеріальної допомоги на вирішення соціально побутових потреб, допомоги на оздоровлення, муніципальної надбавки, індексації заробітної плати згідно довідки про складові заробітної плати, виданої Управлінням праці та соціального захисту населення адміністрації Київського району Харківської міської ради від 30.05.2016 за №3107-02, із збереженням відсотка нарахування пенсії на момент виходу на пенсію (80%), починаючи з 01.06.2016 року та виплатити її у повному обсязі, з врахуванням вже виплачених сум.

Ухвалою Харківського апеляційного адміністративного суду від 10.03.2017 по справі №638/17366/16-а апеляційну скаргу ОСОБА_1 на постанову Дзержинського районного суду м. Харкова від 12.01.2017 по справі № 638/17366/16-а повернуто апелянту.

На виконання рішення Дзержинського районного суду м. Харкова від 12.01.2017 по справі № 638/17366/16-а пенсію за віком як особі місцевого самоврядування було обчислено на підставі залученої до матеріалів пенсійної справи при призначенні довідки про заробіток для обчислення пенсії державним службовцям № 28 від 17.02.2008 та довідки про складові заробітної плати (надбавки та премії за останні 24 календарні місяці роботи або за будь-які 60 календарних місяців роботи підряд перед зверненням за пенсією), що подається для призначення пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу» №3107-02 від 30.05.2016 за період з лютого 2006 р. по січень 2008 р. (усього премій та надбавок - 14273,10 грн. , матеріальна допомога - 5748,00 грн., індексація - 387,34 грн., муніціпальна надбавка - 5239,37 грн.).

Розміри премій та надбавок за високі досягнення у праці, зазначені у довідці про складові заробітної плати №3107-02 від 30.05.2016 не змінилися та відповідають розмірам премій та надбавок за високі досягнення у праці, зазначеним у довідці про інші виплати №29 від 17.02.2008, доданої до заяви про призначення пенсії.

Відкоригований розмір премій та надбавок становить 22220,67 грн., середньомісячний розмір надбавок, премій та інших виплат - 1399,81 грн. Розрахунок пенсії позивача з 01.06.2016 року згідно рішення суду становить - 1952, 16 грн.

Листом від 10.05.2019 року № 52/Л-7-29, територіальним органом пенсійного фонду на звернення позивача від 26.04.2019 року повідомлено ОСОБА_1 про те, що у зв`язку з доцільністю ОСОБА_1 з 01.03.2019 року переведено з пенсії за віком згідно Закону України "Про службу в органах місцевого самоврядування" на пенсію за віком згідно Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування".

Також, заявнику повідомлено про те, що заробітну плату для обчислення пенсії розраховано у порядку, визначеному статтею 40 Закону.

Пенсію обчислено із середньомісячного заробітку 4755,20 грн. (із урахуванням показника середньомісячної заробітної плати працівників, зайнятих в галузях економіки України за 2014-2016рр. - 3764,40 грн. + 17% = 4404,35 грн.) за період роботи у Жовтневому продторзі, з січня 1991 року по грудень 1995 року на підставі довідки про заробітну плату від 21.03.2007 року № Л -27 та за даними персоніфікованого обліку з липня 2000 року по серпень 2001 року, з лютого 2004 року по січень 2008 року. Коефіцієнт заробітку - 1,07966.

Розрахунок страхового стажу для обчислення пенсії проведено відповідно до статті 24 Закону. Пенсію розраховано при загальному страховому стажі 36 років 6 місяців 12 днів. Стаж зараховано по 31.01.2008 року. Коефіцієнт стажу - 0,36500 (438 місяців).

Статтею 27 Закону розмір пенсії за віком визначається за формулою: П = Зп х Кс, де: П - розмір пенсії, у гривнях; Зп - заробітна плата (дохід) застрахованої особи, визначена відповідно до статті 40 цього Закону, з якої обчислюється пенсія, у гривнях; Кс - коефіцієнт страхового стажу застрахованої особи, визначений відповідно до статті 25 цього Закону.

Статтею 28 Закону передбачено, що за кожний повний рік страхового стажу понад 20 років жінкам пенсія за віком збільшується на 1 відсоток розміру пенсії, обчисленої відповідно до статті 27 цього Закону, але не більш, як на 1 відсоток мінімального розміру пенсії за віком, передбаченого абзацом першим цієї частини. Наявний в особи понаднормовий страховий стаж не може бути обмежений. Розрахунок пенсії з 01.03.2019 року становить 1975, 17 грн.

У зв`язку з тим, що територіальним органом пенсійного фонду з 01.03.2019 року автоматично переведено позивача з пенсії за віком згідно Закону України "Про службу в органах місцевого самоврядування" на пенсію за віком згідно Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування", позивач звернулась до відповідача із заявою від 28.05.2019 року, висловлюючи свою незгоду з такими діями відповідача.

Листом від 13.06.2019 року № 333/02.12-20 Головним управлінням пенсійного фонду в Харківській області роз`яснено позивачу, що у зв`язку з доцільністю ОСОБА_1 з 01.03.2019 року переведено з пенсії за віком згідно Закону України "Про службу в органах місцевого самоврядування" на пенсію за віком згідно Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування".

Суд зазначив, що вимога позивача про зобов`язання Головного управління Пенсійного Фонду України в Харківській області поновити з 01 червня 2016 року виплату пенсії позивачу в перерахованому за судовими рішеннями розмірі з урахуванням у її складі фіксованої суми індексації - 368.21 грн. і доплати (бюджет 2010 року) - граничного (максимального) розміру, оскільки позивача з 01.03.2019 року уже переведено на пенсію за Законом "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування", яка не передбачає таких складових як фіксована сума індексації та доплата (бюджет 2010 року).

Саме з огляду на наведене, судом у справі №520/9454/19 вирішено зобов`язати Головне управління Пенсійного Фонду України в Харківській області (код ЄДРПОУ 14099344) перерахувати та виплатити ОСОБА_1 (код НОМЕР_1 ) суми фіксованої індексації у розмірі 368,21 грн. (за розрахунку за кожен місяць) за період з 01 червня 2016 року по 01 березня 2019 року.

Окремо суд зазначає, що у постанові Другого апеляційного адміністративного суду від 10.02.2020 року у справі №520/9454/19, зазначено, що доводи апелянта про її незаконне переведення з одного виду пенсії на інший, колегія суддів відхиляє, з огляду на те, що відповідачем розрахунок пенсії позивача з 01.03.2019 року здійснений на підставі та у відповідності пункту 4-7 Прикінцевих положень Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" від 09 липня 2018 року №1058-IV, а підсумковий розмір пенсії позивача у сумі 1975, 17 грн., розрахований за нормами Закону №1058, є більшим, ніж розмір пенсії, призначеної за Законом України "Про службу в органах місцевого самоврядування" у розмірі 1969, 62 грн. Отже, враховуючи те, що приписами пункту 4-7 Прикінцевих положень Закону №1058 визначено, що автоматичне переведення на пенсію на умовах, передбачених цим Законом без звернення особи, здійснюється лише на умовах збільшення розміру пенсії після такого перерахунку, що і було дотримано територіальним органом пенсійного фонду у спірних правовідносинах, колегія суддів відхиляє посилання апелянта на порушення його прав, у зв`язку з автоматичним переведенням з одного виду пенсії на інший без заяви пенсіонера.

В межах даної справи судом встановлено, що 28.05.2019 року позивач звернулась до Головного управління Пенсійного Фонду України в Харківській області з заявою про поновлення виплати пенсії за віком згідно Закону України "Про службу в органах місцевого самоврядування" в перерахованому розмірі з урахуванням фіксованої суми індексації 368,21 грн., доплати (бюджет 2010) в розмірі 28,40 грн.

На підставі вказаної заяви позивача було переведено з 01.06.2019 року з пенсії за віком, згідно з Законом України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" на пенсію за віком, згідно з Законом України "Про службу в органах місцевого самоврядування". Розмір пенсії позивача станом на 01.06.2019 року склав 1969,62 грн., що підтверджується наявними в матеріалах справи копіями пенсійної справи позивача.

З наявних матеріалів справи вбачається, що позивач зверталась до Головного управління Пенсійного Фонду України в Харківській області з заявою від 12.03.2020 року про поновлення виплати пенсії згідно з Законом України "Про службу в органах місцевого самоврядування" в перерахованому розмірі з урахуванням фіксованої суми індексації 368,21 грн., починаючи з 01.06.2019 року.

Вказане звернення було розглянуто та листом №1909-1865/Л-02/8-2000/20 від 10.04.2020 року повідомлено позивачу, що рішення судів у справах щодо пенсійного забезпечення, які набрали законної сили, виконуються органами Пенсійного фонду України в межах покладених судом зобов`язань, з урахуванням повноважень, наданих чинним законодавством.

Не погодившись зі змістом вказаної відповіді позивач 23.04.2020 року звернулась до начальника Головного управління Пенсійного Фонду України в Харківській області зі скаргою.

Звернення позивача було розглянуто та листом №3070-3402/Л-02/8-2000/20 від 13.05.2020 року повідомлено позивачу, що вона отримує пенсію за віком відповідно до Закону України «Про службу в органах місцевого самоврядування», порушень порядку нарахування пенсії позивачу не встановлено.

Позивач вважає, що дії Головного управління Пенсійного Фонду України в Харківській області щодо відмови у поновленні виплати пенсії за віком згідно Закону України «Про службу в органах місцевого самоврядування» в перерахованому розмірі з урахуванням фіксованої суми індексації 368,21 грн. починаючи з 01.06.2019 року є протиправними, через що звернулась до суду з даним адміністративним позовом.

Згідно з преамбулою Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" від 9 липня 2003 року №1058-IV (далі - Закон №1058-IV), цей Закон, розроблений відповідно до Конституції України та Основ законодавства України про загальнообов`язкове державне соціальне страхування, визначає принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов`язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг з коштів Пенсійного фонду, що формуються за рахунок страхових внесків роботодавців, бюджетних та інших джерел, передбачених цим Законом, а також регулює порядок формування накопичувального пенсійного фонду та фінансування за рахунок його коштів видатків на оплату договорів страхування довічних пенсій або одноразових виплат застрахованим особам, членам їхніх сімей та іншим особам, передбаченим цим Законом.

Суд зазначає, що відповідно до положень п.13 розділу XV «Прикінцеві положення» Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» у редакції, яка набрала чинності з 11.10.2017 року та застосовується з 01.10.2017 року, у разі якщо особі призначено пенсію відповідно до законів України "Про державну службу", "Про службу в органах місцевого самоврядування", "Про прокуратуру", "Про статус народного депутата України", "Про наукову і науково-технічну діяльність", її виплата продовжується до переведення за бажанням особи на пенсію на інших підставах або за бажанням особи поновлюється у розмірі, який було встановлено до переведення. До такого переведення розмір пенсії, встановлений до дня набрання чинності Законом України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій", не переглядається та пенсія не індексується.

З огляду на наведене, оскільки позивача було переведено за її заявою з 01.06.2019 року з пенсії за віком, згідно з Законом України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" на пенсію за віком, згідно з Законом України "Про службу в органах місцевого самоврядування", законодавчо передбачено, що пенсія не індексується.

Окрім цього, судом встановлено, що позивач отримує саме пенсію за віком, згідно з Законом України "Про службу в органах місцевого самоврядування" з 01.06.2019 року.

Відповідно до статті 55 Конституції України кожному гарантується право на оскарження в суді рішень, дій чи бездіяльності органів державної влади, органів місцевого самоврядування, посадових і службових осіб. Кожен має право будь-якими не забороненими законом засобами захищати свої права і свободи від порушень і протиправних посягань.

Завданням адміністративного судочинства згідно з частиною першою статті 2 КАС України є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб`єктів владних повноважень.

З аналізу викладеного суд зазначає, що завдання адміністративного судочинства полягає у захисті саме порушених прав особи в публічно-правових відносинах. При цьому захист прав, свобод та інтересів осіб передбачає наявність встановленого судом факту їх порушення.

Рішення, прийняті суб`єктами владних повноважень, дії, вчинені ними під час здійснення управлінських функцій, а також невиконання повноважень, встановлених законодавством (бездіяльність), можуть бути оскаржені до суду відповідно до частин першої, другої статті 55 Конституції України, статей 2, 5 КАС України.

Обов`язковою умовою надання правового захисту судом є наявність відповідного порушення суб`єктом владних повноважень прав, свобод або інтересів особи на момент її звернення до суду. Порушення має бути реальним, стосуватися (зачіпати) зазвичай індивідуально виражених прав чи інтересів особи, яка стверджує про їх порушення.

Таким чином, гарантоване статтею 55 Конституції України й конкретизоване у законах України право на судовий захист передбачає можливість звернення до суду за захистом порушеного права, але вимагає, щоб факт порушення був обґрунтованим. Відсутність порушеного права чи невідповідність обраного позивачем способу його захисту способам, визначеним законодавством, встановлюється при розгляді справи по суті, і є підставою для прийняття судом рішення про відмову в позові.

Визначення обсягу вимог, що підлягають судовому захисту є диспозитивним правом позивача. При цьому, підстави, з якими позивач пов`язує виникнення у нього права на звернення до суду і для задоволення його вимог, визначаються позивачем самостійно. Суд під час прийняття постанови вирішує, зокрема, чи мали місце обставини, якими обґрунтовувалися вимоги та заперечення, та якими доказами вони підтверджуються і яку правову норму належить застосувати до цих правовідносин (стаття 244 Кодексу адміністративного судочинства України).

Під час розгляду справи судом не встановлено протиправності дій Головного управління Пенсійного Фонду України в Харківській області щодо відмови ОСОБА_1 у поновленні виплати пенсії за віком згідно Закону України «Про службу в органах місцевого самоврядування» починаючи з 01.06.2019 року. Матеріали справи не містять підтвердження факту наведених у позовних вимогах протиправних дій відповідача.

Таким чином суд приходить до висновку, що Головним управлінням Пенсійного фонду України в Харківській області не було допущено порушення прав позивача, при цьому позивачем належним чином не підтверджено протиправність дій відповідача. Підстави для задоволення позовних вимог відсутні.

Позовна вимога зобов`язати Головне управління Пенсійного Фонду України в Харківській області поновити з 01.06.2019 виплату ОСОБА_1 пенсії за віком згідно Закону України «Про службу в органах місцевого самоврядування» в перерахованому розмірі з урахуванням фіксованої суми індексації 368,21 грн., є похідною та також не підлягає задоволенню.

Статтею 19 Конституції України передбачено, що правовий порядок в Україні ґрунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством. Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до ч.1 та ч.2 ст.2 Кодексу адміністративного судочинства України, завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб`єктів владних повноважень. У справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони:1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.

За приписами ч.1 ст.77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 КАС України.

Зважаючи на встановлені у справі обставини та з огляду на приписи норм чинного законодавства, які регулюють спірні правовідносини, суд дійшов висновку про відмову в задоволенні адміністративного позову.

Судові витрати підлягають розподілу відповідно до приписів ст.139 КАС України.

Керуючись ст.ст. 19, 139, 205, 229, 241-247, 250, 255, 293, 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

В И Р І Ш И В:

В задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 (рнокпп НОМЕР_1 , АДРЕСА_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області (61022, м. Харків, площа Свободи, 5, Держпром, 3 під`їзд, 2 поверх, м. Харків, 61022, код ЄДРПОУ 14099344) про визнання протиправними дій та зобов`язання вчинити певні дії - відмовити.

Стягнути з ОСОБА_1 (рнокпп НОМЕР_1 , АДРЕСА_1 ) судові витрати по сплаті судового збору в дохід держави (отримувач коштів: ГУК у м.Києві/м.Київ/22030106, код отримувача (код за ЄДРПОУ): 37993783, банк отримувача: Казначейство України (ЕАП), рахунок отримувача: UA908999980313111256000026001, код класифікації доходів бюджету: 22030106) у розмірі 840 (вісімсот сорок) гривень 80 коп.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення, з урахуванням приписів п.3 Прикінцевих положень КАС України.

Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення (ухвали) суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Повне судове рішення складено 06.10.2020 року.

Суддя Біленський О.О.