
РІВНЕНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Р І Ш Е Н Н Я
і м е н е м У к р а ї н и
29 вересня 2020 року м. Рівне №460/4861/20
Рівненський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Друзенко Н.В., розглянувши у спрощеному позовному провадженні без повідомлення (виклику) сторін адміністративну справу за позовом
Приватного підприємства "Ремтехбуд" доГоловного управління ДПС у Рівненській області про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень, В С Т А Н О В И В:
Приватне підприємство "Ремтехбуд" звернулося до суду з позовом до Головного управління ДПС у Рівненській області про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень - рішень № 0271065004 від 04.11.2019, № 0184145012 від 13.06.2019, № 0222135012 від 29.07.2019, № 0105435012 від 22.03.2019, № 0126655012 від 09.04.2019, № 0010195012 від 15.01.2019 на загальну суму 76017,89 грн.
Обґрунтовуючи позовні вимоги позивач зазначає, що відповідачем протиправно нараховано штрафні санкції за невчасну реєстрацію податкових накладних, оскільки Приватне підприємство "Ремтехбуд" зареєструвало податкові накладні на неплатників ПДВ, відтак, позивач вважає, що норми податкового законодавства вказують, що штрафні санкції за невчасну реєстрацію податкових накладних застосовуються саме до податкових накладних виписаних для платників ПДВ. На підставі викладеного, позивач просить позовні вимоги задовольнити в повному обсязі та скасувати протиправні рішення відповідача.
Після усунення недоліків, ухвалою суду від 29.07.2020 позовну заяву прийнято до розгляду та відкрито провадження в адміністративній справі №460/4861/20. Розгляд справи вирішено провести за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін 10.09.2020.
Ухвалою суду від 10.09.2020 розгляд справи відкладено та ухвалено розгляд справи провести за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін до 29.09.2020.
Відповідач проти задоволення позову заперечив, подав відзив на позовну заяву. Обґрунтовуючи заперечення відповідач вказав, що штрафні санкції, передбачені п.120-1.2 ст.120 Податкового кодексу України не застосовуються лише щодо податкових накладних, які не надаються отримувачу (покупцю), складеної на постачання товарів/послуг для операцій: які звільнені від оподаткування або які оподатковуються за нульовою ставкою. Втім вказані випадки не підпадають під правовідносини, в межах яких до позивача спірним рішеннями було застосовано штрафні санкції, оскільки такі податкові накладні виписані неплатникам ПДВ, що ним не оспорюється та підтверджується у позовній заяві. Водночас, позивач робить хибний висновок щодо застосування норм матеріального права до спірних правовідносин та на власний розсуд трактує положення пункту 120-1.1 статті 120-1 Податкового кодексу України. На підставі викладеного відповідач просив відмовити в задоволенні позову повністю.
28.09.2020 до суду надійшло клопотання позивача про витребування у відповідача розрахунків податкових зобов`язань та штрафних (фінансових) санкцій за наслідками яких були прийняті спірні податкові повідомлення-рішення. Суд зазначає, що вказані розрахунки долучені відповідачем до відзиву на позовну заяву, який надісланий позивачу, а тому суд вважає, що вказане клопотання до задоволення не підлягає.
Крім того, 28.09.2020 до суду надійшло клопотання позивача про перенесення судового засідання на довший період часу у зв`язку із поширенням коронавірусної інфекції. Однак суд зазначає, що розгляд справи №460/4861/20 проводиться за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін, тобто на підставі поданих доказів і письмових пояснень, викладених у заявах по суті справи. Позивачем клопотання про розгляд справи в судовому засіданні з викликом сторін не заявлялось. Судом не встановлено підстав для відкладення розгляду справи, а тому суд вважає за можливе розгляд справи не відкладати, а здійснити на підставі наявних в матеріалах доказів.
Відповідно до вимог частини четвертої статті 229 Кодексу адміністративного судочинства України, фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
Розглянувши позовну заяву і відзив, повно і всебічно з`ясувавши всі обставини адміністративної справи в їх сукупності, перевіривши їх дослідженими у судовому засіданні доказами, суд встановив наступне.
28.11.2018 Головним управління ДФС у Рівненській області проведено камеральну перевірку Приватного підприємства "Ремтехбуд", код за ЄДРПОУ 30351971, з реєстрації податкових накладних та/або розрахунків коригування до податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних. За результатами перевірки складено акт від 18.11.2018 №4035/17-00-50-12/30351971, відповідно до висновків якого перевіркою встановлено порушення Приватним підприємством "Ремтехбуд" граничних термінів реєстрації податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних (а.с.36).
15.01.2019 Головним управлінням ДФС у Рівненській області на підставі вказаного акту перевірки винесено податкове повідомлення-рішення Форми “Н” за №0010195012, яким до Приватного підприємства "Ремтехбуд" застосовано штраф в загальному розмірі 64151,06 грн., а саме: за відсутність реєстрації податкових накладних на суму ПДВ 128302,12 грн. (розмір штрафу 50% від суми ПДВ) (а.с.34-35).
05.03.2019 Головним управління ДФС у Рівненській області проведено камеральну перевірку Приватного підприємства "Ремтехбуд", код за ЄДРПОУ 30351971, з реєстрації податкових накладних та/або розрахунків коригування до податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних. За результатами перевірки складено акт від 05.03.2019 №883/17-00-50-12/30351971, відповідно до висновків якого перевіркою встановлено порушення Приватним підприємством "Ремтехбуд" граничних термінів реєстрації податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних (а.с.40-41).
22.03.2019 Головним управлінням ДФС у Рівненській області на підставі вказаного акту перевірки винесено податкове повідомлення-рішення Форми “Н” за №0105435012, яким до Приватного підприємства "Ремтехбуд" застосовано штраф в загальному розмірі 6898,23 грн., а саме:
за затримку на 15 і менше календарних днів реєстрації податкових накладних на суму ПДВ в розмірі 16960,59 грн. (розмір штрафу 10% від суми ПДВ);
за затримку реєстрації податкових накладних від 16 до 30 календарних днів на суму ПДВ 14552,00 грн. (розмір штрафу 20% від суми ПДВ);
за затримку реєстрації податкових накладних від 31 до 60 календарних днів на суму ПДВ 7639,20 грн. (розмір штрафу 30% від суми ПДВ) (а.с.38-39).
22.03.2019 Головним управління ДФС у Рівненській області проведено камеральну перевірку Приватного підприємства "Ремтехбуд", код за ЄДРПОУ 30351971, з реєстрації податкових накладних та/або розрахунків коригування до податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних. За результатами перевірки складено акт від 22.03.2019 №1984/17-00-50-12/30351971, відповідно до висновків якого перевіркою встановлено порушення Приватним підприємством "Ремтехбуд" граничних термінів реєстрації податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних (а.с.44-45).
09.04.2019 Головним управлінням ДФС у Рівненській області на підставі вказаного акту перевірки винесено податкове повідомлення-рішення Форми “Н” за №0126655012, яким до Приватного підприємства "Ремтехбуд" застосовано штраф в загальному розмірі 1083,40 грн., а саме: за затримку на 15 і менше календарних днів реєстрації податкових накладних на суму ПДВ в розмірі 10834,00 грн. (розмір штрафу 10% від суми ПДВ) (а.с.42-43).
31.05.2019 Головним управління ДФС у Рівненській області проведено камеральну перевірку своєчасності спати узгодженої суми податкового (грошового) зобов`язання Приватного підприємства "Ремтехбуд" (код за ЄДРПОУ 30351971). За результатами перевірки складено акт від 31.05.2019 №3950/17-00-50-12/30351971, відповідно до висновків якого перевіркою встановлено порушення Приватним підприємством "Ремтехбуд" термінів сплати узгодженого податкового зобов`язання по податку на додану вартість визначеного у податковій декларації з податку на додану вартість від 21.01.2019 на 113 днів (суму боргу 176,55грн. фактично сплачено 23.05.2019) та податковим повідомленням-рішенням від 15.01.2019 №0010195011 на 108 днів (суму боргу 12990,35грн. фактично сплачено 23.05.2019) (а.с.50).
13.06.2019 Головним управлінням ДФС у Рівненській області на підставі вказаного акту перевірки винесено податкове повідомлення-рішення Форми “Ш” за №0184145011, яким до Приватного підприємства "Ремтехбуд" застосовано штраф в розмірі 2633,40 грн., за затримку більше 30-ти календарних днів сплати податку в сумі 13167,00грн. (а.с.48-49).
10.07.2019 Головним управління ДФС у Рівненській області проведено камеральну перевірку своєчасності спати узгодженої суми податкового (грошового) зобов`язання Приватного підприємства "Ремтехбуд" (код за ЄДРПОУ 30351971). За результатами перевірки складено акт від 10.07.2019 №4531/17-00-50-12/30351971, відповідно до висновків якого перевіркою встановлено порушення Приватним підприємством "Ремтехбуд" термінів сплати узгодженого податкового зобов`язання по податку на додану вартість визначеного податковим повідомленням-рішенням від 15.01.2019 №0010195011 на 140 днів (суму боргу 3073,00грн фактично сплачено 24.06.2019) (а.с.53).
29.07.2019 Головним управлінням ДФС у Рівненській області на підставі вказаного акту перевірки винесено податкове повідомлення-рішення Форми “Ш” за №0222135012, яким до Приватного підприємства "Ремтехбуд" застосовано штраф в розмірі 614,60 грн., за затримку більше 30-ти календарних днів сплати податку в сумі 3073,00грн. (а.с.51-52).
16.10.2019 Головним управління ДПС у Рівненській області проведено камеральну перевірку своєчасності спати узгодженої суми податкового (грошового) зобов`язання Приватного підприємства "Ремтехбуд" (код за ЄДРПОУ 30351971). За результатами перевірки складено акт від 16.10.2019 №1984/17-00-50-12/30351971, відповідно до висновків якого перевіркою встановлено порушення Приватним підприємством "Ремтехбуд" термінів сплати узгодженого податкового зобов`язання по податку на додану вартість визначеного податковим повідомленням-рішенням від 15.01.2019 №0010195011 на 231 день (суму боргу 3186,00грн фактично сплачено 23.09.2019) (а.с.47).
04.11.2019 Головним управлінням ДПС у Рівненській області на підставі вказаного акту перевірки винесено податкове повідомлення-рішення Форми “Ш” за №0271065004, яким до Приватного підприємства "Ремтехбуд" застосовано штраф в розмірі 637,20 грн., за затримку на 231 календарних днів сплати податку в сумі 3186,00грн. (а.с.46).
Не погодившись з такими рішеннями відповідача, позивач звернувся до суду з даним адміністративним позовом.
Вирішуючи адміністративний спір по суті, суд зазначає наступне.
Так, відповідно до підпункту 14.1.60 пункту 14.1 статті 14 Податкового кодексу України (далі – ПК України, в редакції чинній на момент виникнення правовідносин), єдиний реєстр податкових накладних - реєстр відомостей щодо податкових накладних та розрахунків коригування, який ведеться центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику, в електронному вигляді згідно з наданими платниками податку на додану вартість електронними документами.
В свою чергу за приписами підпункту 16.1.3 пункту 16.1 статті 16 ПК України, платник податків зобов`язаний подавати до контролюючих органів у порядку, встановленому податковим та митним законодавством, декларації, звітність та інші документи, пов`язані з обчисленням і сплатою податків та зборів.
Обов`язок платника податків на дату виникнення податкових зобов`язань скласти податкову накладну в електронній формі з дотриманням умови щодо реєстрації у порядку, визначеному законодавством, електронного підпису уповноваженої платником особи та зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних у встановлений цим Кодексом термін визначений абзацом першим пункту 201.1 статті 201 ПК України.
Абзацами першим, четвертим, чотирнадцятим пункту 201.10 цієї ж статті ПК України передбачено, що при здійсненні операцій з постачання товарів/послуг платник податку – продавець товарів/послуг зобов`язаний в установлені терміни скласти податкову накладну, зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних та надати покупцю за його вимогою. Податкові накладні, які не надаються покупцю, а також податкові накладні, складені за операціями з постачання товарів/послуг, які звільнені від оподаткування, підлягають реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних. Реєстрація податкових накладних та/або розрахунків коригування до податкових накладних у Єдиному реєстрі податкових накладних повинна здійснюватися з урахуванням граничних строків: для податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних, складених з 1 по 15 календарний день (включно) календарного місяця, - до останнього дня (включно) календарного місяця, в якому вони складені; для податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних, складених з 16 по останній календарний день (включно) календарного місяця, - до 15 календарного дня (включно) календарного місяця, наступного за місяцем, в якому вони складені.
Відповідно ж до пункту одинадцятого Підрозділу 2 Розділу ХХ “Перехідні положення” ПК України з 1 лютого 2015 року реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних підлягають всі податкові накладні та розрахунки коригування до податкових накладних (у тому числі які не надаються покупцю, складені за операціями з постачання товарів/послуг, які звільнені від оподаткування) незалежно від розміру податку на додану вартість в одній податковій накладній/розрахунку коригування.
В той же час форма та порядок заповнення податкової накладної затверджуються центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику (пункт 201.2 статті 201 ПК України).
На виконання зазначеної правової норми ПК України наказом Міністерства фінансів України від 31.12.2015 №1307, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 26.01.2016 за №137/28267, затверджено форму податкової накладної та Порядок заповнення податкової накладної (далі – Порядок №1307).
Згідно з положеннями абзацу першого пункту третього Порядку №1307 усі податкові накладні, у тому числі накладні, особливості заповнення яких викладені в пунктах 9 - 15 та 19 цього Порядку, підлягають реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, та за формою, чинною на день такої реєстрації.
У пункті 12 Порядку №1307 викладені особливості заповнення податкових накладних у разі постачання товарів/послуг отримувачу (покупцю), який не зареєстрований як платник податку, а саме: у разі постачання товарів/послуг отримувачу (покупцю), який не зареєстрований як платник податку, та у разі складання податкової накладної за щоденним підсумком операцій у графі "Отримувач (покупець)" зазначається "Неплатник", а у рядку "Індивідуальний податковий номер отримувача (покупця)" проставляється умовний ІПН "100000000000", рядок «Податковий номер платника податку або серія (за наявності) та номер паспорта» не заповнюється.
Отже наведені законодавчі приписи встановлювали обов`язок платника податків здійснити протягом 15 календарних днів, наступних за датою виникнення податкових зобов`язань, відображених у відповідних податкових накладних та/або розрахунках коригування реєстрацію у ЄРПН податкових накладних, у тому числі й тих, що не надаються покупцю, складені за операціями з постачання товарів/послуг, які звільнені від оподаткування, а також у разі постачання товарів/послуг отримувачу (покупцю), який не зареєстрований як платник податку.
Відповідно до пункту 120-1.1 статті 120-1 ПК України, порушення платниками податку на додану вартість граничного строку, передбаченого статтею 201 цього Кодексу, для реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування до такої податкової накладної в Єдиному реєстрі податкових накладних (крім податкової накладної, що не надається отримувачу (покупцю), складеної на постачання товарів/послуг для операцій: які звільнені від оподаткування або які оподатковуються за нульовою ставкою) тягне за собою накладення на платника податку на додану вартість, на якого відповідно до вимог статей 192 та 201 цього Кодексу покладено обов`язок щодо такої реєстрації, штрафу в розмірі:
10 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації до 15 календарних днів;
20 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації від 16 до 30 календарних днів;
30 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації від 31 до 60 календарних днів;
40 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації від 61 до 365 календарних днів;
50 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації на 366 і більше календарних днів.
У разі реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування до податкової накладної до початку проведення перевірки, предметом якої є дотримання вимог цього Кодексу щодо своєчасності реєстрації таких документів в Єдиному реєстрі податкових накладних, штрафні санкції, передбачені пунктом 120-1.2 цієї статті, не застосовуються.
Пунктом 120-1.2 статті 120 ПК України визначено, що відсутність реєстрації протягом граничного строку, передбаченого статтею 201 цього Кодексу, податкової накладної та/або розрахунку коригування до такої податкової накладної в Єдиному реєстрі податкових накладних (крім податкової накладної, що не надається отримувачу (покупцю), складеної на постачання товарів/послуг для операцій: які звільнені від оподаткування або які оподатковуються за нульовою ставкою), що зазначена у податковому повідомленні - рішенні, складеному за результатами перевірки контролюючого органу, - тягне за собою накладення на платника податку штрафу в розмірі 50 відсотків суми податкових зобов`язань з податку на додану вартість, зазначеної у такій податковій накладній та/або розрахунку коригування до податкової накладної або від суми податку на додану вартість, нарахованого за операцією з постачання товарів/послуг, якщо податкову накладну на таку операцію не складено.
Відсутність реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних податкової накладної та/або розрахунку коригування до такої податкової накладної, зазначених в абзаці першому цього пункту, після спливу 10 календарних днів, наступних за днем отримання платником податку податкового повідомлення-рішення, - тягне за собою накладення на платника податку штрафу в розмірі 50 відсотків суми податкових зобов`язань з податку на додану вартість, зазначеної в такій податковій накладній та/або розрахунку коригування до податкової накладної або від суми податку на додану вартість, нарахованого за операцією з постачання товарів/послуг, якщо податкову накладну на таку операцію не складено.
У разі реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних податкової накладної та/або розрахунку коригування до такої податкової накладної, зазначених в абзаці першому цього пункту, протягом 10 календарних днів, наступних за днем отримання платником податку податкового повідомлення-рішення, штрафні санкції, передбачені абзацом другим цього пункту та пунктом 120-1.1 цієї статті, не застосовуються.
Суд зазначає, що штрафні санкції, передбачені вказаною статтею ПК України не застосовуються лише щодо податкових накладних, які не надаються отримувачу (покупцю), складеної на постачання товарів/послуг для операцій: які звільнені від оподаткування або які оподатковуються за нульовою ставкою.
Втім вказані випадки не підпадають під правовідносини, в межах яких до позивача спірним податковими повідомленнями-рішеннями від 15.01.2019 №0010195012, від 22.03.2019 №0105435012 та від 09.04.2019 №0126655012 було застосовано штрафні санкції, оскільки, такі податкові накладні, як зазначає сам позивач, виписані неплатникам ПДВ, які підлягають реєстрації у встановленні ПК України терміни.
Враховуючи наведене, суд дійшов висновку про відповідність вимогам законодавства прийнятих контролюючим органом спірних податкових повідомлень-рішень від 15.01.2019 №0010195012, від 22.03.2019 №0105435012 та від 09.04.2019 №0126655012, оскільки у даному випадку відповідач, виявивши відсутність реєстрації позивачем податкових накладних протягом граничного строку, правомірно застосував до Приватного підприємства "Ремтехбуд" штрафні санкції на підставі статті 120-1 ПК України.
Аналогічна правова позиція викладена в постановах Верховного Суду від 07.02.2019 у справі №808/3250/17, від 13.03.2019 у справі №813/4157/17 та від 19.05.2020 у справі № 820/2300/18, висновки яких відповідно до статті 242 КАС України враховуються судом при виборі і застосування норм права до спірних правовідносин.
Щодо податкових повідомлень-рішень від 13.06.2019 №0184145011, від 29.07.2019 №0222135012 та від 04.11.2019 №0271065004, суд зазначає наступне.
Як встановлено з матеріалів справи вказаними податковими повідомленнями-рішеннями до позивача застосовано штрафні санкції за несвоєчасну сплату узгоджених податкових зобов`язань, які виникли у зв`язку з несвоєчасною сплатою податку на додану вартість визначеного у податковій декларації з податку на додану вартість від 21.01.2019 та штрафних санкцій, застосованих податковим повідомленням-рішенням від 15.01.2019 №0010195011, сума яких вважається узгодженою відповідно до статей 54, 56, 57, 58 ПК України та яка у зв`язку з несплатою набула статусу податкового боргу.
Вказані обставини позивачем не заперечуються.
Таким чином, суд вважає, що відповідачем правомірно прийнято податкові повідомлення-рішення від 13.06.2019 №0184145011, від 29.07.2019 №0222135012 та від 04.11.2019 №0271065004, якими до позивача застосовано штрафні санкції за несвоєчасну сплату узгодженої суми податкового зобов`язання.
Частиною першою статті 2 КАС України визначено, що завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб`єктів владних повноважень.
Відповідно до частини першої статті 9 КАС України, розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Згідно з частинами першою, другою статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Відповідач як суб`єкт владних повноважень в ході розгляду справи довів правомірність своєї поведінки в спірних правовідносинах.
Натомість, доводи та аргументи позивача, якими останній обґрунтовував позовні вимоги, не знайшли підтвердження за наслідками розгляду справи по суті, а тому позовна заява до задоволення не підлягає.
Підстави для розподілу судових витрат у відповідності до статті 139 КАС України у суду відсутні.
Керуючись статтями 241-246, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
В И Р І Ш И В :
В задоволенні позову Приватного підприємства "Ремтехбуд" (33028, місто Рівне, вулиця проспект Миру, 8 квартира 33; код ЄДРПОУ 30351971) до Головного управління ДПС у Рівненській області (33023, місто Рівне, вулиця Відінська, 12; код ЄДРПОУ 43142449) про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень, – відмовити повністю.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення. Апеляційна скарга подається до Восьмого апеляційного адміністративного суду через Рівненський окружний адміністративний суд.
Повний текст рішення складений 29 вересня 2020 року.
Суддя Н.В. Друзенко